Denní souhrn zpráv Zprávy

30-01-2013

Pravomoci NKÚ se na obce, kraje a některé firmy nerozšíří

Senátoři odmítli rozšířit ústavní novelou pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Předlohu nepodpořili, její legislativní cesta tak končí. NKÚ měl mít podle ní možnost prověřovat také obce, kraje a další instituce a rovněž některé firmy s majetkovou účastí státu, krajů a obcí. Senátoři kritizovali hlavně to, že kontroly by se týkaly také samospráv. Někteří senátoři poukazovali na to, že do obcí chodí různé kontroly již nyní. Často podle nich několik odlišných kontrol prověřuje totožnou záležitost. Kritici předlohy ale zároveň zdůrazňovali, že obecně proti prověrkám nic nemají. Pro ústavní novelu nakonec zvedlo ruku 18 senátorů, 14 jich bylo proti a 40 se jich hlasování zdrželo.

Senát hladce schválil zákon o pomoci obětem trestných činů

Senát podle očekávání hladce schválil nový zákon, který má pomoci obětem trestných činů a zvýšit ochranu poškozených. Oběti by měly právo získat odbornou právní pomoc, požádat o citlivé zacházení, dostat krátkodobou ochranu nebo vyšší peněžitou pomoc než doposud. Měly by se také domoci náhrady škody, která jim byla trestným činem způsobena, a to i z majetku zařazeného do insolvenčního nebo exekučního řízení. Poškození by měli nově dostávat informace ke svému případu, ke kterým se dosud nedostali, například o propuštění dotyčného útočníka z výkonu trestu. Oběť bude moci požádat, aby se při výsleších nemusela setkat s pachatelem.

Senát schválil používání marihuany k léčebným účelům

Marihuana bude legálně sloužit ke zmírnění závažných onemocnění. K dostání bude ještě letos v lékárnách na elektronický předpis. Počítá s tím novela o využívání konopí k léčebným účelům, kterou dnes schválil Senát hlasy 67 ze 74 přítomných členů horní komory. Normu nyní ještě dostane k podpisu prezident. Senátoři ČSSD poukazovali na to, že konopí bude v lékárnách pro řadu pacientů cenově nedostupné, pokud by nebylo alespoň částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny se tomu zatím brání. Na dovoz a distribuci konopí bude dohlížet Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má do roka začít vydávat licence tuzemským pěstitelům.

Vláda chce řešit horšící se drogovou situaci u hranic s Německem

Vláda se dnes zabývala situací kolem výroby drog v pohraničí, které pak směřují do Německa, především do Saska a Bavorska. Vznikla pracovní skupina, která má problematiku řešit, řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS). Problém označil za "poměrně vážný". Podotkl, že do výroby drog, především pervitinu, se často zapojují příslušníci vietnamské menšiny. Připravována je proto kromě jiného změna definice malého množství drogy, jehož držení není trestným činem, ale jen přestupkem.

Miloš Zeman má do Prahy dorazit ve čtvrtek

Budoucí prezident Miloš Zeman by se z odpočinku na Vysočině měl do Prahy vrátit ve čtvrtek odpoledne. Není vyloučeno, že se týž den přijde podívat na celorepublikové předsednictvo Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), tedy strany, jejímž je čestným předsedou. ČTK to řekl předseda SPOZ Vratislav Mynář. Schůzky k přebírání prezidentské agendy by povětšinou měly začít v pátek, předpokládá Mynář. Stále není dořešena Zemanova státní ochranka a to, jakým způsobem se bude podílet na chránění hlavy státu.

