Denní souhrn zpráv Zprávy

12-02-2013

ČR důrazně odsoudila jaderný test KLDR, neboť ohrožuje stabilitu

Česká diplomacie důrazně odsoudila třetí severokorejskou jadernou zkoušku. Podle ministerstva zahraničí test vážně ohrožuje mír a stabilitu v regionu a je v rozporu s mezinárodními závazky a rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Ministerstvo zahraničí současně vyzvalo KLDR k okamžitému dodržování všech rezolucí. Jaderná bomba, kterou Severní Korea nechala pokusně vybuchnout na severovýchodě země, byla údajně menší a lehčí než nálože, které odpálila při předchozích testech v letech 2006 a 2009. Pokud se tato skutečnost potvrdí, bude to znamenat, že KLDR učinila pokrok ve svém úsilí vyrobit dostatečně malé nukleární zařízení, které by se dalo použít jako hlavice pro raketu dlouhého doletu.

ČSSD chce, aby maliskou misi odůvodnil premiér Nečas nebo ministr obrany

ČSSD požaduje, aby ministr obrany nebo předseda vlády ve Sněmovně odůvodnili vyslání českých vojáků do Mali v rámci výcvikové mise Evropské unie. Největší opoziční strana pak v Parlamentu jejich vyslání do této africké země podpoří. Po jednání poslaneckého klubu sociálních demokratů to řekl stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček, který zároveň kritizoval premiéra Petra Nečase (ODS) za to, že ještě nejmenoval nového ministra obrany.

Češi se mají po dobu 15 měsíců podílet na výcviku mechanizované pěší jednotky maliské armády, do bojů s islamisty nezasáhnou. Mise bude hrazena z rozpočtu ministerstva obrany.

Václava Klause abdikace papeže mrzí

Václava Klause překvapivá abdikace papeže Benedikta XVI. mrzí, vnímal blízkost jeho a svých názorů. Klaus míní, že papež patřil k nevelkému počtu osobností současného světa, které se "nevezly na laciné vlně všeobecného pokrokářství". Prezident v prohlášení zveřejněném na svém webu uvedl, že papežovu rezignaci považuje za symbolickou součást příznaků konce epochy, v níž varovné hlasy nad směřováním současného světa ještě zněly nahlas. Odcházející papež je podle Klause významným světovým státníkem.

Miloš Zeman chce fond na splácení dluhu ČR, bude dávat 30 pct své mzdy

Miloš Zeman chce založit prezidentský fond na splácení státního dluhu. Sám do něj bude dávat 30 procent svého platu a osloví i další možné dárce. Podle něj to bude čistě soukromá věc hlavy státu. Zeman to řekl na setkání s obyvateli v Novém Veselí, kterým poděkoval za podporu a za jejich účast v prezidentské volbě. "Chci založit takzvaný prezidentský fond, kam by všichni přispívali na splácení státního dluhu. Protože málo se ví, že my platíme jenom rostoucí úroky, ale že sám státní dluh vůbec nesplácíme," uvedl Zeman.

ÚS odmítl návrh Městského soudu v Praze na zrušení amnestie

Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh Městského soudu v Praze na zrušení celé novoroční amnestie prezidenta Václava Klause. Soudci se nadále zabývají dříve doručeným návrhem skupiny senátorů. Senátorská stížnost směřuje pouze proti části amnestie, která zastavila vleklá trestní stíhání. ČTK to řekl šéf protokolu Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

CVVM: Nejdůvěryhodnějším straníkem je s náskokem Jiří Dienstbier

Mezi čelnými představiteli parlamentních stran je nejdůvěryhodnější místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Věří mu 52 procent lidí. Druhý je s odstupem předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který se těší důvěře 40 procent Čechů. Z prvního na třetí místo se propadl místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Vyplývá to z výsledků lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

ČSSD navrhla úpravu podmínek pro podporu v nezaměstnanosti

Opoziční ČSSD navrhla, aby na podporu v nezaměstnanosti měli nárok i lidé, kteří dlouhodobě onemocněli a v této době přišli o práci. Nynější podoba zákona o zaměstnanosti platná od loňského roku je podle sociálních demokratů nespravedlivá a porušuje základní práva a svobody. Novela by měla pomoci lidem, kteří jsou nemocní déle než rok, přičemž ztratí práci. Potom, co se uzdraví, nyní nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti; zákon toto právo přiznává jen lidem, kteří v posledních dvou letech pracovali aspoň rok.

