Zprávy

Gross nadále vede v boji o šéfa ČSSD, Škromach má první nominaci

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross je nadále jednoznačným favoritem boje o funkci šéfa strany. Potvrdily to sobotní krajské konference ČSSD, které většinou podpořily právě jeho. Na Grossově převaze nic nezměnilo ani to, že jeho soupeř Zdeněk Škromach dosáhl prvního výraznějšího úspěchu. Na Zlínsku totiž tento nynější místopředseda strany získal vůbec první nominaci na funkci jejího šéfa.

Grosse podpořily pražská, královéhradecká, olomoucká a liberecká organizace ČSSD. Po konferencích, jež se konaly v předchozích týdnech, tak má Gross osm nominací. Jeho stranické akcie posiluje i to, že se daří ministru financí Bohuslavu Sobotkovi, který se chce stát prvním místopředsedou. Sobotka je považován za spojence Grosse ve snaze změnit ČSSD po vzoru britských labouristů tak, aby byla přijatelnější pro střední vrstvy.

Největším překvapením skončila konference na jižní Moravě, kde byl za favorita považován Škromach. Jihomoravská sociální demokracie se nakonec rozhodla nevyjadřovat podporu žádnému z kandidátů. Navíc pro Grosse hlasovalo 55 a pro Škromacha 54 delegátů. Šéfka jihomoravské organizace ČSSD Zuzana Domesová, která se netají sympatiemi ke Škromachovi, rezignovala na funkci.

Některé krajské organizace využily sobotní konference k výběru svých regionálních předsedů. Pražští sociální demokraté si do čela vybrali náměstka primátora hlavního města Petra Hulinského, který porazil ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka, jehož přitom osobně podpořil na konferenci Gross. Hulinský je spojován s bývalým předsedou ČSSD Milošem Zemanem.

Sníh a vítr celý den komplikoval dopravu na mnoha místech

Sníh a nárazový vítr po celou sobotu komplikovaly dopravu na mnoha místech republiky. Situace byla složitá pro silničáře i řidiče zejména v horských polohách. Na silnicích se tvořily závěje a sněhové jazyky. Bez řetězů nejsou některé úseky silnic vůbec sjízdné.

Policisté pomáhali celý den silničářům udržet průjezdnost silnice z Jáchymova na Boží Dar v Krušných horách. Do hor pouštějí jen řidiče se sněhovými řetězy. Silnice z Božího Daru na Klínovec je nadále uzavřena.Silnice z Dubí na Teplicku na hraniční přechod Cínovec byla dopoledne pro kamiony uzavřena, po poledni se pro nákladní dopravu opět otevřela. Během dne se vytvořily až desetikilometrové kolony aut na sněhem zaváté mezinárodní silnici E65. Kritická situace panovala až do odpoledne také na Jilemnicku. Policisté zakázali vjezd na silnici z Dolních Šlapanic na Benecko a Mísečky. Vozy přes ni stály křížem a silničáři vozovku nestačili protahovat. Silničářům na Jablonecku a Semilsku práci již třetí den komplikovaly stromy padající na vozovky. Kácely se pod nápory prudkého větru a vahou sněhu. Místy napadlo za uplynulých 24 hodin až půl metru sněhu. Sněžilo i na celém území Moravskoslezského kraje. Silničářům se jen s největším nasazením podařilo udržet všechny silnice sjízdné.

Česká nemocnice ve Srí Lance slavnostně otevřena

Na jihu Srí Lanky byla v sobotu oficiálně uvedena do provozu česká mobilní nemocnice, jejíž část nicméně funguje již od pátku. Slavnostního otevření se zúčastnily desítky místních činitelů, včetně ministra zdravotnictví Nimala Siripaly De Silvy, a novinářů. ČTK to sdělil vedoucí zdravotnické mise Jaromír Dolanský.

Zařízení, které má charakter vojenské polní nemocnice, nahrazuje původní budovu zničenou koncem prosince přívalovými vlnami cunami. Při katastrofě zahynulo přes 30.000 lidí. Nemocnice byla původně koncipována pouze pro dětské pacienty, ale nakonec byla rozšířena o porodní a gynekologické oddělení. Pracuje v ní jednadvacetičlenný liberecký tým českých lékařů, zdravotních sester, techniků a dalšího personálu. Na konci ledna se k nim připojí tým porodníků z Hradce Králové.

