Denní souhrn zpráv Zprávy

29-11-2012

ČR bude v OSN hlasovat proti návrhu Palestiny

Česká republika bude hlasovat proti uznání Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát OSN, uvedlo ve čtvrtek na dotaz ČTK ministerstvo zahraničí. Česko míní, že uznání může vést k odkladu obnovení mírového procesu. Česká republika je přesvědčena, že společného cíle, kterým je stát Izrael a nezávislý, demokratický, souvislý a životaschopný stát Palestina, může být dosaženo pouze přímým jednáním. Oba státy by přitom vedle sebe měly žít v míru. "Nesouhlasíme s žádnými jednostrannými kroky, které mohou poškodit či ohrozit mírový proces vedoucí k dvoustátnímu řešení," řekl mluvčí Vít Kolář. Již předtím na dotaz ČTK šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg naznačil, že ČR hlasovat pro návrh nebude, nebylo ale jasné, zda se Česko třeba jen nezdrží hlasování, jak spekulovala některá zahraniční média. ČR má podobné stanovisko jako USA.

Nečas přinesl na Hrad demisi ministra dopravy Dobeše

Prezident Václav Klaus přijal na Hradě premiéra Petra Nečase (ODS), který mu přinesl demisi ministra dopravy Pavla Dobeše. Prezident se před schůzkou pozastavil nad počtem odchodů z Nečasovy vlády. Premiér žertoval o tom, že nese další demisi, nikoliv ale svou. "Pan premiér mi asi nese jednu z mnoha demisí, nebo snad propuštění z vlády?" poznamenal Klaus, když vítal Nečase na Hradě. Nečas odvětil, že přinesl demisi. "Nikoliv tedy moje, ale jednoho z členů vlády," řekl. Klaus Dobešovu demisi přijal. Dobeš se s Nečasem nedávno dohodl na svém odchodu ke 3. prosinci, jeho konec ve vládě totiž žádala jeho vlastní strana LIDEM vedená vicepremiérkou Karolínou Peake. Jméno Dobešova nástupce zatím není jasné, dohoda na něm by měla být do 10. prosince.

Podle Václava Klause byl Alexandr Vondra výrazný ministr obrany, lepší než jiní

Končící ministr Alexandr Vondra (ODS) byl podle prezidenta Václava Klause výrazným ministrem obrany, lepším než byli někteří předchozí. Hlava státu to uvedla na začátku své čtvrteční schůzky s Alexandrem Vondrou, který vládu opustí k 7. prosinci. Jeho rozhodnutí skončit prý Václava Klause překvapilo. Alexandr Vondra prohlásil, že prezidentovi přišel poděkovat za podporu, kterou mu v jeho práci jako vrchní velitel ozbrojených sil poskytoval. Podle Alexandra Vondry byla tématem schůzky například situace v ODS, jejímž byl Václav Klaus dlouhou dobu předsedou. Hovořili také o dění na domácí i evropské politické scéně. Ministr ve středu oznámil, že ve vládě končí. Důvodem je podle něj ztráta důvěry voličů, která se projevila jeho prohrou v říjnových senátních volbách. Vondru však už delší dobu poškozoval případ předražených zakázek pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU.

Zákon o Českém národním povstání bude nejdříve příští rok

Zákon, kterým Senát navrhl přejmenovat protifašistické povstání z května 1945 na České národní povstání a ocenit jeho účastníky, bude Sněmovna schvalovat až příští rok. O odklad se postaral sněmovní kulturní výbor. Chce vyjasnit pochybnosti o vhodnosti přejmenování nynějšího Květnového povstání českého lidu. K zákonu se vrátí až koncem ledna. Vyžádal si stanoviska Vojenského historického ústavu a Ústavu pro soudobé dějiny k navrhované změně. Poslanci kvůli sporům o název přerušili projednávání zákona už před dvěma týdny. Chtěli znát také dopady zákona na státní rozpočet vzhledem k tomu, že účastníci povstání by měli získat potvrzení, s nímž je spojeno postavení plnoprávného účastníka národního boje za osvobození a příplatek k důchodu ve výši 1338 korun měsíčně. Spoluautor předlohy Miroslav Nenutil (ČSSD) k tomu uvedl, že zákon "nezakládá právo obnovit žádost o poskytnutí finančních kompenzací". Účelem normy je podle něj pouze dopřát alespoň morálně statut účastníka odboje třem desítkám lidí, kteří o potvrzení účasti na povstání požádali po uplynutí zákonné lhůty.

