Denní souhrn zpráv Zprávy

06-12-2012

Karolína Peake nevyloučila nástup do čela obrany už v příštím týdnu

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) nevyloučila, že na ministerstvo obrany nastoupí už v příštím týdnu. K situaci ve vládě se v pátek sejdou lídři koalice ve formátu K9. Novinářům ČTK a Týdne to dnes ve Sněmovně řekla Peake. Špičky ODS, TOP 09 a LIDEM chtějí do aktualizované koaliční smlouvy zanést i plánované změny na ministerstvech. Občanští a liberální demokraté by si rádi vyměnili ministerstva obrany a dopravy za podmínky, že bude schváleno sloučení dopravy s průmyslem. Peake i premiér a šéf ODS Petr Nečas jsou sloučení úřadů nakloněni.

Plánované přesuny ve vládě kritizuje opozice. Podle KSČM i ČSSD by příchod Peake na obranu byl výsledkem politického kupčení a ukázkou nekompetentnosti vlády. Nad nominací Peake na ministryni obrany se pozastavil i lídr koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Senát vyzval prezidenta Klause k podpisu nového záchranného fondu eurozóny

Senát dnes vyzval prezidenta Václava Klause k tomu, aby "neprodleně" podepsal doplněk lisabonské smlouvy, který umožní vznik nového záchranného fondu eurozóny - Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). ČR je poslední zemí EU, která ratifikaci nedokončila. Proces je třeba dokončit ještě letos, aby nový fond mohl od začátku příštího roku fungovat. Vyjádření prezidentské kanceláře ČTK zjišťuje. Předseda senátního evropského výboru Miroslav Krejča (dříve ČSSD) připomenul, že Senát a Sněmovna vznik fondu schválily už na jaře - horní komora 25. dubna, dolní komora pak 5. června. Výzvu schválilo 47 z 54 přítomných senátorů, nepodpořili ji jen zástupci ODS.

Senát podle očekávání podpořil návrh ČSSD na zrušení sKaret

Senát podle očekávání podpořil návrh ČSSD na zrušení kontroverzních sKaret, které mají být určeny k výplatě sociálních dávek. Karty jsou podle jejich odpůrců zbytečné, nemravné a protiústavní. Terčem kritiky dnes byla také smlouva s Českou spořitelnou, která má systém sKaret provozovat. Současnou podobu sKaret nikdo ze senátorů neobhajoval. Kabinet nyní hledá způsob, jak zajistit, aby používání sKaret, které má na základě smlouvy s ministerstvem provozovat právě Česká spořitelna, bylo dobrovolné, ne povinné. Podle současné ministryně práce a sociálních věcí má být ve věci jasno do konce tohoto týdne. Sociální karty kritizuje nejen opozice, ale také odbory nebo rada zdravotně postižených. Žádaly zastavení jejich vydávání. Výhrady má i ombudsman. Případem se zabývá antimonopolní úřad či úřad na ochranu osobních údajů.

Premiér Nečas opět hájil ve Sněmovně církevní restituce

Premiér Petr Nečas (ODS) opět hájil při dnešních dopoledních interpelacích ve Sněmovně zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Dohodu, na jejímž základě už schválená předloha vznikla, označil za unikání. Další odkládání restitucí by znamenalo zátěž pro státní rozpočet a újmu pro obce, uvedl. Premiér reagoval na kritiku Miroslava Váni z ČSSD, který interpelaci podal už v polovině července. Nečas zdůraznil, že církve přestanou být závislé na státním rozpočtu. Upozornil, že počet duchovních roste, budou registrovány další církve a stát by jim musel vyplácet stále více peněz. Kromě řady ministrů na interpelace nepřišel značný počet poslanců, v sále jich bylo kolem čtvrtiny. Účast byla natolik nízká, že Sněmovna nemohla o interpelacích hlasovat. Až po nich se počet poslanců zvýšil; dolní komora projednávala různé mezinárodní smlouvy.

Ombudsman u soudu napadne systém docházky nezaměstnaných

Ombudsman Pavel Varvařovský u soudu napadne systém docházky nezaměstnaných nazvaný DONEZ, podle nějž se musejí od ledna několikrát týdně hlásit na pracovištích CzechPointu na poštách. Žalobu k ochraně veřejného zájmu ombudsman podá za několik dnů, řekla dnes ČTK mluvčí jeho kanceláře Iva Hrazdílková. Systém má zamezit nelegálnímu zaměstnávání, lidé pracující načerno by neměli mít čas chodit na kontroly. Podle ombudsmana to je nepřiměřený zásah do lidské důstojnosti. Jak uvedl server Aktuálně.cz, který na možné trestní oznámení dnes upozornil, jde o výjimečný krok, jelikož žalobu k ochraně veřejného zájmu podává ombudsman jen v ojedinělých případech.