ČSSD neprosadila senátní návrh na omezení platební funkce sKaret

ČSSD podle očekávání neprosadila ve Sněmovně senátní návrh, podle něhož platební funkce sKaret měla být omezena jen na výplatu dávek v hmotné nouzi. Koalice předlohu v souladu s postojem vlády zamítla. Chystá vlastní úpravy kritizovaného projektu, které připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Vládní novelu, která má odstranit nedostatky projektu kritizovaných sKaret, by poslanci mohli projednávat už na příští schůzi.

Vláda projedná plán na podporu aktivního stárnutí do roku 2017

Vláda by měla ve středu projednat národní plán opatření do roku 2017, která mají Čechům a Češkám pomoci stárnout aktivněji a déle zůstat v dobré kondici. Podle materiálu, který připravilo ministerstvo práce, by se měla rozšířit nabídka vzdělávání pro seniory. V plánu jsou i dotace na vzorové projekty kvalitního bydlení pro starší osoby či posílení péče o nesoběstačné lidi. Počítá se i s kampaní, která by změnila nepříznivý obraz stáří v očích veřejnosti. Dokument ale neobsahuje podrobnosti o tom, jak by se jednotlivá opatření případně realizovala a kolik by stála.

STEM: Třetina domácností se loni ocitla v obtížné finanční situaci

Třetina českých domácností se v loňském roce octila v obtížné finanční situaci. Velmi ohrožených je desetina. Domácností, které se v posledním roce dostaly do finanční tísně, je stejně jako před rokem. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Podle něj je poměrně dobře finančně zajištěna zhruba polovina domácností. Za posledních pět let se zlepšila finanční situace starších lidí a zhoršila naopak u mladších. Z hlediska sociálních skupin jsou rizikovou skupinou studenti, z nichž finanční problémy přiznává 55 procent. U nezaměstnaných je to 64 procent. Naopak mezi důchodci se finanční problémy vyskytují zcela průměrně, a to zhruba u třetiny.

Domácnosti loni do září vydaly o 12,5 mld míň než předloni, šetří

České domácnosti loni přestaly utrácet a začaly ještě víc šetřit. Od ledna do září vydaly o 12,5 miliardy méně než ve stejném období roku 2011. Naopak uspořily o třetinu víc, tedy celkem o 43,3 miliardy korun. Uvádí to zpráva o vývoji příjmů a výdajů, kterou by měla ve středu projednat vláda. Průměrná hrubá mzda loni za tři čtvrtletí byla 24.408 Kč. Meziročně se tak zvedla o 563 korun, tedy o 2,4 procenta. Reálná mzda ale poklesla o procento. Česká ekonomika byla loni totiž dál v recesi. Hlavním důvodem ekonomického poklesu bylo ale podle zprávy právě to, že lidé omezují spotřebu a utrácejí méně.

Pracovní poměr na dobu určitou bude možné opět uzavírat opakovaně

Pracovní poměr na dobu určitou asi bude možné opět uzavírat opakovaně bez časových omezení. Platit to má ale jen pro určitý okruh pracovníků, podmínkou má být také dohoda zaměstnavatele s odborovou organizací. Předpokládá to senátorská novela zákoníku práce, kterou podpořila Sněmovna. Předloha nyní míří do sociálního výboru. Novela má podle předkladatelů zpružnit trh práce a pomoci zlepšit konkurenceschopnost firem. Umožní například zaměstnávání sezonních zaměstnanců, aniž by musela být dodržena tříletá lhůta od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou, uvedli autoři předlohy z řad ODS a ČSSD. Využít by to mohly například zemědělské podniky a stavební firmy.

Bulhaři opět protestují proti drahým energiím, i od ČEZ

Stovky lidí v Sofii opět demonstrovaly za nižší ceny elektřiny, tepla a vody. Žádají znárodnění energetické distribuční sítě a přezkoumání vysokých účtů. Bulharská distribuční síť je rozdělena na tři regiony, které kontrolují české energetické skupiny ČEZ a Energo-Pro a rakouský EVN. Demonstranti spočítali, že výše účtů za energie za uplynulé dva měsíce dosahuje až trojnásobku běžného měsíčního platu.

Na exposlance Wolfa soud vydal evropský zatykač

Krajský soud v Ostravě vydal evropský zatýkací rozkaz na bývalého poslance za ČSSD Petra Wolfa, který se vyhýbá nástupu do vězení. ČTK to řekl mluvčí soudu Jiří Křivský. Wolf na dva projekty spolu s manželkou v letech 2005 až 2007 čerpal 11 milionů korun. Část peněz použil na hrazení vlastních nákladů. Projekty navíc byly zkopírovány z internetu. Ostravský krajský soud bývalému poslanci uložil pět let vězení a pokutu milion korun.

