Denní souhrn zpráv Zprávy

09-11-2012

Šéf Parlamentního shromáždění NATO varoval před snižováním výdajů

Členské státy NATO by neměly snižovat výdaje na obranu kvůli trvající ekonomické krizi, místo toho by měly společně více a lépe koordinovat svoje obranné kapacity, řekl dnes v Praze šéf Parlamentního shromáždění NATO Karl Lamers. Při snižování obranných rozpočtů podle něj hrozí, že nastane také bezpečnostní krize. Lamers hovořil v úvodu začínajícího čtyřdenního Parlamentního shromáždění NATO v Praze, kterého se účastní zákonodárci všech 28 členských zemí aliance. Shromáždění je poradním orgánem NATO. Recese nutí mnoho členských států dávat míň na chod armád, ČR není výjimkou, škrty se dotkly i české obrany, což se nelíbí jejímu šéfovi Alexandru Vondrovi. V ideálním případě totiž mají jít na obranu dvě procenta HDP, což Praha nesplňuje.

Klaus před studenty: EU je ve slepé uliččce, integrace nemá efekt

Evropská unie nemá se zajištěním míru v Evropě nic společného, je pouze produktem toho, že v Evropě mír vládne. V debatě se studenty na pražské Vysoké škole chemicko-technologické to dnes řekl prezident Václav Klaus. Studentům zopakoval svůj názor, že se unie přehnanou integrací ocitla ve slepé uličce a měla by se vrátit do bodu, kdy byla jen společenstvím ekonomicky spolupracujících států. "Ne, že Evropská unie garantuje mír, a proto si zaslouží Nobelovu cenu za mír. Myslím, že politologicky je naprosto evidentní, že Evropská unie je produktem míru, sekvence příčin a následků je úplně obráceně," řekl Klaus v debatě se studenty a akademiky. Klaus studenty oslovil s prakticky identickou přednáškou, jakou od něj slyšelo na jaře publikum České zemědělské univerzity. Na tabuli nakreslil sekvenci evropského vývoje od hospodářského společenství po měnovou unii a politickou unii, ke které podle něj EU nevyhnutelně směřuje. Evropští politici to ale prý občanům zamlčeli, protože ti ještě pořád "milují svá Španělska, Finska, Irska a České republiky".

Koalice ve Sněmovně odvolala Johna z výborů, opozice byla proti

Sněmovna dnes na návrh TOP 09/STAN odvolala předsedu Věcí veřejných Radka Johna (VV) z bezpečnostního i mandátového a imunitního výboru. Důvodem byl jeho návrat k novinářské práci a obava, že při ní bude využívat utajované informace. Opozice byla proti, v obou sněmovních výborech tak ztrácí většinu. Upozornil na to sám John. "Koalice se mě snažila zbavit od okamžiku, kdy jsme přešli do opozice," prohlásil John. Opozice podle něj ztratí poslední možnosti, jak kontrolovat nakládání s policií, "která je teď v područí ODS". John byl odvolán také z komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nevyloučil, že proti svému odvolání podá ústavní stížnost. Johnovu odvolání předcházela více než hodinová emotivní debata plná vzájemných výpadů a ostrých slov. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve shodě s Johnem obvinil koalici z toho, že si vyřizuje účty s nepohodlnými opozičními poslanci. Naznačil, že by se jí to mohlo vrátit po příštích sněmovních volbách. "Já to vnímám jako určitý precedens, na základě kterého bude možno postupovat i v příštím volebním období," uvedl. Komunisté se změně pokusili zabránit s poukazem na to, že Johnovi nebylo nabídnuto členství v jiném výboru. Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek odvolání zdůvodnil tím, že John je odborně a morálně nekompetentní vést bezpečnostní výbor. Podle Daniela Korteho (TOP 09) představuje John bezpečnostní riziko.

