Denní souhrn zpráv Zprávy

14-11-2012

Ministr Dobeš skončí k 3. prosinci, premiér Nečas to vzal na vědomí

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) předal premiérovi Petru Nečasovi svou demisi k datu 3. prosince. Řekl to novinářům po setkání s předsedou vlády. Nečas ve stručném prohlášení uvedl, že rezignaci bere na vědomí. Dobešův odchod z čela ministerstva žádá jeho vlastní strana LIDEM, která ale chce, aby odešel okamžitě. Vicepremiérka a šéfka LIDEM Karolína Peake už oznámila, že v ministerském křesle by ráda viděla svého podřízeného Roberta Vacka. Nejmenší vládní strana LIDEM vyzvala Dobeše k odchodu na jednání svého vedení v úterý večer. Jedním z důvodů mají být problémy se spuštěním centrálního registru vozidel, který stále není plně funkční. Podle slov šéfky strany a vicepremiérky Karolíny Peake vyšly okolo registru najevo další znepokojivé informace. Peake na Dobešovo oznámení, že odejde až v prosinci, reagovala slovy o ministrově zbabělosti. Dobeš jí po jednání vlády ostré vyjádření vrátil. "Já považuji za zbabělost to, že někdo není ani ochoten mne pozvat na to jednání, kde je bod odvolání ministra z funkce. To považuji za neobvyklé a nedospělé jednání," uvedl odcházející ministr.

Stínový ministr dopravy za ČSSD Milan Chovanec nefungující registr vozidel považuje jen za zástupný problém. Dobeš je podle něj klasickou obětí politického handlu. Podle některých spekulací je jeho konec součástí dohody s Nečasem o podpoře poslanců LIDEM pro církevní restituce. Dobeše z Rakouska pochválil prezident Václav Klaus, který jej označil za jednoho z relativně úspěšných ministrů.

Působení Pavla Dobeše (LIDEM) ve funkci ministra dopravy hodnotili odborníci oslovení ČTK převážně kladně. Podle nich se odstupující ministr dokázal v oboru rychle zorientovat a působil jako odborník. Přínosem Dobeše byla zejména konsolidace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které se po bývalém ministru Vítu Bártovi nacházelo téměř v rozkladu, řekl ČTK Petr Moos z dopravní fakulty ČVUT. Zároveň udělal kus práce na přípravě strategie rozvoje infrastruktury v situaci, kdy se rozpočty na dopravu neustále omezují. "Z hlediska odbornosti nemohu, na rozdíl od řady jeho předchůdců, na jeho (Dobešovu) adresu říci výraznější kritické slovo," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Podle něj je ale zřejmé, že za komplikace, které způsobil problematický centrální registr vozidel, Dobeš osobní odpovědnost nese.

Klaus: Až odejdu, ČR bude chybět obhájce v sudetoněmecké otázce

Prezident Václav Klaus se obává, že po jeho odchodu z Hradu nebude už z České republiky zaznívat silná obhajoba zájmů země. Uvedl to v souvislosti tím, že mu vadí nepřetržitá debata o poválečném odsunu sudetských Němců z Československa. Ten přitom podle něj byl relativně okrajovou událostí tragického období evropských dějin. Klaus to řekl českým novinářům při státní návštěvě Rakouska, ve které pokračuje druhým dnem. Zástupci vysídlených sudetských Němců vyčítají Klausovi trvání na takzvaných Benešových dekretech, které vytvořily právní základ k vyvlastnění sudetských Němců po 2. světové válce.

Václav Klaus se ve Vídni setkal s předsedou vlády Wernerem Faymannem a spolu s Fischerem zahájil česko-rakouské hospodářské fórum. Jednání s rakouskými politiky a zástupci byznysu jsou podle Klause velmi pozitivní. Postěžoval si ale na chování zástupců rakouské strany Zelení při jeho úterní návštěvě parlamentu. Dodal, že "zavilost" rakouských zelených v otázce Temelína, je "opravdu neuvěřitelná".

