Denní souhrn zpráv Zprávy

15-11-2012

Petr Nečas nechce Roberta Vacka ministrem dopravy, strana LIDEM teď jiné jméno nemá

Premiér Petr Nečas z ODS se rozhodl, že nenavrhne Roberta Vacka, kterého nominovala strana LIDEM, na post ministra dopravy. Uvedl to v prohlášení pro média s tím, že Robert Vacek by nebyl pro resort přínosem. Předseda vlády respektuje, že kandidátem na post, který 3. prosince uvolní Pavel Dobeš, má být člověk nominovaný LIDEM. Od vicepremiérky a šéfky této strany Karolíny Peake proto čeká nový návrh. Karolína Peake však ČTK řekla, že strana nyní nehodlá navrhnout jiného kandidáta. Své rozhodnutí, že Roberta Vacka prezidentovi Václavu Klausovi ke jmenování do vlády nenavrhne, už Petr Nečas oznámil vicepremiérce Karolíně Peake. "Pan premiér mi sdělil svůj názor bez jakéhokoliv objektivního důvodu, proč pana Vacka jmenovat nechce," řekla vicepremiérka. O situaci bude podle ní jednat příští týden předsednictvo LIDEM. Karolína Peake ale nepředpokládá, že bude předložen jiný personální návrh. Práva obsadit křeslo ministra dopravy se podle ní strana vzdávat nehodlá.

V sobotu bude v Praze demonstrace odborářů i karneval masek

Na sobotu 17. listopadu se v Praze chystá kromě pietních akcí také protivládní demonstrace nebo karnevalový průvod masek. Anarchisté zvou na "hlukové" shromáždění před pankráckou věznicí. Největší akci chystají odboráři a některé nevládní organizace na Václavské náměstí. Mítink pod heslem "Demokracie vypadá jinak" začne v 11:00, hlavní protest proti vládě a stavu společnosti se čeká od 13:00. Ukončen bude zhruba po hodině a následovat má pochod přes náměstí na Národní třídu, kde bude ukončen proslovy účastníků událostí ze 17. listopadu roku 1989. Organizátoři očekávají až 20.000 lidí. Občanské iniciativy Fór_um, Auto*Mat, Arnika a další chystají od 15:00 satirický průvod masek s názvem Sametové posvícení 2012. Průvod se vydá od piazzety Nové scény přes most Legií na Kampu, poté přes Karlův most na Smetanovo nábřeží a přes most zpátky na Kampu. Od 16:30 chtějí skupiny v maskách pokračovat samostatně a procházet městem až do večera. Anarchisté zvou v podvečer k pankrácké věznici na akci s názvem Tykadlový randál. "Hlukovým" shromážděním chtějí podpořit olomouckého řidiče Romana Smetanu, který je znám svým odmítáním trestu za malování tykadel na předvolební plakáty. Účastníci si mají přinést předměty, které dělají co největší hluk - bubny, píšťalky, sirény či megafony, aby byl jejich protest slyšet i za zdmi vězení.

Premiér Nečas jednal s eurokomisařem o začleňování zranitelných menšin

Inkluzivní vzdělávání jako prostředek k začleňování zranitelných skupin do společnosti je podle českého premiéra Petra Nečase (ODS) jedním z klíčových nástrojů české politiky vůči menšinám. Petr Nečas s postojem české vlády seznámil evropského komisaře pro lidská práva Nilse Muižniekse. Inkluzivní vzdělávání předpokládá zařazování co největšího počtu dětí do běžných škol. "Cílem české vlády je vytvoření předpokladů pro dlouhodobě úspěšné zapojení a plnohodnotný rozvoj všech menšin, včetně zvláště zranitelných skupin, jako jsou Romové či osoby se zdravotním postižením," uvedl po schůzce úřad vlády v tiskové zprávě. Nils Muižnieks, původem z Lotyšska, je na pravidelné návštěvě Česka jako jedné z členských zemí unie. V oblasti vzdělávání se vláda podle Petra Nečase soustředí především na to, jak připravit znevýhodněné romské děti ke vstupu do povinné školní docházky prostřednictvím programů včasné péče a posílit jejich účast v předškolním vzdělávání. Proto český premiér komisaři představil Národní akční plán inkluzivního vzdělávání a další materiály.

