Denní souhrn zpráv Zprávy

16-11-2012

Nečas: Robert Vacek z LIDEM v mé vládě nebude

Reference na Roberta Vacka, kandidáta strany LIDEM na funkci ministra dopravy, byly podle premiéra Petra Nečase (ODS) mimořádně špatné. Předseda vlády dal znovu důrazně najevo, že ho do kabinetu nechce. Představu, že by mu ho někdo mohl vnutit, označil za dětinskou. Zopakoval ale, že respektuje právo strany LIDEM navrhnout nového ministra dopravy, očekává však jiné jméno. "Bývalý bezpečnostní ředitel Víta Bárty prostě v mé vládě jako ministr sedět nebude, tečka," uvedl premiér. Dodal, že na kandidáty do vlády, které nezná, si vždy opatřuje reference. "Prakticky nikdy jsem se nesetkal s tím, aby ty reference byly tak jednoznačně negativní jako v případě tohoto kandidáta," prohlásil. Vicepremiérka a šéfka strany LIDEM Karolína Peake ale trvá na tom, že Robert Vacek je vhodným kandidátem na ministra, i když ho premiér odmítá. Strana LIDEM může z vlády odejít, jde o princip, uvedla Peake. Koaliční lídři se sejdou v úterý v poledne, aby řešili spor kolem obsazení ministerstva dopravy a probrali možné revize koaliční smlouvy.

Ministryní práce se stala Ludmila Müllerová z TOP 09

Novou ministryní práce a sociálních věcí se stala Ludmila Müllerová z vládní TOP 09. Nahradí svého stranického kolegu Jaromíra Drábka, který post opustil ke konci října. Drábek rezignoval poté, co policie obvinila jeho bývalého prvního náměstka z podplácení. Resort práce byl dva týdny bez vedení. Jaromír Drábek sice své odstoupení oznámil už začátkem října, výběr jeho nástupce odsunuly ale krajské a senátní volby i vládní krize se spory o podobu daní. Premiér Nečas (ODS) se s kandidátkou TOP 09 na ministerský post sešel teprve před pár dny až po klíčových hlasováních ve Sněmovně. Někdejší politička KDU-ČSL a nyní TOP 09 působila na ministerstvu práce už v letech 2002 až 2004 jako náměstkyně ministra. Pak byla zvolena do Senátu. Po odchodu z horní parlamentní komory pracovala jako Drábkova poradkyně.

Premiér: sKarty mají být dobrovolné

Premiér Petr Nečas (ODS) si nedovede představit, že by používání nových sociálních karet nebylo dobrovolné. Podle něj byla dobrovolnost koaliční podmínkou a vláda byla smlouvou na karty „trošku podfouknuta". Povinně by se měly karty používat jen při podezření na zneužívání peněz od státu, a to u dávek v hmotné nouzi. Předseda vlády věří, že se s Českou spořitelnou, která systém provozuje, podaří dohodnout na změnách. Řekl to po uvedení nové ministryně práce Ludmily Müllerové (TOP 09) do úřadu. Müllerová ČTK řekla, že se spořitelnou, kritiky karet i s politiky chce jednat hned příští týden. Ministerstvo práce uzavřelo letos v lednu na sKarty smlouvu s Českou spořitelnou na 12 let. Podepsal ji bývalý první náměstek Vladimír Šiška, který je obviněn z podplácení při jedné ze zakázek.

Štěch: ČSSD v Senátu odmítne změny DPH v nejbližším termínu

Sociální demokraté v Senátu podle jeho předsedy Milana Štěcha (ČSSD) zamítnou vládní daňový balíček, neboť je prý neopravitelný. Štěch odmítl, že by posuzování tohoto zákona až na prosincové schůzi horní komory bylo obstrukcí. Je to podle něj nejbližší možný termín. Připomněl, že teprve příští týden se Senát bude moci sejít poprvé v povolebním složení, aby obměnil své vedení a doplnil své výbory. Balíčkem se pak budou zabývat v následujícím, tedy posledním listopadovém týdnu tři výbory, uvedl Štěch. Sejít se podle něj budou moci nejdříve 28. listopadu, neboť jednacími dny senátních výborů jsou středy a čtvrtky, a je prý nutné počítat i s tím, že jejich jednání by mohlo být přerušeno. Senát by navíc mohl balíček projednat i bez svých 27 členů, kteří byli letos zvoleni. Štěch tuto možnost ale odmítl. "Abychom de facto porušovali ústavu a nenechali nově legitimně zvolené senátory o tomto návrhu rozhodnout, takto tedy postupovat nebudeme," prohlásil.