OSN: Český obchodník se zbraněmi zadržený v Libérii je na útěku

Český obchodník se zbraněmi Dalibor Kopp, který byl v západoafrické Libérii zatčen v polovině prosince loňského roku, je na útěku. Podle agentury AFP to v sobotu oznámil zvláštní vyslanec OSN v Libérii Abú Músá. České ministerstvo spravedlnosti požádalo před týdnem o Koppovo vydání. Dvaačtyřicetiletý podnikatel prý zmizel poté, co dostal povolení zřejmě od zkorumpovaného úředníka opustit na 24 hodin vězení, aby se mohl setkat s manželkou a dítětem.

Kopp v sobotu telefonicky Českému rozhlasu tvrdil, že nikam neprchá a že byl normálně propuštěn. Mluvčí resortu spravedlnosti Petr Dimun v první reakci řekl, že ministerstvo opět požádá o Koppovo vydání, pokud se dozví, že byl znovu zatčen.

Músá odmítl sdělit jméno úředního činitele, který takové povolení podepsal. Řekl pouze, že hned, jak se v noci na sobotu o záležitosti dozvěděl, dal příkaz k jeho okamžitému zatčení. Koppa s rodinou ale policie už nenašla. "Pátráme po něm od (pátečního) večera. Tento muž představuje nebezpečí pro celou západní Afriku. Aktivně se účastní vyostřování konfliktů v oblasti tím, že prodává zbraně různým ozbrojeným skupinám. Pustit takového muže na svobodu je samo o sobě nebezpečím pro mírový proces v Libérii," citovala AFP abú Músu.

Podle Radiožurnálu se Kopp chystal v Libérii a v dalších afrických zemích podléhajících zbrojnímu embargu prodat linku na výrobu těžkého kulometu a několik tisíc nábojů do lehkého děla.

Koppa zadržely v Libérii jordánské mírové složky OSN na základě mezinárodního zatykače, který na něj v září loňského roku vydal Městský soud v Brně pro tři různé trestné činy týkající se nelegálního obchodování s vojenským materiálem. Hrozilo mu desetileté vězení. Policie a státní zastupitelství požadovaly již v dubnu, aby byl vzat do vazby. Poté, co soud ale odmítl vydat zatykač, uprchl podnikatel do zahraničí.

Policie Součkové přidala zneužití pravomoci veřejného činitele

Bývalé ministryni zdravotnictví Marii Součkové přibylo další obvinění. Kromě porušování povinnosti při správě cizího majetku ji policie od středy viní i ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Obviněná byla 19. ledna také k oběma trestným činům vyslechnuta, řekl ČTK obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Exministryni teď hrozí až deset let vězení. "Nesouhlasím s obviněním a budu se tvrdě bránit," řekla Nově v reakci na své druhé obvinění Součková. Podle státního zástupce spáchala exministryně trestnou činnost úmyslně. "Ten úmysl spočíval v tom, že opatřila jinému neoprávněný prospěch," řekl Nově Bláha.

Součková je stíhána kvůli uzavření smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human. Je podezřelá z toho, že svým jednáním způsobila státu škodu velkého rozsahu, protože smlouva prý byla pro stát nevýhodná. Součková, která pověřila Nováčka zastupováním státu bez výběrového řízení, minulý pátek vystoupila z ČSSD. Podle Novy padlo druhé obvinění Součkové kvůli tomu, že Nováčka nechávala dál zastupovat ministerstvo, i když byla opakovaně upozorněna, že je to nezákonné.