Rakouská policie zadržela chrastavského střelce Vondrouše

Rakouská policie zadržela Pavla Vondrouše, který na konci září v Chrastavě vystřelil na prezidenta Václav Klause z airsoftové pistole. Zatčení se odehrálo před příjezdem českého prezidenta před vídeňskou budovou rakouského průmyslového spolku, kde byla připravena prezentace Klausovy knihy. Podle zjištění ČTK byla rakouská policie předem informována o možném incidentu. Vondrouš ve Vídni s Klausem nepřišel do styku. Rakouská policie chrastavského útočníka ještě před příjezdem hlavy státu odvezla.

Chyby na kandidátkách našlo vnitro u 12 uchazečů včetně favoritů

Nedostatky na kandidátních listinách našlo ministerstvo vnitra u 12 z 20 uchazečů o prezidentský úřad. Pochybili i favorité volby, expremiéři Jan Fischer a Miloš Zeman, nebo bývalá europoslankyně a šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Ministerstvo dnes v souladu se zákonem na svém webu kandidáty a jejich týmy vyzvalo, aby závady do 22. listopadu napravili. Řadu adeptů také upozornilo na to, že nedodali podpůrnou petici s alespoň 50.000 podpisů.

Koaliční devítka projedná změny programu vlády, možná i personálie

Koaliční devítka projedná revizi vládního programu, tématem mohou být i personální změny ve vládě, řekl ministr průmyslu a obchodu a první místopředseda ODS Martin Kuba. Podle něj by koaliční lídři měli projednat, co může kabinet do konce volebního období ještě zvládnout. O tom, že vládní program bude třeba revidovat, hovořili někteří koaliční politici již v uplynulých týdnech, kdy vláda čelila krizi a hrozilo jí, že kvůli sporům uvnitř ODS padne. Zatím ale vláda svou pozici ustála a ve sněmovně se jí podařilo prosadit několik norem, které považuje za klíčové.

Alexandr Vondra navštíví USA, bude jednat s ministrem obrany Panettou

Ministr obrany Alexandr Vondra příští týden navštíví Spojené státy. V hlavním městě Washingtonu ho mimo jiné v úterý čeká jednání s jeho americkým protějškem Leonem Panettou. Oba ministři by měli hovořit například o aktuální situaci a dalších plánech v Afghánistánu, kde nyní působí přes 500 českých vojáků. V příštích letech by ale spolu s plánovaným stahováním spojeneckých sil ze země do konce roku 2014 měl jejich počet klesat. Ministři by měli mluvit i o výcvikovém vrtulníkovém centru Severoatlantické aliance, jehož vzniku v Česku dalo NATO zelenou na svém letošním summitu v Chicagu. Řeč přijde i na praktické naplňování vzájemné dohody, která umožňuje českým firmám účast ve výběrových řízeních americké armády.

EK chce prosadit 40procentní zastoupení žen ve vedení firem

Ve vedení velkých evropských firem by mělo být nejméně 40 procent žen. Zajistit to má směrnice, jejíž návrh dnes přijala Evropská komise. Firmám za její neplnění, bude-li návrh schválen státy a europoslanci, budou hrozit sankce. V řídících orgánech největších společností, které jsou obchodovány na burze, v říjnu na sedm členů připadala jen zhruba jedna žena (13,7 procenta). V ČR to je podle údajů EK 15,4 procenta. Návrh se týká asi 5000 firem v EU. Jde o velké podniky, které se obchodují na burze, nikoli o malé a střední firmy, tedy společnosti s obratem pod 50 milionů eur a méně než 250 pracovníky.

Vláda odvolala členy správní rady VZP za stát a jmenovala nové

Vláda dnes odvolala sedm členů správní rady VZP za stát a deset jich jmenovala, z nich tři už ve správní radě byli. Novinářům to po jednání vlády řekla vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Poměr sil ve správní radě se tím změnil a posílil se vliv ministra Leoše Hegera (TOP 09) třeba na to, kdo bude šéfem správní rady či ředitelem VZP. Odvolání ze správní rady se netýká jejího šéfa Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, oba je za ODS jmenovala Sněmovna. Ta z třicetičlenné správní rady jmenuje 20 členů, a také je odvolává, případně mohou odstoupit sami.