Středočeská ČSSD se dohodla s KSČM na krajské vládě

Středočeská ČSSD se po více než měsíci od krajských voleb dohodla s KSČM na krajské vládě. ČSSD bude mít v radě kraje sedm zástupců, a to hejtmana, pět náměstků včetně statutárního zástupce a jednoho radního. KSČM obsadí čtyři křesla, budou to tři řadoví radní a jeden náměstek. ČTK to řekl předseda středočeské ČSSD Miloš Petera. KSČM podle něj připadne nově zřízený resort finanční kontroly, dále oblast majetku, kultury a zdravotnictví. ČSSD bude řídit dopravu, životní prostředí, školství, regionální rozvoj, finance a sociální oblast. Krajské volby ve Středočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM a ODS. Z 65 mandátů jich sociální demokraté získali 20, komunisté o jeden méně a občanští demokraté 16. V zastupitelstvu budou ještě TOP 09 a Starostové s deseti zástupci.

Události 17. listopadu připomínají na školách dokumenty i besedy

Události 17. listopadu se ve školách připomínají dokumenty, besedami s pamětníky nebo oslavou studentstva a vědění. "Na aktuální dění, svátky a další významné události vždy reagujeme ve výuce základů společenských věd. Před každým svátkem si studenti připraví krátkou rozhlasovou relaci, aby významné datum připomněli ostatním studentům a zaměstnancům," popsal například ředitel českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka Jaroslav Pustina. Přimět žáky kriticky přemýšlet o nedávných dějinách si klade za cíl i projekt společnosti Člověk v tísni s názvem Příběhy bezpráví. Přes 770 základních a středních škol promítá během listopadu dokumenty na téma normalizace, například o hnutí České děti, které na konci 80. let hrálo významnou roli při porážce komunismu. Na školách se zároveň pořádají besedy s pamětníky.

Stát dosud uznal 223 odbojářů proti komunistické totalitě

Za rok platnosti zákona o protikomunistickém odboji byl status odbojáře přiznán 223 lidem. Stát vyplatil odbojářům celkem 15,2 milionu korun, pozůstalým pak dohromady 900 tisíc korun. Ministerstvo obrany, které má účastníky třetího odboje na starost, přijalo 3714 žádostí o uznání odbojové činnosti, 424 zatím zamítlo. Na tiskové konferenci v sídle ministerstva to řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Nejvíce lidí bylo oceněno za protikomunistický odboj z 50. let minulého století. Obrana uznala celkem 125 odbojářů z tohoto období. Druhý největší počet oceněných se vztahuje k činům z let 1948 až 1949. Třem lidem byla uznána odbojová činnost již před rokem 1948. Z oceněných lidí většina působila v některé z odbojových skupin na území komunistického Československa. Velká část tiskla a rozšiřovala protikomunistické letáky, ilegální časopisy či samizdatovou literaturu. Značný podíl oceněných představují agenti chodci, převaděči a spolupracovníci se zpravodajskými služby demokratických států.

V Praze bude konference o majetku zabaveném během holocaustu

V Praze se bude konat mezinárodní konference o možnostech navracení nemovitostí odcizených během holocaustu. Je to podle organizátorů další z iniciativ pokoušejících se o nápravu křivd spáchaných během druhé světové války. Mezi 26. a 28. listopadem ji pořádá Evropský institut odkazu Šoa, Nadace Forum 2000 a ministerstvo zahraničí. Nadace Forum 2000 sdělila, že konference bude stavět na výsledcích podobných dřívějších setkání, a to včetně takzvané Terezínské deklarace, tedy společného prohlášení Evropské komise a českého předsednictví EU v roce 2009, a restitučních doporučení z roku 2010. Na konferenci promluví například poradce americké vlády pro otázky holocaustu Stuart Eizenstat. Na akci přijedou zástupci 47 zemí, které podpořily Terezínskou deklaraci, odborníci a zástupci různých mezinárodních organizací. Budou se věnovat aktuální situaci a pokroku, kterého zúčastněné země v poslední době dosáhly. Podělí se také o zhodnocení vývoje, nabyté zkušenosti a osvědčené postupy a doporučí další kroky.