Omluvy nezaměstnaných z docházek na pošty jsou možné jen ze zákonem stanovených důvodů, jako je například nemoc nebo péče o malé dítě. Lidem také nikdo neproplatí náklady na dojíždění. Docházení na poštu by bylo podle ochránce práv přípustné jen v případě, že by pobočky zajišťovaly činnost související se zprostředkováním zaměstnání. Docházku nezaměstnaných prosadil exministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Ústavní soud minulý týden zrušil posílání nezaměstnaných na veřejnou službu bez nároku na odměnu. Nyní se po zásahu ombudsmana zřejmě k soudu dostane další z Drábkových reformních kroků.

Mečl respektuje rozhodnutí nejvyššího žalobce Zemana o odvolání

Odvolaný náměstek nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana Stanislav Mečl plně respektuje rozhodnutí šéfa žalobců, který jej nechal pro názorové rozdíly zbavil funkce. Mečl o tom dnes informoval ČTK. Z jeho písemného vyjádření vyplývá, že ve funkci podle svého mínění nepochybil. "Ve své dosavadní kariéře jsem vždy stavěl na korektnosti, odborném přístupu, kolegialitě a co možná nejširší spolupráci jak v soustavě státního zastupitelství, tak i s partnery státního zastupitelství a jsem přesvědčen, že jsem těmto zásadám plně dostál," uvádí Mečl v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Připustil ale, že v posledních měsících se jeho náhledy na některá témata lišily od názorů nejvyššího státního zástupce. Rozdílný pohled měli na vývoj státního zastupitelství, personalistiku a otázky spojené s veřejnými žalobami. O tom, v čem konkrétně se Zeman s Mečlem neshodli, oba mlčí. Nejvyšší žalobce uvedl, že Mečl udělal hodně práce pro zlepšení celé soustavy státního zastupitelství. Oba prý ale již nejsou naladěni na stejnou vlnovou délku a Zeman má ze zákona právo sestavit si svůj tým ve vedení zastupitelství, aniž by byl povinen důvody odvolání konkretizovat. Mečla odvolal na Zemanův návrh ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Policie navrhla obžalovat 17 lidí kvůli korupci v pražské ČSSD

Protikorupční policie navrhla obžalovat 17 lidí kvůli korupci při hlasováních na schůzích pražské ČSSD. ČTK to řekl její mluvčí Jaroslav Ibehej. Podle kriminalistů někteří stíhaní vzali peníze také za samotný vstup do strany. Mezi obviněným jsou například pražský zastupitel Lukáš Plachý či dřívější šéf místní organizace v Praze 9 František Kolínský. Policie dva z obviněných stíhá pro trestný čin podplacení, zbylých 15 pro přijetí úplatku. Podle detektivů v letech 2009 a 2010 dávala dvojice úplatky svým spolustraníkům za to, že vstoupili do ČSSD v Praze 9 a následně hlasovali podle jejich pokynů. Tímto způsobem prý byla ovlivňována hlasování ve prospěch předem určeného člověka, a to jak při sestavování kandidátek pro sněmovní volby, tak i při volbách do pražského zastupitelstva. Své spolustraníky údajně upláceli právě Plachý s Kolínským. Plachý již dříve jakoukoli vinu odmítl, v březnu však po svém obvinění přerušil členství ve straně. Kromě zastupitelstva, do kterého byl zvolen za ČSSD, však působí také v jeho výborech - dopravním nebo pro infrastrukturu. Většina ostatních členů po obvinění stranu opustila.

Recepty na léky asi budou povinně elektronické

Lékaři asi budou muset povinně používat elektronické recepty, papírové už jen výjimečně. Pacienti budou moci spolu s tím využít zásilkový prodej i u některých léků na předpis. Opatření, které by mělo platit od roku 2015, navrhl sněmovní výbor pro zdravotnictví přidat do novely zákona o léčivech. Původně technická norma má hlavně ochránit české pacienty před padělky léků. Pozměňovací návrhy vedoucí k další elektronizaci zdravotnictví podali koaliční poslanci Boris Šťastný (ODS), Jiří Skalický (TOP 09/STAN) a Jiří Rusnok (LIDEM). "Je to přelomová a převratná záležitost, změní fungování celého systému," soudí Šťastný, podle kterého elektronický recept přinese úspory v řádu miliard korun. Zjednoduší se podle Šťastného práce lékařů a lékáren a nebudou falešné recepty. Papírovou podobu receptu budou moci lékaři používat podle Skalického jen ve výjimečných případech. Šťastný jmenoval výpadek proudu nebo internetu a návštěvu pacienta doma - vše by mělo být ve vyhlášce.