Vláda schválila povinné zkoušky pro prodejce pojistek

Vláda schválila novelu zákona, podle níž budou muset pojišťovací zprostředkovatelé i prodejci pojistek v pojišťovnách skládat odbornou zkoušku. Návrh zákona, který ještě musí projednat Parlament, rovněž zpřísňuje pravidla pro jednání zprostředkovatelů se zákazníkem. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) je cílem novely posílit ochranu spotřebitele. Zkoušky budou zajišťovat zkušebny akreditované Českou národní bankou.

Peake: Je nutné zvýšit kontroly alkoholu a zlepšit komunikaci

Podle vicepremiérky Karolíny Peake je nutné zvýšit prioritu kontrol alkoholu a zlepšit komunikaci všech orgánů, které se podílejí na boji proti černému trhu s ním. Uvedla to po zasedání vlády, na němž ministři vzali na vědomí analýzu, která kriticky hodnotí činnost státní správy na tomto poli za poslední dva roky. Z analýzy, která se zabývala činností státních úřadů mezi lednem 2010 a říjnem letošního roku, vyplývá, že boj státních orgánů proti černému trhu s alkoholem byl nedostatečný. Selhaly jak v jeho kontrole, tak i v oblasti postihu kriminálních činů. Navíc mezi sebou špatně komunikovaly. S aférou otráveného alkoholu se Česko potýká od září. Po jeho požití dosud zemřelo 33 lidí, další desítky byly hospitalizovány a řada z nich si ponese trvalé zdravotní následky.

Poslanci chtějí jednat s Kalouskem a Kubou kvůli cenám energií

Poslanci ze sněmovního hospodářského výboru chtějí vyvolat jednání mezi ministry financí a průmyslu Miroslavem Kalouskem a Martinem Kubou ohledně vysokých cen energií a jejich dopadu na tuzemský průmysl. Shodli se na tom na jednání výboru. Schůzka vedení výboru s oběma ministry by se měla uskutečnit do konce listopadu. Poslanci se shodli, že pokud jde o ceny elektřiny, je situace pro průmysl velmi špatná. Jak informoval předseda výboru Milan Urban, na poslance se obrátil Svaz průmyslu a dopravy a mimo jiné je žádá, aby umožnili při projednávání státního rozpočtu na plénu Sněmovny vystoupení prezidentovi svazu Jaroslavu Hanákovi. "Což je svým způsobem krok, který tady ještě nebyl," podotkl Urban.

Soud nařídil ArcelorMittalu, aby omezil hluk ze svých provozů

Soud nařídil firmě ArcelorMittal Ostrava (AMO), aby do roka omezila hluk ze svých provozů. Domáhal se toho jeden z občanů ostravského městského obvodu Radvanice a Bartovice, který s továrnou sousedí. Spor se táhl od roku 2008, rozsudek zatím není pravomocný. Mluvčí společnosti AMO Barbora Černá Dvořáková uvedla, že společnost rozhodnutí soudu respektuje, nicméně v některých bodech s ním nesouhlasí, proto podá odvolání. Letos firma aktualizuje původní hlukovou studii. To jí umožní lépe identifikovat různé zdroje hluku podle jejich intenzity, čímž může proces snižování hlučnosti urychlit. AMO zaměstnává přes 4100 lidí, dohromady s dceřinými společnostmi má více než 8000 zaměstnanců.

Podíl soukromých dopravců se za 15 let zvýšil devětkrát

Podíl soukromých železničních dopravců, působících v osobní dopravě na tuzemské železniční síti, se za uplynulých 15 let zvýšil zhruba devětkrát. První soukromé společnosti s provozem začínaly v roce 1997 a v současné době obsluhují necelých 800 kilometrů železničních tratí. Celá železniční síť v zemi má téměř 9500 kilometrů. Postupné otevírání tuzemské železnice podle Miloslava Zítky ze Svazu cestujících ve veřejné dopravě přináší kvalitnější služby pro cestující.