Soud požádal o vydání poslance Pekárka za ODS ke stíhání

Do Sněmovny dorazila dnes odpoledne žádost pražského vrchního soudu o vydání poslance za ODS Romana Pekárka ke stíhání. ČTK o tom informovala předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS). Muž, který tento týden nahradil jednoho z rebelujících poslanců, byl v květnu nepravomocně odsouzen za korupci k šesti letům vězení. Představitelé ODS se snaží Pekárka přimět, aby se mandátu sám vzdal. Podle premiéra a předsedy strany Petra Nečase jeho přítomnost ve Sněmovně vládu i ODS poškozuje. Pekárek se však i po výzvách svých kolegů mandátu odmítl vzdát. Požádal ale o pozastavení členství v ODS. Odvolací jednání je nařízeno na 18. prosince, předtím bylo dvakrát odvoláno kvůli omluvám Pekárkova advokáta. "Teoreticky by se to dalo stihnout," řekl ČTK mluvčí soudu Jan Fořt. Sněmovna musí o žádosti rozhodnout na následující schůzi. Před tím se ale ještě sejde mandátový a imunitní výbor. Jeho předseda Bohuslav Sobotka předpokládá, že by se mohl konat před jednáním dolní komory o návrhu státního rozpočtu, která plánovaná na 28. listopad. O vydání Pekárka by pak podle Sobotky mohla Sněmovna hlasovat na schůzi, která začne začátkem prosince. Podle státního zástupce bývalý kolínský místostarosta Pekárek v roce 2009 nabídl brněnskému podnikateli Petru Ličkovi, že mu zařídí prodej 92.144 metrů čtverečních v průmyslové zóně Šťáralka za 15 milionů korun, což bylo údajně pod cenou, než s kterou se počítalo v městském rozpočtu. Cena stanovená znalcem byla nejméně 41 milionů.

Antimonopolní úřad má speciální tým na temelínskou zakázku

Odvolání francouzské Arevy v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín dorazilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad má už speciální tým, který se zakázkou bude zabývat. Dobu v jaké rozhodne, zatím odhadovat nechce. Případ je příliš rozsáhlý. ČTK to dnes řekl mluvčí úřadu Martin Švanda. Velikostí zadávací dokumentace, která zahrnuje 60.000 stran, se jedná o nejrozsáhlejší veřejnou zakázku, jakou kdy ÚOHS prošetřoval. Nabídka Arevy má také několik tisíc stran. "Co se týče složitosti řešené problematiky, lze předpokládat, že odborné náročnosti této veřejné zakázky se přiblížila snad jen veřejná zakázka na odstraňování ekologických škod," uvedl Švanda. Podle něj si případ vyžádá zpracování řady znaleckých posudků či expertních vyjádření. Areva brojí proti svému vyloučení z tendru. Chce, aby úřad detailně přezkoumal rozhodnutí společnosti ČEZ z 5. října, kterým ČEZ francouzskou společnost z tendru vyřadil.

ČEZ vyřadil Českou energii ze soutěže o prodej Dětmarovic

Energetická společnost ČEZ vyřadila z výběrového řízení na prodej černouhelné elektrárny Dětmarovice firmu Česká energie. Firma nesplňovala podmínky soutěže, uvedla dnes mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Výběrové řízení pokračuje se třemi zájemci, společnostmi NWR, Gascontrol a Energetický a průmyslový holding (EPH). "Nabídka nesplňovala podmínky soutěže, jež mimo jiné stanovovaly velikost a bonitu uchazečů. Nedávala tak záruku úspěšné realizace prodeje," uvedla Půlpánová k vyřazení České energie. Server Týden.cz přitom minulý týden uvedl, že nabídka České energie byla v řádu miliard korun. Byla tak výrazně vyšší než nabídky ostatních zájemců a výrazně přesáhla i odhady analytiků na výši prodejní ceny. Elektrárna Dětmarovice, která leží u polských hranic a má výkon 800 megawattů, je jednou z pěti, které ČEZ nabízí k prodeji v rámci dohody o narovnání s Evropskou komisí, jejímž cílem je posílení konkurence na trhu.