Právo: Zřízení týmu Mlýn umožnil bývalý ministr vnitra Vodička

Zřízení policejního týmu Mlýn umožnilo nařízení bývalého ministra vnitra Jindřicha Vodičky (ODS). Dokument ministerstva vnitra z roku 1997 byl tajný. Informuje o tom sobotní Právo, které má kopii dokumentu k dispozici. Podle deníku je v textu Vodičkova nařízení stanoveno, že mohou takový tým zřídit ředitelé útvaru policie, policejní prezident nebo ministr vnitra. Specializovaný tým se podle nařízení zřizuje "k zabezpečení odhalování a objasňování trestných činů, které je vzhledem k jejich rozsahu a složitosti obtížné, vyžádá si značné úsilí a nelze je náležitě provést běžnými kriminalistickými postupy a prostředky". Týmu má podle Práva velet policista, který je na odhalování dané trestné činnosti specializován. Vedoucí je podřízený "pouze tomu, kdo svým rozhodnutím tým zřídil, a jemu podává informace o činnosti týmu".

Tým Mlýn zřídil premiér Stanislav Gross v době, kdy byl ministrem vnitra. Podle tisku pro něj policejní skupina sbírala informace. Gross to však odmítá a ve čtvrtek navrhl, aby byly zveřejněny případy, kterými se Mlýn zabýval. Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun podal v úterý kvůli existenci utajovaného policejního týmu Mlýn trestní oznámení. Chystá i další, tentokráte pro podezření ze zločinného spolčení.

Podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Františka Bublana se tým věnoval podezření, že někteří policisté předávají citlivé informace lidem vyšetřovaným v hospodářských kauzách. Kauzy Investiční a Poštovní banky či televize Nova, o kterých spekuloval tisk, však prý podle ministra nešetřil. Důvod, proč Mlýn vznikl a proč se kauzami nezabývala Inspekce ministra vnitra, vysvětlil Bublan tím, že inspekce nebyla v roce 2002 na dobré úrovni. Neměla prý specialisty na šetření hospodářských kauz. O tom, zda policejní tým existoval v souladu se zákony, jednali ve čtvrtek členové sněmovního branného výboru. Neshodli se.

Odborníci odhalili při IQ testech v Praze řadu nadaných dětí

V pražském gymnáziu Buďánka v sobotu odborníci po celý den měřili zájemcům IQ. Akce byla zaměřena zejména na děti od dvou a půl do 19 let. "Byly tady opravdu děti všech věkových kategorií, i od těch nejnižších. Odhalili jsme, že několik velmi malých dětí je na tom s inteligencí velmi dobře," řekl ČTK předseda společnosti Mensa ČR Václav Fořtík.

Nejmenší děti absolvovaly nonverbální testy, při kterých většinou doplňovaly obrázky a různé skládačky. Na starší čekaly vícesložkové testy inteligence. Čas si mezitím děti mohly krátit hraním deskových her na rozvoj duševních schopností. Některé děti testování bavilo více, jiné méně nebo vůbec. "Já jsem tam vůbec nic nevyplnila. Strávila jsem tam hodinu úplně zbytečně," křičela na svou maminku nešťastná školačka. Sobotní akce přilákala desítky zájemců.

Halík je nadále prezidentem České křesťanské akademie

Prezidentem České křesťanské akademie se stal na dalších šest let kněz a pedagog Tomáš Halík. Občanské sdružení založené bezprostředně po listopadu 1989 ho v sobotu opětovně zvolilo na valné hromadě v Praze. Halík, populární kazatel a známý, veřejně činný intelektuál, zastává tuto funkci již od roku 1990.

Akademie působí již v 63 městech republiky, má přes 1700 individuálních členů a řadu členů kolektivních - Kolegium katolických lékařů, Vysokoškolské katolické hnutí, Společnost pro církevní právo a další, informovala ČTK Ilona Trnková z této organizace. Před Halíkem stál krátce v čele organizace Josef Zvěřina, významný český katolický teolog a obhájce lidských práv, a to do své smrti v roce 1990.

Halík je farářem nově zřízené první české katolické "akademické farnosti", na niž byla loni povýšena dosavadní duchovní správa studentského chrámu Nejsvětějšího Salvátora na Křižovnickém náměstí v Praze. Halík tam působí od roku 1990. I v tomto kostele se vedle bohoslužeb konají duchovní, kulturní a vzdělávací programy, přednášky, diskuse, hudebně- literární a divadelní večery i ekumenická a mezináboženská setkání. Halík se zasazuje o to, aby se vytvářely mosty mezi světem víry a světem vědy a kultury a aby vznikal přátelský dialog soudobého křesťanství a tvůrčího kritického myšlení.

