Denní souhrn zpráv Zprávy

11-01-2005

EK opět vyzvala ČR k reformám důchodového a zdravotního systému

Evropská komise v úterý vyzvala Prahu k přísnější rozpočtové politice ve střednědobém a dlouhodobém výhledu a zejména k reformám systémů důchodového zabezpečení a zdravotnictví. Komise tak učinila při schválení aktualizovaného českého makroekonomického programu, v němž našla řadu nedostatků. Komise se domnívá, že ČR je schopna snížit rozpočtový deficit z 5,2 procenta hrubého domácího produktu v roce 2004 pod tři procenta v roce 2008, ovšem za předpokladu, že skutečně provede plánované škrty. Pak bude moci uvažovat o vstupu do eurozóny v roce 2010.

Komise také Česko varovala, aby respektovalo naplánované stropy výdajů před volbami v příštím roce. "Dlouhodobou životaschopnost českých veřejných financí ohrožují významná rizika vzhledem k předpokládaným značným rozpočtovým nákladům spojeným se stárnutím obyvatelstva," píše se ve zdůvodnění EK k návrhu usnesení Rady EU k aktualizovanému konvergenčnímu programu. Ten česká vláda předložila 1. prosince.

"První reformní kroky již přinesly své výsledky a dokonce je ocenila ve své zprávě před koncem roku samotná Evropská komise," reagoval mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Komise loni 22. prosince konstatovala, že Česká republika učinila dostatečné kroky při snižování schodku státního rozpočtu a zachovala se v souladu s pravidly.

Senátoři chtějí prezidentovi dokázat, že horní komora má smysl

Senátoři, kteří uspěli v listopadových volbách, se pokusí dosáhnout toho, aby byla horní komora důstojnou součástí ústavního pořádku. Předseda Senátu Přemysl Sobotka to řekl při úterním setkání prezidenta Václava Klause s novými senátory. "Ukážeme občanům této země a zároveň i vám, že Senát je institucí, která si zaslouží, aby v demokratické České republice existovala," řekl Sobotka Klausovi. Nynější prezident patřil v minulosti ke kritikům vzniku horní komory.

Loni na podzim vybírali voliči v rámci pravidelné obměny třetiny horní komory 27 senátorů. Drtivý úspěch slavila ve volbách ODS, která zvítězila v 18 volebních okrscích. Prezident v úterý prohlásil, že by rád se Senátem v obměněné sestavě navázal "rozumnou spolupráci, rozumnou výměnu názorů a rozumné kontakty".

Martin Jahn chce z ČR vytvořit moderní ekonomiku typu Irska nebo Finska

moderní ekonomiku typu Irska nebo Finska chce z Česka vytvořit vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Podmínkou podle něho je provedení důležitých reforem a jasné stanovení dlouhodobých priorit, mezi které řadí vzdělání, vědu a výzkum a podporu podnikání. Týmy expertů již kvůli tomu sestavují strategii hospodářského rozvoje do roku 2013, která by měla být hotová do konce dubna, řekl Jahn na úterní snídani s novináři. Vicepremiér spolu s experty vytipoval celkem pět oblastí, které by měly Českou republiku v příštích letech táhnout vzhůru. Vláda by se podle něj měla soustředit na podporu vzdělávání a lidských zdrojů, vědy a výzkumu, infrastruktury, institucionálního prostředí a efektivní využívání všech možných zdrojů financování. "Chceme dát lidem a podnikům jasný přehled o budoucím směřování vládní politiky," uvedl.

Základem hospodářské strategie budou koncepce jednotlivých resortů. Podle koordinátora prací na strategii Davida Hofmana je v nich spousta dobrých myšlenek, které jsou však skryté v neuspořádaných dokumentech bez priorit. "Ministerstva v koncepci vyjmenují všechno, čím se zabývají, ale neurčí si pořadí důležitosti," řekl ČTK. Stejný názor má i vicepremiér Jahn. "Musíme si jasně určit, kam se budou státní peníze ubírat, jinak z toho zase vyjde soupis 550 priorit," varoval před rozmělněním strategie. Experti by proto měli koncepce jednotlivých ministerstev sladit tak, aby opatření nešla proti sobě, ale naopak se vzájemně podporovala. Do tvorby strategie by se měly zapojit i kraje a jejich rozvojové plány, odbory, průmyslové svazy, komory nebo opoziční strany.