Vietnamci v Česku se chtějí stát uznávanou národnostní menšinou

Vietnamci v Česku by rádi patřili ke státem uznávaným národnostním menšinám. Chtějí mít své zástupce ve vládní radě pro menšiny. Svaz Vietnamců v ČR a Asociace českých občanů vietnamského původu o to požádaly vládu, řekl předseda svazu Hoang Dinh Thang. V Česku se v současnosti 12 státem uznaných menšin. K vietnamské národnosti se při loňském sčítání lidu přihlásilo 29.660 lidí. Podle statistik ministerstva vnitra letos ke konci září pobývalo v Česku legálně 57.762 Vietnamců. Předseda svazu podotkl, že Vietnamci jsou třetí nejpočetnější skupinou cizinců v Česku po Ukrajincích a Slovácích. Podle sčítání je pak vietnamská národnost šestou nejčastější v Česku - po české, moravské, slovenské, ukrajinské a polské.

Analytici: Recesi ekonomiky prohloubil pokles spotřeby domácností

Recesi české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí prohloubila podle ekonomů především klesající spotřeba domácností. České hospodářství je v horší situaci, než předpokládali politici, a také je na tom méně příznivě než ekonomika hlavního obchodního partnera ČR, Německa, upozornili analytici. Propad české ekonomiky byl výrazně větší, než očekávali. Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů Českého statistického úřadu ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesl o 0,3 procenta a meziročně se snížil o 1,5 procenta. Hlavní ekonom Patria Finance David Marek upozornil, že současná recese ekonomiky je nejdelší v novodobé historii ČR. "Ekonomika klesá již pět čtvrtletí v řadě," uvedl. Odlišný údaj ČSÚ o čtyřech čtvrtletních poklesech za sebou vysvětlil tím, že i ve třetím čtvrtletí loňského roku ekonomika vykázala velmi mírný mezičtvrtletní pokles, avšak čísla se po zaokrouhlení jeví jako stagnace. Extrémně slabá spotřebitelská poptávka je největší ranou pro ekonomiku například podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba. "Lidé šetří a jejich chuť nakupovat je takřka nulová. Lidé šetří i na tak zdánlivě nutných výdajích, jako je jídlo. To jasně ukazuje, že lidé svou spotřebou ekonomiku nepodpoří," míní.

Studie: Podíl zaměstnaných může do roku 2050 klesnout na 38 pct

Při nezměněné úrovni zaměstnanosti jak podle věku, tak i pohlaví, klesne v České republice do roku 2050 podíl zaměstnaných osob na necelých 38 procent z celkového počtu obyvatel. Loni byl tento podíl 46,6 procenta. Vyplývá to z modelů předpokládaného vývoje trhu práce, který vypracoval Český statistický úřad spolu s Institutem pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI. Pro udržení přijatelné míry zaměstnanosti je potřeba podle studie významně zvýšit například podíl žen na trhu práce. Kvůli sladění mateřství s prací je ale nutné, aby stoupl podíl částečných úvazků. Trhu práce by prý prospěl také růst počtu starších pracujících. V případě takzvané optimální varianty, která podle studie počítá s co nejvyšší úrovní zaměstnanosti v jednotlivých věkových skupinách, by podíl zaměstnaných osob činil téměř 46,8 procenta.

Český vývoz roste, klesá podíl exportu do zemí EU

Česku se za prvních devět měsíců roku podařilo meziročně zvýšit hodnotu vývozu, zároveň se snížil podíl vývozu do zemí Evropské unie. Na čtvrteční konferenci to k exportní strategii prohlásil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS), podle kterého tento vývoj český průmysl potřebuje. Přílišná závislost na evropských trzích totiž podle něj ohrožuje vývoj české ekonomiky. "Za prvních devět měsíců roku 2012 se nám podařilo v absolutní hodnotě zvednout český export z 2,1 bilionu na zhruba 2,3 bilionu korun. Je ale důležité, že přitom nám klesá podíl vývozu do Evropy z 83,5 na 80 procent," řekl Kuba. Podle něj jsou mimoevropské trhy perspektivní, protože mají jinou křivku vývoje ekonomiky. Kuba zároveň zdůraznil, že české výrobky mají i v mimoevropských zemích dobré jméno a že je potřeba toho využít. Kuba připomněl, že je třeba rozšířit strukturu českého vývozu. "Zranitelnost českého exportu je v tom, že velké procento, přes 50 procent, dělá deset firem," řekl. Velká část vývozů navíc pochází z automobilového průmyslu.

