Denní souhrn zpráv Zprávy

14-01-2013

Alena Gajdůšková podala ÚS návrh 29 senátorů na zrušení části amnestie

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) podala v podatelně Ústavního soudu návrh skupiny 29 senátorů na zrušení části amnestie. Týká se zastavení kauz, které jsou stíhány déle než osm let a hrozí u nich sazba do deseti let vězení. Senátoři namítají, že amnestie touto částí porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými a že poškozeným uzavírá možnost domoci se jejich nároků. Senátoři nemají jisté, že se Ústavní soud bude jejich návrhem věcně zabývat. Jeho předseda Pavel Rychetský v neděli uvedl, že soudci musejí nejprve vyhodnotit, zda amnestii vůbec mohou přezkoumávat a zda zákon vůbec umožňuje, aby senátoři formou ústavní stížnosti amnestii napadli.

Zbylé peníze z kampaní mají jít na veřejně prospěšné projekty

Peníze na volebním účtu, které nevyčerpali na kampaň, neúspěšní prezidentští kandidáti budou převádět na sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný projekt. Podle zákona si rozsah a způsob sami určí. S nevyužitými penězi však nebudou moci nakládat hned, musí počkat nejméně 120 dní od vyhlášení vítěze prezidentských voleb. Je to kvůli možnosti prověřování financování kampaně. Druhé kolo voleb bude 25. a 26. ledna, utká se duo ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg a bývalý premiér Miloš Zeman.

Ombudsman se sejde s ministryní práce, jednat mají třeba o DONEZu

Ombudsman Pavel Varvařovský se v pátek v Brně sejde s ministryní práce Ludmilou Müllerovou (TOP 09). Přijede za ním na jednání do jeho úřadu. ČTK o tom informovala ombudsmanova mluvčí Iva Hrazdílková. Přesné téma a směr neveřejného jednání podle ní ale nelze předvídat. Veřejný ochránce práv totiž neví, s čím za ním ministryně dorazí. Už dřív kritizoval například docházkový systém nezaměstnaných (DONEZ), pravidla veřejné služby či sociální karty pro vyplácení dávek.

Kvůli DONEZu chtěl ombudsman loni v prosinci podat žalobu k ochraně veřejného zájmu. Na setkání s ministryní se pak ale domluvil, že jejímu úřadu dá měsíc na zlepšení situace. Müllerová by mu nyní mohla představit své návrhy. Týkat by se mohly i veřejné služby. Tu povinnou pro lidi, kteří jsou přes dva měsíce bez práce, loni zrušil Ústavní soud. Označil ji za nucené práce. Ministryně uvedla, že by veřejnou službu chtěla zachovat jako nástroj pro udržení pracovních návyků dlouhodobě nezaměstnaných, ale za jiných podmínek.

Provoz 166 km dlouhého plynovodu Gazela byl zahájen

Premiér Petr Nečas (ODS) zahájil spolu se zástupci Německa a Ruska provoz 166 kilometrů dlouhého plynovodu Gazela. Vysokotlaká linie, která vede Mostecka na Tachovsko, napojila Česko na zemní plyn z nových ruských zdrojů, který do Evropy proudí plynovodem Nord Stream vedeným po dně Baltského moře. Rourami o průměru 1,4 metru, jejichž životnost je až 100 let, bude ročně protékat až 30 miliard metrů krychlových plynu, což je zhruba 3,5násobek spotřeby ČR. ČTK to řekl Radek Benčík, jednatel NET4GAS, která byla investorem největší současné energetické stavby v ČR za necelých deset miliard korun.

Stavba zakončila obří rusko-německý projekt Nord Stream. Gazela, která také spojí plynovody Opal na severu Německa a Megal na jihu, je na čtyřech místech propojena s českou přepravní soustavou a má tak strategickou roli v případě přerušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu, což se stalo v roce 2009, a také přes Bělorusko.