Poslanci asi schválí zrušení souhlasu obou rodičů s léčbou dítěte

Poslanci asi schválí zrušení povinného souhlasu obou rodičů se zvolenou léčbou dítěte. Doporučil jim to dnes s některými změnami zdravotnický výbor. Předkladatelé novely v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) přiznávají, že požadavek na souhlas obou rodičů přinesl problémy. Opatření zavedla od dubna vládní zdravotnická reforma. Podobnou novelu jako poslanci předložila i skupina senátorů. Sněmovna ji ale už dříve zamítla. Poslanecká předloha uvádí, že pro léčbu postačí souhlas dítěte. Lékař ale bude muset rozhodnout, že je takový postup přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta. Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu ale bude moci zmocnit například prarodiče nebo chůvu. Předloha také zpřesňuje vymezení zdravotních služeb, které mohou lékaři poskytovat bez souhlasu. Novela také mění podmínky pro klinickou a praktickou výuku u poskytovatelů zdravotnických služeb a ruší povinnost lékaře požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou.

"Hygiena" zdarma prověří alkohol, před Vánocemi hrozí víc otrav

Lidé mohou nosit podezřelý alkohol na územní pracoviště krajských hygienických stanic, zdarma jim tam před Vánocemi prověří, zda láhev neobsahuje jedovatý metylalkohol. Právě před Vánocemi totiž hrozí, že přibude nových otrav metylalkoholem, protože lidé pijí v tomto období víc; na různých předvánočních trzích, oslavách i doma. Možnost bezplatného testování se netýká firem a podnikatelů. Kromě toho uložil krajským hygienickým stanicím a zdravotním ústavům, aby v předvánočním období zintenzivnily kontroly. Valenta to dnes řekl novinářům na tiskové konferenci, kde spolu s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem a jeho náměstkem Ferdinandem Polákem znovu apelovali na lidi, aby nepili alkohol, jehož původem si nejsou jisti. Lidé mohou podle Valenty alkohol přinášet "na kterékoli územní pracoviště krajské hygienické stanice ve všech okresech České republiky".

ČEZ příští rok na čas odstaví postupně všechny jaderné bloky

Energetická společnost ČEZ plánuje na příští rok přechodné odstávky všech čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany a obou bloků Temelína. Společnost o tom dnes informovala na svých internetových stránkách. První odstávka v Dukovanech je v plánu od 9. února do 26. března, zastaví se během ní provoz třetího bloku elektrárny. Od 30. března do 6. května ČEZ odstaví druhý blok Dukovan, od 31. srpna do 30. září bude stát první blok. Odstávka čtvrtého bloku elektrárny by měla začít 30. listopadu a potrvá až do konce roku. V Temelíně je od 3. května do 26. června naplánována odstávka druhého bloku. První blok ČEZ odstaví od 12. července do 5. září. Odstávky elektrárenských bloků ČEZ provádí pravidelně. Důvodem pro ně jsou doplnění jaderného paliva a nutné revize.

ČNB: Ceny bytů budou v Česku příští rok asi dál klesat

Ceny tuzemských bytů budou v příštím roce pravděpodobně dál klesat. Zvrat trendu tak asi nenastane dřív než v roce 2014. ČTK to dnes zjistila z prezentace členky bankovní rady České národní banky Evy Zamrazilové, kterou banka zveřejnila na svém webu. Pomalejší, ale stabilní růst očekává centrální banka jen u pozemků. "Pokles cen nemovitostí může dále pokračovat a jejich předpokládané oživení se odkládá do roku 2014," stojí v prezentaci Zamrazilové. Nabídkové ceny bytů v Praze sice ve třetím čtvrtletí podle Českého statistického úřadu dále mezičtvrtletně rostly o 0,4 procenta, centrální bankéřka to však chápe jen jako statistickou anomálii. Ceny bydlení tlačí dolů hlavně slabší ekonomická aktivita a nižší růst reálných mezd. Byty můžou dále zlevňovat kvůli nuceným prodejům bytů, výraznějšímu poklesu příjmů domácností a růstu nezaměstnanosti.