Právo: V kauze Lizner se objevil další důkaz, výpověď Sotony

V kauze bývalého šéfa kuponové privatizace Jaroslava Liznera se objevil další důkaz, výpověď podnikatele Luboše Sotony. Podle ní byla nejznámější korupční aféra 90. let údajně vyvolána policejní provokací. Informuje o tom sobotní Právo.

Lizner byl v roce 1996 odsouzen za zneužití pravomoci veřejného činitele a úplatkářství k šesti letům vězení. O dva roky dříve totiž převzal policií nastrčený osmimilionový úplatek. V prosinci 1998 byl podmíněně propuštěn z věznice v Českých Budějovicích, kde včetně vazby strávil více než polovinu vyměřeného trestu. Stále trvá na nevině, a proto žádal nový proces, který by ho očistil. Loni v prosinci s žádostí o obnovu procesu neuspěl, na místě si však proti verdiktu podal stížnost.

Podle Práva je novým důkazem v celé kauze paradoxně výpověď podnikatele Sotony, který Liznera z korupčního jednání usvědčil. Zatímco Lizner tvrdil, že osm milionů vzal od Sotony jako zálohu na privatizaci Mlékáren Klatovy, podle podnikatele si šéf kuponové privatizace řekl o úplatek. Liznerův advokát Ivan Krutský však tvrdí, že za jiných okolností vypovídal Sotona o případu odlišně. A to v kauze, ve které byl sám stíhán a nepravomocně odsouzen za podvod a další majetkové delikty, píše Právo. Podle Liznerova advokáta tato Sotonova výpověď poukazuje na svědectví bývalého policejního agenta Ondřeje Hrocha, který byl v 90. letech nasazen na Sotonu a u soudu tvrdil, že celá kauza byla policejní provokací. Kriminalisté však jeho verzi popřeli.

MfD: Lékař prováděl v 50. letech pokusy na politických vězních

Lékař Bohuslav Čížek prováděl v 50. letech pokusy na českých a slovenských vězních, kteří museli pracovat v uranových dolech v Jáchymově a okolí. Uvádí to zpráva ministerstva vnitra z roku 1961, která byla před rokem nalezena ve Státním ústředním archivu v Praze. Informuje o tom sobotní Mladá fronta Dnes. "Bylo objektivně zjištěno, že MUDr. Čížek dělal pokusnictví na lidech tím, že prováděl neindikované, nebezpečné nebo nepříjemné zákroky jako odčerpávání mozkomíšního moku, žaludečních šťáv...," cituje MfD dokument. Vězňům byly také odebírány vzorky kostní dřeně nebo na nich byly zkoušeny léky. Lékař své pokusy prováděl ve vězeňské nemocnici ve Vykmanově, kterou vedl. V roce 1961 nemocnici navštívila prověrková komise ministerstva vnitra a Čížek byl o dva stupně degradován a odvolán. Zpráva ministerstva pak skončila v archivu, kde byla před nedávnem náhodně objevena. Pak ji dostala policie, píše MfD.

"Zahájili jsme trestní stíhání. Jednalo se o podezření z ublížení na zdraví a zneužití pravomoci veřejného činitele," řekla MfD vyšetřovatelka Jarmila Novotná. Čížek však již byl v té době osm let po smrti, kriminalisté nakonec případ odložili pro nedostatek důkazů. Policie se nyní rozhodla případ zveřejnit, aby získala další svědky. Řada z nich však již také nežije, píše MfD. Některá svědectví navíc podle police vyznívala spíše v Čížkův prospěch. Někteří bývalí vězňové na něj vzpomínali v dobrém, protože vězeňská nemocnice často bývala jediným místem klidu, kde se mohli ukrýt před nekonečným šikanováním. "Nakonec se mi nepodařilo najít žádného svědka, který by například dosvědčil, že se jeho spoluvězeň stal obětí pokusů," řekla listu Novotná.