Nejdříve se soukromí železniční dopravci v Česku objevili zejména na úzkorozchodných tratích. První vlaky soukromé společnosti Jindřichohradecké místní dráhy na úzkokolejkách v jižních Čechách vyjely v roce 1995. K největším nárůstu délky tratí obsluhovaných soukromými dopravci ale došlo v roce 2011, kdy na dálkovou trať mezi Prahou, Ostravou a Havířovem vstoupila společnost RegioJet brněnského podnikatele Radima Jančury. Na stejné trati hodlá spustit koncem letošního roku pravidelný provoz také dopravce Leo Express, jehož vlaky budou pravidelně zajíždět do Bohumína. Další novinkou má být zahájení provozu společností Arriva na trati mezi Benešovem, Prahou a Kralupy nad Vltavou.

Ředitel vězeňské služby Tregler z osobních důvodů rezignoval

Ředitel vězeňské služby Jiří Tregler rezignoval na svou funkci. Rozhodl se k tomu z osobních důvodů. Ty nechtěl dále rozvádět, je jich ale prý celá řada, včetně zdravotních. V nejbližších dnech se rozhodne, zda skončí i ve vězeňské službě. Pětapadesátiletý Tregler šéfoval vězeňství od září roku 2010. Od počátku měl za úkol věnovat se zejména napjatému rozpočtu vězeňské služby a stoupajícímu počtu odsouzených.

Celníci našli tři tuny tabáku, který letěl označený jako svíčky

Pražští celníci odhalili na ruzyňském letišti tři tuny tabáku do vodních dýmek v zásilce, kterou údajně přepravila česká firma z Dubaje s tvrzením, že jsou to svíčky. Policie odhadla případnou škodu na dani na čtyři miliony korun. O případu informovala na webu celníků jejich mluvčí Martina Kaňková. Celníci okolnosti týkající se cesty zásilky dále vyšetřují. Firma se podle mluvčí prý pokusila podvodem zkrátit daň.

V Zákolanech hořel bývalý cukrovar, škody budou desítimilionové

V Zákolanech na Kladensku hořelo v areálu bývalého cukrovaru. Oheň, který napáchal škody za desítky milionů korun, likvidovaly dvě desítky hasičských jednotek a bránily jeho rozšíření na další objekty. Příčiny vzniku ohně hasiči zjišťují. Není vyloučeno, že byl založen úmyslně. Požár v rozsáhlém areálu, kde jsou sklady, výzkumná laboratoř nebo truhlárna, začal hořet ve středu kolem 4:00. Z objektu podle svědků šlehaly asi dvacetimetrové plameny, někteří lidé prý slyšeli také výbuchy.

V Olomouci zemřela na otravu metanolem žena, je to už 34. oběť

V olomoucké fakultní nemocnici zemřela na otravu metanolem sedmašedesátiletá žena. Je to už 34. oběť jedovatého alkoholu v zemi. Ženu nemocnice přijala v úterý, stejně jako jejího stejně starého partnera. I on byl otrávený metylalkoholem. Ženě rozbory prokázaly 1,17 promile metylalkoholu v krvi. Lékaři jí podali lék Fomepizol a uvedli ji do umělého spánku. Léčba ale nepomohla.

Bezdomovců v Ostravě přibývá, už je jich téměř 900

V Ostravě žije podle nejnovějších údajů 890 bezdomovců. V poslední době jich výrazně přibylo, dřívější odhady udávaly ve městě 500 až 700 lidí bez domova. Stoupl také podíl žen, těch je nyní mezi bezdomovci 22 procent. Ukázala to rozsáhlá studie, kterou si nechala Ostrava zpracovat. Přibližně polovina bezdomovců podle studie využívá zařízení sociálních služeb, druhá polovina o nic takového nemá zájem a chce žít na ulici.

Trvale krácený důchod má půl milionu lidí - kvůli předčasné penzi

Kolem půl milionu lidí v Česku má trvale krácený důchod, a to kvůli předčasnému odchodu do penze. Je to víc než pětina starobních důchodců. Za posledních pět let se počet seniorů s natrvalo sníženou penzí o třetinu zvedl. Zatímco v roce 2007 jich bylo 323.000, loni už 499.000. Vyplývá to z pojistně matematické zprávy o důchodovém pojištění ministerstva práce, kterou má ČTK k dispozici. Letos je podle dat České správy sociálního zabezpečení seniorů s trvale krácenou penzí už přes půl milionu. Lidé v předdůchodovém věku si stěžují na to, že zaměstnání hledají jen těžko. Mnozí by rádi pracovali, ale nedaří se jim místo najít. Odcházejí proto právě do předčasného důchodu.

