Denní souhrn zpráv Zprávy

05-12-2012

Netanjahu ocenil odvahu Prahy jednat správně, i když ne populárně

Česká republika si jako jedna z mála zemí při hlasování proti Palestině v OSN uvědomila, že to, co je správné, nemusí být populární, řekl po jednání s českým premiérem Petrem Nečasem v Praze předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. Přijel osobně poděkovat Praze za to, že minulý týden jako jediná evropská země hlasovala proti rezoluci, která Palestinu povýšila v OSN na nečlenský pozorovatelský stát. Pro bylo 138 jiných zemí. Izrael si uvědomuje, že se ČR svým postojem podobně jako USA, Kanada a několik další zemí postavila "proti proudu zemí světa". Izraelský premiér zdůraznil, že mu jde o "skutečný a trvalý mír" s Palestinci, avšak dosáhnout ho nelze rezolucemi OSN. Na té z minulého týdne Izraeli podle jeho slov vadilo to, že Izraeli neposkytla žádné záruky a dokonce ani požadavek na ukončení konfliktu.

Nečas postoj ČR zdůvodnil tím, že nevěří, že uznání Palestiny v OSN přispěje k míru. "Hlasovali jsme proti návrhu, aby se Palestina stala nečlenským pozorovatelským státem OSN. Domníváme se, že tento jednostranný krok mírový proces na Blízkém východě nepodpoří, ale že se stane komplikací," prohlásil. Řešení izraelsko-palestinského konfliktu dle Nečase "neleží v New Yorku, ale v Tel Avivu nebo Ramalláhu". "Česká republika proto vyzývá obě strany, aby se zdržely jednostranných kroků, a doufá, že tato přímá (mírová) jednání budou co nejdříve obnovena," sdělil. Setkání s novináři bylo bez otázek, podle úřadu vlády z časových důvodů.

Izrael v Praze podpořilo asi 80 lidí, stovka protestovala

Zhruba 80 lidí se shromáždilo před úřadem vlády, aby podpořili izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Politik, který přijel na krátkou návštěvu České republiky, je po svém příjezdu pozdravil. Akci svolali i Netanjahuovi odpůrci, kterých se přibližně stovka sešla na Staroměstském náměstí, pak došli na Klárov. Policie je tam zastavila, k úřadu je nepustila.

Senát odmítl daňový balíček, koalice může veto změnit ve Sněmovně

Senát podle očekávání odmítl vládní daňový balíček, který počítá s jednoprocentním zvýšením daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent a ruší některé daňové výhody. Zamítnutí prosadila ČSSD, která má v horní komoře většinu. Veto Senátu může koalice za dva týdny přehlasovat ve Sněmovně. S přijetím balíčku počítá státní rozpočet na příští rok. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) zpochybnil tvrzení, ze se jedná o dočasná opatření, která by měla do tří let skončit. "Bude to bumerang, který praští ty, kteří ho obrazně řečeno hodili do vzduchu," prorokoval. Pro zamítnutí po zhruba půldruhé hodiny trvající debatě, v níž dominovala kritika vlády, hlasovalo 50 ze 67 přítomných členů horní komory.

Ministr spravedlnosti Blažek odvolal náměstka šéfa žalobců Mečla

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) odvolal z funkce náměstka nejvyššího státního zástupce Stanislava Mečla. Rozhodl podle návrhu šéfa žalobců Pavla Zemana. Mečl uvedl, že se ke svému odvolání vyjádří až ve čtvrtek odpoledne. Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová uvedla, že Zeman má právo vytvořit si svůj tým ve vedení NSZ. Bez podrobností dodala, že Mečl v tomto směru již není naladěn "na stejnou vlnovou délku" jako nejvyšší žalobce. Mečl podle Zemana udělal na postu jeho náměstka velký kus práce pro celou soustavu státního zastupitelství. "Ovšem některá jeho jednání v posledních několika měsících oslabila důvěru nejvyššího státního zástupce natolik, že se rozhodl s doktorem Mečlem ukončit spolupráci," doplnila. O jaké jednání šlo, nebo v čem nebyl Zeman spokojen s Mečlovou prací, neprozradila. Zeman ale prý v žádném případě nechce, aby na nyní již bývalého náměstka veřejnost pohlížela negativně. Mečl zůstane pracovníkem NSZ.