Advokáti Janouška a sražené ženy podepsali dohodu o odškodnění

Advokáti lobbisty Romana Janouška a ženy, kterou podle policie v březnu v opilosti svým vozem srazil, dnes podepsali dohodu o odškodnění. ČTK to řekl Janouškův právník Vít Široký. Jakou konkrétní částku lobbista ženě vyplatil, však opět neuvedl. Advokát ženy Josef Lžičař však již dříve sdělil, že se jedná o statisíce korun, což je trojnásobek bodového ohodnocení zranění, které vyčíslili lékaři. Dohoda může ovlivnit výměru trestu, pokud se případ dostane až před soud. "Dohoda je podepsaná. Je to několikanásobek toho, co bylo ohodnoceno znaleckým posudkem," uvedl advokát. Podle něho se samotné vyšetřování nehody zatím příliš neposunulo. Stále se čeká na výsledky znaleckých posudků jak z rekonstrukce nehody, která se konala koncem června v pražské Vyskočilově ulici, tak například i na posudek Janouška z oboru psychiatrie. Janoušek podle policie při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu, který jel před ním. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu. Viní jej z úmyslného těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až desetileté vězení.

ČSÚ: Růst inflace v říjnu zůstal na zářijových 3,4 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zůstal na zářijových 3,4 procenta. Meziměsíčně ceny po třech měsících poklesu vzrostly, a to o 0,2 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Meziroční růst táhlo zdražení potravin a bydlení, zlevnily oděvy a obuv. Meziměsíční nárůst cen nejvíce ovlivnilo zdražení piva. "Rychlejší zvyšování cen brzdí slabá spotřebitelská poptávka, která drží ostatní ceny při zemi," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. "Hlavní slovo v říjnové inflaci mělo pivo. O oblibě piva v České republice svědčí mimo jiné také váha ve spotřebním koši, která činí 2,3 procenta," upozornil hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Minulý měsíc pivo v průměru zdražilo o 4,8 procenta a přispělo k celkové inflaci 0,11 procentního bodu. Čisté nájemné vzrostlo o meziročně 4,3 procenta, z toho regulované o 10,7 procenta a tržní o 1,5 procenta.

ČNB očekává mírně horší vývoj deficitu veřejných financí

Česká národní banka zhoršila pro letošní rok odhad vývoje deficitu veřejných financí na 3,4 procenta hrubého domácího produktu. V srpnu počítala s deficitem 3,3 procenta. Vyplývá to z dnešní Zprávy o inflaci publikované ČNB. Pro příští rok centrální banka deficit zhoršila na 2,6 procenta z dříve odhadovaných 2,4 procenta. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet tříprocentní hranici.

Zákon zřejmě zlepší postavení klientů spotřebitelských úvěrů

Sněmovna propustila do závěrečného čtení novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která má za cíl zlepšit postavení lidí, kteří si berou spotřebitelský úvěr. Novela zavádí mj. možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez sankce, zakazuje používání směnek a šeků či volání na předražené telefonní linky. Poslanci vznesli řadu pozměňovacích návrhů, několik z nich počítá s horním omezením roční procentní sazby nákladů (RPSN). Zatím není jasné, kdy se poslanci dostanou k závěrečnému schvalování novely. Sněmovní rozpočtový výbor doporučil Sněmovně novelu přijmout i s pozměňovacím návrhem poslance Radima Vysloužila (LIDEM). Jeho cílem je zvýšit informovanost lidí, kteří si takové půjčky berou. Například navrhuje zavést pravidlo, že informace ve všeobecných obchodních podmínkách, pokud jsou součástí smlouvy, musí být uvedeny jasným, výstižným a zřetelným způsobem. Použitá velikost písma také nesmí být jiná než ve smlouvě. Navíc bude mít zprostředkovatel nárok na zaplacení odměny až poté, co předloží spotřebiteli vyrozumění o výsledku své zprostředkovatelské činnosti.