Polovina domácností nemá žádný systém sledování svých výdajů

Polovina českých domácností nemá žádný systém sledování svých výdajů. O svých finančních plánech na dobu delší než rok má jasno jen pět procent z nich. Více než polovina domácností žije od "výplaty k výplatě". Vyplývá to z průzkumu Finance v domácnosti, který zpracovala agentura STEM/MARK pro společnost KRUK International. "Skutečnost, že polovina českých domácností nesleduje své výdaje, a to ani v dnešní době ekonomické krize, je varovný signál. Nesledování financí je bohužel podhoubím pro vznik dluhů. Počet zadlužených osob meziročně roste, letos přesáhl osm procent. Tento negativní trend bude nadále pokračovat," komentoval výsledky průzkumu obchodní a marketingový ředitel KRUK International Vítězslav Kus. Za hlavní příčinu toho, že lidé v ČR mají finanční potíže a dluhy, označují respondenti ztrátu zaměstnání a nízké výdělky, které nepokryjí základní potřeby. Dalšími příčinami je život nad poměry, mnoho závazků a nezájem o jejich řešení.

V Obecním domě chybí majetek za 2,3 milionu korun

V Obecním domě v Praze chybí majetek za 2,3 milionu korun. Další majetek v pořizovací hodnotě 32,08 milionu korun je evidován tak špatně, že se jej dosud nepodařilo dohledat. Vyplývá to ze dvou inventur, jejichž výsledky novinářům představil ředitel Obecního domu a předseda představenstva Vlastimil Ježek. Mezi ztracenými předměty zřejmě není nic z historického vybavení této secesní památky. U další skupiny majetku nedokázali kontroloři rozlišit, za co byly peníze utraceny. Bývalý ředitel Tomáš Vacek výsledky kontrol zpochybňuje.

Adra a obce vyhlásily sbírku na pomoc rodinám obětí rallye

Nadace Adra spolu se starosty obcí Lopeník, Bystřice pod Lopeníkem, Březová, Nivnice a města Uherský Brod na Uherskohradišťsku vyhlásila sbírku na pomoc rodinám obětí tragické nehody při rallye. Při sobotním závodu zemřely v Lopeníku čtyři dívky. Oběti pocházely z Lopeníku a Nivnice. Sbírka potrvá měsíc, do 15. prosince, řekl ČTK Josef Koláček z nadace. Adra pro tyto účely využila svou otevřenou sbírku, která je k dispozici při aktuálních neštěstích či katastrofách.

Spolek vyhlásil sbírku na vznik sochy Václava Havla

Veřejnou sbírku, ze které bude financována socha Václava Havla v životní velikosti, vyhlásil Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla. Sbírka bude zahájena 17. listopadu. Její iniciátoři by bronzovou plastiku dramatika a bývalého prezidenta v životní velikosti, rádi umístil na veřejném prostranství. Autorkou sochy je Barbora Daušová, její model už loni vystavila v pražské kavárně Slavia.

Malý Svět techniky v sobotu otevře expoziční část s Nautilem

V Ostravě bude od soboty kompletně v provozu takzvaný Malý svět techniky. Dosud v budově bývalé 6. energetické ústředny v Dolních Vítkovicích fungovaly jen učebny. Nově objekt nabídne i obsáhlou interaktivní expozici, která se nese v duchu Julese Verna. Mapuje historii průmyslu v Čechách, na Moravě s ve Slezsku. Dominuje jí model slavné ponorky Nautilus kapitána Nema. Novináře o tom informoval duchovní otec projektu Jan Světlík. Malý svět techniky si vyžádal náklady kolem 30 milionů korun a je součástí první etapy přeměny průmyslového areálu ve Vítkovicích na kulturní, společenské a nyní i vzdělávací centrum.

