Denní souhrn zpráv Zprávy

20-12-2012

Karolína Peake: Spolupráce ve vládě je pro mě jen těžko představitelná

Pro odvolanou ministryni obrany a šéfku uskupení LIDEM Karolínu Peake je za současných podmínek spolupráce ve vládě velmi těžko představitelná. Řekla to ČTK poté, co opustila jednání vlády a přišla na zasedání vedení strany LIDEM. Prezident Václav Klaus ji na návrh premiéra Petra Nečase odvolal z funkce ministryně. Někteří její spolupracovníci již řekli, že odvolání mělo znamenat odchod LIDEM z vlády. Pro Karolínu Peake bylo její odvolání překvapením. "Neporušila jsem žádnou dohodu, nebyla jsem stranou žádné dohody o personálním obsazení na ministerstvu obrany. Pokud někdo takovou dohodu uzavřel, pak mě o tom neinformoval," řekla. Jak dodala, pokud by o takové dohodě byla informována, možná by se podle jejích slov dohoda o výměně ministerstva obrany a ministerstva dopravy vyvíjela jinak. Místopředseda LIDEM Viktor Paggio v reakci na odvolání Karolíny Peake řekl, že jde o porušení dohod v koalici a mělo by to znamenat odchod strany z vlády. Ministerstvo obrany získala strana LIDEM výměnou za ministerstvo dopravy, kde jejího zástupce Pavla Dobeše vystřídal tehdejší předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Karolína Peake ale byla ministryní jen osm dní. Před čtvrtečním jednáním vlády se měla sejít s premiérem Nečasem kvůli svým plánům na obraně. Premiér pak nečekaně oznámil, že navrhne její odchod z úřadu. Návrh na její odvolání pak bezprostředně potvrdil prezident Václav Klaus.

ČSSD schvaluje rozhodnutí odvolat Karolínu Peake z ministerstva obrany

Rozhodnutí premiéra Petra Nečase odvolat z ministerstva obrany Karolínu Peake (LIDEM) je podle stínového ministra obrany ČSSD Jana Hamáčka zatažením za záchrannou brzdu v posledním okamžiku. Podle KSČM uznal premiér, že cena za udržení koalice byla příliš vysoká. Odvolání ministryně schvaluje i sociálnědemokratický předseda senátního výboru pro obranu Jozef Regec (ČSSD). Jak Hamáček soudí, že Karolína Peake po svém nástupu na ministerstvo zcela rozvrátila jeho vedení. "Respektované odborníky odvolala naprosto ostudným způsobem a její nové personální nominace vzbuzovaly mnoho otazníků," řekl Jan Hamáček ČTK. "Pokud toto sleduje někdo v alianci, a já jsem přesvědčen, že sleduje, tak se podle mě nestačí divit. A na panu premiérovi je teď obrovsky složitý úkol najít někoho, kdo to ministerstvo dá do pořádku a hlavně vysvětlí našim spojencům, co se u nás v posledních 14 dnech dělo a pokusí se tu spoušť, která tady byla napáchána, dát dohromady," dodal Jan Hamáček. "Doufám, že se takový omyl už nebude nikdy opakovat," řekl ČTK senátor Jozef Regec. "Bleskové odvolání Karolíny Peake z funkce ministryně obrany vnímáme jako výsledek situace, kdy byl premiér Nečas ochoten udělat pro udržení vládní koalice cokoli, ale ukázalo se, že cena byla příliš vysoká," napsala v prohlášení KSČM.

ČRo: Vnitro dalo uchazečům o Hrad návod, jak oklamat petiční systém

Prezidentští kandidáti mohli dopředu vědět, které petiční archy s podpisy jejich sympatizantů ministerstvo vnitra zkontroluje, uvedl dnes Český rozhlas Radiožurnál. Podle zákona má být přitom výběr podpisových listin náhodný. Ministerstvo podle rozhlasu v polovině října zveřejnilo na internetu přesný klíč výběru kontrolovaných archů. Ministerstvo vnitra to ale v reakci, kterou zaslalo ČTK, odmítá. Kandidáti nemohli vědět, jaké petiční archy úřad zkontroluje, uvedl mluvčí tohoto úřadu Pavel Novák. Systém výběru kontrolovaných archů se podle Radiožurnálu objevil ve smlouvě s firmou Hewlett-Packard publikované na webu ministerstva vnitra v sekci veřejných zakázek. "Tady se nejedná o náhodu, když se to má použít pro tyto účely, tak to skutečně můžu seřadit tak, že stačí přijít za studentem Matfyzu, a ten řekne, jaká ta čísla budou," uvedl podle rozhlasu docent Jan Hurt z Matematicko-fyzikální fakulty, který si smlouvu prohlédl. Chybou podle něj bylo zveřejnit úplně všechny vstupní parametry výpočtu.

