Denní souhrn zpráv Zprávy

19-01-2013

Horní Rakousy chtějí všemi prostředky zabránit dostavbě Temelína

Rakouská spolková země Horní Rakousy se pokusí všemi prostředky zabránit dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Podle agentury APA to prohlásil hornorakouský hejtman Josef Pühringer. Zároveň kritizoval české ministerstvo prostředí za páteční rozhodnutí, kdy vydalo na stavbu třetího a čtvrtého bloku jihočeské jaderné elektrárny kladný posudek. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se proti rakouské kritice ohradil. Rakouský názor na elektrárnu byl podle Chalupy znám od začátku řízení o dostavbě Temelína a podle ministra by Rakušané nepřijali žádný výsledek posudku, pokud by se neshodoval s jejich postojem. Ministr zároveň uvedl, že české úřady nabídly Rakušanům větší možnosti vyjádřit se k dostavbě elektrárny, než by sousední zemi náleželo podle mezinárodních smluv.

Prezidentští kandidáti se utkali v televizním duelu

Finalisté první přímé volby prezidenta se utkali v duelu televize Prima Family, který byl koncipován jako velká politická show. Karel Schwarzenberg i Miloš Zeman se zamýšleli například nad povahou českého humoru, který ilustrovali vyprávěnými anekdotami. Glosovali situace politického i běžného života. Oba kandidáti svou řeč často kořenili citáty nebo vtipnými bonmoty. I přes celkově uvolněnou atmosféru pořadu se však Zeman se Schwarzenbergem několikrát vážněji střetli. Neshodli se například v náhledu na poválečný odsun Němců z Československa. Miloši Zemanovi prý vadí výroky Karla Schwarzenberga o někdejším československém prezidentu Edvardu Benešovi. Schwarzenberg podle něj mluví jako sudetský Němec a ne jako hlava státu. Schwarzenberg jeho slova odmítl. Ministr zahraničí také opravil svůj čtvrteční výrok, že takzvané Benešovy dekrety, které se týkají poválečného osudu Němců v Československu, už neplatí. "Přiznávám, že jsem se nepřesně vyjádřil. Pozbyly účinnosti," upřesnil Schwarzenberg. Dekrety podle něj nicméně zůstávají i nadále součástí českého právního řádu.

Novinky: Klaus odsoudil výroky Schwarzenberga o dekretech

Prezident Václav Klaus odsoudil výroky Karla Schwarzenberga o Benešových dekretech. Prý mu to nemůže nikdy prominout. Řekl to serveru Novinky.cz. Česká veřejnost podle něj není a nemůže být k pokusům o zpochybnění poválečného uspořádání lhostejná.

Novela zákona zavádí odpovědnost majitele auta za "osobu blízkou"

Pro české řidiče začala platit novela silničního zákona, která přisuzuje u přestupků odpovědnost za vozidlo jeho provozovateli. Ministerstvo dopravy tím reaguje na častou praxi řidičů, kteří se vyhýbali sankcím odkazem na právo nevypovídat a vymlouvali se na tzv. osobu blízkou. Nyní podle úřadu ručí provozovatel za to, že řidič, kterému auto půjčí, s ním bude jezdit podle zákona. Pokud se tak nestane, provozovatel má možnost zaplatit pokutu, aniž by dostal trestné body. Ministerstvo si od novelizace slibuje jednodušší a rychlejší řešení drobných přestupků a jejich vymáhání. "Obecně se dá říct, že pro poctivé řidiče to bude nyní výhodnější. Pokud na základě písemné výzvy u přestupku s možností řešení ve formě blokové pokuty, tj. do 2500 korun, uhradí ve lhůtě do 15 dnů určenou částku, nebude už dále vedeno správní řízení se všemi důsledky. Úřad pak případ odloží," upřesnil mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

LN: Amnestii připravovali Jakl, Hasenkopf a Koudelka

Tři lidé z okolí Václava Klause stáli za přípravou prezidentské amnestie. Informaci přinesly Lidové noviny. Podle listu mělo jít o tajemníka prezidenta Ladislava Jakla, bývalého poslance ČSSD Zdeňka Koudelku, který měl být hlavním autorem amnestie, a advokáta Pavla Hasenkopfa. Poradci prý také zvažovali, jestli se amnestie bude týkat i takzvaného tykadlového řidiče Romana Smetany nebo Pavla Vondrouše. Ten na prezidenta loni vystřelil airsoftovou pistolí. Ladislav Jakl informace deníku odmítl.