Analytici: Solidní růst českého průmyslu táhly zahraniční podniky

Český průmysl si v listopadu udržel solidní tempo růstu, který táhly především podniky se zahraniční účastí, shodli se analytici oslovení ČTK. Průmysl roste již 27 měsíců v řadě a za 11 měsíců loňského roku vzrostl o vysokých deset procent. Velké množství zakázek podle ekonomů napovídá, že průmyslová výroba by měla ve výrazném růstu pokračovat i letos. Průmyslová výroba, která je jedním z tahounů české ekonomiky, v listopadu zrychlila tempo růstu na 10,9 procenta. V říjnu vzrostla o 8,1 procenta. Více vyrábět se dařilo v listopadu opět hutím a výrobcům automobilů. S nižší produkcí se opět potýkali výrobci obuvi.

"Růst průmyslu byl v listopadu sice o něco nižší, než očekával trh. I tak ale jde o velmi dobré číslo, které potvrzuje, že se českému průmyslu daří navzdory sílící koruně," řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Průmysl roste díky rostoucí poptávce a rozvoji firem pod zahraniční kontrolou, které se podílejí na tržbách tuzemského průmyslu již z více než poloviny, dodal.

Produktivita práce vzrostla do konce listopadu o 13,8 procenta, upozornil analytik Volksbank Vladimír Pikora. Její vysoké tempo růstu, za kterým stojí především restrukturalizace průmyslu, zaručuje podle něj konkurenceschopnost domácích výrobků na zahraničních trzích.

ČR chce poskytnout zemím stiženým cunami další půlmilion dolarů

Další prostředky ve výši půl milionu dolarů (asi 11,5 milionu korun) by měla uvolnit Česká republika na okamžitou pomoc asijské oblasti postižené 26. prosince zemětřesením a cunami. ČTK to sdělil ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, který o chystaném novém příspěvku informoval na dárcovské konferenci OSN v Ženevě. Zmíněných půl milionu dolarů v hotovosti by měla ČR poskytnout OSN pro nadace, které budou moci tyto finance použít ihned ke konkrétním projektům v zasaženém regionu Indického oceánu. Částka bude moci být uvolněna, jakmile ji schválí vláda; ta by měla informovat o jejím potvrzení 19. ledna, prohlásil Urban.

Česká delegace na konferenci rovněž prezentovala již dříve schválenou pomoc ve výši 15 milionů korun k okamžitému využití a další podporu v hodnotě 200 milionů korun určenou na projekty dlouhodobé obnovy a rekonstrukce zdevastovaných území. Konkrétní využití těchto peněz bude upřesněno podle potřeb mezinárodního společenství později, podotkl Urban.

Podle posledních zpráv zemětřesení a následné přílivové vlny připravily o život přes 150.000 lidí. Katastrofu nepřežila také jedna Češka, dvanáct občanů České republiky se pohřešuje.

Od pondělí poslali Češi na konta pro Asii zhruba 20 milionů korun

Solidarita českých občanů i firem s oblastmi jihovýchodní Asie postiženými ničivým zemětřesením nebere konce. Od pondělí poslali na konta humanitárních organizací zhruba 20 milionů korun. Celkem se tak na účtech shromáždilo přes 200 milionů. "Nyní máme na účtu téměř 75 milionů korun, z toho asi dva miliony za DMS. V pondělí to bylo asi 67 milionů," řekl ČTK Jan Mrkvička z nadace Člověk v tísni. Podle něj přibývají peníze pravidelně, změnilo se ale složení dárců. "Zatímco ze začátku to byli spíše jednotlivci a menší firmy, teď přispívají velké firmy, u kterých asi chvíli trvalo, než dar odsouhlasili. Také posílají větší částky - milionové," poznamenal Mrkvička. Vybrané peníze poputují zřejmě na Srí Lanku do oblasti Trinkomale.

