Denní souhrn zpráv Zprávy

11-02-2013

Rezignaci papeže považují představitelé české církve za překvapivou

Za překvapivé, neobvyklé a průlomové označují představitelé katolické církve v České republice rozhodnutí papeže Benedikta XVI. opustit k 28. únoru úřad. Zároveň jej však respektují a papežovi vyjadřují úctu; někteří jeho krok vnímají jako velkou ztrátu. "I když nejde o zcela obvyklé řešení, jsem přesvědčen, že se papež takto rozhodl po dlouhém zvažování a pro dobro církve," uvedl brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který se naposledy s papežem setkal při jeho návštěvě Česka v roce 2009, kdy Benedikt XVI. jako první pontifik navštívil také Brno. "Vážím si jej pro jeho lidskost i zakotvení v tradici církve, pro jeho noblesu i pokoru, pro teologickou brilantnost... Modlím se za něj a věřím, že nejsem sám," dodal Cikrle. Rozhodnutí papeže, které je v moderních dějinách katolické církve unikátní, překvapilo také prezidenta Diecézní katolické charity Hradec Králové Josefa Suchára. "Říkám klobouk dolů, to není jen tak. Myslím si, že k tomu rozhodnutí je potřeba hodně síly. V každém případě mě to zaskočilo, protože to není obvyklé, ale respektuji ho. Mám k němu úctu a beru to jako jedno z průlomových rozhodnutí," řekl Suchár, který za rozhodnutím vidí velikou papežovu moudrost v okamžiku, kdy cítí, že již není schopen zastávat tak vysoký úřad.

Pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka ocenil duchovní odvahu papeže Benedikta XVI. k odstoupení z úřadu. Kardinál Duka rovněž poděkoval papeži za jeho službu pastýře církve a za příspěvek k porozumění církvi v Česku. Vzpomenul jeho návštěvu Česka v roce 2009. "Jako předseda České biskupské konference bych chtěl nejprve poděkovat Svatému otci za jeho službu pastýře církve a porozumění církvi v ČR, které projevil nejen při své apoštolské cestě do naší vlasti v roce 2009. Oceňuji jeho duchovní odvahu učinit tento závažný krok, který jako možnost deklaroval již na začátku svého pontifikátu pro případ, že by se mu nedostávalo sil," uvedl Duka, který České biskupské konferenci předsedá. Kardinál Duka by měl být jako člen konkláve účasten volby nového papeže ve Vatikánu.

Premiér Petr Nečas ocenil odpovědnost Benedikta XVI.

Premiér Petr Nečas (ODS) je rozhodnutím papeže Benedikta XVI. odstoupit "velmi překvapen". Váží si odpovědnosti a sebeobětování, s nímž vykonával úřad, sdělil ČTK jeho mluvčí Michal Schuster. Za legitimní postup krok hlavy katolické církve označil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který Benedikta XVI. ocenil jako "člověka brilantního myšlení". Nečas ve svém vyjádření vzpomněl na oficiální návštěvu Vatikánu v květnu loňského roku, během níž se s papežem setkal. "Náš rozhovor ve mně zanechal hlubokou vzpomínku. Velmi si vážím toho, s jakou odpovědností a jakým sebeobětováním Svatý otec přistupoval k výkonu svého pontifikátu. Se stejným respektem přistupuji i k rozhodnutí Benedikta XVI. opustit svatopetrský stolec a přeji mu především mnoho zdraví," dodal český premiér.