KKCG prodlouží úvěrování Pilsen Steel, čeká na řešení úpadku hutí

Investiční skupina miliardáře Karla Komárka KKCG prodlouží úvěrování provozu plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel do konce ledna a je připravena firmě v problémech pomáhat v dalších měsících. KKCG, která uzavřela s podnikem úvěrovou smlouvu 2. října, měla původně poskytnout podniku půjčku na provoz ve výši až čtvrt miliardy korun jen do prosince. Možnost čerpání úvěru bylo prodlouženo až do konce ledna, řekl dnes ČTK mluvčí KKCG Dan Plovajko. "Navíc jsme připraveni poskytnout další úvěrové provozní financování i po lednu 2013. Konkrétní podmínky i výše bude záležet na tom, jak bude rozhodnuto o řešení úpadku společnosti počátkem ledna," dodal. Čerpání dosavadního rámce bylo podle něj vždy nastaveno podle potřeb společnosti. Podle Plovajka dělá nový management podniku "veškeré kroky k tomu, aby Pilsen Steel velmi dobře fungovala a ve fabrice jsou strašně vidět změny a posuny, k nimž došlo od počátku října". Pilsen Steel, který je od 17. září v úpadku, opustila po výpovědích necelá stovka lidí, dalších téměř 40 odejde do konce roku. Propouštění je podle plánu firmy z letošního září napříč profesemi.

Smetana byl podruhé obžalován za vyhýbání se vězení

Bývalý řidič olomoucké MHD Roman Smetana, který si nyní odpykává 100 dnů vězení za pomalování předvolebních plakátů politiků, čelí už druhé obžalobě za vyhýbání se vězení. Ve středu ji na něj podala žalobkyně z olomouckého státního zastupitelství. Jeho případ tak opět putuje k olomouckému okresnímu soudu. Tam se má přitom Smetana zodpovídat za stejný trestný čin v polovině ledna příštího roku. V té době už bude na svobodě, brány vězení má opustit těsně před Vánocemi. "Obžalobu jsem na něj podala za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, má to již na starosti Okresní soud v Olomouci," řekla dnes ČTK státní zástupkyně Kateřina Paulová. Tato obžaloba se týká případu z října. Smetana měl do vězení nastoupit po přerušení trestu v době rozhodování o stížnosti pro porušení zákona 8. října. Nastoupil ho ale až o osm dní později, 16. října. Podobně se k nástupu do vězení stavěl bývalý řidič také letos na jaře. Do vězení měl nastoupit na konci března, policii se vydal sám asi po měsíci po odborářské demonstraci v Praze. Soud v tomto případě už rozhodl trestním příkazem, kdy mu uložil podmíněný trest.

Bezdomovci v Brně dostanou letáky s radami pro přečkání zimy

Bezdomovci v Brně dostanou od sociálních pracovníků a strážníků letáky s adresami zařízení, kde mohou v zimě přečkat noc. Cílem je informovat všechny potřebné. V Brně žije podle vedoucího Odboru sociální péče magistrátu Miroslava Foltýna zhruba 1500 až 2000 lidí bez domova a město společně s charitativními organizacemi je schopné se o všechny postarat. Sociální pracovníci chtějí předcházet možnému umrznutí bezdomovců.

Výzkum: Kapři se díky šestému smyslu otáčejí severojižním směrem

Kapři ponechaní v klidu se velmi často natáčejí severojižním směrem. Zjistil to tým badatelů z České zemědělské univerzity (ČZU), Univerzity Karlovy a University Duisburg-Essen, podle nichž souvisí tento "šestý smysl" s geomagnetickým polem. Své závěry už publikovali v renomovaném vědeckém časopise PLOS ONE, nyní zkoumají šestý smysl u psů. ČTK to sdělil mluvčí České zemědělské univerzity Josef Beránek. Výzkum zahrnoval přes 800 měření více než 14.000 ryb v 80 kádích umístěných ve 25 lokalitách. Vědci z ČZU a z Essenu už před čtyřmi lety spolupracovali na studii, podle níž skot a jeleni také na pastvě využívají magnetického smyslu a často odpočívají v severojižní ose. Podobných prací bylo dosud publikováno jen málo. Například lososům tento šestý smysl pomáhá spolu s čichem v orientaci při návratu do řek, kde přišli na svět.