Český červený kříž shromáždil dosud pět a půl milionu korun. Od pondělí se částka zvedla o 750.000 korun. Pomoc s ostatními organizacemi nekoordinuje, jeho činnost řídí mezinárodní červený kříž. "V postižených oblastech operuje mezinárodní federace, která tam buduje čističky vody, zajišťuje zdravotní pomoc a tak dále," řekl ČTK ředitel Jiří Procházka. Česká organizace nyní uvažuje o "menších projektech" zřejmě na Srí Lance, které by byly podle Procházky viditelnější. "Měli jsme představu o vybudování menší nemocnice, školy, školky nebo něčeho takového. Závisí to na tom, jestli seženeme potřebné informace. Ty by nám měli poskytnout pracovníci mezinárodního týmu. Jasno bude ale nejdřív za dva, za tři týdny," dodal.

Nadace ADRA vybrala už 75,5 milionu korun, z toho prostřednictvím dárcovských DMS 47,7 milionu. Dohromady tak na kontě přibyly necelé tři miliony korun. "Jenom pomocí DMS nám lidé od pondělí poslali 1,2 milionu korun," řekl Vítězslav Vurst z nadace. Podle něj je už rozhodnuto o konkrétních projektech, podrobnosti ale nadace oznámí na středeční tiskové konferenci.

Také na účtu české pobočky UNICEF se částka zvýšila o zhruba jeden a půl milionu korun. Celkem se tak podařilo shromáždit 12,5 milionu. "Myslím si, že už ta hlavní vlna je za námi a že teď už ty příspěvky budou klesat," uvedla ředitelka Pavla Gomba. V prvních dnech organizace zajišťovala okamžitou pomoc, jako dodávky pitné vody, léků, teplých přikrývek, nádobí, očkování dětí nebo převozů zraněných do nemocnice. "Teď se zaměřujeme na identifikaci dětí. Fotíme je, dáváme je do táborů, aby je mohli příbuzní vyhledat, v Indonésii jsme zřídili dvacet center pro opuštěné děti. Další prioritou je vzdělání. To znamená obnovit školy a dostat do nich děti zpět," dodala Gomba.

Česká katolická charita má na kontě 32,5 milionu, tedy o čtyři miliony více než v pondělí. "Na účtu pro Indii je 4,9 milionu, pro Indonésii 12,6, pro Srí Lanku 10,6 a k tomu je 4,4 milionu bez specifikace," upřesnil mluvčí charity Jan Oulík. Podle něj ale zájem začíná "malinko" ustávat; i když peníze pořád chodí. Organizace chce v pondělí vyslat na Srí Lanku svého člověka, který by tam zmapoval situaci. Pomoc bude ale zřejmě směřovat zejména k rybářským rodinám, sirotkům a vdovám.

Záchranáři mířící na Srí Lanku stále neví, kde postaví nemocnici

Záchranáři z liberecké humanitární mise, kteří v úterý odletěli s mobilní dětskou nemocnicí na Srí Lanku, stále ještě nevědí, kde přesně zdravotnické zařízení postaví. Až na místě budou muset zřejmě vyřešit otázky týkající se pozemku pod nemocnicí a potom příslušnou parcelu upravit. Z Prahy odletěl čtyřčlenný tým, dalších 23 záchranářů se připojí v pátek. "Počítáme s tím, že tam není nic, máme však zpracovaný projekt a vezeme si nářadí," řekl na ruzyňském letišti zpravodaji ČTK technik Stanislav Hrdlička. Poznamenal, že jakmile bude vybrán pozemek a vyřešeny majetkové vztahy, jsou záchranáři schopni mobilní nemocnici postavit do dvou až tří dnů. Nejpravděpodobnější lokalitou je podle něj jižní část ostrova, zhruba 40 kilometrů od hlavního města Kolomba.

Zdravotnické zařízení by tam mělo nahradit původní dětskou nemocnici, kterou na konci loňského roku zničily obří vlny, vyvolané podmořským zemětřesením v Indickém oceánu. Řada členů mise jsou zkušení záchranáři, v minulosti pomáhali například po zemětřesení v íránském Bámu či v Turecku. Na Cejlonu zůstanou různě dlouhou dobu, od několika týdnů po několik měsíců. Výprava na Srí Lanku veze náklad o váze 12 tun. Jeho součástí jsou elektrocentrály, čistička vody, mobilní sprchové kouty a toalety a zdravotnický materiál včetně léků.

