Denní souhrn zpráv Zprávy

15-02-2013

Sněmovna podpořila odebrání platu vězněným zákonodárcům

Sněmovna podpořila návrh ODS, aby věznění zákonodárci nedostávali plat, náhrady a ztratili nárok i na další benefity, jako je například kancelář v regionech. Předloha by se mohla aktuálně týkat Romana Pekárka (dříve ODS), kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci. Předkladatelé chtěli, aby Sněmovna předlohu schválila zrychleně už v prvním čtení. Poslanci ČSSD tento požadavek ale vetovali. Pochybují o tom, že by se předloha mohla vztahovat už na toto volební období. Autoři tvrdí, že to možné je. "Lex Pekárek", jak novelu označil jeden z předkladatelů Marek Benda (ODS), by platil i v případech, pokud by poslanci byli v ochranném léčení nebo v zabezpečovací detenci. Občanští demokraté předlohu zdůvodňují tím, že zákonodárci ve vězení nemůžou řádně vykonávat mandát. Poslanci také podpořili ústavní novelu předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), aby k důvodům pro zánik mandátu poslanců a senátorů přibylo jejich pravomocné odsouzení k nepodmíněnému trestu. Nyní míří k posouzení do ústavně-právního výboru. Pokud bude schválena, mohla by platit patrně až od příštího volebního období.

Sněmovna podpořila přesun části odvodů z loterií na sport

Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh, který přesouvá část odvodů z některých loterií na podporu sportu. Záměr počítá s tím, že u kurzových sázek a číselných loterií se sníží odvody z 20 na 15 procent. Zbylých pět procent by pak provozovatelé uvedených her měli podle již dříve uzavřené dohody poskytnout jako dar Českému olympijskému výboru (ČOV) na sport. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) odhadl, že ČOV by mohl získat ročně asi 400 milionů korun. Tento záměr ocenil předseda ČOV Jiří Kejval. Kabinet má ale k němu připomínky. Chybí v něm například sankce pro případ, že loterijní firma dar neposkytne. Podle Jany Černochové (ODS) je novela velmi nekvalitní.

Sněmovna zamítla návrh VV, aby stát dorovnával obcím část příjmů

Sněmovna zamítla návrh poslanců VV, aby ministerstvo financí dorovnávalo propad příjmům těm obcím, které kvůli novele rozpočtového určení daní přijdou o část peněz. S návrhem nesouhlasila vláda. Návrh VV se týkal obcí do 3000 obyvatel a těch případů, kdy pokles příjmů zaviní nově stanovené kritérium, které omezuje váhu katastrálního území obce. Ve schválené novele zákona o rozpočtovém určení daní, která přidává peníze zejména menším sídlům na úkor čtyř největších měst, vláda nejprve navrhla, aby se při výpočtu příjmů obce zohledňovala rozloha obce jen do tří hektarů na jednoho obyvatele. Poslanci zvýšili tento limit na deset hektarů. Tak by si mělo pohoršit jen 57 obcí, zatímco původně jich měly být asi čtyři stovky.

Schwarzenberg k ministryni Hanákové: Nemám k ní výhrady

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vysvětlil ministryni kultury Aleně Hanákové, kterou do vlády poslalo partnerské hnutí TOP 09 Starostové a nezávislí, okolnosti svého jednání s bývalým rektorem Akademie múzických umění (AMU) Ivo Mathém. Po schůzce Hanáková řekla, že její práci předseda vládní strany nic nevytkl a Schwarzenberg sám poznamenal, že k Hanákové výhrady nemá. Ministr zahraničí a vicepremiér Schwarzenberg se tento týden soukromě sešel s někdejším ředitelem veřejnoprávní televize Mathém, který nyní skončil ve funkci rektora AMU. Mathé pak v médiích naznačil, že "vysoko ve vzduchu" je možnost jeho nástupu do čela ministerstva kultury. O Mathém se před více než rokem uvažovalo jako o možném nástupci tehdejšího ministra kultury Jiřího Bessera (STAN), Mathé v té době funkci odmítl, do vlády pak přišla nyní odbornou veřejností často kritizovaná Hanáková.