Heger předpokládá, že se brzy podaří doplnit správní radu VZP

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) předpokládá, že by se teď po překonání vládní krize a po odchodu některých rebelů ODS ze Sněmovny mohlo podařit doplnit správní radu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Klíčové by mohlo být její příští zasedání. Heger to dnes řekl ČTK. Kabinet má ve třicetičlenné správní radě VZP od jara tři neobsazená křesla. Předsedou rady je Marek Šnajdr a zasedá v ní Petr Tluchoř (oba ODS), kteří po nedohodě na podobě daní složili poslanecký mandát a opustili dolní komoru. "My jsme řekli svůj požadavek na doplnění členů správní rady. Zatím čekáme na reakci pana premiéra. Ta věc samozřejmě teď bude mít nějaký politický vývoj, je třeba vyčkat trošku klidnějšího příštího týdne. Řádné zasedání správní rady je plánováno na 26. listopadu. To bude takový klíčový den, jak se to bude dále ubírat," řekl ČTK Heger. Už dřív uvedl, že neobsazení uvolněných postů je "čistě politická záležitost a souběh dění v koalici a v ODS". Ministr předpokládá, že by teď mohl "nastat zlom".

Jihomoravský kraj bude mít mimo Brno osm páteřních nemocnic

Páteřní zdravotnickou síť v Jihomoravském kraji bude kromě brněnských zařízení tvořit osm dalších nemocnic. Stvrzuje to memorandum, které dnes podepsali jihomoravský hejtman, ministr zdravotnictví, šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a šéf svazu zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Mezi osmi nemocnicemi jsou i břeclavská, znojemská a kyjovská, kde se měla podle plánů pojišťoven původně mnohá lůžková oddělení utlumit či rušit. Všem nemocnicím v Česku končí ke konci roku smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Ty se chystají novými dohodami nemocniční síť upravit. V příštích letech by se mělo zrušit v Česku 6000 akutních lůžek. V Jihomoravském kraji se jich má seškrtat podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) kolem 560. Jihomoravský kraj si dnes memorandem pojistil budoucí fungování nemocnic ve Znojmě, Břeclavi, Kyjově, Vyškově, Boskovicích, Blansku, Hodoníně a Hustopečích.

LČR letos čekají zvýšení zisku o 220 mil. na rekordních 5,5 mld

Státní podnik Lesy ČR (LČR) letos čeká zvýšení hrubého zisku o 220 milionů korun na dosud nejvyšších 5,5 miliardy korun. Za první tři čtvrtletí letošního roku hrubý zisk podniku dosáhl 4,85 miliardy korun, což bylo meziročně o 120 milionů korun méně. ČTK o tom dnes informoval mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi. Podnik v tiskové zprávě uvedl, že za poslední čtyři roky kumulovaně vydělal 14 miliard korun a navýšil volné peníze pro potřebu státního rozpočtu o 10,3 miliardy korun na současných 15,8 miliardy korun. Zisků v řádu miliard korun podnik dosahuje od roku 2010. Předtím měl zisky ve stovkách milionů.

Veterináři vrátili do Polska zásilku 12 tun zkaženého masa

Státní veterinární správa (SVS) vrátila do Polska zásilku dvanácti tun závadného strojně odděleného masa. Zásilka byla určena výrobci v Jihlavě. ČTK o tom dnes informovala SVS v tiskové zprávě. "Z celkové dodávky 22 tun se ukázala část, přes 12,7 tuny, jako závadná - vykazovala smyslové změny a měla nakyslý zápach. Toto množství bylo vráceno zpět dodavateli," uvedl mluvčí správy Josef Duben. Veterinární správa v uplynulých dnech zjistila také další prohřešky. Při kontrole mrazírny v Trhovém Štěpánově našla přes pět tun kuřecích výrobků s prošlým datem minimální trvanlivosti. Prodej celého množství byl pozastaven. Kvůli zjištění baktérie Listeria monocytogenes veterinární správa rovněž nařídila stažení z trhu 90 kilogramů jitrnic a 50 kilogramů anglické slaniny v Crhově na Olomoucku a téměř 200 kilogramů zámecké šunky roudnické firmy.