Sněmovní výbor neschválil rozpočet MF pro příští rok

Vládní koalice ve sněmovním rozpočtovém výboru ve čtvrtek neprosadila schválení rozpočtu ministerstva financí na příští rok. Chyběl jí hlas Radima Fialy (dříve ODS), který se na projednávání dostavil až po hlasování. Pětice opozičních poslanců pro rozpočet ministerstva ruku nezvedla, i když proti němu žádnou námitku nevznesla. Ministerstvo pro příští rok počítá s tím, že jeho příjmy dosáhnou zhruba 3,3 miliardy korun a výdaje 15,8 miliardy korun. V porovnání s původně schváleným letošním rozpočtem před jeho březnovými úpravami by mělo mít o 727,3 milionu korun navíc. Místopředseda výboru Vladislav Vilímec (ODS) poukázal na to, že si ministerstvo zvýšilo výdaje na platy o 3,8 procenta v důsledku organizačních změn a převodu některých agend pod ministerstvo. Zaměstnávat tak bude 1348 lidí, o 222 více než letos. Na ministerstvo přejdou z jiných úřadů dvě stovky auditorů, aby se centralizoval a zlepšil dohled nad využíváním peněz z EU. Podle Lidových novin 32 auditorských židlí přibude zcela nově.

Štěch podpořil petici proti rozšíření první zóny šumavského parku

Peticí proti rozšíření prvních, tedy bezzásahových zón v Národním parku Šumava se bude zabývat Senát jako celek. Petici, kterou podepsalo téměř 11.000 lidí, bude projednávat na veřejném slyšení a také na své schůzi. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) ve čtvrtek při převzetí petice její záměr proti rozšíření zón na 35 procent plochy parku, s čímž počítá ministerský návrh zákona, podpořil. "Jsem pro to, aby se zóna ochrany přírody v Národním parku Šumava nerozšiřovala, protože tam žijí lidé a musí se tam taky uživit," uvedl Štěch. Bližší je mu proto návrh zákona o šumavském národním parku, který připravili starostové z Plzeňského kraje, "než názory těch ekologů, byť chápu, že k tomu třeba mají nějaké odborné důvody".

Demonstranti v Č.Budějovicích protestovali proti koalici s KSČM

Přes tři stovky lidí ve čtvrtek přišlo na Piaristické náměstí v Českých Budějovicích na druhou demonstraci proti krajské koaliční smlouvě ČSSD a KSČM. Organizátorům z třeboňského gymnázia nejvíce vadí, že radní pro školství se stala komunistka. Vůdce protestů Dominik Hořejší řekl, že demonstraci svolali proto, že hejtman Jiří Zimola (ČSSD) a představitelé KSČM nejeví sebemenší známky snahy o nápravu situace. Komunistická radní Vítězslava Baborová je v pracovní neschopnosti. Demonstrace začala minutou ticha za oběti komunismu. Zpočátku ji narušovali příznivci komunistů. Větší konflikty ale nevznikly. Organizátoři na místo dovezli drobné transparenty, které pro ně vyrábí sponzoři. Studenti na shromáždění pozvali i hejtmana Zimolu. Ten ale na náměstí nedorazil. "Nesouhlasím se způsoby, které pro odpor ke krajské koalici studenti zvolili, a považuji je za neadekvátní," řekl Zimola ČTK. Hejtman se se zástupci středoškoláků a posluchačů pedagogické fakulty 14. listopadu sešel a nabídl jim podíl na spolupráci v řízení krajského školství. Zimola uvedl, že je připraven se s nimi opět setkat a probrat formu možné spolupráce.