Rektoři se dohodli s ministrem, reforma VŠ může po letech projít

Rektoři vysokých škol se s ministerstvem školství dohodli na většině sporných bodů novely o vysokých školách, několik let připravovaná reforma by tak zřejmě letos skutečně mohla projít. Po zasedání České konference rektorů to uvedl její předseda a rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Akademici se s ministerstvem domluvili například na novém systému akreditací nebo jmenování profesorů a docentů. Fiala na zasedání rektorů například avizoval, že jmenování profesorů a docentů zůstane ve stávající podobě. Původně se uvažovalo, že by titul profesor a docent už by neměly celostátní působnost, ale vztahovaly se jen ke konkrétní univerzitě. Akademici našli s úředníky shodu i v otázce akreditací. Původně navržený systém akreditací kritizovala Akreditační komise s tím, že hodnocení univerzit by tak prý bylo roztříštěné a s nejasnými pravidly. Novelou by se měl změnit i systém financování škol.

Zástupkyně ombudsmana Seitlová končí ve funkci

Zástupkyni ombudsmana Jitce Seitlové skončilo ve čtvrtek šestileté funkční období. Zůstane ve funkci, dokud zákonodárci nevyberou jejího nástupce. Ombudsman Pavel Varvařovský by si přál na postu zástupce někoho jiného, proto se rozhodla o něj už neucházet. Na její místo jsou navrženi kandidáti s právnickým vzděláním; Filip Dienstbier z Palackého univerzity v Olomouci, poslanec ČSSD Stanislav Křeček a bývalá nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká.

Lékařské odbory vyzvou lékaře k protestu 1. března

Lékařské odbory vyzvou lékaře v nemocnicích, aby se přidali k protestu lékařské komory a 1. března ošetřili jen akutní pacienty. Řekl to předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. Na 1. března vyhlásila komora Den zdraví lékařů. Mají ho využít k péči o své zdraví a k osvětě mezi pacienty o rizicích reformy, kterou provádí ministr Leoš Heger (TOP 09). Příčinou současných problémů ve zdravotnictví je podle komory i odborů úhradová vyhláška, komora kvůli ní chystá ústavní stížnost. Odbory připomínají, že před dvěma lety vláda v memorandu slíbila výrazný růst platů. Podle odborů platy rostly ale jen v roce 2011, loni nemocniční lékaři místo deseti procent dostali 6,25, a to jen někde. Letos o peníze možná přijdou, přitom měli už mít trojnásobek průměrného platu v zemi. Podle náměstka Petra Noska nehodnotí odbory situaci objektivně a nejsou ani schopny přiznat svůj podíl na vývoji.

Odsouzený poslanec Pekárek nastoupí do vězení v pondělí

Odsouzený poslanec Roman Pekárek potvrdil, že nastoupí do vězení v pondělí. Zamíří nejdříve do vazební věznice v Hradci Králové. Kam se odtud přesune, neví. Pekárkovi, který nahradil ve Sněmovně jednoho z rebelujících poslanců ODS a nyní je nezařazeným poslancem, vyměřil Vrchní soud v Praze pětileté vězení za korupci. Poslanec s trestem nesouhlasí a mandát v dolní komoře si chce ponechat. V médiích se v minulých dnech objevila informace, že si má odpykat trest ve věznici s nejmírnějším typem dohledu v Pouchově na okraji Hradce Králové. Pekárek dostal kromě pětiletého vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci také pokutu 250.000 korun. Soud dále Pekárkovi zakázal působit v samosprávě na pět let. ODS v Kolíně mu pozastavila členství ve straně.

Korean Air zatím neví, zda podá nabídku na převzetí podílu v ČSA

Jihokorejský vlajkový letecký přepravce Korean Air stále zvažuje nabídku na převzetí podílu v Českých aeroliniích (ČSA). Mluvčí firmy podle serveru The Wall Street Journal uvedl, že podnik stále provádí hloubkovou kontrolu ČSA, neupřesnil však, kolik by firma za zhruba 44 procent akcií zaplatila. Zájem o ČSA už dříve projevila katarská společnost Qatar Airways, ani ta ale neví, zda nabídku podá. Nabídka na převzetí podílu v ČSA by byla teprve prvním pokusem Korean Air investovat do aerolinií, které se specializují na přepravu osob. Pro Korean Air připadá v úvahu, že by nabídku podala sama, anebo jako součást konsorcia.