Plzeňský a středočeský hejtman se neshodli na dělení Brd

Plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD) a jeho středočeský kolega Josef Řihák (ČSSD) ani na pondělním jednání v Plzni nedospěli ke shodnému názoru na dělení vojenského újezdu Brdy po odchodu armády. Plzeň podporuje vládní návrh, který počítá s rozdělením prostoru mezi oba kraje, Středočeši jsou zásadně proti. Oba hejtmani se naopak shodli na ostatních otázkách týkajících se bezpečnosti území, ochrany přírody a dalšího rozvoje oblasti, odmítli také vstup developerů a budování obřích staveb v Brdech. Konečné rozhodnutí o tom, zda má 38 procent vojenského újezdu připadnout Plzeňskému kraji, nebo zda zůstane celé území ve Středočeském kraji, bude na poslancích a senátorech.

Klasnová nechce kandidovat na předsedkyni VV proti Bártovi

Předsedkyně poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová nehodlá kandidovat na šéfku strany proti svému manželovi Vítu Bártovi. Oznámila to v otevřeném dopise straníkům. Klasnová nechce ani obhajovat post místopředsedkyně strany. Podle svých slov chce být nadále šéfkou poslanců VV. Strana si bude volit nového předsedu za dosavadního lídra Radka Johna, který se vrátil k práci v médiích. Bárta se kandidovat na předsedu rozhodl poté, co v polovině prosince odvolací soud uvedl, že se bývalý ministr dopravy nedopustil uplácení svých stranických kolegů. Prvoinstanční soud ho předtím potrestal 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební dobou za to, že údajně zaplatil někdejším členům VV Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi za loajalitu.

Na chřipku zemřelo v této sezoně 16 lidí, hospitalizováno 99

Na komplikace chřipky zemřelo v Česku od počátku zimy 16 lidí, v nemocnicích bylo se závažným průběhem nemoci 99 pacientů. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Prudký nárůst počtu hospitalizovaných i úmrtí je od minulého pondělí, kdy nemocných s laboratorně potvrzeným virem chřipky bylo 30 a úmrtí pět. Některé kraje již zasáhla epidemie, plošně v ČR zatím vyhlášena nebyla. Odborníci upozorňují, že případů může být víc, lékaři neposílají laboratoři vzorky všech pacientů. Národní referenční laboratoř potvrzuje nárůst sezonního viru A(H1N1).

Dluhová krize stále dusí evropské stavebnictví, ČR není výjimkou

Pokračující dluhová krize v eurozóně a globální ekonomická krize přiměly stavební experty z odborného sdružení Euroconstruct ke zhoršení výhledu evropského stavebnictví pro letošní rok. Černá prognóza se týká také České republiky. Vyplývá to z nejnovější prognózy Euroconstructu, kterou ČTK poskytla jeho členská firma ÚRS Praha. Ještě v polovině loňského roku Euroconstruct pro rok 2012 tuzemskému stavebnictví předpovídal pokles 7,2 procenta, nyní ho mírně korigoval na minus 5,4 procenta. Obrat k růstu o 0,8 procenta má nastat až v roce 2014.

Výroba osobních aut loni klesla o 1,7 procenta na 1,174 milionu

Výroba osobních aut v Česku loni poklesla o 1,7 procenta na 1,174 milionu vozů. Po rekordním roce 2011 je to druhý nejlepší výsledek od vzniku Česka i Československa a první pokles od roku 2003. Proti roku 2010 byla výroba v roce 2012 vyšší o 9,5 procenta a za deset let se produkce zvýšila více než 1,6 krát. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu. Vývoj v jednotlivých tuzemských automobilkách byl podle ředitele sdružení Antonína Šípka v uplynulém roce rozdílný, což se projevilo i na změně jejich podílu. Zatímco Škoda si udržela podíl téměř 56 procent, nošovická Hyundai díky růstu produkce posílila o téměř pět procentních bodů na 26 procent, naopak podíl TPCA klesl o čtyři procentní body na 18 procent.

V Ostravě začala stavba superpočítačového centra

V areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) symbolicky začala výstavba Národního superpočítačového centra IT4Innovations, které má být kompletně dokončeno v roce 2015. V krajském městě tak vznikne zázemí pro superpočítač a centrum vědeckých výpočtů za celkem 1,8 miliardy korun. Novinářům to řekl rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák. Budova za zhruba 193 milionů korun bude dokončena příští rok na jaře. Součástí objektu bude nejen zázemí pro superpočítač, ale i specializované laboratoře pro práci vědců. Centrum by mělo zaměstnávat celkem 250 lidí, z toho 150 na plný úvazek.

