Zprávy

Zeman diplomatům řekl, že podpoří zahraniční obchod

Nový prezident Miloš Zeman podpoří mezinárodní obchod a do zahraničí přiveze úspěšné zástupce českého průmyslu. Řekl to na svém prvním oficiálním setkání se zahraničními diplomaty. Zeman zdůraznil, že společným úkolem mezinárodního společenství je bojovat proti terorismu. Státy by se podle něj měly vzájemně respektovat a nevměšovat se do vnitřních záležitostí jiných zemí, dodal. Zeman na setkání s diplomaty svůj projev přednesl v angličtině. V jeho závěru uvedl, že během svých zahraničních cest přiveze do navštívených zemí poměrně velké výpravy českých podnikatelů. Nový prezident se podobně vyjadřoval již před svým zvolením. V lednu řekl, že by chtěl podpořit český export podnikáním výprav například do dynamických ekonomik Číny, Ruska, Indie či Brazílie.

V úterý navštíví Prahu princ Edward, setká se i se Zemanem

Princ Edward, nejmladší syn britské královny Alžběty II., přiletí se svou manželkou v úterý na tři dny do Prahy. Odpoledne po svém příletu se setká s prezidentem Milošem Zemanem. Pro Zemana to bude v jeho nové roli první oficiální zahraniční návštěva, informoval mluvčí britského velvyslanectví v Praze Jan Šimral. Hrabě a hraběnka z Wessexu přijedou na pozvání české pobočky nadace mezinárodní ceny vévody z Edinburghu a britského velvyslanectví v Praze. Princ Edward zavítá do České republiky se svou manželkou Sofií. Pár z královské rodiny do čtvrtka navštíví mimo jiné vzdělávací a sociální instituce a zúčastní se i prezentace české kultury a britské módy.

V úterý se princ Edward s manželkou chystá kromě cesty na Pražský hrad ještě například na prohlídku Lobkowiczkého paláce. Ve středu se zúčastní předávání certifikátů mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, tyto aktivity v nadaci převzal od svého otce Philipa. Mezinárodní cena je prestižním vzdělávacím programem, do kterého se zapojilo už přes osm milionů mladých lidí z více než 140 zemí po celém světě.

Schwarzenbergovi se nelíbí změna postoje Německa k ruským vízům

Česká republika je skeptická k tomu, že Německo změnilo postoj a je pro zavedení bezvízového styku zemí EU s ruskými státními představiteli. Novinářům to po jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Bruselu řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Ministři na pravidelné schůzce probírali situaci v Rusku i v souvislosti s procesem s Magnitským - ruským auditorem, který upozorňoval na korupci v nejvyšších ruských kruzích, sám byl poté obviněn z daňových úniků a za podezřelých okolností zemřel ve vyšetřovací vazbě v Moskvě. "V 21. století je unikátní soudit mrtvého člověka," řekl český ministr, podle něhož jde o pozoruhodný návrat do středověku.

Schwarzenberg je proti dodávkám zbraní syrským povstalcům

Proti uvolnění zbrojního embarga na dodávky určené válčícím stranám v Sýrii a proti případné intervenci v Sýrii se v Bruselu vyslovil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Zbraní je tam dost, prohlásil. Zároveň připustil, že Evropská unie nemůže pro vyřešení syrského konfliktu mnoho udělat.V únoru mimo jiné pod tlakem Británie povolila Evropská unie dodávat syrské opozici pancéřovaná vozidla a nebojové vojenské vybavení. Britský ministr zahraničí William Hague řekl, že Londýn již posílá rebelům například terénní vozidla a neprůstřelné vesty. Schwarzenberg odmítl možnost intervence. "Bylo by tam ještě víc mrtvých. Je to velmi složitá země s nesčetnými menšinami a náboženskými skupinami," řekl.

Amnestie se dotkla přes 50.000 lidí, jejich počet ještě vzroste

Novoroční amnestie exprezidenta Václava Klause se už dotkla více než 50.000 odsouzených či obviněných, přičemž počet amnestovaných dále poroste. Více než čtvrtinu amnestovaných tvoří lidé potrestaní nepodmíněným odnětím svobody. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu předloží ministerstvo spravedlnosti vládě. Zastavení dlouhotrvajících trestních stíhání podle nejkontroverznějšího, aboličního článku amnestie zatím ministerstvo eviduje v 3120 případech. Amnestie prominula také alternativní tresty domácího vězení a obecně prospěšných prací. V této kategorii bylo do konce února amnestováno 3378 lidí, z toho 176 domácích vězňů. Podle odhadů Probační a mediační služby se amnestie dotkne dalších 8825 odsouzených k alternativním trestům. V českých věznicích zůstalo po amnestii 16.121 vězňů, propuštěno bylo celkem 6442 odsouzených.

