Denní souhrn zpráv Zprávy

08-11-2012

Václav Klaus: Je dobře, že vláda pokračuje, chaos by byl horší

Podle prezidenta Václava Klause je dobře, že vláda existuje a bude dále fungovat. Nejhorší by podle něj byl okamžitý pád kabinetu a chaos, který by vyvolal. Myslí si to i přesto, že nad posledním děním v české politice si lze klást řadu otázek. Prezident to řekl novinářům na armádním velitelském shromáždění. Vláda ve středu uhájila důvěru ve sněmovně a prosadila několik klíčových zákonů, k nimž měl Klaus dříve výhrady.

Pro armádu končí doba velkých expedičních operací

Pro českou armádu podle prezidenta Václava Klause končí s postupným odchodem z Afghánistánu doba velkých expedičních operací. Měla by proto přesunout těžiště činnosti svých jednotek do výcviku doma i v rámci Severoatlantické aliance. V projevu k účastníkům pravidelného velitelského shromáždění na ministerstvu obrany to řekl prezident Václav Klaus.Organizační změny v armádě by podle něj měly vést k posílení bojových jednotek a redukci počtu civilních zaměstnanců a lidí v řídících strukturách. Armádu čeká v příštím roce přechod na novou organizační strukturu. Bude zrušeno velitelství společných sil v Olomouci. Vzniknout naopak mají dvě menší velitelství pro pozemní a vzdušné síly. Od roku 2014 také obrana plánuje propouštět. Resort podle dřívějších informací opustí zhruba 1000 občanských zaměstnanců a 400 nebo 500 vojáků.

Po skončení mise v Afghánistánu se čeští vojáci budou moci více zapojovat do operací pod hlavičkou Evropské unie. Například by mohli pomáhat v Somálsku s výcvikem ozbrojených sil nebo by se mohli ve větší míře zapojit do protipirátské operace EU Atalanta. Na tiskové konferenci po velitelském shromáždění na ministerstvu obrany to řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Církve majetkové vyrovnání vítají, opozice je proti němu

Církve vítají restituční zákon, kterým jim stát navrátí majetek zabavený komunistickým režimem. Podle nich se díky němu odblokuje majetek v obcích. Proti vyrovnání s církvemi se naopak vyslovila sněmovní opozice. ČSSD připravuje ústavní stížnost. Sněmovna schválila církevní restituce v noci na čtvrtek, když přehlasovala senátní veto. Koalici pomohl hlas poslance Michala Doktora, který pro zákon zvedl ruku pod podmínkou, že církve budou při prodeji vráceného majetku platit daň z příjmu. Náboženské obce mají nyní rok na požádání o majetek. Lhůta začne plynout od 1. ledna. Zákon ale ještě může vetovat prezident Václav Klaus. Pozemkový fond má pro vypořádání církevních restitucí k dispozici 37.000 hektarů zemědělské půdy. Vracet se však asi bude méně.

Přijetí zákona o církevních restitucích kladně hodnotí kardinál Dominik Duka i zástupci České biskupské konference (ČBK). Schválení zákona dává jasný základ k dobrým vztahům mezi církvemi a státem, vzkázal Duka. Podle církví je podoba restitucí výhodným kompromisem. Náboženské obce jsou připraveny s navráceným majetkem dobře hospodařit, uvedla Ekumenická rada církví.

Zákon by měl začít platit 1. ledna 2013. Na požádání o majetek budou mít církve rok. Nárok budou uplatňovat u státního subjektu, který s církevním majetkem hospodaří, v drtivé většině jde o Lesy České republiky a Pozemkový fond. Církve budou muset v každém konkrétním případě prokázat, že nárokovanou věc vlastnily po 25. únoru 1948. Církve by od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

EBRD, EIB a SB podpoří střed a východ Evropy 30 miliardami eur

Tři finanční instituce sestavily společný akční plán, který má pomoci zemím střední a jihovýchodní Evropy rychleji se zotavit z hospodářské krize. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), Evropská investiční banka (EIB) a Světová banka (SB) tak vybraným zemím včetně Česka uvolní více než 30 miliard eur (asi 763 miliard Kč). Plán, na němž se instituce dohodly, je koncipován na dva roky. Jde o podobnou pomoc, jakou tyto globální banky poskytly i po finanční krizi let 2008 a 2009.