Rafaj zrušil milionovou pokutu Lesům ČR

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zrušil milionovou pokutu Lesům ČR za údajné chyby v tendru na dodávky ochranných pracovních prostředků. Případ vrátil svým podřízeným k došetření. Podle něj verdikt není dostatečně srozumitelný. Výroky nového rozhodnutí má úřad podle něj formulovat tak, "aby byly srozumitelné a jednoznačným způsobem identifikovaly skutek, kterým se zadavatel dopustil správního deliktu." Podle původního rozhodnutí ÚOHS ze září loňského roku Lesy ČR chybovaly tím, že předmět zakázky nebyl jednoznačně vymezený. Firma s tím ale nesouhlasila. Tendr se týkal nákupu například rukavic, ochranných sluchátek, brýlí, helem, obuvi a pracovních oděvů. ÚOHS může Lesům ČR pokutu uložit znovu. Může ji také zrušit nebo snížit.

ČNB mírně zhoršila odhad vývoje deficitu veřejných financí

Česká národní banka zhoršila pro letošní rok odhad vývoje deficitu veřejných financí na 2,7 procenta hrubého domácího produktu. V listopadu počítala se schodkem 2,6 procenta. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci publikované ČNB. S horším vývojem banka počítá i pro rok 2014, na kdy nově předpověděla deficit na 2,5 procenta HDP oproti listopadovým 2,4 procenta. Ministerstvo financí počítá letos s poklesem deficitu na 2,9 procenta. Výrazněji zhoršila ČNB odhad vývoje celkového vládního dluhu, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Podle odhadů by měl v poměru k HDP letos stoupnout na 48,2 procenta HDP a v roce 2014 na 49,6 procenta. V listopadu odhady ČNB přitom počítaly s 45,3 respektive 46,9 procenta HDP. Celkový vládní dluh podle kritérií pro přijetí eura nesmí překročit 60 procent HDP.

Dovozní ceny loni v průměru rostly o 4,2 pct a vývozní o 2,9 pct

Ceny dováženého zboží se za celý loňský rok meziročně v průměru zvýšily o 4,2 procenta a vyváženého zboží o 2,9 procenta. V samotném loňském prosinci ceny po dlouhém období meziročního růstu poklesly, u dovozu to bylo meziročně o 0,6 procenta a u vývozu o 0,7 procenta. V porovnání s loňským listopadem se dovozní ceny snížily o 1,1 procenta a vývozní o 0,7 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Z hlediska celého roku 2012 u dovozu nejvíce zdražila minerální paliva, potraviny, chemikálie a ceny strojů a dopravních prostředků. Snížily se pouze ceny ostatních surovin. Ve vývozu statistici zaznamenali růst cen chemikálií, průmyslového spotřebního zboží, potravin, ostatních surovin a strojů a dopravních prostředků. Nejvíce naopak klesly ceny minerálních paliv.

Pět z 20 největších solárních elektráren má skryté vlastníky

Za pěti z 20 nejvýkonnějších solárních elektráren v zemi stojí společnosti s akciemi na majitele. Neznámí majitelé jsou například u druhé největší fotovoltaické instalace v zemi, elektrárny Nová Ves-Vepřek na Mělnicku, která má instalovaný výkon 35,1 megawattu. Největší solární park v Česku provozuje energetická společnost ČEZ u Ralska, kde má čtyři elektrárny o souhrnném instalovaném výkonu 38,3 megawattu. Energetické společnosti, jejímž většinovým vlastníkem je stát, patří ještě další tři solární elektrárny z desítky největších fotovoltaických provozů v zemi.Nejasní jsou vlastníci také u deváté největší fotovoltaické elektrárny v ČR u Uherského Brodu. Zařízení patří společnosti Divalia, která je podle obchodního rejstříku vlastněná firmou Milplace s akciemi na majitele.

Do Prahy přijede příští týden 6000 Dánů, policie je připravena

V příštím týdnu by do Prahy mělo přijet dalších zhruba šest tisíc mladých Dánů. V posledních dnech museli policisté zasahovat u desítek incidentů opilých Dánů, kteří kromě rvaček také demolovali ubytovací zařízení. Tamní prázdniny budou trvat ještě celý příští týden. Pražská policie proto ponechá zesílené hlídky nejen v průběhu víkendu, ale i celý příští týden. Řekla to policejní mluvčí Eva Kropáčová s odkazem na informace z dánského velvyslanectví. Podle ní zatím Prahu navštívilo asi 8000 studentů. Zdravotníci ošetřili za poslední tři dny 28 cizinců, z nichž 16 bylo nezletilých. Od začátku týdne policie řeší denně zhruba deset incidentů. Z dřívějších informací policie vyplývá, že studenti mají na svědomí v pražských hotelech škody za statisíce korun. Ve středu například způsobili škodu více než 100.000 korun na vybavení hotelu ve Vladivostocké ulici. Další skupinka Dánů se zase ve stejný den v jiném hotelu v Milevské ulici poprala. Podle Kropáčové však většina způsobených škod bylo uhrazeno z kaucí, které studenti museli zaplatit, nebo také z jejich účtů.

