Denní souhrn zpráv Zprávy

09-02-2013

Sobotka zkritizoval Nečase za výsledek jednání o penězích z EU

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci zkritizoval premiéra Petra Nečase(ODS)za výsledek vyjednávání o penězích, které má Česko dostat z unijních fondů v letech 2014 až 2020. Nelíbí se mu, že ČR má dostat o 160 miliard korun méně. "Myslím si, že je důležité říci, že Petr Nečas odjíždí z Bruselu poražen a s ním odjíždí poražena celá Česká republika," prohlásil Sobotka. Spolu s místopředsedou strany Lubomírem Zaorálkem se shodli na tom, že tyto peníze budou české ekonomice chybět.

V rámci kohezní politiky, zaměřené na pomoc chudším regionům, bude moci česká strana v příštím rozpočtovém období získat přes 20,5 miliardy eur, tedy víc než 517 miliard korun. Množství peněz z eurofondů pro Česko se ale proti období 2007 až 2013 zmenší, neboť v končícím sedmiletém rozpočtu mělo Česko k dispozici zhruba 26,7 miliardy eur, tedy zhruba 680 miliard korun. Premiér Nečas řekl, že jeho hrozba, že by Česko mohlo zablokovat jednání o unijním rozpočtu, pomohla množství peněz zvýšit. Zaorálek ale tvrdí, že premiérovo zaklínání se vetem nemělo význam, protože ho nikdo nebral vážně. Nečas ale v Bruselu zdůraznil, že získaná suma bude v přepočtu na obyvatele čtvrtá nejvyšší v Evropské unii.

Grebeníček je neostalinista, komentoval Zeman výrok o Palachovi

Nastupující prezident Miloš Zeman považuje poslance KSČM Miroslava Grebeníčka za neostalinistu. Uvedl to v reakci na to, co Grebeníček v pátek ve Sněmovně řekl o motivech sebeupálení Jana Palacha v roce 1969. Bývalý předseda KSČM Grebeníček zpochybnil tvrzení, že Palachův čin směřoval proti komunistické totalitě. "Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící. Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa, jeho sympatie patřily především reformním komunistům," prohlásil Grebeníček. Poslanci vládní koalice a část zástupců Věcí veřejných po těchto jeho slovech opustila jednací sál dolní komory. Zeman na dotaz jednoho z novinářů uvedl, že podle něj v době, kdy Palach uskutečnil svůj protest, už reformní komunisté opouštěli scénu. "A na jejich místa nastupovali podobní neostalinisté, jako je podle mého názoru právě pan Grebeníček," řekl nastupující prezident v Pardubicích. Přijel tam navštívit jednání krajské konference Strany přátel občanů - zemanovci, jejímž je čestným předsedou.

SPOZ se ohradila proti výroku Dienstbiera o lobbistické skupince

Předseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) Vratislav Mynář se ohradil proti výroku místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera, který v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že pro něj SPOZ není strana, ale lobbistická skupinka kolem Miroslava Šloufa. Mynář novinářům řekl, že si myslel, že Dienstbier je zkušeným politikem a že se nebude chovat jako nějaké "ukřivděné vzteklé štěně". Dienstbierův výrok vůči SPOZ nechtěl příliš komentovat ani čestný šéf SPOZ a budoucí prezident Miloš Zeman. "Nechtějte ode mě, abych reagoval na pana Dienstbiera. Pokud někdo neunese porážku, vypovídá to především o něm samém, pokud se týká ke vztahu k SPOZ, k tomu je kompetentní její předseda," řekl. Dienstbier podle LN odmítá představu, že by jeho strana měla kooperovat se stranou SPOZ.

D5 je po nehodě opět průjezdná, v obou směrech jedním pruhem

Dálnice D5, která byla po nehodě ve směru na Prahu na 20. kilometru několik hodin uzavřená, je už jedním pruhem opět průjezdná. Šlo o nehodu dvou kamionů a dodávky s vlekem. "Jeden z kamionů prorazil středová svodidla, nehoda se obešla bez zranění," uvedla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Ve věku 70 let zemřel kameraman a dokumentarista Václav Filip

Krátce po svých sedmdesátinách zemřel v pátek 8. února v Praze kameraman a dokumentarista Václav Filip. Od roku 1970 pracoval v České televizi, kde natočil stovky dokumentů. Jako kameraman obdržel řadu cen na festivalu Ekofilm, byl u zrodu například takzvaných mikro-makro filmů o hmyzu s režisérem Václavem Borovičkou. Jako dokumentarista natáčel zavádění a vývoj kochleárních implantátů u nás. Do srdcí televizních diváků se Václav Filip zapsal zejména třináctidílným dokumentárním seriálem Svět očima Hanzelky a Zikmunda a seriálovým projektem Potomci slavných o osudech předních osobností prostřednictvím vzpomínek jejich dětí a vnuků - natočil přes sedm desítek jeho dílů.