Ekonomika loni klesla o 1,2 pct., je v nejdelší recesi od 1997

Česká ekonomika loni klesla o 1,2 procenta, informoval ve zpřesněném odhadu Český statistický úřad. Hrubý domácí produkt se snížil i v samotném 4. čtvrtletí, a to meziročně o 1,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,2 procenta. Domácí ekonomika se tak nachází v nejdelší recesi od roku 1997, kdy pokles ekonomiky rovněž trval čtyři čtvrtletí za sebou. Hlavní příčinou nepříznivého vývoje byla podle statistiků klesající tuzemská poptávka jak domácností po zboží a službách pro konečnou spotřebu, tak investorů po fixním kapitálu. "Zahraniční obchod již nebyl schopen vývoj domácí poptávky kompenzovat," dodal ČSÚ. "Zpřesněná data o HDP potvrdila meziroční propad za čtvrtý kvartál, což přisoudilo Česku osmou nejhorší meziroční pozici ze zemí EU. Kromě finanční krizí sužovaných zemí eurozóny v jižním křídle kontinentu dopadlo hůř než Česko již jen Maďarsko," upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

ČSÚ: Průměrná mzda v ČR loni byla 25.101 Kč, reálně klesla

Průměrná mzda v Česku loni meziročně stoupla o 665 korun na 25.101 Kč. Byla tak vyšší o 2,7 procenta. Reálně po odečtení inflace ale klesla o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad. V samotném čtvrtém čtvrtletí 2012 byla průměrná hrubá nominální mzda 27.170 korun, což je o 964 Kč, tedy 3,7 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Podle statistiků příčinou tohoto nárůstu byly mimořádné odměny, zejména u nejlépe placených pracovníků. Reálně mzda ve zmíněném období stoupla o 0,9 procenta.

Kalousek: Pojistná kapacita EGAP by se mohla dál navýšit

Vláda by mohla ještě jednou navýšit pojistnou kapacitu státní úvěrové pojišťovny EGAP. Záležet bude na smysluplných projektech exportérů. Na konferenci Podpora exportu a ochrana mezinárodních investic to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Navýšení prostředků EGAP o 10 miliard korun na 280 miliard korun schválil kabinet minulý týden. Důvodem posledního navýšení prostředků EGAP byla pro Česko perspektivní investice, kterou se s největší pravděpodobností podaří uzavřít v Iráku. Zástupci pojišťovny s pomocí ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí jsou v Iráku před uzavřením smlouvy, která se týká výstavby elektrárny Churmala o výkonu 980 megawattů. Na tento velký paroplynový komplex by české firmy dodávaly zhruba 70 procent celkové investice, což představuje sumu asi 500 milionů dolarů (9,8 miliardy Kč). Pro českou ekonomiku by to znamenalo vznik zhruba 2000 pracovních míst.

Škoda Auto na pět dní zastavila výrobu v Kvasinách

Automobilka Škoda Auto na pět dní zastavila výrobu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku. Důvodem jsou změny technologie ve svařovně karoserií a na montážní lince v souvislosti s připravovanou výrobou modernizovaných verzí vozů. Závod produkuje modely Superb, Yeti a Roomster. Během odstávky nevyrobí asi 3000 vozů. Výroba v Kvasinách opět začne noční směnou z neděle na pondělí 18. března. Škoda chce do roku 2018 vyrábět ročně 1,5 milionu aut. Loni mladoboleslavská automobilka prodala rekordních 939.200 aut, meziročně zvýšila prodej o 6,8 procenta. Letos v lednu odbyt meziročně klesl o 7,8 procenta na více než 69.500 aut.

Škody firem po útocích hackerů nepřesáhly deset milionů Kč

Ušlé zisky webových serverů, bank a telekomunikačních operátorů za dobu hackerského útoku minulý týden nepřesáhly deset milionů korun. Firemní interní náklady spojené přímo s bojem s hackery pak byly nižší než jeden milion Kč. Vyplývá to z analytické studie poradenské společnosti PwC. Podle studie české firmy hodlají investovat desítky milionů korun do boje s hackery, přitom ale zůstávají mnohdy zranitelné zevnitř. Dopad na důvěru zákazníků u takových útoků by pak byl mnohem citelnější než v případě nefunkčního webu. Mnohem významnější částku, než jsou ztráty způsobené hackery, plánují podle PwC některé české firmy utratit za opatření, která mají předejít výpadku služeb v případě dalšího hackerského útoku.