ČR ve středu oznámí EU, že je připraveno cvičit maliskou armádu

Česko ve středu oznámí evropským spojencům, že je připraveno se zapojit do výcvikové mise Evropské unie v africkém státě Mali. První náměstek ministra obrany Vlastimil Picek to řekne na setkání silových ministrů států EU v irském Dublinu. Ministři unijních zemí poté budou řešit rozmístění jednotek v rámci mise a podporu jednotlivých států EU. ČTK to řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Vyslání českých vojáků do výcvikové mise pod praporem unie schválila v polovině minulého týdne vláda. Dublinské konference se zúčastní i velitel operace francouzský generál François Lecointre, který ministry a další zástupce zemí EU seznámí se stavem příprav mise. Picek unijním partnerům oznámí, že je Česko připraveno do Afriky vyslat až 30 vojáků, kteří se zapojí do výcviku mechanizované jednotky maliské armády. Podle vývoje situace v zemi pak mohou Češi vypravit dalších 20 vojáků určených k výcviku speciálních sil nebo vojenské policie. Mezi dvěma desítkami specialistů mohou být také pyrotechničtí instruktoři.

Zeman řekl, že novelu umožňující vznik klubu LIDEM vetuje

Miloš Zeman jako prezident vetuje novelu, která má umožnit vznik klubu poslanců LIDEM. Řekl to na setkání s obyvateli v Novém Veselí, kterým poděkoval za podporu a za jejich účast v prezidentské volbě. Novelu už schválila Poslanecká sněmovna, nyní se jí bude zabývat Senát, který se ale schází až v polovině března. Pokud předlohu parlament nakonec schválí, bude ji už posuzovat nový prezident, Zeman již dříve uvedl, že LIDEM je strana, kterou nikdo nevolil. Také zopakoval, že tato strana vzniklá po rozštěpení Věcí veřejných, neprošla sítem voleb.

Zeman chce do dvou měsíců doplnit Ústavní soud

Nastupující prezident Miloš Zeman má osm návrhů na ústavní soudce, Ústavní soud (ÚS) chce doplnit do dvou měsíců. ÚS v současnosti čelí kvůli nízkému počtu soudců značným problémům, prodlužuje se rozhodování soudu a počet nevyřešených spisů dosáhl historického maxima. O situaci mluvil Zeman už i s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, který řekl, že se shodli na nutnosti co nejrychlejšího postupu. Podle Rychetského je situace na ÚS více než kritická. "Shodli jsme se (se Zemanem), že jediné řešení je návrh na obsazení všech volných míst v Ústavním soudu hned po inauguraci (prezidenta)," řekl Rychetský.

LN: Klaus nazval Havla extrémním levičákem

Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro pondělní vydání polského týdeníku Do Rzeczy označil Václava Havla za extrémního levičáka, který bořil existující lidský řád. Píšou to Lidové noviny, které mají text k dispozici. Ideologii svého předchůdce Klaus nazývá havlismem a přirovnal ji k ozvěně francouzského jakobínství. Havel podle něj chtěl místo demokracie elitářskou postdemokracii, trh nazýval hokynářstvím. Není to první ze Klausových silných výroků na adresu bývalého prezidenta. Knihu svého vícekancléře Petra Hájka Smrt ve sametu, ve které Hájek uvádí, že Havel byl nástrojem lži a nenávisti, Klaus označil za téměř povinnou četbu. Ve svém projevu na pohřbu Václava Havla Klaus ovšem řekl, že s Havlem odešel prezident, politik, intelektuál, umělec a člověk, na kterého bude země vzpomínat s vděkem, úctou a respektem.

Průzkum: 2. kolo voleb rozhodli stoupenci Fischera a Dienstbiera

První přímou prezidentskou volbu rozhodli příznivci Jana Fischera a Jiřího Dienstbiera, kteří se ve druhém kole hlasování z větší části přiklonili na stranu Miloše Zemana (SPOZ). Nastupující prezident od nich získal přes 900.000 hlasů, zatímco jeho sok Karel Schwarzenberg (TOP 09) jen asi 400.000. Vyplývá to z průzkumu agentury ppm factum. Pro Zemana hlasovala v rozhodujícím kole vedle stoupenců Fischera a Dienstbiera také většina příznivců Táni Fischerové a Jany Bobošíkové (Suverenita), pro Schwarzenberga zase větší část voličů Přemysla Sobotky (ODS), Vladimíra Franze a Zuzany Roithové (KDU-ČSL) z prvního kola. Zemana podle průzkumu lidé volili nejčastěji proto, že "je to Čech" (19 procent jeho voličů), kvůli jeho lidovosti (16 procent), a protože v něm viděli záruku sociálních jistot (16 procent). Schwarzenberg u hlasující bodoval zejména inteligencí a slušností (16 procent jeho voličů). Stejné procento voličů mu pak dalo hlas především proto, aby nevyhrál Zeman.