Premiér Gross: Teď se spoluúčast nezvýší, je nutné zastavit plýtvání

Lidé si zatím za zdravotní péči víc připlácet nebudou. Premiér Stanislav Gross v úterý řekl, že nejprve je třeba hledat rezervy jinde a zastavit plýtvání s penězi, které do zdravotnictví plynou už teď. "Není zodpovědné do systému vkládat více peněz jak od státu, tak od lidí, dokud nezajistíme, že se jednotlivé části budou chovat zodpovědně," uvedl po tříhodinové schůzce o reformě zdravotnictví, které se účastnili někteří členové vlády a odborníci. Gross je přesvědčen o tom, že vláda bude mít v únoru k dispozici dlouhodobou koncepci zdravotnictví. Kabinet chce podle něj ještě do voleb celý systém stabilizovat.

Původní koncepce ministryně zdravotnictví Milady Emmerové počítá s posílením role státu a odmítá spoluúčast pacientů. S návrhem však nesouhlasili odborníci, odbory, zaměstnavatelé ani někteří ministři. Tripartita nakonec v prosinci ministryni doporučila materiál přepracovat a doplnit. Emmerová poté prohlásila, že jej upraví a doplní pouze o ty ekonomické údaje, které budou v souladu s jejím pojetím zdravotnictví. Na tvorbě koncepce se má podílet také tým vicepremiéra Martina Jahna a skupina odborníků ministra financí Bohuslava Sobotky. České zdravotnictví ročně spotřebuje kolem 180 miliard korun, přesto stále vznikají schodky.

Inspektoři EU jsou opět v ČR, prověřují dodržování pohody zvířat

Zejména dodržování pohody zvířat prověřují tento týden v tuzemsku inspektoři Evropské unie. Jejich cílem je kraj Vysočina, kam v úterý zamířili. Navštívit chtějí drůbeží jatka a jatka na červené maso. Mise začala v pondělí a skončí v pátek, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Inspektoři rovněž hodlají prověřit shromažďovací místo pro telata a farmu nosnic. Místa, která tři inspektoři EU navštíví, si podle Dubna vybírají těsně před tím, než vyrazí do terénu. Nelze vyloučit, že kromě Vysočiny zamíří i do jiného kraje. Kromě prověření státního veterinárního dozoru nad porážkami a transportem zvířat misi zajímá způsob a účinnost proškolování odborných pracovníků SVS. "Předpokládáme, že pokud inspektoři zjistí nějaké nedostatky, že budou, jako tomu bylo dosud, drobného rázu. Velké problémy neočekáváme," uvedl mluvčí SVS. Žádná inspekce z EU zatím nezpochybnila úroveň českého státního veterinárního dozoru, dodal.

Inspektoři EU naposledy zamířili do Česka loni v říjnu, kdy v potravinářských podnicích prověřovali zejména dodržování veterinárních a hygienických předpisů. Nedostatky našli v jednom ze šesti závodů. Šlo o jatka Agroprim Všetice. Podle českých veterinářů však poměry v potravinářských provozech hodnotili celkově pozitivně.

V ČR se prodávají nejlevnější auta v EU; loni zlevnila o 0,3 pct

V České republice jsou nejnižší ceny nových osobních aut v Evropské unii i celé západní Evropě. Podle statistiky eurocarprice.com byly v prosinci v tuzemsku ceny aut o osm procent nižší, než je průměr v zemích, které používají euro. Za poslední rok auta v tuzemsku zlevnila o 0,3 procenta, tedy nejčastěji o 1000 až 2000 korun. Vozy v celé Evropě naopak zdražily v průměru o 2,4 procenta. Podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka nutí prodejce držet ceny na minimální úrovni loňský pokles prodeje o více než desetinu. Snížení odbytu bylo zase částečně zapříčiněno očekáváním zákazníků, že ceny po vstupu do EU a zavedení tzv. blokové výjimky klesnou.