Frýdecko-místecký primátor Petr Cvik (ČSSD) rezignoval

Frýdecko-místecký primátor Petr Cvik (ČSSD) rezignoval k 3. prosinci na svou funkci. Nového primátora i náměstky budou v tento den volit městští zastupitelé. ČTK o tom ve čtvrtek informovala frýdecko-místecká mluvčí Jana Matějíková. Důvod Cvikova odchodu z čela magistrátu neuvedla. Opozice tvrdí, že se na městě chystá pouze velká výměna funkcí. Cvik byl od jara, kdy ve městě vypukla kauza se zmanipulovanými zakázkami, na dlouhodobé nemocenské, z níž se vrátil přibližně před měsícem. Policie v případu stíhá 14 osob, mezi nimi primátorova náměstka Dalibora Hrabce (dříve VV). "Důvody personálních změn na magistrátu bude vedení města komentovat až na samotném zasedání zastupitelstva, a to proto, aby si je jako první vyslechli právě zastupitelé, kteří budou následně personální změny také schvalovat," uvedla Matějíková. Jedenáctičlenná městská rada je složená z ČSSD, KDU-ČSL a nestraníků. V opozici jsou kromě ODS také komunisté, TOP 09 a Nezávislí.

Některé pojišťovny zdražují životní pojistky ženám dřív, než musí

Přestože pojišťovny musí sjednotit sazby životního pojištění pro muže a ženy až od 21. prosince, některé pojišťovny výrazně zdražily pojistky ženám a mírně je zlevnily mužům už nyní. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami a finančními poradci. Doposud byly ženy v cenách životních pojistek zvýhodněné, neboť jsou pro pojišťovny méně rizikové. Sazby musí být jednotné kvůli rozhodnutí Evropského soudu. Pojišťovna České spořitelny u životního pojištění Flexi sjednotila sazby již od října letošního roku, a to jejich vzájemným přiblížením. "Ženám jsme cenu za vybraná rizika zvýšili zhruba o 60 až 70 procent, mužům naopak snížili o 20 až 30 procent," řekla ČTK mluvčí pojišťovny Jana Jirásková. Nyní již podle ní není možné sjednat novou ani upravit stávající smlouvu Flexi se zachováním původních sazeb. Několik pojišťoven již životní pojistky ženám v posledních měsících zdražilo, potvrdil analytik společnosti Partners Dušan Šídlo.

Sport by mohl dostat příští rok od státu 800 mil. Kč navíc

Sněmovní školský výbor ve čtvrtek doporučil poslancům zvýšit rozpočet ministerstva školství pro příští rok o 800 milionů korun na sport. Návrh prosazují předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura (ODS) a Josef Dobeš, který nedávno opustil Věci veřejné a podpořil v důležitých hlasováních vládu. Opozice soudí, že může jít o politický obchod. Stanjura i ministr školství Petr Fiala s takovou interpretací nesouhlasí. Na sport je v návrhu rozpočtu ministerstva 2,18 miliardy korun. Fiala zdůraznil, že navýšením se částka dostane na letošní úroveň. Suma je podle něho rozumná, 800 milionů nyní chybí a ministerstvo peníze rozděluje na sport naprosto průhledně. Ivan Ohlídal (ČSSD) ale soudí, že jde o Dobešovo "náhlé osvícení" a "partyzánský způsob" na poslední chvíli. "Kolují nepříjemné fámy. Říká se, že je to záležitost nějakého nechutného obchodu, aby pan Dobeš podporoval vládu. Vím, že to popřete, ale vypadá to velmi podezřele," řekl. Stanjura se vůči jeho slovům ohradil. Zdůraznil, že už dříve, když byl Dobeš ještě ministrem školství, sportovcům takovou podporu slíbil.