Reportér ČTK Vondrouš zvítězil v jedné z kategorií World Press Photo

Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš získal v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo první cenu v kategorii sportovních akcí. Uspěl se sérií snímků z Velké pardubické. Oznámili to organizátoři soutěže na svém webu. "Považuji to za největší úspěch, největší ocenění, kterého může fotograf dosáhnout. Velmi si toho vážím. A také toho, že se mi podařilo toto ocenění získat i díky působení v ČTK," reagoval na zprávu Vondrouš. V předchozích ročnících prestižní soutěže, která vzhnikla v roce 1955, získali ocenění i další čeští fotografové. Například Antonín Kratochvíl, žijící v USA, zvítězil v ročníku 1997 v kategorii reportážní fotografie o lidech v současném dění. V dalších ročnících si třetí místo vybojovali Jan Šibík z týdeníku Respekt a fotograf deníku Lidové noviny Michal Novotný.

Na výstavu českého umění v Koreji chodí 400 lidí denně

Na výstavu českého moderního umění v jihokorejském Soulu, která začala 24. ledna, chodí průměrně 400 návštěvníků denně. Podle Evy Kolerusové, mluvčí Národní galerie v Praze, která výstavu připravila, se počty návštěvníků postupně zvyšují; výstava také podle ní měla kolem stovky mediálních ohlasů. Podle dřívějšího vyjádření vedení NG by expozici, která potrvá do 21. dubna, mohlo celkem navštívit až 200.000 lidí. Výstava v Soulu je největší zahraniční prezentací české malířské moderny v novodobé historii České republiky. Jmenuje se podle obrazu Josefa Šímy Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl, a zahrnuje také díla Jindřicha Štyrského, Františka Kupky, Františka Muziky, Emila Filly, Karla Teigeho, Toyen, Josefa Čapka, Bohumila Kubišty a dalších významných českých výtvarníků tohoto období. Všechna patří do sbírek NG a jsou běžně vystavená ve Veletržním paláci v Praze. Výstavu iniciovalo Národní muzeum současného umění v Soulu. V Koreji totiž roste zájem o českou kulturu a umění.

Nové občanské sdružení chce zachránit Americké centrum v Plzni

Nové občanské sdružení chce zachránit zkrachovalé Americké centrum v Plzni (ACP). Desítka dobrovolníků loni založila občanské sdružení, jež má zájem oživit aktivity centra, řekla Jana Machová ze sdružení. Podle ní záleží na Plzni, zda další fungování centra podpoří a přistoupí na projekt, jenž sdružení předložilo. ACP bylo společným projektem několika zakládajících institucí, například města Plzně, univerzity a americké ambasády. Pořádalo přednášky, besedy, výstavy, provozovalo anglickou knihovnu, restauraci a bylo jedním z tradičních míst každoročních Slavností svobody. Sdružení navrhuje radnici, aby s ním uzavřela smlouvu o provozování objektu. Dobrovolníci jsou přesvědčeni, že dokážou dát Americkému centru náplň a program, která ho i ekonomicky udrží. Předchozímu ACP se to ale nedařilo. "Jednou z hlavních priorit je zachování a provoz knihovny i jazykových kurzů angličtiny. Pro veřejnost však chystá občanské sdružení i mnoho nového, jako je například dětský klub, dramatický kroužek, dny americké kultury či zajímavé výstavy," vyjmenovala Machová.

Čeští poutníci se pojedou rozloučit s papežem

Někteří čeští věřící se chystají do Vatikánu na rozloučení s papežem Benediktem XVI., které se bude konat 27. února. Poutě autobusy a letadlem organizuje poutní centrum královéhradeckého biskupství. Za končícím papežem se vydá přibližně 200 věřících z různých farností společně s kněžími i seminaristy. "Svoji přítomností chtějí věřící z ČR vyjádřit svou vděčnost odstupujícímu papeži za jeho pontifikát i zvlášť za vřelý vztah, který Svatý otec Benedikt XVI. choval k naší zemi a církvi v ČR," uvedl na dotaz Jiří Prinz z tiskového oddělení České biskupské konference. Papež české katolické věřící potěšil v roce 2009, kdy přijel na návštěvu ČR.