CVVM: Prezidentské volby zvýšily voličskou podporu vládní TOP 09

Voličská podpora vládní strany TOP 09 se v průběhu prezidentské volby téměř zdvojnásobila na 16 procent. Polepšila si také ČSSD, která by jako nejsilnější strana na domácí politické scéně získala 38 procent hlasů. Vyplývá to z lednového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Strana práv občanů, jejímž čestným předsedou je nastupující prezident Miloš Zeman, by také získala více voličů, ale do Sněmovny by neprošla. Pokud by se sněmovní volby konaly nyní, druhé místo za sociálními demokraty by obsadili komunisté se 17,5 procenta. Občanští demokraté by na čtvrtém místě získali 13 procent a byli by poslední politickou stranou, která by se do Sněmovny dostala. Pro ODS je to nejslabší výsledek u CVVM od nástupu vlády premiéra Petra Nečase. Průzkum se uskutečnil 14. až 21. ledna, tedy mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby.

Vláda zvažuje, že by EU pomohla vycvičit prapor maliské armády

Vláda zvažuje, že v rámci operace EU v Mali by ČR vybavila a vycvičila prapor maliské armády. Novinářům to po dnešním jednání kabinetu řekl premiér Petr Nečas (ODS). ČR podle něj nyní intenzivně jedná především s Francií, která se v Mali už nyní vojensky angažuje. Česká diplomacie také pošle do Mali další tři miliony korun na humanitární pomoc. Praha je podle něj připravena diskutovat o zapojení do operace pod vlajkou Evropské unie, pokud bude taková operace spuštěna.

SÚJB přeruší řízení o povolení dostavby Temelína, rozhodne letos

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) přeruší správní řízení o povolení stavby nových bloků Jaderné elektrárny Temelín kvůli doplnění licenční dokumentace. Úřad tak nerozhodne v zákonem stanovených čtyřech měsících. ČTK to dnes řekla předsedkyně úřadu Dana Drábová. Očekává, že SÚJB vydá verdikt do konce letošního roku. Firma ČEZ uvedla, že dokumentaci doplní a že termín dostavby Temelína to neohrožuje. Úřad podle Drábové zatím nenalezl devět nových pracovníků, kteří by se měli zúčastnit licencování dostavby Temelína.

Podniky ušetří díky zmírnění ekologických předpisů

Tuzemské podniky se dočkají zmírnění právních předpisů v oblasti ochrany životního prostředí. Ušetří tak osm miliard korun ročně. Vláda dnes schválila návrh ministerstev životního prostředí a průmyslu a obchodu na posílení konkurenceschopnosti a rozvoje podnikání v Česku z pohledu právních předpisů na ochranu životního prostředí. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Petr Nečas. Materiál je výsledkem další etapy prací v rámci tzv. ekoauditu, v němž jsou shromažďovány podněty z podnikatelské sféry vztahující se k předpisům na ochranu životního prostředí. Na jejich základě se prověřuje, zda nejsou požadavky vyplývající z českých předpisů neodůvodněně přísné, zejména ve vztahu k předpisům EU.

CVVM: S lékařskou péčí je spokojeno 41 procent Čechů

S úrovní lékařské péče v ČR je spokojeno 41 procent Čechů. Naopak nespokojenost vyjadřuje 22 procent a více než třetina (36 procent) se ke kvalitě poskytované péče staví neutrálně. Ale třetina (33 procent) lidí si myslí, že se úroveň péče za poslední rok zhoršila, 15 procent dotázaných vidí zlepšení a podle 50 procent zůstala stejná. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici. Naprostá většina občanů starších 15 let, 81 procent, si myslí, že pacient se má účastnit rozhodování o léčbě své nemoci. Při průzkumu odpovídalo od 3. do 10. prosince 2012 1047 lidí.

Loni bylo v Česku 212 nových infekcí HIV, nejvíc od roku 1985

Loni bylo v ČR zjištěno vůbec nejvíc případů HIV infekce od roku 1985, kdy se s vyšetřováním začalo. Národní referenční laboratoř pro AIDS potvrdila 212 nových infekcí u občanů ČR a cizinců s dlouhodobým pobytem, sdělil dnes ČTK vedoucí laboratoře Vratislav Němeček. ČR už podle něj nelze řadit mezi země s nejnižším výskytem HIV v Evropě, byla překročena hranice výskytu dva případy na 100.000 obyvatel.