Kajínek žádá ministra o podání stížnosti pro porušení zákona

Obhájce na doživotí odsouzeného Jiřího Kajínka podal podnět pro stížnost pro porušení zákona, informují Novinky.cz. Odeslal ho ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi, který jako jediný může stížnost podat k Nejvyššímu soudu. Dvě stížnosti na proces v případu dvojnásobné vraždy z roku 1993 soud zamítl, a to roce 2001 a 2007.

Bývalí studenti z Brna žalují stát kvůli dvacetileté soudní při

Trojice bývalých studentů architektury z Brna žaluje stát, zastoupený ministerstvem spravedlnosti, za 20 let vlekoucí se soudní spor kvůli výrokům, které pronesli v revolučním roce 1989. Kritizovali pedagoga Jana Snášela za jeho působení v KSČ. Stát podle nich nezajistil, aby byl případ v přiměřené lhůtě projednán. Žádají po něm omluvu a každý jako odškodné 300.000 korun. Původní spor začal již 9. dubna 1991. Pedagog se s výhradami posluchačů neztotožnil a začala tak letitá soudní pře o to, zda se mají studenti, dnes již dávno architekti s dlouhou praxí, omluvit či nikoli.

Pojišťovny odhalily podvody za miliardu, meziročně o 27 pct více

Pojišťovny prokázaly loni pojistné podvody za více než miliardu korun, což je o 27 procent více než předloni. Celkem prověřovaly přes 6000 podezřelých případů, meziročně o osm procent méně. ČTK o tom informovala Česká asociace pojišťoven. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí. Nárůst objemu odhalených podvodů je podle asociace důkazem, že se pojišťovny pojistným podvodům intenzivně věnují.

ŘSD vybrala vítěze dvou tendrů na opravy D1

Vítězi tendrů na stavbu prvních dvou úseků brněnské dálnice D1 jsou sdružení firem OHL ŽS s Alpine Bau a konsorcium společností Colas CZ a Porr. ČTK to řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková. První jmenované konsorcium zvítězilo v tendru na opravu úseku mezi Lhotkou a Velkou Bíteší s cenou přibližně 597 milionů korun. Colas a Porr zvítězily v soutěži na modernizaci dálnice mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou s částkou 649 milionů korun. Obě vítězná sdružení poskytla podle mluvčí na stavbu desetileté záruční lhůty.

Rusko zakázalo dovoz drůbeže ze tří krajů ČR kvůli pseudomoru

Rusko v uplynulých týdnech postupně zakázalo dovoz drůbežího masa ze tří krajů České republiky. Informaci ČTK potvrdila Státní veterinární správa (SVS) a ministerstvo zemědělství (MZe). Důvodem je výskyt pseudomoru drůbeže známý také jako Newcastelská choroba. Již v lednu Rusko zakázalo dovážet drůbež ze Středočeského a Moravskoslezského kraje, od 7. února platí zákaz i pro Olomoucký kraj.

Podle informací, které již dříve zveřejnila SVS, byla nemoc v polovině prosince diagnostikována v chovech holubů na Mladoboleslavsku a v Moravskoslezském kraji, následně také u volně žijících hrdliček na Kolínsku a naposledy u volně žijících ptáků v Olomouckém kraji. Nemoc může způsobit hromadné úhyny drůbeže, pro člověka není nebezpečná. Majitelé některých větších chovů mají dlouhodobě povinnost vakcinace ptáků.

Krizový štáb kritizuje ministerstvo kvůli úhradové vyhlášce

Krizový štáb nemocnic, pacientů a odborů napadl ministerstvo zdravotnictví kvůli úhradové vyhlášce. Pokles úhrad za akutní a následnou lůžkovou péči i za péči ambulantní nemá podle něj obdoby, přestože nárůst výběru pojistného podle propočtu štábu byl loni nejvyšší od roku 2009. Náměstek Petr Nosek propočty odmítl jako chybné a vytkl štábu, že účelově kalkuluje a straší lidi, aby dosáhl zvýšení plateb.