Ministr Kalousek je proti tomu, aby se náhrady politiků přestaly zdaňovat

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) odmítá návrh, aby se náhrady ústavních činitelů přestaly zdaňovat. Jak dnes řekl ČTK, pokud politici s těmito náhradami nakládají jako se svými příjmy, pak musí být také jako příjmy zdaněny. Zrušit zdanění náhrad doporučil v úterý sněmovní rozpočtový výbor ve svém pozměňovacím návrhu k předloze, která má zvýšit platy ústavním činitelům. Kalousek řekl, že pro svůj odmítavý postoj má dva důvody; první z nich je podle jeho slov systémový. "Ty náhrady jsou příjem. Politici s nimi také jako s příjmem nakládají," uvedl. A proto podle jeho názoru musí být také jako příjem zdaněny. Podotkl, že ze stejného důvodu navrhoval zdanění u výsluh příslušníků ozbrojených sil nebo příspěvku na bydlení. Druhý důvod je podle něj politický. "Já se nedomnívám, že společenská situace je vhodná k tomu, aby si politici přidali byť jednu jedinou korunu reálného příjmu," prohlásil. Připustil, že dopady do státního rozpočtu by byly sice okrajové, ale z hlediska symbolického a solidárního přístupu politiků ke společnosti jde o důležitou věc.

Peake zřejmě míří na obranu, opozice záměr vlády kritizuje

Končícího ministra obrany Alexandra Vondru (ODS) ve funkci asi nahradí dosavadní vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Podmínkou je, že se obě koaliční strany dohodnou na sloučení ministerstev průmyslu a dopravy do jednoho ministerstva hospodářství, které by spravovala ODS. Obrana by pak připadla LIDEM, jejichž jedinou kandidátkou šéfku úřadu je právě Peake. Proti jejímu příchodu do vedení ministerstva se bouří opozice, kritizuje ji i lídr koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg. Prezident Václav Klaus řekl, že počká, až mu návrh změn ve vládě předloží premiér Petr Nečas (ODS).

Peake uvedla, že liberální demokraté chtějí o výměně ministerstev dopravy a obrany mezi koaličními partnery jednat v případě, kdy se obě strany dohodnou na vytvoření ministerstva hospodářství. Premiér a předseda ODS Nečas následně řekl, že sloučení dopravy s průmyslem podporuje. Po výměně vládních úřadů by pak jmenování Peake do čela obrany bylo logickým krokem, podotkl. Podle ČSSD i KSČM jde o kupčení s resorty bez ohledu na odbornost kandidátky. Plánované změny v Nečasově kabinetu kritizoval i předseda vládní TOP 09 Schwarzenberg. Podle něj se závažně dotýkají koaliční smlouvy, takže očekává, že se s ním premiér spojí.

Obrana chce koupit tisíce uniforem za 93 milionů korun

Ministerstvo obrany plánuje v následujících dvou letech nakoupit nové uniformy pro vojáky. Úřad na obchod vyčlenil 93 milionů korun. Zhruba 50 milionů zaplatí v příštím roce, 43 milionů pak v roce 2014. Obrana chce uniformy pořídit prostřednictvím jedné z agentur Severoatlantické aliance (NATO). S plánem ministerstva se na dnešním jednání seznámila vláda. Předmětem nákupu je dodávka 92.500 stejnokrojů vzor 95 v klasické a letní verzi. "Prostřednictvím této veřejné zakázky bude zajištěno vystrojení vojenských profesionálů v bojových a výcvikových operacích," uvedl mluvčí obrany Jan Pejšek.