EÚD: Zprávy o kontrole využití evropských peněz byly nespolehlivé

Výroční kontrolní zprávy, které posílali čeští auditoři ke kontrole nakládání s evropskými penězi do Bruselu, byly nespolehlivé. Poslancům ze sněmovního kontrolního výboru to řekl člen Evropského účetního dvora Jan Kinšt. Protože auditoři spadají pod ministerstvo financí, vyzvali poslanci šéfa resortu Miroslava Kalouska, aby jim přišel osobně vysvětlit, jak chce ztracenou důvěryhodnost českého auditu obnovit. Podle ministerstva financí si ČR uvědomuje vážnost situace a chce řešit problémy. Za chyby v kontrole auditů kritizovala Evropská komise Česko už na jaře. V reakci na to pak postupně zastavovala tok peněz do vybraných operačních programů. České straně uložila přijmout nápravná opatření. V červenci pak obnovila platby do většiny regionálních operačních programů a menších sektorových operačních programů. V říjnu proplatila 43 miliard u operačních programů doprava a životní prostředí, které jsou největší. MF upozornilo, že negativní posudek ČR vychází z hodnocení stavu v roce 2011 a systému, který byl v té době nastaven a na jehož změně se již v době auditu započalo po dohodě s EK pracovat.

ČEZ hrozí albánským vodárnám, že jim kvůli dluhu odpojí elektřinu

Albánská divize české energetické společnosti ČEZ pohrozila albánským vodárnám, že jim v pátek zastaví dodávky proudu. Firma chce přimět vodárny, aby zaplatily dluh za odebranou elektřinu. Albánské firmy dluží ČEZ 38 milionů eur (asi 970 milionů korun), řekla ČTK mluvčí energetické společnosti Barbora Půlpánová. Albánská divize CEZ Shpërndarje ve středu zveřejnila upozornění, že vodárny odpojí. "Je to jednak varování tamním obyvatelům, jednak také poslední pokus dlužnou částku získat," uvedla Půlpánová. Podle ní už v minulosti podobná pohrůžka přinutila albánské společnosti, které mají špatnou platební morálku, k uhrazení dluhu za elektřinu. Barbora Půlpánová také řekla, že podle ní ještě prostor pro uhrazení dluhu existuje.

Na Frýdecko-Místecku umřel muž na otravu metanolem,je to 35.oběť

Na Frýdecko-Místecku zemřel muž na následky otravy metylalkoholem. Mrtvého našli v bytě jeho blízcí v úterý. Otravu metanolem potvrdila pitva. Jde o 21. oběť v kraji a 35. v celé zemi. Další muž, který pil alkohol, je v nemocnici, řekla ČTK mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. "Intoxikaci v případě třiačtyřicetiletého muže potvrdila pitva," řekla mluvčí. Ještě před tím policisté zjišťovali, s kým muž alkohol popíjel. Našli několik lidí a všichni se podrobili vyšetření. Otrava metylalkoholem se potvrdila u jednoho z nich. "Jde se o třiapadesátiletého muže," uvedla Gabriela Holčáková. Skupinu pravděpodobně zachránila skutečnost, že kromě otráveného alkoholu s obsahem metanolu pili i nezávadné lihoviny. Tím z těla vytlačili jed. Obsah láhve, kterou policisté zajistili, nebyl toxický. Analýzu už odborníci provedli. Kriminalisté nyní hledají zdroj intoxikace metylalkoholem.