Sněmovna podpořila krajský návrh zákona o šumavském parku

Sněmovna podpořila návrh zákona o Národním parku Šumava, který už před půldruhým rokem předložil Plzeňský kraj. Předloha, která by podle kritiků park zlikvidovala, přečkala hlasování o zamítnutí a míří do výboru pro životní prostředí a do zemědělského výboru. Opozice vyčítala vládě, že dosud žádný návrh zákona o Šumavě navzdory slibům nepředložila. Za "tunelpark" označil krajský návrh Viktor Paggio (LIDEM). Uvedl například, že by rozšířil stavební parcely. Podobně se už dříve vyjádřili ekologičtí aktivisté. Autoři tvrdí, že hlavním cílem krajského návrhu je ochrana před kůrovcem. V prvních zónách měl platit režim podle zákona o ochraně přírody, tedy primárně bezzásahový. Naopak v druhých a třetích zónách měl v boji proti škůdcům platit režim podle lesního zákona - tedy kácení napadeného dřeva. Zákon měl také dovolit, aby turisté mohli běžně využívat i dosud zakázané cesty v první zóně parku.

Ministerstvo kultury přidá 40 milionů na granty na živé umění

Ministerstvo kultury přidá ze svého rozpočtu 40 milionů korun na dotace živému umění. Původně měly být kráceny až o sto milionů oproti loňskému roku, což vyvolalo protesty příjemců grantů i zástupců komisí, které o rozdělení peněz rozhodují. Ministerstvo po schůzce s předsedy grantových komisí slíbilo, že rozpočet navýší. Kritikům ale zmíněná suma nestačí. Suma určená na dotace živému umění měla letos činit přibližně 280 milionů korun oproti loňským 372 milionům, přestože celkový rozpočet ministerstva se nezmenšil. Ministerstvo ale oponuje tím, že jeho reálný rozpočet klesl.

Finále Plzeň chystá letos 170 filmů, poctu složí třem osobnostem

Poctu režisérce, scenáristce a výtvarnici Ester Krumbachové, spisovateli Pavlu Kohoutovi a výtvarníkovi a režisérovi Břetislavu Pojarovi vzdá letos festival Finále Plzeň. Bilanční a soutěžní přehlídka českého filmu se koná od 21. do 27. dubna. Uvede asi 170 snímků, nabídne besedy, projekce krátkých filmů, venkovní promítání, autorská čtení, výstava a další, řekla Daniela Vítová z tiskového servisu.

Novou ředitelkou Národního zemědělského muzea bude Balaštíková

Novou generální ředitelkou Národního zemědělského muzea bude od dubna Eva Balaštíková (51). Předchozího šéfa muzea Zdeňka Nováka odvolal ministr Petr Bendl (ODS) v polovině října. Svůj krok zdůvodnil nesouladem ohledně rozpočtu organizace. Balaštíková v současnosti pracuje jako ředitelka územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem. Do nové funkce nastoupí 3. dubna.

Anifilm 2013 připomene v Třeboni první animované snímky

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2013, který se bude konat od 3. do 8. května v Třeboni, oslaví 120. výročí první projekce animovaného filmu. Chystá ty nejzajímavější z prvních českých a zahraničních animovaných snímků. Nabídne to nejlepší z animované tvorby České televize, prezentaci filmových škol z USA či projekci animovaných filmů, které byly nominovány na Cenu Americké filmové akademie, řekla mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.

Cyklus Rebelující dámy české hudby letos otevře Jana Kratochvílová

Jubilejní 10. ročník koncertního cyklu Rebelující dámy české hudby otevře 14. března v Městské knihovně v Praze extravagantní Jana Kratochvílová s projektem Illuminatica. V dalších pokračováních cyklu se ještě letos v dubnu představí šansoniérka Szidi Tobias a v květnu zpívající herečka Bára Hrzánová. ČTK o tom za pořadatele informovala Ivana Barková. Dodala, že zazní Kratochvílové hity V stínu kapradiny a Copánky i novější skladby. Provokativní blondýnka, vystupující také pod uměleckými jmény Jana Pope, Uriel, Z. Goddess, Zuru, Heretyka či Jasmina, je považována za první českou zpěvačku, která v někdejším Československu zpívala v tehdy novém stylu rock-reggae.

Svět chce být klamán, ukazuje nová výstava Západočeské galerie

Fikce a mystifikace v umění 19. století je tématem nové expozice Západočeské galerie v Plzni, kterou připravila ve spolupráci s Národní galerií. Návštěvníkům ve výstavní síni "13" ukáže, jak díla mohou klamat, a donutí tak k zamyšlení, zda je obraz skutečně tím, čím se zdá být. Jedna ze sekcí výstavy se snaží lehce provokativním způsobem přiblížit, jak se výklad popisované historické scény může "překlopit" do úplně jiné události. Výstava nazvaná Svět chce být klamán potrvá do 5. května.