Asociace krajů potvrdila ve funkci předsedy Michala Haška

Asociace krajů na dnešním ustavujícím zasedání po říjnových volbách do krajských zastupitelstev znovu do funkce svého předsedy zvolila jihomoravského hejtmana Michala Haška /ČSSD/. "Chci hájit zájmy všech krajů a spojovat názory krajů a hejtmanů," řekl na tiskové konferenci po zasedání Hašek. Prvním místopředsedou se stal hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Asociace se už zabývala akutním problémem, kterým je uzavírání nových smluv zdravotních pojišťoven s nemocnicemi. Jednání se podle Haška účastnili zástupci krizového štábu tvořeného Asociací českých a moravských nemocnic a zdravotnických odborových organizací. Pokud se nepodaří smlouvy dojednat do konce roku, pak asociace požádá ministra zdravotnictví i ředitele významných pojišťoven, aby se zúčastnili jejího lednového jednání.

Na otravy metanolem použily nemocnice dosud 125 balení léku

Od počátku metanolové kauzy použily nemocnice pro pacienty otrávené metylalkoholem zhruba 125 balení léku fomepizol, celkem bylo do ČR dodáno přes 170 balení. Po deseti baleních je nyní připraveno v nemocnicích v Ostravě, Olomouci a Praze. ČTK to řekl vedoucí Toxikologického informačního střediska Sergey Zakharov. Od září na otravu metanolem zemřelo v ČR 38 lidí. Podle policejních odhadů je v ČR 5000 litrů nezajištěného metylalkoholu. Ministerstvo zdravotnictví se obává, že by se závadný alkohol mohl dostat v předvánočním čase do oběhu.

Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislí doplnila vedení Senátu

Senátorka Miluše Horská (za hnutí Nestraníci) byla podle očekávání zvolena místopředsedkyní horní komory. Obsadila místo, na které její Klub pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí původně navrhoval lidovce Jiřího Čunka. Na minulé schůzi Senátu ale Čunek nebyl zvolen. Horská v tajné volbě dostala 54 z 66 odevzdaných hlasů. Vedení Senátu tak bude v souladu s dohodami senátorských klubů pětičlenné. Předsedou Senátu byl už na minulé schůzi zvolen Milan Štěch (ČSSD), místopředsedy Alena Gajdůšková, Zdeněk Škromach (oba ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS).

Zaveďte záruky na práci pro mladé, vyzývá EK země unie

Evropská komise navrhuje, aby členské státy zajistily mladým lidem do čtyř měsíců po skončení studií získat nabídky zaměstnání nebo nějakou rekvalifikaci. Zařídit to má program "Záruky pro mladé". Po odchodu ze školy nebo v případě nezaměstnanosti jim to má usnadnit hledání práce. "Vysoká nezaměstnanost mladých má dramatické dopady pro naše ekonomiky, naši společnost a hlavně pro mladé lidi," varoval eurokomisař pro sociální záležitosti a zaměstnanost László Andor. U lidí mladších 25 let je míra nezaměstnanosti více než dvakrát vyšší než u zbytku dospělých (22,7 procenta proti 9,2 procenta ve třetím čtvrtletí letošního roku). Například ve Španělsku a krizí nejvíce stíhaném Řecku je to víc než polovina této věkové skupiny.

Ministerstvo zahraničí se nakonec chce zbavit zámku Štiřín

Ministerstvo zahraničí se po letech váhání rozhodlo, že se nakonec skutečně zbaví zámku Štiřín. Před případným prodejem ho však nejdřív musí podle zákona nabídnout ostatním státním úřadům, kdyby ho chtěly využít, řekl ČTK mluvčí ministerstva Vít Kolář. Na rozhodnutí ministerstva upozornil deník Insider. Uvedl, že kupce pro zámeček, který si údajně stát cení na zhruba 330 milionů korun, začne shánět Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Kolář nicméně podotkl, že cena v současnosti stanovena není. Areál tvoří barokní zámek s několika rybníky, zámecký park v anglickém stylu a několik kongresových sálů.

O České aerolinie mají zájem Qatar Airways a Korean Air

O České aerolinie mají zájem Qatar Airways a Korean Air. Po jednání vlády to řekl premiér Petr Nečas. O prodeji ČSA by vláda mohla rozhodnout v dubnu nebo květnu příštího roku. Český Aeroholding, který je mateřskou společností ČSA, začátkem listopadu rozeslal výzvu padesátce největších leteckých společností, aby se do konce měsíce vyjádřily, zda se budou o českého národního dopravce ucházet.