ČEKIA: Většina akciových společností má utajeného vlastníka

Více než polovina českých akciových společností má listinné akcie na majitele, což skutečným vlastníkům firem umožňuje zůstat v anonymitě. Vyplývá to z analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA). Anonymní akcie jsou často spojovány s korupčním jednáním a praním špinavých peněz. "Podnikatelé nepodlehli obavám ze zákazu listinných akcií na majitele a negativní společenské objednávce a stejně jako v předchozích letech preferují anonymní akcie zejména díky snadné převoditelnosti, nízkým administrativním a finančním nákladům, stejně jako možnosti skrýt skutečné vlastníky," komentovala výsledky studie analytička agentury Petra Štěpánová. Více než 96 procent (24.151) akciových společností registrovaných v ČR vydalo akcie v listinné podobě.

Soud potrestal cizince za padělání, za podporu terorismu ne

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes uložil skupině cizinců tresty od tří do pěti let vězení za padělání a pozměňování dokladů. Podle obžaloby skupina páchala trestnou činnost v úmyslu usnadnit spáchání teroristického útoku radikální islamistickou organizací Džamaat Šariat, to jim ovšem soud neprokázal. Rozsudek není pravomocný. Případ je výjimečný tím, že policie na něj vůbec poprvé v České republice použila ustanovení zákona, který postihuje podporu terorismu. Někteří z obžalovaných podíl na padělání průkazů přiznali, čtveřice však jakoukoli podporu teroristů odmítla.

U Ottova pramene v Kyselce se sesunula opěrná zeď

V Kyselce na Karlovarsku se sesunula opěrná zeď u Ottova pramene. Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, která se rozhodla převzít záchranu zdejších památkově chráněných objektů, však opravu zatím nemůže provést, protože na sebe dosud nemá převedeny nemovitosti od společnosti RIS vlastnící velkou část budov a pozemků v někdejších lázních. ČTK to řekl předseda správní rady Lázní Kyselka Vladimír Lažanský.

ČSAD Liberec se po šesti letech vrací na linku Praha - Liberec

ČSAD Liberec se chce po bezmála šesti letech vrátit se svými autobusy na linku Praha - Liberec. Od Nového roku na ní jezdí jen Student Agency, konkurenční liberecký dopravní podnik (DPMLJ) loni v prosinci na trase skončil kvůli ztrátovosti linky. ČSAD Liberec už požádalo o licenci, provoz na lince chce zahájit od 4. února. ČTK o tom dnes informoval ředitel společnosti Jan Konopásek.

Jako nejlepší fakultu zvolili studenti lesnickou na ČZU

Nejlepší fakultou je lesnická a dřevařská na České zemědělské univerzitě. Vyplývá to z ankety České studentské unie, do níž se zapojilo 20.734 respondentů. Hodnotila se například příprava do praxe nebo zajímavost výuky, organizátoři pak sestavili žebříčky škol podle oborů nebo podle toho, zda se jedná o školy veřejné či soukromé. Výsledky ale zřejmě závisely i na tom, jak moc se anketa na dané škole propagovala, řada škol na konci žebříčku měla nula hlasů. "Druhé místo v žebříčku fakult veřejných vysokých škol obsadila fakulta financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze, mezi nejlepšími zůstala i právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, která byla loni první," uvedli organizátoři hlasování.

V Praze bude jezdit deset nových minibusů, první vyjedou v úterý

V městské hromadné dopravě v Praze bude jezdit deset nových klimatizovaných minibusů, které dopravní podnik koupil od společnosti Solaris. První malé autobusy vyjedou na pravidelné linky v úterý, řekl novinářům při dnešním představení minibusů ředitel podniku Milan Křístek. Do konce března do vozového parku dopravního podniku přibude dalších pět minibusů. Každý vyjde na čtyři miliony korun bez DPH. Dopravní podnik před časem uzavřel s firmou Solaris rámcovou smlouvu na dodávku 40 malých autobusů za 162 milionů korun bez DPH. Do konce března převezme od výrobce dohromady 15 vozů. První cestující se novými minibusy svezou třeba na lince 236 mezi Bohnicemi a zoologickou zahradou nebo na lince 292, která jezdí pod Petřínem.