MF již neprosazuje zdanění zemního plynu pro domácnosti

Ministerstvo financí již nebude prosazovat zdanění zemního plynu pro domácnosti. Ten je nyní od daně osvobozen. Vyplývá to z návrh zákona o změně zdanění pevných paliv, plynů a minerálních olejů a dalších souvisejících změnách, který MF poslalo do připomínkového řízení. Návrh zároveň počítá od roku 2014 se zavedením tzv. uhlíkové daně na emise. Ta by se týkala firem, které nejsou zapojeny do evropského systému obchodování s emisními povolenkami.

Penzijní společnosti uzavřely 4624 smluv o vstupu do 2. pilíře

Penzijní společnosti uzavřely od začátku ledna 4624 smluv s lidmi, kteří se rozhodli vstoupit do druhého pilíře penzijního systému. Ve druhé polovině ledna přibýval počet uzavřených smluv rychleji než na začátku měsíce, informovala na tiskové konferenci Asociace penzijních fondů, která vychází z informací od všech penzijních společností na trhu. Podle prezidenta Asociace penzijních fondů a ředitele penzijní společnosti ČSOB Karla Svobody do druhého pilíře vstoupí během prvního pololetí minimálně půl milionu lidí a za celý rok přibližně milion. Během ledna začaly penzijní společnosti zvát klienty na první informační schůzky.

Odbory prostřednictvím poslanců navrhnou zvýšení minimální mzdy

Odbory hodlají prostřednictvím poslanců navrhnout zvýšení minimální mzdy ze současných 8000 na asi 9000 korun. Zároveň chtějí uzákonit každoroční povinné zvyšování minimální mzdy alespoň o polovinu inflace předchozího roku. Novinářům to dnes řekl předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Na dotaz ČTK upřesnil, že by návrh měl být předložen ve Sněmovně do poloviny února. "Česká vláda nebyla schopna zareagovat na situaci na českém pracovním trhu a od roku 2007, kdy se naposledy diskutovala minimální mzda, nedošlo k jejímu navýšení," uvedl Dufek. Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla na 24.514 Kč.

Senát na zástupce ombudsmana navrhl právníka Dienstbiera a Křečka

Senát na zástupce ombudsmana navrhl Sněmovně experta na správní právo Filipa Dienstbiera, za jehož zvolení se předem přimlouval veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Senátoři také doporučili podle očekávání poslance ČSSD Stanislava Křečka, kterého už Sněmovně doporučil prezident Václav Klaus, stejně jako bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Varvařovský již dříve uvedl, že by zvažoval rezignaci na svou funkci, pokud by mu poslanci určili jeho zástupcem Veseckou či Křečka. Svou podporu Dienstbierovi zdůvodnil tím, že ve vedení kanceláře ombudsmana by měli být lidé, kteří si "rozumí lidsky, profesně i jinak". Dienstbier působí na právnické fakultě olomoucké univerzity. Je také členem Legislativní rady vlády.

MPSV musí kvůli ochráncům dat upravit projekt sKaret

Ministerstvo práce a sociálních věcí má do konce června napravit chyby u projektu sKaret, kterými porušilo zákon o ochraně osobních údajů. Buď má systém zastavit, nebo musí nechat poslance, aby současný stav odsouhlasili, řekl dnes novinářům šéf Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Igor Němec. Úřad zahájil s ministerstvem správní řízení, ve kterém hrozí až desetimilionová pokuta. Úřad již před zavedením sKaret požadoval, "aby byla vyjasněna dostupnost údajů na kartě jiným subjektům". Také ombudsman Pavel Varvařovský kritizoval sKarty za to, že mají mít platební i identifikační funkci.

Karty sociálních systémů prosadila vláda na návrh bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) s cílem ušetřit náklady spojené s výplatou sociálních dávek. Po kritice ale nakonec souhlasila s tím, že jejich platební funkce bude použita jen pro dávky v hmotné nouzi, aby se zamezilo jejich zneužívání.