Ceny stouply v lednu kvůli DPH o 1,3 pct

Spotřebitelské ceny v Česku vzrostly v lednu proti prosinci o 1,3 procenta. Důvodem je hlavně zvýšení daně z přidané hodnoty, růst cen bydlení, potravin a nealkoholických nápojů. Meziroční inflace zpomalila na 1,9 procenta z prosincových 2,4 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Meziměsíčně vzrostly ceny čistého nájemného v nájemních bytech, dále ceny vodného a stočného. Stouply i ceny elektřiny, zemního plynu a tepla a teplé vody. Zdražila také většina druhů potravin, nejvíce zelenina, ovoce, pečivo, vejce, mléko a jogurty. Vyšší byly ceny lihovin, vína a piva. V dopravě vzrostly ceny pohonných hmot. Dráže vyšly rovněž telefonické a telefaxové služby. Na snižování cenové úrovně naopak působil především pokles cen oděvů a obuvi. Vlivem akčních slev se snížily ceny nářadí, nástrojů a potřeb pro dům a zahradu. Lednová meziroční inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,1 procentního bodu nižší. Uvedl to náměstek ředitele sekce měnové a statistiky ČNB Petr Vojtíšek.

Kuba: výkupní ceny elektřiny by měla dát prověřit vláda

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) chce, aby se výsledky auditu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o výkupních cenách fotovoltaické elektřiny co nejdříve zabývala vláda. Materiál by se na jednání kabinetu mohl dostat tento nebo příští týden. Podle předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové špatným nastavením výkupních cen v letech 2005 až 2011 zřejmě vznikla škoda ve výši desítek miliard korun. "Protože v tomto rozsahu je to největší kauza, která se dotýká veřejných financí českých občanů," upozornil.Kuba. Chce také dohledat, kdo solární elektrárny vlastní. Podniky, které dostávají jakoukoli formu podpory od státu, by podle něj měly mít transparentní vlastnickou strukturu. Ministr dále uvedl, že současný formát podpory obnovitelných zdrojů považuje za nerozumný.

Tržby obchodů za lihoviny loni klesly i kvůli prohibici o 12 pct

Tržby tuzemských obchodníků z prodeje tvrdého alkoholu klesly loni i v důsledku aféry s otravami metylalkoholem a dočasné prohibici meziročně o 12 procent. Aféra navíc zrychlila přesun spotřebitelů od domácích a levnějších k zahraničním a dražším lihovinám. Vyplývá to z analýzy, kterou pro ČTK zpracovala společnost Nielsen. "Situace, která otřásla alkoholovým trhem v České republice v roce 2012, měla kvůli více než dvoutýdennímu úplnému zákazu prodeje a následnému zmírnění dopad na oba alkoholové segmenty bez rozdílu původu výrobků," uvedl Zdeněk Palán ze společnosti Nielsen. Absolutní loňský propad tržeb za kategorie brandy, hořké bylinné likéry, koňaky, likéry, rumy, vodky a whisky dosáhl 680 milionů korun. Sledovaní obchodníci za tvrdý alkohol utržili 5,15 miliardy Kč. Analýza zahrnuje prodeje v tuzemských supermarketech, hypermarketech a diskontech, nejsou v ní údaje o prodejích v řetězci Makro, malých prodejnách, čerpacích stanicích a v gastronomii.