Ministerstvo kultury rozdělilo 91 milionů Kč na živé umění

Ministerstvo kultury letos udělí oblasti živého umění granty ve výši 91 milionů korun. Loni touto cestou dostaly divadelní, taneční, hudební a výtvarné projekty po navýšení 139 milionů Kč. Z přibližně 800 podaných žádostí ve zmíněných oborech se dostalo podpory zhruba polovině. Přesto se do těžké situace dostane plno hlavně menších kulturních subjektů, z nichž mnohé ministerstvo v předchozích letech podpořilo. Na divadlo letos půjde 20 milionů korun (profesionální divadla mají vlastní program podpory), na hudbu skoro 50 milionů a na výtvarné umění 22,5 milionu Kč. V oblasti tance ministerstvo podpořilo 36 z 80 žádostí v celkové hodnotě devíti milionů Kč. Mezi festivaly dostalo podporu deset z 22 přehlídek, z 22 nových tanečních inscenací ale peníze dostanou jen tři.

Vinaři z ČR získali 5 zlatých a 23 stříbrných medailí

Vinaři z České republiky získali na jedné z nejprestižnějších světových soutěžích - Vinalies Internationales v Paříži pět zlatých a 23 stříbrných medailí. Uvedl to Vinařský fond. Organizátoři výsledky vyhlásili 6. března. Zlaté medaile v Paříži získal Tomáš Krist za Rulandské bílé, výběr z hroznů 2012 nebo Zámecké Vinařství Bzenec, s. r. o., za Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2011. Mezi další oceněné patří Znovín Znojmo, a. s., Vinařství Čech, s. r. o., a Mikrosvín Mikulov, a. s. "Kromě úspěchů pro samotné vinaře vnímám pařížskou soutěž také jako první významnou mezinárodní příležitost k ohodnocení vín ročníku 2012. Podle velkého ohlasu z Paříže můžeme předpokládat, že se ani letos moravská a česká vína ve světě neztratí," uvedl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. Podle českého zástupce v hodnotitelské komisi Luboše Bárty je Vinalies Internationales jednou ze tří nejvyšších soutěží na světě.

Na následky otravy metanolem zemřel asi mladý muž z Opavy

Pravděpodobně další člověk zemřel na následky otravy metanolem. Jde o pětadvacetiletého muže z Opavy. Pokud se podezření soudních znalců potvrdí, bude v Moravskoslezském kraji už 24. obětí metylalkoholu. V celé zemi vloni v souvislosti s metanolem přimíchávaným do alkoholu zemřely čtyři desítky lidí. Tělo muže bylo nalezeno 6. března večer v jednom z opavských bytů. Metanolová aféra vypukla loni na začátku září. Kvůli otrávenému alkoholu zemřely čtyři desítky lidí. Poškozených, tedy lidí, kteří požili otrávený alkohol, je víc než 120. Policie ve věci stíhá přibližně sedm desítek lidí. Většina z nich byla obviněna z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Letošní otravy metanolem už bude policie vyšetřovat zvlášť mimo hlavní část kauzy.

Praha navrhuje, aby se prostituce stala "řádným podnikáním"

Praha v návrhu zákona o regulaci prostituce navrhuje, aby se poskytování sexuálních služeb stalo "řádným podnikáním". Prostitutky by tak musely žádat o povolení a platily by daně i zdravotní a sociální pojištění, řekl novinářům radní Lukáš Manhart (TOP 09). Města a obce by zároveň dostaly pravomoc rozhodovat o tom, zda na jejich území nevěstince budou či nikoli. Navíc by mohla provoz veřejných domů kontrolovat. Návrh musí nejprve schválit rada, zastupitelům by se měl na stůl dostat v květnu. Teprve poté o něm budou rozhodovat poslanci. V České republice zatím žádná zákonná úprava prostituce neexistuje. Kritici hovoří o tom, že by takový zákon prostituci prakticky legalizoval. To ale radní omítá. Podle něj jde jen o regulaci. "Hlavní město Praha totiž nemá zákonnou možnost regulovat prostituci mimo veřejná prostranství," argumentuje Manhart.