Jihočeská radní pro školství Baborová (KSČM) rezignovala

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) obdržel od radní pro školství Vítězslavy Baborové (KSČM) písemnou rezignaci. O jejím nástupci rozhodne zastupitelstvo na nejbližším zasedání. Baborová svou rezignaci ke 3. únoru vysvětlila přetrvávajícími zdravotními problémy, řekl novinářům Zimola. V kraji se loni v listopadu zvedla vlna nevole kvůli tomu, že radním pro školství je člen KSČM. Zejména studenti kvůli tomu uspořádali několik protestních akcí.

Od příštího roku by se mohly učit doma i děti na druhém stupni

Ministerstvo školství chce od příštího roku umožnit domácí vzdělávání i na druhém stupni základních škol. Dosud mohli rodiče učit děti doma jen od první do páté třídy. Ministerstvo domácí vzdělávání posledních pět let testovalo i u starších školáků, výsledky jsou dobré. Úřad to dnes oznámil ČTK v tiskové zprávě s tím, že novinku chce zapracovat do novely školského zákona. Domácí vzdělávání je určeno hlavně dětem nemocným či mimořádně nadaným. Lidé, kteří žáka vzdělávají, tedy v naprosté většině případů rodiče, také budou muset mít minimálně vyšší odborné nebo bakalářské vzdělání. Na prvním stupni stačí domácím učitelům maturita.

Průzkum: Polovina firem nepřijímá odsouzené na žádné místo

Zhruba polovina českých firem nepřijímá lidi se záznamem v rejstříku trestů na žádnou pozici. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz s pracovními nabídkami. Zhruba desetina firem vyžaduje trestní bezúhonnost v závislosti na obsazované pozici, pětina posuzuje člověka se záznamem podle závažnosti spáchaného činu a osm procent firem uvedlo, že obsah rejstříku se do rozhodnutí o přijetí promítá jen výjimečně. Pouze 15 procent podniků se trestní bezúhonností uchazečů o práci vůbec nezabývá. Podle LMC ale řada firem žádá výpis z trestního rejstříku neoprávněně.

Zpěvák Randy Blythe přijede do Česka k soudu, potvrdil advokát

Americký zpěvák kapely Lamb of God Randy Blythe, kterého česká policie loni obvinila z usmrcení fanouška při koncertu, přijede do Česka k hlavnímu líčení u Městského soudu v Praze. ČTK to sdělil jeho advokát Vladimír Jablonský. Líčení je nařízené na příští týden. Blythe odcestoval z Česka do USA loni v srpnu poté, co jej soud propustil z vazby na kauci. Již tehdy slíbil, že se soudu nebude vyhýbat. Žalobce zpěváka viní z ublížení na zdraví, které mělo za následek smrt. Blythovi hrozí pět až deset let vězení. Případ se týká koncertu kapely v pražském klubu Abaton na konci května 2010. Blythe tehdy údajně shodil při vystoupení z pódia mladíka, který později zemřel na následky zranění hlavy.

Policisté obvinili čtyři lidi kvůli organizaci nelegální migrace

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinili tři cizince a jednoho Čecha z napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky a z účasti na organizované zločinecké skupině. Pachatelům hrozí až deset let vězení. Podle policistů skupina organizovala v ČR i dalších státech účelové sňatky občanů z muslimských zemí a také převoz pákistánských či indických migrantů do států Evropské unie. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Zátah v ČR byl součástí celoevropské koordinované akce, jejímž výsledkem bylo podle Europolu zatčení 103 osob.

Ve Strančicích jely proti sobě po jedné koleji dva osobní vlaky

Ve Strančicích u Prahy dnes ráno jely proti sobě po jedné koleji dva osobní vlaky. Podařilo se je zastavit zabezpečovacím zařízením generální stop, nikdo nebyl zraněn. Obě soupravy, plně obsazené cestujícími, zůstaly stát asi 600 metrů od sebe. ČTK to řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Podle něj pravděpodobně selhal strojvedoucí vlaku, který jel ze Strančic. Inspekce případ dále vyšetřuje, při události nevznikla žádná škoda.