Václav Klaus jmenoval na návrh vlády dvacet nových soudců

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě jmenoval dvacet nových soudců. S největší pravděpodobností to však nebude v jeho funkčním období naposledy, kvůli přirozené obměně soudců totiž ministerstvo spravedlnosti počítá ještě se jmenováním dalších uchazečů. Václav Klaus jmenuje soudce na návrh vlády, v minulosti ale některé čekatele na funkci soudce odmítl kvůli tomu, že byli mladší než 30 let. Tentokrát prezident novým soudcům řekl, že soudnictví potřebuje "novou krev" a musí se zbavit některých škraloupů z minulosti. Připomněl, že se mu před deseti lety zdáli někteří navržení soudci a soudkyně příliš mladí, a protestoval proti změně věkové hranice pro jmenování. "Pak jsem na to trošku pozapomněl a asi jsem zestárnul, protože když vás vidím, tak se mi zase zdá, že jste moc mladí na tuhle roli, takže nevím, co s vámi teď udělám, ale už jsem vám ten dekret předal, tak se asi nic už vracet zpátky nedá," poznamenal s úsměvem před nově jmenovanými soudci.

Václav Klaus jmenoval 50 nových profesorů

Pět desítek nových profesorek a profesorů převzalo v pražském Karolinu jmenování od prezidenta Václava Klause. Je to naposled, co ve funkci prezidenta tyto nejvyšší akademické tituly předával. Příští rok už se tohoto úkolu zhostí jeho nástupce. Mezi nově jmenovanými profesory je 13 předních českých lékařů a například také známí výtvarníci Jiří David a Michael Rittstein. Václav Klaus řekl, že jmenoval za deset let 1581 profesorů a klade si otázku, zda je to moc, nebo málo.Prezident pak vyzval nové profesory, aby jmenování využili nejen ve svém odborném životě, k práci vědecké a pedagogické, ale i ve veřejné debatě.

Muž z Olomoucka kvůli prodeji smrtící vodky skončil ve vazbě

Čtyřicetiletého muže z Olomoucka obviněného z prodeje smrtící vodky v olomoucké prodejně poslal soud do vazby. Alkohol obsahoval toxicky významné množství metanolu. Po vypití tohoto alkoholu zemřeli podle vyšetřování dva lidé. Z trestného činu ohrožování závadnými potravinami a jinými předměty obvinili policisté i šestapadesátiletou prodavačku, která je stíhána na svobodě. Uvedla to krajská policejní mluvčí Marta Vlachová. V Olomouckém kraji je stíháno v metanolové kauze už pět lidí. Pouze provozovatel olomoucké prodejny však skončil za mřížemi.

Češi obvinění v Řecku ze špionáže nebyli propuštěni na kauci

Řecká justice zamítla žádost o propuštění dvojice Čechů zadržovaných na ostrově Chios kvůli údajné špionáži. Sdělili to rodiče obou mužů. Martinu Pezlarovi a Ivanu Buchtovi tak nadále hrozí pět až 20 let vězení za to, že údajně fotografovali vojenské objekty. Oba vinu popírají. Osmadvacetiletý Martin Pezlar a třiatřicetiletý Ivan Buchta byli zadrženi 9. září na ostrově Limnos. Nyní jsou ve věznici na ostrově Chios, kam byli kvůli údajně lepším vazebním podmínkám převezeni z ostrova Lesbos. Češi jsou zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Podle prvních zpráv médií řecká policie uváděla, že na Limnosu pořizovali snímky pro novou hru, která se na něm odehrává. Společnost ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně, a také oni později uvedli, že tam trávili soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté.

Policie má další důkazy v kauze opencard

Policie si přijela na pražský magistrát pro další podklady v kauze opencard. Informovalo o tom tiskové oddělení magistrátu. Podle mluvčí města Terezy Králové si policisté vyžádali dokumenty k zakázce, kterou letos v dubnu získala firma Haguess. Ta je hlavním dodavatelem projektu. Magistrát firmu Haguess letos vybral v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy oslovil pouze tohoto dodavatele. Smlouva byla uzavřena na dva roky, maximální cena by měla být 57,24 milionu korun za základní podporu a 16,52 milionu za rozšířenou podporu systému. Policie se zabývá kauzou předražené karty opencard dlouhodobě. Na konci října pražské státní zastupitelství obžalovalo pět úředníků z pražského magistrátu, kteří prý zvýhodnili jednu firmu v zakázkách předražených o desítky milionů korun.

Soud potrestal záchranku za nucený odvoz ženy do nemocnice

Jihomoravská záchranná zdravotnická služba se musí písemně omluvit mladé ženě za to, že ji lékař přinutil v roce 2010 po domácím porodu odjet i s dítětem do porodnice. Dále musí ženě zaplatit odškodné 100.000 korun. Rozhodl o tom brněnský krajský soud s odůvodněním, že k odjezdu do porodnice nebyl důvod. Zdravotníci tvrdili, že cesta do porodnice byla nutná kvůli špatnému zdravotnímu stavu dítěte. Tyto informace se ale podle soudu nepotvrdily.