Vojenští nadšenci si bitvou připomněli operaci u Sokolova

Zhruba dvě stovky uniformovaných milovníků vojenské historie v sobotu na vojenském cvičišti v Jaroměři-Josefově na Náchodsku předvedlo ukázku bojů mezi německými, ruskými a českými jednotkami za druhé světové války. Vojenskou ukázkou si připomněli 62. výročí bitvy u ukrajinského Sokolova.

"Počasí nám vyšlo perfektně, bylo po kotníky sněhu, mrazivo, to je to, co jsme si přáli, pro nás i techniku by byla nejhorší obleva a po kolena bahna," řekl ČTK Petr Dostál z Klubu vojenské historie v Josefově, který akci společně s Armádou ČR pořádal. V silném větru zápolení nadšenců sledovalo zhruba 500 lidí, kteří mohli v akci vidět i ruskou a německou vojenskou techniku z druhé světové války.

Bitva u Sokolova z března 1943 byla historicky významnou událostí, protože se v ní poprvé do bojů druhé světové války na východní frontě zapojily československé jednotky. Vojenské operace se zúčastnilo asi 970 českých a slovenských vojáků. Při bojích jednotka za cenu těžkých ztrát podle některých pramenů vyřadila zhruba čtyři stovky německých vojáků, 19 tanků a šest obrněných vozidel.

Rodiče se šli zapsat do první třídy, aby zachránili školu v Brně

Záchrana základní školy v brněnských Kamenačkách, které v rámci plánované reorganizace hrozí zrušení kvůli malému počtu prvňáků, byla cílem sobotního happeningu asi dvacítky rodičů. Někteří se přišli do školy zapsat jako prvňáčci, přičemž si zápis vyzkoušeli se vším všudy. Recitovali básničky, skákali přes švihadlo a předvedli pantomimickou scénu, při níž hádali povolání. "Jsem Roman Jedlička a moc se těším do školy," oznámil jeden z dospělých.

Příchod skutečných malých prvňáčků ředitelku školy Jaroslavu Bělkovou zklamal. "Letos jich asi málo mít budeme," řekla novinářům. První den zápisu přišlo 11 dětí, devět z nich se ale dočkalo odkladu. K otevření prvního ročníku je potřeba nejméně 17 dětí. Předsedkyně školské komise radnice Brna-Židenic Dana Ferenčáková by ale za optimální považovala 24 až 25 žáků. Ferenčáková řekla, že prosazovala variantu zachování alespoň části školy, například první až páté třídy. Vedení Kamenaček i tamní sdružení rodičů bojují ale za zachování celé školy. Argumentují například její stoletou historií a úspěšností při získávání grantů.

Diplomat, který byl vyhoštěn z Běloruska, se vrátil do Česka

Diplomat Pavel Křivohlavý, kterého běloruské úřady vypověděly ze země kvůli údajnému porušení zákonů, se v sobotu vrátil do Česka. ČTK to řekl mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář. Na dotaz ČTK uvedl, že na ministerstvu zahraničí by měl odvolaný diplomat případ vysvětlit příští týden. "Není to událost, která by se musela řešit o víkendu," řekl Kolář.

Podle webu běloruského ministerstva vnitra zadržela Křivohlavého ve středu policie. V minské kavárně údajně konzumoval alkohol se šestnáctiletým studentem střední školy. Dříve uváděly běloruské úřady, že šlo o sedmnáctiletého studenta. Podle informací České televize a televize Nova existuje podezření, že se schůzky českého diplomata s mladistvými neomezovaly pouze na konzumaci alkoholu, ale i na sexuální styky.

Česká republika reagovala na vypovězení svého diplomata tím, že vypověděla běloruskou diplomatku. Šéf českého zastupitelského úřadu v Minsku byl navíc povolán do Prahy ke konzultacím.

Iráčané z ČR se v Berlíně bez problémů zaregistrovali k volbám

Asi 70 Iráčanů žijících v České republice se v Berlíně bez potíží zaregistrovalo pro první svobodné volby v Iráku, které se uskuteční koncem příštího týdne. Jejich převoz do Berlína uspořádala humanitární společnost Člověk v tísni s přispěním ministerstva zahraničí. "Dva autobusy z České republiky jsou jediné ze zahraničí, které přijely organizovaně. Zatím se v Berlíně registrovali individuální příchozí ze Švýcarska," řekl ČTK a Českému rozhlasu Jakob Preuss z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která pomáhá volby organizovat.