Chovanec: ČD Cargo letos skončí ve ztrátě téměř dvě miliardy Kč

Nákladní dopravce ČD Cargo letos podle neověřených informací skončí ve ztrátě téměř dvě miliardy korun. Na čtvrtečním setkání s novináři to řekl plzeňský hejtman a stínový ministr dopravy za ČSSD Milan Chovanec. Na vině je podle něj to, že národní dopravce již nedokáže kompenzovat ztrátu z jednotlivých vozových zásilek dosud výdělečným převážením ucelených vlaků. Tyto lukrativní zakázky Cargu nyní odebírá konkurence. Firma údaje nekomentovala. "Převozní kapacita ČD Carga se dnes pohybuje na úrovni 70 milionů tun, v letech 2006 a 2007 na úrovni 85 milionů tun," uvedl Chovanec. Dodal, že úbytek je z velké míry způsoben právě ztrátou přepravy ucelených vlaků. Na vině je podle něj především management společnosti a absence dlouhodobého obchodního plánu.

Rozpočet Prahy na rok 2013 počítá s výdaji 44,3 mld. Kč

Zastupitelé hlavního města po několikahodinové debatě schválili rozpočet města na příští rok. Počítá s výdaji 44,3 miliardy korun a příjmy 35,7 miliardy korun. Rozdíl město pokryje mimo jiné z převodů z minulých let. Na investice bude mít město 9,28 miliardy korun, zhruba polovina bude určena na výstavbu tunelu Blanka. Do rozpočtu metropole převedla asi 1,6 miliardy korun z nevyčerpaných prostředků z letošního roku. Praha má rozpočet ještě před schválením státního rozpočtu. Rozpočet kritizovala opozice, část zastupitelů ODS i některá občanská sdružení.

Zastupitelé odmítli návrat tramvají na Václavské náměstí

Pražští zastupitelé ve čtvrtek odmítli zahájení změny územního plánu, která by umožnila obnovu tramvajové trati mezi Václavským náměstím a Vinohradskou třídou. Proti se postavila opoziční ČSSD, pro návrh nezvedla ruku ani část koaličních zastupitelů. Trať byla v těchto místech zrušena v 80. letech. V současnosti tramvaje křižují Václavské náměstí v úseku mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí. Podle předkládaného materiálu, který už před časem schválila rada, by tramvaje z Vodičkovy a Jindřišské mohly jezdit také směrem k budově Národního muzea a na Vinohradskou třídu. Po cestě by musely překonat frekventovanou magistrálu. Na úseku, který je zhruba 650 metrů dlouhý, by byly tři páry zastávek. Zpracování změny územního plánu mělo trvat zhruba dva roky. Podle primátorova náměstka Tomáše Hudečka (TOP 09) by trať odlehčila přetíženému dopravnímu uzlu na I. P. Pavlova. Obnovení trati mělo jít ruku v ruce se zklidněním magistrály. Návrh nepočítal s původně uvažovaným zahloubením magistrály do tunelu. Tramvaj by frekventovanou komunikaci překonávala prostřednictvím úrovňové křižovatky.

Český politolog dostal v Togu zpět pas a bude moci zemi opustit

Z afrického Toga se může vrátit český politolog Radim Tobolka, který byl v zemi před 19 dny zadržen pro podezření ze špionáže. Tobolka nebyl z ničeho obviněn, byl mu vrácen pas a po obdržení víza může vycestovat, sdělila ČTK Univerzita Hradec Králové, na jejíž filozofické fakultě vědec působí. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Víta Koláře by Tobolka mohl ze země odletět v pátek či v sobotu. "Očekáváme brzký návrat kolegy Tobolky do České republiky a objasnění celého incidentu," uvedla děkanka fakulty Pavlína Springerová. Škola chce přesně zjistit, proč situace nastala, aby bylo v budoucnu možné podobným komplikacím předejít a pokračovat ve vysílání výzkumníků do afrických zemí. Mluvčí ministerstva Kolář ČTK na základě informací od českého velvyslance Miloslava Machálka potvrdil, že ve čtvrtek dopoledne tožský státní prokurátor zprostil Tobolku obvinění a podepsal propouštěcí příkaz. Velvyslanec nyní zajišťuje udělení výjezdního víza a potřebnou letenku. Tobolka byl v Togu a Burundi na služební cestě, během níž prováděl terénní výzkum zaměřený na politický systém a fungování politických stran, uvedla škola.