Jihočeští celníci zadrželi padělky za 9 milionů

Jihočeští celníci zajistili v minulých dnech padělané zboží téměř za devět milionů korun. Šlo především o pirátské kopie CD a DVD nosičů, plagiáty textilních výrobků, obuvi nebo hodinek a o nekolkované lihoviny, řekl Vladimír Pešek z českobudějovického celního ředitelství. Padělané zboží celníci odhalili při prohlídkách nebytových prostor určených k prodeji zboží ve Strážném na Prachaticku, dále v prodejních stáncích na tržnici ve stejné lokalitě. Celkově tak zabavili ve Strážném zboží za 4,5 milionu korun. Další padělky v hodnotě téměř 4,2 milionu korun celníci objevili při kontrole ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku. Od začátku letošního roku jihočeští celníci zadrželi padělané zboží v hodnotě téměř 88 milionů korun.

Hackeři získali databázi exekutorské komory

Hackeři získali databázi exekutorské komory. Soubor s daty ze serveru lze stáhnout na internetu. Hackerská skupina Czechurity na svém webu uvedla, že zabavili databázi, neboť exekutoři zabavují majetek občanům. Na facebookovém profilu české odnože hnutí Anonymous se informace o napadení webu komory objevila asi v 15:00. Exekutorská komora v reakci uvedla, že nebyly odcizeny žádné osobní údaje účastníků exekučních řízení. Textový soubor s databází obsahuje kontakty na exekutory s adresami jejich kanceláří. Organizace podá trestní oznámení na neznámého pachatele, uvedla mluvčí komory Petra Báčová. Hackeři se prostřednictvím svých útoků často vyjadřují k aktuálním společenským a politickým kauzám. V souvislosti se schvalováním kontroverzní mezinárodní smlouvy ACTA, která měla podle svých kritiků výrazně omezit svobodu internetu, napadli například web úřadu vlády.

Filmaři bojkotují festival Ekofilm

Osobnosti spojené s festivalem o životním prostředí Ekofilm bojkotují letošní ročník této mezinárodní přehlídky, která se má od 6. do 9. prosince v Ostravě, s jiným organizátorem a v jiném termínu. Důvodem je podle nich zmanipulované výběrové řízení. Vyzvali ministra životního prostředí Tomáše Chalupu k nápravě. Signatářka výzvy Olga Sommerová odmítla funkci prezidentky ostravského festivalu. "Autoritativní způsob rozhodnutí, manažersky nezvládnuté výběrové řízení a pozdní termín jeho vyhlášení vyvolává pochybnosti o skutečném důvodu, proč byl zlikvidován mezinárodní festival v Českém Krumlově," uvádějí ve výzvě. Podepsalo ji osm desítek filmařů, bývalých členů porot a sympatizantů. Absurdní je podle nich organizovat v Ostravě s malým odstupem dva environmentální festivaly.

Předvánoční atmosféru v Praze zpestří koncert Plácida Dominga

Dva dny před vánočními svátky zavítá do Prahy slavný španělský tenorista Plácido Domingo. Vánoční galakoncert se uskuteční 22. prosince ve vysočanské O2 areně. Hostem večera by měla být sopranistka Eva Urbanová. "Král opery" se za českými fanoušky vrací po roce a půl. Loni v létě zazpíval na koncertu pod širým nebem v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Madridský rodák ztvárnil za svou kariéru přes 130 tenorových a barytonových rolí, získal 12 cen Grammy a pořídil stovky nahrávek, což je v operní historii rekord. Mezinárodní popularitu si vytvořil zejména společným vystupováním s Lucianem Pavarottim a Josém Carrerasem (Tři tenoři).

V Klementinu začala výstava historických betlémů

V Klementinu byla otevřena výstava betlémů. Právě v tamním kostele sv. Klimenta byl před 450 lety postaven první betlém v českých zemích, sdělila Irena Maňáková, mluvčí Národní knihovny, která v Klementinu sídlí. Jubilejní vánoční výstavu České historické betlémy knihovna pořádá ve spolupráci s Muzeem betlémů v Karlštejně. Potrvá do 6. ledna. "Velké zásluhy o počátky stavění betlémů v Čechách patří jezuitskému řádu, který se snažil přiblížit věřícím okolnosti Kristova narození a umožnit jim prožít vánoční mystérium," uvedla Irena Maňáková. Ještě před tím, než se začaly stavět jesličky, se o Vánocích narození Krista inscenovalo. Nejčastěji zmiňovaným rokem, v němž byl prý první betlém v českých zemích postaven, je rok 1562. Základ expozice tvoří dřevěné betlémy. Nechybí ale ani malované papírové betlémy, bohatě zastoupeny jsou raritní kousky z neobvyklých materiálů jako například z cukru, chleba, vosku, hlíny, sádry i dobové umělé hmoty. Nejstarší vystavený betlém pochází z druhé poloviny 18. století.