Materiál k podpoře růstu odboráři kritizují, podnikatelé hájí

Zástupci zaměstnavatelů, odborů a vlády se neshodují na užitečnosti prorůstových opatření, která dnes bude projednávat vláda. Zatímco zaměstnavatelé jsou s materiálem relativně spokojeni, odbory jej považují za nepřijatelný. Vyplývá to z vyjádření prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka a předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila na dnešní tiskové konferenci po jednání tripartity. "Hora porodila myš. Ve své postatě je tam prorůstových opatření velmi málo. A hlavně jsme tam nenašli žádná čísla. Ten materiál je v této podobě nepřijatelný," uvedl Zavadil. "Sice tam není razantní množství opatření, ale jsou tam. Ať již je to zelená úsporám nebo podpora exportu," uvedl Hanák. Za materiál podle něj podnikatelé berou spoluzodpovědnost, protože se na jeho vzniku podíleli. "Je to materiál, který zlepší řadu věcí, které v této zemi deset až 15 let nefungují," dodal. Podle materiálu chce vláda ještě ve svém funkčním období zavést celkem 18 opatření. Mezi priority patří vytvoření jednotného kontaktního místa pro exportéry, snížení počtu operačních programů na čerpání dotací z EU a audit výdajů státního rozpočtu. Součástí dokumentu je celkem 71 návrhů.

Změny daní se netýkají jen DPH, ale příjmů důchodců i živnostníků

V oblasti daní by měla příští rok nejen vzrůst daň z přidané hodnoty (DPH) o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, což zvýší domácnostem v průměru výdaje o tisícikorunu ročně, ale zákony zavádí také například institut takzvaného nespolehlivého plátce daně a ručení za nezaplacenou DPH. Živnostníky postihne omezení výdajových paušálů, lidem s vyššími příjmy se mají dodatečně zdanit příjmy nad 48násobkem průměrné mzdy a pracující důchodci by neměli mít nárok na daňovou slevu. Takzvaný daňový balíček i technická novela k DPH nyní čekají na podpis prezidenta, a není tak jisté kvůli zákonným lhůtám, zda změny budou platit hned od 1. ledna.

Odborníci: Stále hrozí unikátní situace dvou různých sazeb DPH

I přes konečné schválení daňového balíčku Poslaneckou sněmovnou ve středu je možné, že na počátku příštího roku budou platit různé sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Pokud totiž prezident Václav Klaus zákon nepodepíše nebo využije celé 15denní lhůty, nezačnou platit zvýšené sazby 15 a 21 procent od plánovaného 1. ledna. V takovém případě by začala platit do účinnosti daňového balíčku jednotná sazba DPH 17,5 procenta. Vyplývá to z vyjádření odborníků pro ČTK. Stejná situace by mohla nastat, pokud prezident bude zákon vetovat a sněmovna bude muset jeho veto přehlasovat. V takovém případě ovšem bude záležet na postoji zákonodárců, kdy by se rozhodli případné vetovat přehlasovat. V úvahu připadá pak mimořádné vánoční schůze Poslanecké sněmovny a hlasování o návrhu ještě před koncem roku.

Dobešovo Hnutí pro sport bude politické, chce do voleb

Nové Hnutí pro sport, které zakládá exministr školství Josef Dobeš (dříve VV), bude politické a hodlá se účastnit parlamentních i dalších voleb. Hnutí chce změnit způsob financování sportu, bude usilovat o vznik nového zákona o sportu a jeho cílem je také sjednotit sportovní obec, řekl dnes novinářům Dobeš. Tvrdí, že hnutí má poměrně silné zázemí v několika regionech, v nichž se už angažovalo. Ještě do příštích parlamentních voleb v roce 2014 chce hnutí podle Dobeše prosadit to, aby sport byl samostatnou rozpočtovou kapitolou a nespadal do kapitoly ministerstva školství. Úkolem hnutí bude také vyjednat osmisetmilionovou dotaci pro sport i pro přespříští rok tak, aby se objevila ve střednědobém rozpočtovém výhledu, uvedl Dobeš, který vládě pomohl ve Sněmovně prosadit některé pro kabinet klíčové předlohy. Stejnou částku pro sport, tedy 800 milionů, navíc prosadil Dobeš se Zbyňkem Stanjurou (ODS) i do rozpočtu na příští rok. Dobeš míní, že jako ministr měl menší šanci podpořit sport než jako jeden "z klíčových poslanců".