Poslanci přehlasovali Klausovo veto důchodové reformy

Reformní druhý důchodový pilíř bude moci být zaveden bez problémů od příštího roku. Poslanci přehlasovali navzdory odporu opozice veto prezidenta Václava Klause, podle kterého k reformě neexistuje potřebná shoda v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti. Norma je v podstatě technickým dokončením reformy penzí, která už byla schválena. Pro předlohu hlasovalo 102 poslanců, nutný byl nejméně 101 hlas. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) varoval, že pokud by nynější norma schválena nebyla, lidé by měli právo spořit ve druhém pilíři, ale neexistoval by způsob, jak by to bylo možné.

Druhý pilíř důchodového systému počítá s převodem peněz ze státního důchodového systému na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Lidé si budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Spoření bude dobrovolné. Nebude možné ale z něho vystoupit.

Vláda vzala na vědomí státní energetickou koncepci

Vláda vzala na vědomí návrh státní energetické koncepce. Před jejím konečným schválením si vyžádala posouzení jejích dopadů na životní prostředí, uvedl po jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS). Koncepce vyznačuje směr české energetiky v příštích 20 až 30 letech. "Koncepce umožní udržet ceny energie na přijatelných úrovních pro domácnost i pro průmysl," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Zároveň koncepce předpokládá, že přinejmenším 80 procent energie v Česku bude pocházet z domácích zdrojů, což umožní zachovat energetickou bezpečnost. Koncepce počítá s posílením jaderné energetiky v Česku, především s dostavbou jaderné elektrárny Temelín a se stavbou pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany. Jaderné elektrárny by se měly podílet na výrobě elektřiny z 55 procent. Stát naopak počítá s utlumováním provozu uhelných elektráren, jejich podíl na výrobě elektřiny by se měl snížit ze současných 60 na 20 procent.

Vláda omezí podporu obnovitelných zdrojů energie

Vláda schválila návrh Národního akčního plánu ČR pro energii z obnovitelných zdrojů. Dokument vytvořený ministerstvem průmyslu a obchodu nastavuje způsob, jak Česko do roku 2020 dosáhne třináctiprocentního podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie. To požaduje Evropská unie. "Velmi výrazně omezuje podporu obnovitelných zdrojů od roku 2014, protože ta velmi zatěžuje český průmysl," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Jediným zdrojem hodným podpory jsou podle něj bioplynové stanice napojené na zemědělskou výrobu. Plán předpokládá, že obnovitelné zdroje se budou v roce 2020 podílet na hrubé spotřebě energie ze 14 procent. Zároveň stanovuje, že po dosažení 13 procent požadovaných EU nebude v dalším období uplatňována podpora pro žádný obnovitelný zdroj. Plán má být také každé dva roky revidován.

Areva se odvolala k ÚOHS proti vyřazení z tendru na Temelín

Francouzská společnost Areva se dnes odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti svému vyřazení z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Firma v tiskovém prohlášení uvedla, že je přesvědčena, že její vyloučení odporovalo českým zákonům. Areva žádá antimonopolní úřad, aby detailně přezkoumal rozhodnutí společnosti ČEZ z 5. října, kterým ČEZ francouzskou společnost z tendru vyřadil. ČEZ tehdy oznámil, že Areva nenaplnila v nabídce zákonné a další požadavky na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína.

Vláda souhlasí s hledáním strategického partnera pro ČSA

Vláda souhlasí s hledáním strategického partnera pro České aerolinie. Po jednání vlády to řekl její předseda Petr Nečas. Podle něj je nyní vhodná příležitost tento krok uskutečnit a nečekat na dokončení restrukturalizace leteckého dopravce, která by měla skončit v příštím roce. Nalezení vhodného kupce ale nebude podle odborníků při současném stavu globální ekonomiky vůbec jednoduché. Toho si je podle Nečase vláda vědoma. Vláda se národního dopravce snažila prodat už v lednu 2009.