Mosty na D47 mají vady za stovky milionů, ŘSD je chce reklamovat

Pilíře mostů na dálnici D47 si sedají a nosná konstrukce z oceli rezne. Oprava jednoho mostu vyjde na 600 milionů korun. Na dnešním setkání s novináři to řekla ředitelka úseku kontroly kvality staveb ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Miloslava Pošvářová. Zřícení mostních konstrukcí nehrozí, poškození ale s sebou přináší dodatečné náklady na údržbu a zkracuje se jejich životnost, dodala. Vedoucí konsorcia stavitelů, kterým je společnost Eurovia CS, se k prezentovaným výsledkům šetření ŘSD odmítlo vyjádřit. Expertizu totiž zatím nemá k dispozici. Nedostatky na celkem pěti mostech odhalil audit německých expertů, které si zadalo ještě bývalé vedení ŘSD. Šetření zjistilo, že za vzniklé potíže mohou chyby v projektu, kdy byla ocel umístěna do nevhodného prostředí, ve kterém je vystavená působení vody a posypové soli stékající z vozovky, uvedla Pošvářová. Ne všechny mosty ale mají v sobě ocelovou konstrukci. Cena oprav se tak u některých může lišit. ŘSD se nyní chce se zhotoviteli dohodnout na uznání reklamací a opravách na jejich náklady. Pokud jednání k tomuto řešení nepovedou, podá žaloby. ŘSD očekává dopisy od zhotovitelů, zdali vady uznávají a zdali je budou na vlastní náklady odstraňovat.

Celníci na letišti zadrželi dvě ženy s kokainem za 12 mil. Kč

Celníci ve středu zadrželi na pražském letišti dvě osmnáctileté cizinky se zhruba osmi kilogramy kokainu v zavazadlech. Gram této drogy se dá na tuzemském trhu podle kvality prodat až za 1500 korun, ženy by si tak mohly přijít přibližně na 12 milionů korun. ČTK o tom dnes informoval Jiří Barták z Generálního ředitelství cel. Podle něj Islanďanky přiletěly do Prahy z Brazílie přes Mnichov a kokain měly schovaný v dutinách a výztuži několika kufrů a kufříků. K odhalení pašeraček pomohla spolupráce českých a německých celníků, doplnil Barták.

V Bulovce na Liberecku hoří skládka odpadu z Německa

V Bulovce na Liberecku hoří skládka odpadu dovezeného před lety zřejmě z Německa. Hasiči nechávají tuny textilu vyhořet. ČTK to dnes řekla mluvčí hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Podle odhadu inspekce životního prostředí bylo v plechovém skladu kolem 2500 až 3000 tun odpadu, další je v blízkém areálu. Hasiči oheň hlídají a snaží se zabránit jeho rozšíření. Než skládka vyhoří, potrvá podle odhadů dva až tři dny. Hoří v areálu bývalého zemědělského podniku v osadě Arnoltice, který si před lety pronajala firma Nisa Recykling. "Oheň vypukl před 16:00, bylo to hrozně rychlé," řekla ČTK starostka Bulovky Romana Šidlová. Nechtěla spekulovat o tom, zda skládku někdo zapálil. Vzhledem k rychlosti, s jakou se oheň rozhořel, to podle ní ale není vyloučené. "To bude ale muset ukázat vyšetřování," dodala. Kouř z požáru zatím podle starostky v obci problémy nepůsobí. "Jde to nahoru, přesto doporučíme lidem, aby nevětrali ani v příštích dnech," dodala Šidlová.

Mačetový útok byl podle psycholožky vyvolaný hněvem

Loňský mačetový útok v Novém Boru nebyl podle psycholožky plánovaný, ale byla to akce vyvolaná hněvem. Podle předsedkyně senátu Evy Drahotové to soudní znalkyně z oboru psychologie dnes uvedla při hlavním líčení. Znalec z odvětví soudního lékařství podle ní dnes také řekl, že na životě byl ohrožený jeden z napadených mužů. "Minimálně u jednoho z poškozených šlo o život, pokud by mu nebyla poskytnuta vysoce specializovaná lékařská péče, tak by došlo k fatálnímu následku," řekla Drahotová. Neveřejné jednání s pěti obžalovanými mladíky dnes pokračovalo u Krajského soudu v Liberci třetím dnem za přísných bezpečnostních podmínek. Útok loni vyvolal na severu Čech několik protiromských demonstrací.