Petru Lessymu se nelíbí, že byl souzen bez hlavního líčení

Bývalému policejnímu prezidentovi Petrovi Lessymu se nelíbí, že byl odsouzen pro pomluvu policisty a zneužití pravomoci úřední osoby bez nařízeného hlavního líčení. Soudce pouze v neveřejném slyšení vydal trestní příkaz. Lessy se cítí nevinen a zatím netuší, k čemu byl vydaným trestním příkazem odsouzen. Z jeho slov ale vyplynulo, že si podá odpor. "Rozhodně se to mělo projednávat na jiné úrovni," řekl dnes ČTK Lessy, který nyní pracuje na magistrátu ve Frýdku-Místku. Mluvčí soudu Roman Podlešák odmítl sdělit, jaký trest soud Petru Lessymu vyměřil. Odůvodnil to tím, že rozhodnutí není pravomocné.

ČEZ vyjádřil pochybnosti o výši údajného dluhu vůči Albánii

Česká energetická společnost ČEZ vyjádřila pochybnosti o svém údajném dluhu ve výši jedné miliardy dolarů (19 miliard korun) vůči Albánii. Albánská vláda ve středu obvinila českou energetickou společnost, že jí tuto částku dluží na škodách, které v Albánii způsobila. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová dnes ČTK sdělila, že albánská vláda české firmě nevysvětlila, z jakých položek se částka skládá. ČEZ v Albánii provozuje distribuční společnost CEZ Shpërndarje. Ta se letos propadla do ztráty, když albánský regulační úřad zvýšil téměř dvojnásobně výkupní cenu elektřiny, zároveň ale distributorovi zakázal promítnout toto zvýšení do cen pro odběratele. CEZ Shpërndarje se také potýká se špatnou platební morálkou odběratelů.

Agrofert koupil distribučních síť zemědělských komodit v Maďarsku

Skupina Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše se dále rozrostla. Ke konci listopadu dokončila převzetí distribuční sítě zemědělských komodit od maďarské firmy IKR Zrt. Letošní obrat převzatých aktivit dosáhne zhruba 2,7 miliardy korun, do Babišova holdingu přejde 445 zaměstnanců. Přebírané firmy hospodaří na více než 7000 hektarech půdy a věnují se hlavně chovu prasat a zpracování vepřového. Agrofert o tom dnes informoval ČTK, kupní cenu neuvedl. Díky transakci skupina Agrofert získala vlastní distribuční a obchodní síť pokrývající celé území Maďarska a stala se jednou z hlavních firem na maďarském trhu působící v této oblasti, uvedla firma. Obchodní jednání trvala dva roky.

CVVM: Češi jsou k budoucnosti sebe a blízkých mírní optimisté

Budoucnost sebe a svých blízkých vidí 54 procent Čechů spíše optimisticky, opačný názor má 44 procent z nich. V případě hodnocení vyhlídek české společnosti však projevují pesimismus, konkrétně 66 procent lidí, zatímco 31 procent je optimistických, zbytek neví. Budoucnost celého lidstva vidí optimisticky stejné procento Čechů jako v případě české společnosti, pesimismus vyjadřuje 61 procent dotázaných a osm procent odpovědět nedokázalo. Vyplývá to z průzkumu agentury CVVM, který má ČTK k dispozici. V roce 2010 přitom bylo optimistů výrazně více. Do změn se zřejmě promítla trvající ekonomická krize, nedůvěra k politikům a politickým institucím a s tím spojené nejistoty. Za největší ohrožení pro bezpečnost České republiky lidé podle průzkumu považují mezinárodní organizovaný zločin, který za velkou hrozbu považuje 66 procent dotázaných.

Plíce se v ČR transplantují 15 let, novou šanci dostalo 200 lidí

Jednou z nejmladších orgánových transplantací v medicíně je transplantace plic. V České republice ji jako první provedl tým profesora Pavla Pafka z pražské Fakultní nemocnice v Motole 22. prosince 1997. Pacienti s těžkým selháním plic tak mají již 15 let naději na delší život či na podstatné zlepšení jeho kvality. V Motole, který je jediným centrem v Česku pro transplantační program plic, od té doby provedli celkem 200 těchto zákroků. Prvním pacientem transplantovaným v Česku se stal tehdy 41letý Josef Moravec z Nymburka. Dárcem se stal šestadvacetiletý muž, jehož život nebylo možné po průstřelu hlavy zachránit. Moravec s novou plící žil šest let.

Testy našly metanol v 61 vzorcích, vyšetřena třetina z 5194 vzorků

K bezplatnému vyšetření přinesli lidé za dva týdny 5194 vzorků tvrdého alkoholu, z třetiny prověřených bylo 149 závadných, z nich v 61 byl metanol. Sdělil to hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Dodal, že možnost bezplatného testování pro občany bude ještě 21., 27. a 28. prosince, pak akce končí. "V průběhu dvou týdnů řešili pracovníci hygienických stanic 6161 podnětů občanů, k prověření bylo odesláno 5194 vzorků. Prověřena je třetina, potvrzeno bylo 149 intoxikovaných vzorků, z nich 61 obsahovalo zvýšenou hladinu metanolu, nejčastěji byly překročeny v tuzemáku, vodce a pálence," uvedl Vladimír Valenta. Nejvíce závadných vzorků bylo v moravských krajích, většina lidí dostala tento alkohol darem nebo zakoupila v běžné obchodní síti. Zjištění předali hygienici k dalšímu šetření celníkům a policii, zároveň také sami vedou řadu správních řízení.