Praha chystá k výročí zápisu do UNESCO zpřístupnit památky zdarma

Praha oslaví 20. výročí zápisu na listinu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO volným vstupem do některých památek. O víkendu 1. a 2. prosince budou zdarma zpřístupněny například Betlémská kaple, rotunda Nalezení sv. Kříže, Staroměstská mostecká věž s podzemím a krovy nebo výstava Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci. Pražské historické jádro o rozloze 866 hektarů bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO 4. prosince 1992.

Archeologové dokončili výzkum na Národní, našli unikátní náhrobky

Překvapivé množství nálezů objevili archeologové při záchranném výzkumu na stavbě objektu Copa Centrum Národní ve Spálené ulici v Praze. Poslední etapa výzkumu skončila počátkem listopadu. Jedním z nejvýznamnějších byl nález náhrobních kamenů, na nichž i po více než 500 letech byly zachovány malované předlohy pro vytesání písmen. "Tím, že dokládají technologii vzniku, jsou nálezy výjimečné. V Evropě se vůbec nenacházejí, my tady máme dva na jednom místě," popisuje nález archeolog z Národního památkového ústavu (NPÚ) Tomasz Cymbalak. Opukové a pískovcové fragmenty náhrobků pravděpodobně pocházejí z doby před polovinou 15. století, kdy se na hřbitově přestávalo pohřbívat.

Bocelli se v Praze představí na koncertu Sen noci májové

Proslulý italský tenorista Andrea Bocelli se 18. května v Praze představí na koncertu s názvem Sen noci májové. Nevidomého zpěváka doprovodí Český národní symfonický orchestr (ČNSO) pod taktovkou Marcella Roty. Dalším hostem bude kvartet 4 Divas, ženská obdoba skupiny Il Divo, která svým popově-klasickým repertoárem plní sály celé Evropy. ČTK o tom za pořádající společnost JV Agentura informovala Vlaďka Zahradníková. "V tuto chvíli je již více než polovina vstupenek na koncert vyprodána, převážně v nejdražších kategoriích," podotkla Zahradníková.

Lidé mohou děti z dětských domovů obdarovat i přes internet

Lidé, kteří chtějí o Vánocích udělat radost dětem z dětských domovů, je mohou nově obdarovat prostřednictvím internetového Stromu splněných přání. Obdobu projektu známého z nákupních center spustila na internetu nezisková organizace Dejme dětem šanci. Zájemci mohou dětem dárky koupit pohodlně ze svého počítače a nemusí pro ně nikam chodit nebo je posílat, sdělil ČTK za občanské sdružení Jiří Strejček. "Dopis Ježíškovi" se svým přáním napsalo přes šest stovek dětí z 20 domovů, s nimiž sdružení Dejme šanci dětem spolupracuje. Všechna přání si mohou zájemci prohlédnout na webových stránkách http://www.stromsplnenychprani.cz/ projektu, kde je každé přání označeno fotografií věci, kterou si dítě přeje, křestním jménem a věkem dítěte a variabilním symbolem.

V Praze se natáčí životopisný film o podnikateli Olivettin

Italský režisér Mikele Soavi natáčí v České republice dvoudílný životopisný film Adriano Olivetti: Síla jednoho snu. Vhodné lokace našel v Praze a jejím okolí, v Liberci a v blízkém Hrádku nad Nisou. V titulní roli úspěšného podnikatele a inovátora, který zemřel za záhadných okolností v roce 1960, se objeví slavný italský herec Luca Zingaretti. Zingarettiho tvář znají čeští diváci z krimi filmů s hlavním hrdinou komisařem Montalbanem, kterého ztvárnil. Adriano Olivetti se po celém světě proslavil jako výrobce psacích strojů, kalkulaček a později i počítačů. I první PC dovážené do Československa nesly jeho jméno. V Itálii je dodnes ctěnou a uznávanou osobností, podobně jako u nás například Tomáš Baťa.