Soud udělil Kotroušovi šestiletý trest za přijetí úplatku

Pražský městský soud ve čtvrtek udělil bývalému šéfovi pražských strážníků Vladimíru Kotroušovi šestiletý trest vězení. Údajně si řekl o úplatek za to, že zajistí trvání smlouvy městské policie s autoservisem Jíša. Podle soudu převzal 350.000 korun. Nepravomocně ho proto uznal vinným z přijetí úplatku a pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby. Zakázal mu také na deset let pracovat u policie i městské policie. Státní zástupkyně Jana Hercegová i Kotrouš si ponechali lhůtu pro podání odvolání, zatím tak není jasné, zda případ poputuje na vyšší instanci. Žalobkyně byla s výší uloženého trestu vězení spokojená, sama totiž navrhovala trest na spodní hranici zákonné sazby, která byla od pěti do dvanácti let. Zváží však podání odvolání kvůli tomu, že soud neuložil Kotroušovi peněžitý trest 300.000 korun, jak žádala. Kotrouš po vyhlášení verdiktu s novináři nekomunikoval.

ČT kvůli manipulaci s hlasy v Hyde Parku podá trestní oznámení

Česká televize (ČT) nechala zpracovat rozbor dat hlasování v pořadu Hyde Park na ČT24. Důvodem je možná manipulace s hlasy v díle ze 4. října s tehdy odstupujícím ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem, na kterou v listopadu upozornil programátor Michal Škop. ČT ve čtvrtek v tiskové zprávě uvedla, že do konce týdne podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Autorem rozboru je vedoucí Studií nových médií FF UK Josef Šlerka, který dospěl k závěru, že v tomto díle pořadu mohlo být s daty skutečně manipulováno. "Na základě předběžné analýzy můžeme říci, že je více než pravděpodobné, že s hlasováním k pořadu Hyde Park 4. října bylo manipulováno jak v době vysílání pořadu, tak později," konstatuje v textu Šlerka. K manipulaci podle něj byly zřejmě použity hlasy podezřelé z účasti ve spamovací síti i automatizované hlasy z nakoupených IP rozsahů.

Projekce filmu Ragtime zahájí 7. prosince Forman Festival v Praze

Projekce filmu Ragtime, který se v českých kinech nikdy oficiálně nepromítal, a hudební show oblíbených hereckých protagonistek režiséra Miloše Formana zahájí 7. prosince v Městské knihovně v Praze kompletní retrospektivu této legendy světové kinematografie. Úvodní večer připravil režisér Pavel Šimák, který mimo jiné nastudoval v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě inscenaci Amadeus, hru, která inspirovala Miloše Formana k natočení stejnojmenného a Oscary ověnčeného filmu. I když se tento "Američan s českým srdcem" festivalu osobně nezúčastní, chtějí herečky Dáša Zázvůrková a Jana Malá, které v jeho divadelním i filmovém počinu Dobře placená procházka alternovaly roli Vanilky a zahájení budou moderovat, tento večer pojmout jako pestrý narozeninový vzkaz. Publikum se má dočkat dalších formovanovsko-narozeninových překvapení a uslyší písničky Tria Pavla Větrovce. Slavný režisér, který je držitelem dvou Oscarů a řady dalších cen, oslavil své osmdesátiny v USA v únoru.