Stát tratí při smrtelné nehodě 17 milionů Kč, spočítali experti

Dopravní nehody stojí ekonomiku v Česku více než 50 miliard korun ročně. Náklady na jednu smrtelnou nehodu včetně sociálních výdajů a ztráty na produkci člověka dosahují 17,6 milionu, řekl Roman Budský z oddělení BESIP ministerstva dopravy. Nehoda s těžkým zraněním podle něj stojí stát 3,8 milionu korun a s lehkým zraněním 650 tisíc korun. Statistika zahrnuje přímé náklady, jako je zdravotní péče a hmotné škody, a nepřímé položky v podobě sociální ztráty, které údajně tvoří přes 90 procent částky. "Například v případě jednoho usmrceného člověka převyšují 16,5 milionu korun," řekl Roman Budský. Ministerstvo podle jeho slov vychází z výpočtů za rok 2010, loňská čísla bude mít v prosinci. Výpočet z předchozích let je prý zhruba stejný. Policie letos řešila zatím 67.163 nehod, při kterých zahynulo 574 lidí. Šéf dopravní policie Leoš Tržil uvedl, že počet usmrcených je sice nejmenší za posledních 43 let, důvod k spokojenosti to ale není.

Zpráva EU: Mladí Češi jsou "šampiony" EU v užívání konopí

Mladí Češi patří v Evropské unii k "šampionům", pokud jde o užívání konopí. Tuto drogu vyzkoušela téměř polovina Čechů ve věku 15 až 34 let (49,3 procenta), nejvíce z celé unie. Vyplývá to ze zprávy Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) za rok 2012. Třeba v Rumunsku, které figuruje na opačném konci pomyslného žebříčku, to jsou jen tři procenta. Ve věkové skupině od 15 do 64 let má v unii nějakou zkušenost s konopím 80,5 milionu lidí, tedy asi 24 procent. V tomto ohledu ČR na nejpřednějších místech nefiguruje. V posledním desetiletí se nejčastěji užívanou stimulační drogou v EU stal kokain, který někdy vyzkoušelo 15,5 milionu Evropanů ve věku 15 až 64 let, uvedlo středisko. Například mezi mladými Čechy ve věku 15 až 34 let kokain někdy vyzkoušelo 1,6 procenta, což je v EU páté nejmenší číslo. Dokument střediska rovněž ukazuje, že se postupně snižuje užívání heroinu.

Nejlepší novinářské snímky ukáže výstava Czech Press Photo

Na Staroměstské radnici v Praze bude od pátku pro veřejnost přístupná výstava nejlepších novinářských fotografií uplynulého roku, tak jak je vybrala mezinárodní porota. Soutěž Czech Press Photo 2012 vyhrál Milan Jaroš z Respektu se svým snímkem Rozloučení s Václavem Havlem. Vítězný snímek je po delší době černobílý, zachycuje muže, jak rozsvěcí svíčku na jednom z pietních míst, která po smrti Havla spontánně vznikla, na Václavském náměstí v Praze. Fotografie zachycující dny po loňském skonu bývalého prezidenta se letos v soutěži objevovaly často.

Vondráčkův dokument Láska v hrobě přijde do kin v Česku koncem měsíce

Koncem listopadu přijde do kin časosběrný dokument Davida Vondráčka Láska v hrobě. Režisér s ním zvítězil na nezávislém filmovém festivalu v Římě a získal Zlatého Ledňáčka na plzeňském Finále. Film je příběhem dvou bezdomovců, jakéhosi Romea a Julie, kteří nalezli azyl v jedné z opuštěných hrobek na německém evangelickém hřbitově v Praze-Strašnicích. Britský filmový institut snímek vybral a uvedl na přehlídce v Londýně a na festivalu dokumentů o lidských právech v Glasgowě. "Příběh o soužití třiatřicetileté bývalé prostitutky Jany a padesátiletého nezaměstnaného zedníka Jana vznikal se skromnými prostředky v letech 2007 až 2011. Bezdomovecký pár jsme sledovali od zařizování společného bydlení v hrobce, přes nucené vystěhování, život na ulici až po rozchod a smrt jednoho z protagonistů," řekl po čtvrteční projekci v tomto žánru debutující někdejší televizní reportér David Vondráček.

Politiken: Astronom Tycho Brahe zemřel nejspíš přirozenou smrtí

Slavný dánský astronom Tycho Brahe, který žil na přelomu 16. a 17. století v Praze, nebyl otráven rtutí, jak se spekulovalo, ale zemřel nejspíš přirozenou smrtí. S odvoláním na zjištění dánských vědců to oznámil kodaňský list Politiken. Dánští experti ke svému závěru dospěli na základě zkoumání vousů, které získali při exhumaci Brahových ostatků před dvěma lety v Týnském chrámu v Praze. Podle výsledků analýzy, na niž se odvolává Politiken, sice v odebraných vzorcích skutečně byla zjištěna rtuť, ale zdaleka ne v takových koncentracích, které by mohly ohrozit astronomův život. Tycho Brahe působil na dvoře císaře Rudolfa II. v letech 1599 až 1601. Dodnes nebylo jasné, jak astronom zemřel, zda za to mohly jeho problémy s ledvinami nebo jeho pokusy se rtutí.