Muzeum v Blansku vystavuje nejstarší geologickou mapu na Moravě

Muzeum Blansko vystavuje ve své nové expozici o slavném chemikovi, vynálezci a filozofovi Karlu Reichenbachovi (1788-1869) jeho geologickou mapu z roku 1833. Je na ní poměrně podrobně zaznamenána skladba podloží na Blanensku a je nejstarší mapou svého druhu na Moravě. Dokládá, jak vynikající byl vědec, řekla ČTK ředitelka muzea Eva Nečasová. Zdůraznila, že i současní vědci se podivují nad tím, nakolik přesné údaje byl Reichenbach schopen při práci v terénu zjistit. Jeho mapa se stala podkladem pro tvorbu dalších obdobných dokumentů. Reichenbach vedl blanenské hutě a proslulost získal spolu se závratným bohatstvím vynálezem parafínu. Vytvořil jej při pokusech ve své blanenské laboratoři. Nová látka se začala využívat místo loje k výrobě svíček, a to na celém světě.

Na Špilberku vystavují originály Trnkových ilustrací

Především dětem je určena nová výstava z díla Jiřího Trnky, kterou připravilo Muzeum města Brna na hradě Špilberk. Většinu ze 150 exponátů tvoří originály slavných Trnkových ilustrací dětských knih. Výstavu doplňuje také několik loutek, řekla ČTK kurátorka Jana Svobodová. Od Trnkova narození letos v únoru uplynulo 100 let. Brněnská výstava patří k největším připomínkám výročí. Většinu kreseb si muzeum půjčilo z rodinného archivu. Trnka (1912 až 1969) patřil k nejvýznamnějším českým ilustrátorům a animátorům s osobitým poetickým stylem.

Na Vltavě v sobotu zakotví plovoucí galerie

Na jeden den zakotví v Praze plovoucí galerie, kterou ze starého lodního taxíku vytvořil výtvarník Miroslav Liederhaus. Loď jménem Bojda představí 17. listopadu na Rašínově nábřeží expozici čtyř autorů. V budoucnu by tato putovní výstavní síň měla brázdit nejen české, ale i evropské řeky, řekl ČTK Liederhaus. Kromě Liederhause, který jako umělecký kovář kombinuje kov s foukaným nebo tvarovaným sklem, představí na lodi své práce sochař Jaromír Švaříček, umělecký kovář Libor Hurda a výtvarník a básník Petr Voříšek.

Sport

Basketbalistky IMOSu Brno prohrály ve 4. kole Evropské ligy v Moskvě s favorizovaným Spartakem vysoko 63:95. České vicemistryně utrpěly druhou porážku ze tří utkání v soutěži, ruský klub naproti tomu vede skupinu A se čtyřmi výhrami.

Čeští fotbalisté do 21 let remizovali v posledním letošním utkání v přípravě se Švédskem 1:1. Nově se rodící tým v prvním zápase po říjnové neúspěšné baráži o postup na Euro proti Rusku vedl od 54. minuty, kdy ztrestal velkou chybu hostujícího brankáře Jiří Mareš. Osm minut před koncem ale vyrovnal nekrytý Hrgota. V české základní sestavě nastoupilo osm nováčků a na hře týmu bylo od začátku patrné, že se teprve sehrává.

Před dvaatřiceti lety dovedl Ivan Lendl tehdejší československý tým k triumfu v Davisově poháru a teď si přeje, aby parta okolo Tomáše Berdych získala 'salátovou' mísu znovu. Čeští tenisté přivítají ve finále v pražské O2 areně obhájce titulu Španěly a Lendl doufá, že slavit budou domácí. "Dá se těžko předpovídat, bude to vyrovnaný zápas. Španělé mají silný tým, kluci taky hrajou dobře. Bude to těžký, ale doufám, že se to podaří," řekl novinářům Lendl, který přiletěl do Prahy a od úterý se pohybuje okolo českého týmu. Od pátku bude držet palce přímo v hledišti a řekl, že je úplně jedno, jak tenisté získají tři body potřebné k výhře. "Hlavně ať je kluci získají," řekl bývalý první hráč světa. Vyprodaná hala a fanoušci patří při Davisově poháru k důležitým faktorům úspěchu. Lendl si pamatoval, jak je diváci hnali za výhrou nad Itálií v roce 1980 a věří ve stejnou atmosféru i nyní.

Počasí

Bude zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, ojediněle mrholení. Na horách a ojediněle i v nižších polohách jasno. Nejvyšší teploty 2 až 6, při zmenšené oblačnosti a na horách kolem 8 stupňů Celsia.

14-11-2012