V Česku žije asi 300 Iráčanů a někteří se zřejmě pojedou registrovat individuálně. "Tohle pro nás znamená velmi mnoho," řekla novinářům Rusu Abdulhamidová, maturantka střední průmyslové školy na Proseku. "Chceme mít svobodu, chceme žít jako normální lidé a myslím, že si vytvoříme stát, na který budeme hrdi," doufá dívka, jejíž rodiče odešli z Iráku kvůli válce v Perském zálivu. Návrat si ale představit dovede, zlepší-li se situace v zemi.

Kubánští manželé se v Praze po roce a půl shledali se svými dětmi

Asi nejšťastnější den za poslední rok a půl zažili v sobotu kubánští manželé, kteří dostali v prosinci 2003 azyl v České republice. Na Kubě museli nechat své dvě děti. Po 18 měsících vyjednávání devítiletý Yancarlos a dvouletá Ivana přiletěli za svými rodiči do Prahy. Uvítání na pražském ruzyňském letišti se neobešlo bez slziček dojetí. "Cítím se velmi dobře. Celkově jsme byli optimisté, že kubánské úřady naše děti nakonec za námi pustí, chvilkami jsme ale už ztráceli naději," řekla novinářům matka obou dětí, dvaatřicetiletá Mayda Arguellesová. Nejvíc se teď těší na to, že budou žít normální život a dál bojovat za svobodu na Kubě.

Saborit a Arguellesová přijeli do Česka asi před půldruhým rokem. Saborit musel na Kubě opustit univerzitu kvůli diplomové práci analyzující současnou kubánskou společnost. Práce byla označena za kontrarevoluční. Jeho žena byla propuštěna z práce. Měli strach z represí, a tak se rozhodli odcestovat. Nyní žijí v Brně. Jejich dětem ale kubánské úřady bránily vycestovat. Loni v prosinci proto na podporu jejich vydání demonstrovaly před kubánským velvyslanectvím asi tři desítky lidí. Rodiče byli dokonce připraveni zahájit i protestní hladovku. "V tuto chvíli se Kuba snaží o normalizaci vztahů s Evropskou unií a nerada by viděla, když by se příliš vytahovaly na světlo případy porušování lidských práv, které se tam dějí. Takže díky tomu si myslím, že děti nakonec pustili," dodala Arguellesová.

Kavárna Obratník na Smíchově oslaví velkým programem třetí výročí

Pražská smíchovská literární kavárna Obratník chystá na pátek 28. ledna oslavy třetího výročí existence. Od odpoledních do pozdních večerních hodin se v oblíbením nevelkém kulturním zařízení v programu vystřídá řada hudebníků, herců, básníků a písničkářů. "Je to malý, ale 'nadupaný' prostor, kde jsou volně k přečtení noviny a časopisy a ke koupi menšinové kulturní časopisy, kde je ojedinělé knihkupectví poezie, kde jsou výstavy a třikrát týdně program," říká dramaturg Obratníku Jakub Zahradník. V tomto klubu už se podle něj konaly desítky výstav a pořadů pro děti ve spolupráci s Městskou částí Praha 5, promítaly se filmy, opakovaně tam natáčel Český rozhlas a Česká televize a "docházelo k různým netušeným kombinacím". Obratník pomohl mnoha mladým talentům k prvním prezentacím na veřejnosti, podnítil vznik nových pořadů a stal se přechodným i trvalým útočištěm známých divadelních souborů. Kavárna se stala místem pravidelných návštěv studentů, podnikatelů, zahraničních návštěvníků i mileneckých dvojic všech věkových kategorií.