Nezaměstnanost v říjnu vzrostla na 8,5 procent

Nezaměstnanost v Česku v říjnu vzrostla na 8,5 procenta ze zářijových 8,4 procenta. O práci se ucházelo 496.762 lidí, což bylo meziměsíčně o 3577 více. O dvě desetiny procenta ubylo volných pracovních míst. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Analytici očekávali stagnaci míry nezaměstnanosti. MPSV nově uvádí podíl nezaměstnaných vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 12,2 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Jeseník, Chomutov, Bruntál, Šumperk a Teplice.

Lidé si zatím objednali spořicí státní dluhopisy za 17,6 mld. Kč

Od pondělka do čtvrtečního poledne si lidé objednali spořicí státní dluhopisy za 17,6 miliardy korun. Vyplývá to z informací zveřejněných v profilu ministerstva financí na Facebooku. Ministerstvo dříve uvedlo, že považuje za úspěch prodej dluhopisů za více než deset miliard Kč. Podle středečního vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) je pravděpodobné, že MF ukončí upisovací období dříve než plánovaného 30. listopadu.

Lékaři v IKEM provedli první řetězovou transplantaci ledvin v ČR

Lékaři Transplantcentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedli první řetězovou transplantaci ledvin od živých dárců v ČR. Podařilo se jim spárovat šest dárců a šest příjemců. Zorganizovat řetězovou transplantaci je mimořádně náročné. "Musí se vytvořit registr lidí, u kterých se uvažuje, že by toto šlo provést. A náročné je samozřejmě i to, že všechny operace se musí provádět současně. Tedy v jeden den a na více operačních sálech," řekl Vladimír Mejzlík, vedoucí transplantačního oddělení brněnského Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Bližší informace o řetězové transplantaci zveřejní IKEM ve čtvrtek.

Karel Schwarzenberg vyhrál dědický spor s nevlastní sestrou

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyhrál dědický spor, v němž se s nevlastní sestrou Alžbětou Pezoldovou přel o rozsáhlý majetek. Rakouský nejvyšší soud ve Vídni rozhodl, že si Schwarzenberg může ponechat zděděné zámky a usedlosti v Rakousku a Bavorsku, informovaly agentury DPA a APA. Dvanáct let trvající spor rozhodl soud při neveřejném jednání ve prospěch 74letého Schwarzenberga, oznámila ve čtvrtek mluvčí soudu Elisabeth Lovreková. Rozsudek byl vynesen 25. října. Ve sporu šlo mimo jiné o Schwarzenberský palác ve Vídni, zámek Murau na jihu Rakouska a rozsáhlé lesy ve Štýrsku a Salcburku.

Policie prověřuje výbuch v ArcelorMittalu

Policie vyšetřuje středeční výbuch plynu v koksovně ArcelorMittalu Ostrava pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Při výbuchu bylo zraněno devět lidí. Mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný řekl, že jeden z popálených mužů je v kritickém stavu. Má popáleniny na více než 40 procentech těla. Stav dalších tří pacientů, kteří leží na jednotce intenzivní péče popáleninového centra nemocnice, je velmi vážný. Škodu způsobenou při výbuchu podnik odhaduje na 200.000 korun. Mezi zraněnými jsou čtyři Indové z delegace, která v době výbuchu byla na technické návštěvě koksárenské baterie. AMO patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal, kterou ovládá Ind Lakšmí Mittal. Mluvčí řekla, že firma zraněným Indům zajišťuje všechno, co potřebují, včetně služeb tlumočníka po celých 24 hodin, a stará se také o prodloužení jejich víz.

Václav Klaus zastavil stíhání svých ochránců kvůli napadení v Chrastavě

Prezident Václav Klaus zastavil trestní stíhání dvou členů své ochranky. Ti čelili obvinění kvůli chybám při jeho ochraně na mítinku v Chrastavě na Liberecku, kde na prezidenta střílel muž z airsoftové pistole. Milost, kterou spolupodepsal premiér Petr Nečas, Klaus zdůvodnil tím, že oba muži předtím bezchybně zastávali svou práci, sdělil ČTK prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Dva bodyguardy podezřelé z porušení povinnosti strážní služby obvinil ve středu liberecký státní zástupce. Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel policisty přesunul na jinou práci, na útvaru ochrany hlavy státu však zůstali.