Archeologové v Přerově přerušili průzkum, parkoviště se nestihne

Přerovští archeologové dnes opustili cennou lokalitu v předpolí Tyršova mostu, kde od konce listopadu odkrývali další základy školy Jednoty bratrské. V prostudování významného místa jim zabránilo současné počasí. Odborníci v mapování půdorysu budovy spojené s jednou z největších postav českých dějin, Janem Amosem Komenským, pospíchali kvůli plánům radnice. Do konce prosince tam chtěla otevřít parkoviště pro dvě desítky aut. Záměr nyní muselo město odložit. "Snažili jsme se z naší strany udělat maximum. Klimatické podmínky nám neumožňují, abychom to v tomto počasí dodělali. Dnes tady proto končíme," řekl ČTK archeolog Zdeněk Schenk. Podotkl, že se jim podařilo na místě zachytit kromě základů severní obvodové zdi i její východní část. Lokalizovali také jihovýchodní nároží. "Budeme tak znát celou podobu bratrské školy," dodal Schenk.

V Česku ubylo včelstev i včelařů, produkce medu bude nižší

V Česku ubylo včelstev, nyní jich je 538.000, takřka o 30.000 méně než před rokem. ČTK to dnes řekl Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů. Od loňska ubylo také včelařů. Úbytek chovatelů i včel podle Peroutky souvisí se slabší letošní produkcí medu. Ceny medu zůstávají na loňské úrovni, dodal Peroutka. Produkce medu by se podle odhadů svazu měla pohybovat mezi 5000 a 6000 tunami, loni to bylo rekordních takřka 10.500 tun. Vzhledem k nepřízni počasí se neurodil především téměř žádný tmavý medovicový med. Počet včelařů se od loňska meziročně snížil zhruba o 1700 na zhruba 47.500 osob. Přes mírný úbytek jsou stavy včelstev takřka o pětinu vyšší než po epidemii nemoci varroáza, která domácí chovy v roce 2008 zdecimovala. Dříve v minulosti však čeští včelaři chovali až 800.000 včel.

Cenu za statečnost získala žena, která svým tělem chránila děti

Cenu Michala Velíška za statečnost při záchraně lidského života letos získala osmatřicetiletá Lenka Slavíková, která vlastním tělem chránila děti v havířovské základní škole před útočnicí. Sošku skleněného anděla, kterou televize Nova spolu s nadací ADRA udělovaly již posedmé, převzala dnes v Praze z rukou primátora hlavního města Bohuslava Svobody. Letos v květnu přišla do školní jídelny jedné z havířovských základních škol neznámá žena, která si chtěla odvést jednoho z žáků. Když ji vychovatelka Slavíková spatřila, zjistila, že nejde o matku žádného z dětí, a chtěla jí v tom zabránit. Žena však vytáhla nůž a začala bodat družinářku, která použila své tělo jako štít, aby ochránila své svěřence. Všem dětem se podařilo utéct, až na jednu prvňačku, s níž se útočnice zavřela v kanceláři. Nakonec ji musela vysvobodit zásahová jednotka policie. Dívka byla nezraněna, ale utrpěla silný šok. Čtyřiadvacetiletá útočnice byla obviněna z pokusu o vraždu a braní rukojmí. Trestní stíhání ženy bylo nedávno státním zástupcem zastaveno kvůli její duševní nemoci. Ocenění nese jméno televizního pracovníka Michala Velíška, kterého zastřelil před sedmi lety násilník, když před ním Velíšek bránil mladou ženu.

Při hledání ředitele ND nevyhlásí ministerstvo kultury konkurz

Při hledání nového ředitele Národního divadla v Praze nevyhlásí ministerstvo kultury (MK) otevřené výběrové řízení. Osloví nejvhodnější adepty na tuto funkci a z nich bude poté vybrán nejideálnější kandidát. Na dnešní pracovní schůzce s vedením ministerstva se na tom shodla skupina expertů, jejíž členové připravují koncepci budoucího směřování transformované první scény. "Termín zatím není určen, ale předpokládám, že by se tento proces měl uskutečnit do konce února," řekl ČTK děkan Divadelní fakulty Akademie múzických umění a předseda komise Jan Hančil. Jejími dalšími členy jsou Jiří Šesták, Milan Uhde, Václav Riedlbauch, Bohumil Nekolný a Stanislav Moša. Skupina expertů předložila vedení ministerstva nástin nejdůležitějších kroků, které mají stabilizovat situaci v Národním divadle. Podle internetových stránek ministerstva by měl mít nový ředitel větší kompetence a neměl by být příliš svazován ministerstvem jako zřizovatelem. To má divadlu umožnit předvést co nejkvalitnější výkon a vytvořit k tomu ty nejlepší podmínky.