Po celou noc bude možné sledovat silnou polární záři

Po více než roce zaplanula nad Evropou další silná polární záře. Spatřit ji lze i na území České republiky. Od osmi hodin večer je severní obzor rudý, další výrazné jevy se dají čekat celou noc, řekl ČTK Jan Hollan z brněnské hvězdárny. Polární záře je podle Hollana nyní vidět v celé Evropě. Je asi 500 kilometrů nad zemí. "Nebe je červené, místy se objevovaly bělavé šikmé sloupy," řekl ČTK Hollan. Výrazné momenty však podle něj zatím trvají jen několik minut, pak je zase dlouho vidět jen červené záření. Podle intenzity dosavadních projevů se však Hollan domnívá, že půjde o velmi silnou záři. "Kolem severu, severovýchodu a severozápadu až po Polárku bude prakticky celou noc něco vidět," soudí Hollan. Silné polární záře se nad Evropou objevují podle Hollana jen výjimečně. V Česku jsou vidět jen zřídka a pokud ano, tak pouze nízko nad severním obzorem.

Běžec na lyžích Bauer vyhrál závod Světového poháru v Pragelatu

Lukáš Bauer vyhrál v sobotu závod Světového poháru v italském Pragelatu. Český běžec na lyžích měl na skiatlonové trati po 30 kilometrech ve finiši více sil než druhý Švéd Mathias Fredriksson. Třetí dojel Nor Kristen Skjedal. Bauer se radoval z druhého vítězství v SP v kariéře téměř přesně po dvou letech, tehdy triumfoval na Zlaté lyži v Novém Městě na Moravě. Triumf sedmadvacetiletého lyžaře přišel v "utrápené" sezoně, kdy byl zatím nejlépe devátý. Nejlepší český jezdec posledních let využil toho, že má vyrovnané oba styly. V polovině závodu byl po 15 kilometrech klasickou technikou třetí s odstupem necelé půlminuty za vedoucím Estoncem Andrusem Veerpalem. Toho však Bauer brzy dobruslil a v čele se utvořila skupinka šesti běžců, mezi nimiž se rozhodovalo o celkovém umístění.

Neumannová obsadila druhé místo v závodě SP v Pragelatu

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila druhé místo v závodě Světového poháru na 15 kilometrů ve skiatlonu. V italském Pragelatu na tratích, kde se budou za rok konat olympijské hry, prohrála česká reprezentantka ve finiši s Norkou Kristin Steiraovou, třetí byla Němka Claudia Künzelová. Neumannová díky neúčasti první a druhé závodnice pořadí SP Marit Björgenové a Kristiny Šmigunové startovala s číslem jedna a roli favoritky potvrzovala už od úvodních kilometrů. Na všech měřených mezičasech byla jako první a společně se Steiraovou a Künzelovou táhla závod. V druhé polovině závodu volnou technikou se vedoucí trio definitivně vzdálilo svým pronásledovatelkám a bylo jasné, že se o vítězství rozhodne pouze mezi ním. Na desátém kilometru měla skupinka náskok již půl minuty. Po dalších stovkách metrů přešla Neumannová do útoku a společně se Steiraovou se vzdálila Künzelové, která už tempu nestačila. Relativně neznámá norská běžkyně však trhákům zkušené Češky odolávala a dokonce se ji pokusila také setřást. Rozhodl však až finiš. Do cílové rovinky sjížděla z kopce Neumannová jako první, neodolala však tlaku Steiraové, která se ve čtyřiadvaceti letech radovala ze svého premiérového vítězství v závodě SP.

Neumannová se tak čtrnáctého triumfu v kariéře - a po výhře v Novém Městě také druhého za sebou - nedočkala. V cíli se však čtyřnásobná olympijská medailistka usmívala do televizní kamery a mohla se bezprostředně po dojezdu potěšit s dcerou Lucií. Jednatřicetiletá Neumannová zůstává i po pátém umístění na stupních vítězek v sezoně třetí v průběžném hodnocení Světového poháru. Na druhou Estonku Šmigunovou ztrácí již pouze sedm bodů.

Lyžařka Hrstková získala na univerziádě pět medailí

Maximální možný počet pěti medailí si ze světové univerziády v Innsbrucku přiveze česká lyžařka Lucie Hrstková. Po zlatu ze super-G a stříbru ze sjezdu skončila třetí v obřím slalomu. V sobotním závěrečném dnu studentských soutěží přidala ke své kolekci ještě bronz ze slalomu a zlato z kombinace, v níž se bodovaly všechny čtyři alpské disciplíny.