Amnestie, kterou Klaus vyhlásil na Nový rok, je široce kritizována. Kromě odpuštění krátkých trestů ukončila trestní stíhání v kauzách trvajících déle než osm let se sazbou do deseti let. Bez závěru tak možná skončily některé ostře sledované kauzy týkající se korupce či závažné hospodářské kriminality.

Několik set lidí žádalo odchod vlády a změnu politického systému

Několik stovek odpůrců vlády se sešlo v Praze na akci, kterou pořadatelé nazvali Velký sněm. Účastníci žádali odchod Nečasova kabinetu a změnu politického systému. Poslance, starosty či hejtmany by chtěli volit přímo. Volali také po zavedení prezidentského systému či po možnosti politiky odvolat v referendu. K publiku v sále vinohradského národního domu promluvili třeba senátor Tomio Okamura či poslanec Vít Bárta (VV). Někteří účastníci setkání byli netrpěliví, vystoupení hlasitě komentovali a pokřikovali po řečnících. Pořadatelé je mírnili. V okolí národního domu bylo vidět policejní hlídky. Na náměstí pak organizátoři svolávali z reproduktorů k účasti kolemjdoucí.

V Praze protestovalo asi 200 lidí proti komunistům v krajích

Na Václavském náměstí v Praze se demonstrovalo proti komunistům v krajských radách, podle odhadů policie přišlo na akci asi 200 lidí. Vyvrcholily tak celotýdenní protesty v několika českých městech, které organizovala krajská občanská sdružení spojená v iniciativě Bez komunistů. Organizátoři také upozornili, že nepopírají výsledek demokratických voleb, ale poněvadž v krajích, kde měli komunisté nejlepší výsledky, je volilo kolem 20 procent voličů, znamená to, že 80 procent občanů je nechce.

V Českých Velenicích zemřel ráno po explozi Rakušan

Na sídlišti v Českých Velenicích zemřel dnes ráno po explozi dvaačtyřicetiletý Rakušan. Z vyšetřování policistů vyplývá, že pravděpodobně spáchal sebevraždu. ČTK to řekla mluvčí policie Jihočeského kraje Štěpánka Uhlířová. Při výbuchu nebyl nikdo další zraněn, ani nebyla způsobena žádná škoda na majetku. Na místě celý den pracovali policisté, kriminalisté a pyrotechnici.

Výbuch v bioplynové stanici na Mladoboleslavsku zranil dva muže

V areálu bioplynové stanice v Chotětově na Mladoboleslavsku explodoval plyn. Dva muži skončili s těžkými zraněními v nemocnici. Hasiči evakuovali nejbližší okolí, žádné další nebezpečí už ale nehrozí. Příčinu neštěstí vyšetřovatelé zjišťují, řekl ČTK mluvčí mladoboleslavské policie David Schön. Podle prvotních informací policie vybuchl zásobník na bioplyn. Radim Hrůza ze společnosti BGS Biogas, která stanici vybudovala, to ale popřel. "Došlo k výbuchu v objektu, kde plyn vůbec není. Nevím, jak se tam dostal, co tam vlastně explodovalo," řekl ČTK. Podle vyšetřovatele krajských hasičů Libora Pospíšila mohl vybuchnout metan, který unikl z technologie. Exploze poranila šestadvacetiletého a šedesátiletého muže. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Janečkové utrpěli těžké popáleniny, jeden na 30 a druhý na 50 procentech těla, a jejich stav je vážný.

V Praze ve vnitrobloku domů na Černém Mostě umrzl muž

V Praze na Černém Mostě v pátek odpoledne ve vnitrobloku domů umrzl pětapadesátiletý muž. Policisté zjistili, že dlouhodobě přebýval venku pod schodištěm. Pravděpodobně zemřel na podchlazení. ČTK o tom informovala policejní mluvčí Eva Kropáčová. Pro přesné zjištění příčiny úmrtí byla nařízena pitva.