Poslanec Pekárek nastoupí do vězení

Odsouzený poslanec Roman Pekárek si na poště vyzvedl soudní výzvu k nástupu do vězení. Výzvě prý vyhoví ve stanovené lhůtě, neví v současnosti o ničem, co by mu v tom bránilo. Pekárek se musí dostavit do vězení do pěti dnů od chvíle, kdy výzvu převzal. Kdy tak učiní, ale neřekl. Neupřesnil ani to, do kterého žaláře má nastoupit. Pekárek jako bývalý kolínský místostarosta nabídl podle obžaloby podnikateli Petru Ličkovi, že zařídí za milionový úplatek prodej pozemků za nižší cenu, než se počítalo v městském rozpočtu. Vrchní soud v Praze mu za to loni v prosinci vyměřil pětileté vězení. Kromě trestu za přijetí úplatku a zneužití pravomoci dostal také pokutu 250.000 korun. Soud dále Pekárkovi zakázal působit v samosprávě na pět let. ODS v Kolíně mu pozastavila členství ve straně.

United Energy musí zaplatit Lesům ČR škody

Teplárenská společnost United Energy musí státnímu podniku Lesy České republiky zaplatit asi 2,8 milionu korun za škody na lesních porostech způsobené exhalacemi. Dovolání firmy, která z komořanské teplárny zásobuje Most a Litvínov, odmítl Nejvyšší soud. Podobných žalob podal státní podnik proti United Energy více, nárokoval v nich celkem částku v řádu desítek milionů korun. Nyní skončený spor je první, o kterém Okresní soud v Mostě v roce 2011 rozhodl. Týká se konkrétně škod způsobených zplodinami, které teplárna Komořany, výtopna Proboštov a další provozy United Energy vypustily v roce 2000. Šlo o tisíce tun oxidu siřičitého a oxidů dusíku. V dalších žalobách nárokovaly Lesy ČR škody za další časová období v letech 1998 až 2011. Ztráta odráží údajné snížení produkce dřeva a ztráty při prodejích. Výši škody určily znalecké posudky.

Kontrola prodeje alkoholu selhává, svaz se obrátil na EU

Kontrola prodeje alkoholu v České republice podle Svazu obchodu a cestovního ruchu selhává. Legislativa prý nenařizuje povinně evidovat tržby, a nepoctiví obchodníci tak mohou snáze prodávat nelegální výrobky. Svaz proto požádal Evropskou unii, aby české předpisy prošetřila. Uvedl to předseda svazu Zdeněk Juračka. Kontrola by se podle něj měla týkat například podmínek, za kterých probíhá nákup a prodej alkoholických nápojů, a objasnit, proč v Česku nefunguje revize tržeb. Ministr zemědělství Petr Bendl považuje jednání svazu za neférové.. Podle něj se schází pracovní skupiny, které řeší vztah ministerstva zemědělství a řetězců a tam žádnou stížnost nezaznamenal. Metanolová aféra vypukla loni v září. Kvůli otrávenému alkoholu bylo ke konci loňského roku potvrzeno 39 úmrtí. Poškozených, tedy lidí, kteří požili otrávený alkohol, je celkem 124.

Nova: Klausovo gymnázium někdo posprejoval hákovým křížem

Budovu gymnázia PORG, které vede syn dosluhujícího prezidenta Václav Klaus mladší, někdo posprejoval vyobrazením hákového kříže a rudé hvězdy. Informovala o tom televizní stanice Nova. Na zdi gymnázia se objevily také iniciály Š. M. Podle televize tak sprejer zřejmě reagoval na sobotní informaci Lidových novin, že tchán současného prezidenta Štefan Miština se za druhé světové války podílel na perzekuci slovenských Židů. V roce 1940 otec prezidentovy manželky Livie přesídlil z Prahy do Bratislavy, kde pracoval pro totalitní Ústřednu státní bezpečnosti. O osm let později pak vstoupil do Komunistické strany Slovenska. "Přestože o tom možná Václav Klaus mladší nic netuší, jeho dědeček Štefan Miština má minulost podobně temnou jako Johann Hardegg," uvedly v sobotu Lidové noviny.