CzechTourism: Letos přijede do ČR 8,5 mil. turistů, více než loni

Do České republiky by podle odhadů vládní agentury CzechTourism mělo letos přicestovat 8,47 milionu zahraničních turistů. Bylo by to asi o deset procent více než loni, řekl na tiskové konferenci ředitel agentury Rostislav Vondruška. Za loňský rok CzechTourism odhadoval, že do Česka přijelo na dovolenou nebo delší pracovní cestu 7,7 milionu turistů, což byl proti roku 2003 nárůst o 15 procent. Soukromá analytická firma Mag Consulting odhaduje, že loni přijelo 7,6 milionu lidí a letos jich bude 7,8 milionu. Podle CzechTourismu loni cizinci v ČR utratili 108 až 110 miliard korun, což by byl meziroční růst o osm až deset procent. Letos by mohl nárůst činit dalších sedm procent. Cizinci by tedy v zemi utratili asi 116 až 118 miliard korun. Devizové příjmy by se tak podle odhadů CzechTourismu letos vrátili na úroveň před teroristickými útoky na USA a povodněmi v ČR. Mag Consulting má však opatrnější odhady. Loni to podle nich bylo 108 miliard korun a letos pak 110 až 115 miliard korun.

Temelín přerušil kvůli závadě spouštění druhého bloku

Pracovníci Jaderné elektrárny Temelín přerušili v úterý po poledni spouštění druhého bloku, který v sobotu vyřadila porucha chlazení generátoru. Nedlouho před rozběhnutím bloku na plný výkon se objevila závada na systému odvodnění, řekl ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Podle něj tak operátoři opět snížili výkon bloku a odpojili ho od sítě. "Jde jen o krátkodobé odstavení turbogenerátoru," dodal. Elektrárna by měla na plný výkon fungovat zřejmě ve středu dopoledne.

Znepokojení nad další závadou během posledních dnů vyjádřili členové sdružení Jihočeské matky. "Je to již trapné, ale znovu musím opakovat, že četnost poruch je vysoká. Bylo slíbeno, že komerční provoz bude bez problémů, ale neděje se tak," řekla ČTK předsedkyně sdružení Dana Kuchtová.

Bloky Temelína byly v posledních týdnech několikrát odstaveny. První blok byl kvůli plánovaným technickým úpravám v nejaderné části odpojen od Štědrého dne. Technici opět nastartovali reaktor prvního bloku před dvěma týdny. Druhý blok elektrárny byl preventivně odstaven zhruba před týdnem. Jaderná elektrárna Temelín pracuje od loňského 11. října v plném režimu.

Smoljak se Svěrákem chtějí pomoci při výstavbě školy v Guineji

Osobnosti pražského Divadla Járy Cimrmana v čele s Ladislavem Smoljakem a Zdeňkem Svěrákem chtějí pomoci s výstavbou školy v Guinejské republice. Podle informací agentury Echo jejich myšlenku podpoří koncem února benefiční představení hry Afrika aneb Češi mezi lidožravci, jehož výtěžek bude ve prospěch tohoto projektu věnován. "Před rokem adoptoval náš soubor tehdy sedmiletou Mamaissatu z Conakry, hlavního města Guinejské republiky," řekl Smoljak ČTK. Hlavním smyslem těchto dálkových adopcí je umožnit vzdělání, a tedy i příznivější budoucnost dětem, pro jejichž rodiny je úhrada školní docházky nedostupným luxusem. "Pak jsme se začali o situaci v Guineji zajímat hlouběji. Navázali jsme přátelství se dvěma dobrovolníky, kteří se již léta o projekt adopcí starají, dohlížejí na výuku a sledují rodinné poměry školáků," dodal. Podle něj se ukázalo, že problém alarmující sedmdesátiprocentní guinejské negramotnosti nespočívá pouze v chudobě obyvatelstva. Země se totiž potýká i s nedostatkem kvalitních vzdělávacích zařízení.