CVVM: Většinu úsporných opatření ve zdravotnictví lidé odmítají

Lidé odmítají většinu úsporných opatření ve zdravotnictví. Zhruba čtyři pětiny Čechů nesouhlasí například se snižováním počtu lůžek, vyššími příplatky na léky nebo poplatky u lékaře. Podporu má pouze zřízení jedné veřejné zdravotní pojišťovny, polovina lidí by také souhlasila se zvýšením zdravotního pojištění rizikovým skupinám. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Největší kritiku vyvolává vyšší připlácení za léky v závislosti na jejich ceně, nesouhlasí s ním 82 procent Čechů. Proti snižování počtu lůžek v nemocnicích je 81 procent lidí a 79 procent dotázaných nechce platit za návštěvu u lékaře. Průzkumu, který se uskutečnil od 3. do 10. prosince 2012, se zúčastnilo 1047 lidí.

Nově budovanou trasu metra A si prohlédlo 17.500 lidí

Dne otevřených dveří na stavbě nových stanic metra Veleslavín a Petřiny se zúčastnilo více než 17.500 návštěvníků. Prohlídková trasa o celkové délce tří kilometrů vedla z budoucí stanice metra Veleslavín ke staveništi na Vypichu, informoval ČTK tiskový mluvčí společnosti Metrostav František Polák. Nový úsek metra linky A povede ze stanice Dejvická do stanice Motol a bude dokončen koncem příštího roku. Původně Praha plánovala vybudovat metro až na letiště v Ruzyni, ale kvůli nedostatku peněz trasu zkrátila.

Technologické novinky sráží prodej klasických map o 20 až 30 pct

Novinky v oblasti komunikačních technologií sráží prodej klasických map. Ředitelka Kartografie Praha Milada Svobodová pokles odhaduje o 20 až 30 procent. ČTK to řekla na veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour. "Obecně je poptávka po mapách velká. Ale tím, že je možnost jakékoli mapy stáhnout z internetu, pro vydavatele neradostná. Pokles prodeje map papírových tak činí dvacet až třicet procent," uvedla Svobodová. Podle ní se stále ještě prodávají automapy a autoatlasy, protože většina uživatelů automobilových navigací zjistila, že se bez tištěného autoatlasu neobejdou. "Podle mne se jedná o dva různé produkty, které se budou prodávat a fungovat nezávisle na sobě," uvedla Svobodová. Na odbyt jdou také tištěné mapy velkých měst, například Prahy. Tahákem pro lidi jsou podle ní také tematické mapy České republiky, kde oceňují především přehlednost, názornost a dobrou cenu.

Týden.cz: Češi loni poslali nejméně DMS od roku 2004

Češi loni poslali zhruba milion dárcovských SMS zpráv (DMS). Na dobročinné účely vybrali 26,6 milionu korun, což je nejméně od startu projektu v roce 2004. Uvedl to server Týden.cz. Dárcovské SMS patří k českým vynálezům. Za propadem stojí zejména to, že v roce 2012 se nestala žádná větší katastrofa. Češi totiž nejčastěji přispívají právě v případě živelných či humanitárních katastrof. Například v roce 2005 po povodních v České republice darovali rekordních 88 milionů korun, píše server. O český nápad k získání prostředků na dobročinnost přes mobil projevily zájem i další státy. Službu DMS zatím převzalo Slovensko a Bulharsko.

V Malenicích se lidé naposledy loučili s Jiřinou Jiráskovou

Asi dvě stovky lidí se přišly na hřbitov v jihočeských Malenicích naposledy rozloučit s herečkou Jiřinou Jiráskovou. Podle svého přání spočinula na místním hřbitově v rodinném hrobě svého životního partnera Zdeňka Podskalského, se kterým do Malenic jezdila od šedesátých let. Nad zasněženou vesnicí se od pravého poledne nesly tóny dechovky v podání kapely z Vlachova Březí. Ta podle místních hrála i na pohřbu Zdeňka Podskalského. Místnímu hřbitovu se říká malý Slavín. Vedle režiséra Podskalského, tu místo posledního odpočinku našel také manžel Jiráskové a herec Jiří Pleskot, ale také stavitel Národního divadla architekt Josef Zítek, či sbormistr Pavel Kühn a další osobnosti. Jirásková zemřela 7. ledna. Obdivovatelé a kolegové se s ní už rozloučily 11. ledna v hledišti pražského Divadla na Vinohradech.