Odborníci: Demolicí domu na Václavském náměstí bude porušen zákon

Demolice domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice by znamenala porušení zákona, uvedl Ústav dějin umění Akademie věd ČR (ÚDU AV ČR) ve stanovisku, které má ČTK k dispozici. Neprohlásit dům kulturní památkou rozhodlo již v září ministerstvo kultury (MK), majitel chce dům zbourat a na jeho místě postavit jiný. Podle ústavu však ministerstvo nevyužilo příležitosti a reálné možnosti objekt před hrozbou demolice účinně ochránit. Zbourat dům v památkové rezervaci umožnil loni památkový odbor magistrátu. Když byl loni záměr investora s domem zveřejněn, vyvolal nesouhlas některých odborníků na památkovou péči, proti projektu se i demonstrovalo.

Před teplickými lázněmi odhalili sochu cara Petra Velikého

Před teplickými lázněmi dnes odhalili sochu ruského cara Petra I. Velikého. Teplice navštívil před 300 lety, v Rusku pak nechal hledat prameny a založit lázně. Sochu věnoval lázním ruský dárce, vytvořil ji sochař Vladimir Surovcev. Primátor Jaroslav Kubera /ODS/ připomněl, že významných osobností, které místní lázně ve své době navštívily, je dlouhá řada. Kromě Petra Velikého do teplických lázní přijeli také další dva carové, Alexandr I. a Mikuláš I. Dnes na slavnostním odhalení zněla ruština častěji než čeština, u řečníků i u publika. Vloni si město připomnělo 200 let od návštěvy skladatele Ludwiga van Beethovena. Podle kronik se v Teplicích Beethoven setkal s básníkem Johannem Wolfgangem Goethem. Umělci se v parku potkali s manželkou císaře Františka I. Marií Ludovikou.

V Litomyšli připravují výstavu zaměřenou na český komiks

V Litomyšli připravují výstavu, která se bude věnovat českému komiksu první poloviny 20. století. Návštěvníci tak v domě U Rytířů od 7. prosince uvidí například Rychlé šípy Jaroslava Foglara a kreslíře Jana Fischera, tvorbu Josefa Lady nebo Ondřeje Sekory. Informovala o tom ředitelka litomyšlské městské galerie Dana Schlaichertová. Budou vystaveny i další věci, například ježek v kleci, gramofonové desky, dobová vydání tisku nebo trojrozměrné tisky komiksových hrdinů. Galerie připravuje také doprovodný program, který bude zaměřený na základní školy i rodiny s dětmi.

Oslavenec Miro Žbirka se v Praze dočkal gratulace plné O2 areny

Koncertem v pražské O2 areně populární zpěvák a skladatel Miro Žbirka oslavil své šedesáté narozeniny, které připadly na 21. října. Během vystoupení s řadou hostů se oslavenec dočkal gratulace zaplněné O2 areny v podobě mohutného aplausu vestoje, když doprovázející symfonici z Moravské filharmonie Olomouc spustili melodii Happy Birthday. Slovenský hudebník žijící v Praze představil své největší hity v symfonickém, rockovém i akustickém provedení. Symfonici pak vyšperkovali hity jako Balada o poľných vtákoch, Len s ňou, Deny či duet Čo bolí, to prebolí, ve kterém se představila zpěvačka Martha. Žbirka začal zpívat koncem 60. let ve skupině Modus. Svůj první hit Zažni nahrál v roce 1977. O pět let později jako vůbec první slovenský zpěvák zvítězil v československé anketě populárních zpěváků Zlatý slavík. Na sólové dráze vydal dvě desítky studiových alb.