V nižborských sklárnách se zrodily sošky Českých lvů

Ve sklárnách v Nižboru na Berounsku se zrodily téměř tři desítky Českých lvů. Výrobě tradičních výročních cen České filmové a televizní akademie přihlíželi a zčásti asistovali výkonný ředitel Petr Vachler a moderátor finálového večera jubilejního 20. ročníku Jan Budař. Zatím budou křišťálové sošky ještě dva dny pozvolna chladnout v peci, v rukou nejlepších filmařů a herců se ocitnou 2. března ve Velkém sále pražské Lucerny. Letos je to už podvanácté, co se nižborská sklárna tohoto úkolu ujala. Čeští lvi se vyrábějí z olovnatého křišťálu při teplotě 1100 stupňů. Nejvíce nominací na České lvy získal letos film Čtyři slunce režiséra a scenáristy Bohdana Slámy, který zabodoval ve všech 12 kategoriích. O jednu méně dostala temná detektivka Davida Ondříčka Ve stínu.

Plzeňská katedrála dostane letos první ze čtyř zvonů

Ještě letos by měl být hotový první ze čtyř nových zvonů, které mají vzniknout pro plzeňskou katedrálu svatého Bartoloměje. Sbírkou, která chce pomoci po desetiletích vrátit čtyři zvony pro nejvyšší kostelní věž v Čechách, se podařilo shromáždit už dva miliony korun. Poprvé se má nová zvonohra rozeznít v roce 2015, kdy bude Plzeň evropské hlavní město kultury, řekl ČTK architekt Jiří Boudník z Výboru na pořízení zvonů. Lidé, kteří přispějí 10.000 korun, budou mít své jméno na těle některého ze zvonů. Tato nabídka byla vyhlášena před Vánocemi a prvních deset dárců už desetitisícovou sumou přispělo.

Prahou prošly masopustní průvody

Na několika místech Prahy se slavil masopust. Stovky lidí se zapojily do průvodu, který procházel v malostranských ulicích. Plno bylo také na Karlínském náměstí, kde byly masopustní oslavy spojeny s farmářským trhem. Do průvodu se zapojily desítky masek, mezi kterými nechyběl medvěd, smrtka, nevěsta, šašci a různé pohádkové postavy. Nechyběli hudebníci a sbor dobrovolných hasičů z Prahy 1, který vyjel i s historickým hasicím vozem. Průvod, do kterého se zapojili i radní a zastupitelé Prahy 1, upoutal po cestě pozornost mnoha zahraničních turistů.

Stráním na Slovácku při fašanku prošly folklorní soubory

Folklorní soubory procházely při tradiční fašankové obchůzce obcí Strání na Uherskohradišťsku. Tanečníci předváděli také unikátní šavlový tanec. Festival masopustních tradic se v obci koná již 26. rokem. Letošní ročník začal již minulou neděli a skončí v úterý těsně před Popeleční středou obchůzkou fašankářů a večerní taneční zábavou spojenou s pochováváním basy. "Pro obec to znamená strašně moc. Folklor je tady velmi svébytný a hodně rozvinutý. Snad kromě mě ho tady dělá každý," řekl ČTK s úsměvem starosta Strání Ondřej Benešík. Podle něj je folklor vedle sklářství druhým pilířem identity obce, ve které je ale fašank oproti okolním vesnicím odlišný. "U nás nemají tradici masky, tak jak je tomu všude okolo. Náš fašank je výjimečný tím, že je založený na čistém folkloru, na tanci Pod šable," dodal Benešík. Existence tance je poprvé doložena ke konci 18. století, kdy jej viděl cestovatel u vrchnosti v Uherském Ostrohu.