Ve věku 82 let zemřel populární zpěvák 50. a 60. let Jiří Popper

Ve věku 82 let zemřel ve švýcarském Gattikonu nedaleko Curychu zpěvák a někdejší hvězda středního proudu Jiří Popper. Na vrcholu své slávy byl v 50. a 60. letech minulého století. Mezi jeho hity patřily písně Marina, Čas je běžec dlouhým krokem či Bílou tmou. Z povědomí českého publika se nuceně vytratil po své emigraci v roce 1968. ČTK o zpěvákově úmrtí informoval jeho příbuzný Alois Sassmann. Jiří Popper díky své znalosti němčiny vystupoval nejenom v Československu, ale tuzemské šlágry proslavil i v sousedním Německu.

Národní park chystá pro Hřensko ochranu před padajícím kamením

Národní park České Švýcarsko chystá pro obec Hřensko na Děčínsku ochranu před padajícím kamením. Celkem za ní zaplatí 167 milionů korun, nad obcí ležícím v skalnatém údolí řeky Kamenice a na pravém břehu Labe budou ochranné sítě a bariéry. Pracovat by se na nich podle mluvčího Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáše Salova mohlo začít už letos. Preventivní opatření, která mají chránit domy ve Hřensku, připravuje správa parku už od roku 2008.

Návrhářka Zelená představila na veletrhu v Brně róby českých měst

Třináct rób znázorňujících významná města Česka a Slovenska představila návštěvníkům veletrhů cestovního ruchu v Brně módní návrhářka Marie Zelená. Šaty využívají heraldických symbolů měst, připomínají i pamětihodnosti. Modelka představující šaty Moravské Třebové na Svitavsku měla například k šatům korunku ve tvaru místního zámku. "Šaty symbolizují velké kulturní a přírodní bohatství, tradici a historii," uvedla Zelená. V kolekci jsou například róby pro Prahu, Bratislava, Ostravu nebo Olomouc. Z velkým měst Česka chybí například Brno, kde se dnes módní přehlídka konala. Z menších obcí vytvořila Zelená róbu pro Ostrožskou novou Ves na Uherskohradišťsku, z které pochází. Jedním z cílů projektu šatů v barvách měst je podpora cestovního ruchu v České republice.

Hokejové legendy slaví v Pardubicích 90 let hokeje

Hokejové legendy Dominik Hašek, Jiří Šejba, Vladimír Martinec nebo Otakar Janecký na pardubickém zámku zahájily výstavu 90 let pardubického hokeje. Fanoušci pardubického hokeje si připomínají dvě velká výročí. V roce 1923 se hokej v Pardubicích začal hrát organizovaně a před 40 lety tehdejší Tesla Pardubice získala svůj první mistrovský titul. "Pro mě jsou Pardubice kus života, získali jsme tu dvakrát titul. Pardubice a hokej patří k sobě. Samozřejmě jsou tu další sporty, další velké akce, Velká pardubická a Zlatá přilba, ale myslím si, že k městu nepatří nic jako hokej," řekl ČTK brankář Hašek. Expozice připomíná všechny etapy pardubického hokeje. Návštěvníci uvidí primitivní rolbu, sud tažený na sáňkách, původní dres, kdy hokejisté hráli v pleteném svetru a pletených kamaších, ale i novodobější dresy a vybavení gólmana Haška a dalších slavných hráčů. Připomenou si všechny propady i úspěchy klubu.