Policie obvinila 15 lidí ze zmanipulování veřejných zakázek

Protikorupční policie obvinila na začátku týdne 15 lidí ze zmanipulování veřejných zakázek. Obvinění údajně upravili 11 zadávacích zařízení pro veřejné zakázky, takzvané elektronické losovačky. Kompletně zmanipulovat se jim však podařilo pouze tři tendry, sdělil ČTK policejní mluvčí Jaroslav Ibehej. Škoda činí přes 33 milionů korun. Mezi nejvýznamnější zakázky, které se obvinění pokusili ovlivnit, patří například tendr na modernizaci silnic v Jihočeském kraji za více než půlmiliardy nebo na rekonstrukci budovy na Kladně za téměř 140 milionů.

Ve spisu chybí povolení odposlechů na kraji, tvrdí Rathův právník

Ve vyšetřovacím spisu obviněného poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha údajně chybí dokument o povolení odposlechů v politikově kanceláři v budově středočeského krajského úřadu. Novinářům to řekl jeho advokát Roman Jelínek. Podle něj by tam rozhodnutí mělo být, protože jej soud vydal, a má proto obavy, že někdo do spisu zasahoval. Státní zastupitelství podobná tvrzení odmítá. Jelínek již v úterý uvedl, že má pochybnosti také o pracovních přepisech odposlechů obviněného poslance. Údajně obsahují pasáž podporující Rathovo tvrzení o tom, že nevěděl, že si z bytu svých spoluobviněných odnáší úplatek. Tuto část však policie podle právníka nezařadila mezi podklady pro soudce při rozhodování o vazbě, ani pro poslance při hlasování o politikově vydání. Jelínek kvůli tomu podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Soud potvrdil Trpišovskému za agresivní jízdu podmíněný trest

Pražský vrchní soud potvrdil Aleši Trpišovskému dvouletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky za agresivní jízdu a ohrožování pomalejších řidičů na dálnici D1. Zakázal mu také na sedm let řídit. Trpišovský měl auta vybržďovat. On to odmítá. Podle předsedy trestního senátu Jiřího Lněničky soud uvěřil svědkům, kteří o úmyslném agresivním způsobu jízdy Trpišovského vypovídali, protože nebyl zjištěn žádný důkaz o jejich nevěrohodnosti. "Navíc výpovědi svědků odpovídají i záznamům z GPS, kdy rychlost vozidla byla pouhých 15 kilometrů, pak byla zase 184 kilometrů v hodině," dodal soudce.

Policie ocenila studenta, jenž v Olomouci zadržel lupiče

Bez jediného zaváhání zpacifikoval v polovině září v olomoucké restauraci lupiče student Filozofické fakulty Univerzity Palackého Matěj Klíma. Recidivistu držel v sevření až do příjezdu policie. Mladého muže za jeho odvážný čin ocenili policisté i vedení olomoucké radnice. Student poměrně drobné postavy měl přitom proti sobě zdatného protivníka. V lupiči policisté poznali třicetiletého muže, který byl v minulosti už devětkrát trestán. Podle policistů mladíkovi navíc vulgárně nadával a student měl velký problém jej udržet. "Nikdo jiný mu z restaurace nepomohl," doplnila mluvčí.

V Praze se srazily dvě tramvaje, zraněni jsou čtyři lidé

V pražské Plzeňské ulici u zastávky Kavalírka se srazily dvě tramvaje. Čtyři lidé utrpěli lehčí zranění a byli převezeni do nemocnice. Řidič tramvaje, ve které nebyli žádní cestující, při takzvané manipulační jízdě zkolaboval a nedobrzdil před jinou tramvají. Při srážce byli zraněni řidiči obou tramvají a dva cestující. Jednu z tramvají musel na koleje vrátit jeřáb.