Zemřel zakladatel Smetanova kvarteta Antonín Kohout

Ve věku 93 let v Praze zemřel violoncellista, zakladatel Smetanova kvarteta a hudební pedagog Antonín Kohout. Poslední rozloučení s bývalým profesorem pražské AMU se uskuteční 27. února ve velké obřadní síni Strašnického krematoria v Praze. Antonín Kohout se narodil 12. prosince 1919 v Lubné u Rakovníka. Po absolvování nižšího gymnázia vystudoval pražskou konzervatoř a Hudební fakultu AMU. K jeho pedagogům patřili Karel Pravoslav Sádlo, Josef Micka a Karel Moravec. V roce 1945 se stal zakládajícím členem Smetanova kvarteta, jednoho z nejlepších světových souborů tohoto druhu. Kvarteto odehrálo přes 4100 koncertů v Evropě, USA a Japonsku, natočilo přes 140 desek a významně se podílelo na propagaci české hudby, zvláště Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka.

V podání Filharmonie Brno zaznějí největší hity Queen

Největší hity skupiny Queen zazní příští týden v podání Filharmonie Brno. Orchestr je spolu s pěveckými sólisty uvede na dvou koncertech ve Wannieck Gallery. Písně od Queen se už v minulosti objevily v různých symfonických verzích. Program obou koncertů tvoří 16 písní, které britská hudební skupina nahrála v letech 1974 až 1991. Některé z nich patří k vůbec nejslavnějším rockovým skladbám - třeba A Kind of Magic, Radio Ga Ga, We Will Rock You, Bohemian Rhapsody nebo The Show Must Go On. Zazní také skladba We Are the Champions, známá jako hymna vítězů nejrůznějších soutěží.

Ze sportu

Hokejisté Lva Praha zvítězili na ledě Spartaku Moskva 2:0 a v předstihu si tak zajistili postup do play off Kontinentální ligy. O páté výhře nováčka soutěže za sebou rozhodli svými góly Niclas Danielsson a Tomáš Rachůnek. Brankář Tomáš Pöpperle udržel pošesté v sezoně čisté konto.

České biatlonistky obsadily ve štafetě na 4x6 kilometrů na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě desáté místo. Domácí reprezentantky po skvělých výkonech opor Veroniky Vítkové a Gabriely Soukalové po polovině závodu vedly, Jitka Landová ale selhala při střelbě vestoje a finišmanka Barbora Tomešová ještě o jednu příčku klesla.

Hokejový útočník Milan Hejduk z Colorada dosáhl po nedávném tisícím utkání v NHL na další milník, na ledě Minnesoty při výhře 4:3 po samostatných nájezdech si připsal 800. bod ve slavné soutěži. Třetím českým hráčem, který tuto hranici pokořil, se stal díky gólu ve 38. minutě. Na kontě má Hejduk, který ve čtvrtek oslavil sedmatřicáté narozeniny, z 1003 duelů 373 branek a 427 asistencí.

Hokejisty Českých Budějovic posílí od příští sezony obránce Martin Pláněk ze Znojma, které hraje v mezinárodní rakouské lize EBEL. Jednadvacetiletý účastník mistrovství světa do dvaceti let ze sezony 2010/11 si v tomto ročníku připsal v 46 zápasech 18 bodů za šest branek a 12 asistencí.

Golfistovi Marku Novému nevyšel premiérový turnaj na okruhu Challenge Tour, druhé evropské lize. Český hráč má po dvou kolech v keňském Nairobi na kontě čtrnáct ran nad par a neprošel cutem.

Běžce na lyžích čeká o víkendu generálka před mistrovstvím světa ve Val di Fiemme, které odstartuje už příští týden. Světový pohár ve švýcarském Davosu absolvuje i česká reprezentace v čele s Lukášem Bauerem. "Davos je součástí přípravy. Ten, kdo tady vyhraje, nemusí uspět na mistrovství, ale slušný výsledek samozřejmě povzbudí," řekl trenér Miroslav Petrásek svazovému webu. "Proto ani tolik nesleduju ostatní týmy, není třeba se tím rozptylovat."

Počasí v sobotu:

Místy bude slabě sněžit, obloha bude zatažená nebo oblačná. Teploty přes den -1 až +3 stupně, na horách -2. Foukat bude slabý severozápadní vítr.

15-02-2013