Skokan na lyžích Jan Matura vybojoval v Sapporu životní triumf v závodu SP

Skokan na lyžích Jan Matura vyhrál jako sedmý Čech v historii závod Světového poháru. V japonském Sapporu zvítězil těsně o sedm desetin bodu před Norem Tomem Hildem. Matura, jenž na konci ledna oslaví 33. narozeniny, se probojoval na stupně vítězů poprvé v kariéře. "Splnil se mi sen. Po výhře ve Světovém poháru jsem toužil a jsem moc šťastný. Jsem ve skvělé formě a na tomhle můstku si užívám každý skok," řekl Matura na webu mezinárodní lyžařské federace FIS. V Sapporu se mu tradičně daří. Předloni skončil v dějišti zimních olympijských her v roce 1972 čtvrtý, což byl dosud jeho nejlepší výsledek ve Světovém poháru. Vzestup formy naznačil Matura už v předchozích závodech v Polsku, kde ve Wisle obsadil jedenácté místo a v Zakopaném se prosadil na šestou příčku.

Další výsledky ze sportu:

Aleš Loprais byl třetí v předposlední etapě Rallye Dakar. V třináctém dílu maratonské soutěže zvládli 441 kilometrů dlouhou zkoušku mezi chilskými městy Copiapó a La Serena rychleji jen vítězný Rus Andrej Karginov s kamazem a Nizozemec Gérard De Rooy s ivekem. Za vítězem Loprais zaostal o osm minut. De Rooy předstihl v celkovém pořadí Martina Kolomého s tatrou, který zajel osmý čas a ve třetí etapě po sobě klesl o jednu pozici. Nyní je pátý, jeho ztráta na vedoucího Rusa Eduarda Nikolajeva už činí přes hodinu a má zhruba patnáctiminutový náskok na šestého Lopraise. V sobotu soutěž vyvrcholí závěrečnou etapou v délce 630 km do cílového města Santiaga, z toho ale jen 128 km tvoří rychlostní zkoušku.

Biatlonistka Gabriela Soukalová dojela ve stíhacím závodu Světového poháru v Anterselvě třináctá, Veronika Vítková byla třiadvacátá. Na desetikilometrové trati zvítězila Norka Tora Bergerová, která si upevnila vedení v průběžném pořadí SP. V závodu mužů na 12,5 kilometru skončil Michal Šlesingr na 21. místě. Ve finiši těsně předstihl Jaroslava Soukupa, bodoval také 32. Ondřej Moravec. Zvítězil Rus Anton Šipulin, který vyhrál i páteční sprint.

Lyžař Lukáš Bauer obsadil třinácté místo v závodu na 15 km klasickou technikou s hromadným startem v La Clusaz. Vítězství si ve Francii připsali Kazach Alexej Poltoranin a Norka Marit Björgenová, jež prožila úspěšný návrat do Světového poháru po pauze způsobené srdeční arytmií. Bauer necelý týden po druhém místě v Jizerské padesátce odjel aktivní závod, nicméně při závěrečném zrychlení na své největší soupeře nestačil. V cíli měl ztrátu 7,7 sekundy na Poltoranina, jehož vítězství v těsném finiši s Rusem Alexandrem Bessměrtnychem musela potvrdit cílová kamera.

Miroslav Dvořák doběhl čtrnáctý v závodě Světového poháru v severské kombinaci v Seefeldu. V rakouském středisku bodovali i Pavel Churavý na 22. a Tomáš Slavík na 26. místě. S převahou zvítězil Němec Eric Frenzel. Čtvrtý triumf v kariéře vybojoval s náskokem 20 sekund před Magnusem Moanem z Norska a krajanem Tinem Edelmannem. Dvořák v desetikilometrovém běhu potvrdil pozici současné české jedničky, poté co si polepšil o jedenáct míst oproti skoku. Za vítězem zaostal o minutu a 22 sekund a v pořadí SP poskočil o dvě příčky na 11. místo. V této sezoně už byl třikrát v Top Ten, nejlépe v Schonachu čtvrtý.

Dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč si znovu podmanil Dolomitenlauf klasickou technikou na 42 kilometrů, předehru před nedělním třetím dílem FIS Marathon Cupu. Mezi ženami byla nejrychlejší Martina Štursová. Devětatřicetiletý Řezáč vyhrál závod počtvrté za uplynulých pět let, loni jeho vítěznou sérii na trati do Obertilliachu přerušil Švéd Jerry Ahrlin.

Počasí

Převážně zataženo, místy slabé sněžení nebo mrznoucí mrholení. Nejvyšší teploty -5 až -1 °C, na jihu Moravy místy až +1 °C.

19-01-2013