V Zábřehu si při běhu s kufrem připomněli slavného rodáka Welzla

V dobovém oblečení či v masce a s kufrem v ruce se tři desítky nadšenců v Zábřehu na Šumpersku zapojily do tradičního recesistického závodu na kopci Humenec. Odolávat museli nejen nízkým teplotám a zmrzlé zemi, ale i zlomyslným nástrahám pořadatelů. Během, který se letos konal podesáté, si připomněli památku slavného polárníka a dobrodruha Jana Eskymo Welzla. Podle organizátorů totiž právě spěchající lidé s kufrem v ruce připomínají podobu Welzla nejvíce. Podmínkou klání jsou zastávky na třech stanovištích, kde na soutěžící čekal špek, slivovice a tvarůžky, které prý mají slepit zuby ve vyschlých ústech tak, aby závodníci nemohli v cíli podávat protesty.

Festival je věnovaný zábřežskému rodákovi Janu Eskymo Welzlovi (1868 - 1948). Místní pokládají polárníka za druhého Járu Cimrmana, ovšem s tím rozdílem, že Welzl skutečně žil. Odešel z domova, aby se vyhnul vojenské službě, procestoval celý svět, psal knihy, zlatokopům na Aljašce vyráběl těžební stroje a nakonec se stal náčelníkem Eskymáků.

V Beskydech hrozí sesuvy sněhu, především ve vyšších polohách

V Beskydech hrozí lokální sesuvy sněhu, především ve vyšších polohách a odlesněných místech. Riskantní je podle pracovníků horské služby hlavně pohyb ve volném terénu. ČTK to řekl záchranář HS Beskydy Marcel Svoboda, který se na tyto lokální laviny v Beskydech specializuje. "Riziko je zvýšené v polohách nad 1000 metrů. Jde především o lokality Smrk a Lysá hora. Hlavně v korytech potoků a úžlabích se zvýšila možnost lokálních sesuvů sněhu a sněhových splazů. Sníh se může po narušení například lyží uvolnit a lyžaře zasypat," vysvětlil.

Led na Brněnské přehradě má 20 centimetrů a láká bruslaře

Led na Brněnské přehradě po sérii chladnějších dní dosáhl síly 20 centimetrů, a je tak relativně bezpečný pro bruslaře. Zamrzlá přehrada je oblíbenou zimní atrakcí Brňanů. Mnozí zřejmě o víkendu a nadcházejících jarních prázdninách vyrazí na brusle nebo na procházku po ledové ploše. Městská policie, která pravidelně sleduje sílu ledu, však dále nabádá návštěvníky k opatrnosti.

V Českém Švýcarsku odstranili balvan, mohl ohrozit návštěvníky

V národním parku České Švýcarsko odstranili půltunový balvan, který mohl ohrozit návštěvníky skalního hrádku Šaunštejn u Vysoké Lípy na Děčínsku. Do jara přibudou i nové dřevěné schody, informoval ČTK mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Nestabilní pískovcový kámen byl přímo nad přístupovou cestou na skalní hrádek. Nebezpečný mohl být kvůli vysokému stupni zvětralosti.

Sport

České tenistky vedou po prvním hracím dnu 1. kola Světové skupiny Fed Cupu nad Austrálií 2:0 a jediná výhra je dělí od pátého postupu do semifinále po sobě. První bod pro obhájkyně titulu získala v Ostravě jednička Petra Kvitová po vítězství 7:6 a 6:3 nad Jarmilou Gajdošovou, v druhém singlu poté dvojka Lucie Šafářové porazila světovou devítku Samanthu Stosurovou dvakrát 7:6. Rozhodující bod může v neděli od 12:00 v souboji jedniček přidat Kvitová proti Stosurové, v případě její porážky by poté nastoupily týmové dvojky Šafářová a Gajdošová. Do závěrečné čtyřhry jsou nominované Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou proti finalistkám debla z Australian Open Casey Dellacquaové a šestnáctileté Ashleigh Bartyové. Vítěz ostravského klání změří v semifinále síly s lepším týmem z dvojice Itálie - USA. Češky usilují o třetí triumf v soutěži po sobě. Pokud Austrálii porazí, vyhrají celkově už sedmý zápas za sebou.