V ČR výrazně ubylo sňatků, počet klesl na polovinu

V Česku po roce 1989 výrazně klesl zájem o sňatky. Jejich počet se snížil zhruba na polovinu. Za rok jich je teď už jen kolem 45.000. Zatímco před dvěma desetiletími připadlo na tisícovku obyvatel sedm či osm svateb, teď už jsou to jen asi čtyři. Rozvodovost naopak rostla. Rozpadá se téměř polovina manželství. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle odborníků se model rodiny mění. Mnoho párů volí společné soužití bez sňatku. Liberální přístup k manželství má podle analytiků souvislost s náboženstvím. Češi mají v Evropě pověst ateistů. Spíš než víra hrají ale roli společenské změny. Demografové poukazují na to, že Česko jen kopíruje situaci v západních zemích a rychle se jim přiblížilo.

Irglová s Hansard získali po Oscarech i Grammy

Rodačka z Valašského Meziříčí Markéta Irglová (24) a irský hudebník a zpěvák skupiny The Frames Glen Hansard (42) získali jednu letošních cen Grammy. Dostali ji za píseň Falling slowly a muzikál, v němž se píseň uvádí. Píseň vyšla už v r. 2006 na prvním společném albu The Swell Season, jehož název odkazuje na román Josefa Škvoreckého Prima sezóna. V roce 2008 získali za tuto skladbu, použitou ve filmu Once, Oscara za nejlepší filmovou píseň roku. Krátce předtím získali rovněž cenu Americké asociace filmových kritiků BFCA. Irský nezávislý snímek Once režiséra Johna Carneyho se proslavil poté, co získal cenu diváků na filmovém festivalu Sundance 2007. Muzikál, za který Irglová s Hansardem získali cenu Grammy, napsal irský dramatik Enda Walsh a režíroval ho John Tiffany. Premiéru měl v roce 2011 a kromě Grammy loni například ovládl prestižní americké divadelní ceny Tony.

Českou filharmonii bude dirigovat světoznámý Semjon Byčkov

Světoznámý dirigent Semjon Byčkov bude řídit koncerty České filharmonie (ČF), které se ve dnech 20., 21. a 22. února uskuteční v pražském Rudolfinu. V programu nahradí nemocného Neeme Järviho. Zazní předehra ke druhému dějství Wagnerovy opery Lohengrin, Bartholdyho Houslový koncert a Symfonie č. 2 D dur Johannese Brahmse. Byčkov se narodil v Petrohradě v roce 1952. Poprvé dirigoval ve čtrnácti letech sbor, v sedmnácti letech již vedl symfonický orchestr a o rok později, kdy vstupoval na Petrohradskou konzervatoř, i operní orchestr. Ve 23 letech emigroval do Spojených států. Rus s americkým občanstvím během své dosavadní kariéry dirigoval prakticky všechny významné orchestry světa jako jsou například Berlínská a Vídeňská filharmonie, Londýnský symfonický orchestr nebo Newyorská filharmonie. Pravidelně vystupuje na festivalu BBC Proms.

Výstava ukazuje zkoumání ostatků Tychona Braha

Výsledky výzkumu ostatků astronoma Tychona Braha ukazuje výstava v budově Akademie věd na Národní třídě. Tycho Brahe působil na dvoře císaře Rudolfa II. v letech 1599 až 1601. Dlouho se tradovalo, že byl otráven rtutí. Z jeho vraždy byl obviňován mimo jiných i jeho asistent Johannes Kepler, který se údajně toužil dostat k Braheho astronomickým záznamům. Brahe ale podle nejnovějších výzkumů českých a dánských vědců nejspíš zemřel přirozenou smrtí. Braheho ostatky, uložené v pražském kostele Panny Marie před Týnem, byly na žádost dánských vědců exhumovány v roce 2009. Oba týmy vědců dostaly vzorky a na základě jejich zkoumání dospěly k závěru, že astronom nezemřel ani na akutní, ani na chronickou otravu rtutí. Výstava potrvá do 22. února.