Lidickému památníku loni vzrostla návštěvnost

Památníku v Lidicích na Kladensku se loni zvýšila návštěvnost na 50.000 lidí, což je o 20 procent více než v předchozím roce. Na zvýšeném zájmu návštěvníků se podílelo zejména loňské výročí 70 let od vyhlazení obce nacisty. ČTK to řekl ředitel památníku Milouš Červencl. Návštěvnost podle něj loni vzrostla i na dalších místech, které spravuje lidický památník. Do vypálených Ležáků zavítalo 15.000 a do shromažďovacího tábora v Letech 11.000 návštěvníků.

Studenti šíří petici za nominaci Wintona na Nobelovu cenu

Studenti chtějí nominaci Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru, pod petici na jeho podporu už se jim podařilo sehnat 2500 podpisů. Sběr podpisů a informační kampaň s tím spojená potrvá až do léta. ČTK to řekl Tomáš Titěra z Gymnázia Open Gate v Babicích u Prahy, jehož studenti s myšlenkou na nominaci přišli. Osud zachránce židovských dětí během války je totiž nadchnul, podporu shánějí i v zahraničí. "K této iniciativě nás motivovala především beseda se dvěma dámami patřícími mezi někdejší Wintonovy děti, jež se konala na naší škole," vysvětlili mladí organizátoři. Wintonův příběh záchrany 669 převážně židovských dětí z okupovaného Československa, pro něž s velkým rizikem nechal vypravit vlakové transporty do Velké Británie, žáky tak dojal, že spustili kampaň na sociálních sítích a oslovili další školy.

Film Nickyho rodina vstoupil do amerických kin

Celovečerní dokument Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče vstoupil o víkendu do distribuce amerických kin. Film vypráví o záchraně více než šesti set českých a slovenských většinou židovských dětí anglickým bankovním úředníkem Nicholasem Wintonem a jeho přáteli v roce 1939. Ve filmu se kombinují archivní materiály, hrané sekvence a výpovědi přímých účastníků. Snímek na festivalech získal 31 cen, z toho 13 v USA. Dosud se promítal v kinech v Austrálii, v Česku a na Slovensku. Režiséra Mináče tato "nákaza dobrem" fascinuje roky, proto použil jeho příběh už potřetí.

Místem zádušní mše za Jiřinu Jiráskovou byl Týnský chrám

Kostel Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí v Praze byl v pondělí odpoledne místem requiem za oblíbenou divadelní a filmovou herečku Jiřinu Jiráskovou. Zemřela po dlouhé nemoci 7. ledna ve věku 81 let. Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Obdivovatelé hereckého mistrovství Jiřiny Jiráskové, její přátelé i kolegové ji už minulý týden vyprovodili na poslední cestě ve smutečně vyzdobeném hledišti Divadla na Vinohradech, kde strávila 61 let a zasvětila mu celý svůj život. Z knihy Job četl režisér Jiří Strach, který Jiráskovou obsadil do role Abatyše ve filmu Anděl páně i do snímku Vrásky z lásky, za který byla začátkem ledna nominována na Cenu české filmové kritiky.

Komiks Alois Nebel má výstavu v Berlíně

Kultovní český komiks Alois Nebel má k překvapení jeho autorů velký úspěch i v sousedním Německu, kde jeho překlad už vyšel ve druhém vydání. Podle spisovatele Jaroslava Rudiše tomu napomohla také německá putovní výstava o příbězích výpravčího ze zapadlého nádraží Bílý Potok na Jesenicku, která je od pondělí k vidění v Českém centru v Berlíně a na tamní Akademii ilustrace a designu. Hlavní část výstavy v Českém centru představuje několik příběhů ve velkoformátovém trojrozměrném provedení, doplněných o originální propriety výpravčího a další předměty tematicky se vážící k české železnici v minulém století, kdy se literární osudy vášnivého sběratele jízdních řádů odehrávají.