Čeští vinařští odborníci si přivezli z Francie ocenění za knihy

Čeští vinařští odborníci si přivezli z Francie významná ocenění od Mezinárodního úřadu pro révu a víno (OIV). V kategorii víno a zdraví první cenu získala kniha Víno na zdraví od Milana Šamánka a Zuzany Urbanové. V kategorii vinohradnictví zvítězila učebnice Pěstování révy vinné - Moderní vinohradnictví od Pavla Pavlouška. ČTK to řekli zástupci Vinařského fondu. "Získat ocenění od nejvyšší mezinárodní vinařské organizace na světě je něco jako získat pro Českou republiku medaili na olympiádě. Získat tak obrovské světové ocenění, vyváží ty hodiny práce po nocích nad vydáním knih," uvedl David Šťastný z Vinných sklepů Valtice, který knihu Víno na zdraví vydával. Oba autoři knihy jsou předními dětskými kardiology. Kromě vlivu vína na lidské zdraví jejich kniha pojednává i o historii a použití vína v lékařství. Čtenáři se také dozvědí, kdy je pití nebezpečné, jaké jsou přiměřené dávky a proč má střídmé pití blahodárný vliv na lidské zdraví.

Ladův Ponocný se na internetu vydražil za 1,5 milionu

Obraz Josefa Lady Ponocný prošel v krátké době znovu aukcí a učinil nový autorský rekord. Zatímco 24. listopadu se v Dorotheu prodal za 1,2 milionu korun bez aukční přirážky, nyní se v internetové dražbě společnosti Galerie Národní 25 prodal za vyvolávací cenu 1,5 milionu korun. Do internetové aukce dal obraz přímo majitel aukční síně, který jej v Dorotheu koupil. ČTK řekl, že chtěl, aby se dílo brzy dostalo znovu na trh, neboť jedině tak se Ladovo dílo, podle něj nedoceněné, bude dále zhodnocovat. V internetové aukci, která skončila dnes ve 22:00, měl o Ladův kvaš na papíře zájem jediný uchazeč, který svůj příhoz učinil v úterý ve 22:33.

Ze sportu:

Fotbalisté Sparty se ve vyřazovací fázi Evropské ligy utkají s Chelsea s brankářem Petrem Čechem. Plzeň narazí na Neapol. Zatímco Plzeň začne venku, Sparta přivítá Chelsea 14. února doma. Odvety jsou na programu o týden později. Rozhodl o tom čtvrteční los v Nyonu.

Dvanáctka sportovců bude moci využívat finanční podporu na přípravu, aby měla větší šanci se kvalifikovat a uspět na olympiádě v Soči 2014. Stipendia ve výši 775 dolarů (přes 14.700 korun) měsíčně se čerpají z fondu olympijské solidarity Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Částku budou sportovci dostávat od letošního listopadu do 23. února 2014. "Je to částka docela slušná, která může v přípravě pomoci. Věřím, že postupně vystoupáte za sebou ty schůdky, kvalifikujete se a případně uspějete," řekl na tiskové konferenci Martin Doktor, ředitel sportovního úseku Českého olympijského výboru. Vedle krasobruslaře Michala Březiny si mohou zlepšit třeba regeneraci v přípravě, metodiku, lékařské zabezpečení či jiné věci spojené s cestou do ruského Soči ještě bobista Radek Matoušek, boulařka Tereza Vaculíková, biatlonista Michal Krčmář, snowboardistka Eva Samková, sdruženář Miroslav Dvořák, sáňkař Matěj Kvíčala, rychlobruslařky Kateřina Novotná na krátké trati a Karolína Erbanová, běžec na lyžích Martin Jakš, sjezdařka Kateřina Pauláthová a skokanka na lyžích Lucie Míková.

Nový trenér českých florbalistů Radim Cepek chce vrátit reprezentaci po historicky nejhorším sedmém místě na nedávném mistrovství světa v Curychu do světové špičky. Sedmatřicetiletý bývalý útočník byl důležitou součástí národního týmu od jeho počátku až do roku 2010, kdy jej Tomáš Trnavský vyřadil z kádru před šampionátem ve Finsku. Podle Radima Cepka musí být na jeho svěřencích vidět, že mají reprezentaci v srdci.

Počasí v Česku ve čtvrtek:

Je zataženo až oblačno, místy se vyjasní. Ojediněle může slabě padat déšť se sněhem, Přes den teploty vystoupí na -2 až +2 stupně, na horách bude kolem 3 pod nulou.

20-12-2012