Zemřela dívka, jež ležela po otravě metanolem v ústecké nemocnici

Zemřela 16letá dívka, která byla po otravě metylalkoholem hospitalizována v Ústí nad Labem. Uvedla to televize Nova. Severočeská policejní mluvčí Jana Matonohová ČTK řekla, že informaci nelze potvrdit, neboť policie na žádost rodiny k případu neposkytuje žádné informace. Dívka ležela v nemocnici od neděle 20. ledna. Byla první obětí metanolu v Ústeckém kraji. Nemocnice dívku přijala ve velmi vážném stavu, pacientka ležela na ARO.

STEM: Jen podle půlky lidí je nyní režim lepší než za totality

Jen podle méně než poloviny Čechů je nynější režim lepší než komunistická totalita před listopadem 1989. Podíl stoupenců současného uspořádání klesl na nejnižší hodnotu od roku 1992. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu agentury STEM. Třetina lidí si navíc myslí, že nynější režim je horší než předlistopadový. Za poslední rok se podíl lidí hodnotících lépe nynější režim snížil z 53 na 46 procent. Naopak podíl těch, kteří si myslí, že byl lepší předlistopadový režim, vzrostl z 27 na 32 procent. Zbývajících 22 procent dotázaných považuje oba režimy za zhruba stejné. Průzkum prováděla agentura STEM v období od 4. do 11. ledna, tedy těsně před prvním kolem prezidentské volby. Zúčastnilo se ho 1119 obyvatel České republiky starších 18 let.

Podle vědců má Česko vhodné podmínky pro návrat zubrů do přírody

Česko patří k evropským zemím, které mají vhodné podmínky pro návrat ohrožených zubrů do volné přírody. Dnes to na tiskové konferenci v Praze uvedli odborníci z Akademie věd, když představili studii Návrat zubra evropského do České republiky. Přelomová je podle nich tím, že vyvrací mýty bránící návratu těchto zvířat do České republiky. Patří k nim, že potřebují rozsáhlé oblasti hlubokých a listnatých lesů. Mezinárodní studie identifikovaly v Česku oblasti vhodné pro návrat zubrů do volné přírody (například Boletice, Doupovské hory, Libavá). Loni byli zubři vypuštěni do obory Židlov v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Přitom Česko se po desetiletí významně podílelo na záchraně tohoto druhu; v rámci někdejšího Československa bylo po Polsku dokonce druhou zemí na světě v počtu v zoo odchovaných zvířat. Zubři u nás vyhynuli ve 14. století. O jejich někdejším rozšíření svědčí místopisné názvy.

Národní divadlo povede od srpna Jan Burian

Národní divadlo povede od srpna dosavadní ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian. Ministryně kultury Alena Hanáková dnes podepsala jeho jmenování, sdělil ČTK Jan Vondryska z tiskového odboru ministerstva. Do 31. července bude v čele české první scény dočasně pověřený provozně-technický ředitel Václav Pelouch, který ji vede po náhlém a kritizovaném odvolání Ondřeje Černého v září loňského roku. Jmenování Buriana doporučil ministryni kultury tým expertů, který se situací v této instituci od loňského roku zabýval.

Hořící keř Agnieszky Hollandové měl premiéru na MFF v Rotterdamu

Na filmovém festivalu v Rotterdamu měl mezinárodní premiéru trojdílný projekt Hořící keř, věnovaný památce Jana Palacha. Natočila ho polská režisérka Agnieszka Hollandová. "Film byl přijat velice vstřícně. Ukázalo se, že síla tohoto příběhu je mezinárodní," řekla ČTK producentka HBO Europe Tereza Polachová. Diváci podle ní po projekci tleskali vestoje a tvůrci, mezi nimi i scenárista Štěpán Hulík a herec Vojtěch Kotek, odpovídali na dotazy. Snímek na příběhu mladé právničky, která se ujala zastupování Palachovy matky ve sporu s komunistickým funkcionářem, sleduje proměnu společnosti - od masového tichého vzdoru vrcholícího Palachovým pohřbem k rostoucí rezignovanosti a nastupující normalizaci.