Trojanovy Želary byly oceněny za hudbu na festivalu v Karáčí

Autor hudby k filmu Ondřeje Trojana Želary Petr Ostrouchov byl oceněn na mezinárodním festivalu v Karáčí. Podle mluvčí filmu Pavlíny Fechterové se čtvrtý ročník přehlídky v tomto pákistánském městě uskutečnil pod názvem Karafilm Festival loni v prosinci, soutěžilo na něm 28 celovečerních, 33 dokumentárních a 42 krátkých snímků. "Podle poroty neměly Želary v této kategorii vážnější konkurenci," řekla Fechterová ČTK. Festival je prý největší a jedinou mezinárodní přehlídkou v Pákistánu. Vedle domácí tvorby se na ní promítaly snímky ze sousední Indie a dále tvorba evropská, americká a íránská.

V Plzni jsou vystaveny knihy německých autorů v českém překladu

V Galerii Evropského domu v Plzni je od úterý vystaveno šest desítek knih německých autorů v českém překladu. Jsou to knihy, které vyšly v rámci programu Goetheova institutu na podporu překladu německých knih. Představuje se tam beletrie, společenské vědy, filozofie i knihy pro mládež. Zastoupeni jsou jak klasikové, tak moderní němečtí autoři. "Je to vlastně takový základ německé literatury. Návštěvníci se tady dovědí, které knihy jsou k dispozici v českém překladu," řekla ČTK vedoucí oddělení zahraničních knihoven Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje Vlasta Kapsová. Moderní autory reprezentuje například dílo spisovatelky Julie Zehové Orli a andělé, dětskou literaturu Moje knížka o Krakonošovi od Otfrieda Preusslera, klasiku knihy filozofů Immanuela Kanta či Friedricha Nietzscheho. Výstava potrvá do 28. ledna.

Program institutu Překlady německých knih do cizího jazyka vznikl již v roce 1974. Institut poskytuje příspěvek na překlad. První knihy v češtině vyšly v roce 1992, dosud jich bylo přeloženo 108. V rámci celého programu bylo přeloženo více než 3000 titulů německých autorů do zhruba 50 jazyků.

Ze sportu:

Milan Jirásek zůstal předsedou Českého olympijského výboru. V úterních volbách v Praze porazil atleta Jana Železného v prvním kole poměrem hlasů 58:33 a v čele ČOV tak bude stát i v třetím čtyřletém funkčním období. Poprvé byl zvolen v prosinci 1996. Boj o předsednické místo se nerozšířil o dalšího kandidáta, o čemž se v předvečer plenárního zasedání spekulovalo. Často se sice připomínalo jméno šéfa atletů Karla Pilného, ale tato možnost padla již na pondělním zasedání výkonného výboru ČOV.

Téměř navezený sníh na tratích by měli mít organizátoři Světového poháru v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě. Víkendový podnik na Vysočině měl kvůli teplému počasí na kahánku, ale po dohodě s vedením běžecké sekce Mezinárodní lyžařské federace se jeden z posledních testů před únorovým mistrovstvím světa pojede na zkráceném okruhu. Novoměstští se definitivně rozhodli uspořádat 67. ročník E-ON Zlaté lyže minulý pátek.

Český hokejista Pavel Rosa stále vládne kanadskému bodování i tabulce střelců ruské ligy. Sedmadvacetiletý útočník Dynama Moskva nasbíral v 37 zápasech 35 bodů za 19 branek a 16 asistencí. Vzhůru se dere v kanadském bodování Jaromír Jágr. Za Omsk stihl odehrát jen 16 utkání, ale 21 bodů za deset tref a 11 přihrávek ho řadí už na čtyřiadvacáté místo.

Útočník Tomáš Plekanec z Hamiltonu je stále nejproduktivnějším českým hokejistou v nižší zámořské soutěži AHL. Za tři odehrané měsíce nasbíral v 39 zápasech 24 bodů za 12 branek a stejný počet asistencí. Celkově mu patří 72. místo. Druhý je mezi českými hráči Jakub Klepiš z Portlandu, jehož 16 bodů za sedm tref a devět přihrávek řadí na 162. pozici.

Už pouze s jedním českým pilotem bude pokračovat pouštní Rallye Dakar. Desátá etapa se stala osudnou posádce zkušeného Karla Lopraise a po defektu na jeho Tatře už v soutěži zůstal jen motocyklista Ivo Kaštan.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.

11-01-2005