Při autonehodě zemřel vítěz Velké Pardubické Jiří Chaloupka

Bývalý žokej Jiří Chaloupka, vítěz Velké pardubické z roku 1979, tragicky zahynul při středeční autonehodě. Šedesátiletého trenéra srazilo auto v Těšanech na Brněnsku. Informoval o tom Jockey Club ČR. Jiří Chaloupka, bratr čtyřnásobného šampiona Velké pardubické Václava Chaloupky (1969, 1971, 1972 a 1977), vyhrál slavnou steeplechase v sedle klisny Legendy v dostihu, který tehdy dokončili čtyři koně.

V Olomouci zemřel další člověk na otravu metanolem

Na otravu methylakoholem v Česku zemřel další člověk. Jedovatý metanol v pondělí otrávil třiapadesátiletého muže z Olomouce, který skonal v sanitce při převozu do tamní fakultní nemocnice. Úmrtí oznámil dnes ve Sněmovně ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Muž podle něj alkohol popíjel doma z neokolkovaných lahví. Otravy metylalkoholem si po celé České republice vyžádaly již 32 obětí, 90 lidí bylo hospitalizováno. Policie kvůli tomu stíhá 61 lidí, z nichž 29 je ve vazbě. Někteří přeživší budou mít doživotní následky, zejména poškozený zrak.

AI: ČR i pět let po rozsudku odsouvá Romy do praktických škol

Česká republika i pět let po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva vyřazuje romské děti z běžného vzdělávání a odsouvá je do praktických škol. Konstatuje to výzkumná zpráva organizace Amnesty International a Evropského centra pro práva Romů. Zároveň navrhuje podpůrná opatření, jsou mezi nimi i kvóty. Aktivisté také uspořádali před ministerstvem školství happening za vzdělání pro všechny. Podle úřadu ale podíl malých Romů v praktických školách klesá, ministerstvo navíc od příštího roku připravuje soubor dalších opatření. Proti rušení praktických škol se postavila i část odborníků. Zpřesnit by se měla i diagnostika, podle níž jsou malí Romové často označeni za lehce mentálně postižené, ačkoliv jsou třeba jen zanedbaní.

Chlapci z Břeclavi hrozí za vymyšlený útok až 1,5 roku vězení

Kriminalisté obvinili chlapce z Břeclavi, který si letos v dubnu vymyslel, že jej brutálně zbila trojice Romů, z křivého obvinění. Hrozí mu až 1,5 roku vězení. ČTK to dnes řekla mluvčí policie Kamila Haraštová. Chlapci bylo v době činu 15 let. Historku si vymyslel, aby před matkou utajil pravou příčinu zranění. Přivodil si je pádem při nezdařilém gymnastickém cviku, jímž se chtěl předvést před svými přáteli.

Domácí vězení může pomoci plným věznicím, řekli odborníci v Brně

Domácí vězení u lidí, kteří nejsou společnosti nebezpeční, by mohlo pomoci vyřešit problém přeplněnosti českých věznic. V Brně se na tom shodli ombudsman Pavel Varvařovský, náměstek nejvyššího státního zástupce Stanislav Mečl a ředitel vězeňské služby Jiří Tregler. Lidé by trest domácího vězení mohli dostat například za drobné krádeže nebo za zanedbání povinné výživy. Sněmovna navzdory vetu prezidenta Klause prosadila novelu, podle které má být domácí vězení využíváno jako trest častěji. Domácí vězení je podle Treglera v současné době využívané jen minimálně. Přitom za jednoho člověka ve vězení stát zaplatí 1000 korun denně, jeden den monitorovaného domácího vězení stojí 165 korun. V českých věznicích je v současné době zhruba 23.170 vězňů. Na 100.000 obyvatel tak připadá 230 vězňů. Evropský standard je přitom 130 až 150 vězňů na 100.000 lidí.