Už po pátečním úspěchu Martina Vráblíka, který na zasněžené trati získal slalomářské zlato a kombinační bronz, bylo jisté, že akademické hry v Innsbrucku skončí největším úspěchem české výpravy od rozdělení federace. V celkovém hodnocení zatím Češi získali tři zlaté, jednu stříbrnou a čtyři bronzové medaile, tato bilance se ještě rozšíří po hokejovém finále s Ruskem. Další cenný kov s určitostí přidají hokejisté, kteří v semifinále zdolali Rakousko 5:4 po samostatných nájezdech a o titul akademických mistrů světa budou bojovat s Ruskem.

Čeští tenisté na Australian Open ve dvouhrách skončili

Nejlepším výsledkem českého tenisu ve dvouhrách na Australian Open v Melbourne zůstalo třetí kolo. Do něj se probojovali Radek Štěpánek a Nicole Vaidišová, v sobotu se však oba s prvním grandslamovým turnajem roku rozloučili bez zisku setu. Štěpánek podlehl Argentinci Guillermu Caňasovi 1:6, 2:6, 2:6, Vaidišovou vyřadila v duelu o postup do osmifinále světová jednička Lindsay Davenportová po setech 6:2 a 6:4. Podle komentátorů byl přitom duel patnáctileté Češky s osmadvacetiletou Američankou vyrovnaný, Davenportové v něm zajistila úspěch především větší zkušenost. Vaidišová hrála v Austrálii teprve na druhém grandslamovém turnaji. Štěpánek si postupem do třetího kola vyrovnal melbournské maximum, ale po dvou pětisetových bitvách tentokrát neměl proti dvanáctému nasazenému Caňasovi šanci. Zápas trval 94 minut, český tenista v něm sedmkrát ztratil podání a uhrál pouhých pět gamů.

Akrobatický skokan Valenta skončil ve Fernie čtyřiadvacátý

Olympijskému vítězi Aleši Valentovi se nevydařila páteční soutěž ve Fernie, kde v předminulé sezoně vyhrál první závod Světového poháru v kariéře a loni svůj triumf zopakoval. Český skokan obsadil v kvalifikaci 24. místo a dvanáctičlenné finále mu zůstalo hodně vzdáleno. V průběžném pořadí SP klesl Valenta z třetí na šestou pozici.

Na 60 otužilců dnes v Praze-Braníku plavalo v ledové Vltavě

Na 60 otužilců, mužů i žen, se v sobotu v Praze-Braníku účastnilo čtvrtého ročníku plavecké akce Lednová Vltava. "Plaveme podle regulí ČSTV na pěti trasách od sta do tisíce metrů. Teplota vody je 2,9 stupně Celsia, vzduch má asi pět stupňů nad nulou," řekl novinářům při nástupu plavců Richard Blatný, předseda a zakladatel Klubu ledních medvědů, který akci každoročně pořádá.

Do Braníka přijeli otužilci z 18 českých klubů. Nechyběli ani plavci za zahraničí. Nejvíc jich bylo ze Slovenska, ale někteří i z Belgie a Německa. Nejstarším byl Ladislav Nicek z Olomouce. Letos v létě oslaví 92. narozeniny a otužileckému plavání se už věnuje 55 let. "Báječná voda," řekl novinářům, když vystoupil z řeky poté, co uplaval sto metrů. "Víc už si ve svém věku netroufám," přiznal se. Otužování mu prý zachránilo život. Prodělal před lety rakovinu a byl prý už "oběma nohama v hrobě". Je přesvědčen o tom, že se přesto dožil vysokého věku jen díky otužování. Otužilci plavali poprvé ve Vltavě v roce 1923. Největší zimu zažili v roce 1946. Teplota vzduchu tehdy klesla na minus 25 stupňů.

Počasí:

V neděli čekají meteorologové v Česku proměnlivou oblačnost, místy se sněhovými přeháňkami. Odpolední teploty -3 až +1 stupeň Celsia, na horách 5 pod nulou. Severozápadní vítr bude mít rychlost do 30 kilometrů za hodinu a stále hrozí sněhové jazyky a závěje.