Pražský výběr dnes v Praze v původní sestavě zahájí turné

Členové legendární rockové skupiny Pražský výběr, kteří se po několika letech sešli v původní sestavě, dnes ve sportovní hale na pražském Výstavišti zahájí své podzimní turné. Další koncerty se uskuteční na zimních stadionech 13. listopadu v Ostravě, 15. listopadu v Bratislavě, 21. listopadu v Brně a 24. listopadu v Pardubicích. Skončily tak neshody mezi hlavními postavami souboru Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem. Pražský výběr se rozpadl v roce 2006. Pavlíček si s Kocábem stiskl ruku až po šesti letech na pohřbu exprezidenta Václava Havla.

Bývalý sbormistr Kulínský se bude opět věnovat hudbě

Bývalý sbormistr pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský se po několika letech vrací na hudební scénu. Věnovat se bude dirigentské činnosti, kterou v prosinci zahájí speciální koncertní sérií nazvanou Comeback Kulínský. Připravuje ji ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem České doteky hudby a Obecním domem. Kulínský byl odsouzen za zneužívání nezletilých dívek a loni byl podmíněně propuštěn z vězení. "Ano, budu se opět věnovat hudbě," řekl dnes Kulínský ČTK. Hudba se tedy podle něj zase stane jeho hlavní pracovní náplní. Sbormistr se v minulosti mimo jiné živil i jako taxikář. K projektu se v polovině listopadu pořádá tisková konference, které se zúčastní. Ve Smetanově síni Obecního domu bude Kulínský dirigovat komorní orchestr Virtuosi Pragenses a vokální skupinu KrisKrosKvintet - uskupení mladých umělců, kteří patří k jeho bývalým žákům. Společně vystoupí na třech koncertech 17. a 23. prosince a 2. ledna. Zazní vánoční zpěvy a koledy. Ředitel festivalu Miroslav Matějka tvrdí, že Kulínský patřil vždy k velmi dobrým dirigentům. "Myslím si, že pokud je jeho minulost uzavřena z hlediska soudních procesů, tak má právo se nadále účastnit veřejného života a profesně splnit kritéria, aby mohl provést hezký koncert," reagoval Matějka. Koncertní projekt bude podle něj symbolicky uveden v čase vánočním a novoročním, který je tradičně vnímán jako čas smíření a nových začátků.

Tenista Berdych prohrál s Djokovičem a na Turnaji mistrů skončil

Tenista Tomáš Berdych si semifinále Turnaje mistrů nezahraje. Český hráč dnes prohrál se světovou jedničkou Novakem Djokovičem ze Srbska 2:6, 6:7 a ze skupiny A do dalších bojů v Londýně nepostoupil. Z britské metropole se Berdych nyní přesune do Prahy, kde se příští týden pokusí s českým týmem ve finále Davisova poháru získat proti Španělům slavnou "salátovou mísu". Berdych potřeboval k naději na postup do semifinále vyhrát na Djokovičem alespoň set, ale to se mu nepodařilo. Přitom mu k tomu v tie-breaku druhé sady chyběl jediný míč, ale ani jeden ze tří setbolů nevyužil. Srb tak skupinu A vyhraje a spolu s ním postoupí buď Brit Andy Murray, nebo Francouz Jo-Wilfried Tsonga.

Futsalisté jsou po remíze se Srbskem v osmifinále MS

Čeští futsalisté postoupili do osmifinále mistrovství světa. V závěrečném utkání skupiny uhráli potřebnou remízu 2:2 se silným Srbskem. V druhém duelu skupiny Kuvajt překvapivě porazil Egypt 4:3, Češi tak nakonec obsadili se čtyřmi body druhé místo a v osmifinále narazí na vicemistry Evropy Rusy.

Počasí v Česku

Je oblačno nebo zataženo, na horách na severu a severovýchodě místy se slabým deštěm, nad 1000 m.n.m. se sněžení. Během dne čekáme přechodně až polojasno. Teploty zítra 6 až 10, na horách kolem 2 stupňů Celsia nad nulou.

O víkendu bude na většině Moravy, východě a severu Čech vát ve vyšších polohách silný vítr, na horách v nárazech až 130 kilometrů v hodině. S varováním dnes přišel Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Doporučila, aby lidé nechodili na hřebenové túry.

09-11-2012