Prezident Klaus ocenil na Hradě scenáristu a režiséra Vojtěcha Jasného

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě vyznamenal scenáristu a režiséra Vojtěcha Jasného. Tvůrci proslulému lyrickým způsobem vyprávění předal Zlatou plaketu prezidenta republiky s dvouletým zpožděním, ocenění udělil u příležitosti umělcových 85. narozenin. "Pan režisér byl tehdy v zahraničí, jsem rád, že mohu tomuto velkému filmaři předat ocenění dodatečně," uvedl Klaus.

Miloš Forman převzal záštitu nad letošními Cenami Paměti národa

Letošní ceremoniál udílení Cen Paměti národa se ve středu 12. prosince v pražském Národním divadle ponese v atmosféře železničního nádraží. Připravuje ho Matěj Forman, nad večerem převzal záštitu jeho otec Miloš Forman, oznámila ČTK mluvčí organizace Post Bellum Lucie Šplíchalová. Kdo cenu při třetím ročníku udílení převezme, to zatím organizátoři tají. Post Bellum je nevládní a nezisková organizace, která dokumentuje vzpomínky pamětníků důležitých historických fenoménů 20. století a snaží se, aby se o těchto příbězích dozvěděla širší veřejnost. "Tato cena není ohodnocením výkonu a schopností, ale poděkováním lidem, kteří se o svůj příběh podělili. A zároveň upozornění, že takoví lidé a takové příběhy tu s námi jsou," uvedl Matěj Forman.

Poslední rozloučení s Jiránkem bude 15. listopadu ve Strašnicích

Poslední rozloučení s oblíbeným karikaturistou Vladimírem Jiránkem, který zemřel 6. listopadu ve věku 74 let, se uskuteční ve čtvrtek 15. listopadu od 11:00 ve Velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích. Kromě kreseb a ilustrací publikovaných v novinách byl Jiránek známý také jako autor animovaných postaviček králíků Boba a Bobka, výtvarnou podobu dal i oblíbeným kutilům Patovi a Matovi. Kreslil více než 40 let, z toho poslední dvě dekády zpracovával politická témata v denním tisku. Jeho postřehy mohli ocenit například čtenáři Lidových novin. Je podepsán pod dvacítkou kreslených filmů, které získaly uznání doma i v zahraničí.

Do řeky Kamenice se vrátili další lososi, zdokumentovali jich pět

Do řeky Kamenice v Českém Švýcarsku se letos v říjnu opět vrátili dospělí lososi. Češi jich v Edmundově soutěsce u Hřenska na Děčínsku zadokumentovali pět, němečtí rybáři na toku Lachsbach v Bad Schandau sedm. ČTK o tom informoval mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Do českých řek rybáři vypouštějí malé lososy už od roku 2008, letos jich do Kamenice přibylo 12.000. Dospělé ryby se pak do Česka vracejí vytřít. "Důležitější než absolutní počet ryb je sama skutečnost, že se dospělí lososi vracejí pravidelně, a to i navzdory letošní poměrně nízké hladině vody v Kamenici a v Labi," řekl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Ze sportu:

Český tenista Tomáš Berdych si připsal na Turnaji mistrů v Londýně první výhru. Francouze Jo-Wilfrieda Tsongu porazil 7:5, 3:6, 6:1 a udržel si šanci na postup do semifinále. V posledním utkání skupiny A ho čeká světová jednička Novak Djokovič ze Srbska. Ten v úvodním duelu této skupiny udolal 4:6, 6:3 a 7:5 Brita Andyho Murrayho a připsal si druhou výhru

Tenista Radek Štěpánek si zahraje při své premiéře na Turnaji mistrů ve čtyřhře v semifinále. Český hráč dnes spolu s Indem Leandrem Paesem porazili v Londýně španělský pár Marcel Granollers a Marc López 7:5, 6:4, připsali si na konto druhou výhru a s předstihem si zajistili postup ze skupiny A.

Počasí v Česku:

Bude oblačno nebo zataženo, na horách na severu a severovýchodě místy se slabým deštěm, nad 1000 m.n.m. se sněžení. Během dne čekáme přechodně až polojasno. Teploty zítra 6 až 10, na horách kolem 2 stupňů Celsia nad nulou.

08-11-2012