Jezdecká socha Jošta v Brně bude vyrůstat přímo z dlažby náměstí

Jezdecká socha Jošta Lucemburského v Brně bude vyrůstat přímo z dlažby Moravského náměstí. Vedení města vyhlásilo výsledky soutěže, na prvním místě se umístil návrh malíře a sochaře Jaroslava Róny. Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) by socha na náměstí mohla stát už příští rok a její postavení zakončí opravy místa. Soutěž na sochu moravského markraběte vedení Brna vypsalo už před několika lety, vítězný návrh se ale radním nelíbil a výrobu díla nezadali. Jošt Lucemburský (1351 až 1411) byl moravský markrabě a později i římský král.

Jablonecké muzeum poprvé vystavuje část sbírky Jablonexu

Brože, jehlice a ozdobné špendlíky s vánočními a zimními motivy vystavuje jablonecké muzeum skla a bižuterie. Většina z tisíce exponátů pochází z historické sbírky, kterou muzeum nedávno získalo po někdejších velkých bižuterních firmách Jablonex a Bižuterie. Muzeum je ukazuje poprvé, řekla vedoucí oddělení bižuterie a medailí muzea Kateřina Hrušková. Současná výstava nazvaná Vánoce na klopě je průřezem vývoje bižuterie s vánoční a zimní tématikou od roku 1900 až po současnost. Je tam například pohyblivá brož Santa Clause na padáku z první republiky. "Pravděpodobně se vyráběly pro americký trh. Je tam třeba i brož ve tvaru Hello Kitty z doby, kdy to byl u nás ještě neznámý pojem," dodala Kateřina Hrušková.

Ze sportu:

Radek Štěpánek odstartuje útok českých tenistů na triumf v jubilejním stém finále Davisova poháru proti obhájcům titulu Španělům. Česká dvojka se v úvodní páteční dvouhře utká s Davidem Ferrerem. K druhému duelu nastoupí na rychlý povrch pražské O2 areny světová šestka Tomáš Berdych a Nicolás Almagro. O pořadí zápasů rozhodl los v Obecním domě. Do čtyřhry kapitán Jaroslav Navrátil nahlásil dvojici Lukáš Rosol, Ivo Minář, ale hrát by v sobotu měla osvědčená dvojice Tomáš Berdych, Radek Štěpánek. Španělé mají připraveny vítěze Turnaje mistrů z Londýna Marcela Granollerse a Marka Lópeze. V neděli jsou tradičně nejdříve v plánu zápasy jedniček a po nich dvojek týmů.

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR zahájila vyšetřování údajné korupce v první lize. Na úterní mimořádné zasedání pozvala všechny rozhodčí a delegáty z jarního utkání Jablonec - Plzeň, který byl podle tvrzení sudích Tomáše Adámka a Pavla Býmy ovlivněn úplatkem 200 tisíc korun od někdejšího funkcionáře Čáslavi a Táborska Martina Svobody ve prospěch Západočechů. Viktoria vyhrála 2:0.

Olympijský vítěz v hodu oštěpem Keshorn Walcott, nejlepší český oštěpař Vítězslav Veselý nebo mistr Evropy v běhu na 400 metrů Pavel Maslák - to jsou první ze zvučných jmen, která se zúčastní 52. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra 2013. Do Ostravy 27. června dorazí také dvojnásobná olympijská vítězka ve vrhu koulí Valerie Adamsová.

Olympijský vítěz v cross country horských kol Jaroslav Kulhavý opanoval potřetí za sebou domácí anketu Král cyklistiky. Tímto hattrickem se sedmadvacetiletý biker vyrovnal legendám kolové bratrům Janovi a Jindřichovi Pospíšilovým a bývalému silničnímu cyklistovi Jánu Svoradovi.

Páteční počasí v Česku:

Zataženo nízkou oblačností, místy mrholení. Teploty 0 až 4 stupně Celsia.

15-11-2012