V Ostravě začal filmový festival o životním prostředí Ekofilm

V ostravské Dolní oblasti Vítkovice dnes začal 38. ročník mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm 2012. Ve čtyřech kategoriích soutěží o přízeň poroty 103 filmů z téměř 20 zemí světa. Součástí přehlídky je doprovodný program, který v sobotu vyvrcholí ekopoutí, řekla dnes ČTK ředitelka festivalu Marcela Mrózková Heříková. "První festivalové dopoledne naplnilo ostravskou multifunkční aulu Gong 850 dětí z mateřských a základních škol," uvedla Mrózková Heříková. Pro děti byl kromě filmů připraven komponovaný program. Soutěžily například s robotem, své umění jim představil Smokeman, který jim přiblížil správné spalování v lokálních topeništích, a seznámily se také s kuriozitami ze světa zvířat, pracovaly se dřevem a prohlédly si několik výstav.

Tragický osud Židů připomíná v Chrudimi nový památník

Chrudim si připomněla 70. výročí transportu Židů z města do koncentračního tábora v Terezíně. Při této příležitosti byl na místním židovském hřbitově odhalen památník, který osudy odvlečených místních obyvatel připomíná. Do koncentračních táborů bylo v prosinci 1942 deportováno 86 chrudimských občanů. Osmdesát z nich se nikdy nevrátilo. Město ve spolupráci se sponzory upravilo také vstupní bránu na hřbitov. Chrudim investovala ze svého rozpočtu 50.000 korun, další peníze dodali sponzoři, uvedla Silva Drašnarová z oddělení vnějších vztahů města. Slavnostního odhalení památníku se zúčastnil například vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon, předseda pražské židovské obce František Bányai nebo ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Joachim Bruss.

Na knižním trhu se objevil výbor z Hitlerových projevů

Na českém knižním trhu se objevil výbor z projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera z let 1939 až 1942. Nakladatel a překladatel Pavel Kamas ČTK řekl, že chtěl lidem poskytnout dosud prakticky nedostupné projevy jako podklad pro svobodné utváření názorů. Odborníci oslovení ČTK poukázali na to, že projevy jsou jedním z nástrojů propagandy a bez odborného komentáře mohou být zavádějící. Podle Kamase není cílem knihy analyzovat či kriticky interpretovat Hitlerovy projevy. Existuje prý dostatek prací renomovaných historiků, kteří podrobili zkoumání Hitlerovy myšlenky, záměry i skutečné činy. "Tady bychom nepřinesli nic nového. My v podstatě dáme k dispozici to, co bylo skutečně řečeno, a člověk má nepřeberné množství zdrojů, kde to může konfrontovat, kriticky pochopitelně," uvedl Kamas. Lidé si podle něj dosud nemohli ověřit, co Hitler ve skutečnosti říkal.

Ze sportu

Maximálně dva měsíce by prý měla trvat procedura dodatečného udělení bronzové olympijské medaile pro českou diskařku Věru Cechlovou. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) poslal běloruské straně žádost o vrácení cenného kovu, o který kvůli dodatečnému pozitivnímu dopingovému testu přišla Irina Jatčenková, původně třetí žena z Atén 2004. Do sídla Českého olympijského výboru přišel ve středu večer oficiální dopis, že bronzovou medailistkou se stává Cechlová. Ta na olympiádě v Aténách hodila 66,08 metru a skončila právě za Jatčenkovou čtvrtá o devět centimetrů.

Biker Jaroslav Kulhavý bude i v příštím roce závodit na horských kolech. Sedmadvacetiletý olympijský vítěz z Londýna podepsal novou dvouletou smlouvu se současným týmem Specialized Racing. Součástí kontraktu je i dvouletá opce.

Fotbalisté Plzně se dnes pokusí vyhrát základní skupinu Evropské ligy před obhájcem trofeje Atlétikem Madrid. Potřebují k tomu španělský velkoklub porazit a oplatit mu prohru 0:1 z nastavení v prvním utkání. Sparta Praha se pak představí na hřišti jiného španělského celku Bilbaa, kde chce důstojně zakončit skupinu, v níž už má stejně jako Plzeň jistý postup.

Počasí v ČR

Je oblačno se sněžením, teploty -3 až +1 stupeň Celsia. V Krušných horách se mohou tvořit sněhové jazyky. Sněhové přeháňky komplikují dopravu v Libereckém kraji.

06-12-2012