Z Václavského náměstí v Praze zmizí po Novém roce většina stánků

Po Novém roce zmizí z Václavského náměstí v Praze většina stánků s občerstvením, květinami i tiskem. Zůstane pouze jeden s občerstvením. Na dotaz ČTK to řekla radní pro majetek Aleksandra Udženija (ODS). Praha 1 ale podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) trvá na tom, aby stánky s klobásami byly na náměstí tři. Tradiční prodej klobás na Václavském náměstí má řadu zastánců. Město se už v minulosti pokusilo z bulváru vedoucího od Národního muzea k Můstku stánky odstranit. Záměr ale tehdy vyvolal vlnu protestů a řadu petičních akcí. Praha proto od nápadu upustila. Nové stánky, jejichž koupi Praha plánuje, přibudou v průběhu příštího roku.

Knihkupci: Před Vánocemi se prodá až 70 procent knih

Předvánoční období je pro tuzemská knihkupectví nejziskovější částí roku. V kamenných knihkupectvích činí podíl předvánočních prodejů 65 procent ročních tržeb a v internetových e-shopech se šplhá až k 70 procentům. Podíl e-knih na českém trhu letos nepřesáhne ani jedno procento prodejů. Vyplývá to údajů Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). "Před Vánoci se obecně prodávají všechny žánry. V celkovém objemu ale přece jen vítězí beletrie. Prodej papírových knih přes internet stále roste, bohužel na úkor klasických malých kamenných knihkupectví. Před Vánoci se tento podíl vyšplhá určitě nad 15 procent," uvedla tajemnice Svazu knihkupců Marcela Turečková.

Židovské muzeum připomíná 500. výročí hebrejského knihtisku

Pětisté výročí od vydání první hebrejské knihy v Čechách a na Moravě připomíná Židovské muzeum v Praze. Výstava nabídne unikátní staré tisky a rukopisy z významných sbírek včetně jediného dochovaného exempláře nejstaršího pražského tisku z knihovny Bodleian Library v Oxfordu. Jako první hebrejská tištěná kniha vyšel v Praze v prosinci roku 1512 sidur, modlitební kniha pro všední dny a sobotu. České země se tak staly jedním z prvních míst v Evropě, kde působily tiskárny vedené židovskými tiskaři.

Zájemci o staroegyptské objevy zaplnili aulu Filozofické fakulty

Do posledního místečka zaplnili zájemci o nové objevy českých egyptologů v Abúsíru nedaleko Káhiry aulu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na přednášce Nové objevy ve stínu pyramid: Abúsír 2012 vůbec poprvé egyptologové představili hrobky vysoce postavených staroegyptských hodnostářů a hrobku princezny Šert Nepti z páté dynastie, tedy z doby 2500 až 2350 let před naším letopočtem. V hrobě objevili 19 vzácných polychromovaných kamenných a dřevěných soch. "Už teď je zjevné, že jde o mimořádně významný objev českého týmu v tomto novém tisíciletí," uvedl významný český egyptolog profesor Miroslav Verner. Podobných objevů tak velkého množství soch se podle něj podařilo jen málo.

Kateřina Šedá bude na bienále v Benátkách zastupovat Tchaj-wan

Česká umělkyně Kateřina Šedá bude na příštím bienále výtvarného umění v Benátkách reprezentovat Tchaj-wan. Do tchajwanského pavilonu si ji vybrala jeho kurátorka Lu Dai-ruová, Šedá doplní mezinárodní tým umělců, uvádí se na stránce internetového tchajwanského deníku. Příští ročník benátského bienále, které je nejstarší přehlídkou současného umění, se bude konat od 1. června do 24. listopadu 2013. V případě Tchaj-wanu je to poprvé, co bude ostrovní zemi reprezentovat zahraniční umělec. Česko využívá ke své prezentaci na benátském bienále pavilon, který společně vlastní se Slovenskem.

Ze sportu:

Česká diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová by měla po osmi letech dostat bronz z olympijských her v Aténách. Mezinárodní olympijský výbor kvůli dopingu diskvalifikoval původně třetí Bělorusku Irinu Jatčenkovou.

Počasí v ČR

Bude velká oblačnost, místy sněžení. Teploty -3 až +1 stupeň Celsia. V Krušných horách se mohou tvořit sněhové jazyky.

05-12-2012