Česká biatlonistka Veronika Vítková skončila na mistrovství světa desátá ve sprintu na 7,5 km. V Novém Městě na Moravě nečekaně vyhrála Ukrajinka Olena Pidhrušná, která získala svoji první medaili z vrcholné akce. Druhá skončila Norka Tora Bergerová před další ukrajinskou biatlonistkou Vitou Semerenkovou. Gabriela Soukalová doběhla čtrnáctá. Vítková od začátku běžela dobře, vyčistila svůj první terč a usadila se v elitní desítce. Bezchybná byla i při druhé střelecké položce a na cenný kov v tu chvíli ztrácela šest sekund. V závěru závodu však nestíhala běžecky a na Pidhrušnou ztratila v cíli necelých 51 sekund.

Sprint mužů na 10 kilometrů na mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě se českým reprezentantům nevydařil, nejlepší byl na 24. místě Zdeněk Vítek. Titul získal Nor Emil Hegle Svendsen před Martinem Fourcadem z Francie. Bronz vybojoval Slovinec Jakov Fak. Jaroslav Soukup obsadil sedmadvacáté místo, Ondřej Moravec byl pětatřicátý a Michal Šlesingr dvaapadesátý. Zdeněk Vítek se ve srovnání s kolegy z reprezentace dopustil jediné chyby na střelnici, ostatní stříleli hůř. "Pro ně to je ostuda, když se nechají porazit," řekl v lehkém tónu pětatřicetiletý Vítek na účet mladších kolegů z týmu.

Čeští hokejisté prohráli ve druhém zápase na Švédských hrách - Oddset Hockey Games - v Malmö s Finskem 0:3. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika nedokázali navázat na čtvrteční výhru nad Švédskem a v průběžném pořadí seriálu Euro Hockey Tour klesli na třetí místo. Závěrečný zápas na severu Evropy je čeká v neděli, kdy se utkají od 13:00 s Ruskem. Trenér Alois Hadamczik byl spokojený s výkonem týmu v první třetině, ve druhé ale Češi hráli špatně. "Na začátku jsme nedali šance, ale herní stránka nebyla špatná. Druhá třetina byla ale z nepochopitelných důvodů úplně jiná. Zahodili jsme přesilovku a pak jsme měli tři vyloučení. Disciplína byla špatná," řekl Hadamczik novinářům po utkání. S poslední dvacetiminutovkou už byl vcelku spokojený, se stavem 0:3 ale jeho svěřenci nic neudělali.

Čeští skokani na lyžích Jan Matura, Lukáš Hlava, Roman Koudelka a Čestmír Kožíšek obsadili v závodě družstev na Světovém poháru ve Willingenu sedmé místo. Podruhé za sebou vyhráli Slovinci, za nimi se seřadily Norsko a domácí Německo. Nejlepší z české čtveřice byl sedmý muž průběžného pořadí SP Matura, jenž v prvním kole skočil 137,5 a ve druhém 138,5 metru. Zbývající reprezentanti se k jeho výkonům nepřiblížili.

Sdruženář Miroslav Dvořák obsadil v závodě Světového poháru v Almaty šesté místo a vyrovnal druhý nejlepší výsledek českých reprezentantů v sezoně. Pro vítězství si v Kazachstánu doběhl Björn Kircheisen z Německa. Pětadvacetiletému Dvořákovi patřilo po skokanské části dvanácté místo a v následujícím běhu na 10 km umístění šestým nejlepším časem vylepšil. Na Kircheisena ztratil 37,8 vteřiny a navázal na šestou pozici z prosincového závodu v Kuusamu.

Fotbalistu Milana Baroše dělí od návratu do Ostravy nanejvýš už jen několik dnů. Podle dobře informovaných zdrojů se jednatřicetiletý útočník předběžně dohodl s Galatasarayem Istanbul na rozvázání smlouvy a jaro tak bude moci odehrát v barvách Baníku. Barošův návrat do Ostravy by byl největším přestupem zimní přestávky. Už jen proto, že kvůli mateřskému a nesolventnímu klubu, který se až po uši topí v dluzích, odmítl řadu nabídek včetně Sparty nebo Palerma. "Baník je moje srdcová záležitost, nedám na ten klub nikdy dopustit," řekl vigantický rodák při své říjnové návštěvě Ostravy u příležitosti oslav devadesátého výročí založení klubu.

Počasí

V západní polovině Čech bude polojasno až oblačno, jinde oblačno až zataženo s občasným sněžením. Nejvyšší teploty -3 až +1 °C, v 1000 m na horách kolem -7 °C.

09-02-2013