Institut Bohuslava Martinů zpřístupní svoji databázi na internetu

Institut Bohuslava Martinů zpřístupní 8. prosince, v den 122. výročí narození světově proslulého českého skladatele, na internetu novou elektronickou databázi jeho tvorby i dokumentů. Nabízí rozsáhlý katalog skladeb Bohuslava Martinů se všemi základními informacemi o jejich vzniku a podobě, prameny i libreta, řekl ČTK ředitel institutu Aleš Březina. "V databázi pramenů, kterou spravuje Institut Bohuslava Martinů, jsou evidovány kopie rukopisů a dalších notových pramenů, operních a baletních libret, korespondence s jeho přáteli, interprety a nakladateli a fotografií spjatých se skladatelovým životem a dílem," uvedl Aleš Březina. Jádrem databáze je pak elektronický katalog všech skladeb Bohuslava Martinů (1890-1959) se základními informacemi o jejich vzniku, podobě, obsazení a dostupnosti. Databáze eviduje přes 4000 dopisů a více než 500 fotografií.

Sportovní fotograf Jiří Koliš vystavuje slavné olympijské momenty

Na devadesát fotografií mapujících činnost jednoho z nejlepších českých sportovních fotografů Jiřího Koliše na olympijských hrách je k vidění na výstavě v galerii Czech Photo Gallery v Praze na Újezdě. Na velkoformátových snímcích jsou zachyceny slavné momenty z jedenácti olympijských her, které devětapadesátiletý fotograf zvěčnil. "Že tady najdu sebe, to jsem tušila. Ale že tady bude i můj táta, to je velké překvapení," řekla s úsměvem olympijská vítězka z Londýně skifařka Mirka Knapková. Na snímcích je totiž také Miroslav Knapek, který dojel pátý na hrách v Moskvě na dvojce bez kormidelníka. "Až budu fotit další generaci, tak mě už zastřelte," reagoval se smíchem Jiří Koliš. Na zahájení výstavy dorazil také hokejový gólman Dominik Hašek, který si připomněl na fotografiích i slavný triumf v Naganu 1998.

Jihlava v pohárovém osmifinále remizovala se Spartou

Fotbalisté Jihlavy se v prvním utkání osmifinále Poháru České pošty rozešli s pražskou Spartou remízou 1:1. Jihlava měla na dosah první vítězství v soutěžním utkání s letenským týmem, ale před vlastními diváky zahodila několik velkých šancí a nakonec musela vzít zavděk nerozhodným výsledkem. Stejně skončil i vzájemný ligový zápas letos v říjnu. Pohárová odveta se uskuteční až na jaře v Praze. Spartě se málem hodně vymstilo, že na Vysočině šetřila největší opory v čele s kapitánem Matějovským, bekem Pamičem a brankářem Vaclíkem, kteří odpočívali stejně jako zranění členové základní sestavy Jarošík, Krejčí a Kadlec. Jihlava své odhodlání naznačila už v páté minutě vedoucím gólem útočníka Sedláčka, který se prosadil po rohu.

Loňská královna Kvitová se letos nevešla do desítky nejlepších

Tenistka Petra Kvitová neobhájí loňské prvenství v anketě Sportovec roku a v desítce nominovaných, kterou ve čtvrtek zveřejnil Klub sportovních novinářů, chybí i trojnásobná vítězka rychlobruslařka Martina Sáblíková. Vstupenkou na pódium při galavečeru 19. prosince byly především zlaté a stříbrné olympijské medaile. Bronz z Londýna už byl v letošní konkurenci málo a nominaci vynesl jen čtyřkajaku v kategorii družstev. Ve druhém kole hlasování se budou o vítězství ucházet Tomáš Berdych, Petr Čech, Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou, Vavřinec Hradilek, Jaromír Jágr, Miroslava Knapková, Jaroslav Kulhavý, David Svoboda, Ondřej Synek a Barbora Špotáková. Mezi vybrané tři kolektivy se dostaly oba tenisové týmy - vítězové Davis Cupu a Fed Cupu - a mužský čtyřkajak. Hlasování se zúčastnilo 226 členů Klubu sportovních novinářů, kteří své hlasy rozdělili mezi 56 jednotlivců a osm kolektivů.

Počasí v Česku

Zataženo, déšť nebo sněžení. Teploty 3° až 7° Celsia.

29-11-2012