České rychlopísařky hrají ve filmu Láska všemi deseti

Populární francouzský herec Romain Duris ztvárnil hlavní roli v retrokomedii Láska všemi deseti, kterou na projekci v Praze představila společnost Aerofilms. Do kin ji uvede od 21. února. Odehrává se ve Francii 50. let a vypráví o dívce (Déborah Françoisová), která se touží stát sekretářkou. K tomu však musí vyhrát soutěž v psaní na stroji - teprve pak by snad mohla získat srdce svého šéfa. Když se ve Francii ani Belgii nenašlo dost hereček pro rychlopísařky, obrátil se producent na nás. A tak se ve scénách soutěží v rychlopsaní na plátně objevily hned tři desítky českých dívek," řekl před projekcí vicemistr světa v psaní na mechanickém stroji a trenér reprezentace Jaroslav Zaviačič. Při natáčení podle něj docházelo ke komickým scénám, když filmaři filmové závodnice z Česka opakovaně napomínali, ať nepíší tak rychle. Psaly totiž viditelně rychleji než hlavní hrdinka, která měla ve scéně závodu zvítězit.

Slůně narozené v pondělí v pražské zoo už pije, běhá a prospívá

Slůně narozené v pondělí v pražské zoo už saje mléko, běhá a zatím prospívá velmi dobře. ČTK to řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek, který byl právě u výběhu slonů. Zoo také potvrdila, že malý slon je samička. Ve více než osmdesátileté historii zahrady se jedná o první narozené slůně, v celé ČR se živá narodila jen tři. Donna zabřezla ještě v původním domově v Rotterdamu, kde nyní žije i otec mláděte, pětatřicetiletý samec Alexander.

Výkonný výbor MOV navrhl vyřadit z programu OH 2020 zápas

Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru navrhl vyřadit z programu olympijských her pro rok 2020 zápas. Překvapivé rozhodnutí potvrdil mluvčí MOV Mark Adams. Změnu musí schválit v září v Buenos Aires valné shromáždění MOV, které zároveň doplní do programu jiný sport. Čeští a českoslovenští zápasníci získali na olympijských hrách jednu zlatou, sedm stříbrných a sedm bronzových medailí. Podle šéftrenéra české reprezentace Marka Švece by to byl konec zápasu v Čechách. Doufá, že se toto doporučení ještě podaří zvrátit.

Ze sportu:

Po dvoudenní pauze bude ve středu pokračovat mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě vytrvalostním závodem žen na 15 kilometrů. Pozornost bude opět upřena na elitní české duo Veronika Vítková, Gabriela Soukalová a obě můžou opět patřit mezi nejlepší. Trenér žen Jindřich Šikola pošle na start čtveřici závodnic, spolu s Vítkovou a Soukalovou nastoupí Jitka Landová a Barbora Tomešová.

Hokejový obránce Pavel Kubina bude do konce sezony působit v Ženevě. Trojnásobný mistr světa a vítěz Stanleyova poháru z roku 2004 byl doposud bez angažmá. Pětatřicetiletý Kubina naposledy oblékal dres Philadelphie, po skončení výluky NHL se ale nedohodl s žádným zámořským klubem na spolupráci. Nyní míří do Švýcarska a bude hrát za Servette Ženeva, aktuálně šestý tým tamní soutěže. V Evropě se tak Kubina objeví po osmi letech, při minulé výluce NHL hrál v sezoně 2004/05 za mateřské Vítkovice.

Český hokejový útočník Jiří Tlustý sehrál svůj nejlepší zápas v NHL, když dvěma góly a stejným počtem asistencí zařídil výhru Caroliny na ledě New Yorku Islanders 6:4. Čtyřiadvacetiletý kladenský odchovanec zaznamenal všechny čtyři body ve třetí třetině, před jejímž začátkem Hurricanes prohrávali 2:3.

Počasí:

Silné sněžení zablokovalo řadu silnic v České republice a způsobilo také mnoho nehod. Srážka hasičského auta s osobním vozem u Slané na Semilsku si dokonce vyžádala lidský život. Zvláště kamiony mnohokrát uvízly kvůli sněhu na svažitých silnicích a uzavřeny byly kvůli počasí i některé hraniční přechody. Problémy způsobené počasím se nevyhnuly ani nejfrekventovanějším silničním tahům. Zatím stále uzavřený je pro veškerou nákladní dopravu hraniční přechod v Harrachově na Semilsku.

Bude zataženo se sněžením, na západě a severozápadě Čech sněžení jen místy. Na jihovýchodě přechodně srážky smíšené. Nejvyšší teploty -4 až 0 °C, na jihovýchodě až +2 °C. V 1000 m na horách kolem -6 °C.

12-02-2013