Nový dokument přibližuje život muže přezdívaného "soudce kat"

Život bývalého komunistického prokurátora a soudce Karla Vaše přibližuje nový dokumentární film s hranými pasážemi. Autoři vycházeli z obsáhlého rozhovoru, který Vaš před několika lety poskytl historikovi Pavlu Palečkovi. Oslovili také pamětníky a současné soudce. Film nazvaný Vrahem z povolání chce přispět k vyrovnávání s minulostí a hledání spravedlnosti. V sobotu má předpremiéru v brněnském klubu Fléda, poté bude putovat po českých a slovenských artových kinech. Zájemci jej zhlédnou také na internetu. Vaš (1916-2012) se podle autorů filmu jako soudce a prokurátor podílel na více než 20 rozsudcích smrti. Další stovky nevinných lidí pomáhal v politických procesech dostat na mnoho let do vězení. Ani ve stáří přitom podle Palečka nedospěl k sebereflexi.

Zemědělské muzeum připomíná historii vývoje obalů na potraviny

Potravinářským obalům v historickém kontextu je věnována i druhá část výstavy nazvané Od věku sloužím člověku, která bude od čtvrtka 31. ledna přístupna veřejnosti v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné. Lidé se například dozvědí, že už tři tisíce let před naším letopočtem použili Egypťané korek jakožto první zátku, že první nápojová plechovka vznikla v roce 1933 v USA a železná konzerva v roce 1813 ve Velké Británii.

Sport

Nejlepším českým plavcem uplynulého roku byla dnes v anketě Českého svazu plaveckých sportů vyhlášena chomutovská znakařka Simona Baumrtová, držitelka šesti medailí z vrcholných akcí sezony. Hlasování opanovaly ženy: druhá skončila se ztrátou 19 bodů Petra Chocová, třetí místo obsadila Barbora Závadová.

Trenér české reprezentace Alois Hadamczik povolal do týmu pro Švédské hry čtrnáct hokejistů z Kontinentální ligy včetně pěti hráčů Lva Praha. Extraliga má v nominaci šest zástupců, chybí ale nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec soutěže Martin Růžička z Třince. Mezi 23 nominovanými na třetí turnaj seriálu Euro Hockey Tour není žádný nováček.

S Lukášem Rosolem na pozici dvojky počítá kapitán českých tenistů Jaroslav Navrátil v utkání prvního kola Davisova poháru ve Švýcarsku. Obhájcům titulu chybí v Ženevě zraněný Radek Štěpánek, Rosol je naopak po viróze fit a měl byl v pátečních dvouhrách hrát vedle Tomáše Berdycha.

Světový rekordman Zersenay Tadese z Eritreje ozdobí 6. dubna Pražský půlmaraton a pořadatelé si od něj slibují překonání historického maxima. Tabulkám vévodí čas 58:23 minuty, který Tadese zaběhl v Lisabonu v roce 2010. Na start závodu na Palachově náměstí se postaví i bývalý traťový rekordman Philemon Limo z Keni, který v roce 2011 zaběhl jako první na českém území půlmaraton pod hodinu (59:30).

Počasí

Bude oblačno až polojasno, na horách místy, jinde jen ojediněle přeháňky. V polohách nad 900 m sněžení. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.

Na řece Doubravě v Pařížově na Chrudimsku byl vyhlášen nejvyšší třetí povodňový stupeň ohrožení. Prudké zvýšení hladiny způsobily deště a tání sněhu. Tendenci stoupat mají i hladiny dalších řek v regionu.

30-01-2013