Z Hranic na Přerovsku znovu poputuje vánoční strom do Nizozemska

Na trasu dlouhou 1300 kilometrů se i letos vydá z Hranic na Přerovsku vánoční strom. Statný smrk poputuje do nizozemského partnerského města Leidschendam - Voorburg. Strom pocházející z lesů na Libavé bude vztyčen na tamním centrálním náměstí na začátku prosince. ČTK to řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Stromy z regionu putují za hranice země každoročně od roku 2000. Smrk v lesích na Libavé společně se zástupci města vybírali jejich nizozemští kolegové.

V Praze začíná mezinárodní hudební festival Alternativa

Koncert všestranného bubeníka Thoma Heriana vystupujícího pod jménem Drama Jacqua v pražském klubu Kaštan zahájuje mezinárodní hudební festival Alternativa. Jubilejní 20. ročník potrvá do 24. listopadu. Hudební vystoupení nabídne festival v čítárně Unijazzu v Jindřišské ulici, v břevnovském klubu Kaštan, Hoodoo Music Clubu na Vinohradech a Veletržním paláci. Na scéně Unijazzu v Kaštanu se kromě přehlídky začínajících projektů Malá Alternativa mohou diváci těšit na zavedená jména české hudební scény, jako jsou Richter & syn a Kora et le Mechanix. V unikátním funkcionalistickém prostoru Studia hrdinů Veletržního paláce vystoupí legenda experimentální scény nazývané krautrock - německá skupina Faust. Během tří festivalových večerů v hudebním klubu HooDoo se představí například saxofonista Urs Leimgruber a perkusista Roger Turner. Dále zde ruský hráč na dechové nástroje Sergej Letov vystoupí v duu s Joe Karafiátem, mimo jiné kytaristou skupiny Plastic People of the Universe.

Ze sportu:

Čeští tenisté prohrávají po úvodní dvouhře ve finále Davisova poháru s obhájci titulu Španěly 0:1 na zápasy. Radek Štěpánek nestačil v zahajovacím duelu na Davida Ferrera a s favorizovaným pátým hráčem světa prohrál v pražské O2 areně ve třech setech 3:6, 4:6 a 4:6. O druhý bod budou na rychlém povrchu bojovat světová šestka Tomáš Berdych a Nicolás Almagro.

Trenér Michal Bílek dál povede českou fotbalovou reprezentaci. Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR mu vyslovil důvěru. O Bílkově možném odvolání se hovořilo po nevýrazných podzimních výkonech národního mužstva, ve středečním přípravném utkání se Slovenskem ale reprezentanti vyhráli přesvědčivě 3:0. Další zápas čeká české fotbalisty v únoru, kdy se v přípravě představí v Turecku. Kvalifikace o postup na mistrovství světa pro ně bude pokračovat v březnu duely s Dánskem a v Arménii.

Hokejisté pražského Lva prohráli v utkání Kontinentální hokejové ligy na ledě Jaroslavle 1:2 v prodloužení. Nový kouč Václav Sýkora i ve druhém vystoupení na lavičce týmu bodoval, ale hosté měli nakročeno k vítězství. Po polovině zápasu otevřel skóre Nathan Oystrick a vyrovnání domácích přišlo až v 56. minutě. Po 28 vteřinách prodloužení pak rozhodl Staffan Kronwall.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková v nizozemském Heerenveenu zahájila útok na sedmý triumf ve Světovém poháru za sebou. Dvojnásobná olympijská vítězka kraluje dlouhým distancím nepřetržitě od roku 2006 a věří, že i v nadcházející sezoně bude na tratích 3000 a 5000 metrů nejlepší.

Český krasobruslař Tomáš Verner je po krátkém programu Trofeje Erika Bomparda na posledním devátém místě. V čele pařížského závodu, který patří do seriálu Grand Prix, je Američan Jeremy Abbott.Šestadvacetiletý Verner získal za vystoupení 57,40 bodu. Závod ve francouzské metropoli je pro mistra Evropy z roku 2008 druhým startem v letošní Grand Prix, koncem října obsadil na Americké brusli v Seattlu osmé místo.

Počasí:

Bude zataženo, teploty přes den vystoupí na 1 až 5, při vyjasnění a na horách až na 10 stupňů.

16-11-2012