Havlova knihovna připravila filmové maratony o Havlovi

Desítky českých i zahraničních filmů a televizních pořadů vztahujících se k osobnosti dramatika a bývalého českého prezidenta představí v celoročním projektu Knihovna Václava Havla. Filmové maratony se budou konat vždy jeden den v měsíci v prostorách knihovny v pražské Galerii Montmartre v Řetězové ulici. První z nich se uskuteční v úterý 15. ledna od 18:00. Program každého večera bude složen vždy z několika filmových nebo televizních děl. Témata 12 filmových setkání jsou řazena chronologicky. Projekt zahájí večer věnovaný rodinnému zázemí Václava Havla a osobě jeho strýce, Miloše Havla, jednoho ze zakladatelů českého filmového průmyslu.

V úterý začíná gastronomická přehlídka Grand Restaurant Festival

Ve vybrané stovce podniků z publikace Maurerův výběr Grand Restaurant se od 15. ledna uskuteční čtvrtý ročník gastronomické akce, při níž zájemci ochutnají delikatesy za zvýhodněné ceny. Vloni, kdy se festival konal v 62 restauracích, této možnosti využilo přes 22.000 hostů. Letos se proto Grand Restaurant Festivalu účastní více restaurací a doba konání se prodlužuje až do 28. února, řekl organizátor Pavel Maurer na setkání s novináři v Praze. Novinkou festivalu, který se koná pod heslem "Nejezte blbě!", je propagace lokálních surovin, biopotravin a ekologických farem. Prodej rezervací na degustace už byl zahájen - organizátoři evidují téměř 15.000 zájemců. Ti zasvěcení přivítají speciální balíčky či možnost přepravit se mezi restauračními podniky speciálními autobusy a vlaky včetně gastronomických výprav po Praze, kde do akce zapojí 39 podniků, loni jich bylo o deset méně.

Sport

Aleš Loprais vyhrál v kategorii kamionů devátou etapu Rallye Dakar a připsal si první vítězství v letošním ročníku. Martin Kolomý jedoucí rovněž s tatrou skončil čtvrtý a posunul se o jednu příčku na druhé místo průběžného pořadí. Na nového lídra soutěže Rusa Eduarda Nikolajeva s kamazem ztrácí necelých 18 minut. O vedení přišel Nizozemec Gerard de Rooy, kterého postihly problémy s turbodmychadlem. Navzdory dnešnímu vítězství a De Rooyovu výpadku Loprais zůstal na šestém místě, na Nikolajeva má odstup půldruhé hodiny.

Další nesmírně cenné a vybojované vítězství si dnes na Australian Open připsal na konto Radek Štěpánek. Hrdina finále Davisova poháru otočil nepříznivý vývoj duelu s Viktorem Troickým a Srba udolal v pěti setech. "Nikdy jsem to neříkal, ale jsem na sebe doopravdy hrdej. Nepoložil jsem to, i když jsem v tom stavu, v kterým jsem," řekl Radiožurnálu Štěpánek, který před Australian Open jeden turnaj nehrál kvůli infekci oka a minulý týden si natáhl mezižeberní svaly.

Švýcaři přivítají české tenisty v prvním kole Davisova poháru podle očekávání bez Rogera Federera. Druhý hráč světového žebříčku a vítěz 17 grandslamů v nominaci chybí. Jedničkou domácího týmu pro zápasy od 1. do 3. února v Ženevě bude Stanislas Wawrinka.

Ve věku 81 let zemřel bývalý házenkářský brankář a poté dlouholetý úspěšný trenér Jiří Vícha, který v roce 1972 dovedl československou reprezentaci ke stříbru na olympijských hrách v Mnichově. Podlehl vážné dlouhé nemoci. Informoval o tom Český olympijský výbor.

Počasí:

Bude oblačno až zataženo, místy občasné sněžení. Nejvyšší teploty -4 až 0 °C, v 1000 m na horách kolem -6 °C. Dopravu v zemi celé pondělí komplikovalo husté sněžení a náledí. Kvůli tomu mnohde uvízly na silnicích kamiony a přibylo dopravních nehod, ačkoli se většinou obešly bez zranění. Na nejfrekventovanější dálnici D1 se jen na Vysočině stalo do odpoledne sedm nehod. Nehoda na Plzeňsku si vyžádala i lidský život.

14-01-2013