V pražské zoo se narodilo slůně, první za dobu historie zahrady

V pražské zoologické zahradě se narodilo slůně, a to vůbec první za její víc než osmdesátiletou historii. Zájemci by mládě mohli poprvé uvidět 30. března při slavnostním otevírání nového slonince. Čerstvý přírůstek je čtvrtým potomkem slonice Donny, která se do Prahy dostala loni na jaře z Rotterdamu. Tamní chovatelé se na porod nyní přijeli také podívat. Slůně podle něj s matkou, starší sestrou Tonyou a dalšími slony nyní obývá nový sloninec v severní části zahrady. Jeho otevření se plánuje na sobotu 30. března.

Ze sportu:

Český lyžař Ondřej Bank skončil v superkombinaci na MS ve Schladmingu jedenáctý. Vyhrál Američan Ted Ligety před Chorvatem Ivicou Kosteličem.

Eva Vítečková bylo vyhlášena druhou nejlepší basketbalistkou Evropy. Oporu USK Praha porazila jen francouzská rozehrávačka Céline Dumercová. Vítečková dosáhla na své nejlepší umístění v historii ankety, dosud byla nejlépe třetí. Z českých basketbalistek anketu pořádanou FIBA Europe vyhrála Hana Horáková v roce 2010, v roce 1996 byla nejlepší hráčkou starého kontinentu v tehdejší anketě organizované deníkem Gazzetta dello Sport zvolena Eva Horáková.

Fotbalová asociace ČR s policií podepsala obnovenou dohodu o spolupráci při pořádání zápasů. Policie bude stejně jako v předchozích čtyřech letech připravená zasáhnout až na výzvu pořadatele. V takovém případě bude utkání přerušeno. Policie také má právo zakázat odehrání zápasu, pokud nebudou splněny předem domluvené podmínky.

Basketbalisté Nymburku budou v úterý hrát o udržení naděje na postup z osmifinálové skupiny Evropského poháru. K tomu ale potřebují doma porazit přední španělský celek Bilbao. To už se jim povedlo hned na úvod skupiny, když ve Španělsku vyhráli 85:83. Nyní jsou ale oba týmy v rozdílné situaci.

Pavel Maslák vyhrál na atletickém mítinku v Gentu netradiční závod na 300 metrů a časem 32,58 sekundy vytvořil nejlepší český halový výkon v historii. Rychlejší než loňský mistr Evropy na čtvrtce byl v této sezoně pouze Lalonde Gordon z Trinidadu a Tobaga, a to o jednu desetinu.

Hokejový útočník Aleš Hemský vstřelil v nedělním utkání NHL svůj pátý gól v sezoně a přispěl k výhře Edmontonu na ledě Columbusu 3:1. Jednu asistenci si připsal obránce Ladislav Šmíd a Oilers přerušili sérii pěti porážek. Obránce Marek Židlický a útočník Patrik Eliáš se jednou asistencí podíleli na vítězství New Jersey v Pittsburghu 3:1. Eliáš tak vylepšil svou bilanci na 14 bodů ve 12 zápasech a zůstává nejproduktivnějším českým hráčem v lize.

Počasí v úterý:

V úterý a ve středu zasype celou republiku sníh, místy napadne až 15 centimetrů, na horách až 30 centimetrů. Pro kraje Pardubický, Vysočinu a celou Moravu Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu. Teploty -3 až +1 stupeň Celsia, na horách naměříme kolem -4 stupňů.

11-02-2013