Na 400 lidí podpořilo Tibet před ambasádou Číny v Praze

Před čínskou ambasádou v pražských Dejvicích v neděli protestovalo zhruba 400 lidí proti porušování lidských práv v Tibetu. Happening pořádala česká pobočka mezinárodní organizace Amnesty International (AI). Hlavní částí byla pieta, při které dobrovolníci stáli s papírovými siluetami znázorňujícími lidi, kteří se dosud na protest proti čínské nadvládě upálili. Před ambasádou byla kovová zábrana a na akci dohlíželo zhruba třicet policistů. Organizátoři po několika projevech rozdali 107 dobrovolníkům siluety se jmény lidí, kteří se podle humanitárních organizací a médií dosud upálili na protest proti čínské politice. Happening souvisel s mezinárodní akcí Vlajka pro Tibet, ke které se každoročně připojují také některé radnice, magistráty a krajské úřady, když vyvěsí tibetskou vlajku jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.

Porotu Febiofestu povede Čáslavská, Kristiána dostane i Giannini

Další osobností světové kinematografie, která na nadcházejícím mezinárodním filmovém festivalu Febiofest převezme cenu Kristián, bude italský herec Giancarlo Giannini, který se objevuje i v hollywoodských snímcích. Čestnou předsedkyní hlavní poroty bude sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská. Na tiskové konferenci v Praze to oznámil prezident této přehlídky Fero Fenič. Za přínos světové kinematografii budou dále oceněni britský producent a "otec" Bertolucciho devítioscarového Posledního císaře Jeremy Thomas, stvořitel filmových Beatles Richard Lester, polský herec, režisér, scenárista a pedagog Jerzy Stuhr a americká herečka Geraldine Chaplinová. Jubilejní 20. ročník se uskuteční od 14. do 22. března v Praze a bude pokračovat ve všech krajských městech. Fanoušci si letos mohou vybrat z 544 projekcí, z toho 439 jich bude v pražském multiplexu Cinestar Anděl.Podle Feniče Febiofest přivítá čtyři desítky významných hostů ke 190 promítaným filmům z 57 zemí.

Karlovarský festival uvede tvorbu amerických nezávislých filmařů

Karlovarský festival, jehož 48. ročník se uskuteční od 28. června do 6. července, představí kompletní tvorbu uznávaného kolektivu amerických nezávislých tvůrců. Stane se tak deset let poté, co studenti filmu z newyorské univerzity Antonio Campos, Sean Durkin a Josh Mond založili produkční společnost Borderline Films. Od té doby patří k obdivovaným nezávislým filmařům, jejichž snímky uvedly desítky filmových festivalů. Trojice filmařů střídajících se v úlohách autora, režiséra a producenta získala světové uznání svými stylizovanými a originálními filmy nenuceně se pohybujícími na hranici dělící umění od komerce. Přehlídku zahájí krátký snímek Buy It Now (2005), za který Antonio Campos získal cenu v Cannes. Jeho celovečerní debut Afterschool tam byl uveden v prestižní sekci Un certain regard (Jistý pohled) o tři roky později.

Hovory v Lánech mají knižní podobu, vyšel první díl z roku 1990

První svazek edice rozhlasových rozhovorů bývalého prezidenta Václava Havla, který právě vychází, nese název Hovory v Lánech 1990. Publikaci vydává Knihovna Václava Havla, která by ráda pokračovala vydáním celého cyklu pořadů. "Václav Havel potřeboval přímý kontakt, kterým by mohl komunikovat s občany. Necítil se příliš dobře v televizním studiu a jako dramatik a autor nerad dával rozhovory, které se pak v redakci redigují a editují," řekl bývalý Havlův mluvčí Michael Žantovský k důvodu, proč si prezident vybral rozhlas jako cestu k občanům. Žantovský si prý tehdy vzpomněl na Hovory u krbu amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta, který takto promlouval k veřejnosti v letech 1933 až 1944.

Památník Lety zahájí sezonu výstavou o dozorci tábora pro Romy

Výstavou, novou publikací a zvukovým průvodcem pro chytré telefony zahájí letošní čtvrtou sezonu památník obětem romského holocaustu v Letech na Písecku. Začne položením kytice u pomníku obětem letského tábora v pondělí 25. března. Sdělil to ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. Při zahájení sezony bude v infocentru také představena nová publikace Ctibora Nečase Pamětní seznam - 1, Lety, která je vzpomínkou na ponurou minulost letského tábora. Památníkem obětí romského holocaustu se stalo nově upravené pietní území, které se nachází v místě bývalého pohřebiště cikánského tábora Lety u Písku. V období 1942 až 1943 byl letský tábor vězením pro Cikány, cikánské míšence a osoby žijící po cikánsku. V nelidských podmínkách zde čekala smrt na 326 mužů, žen a dětí. Dalších 540 vězňů bylo posláno za smrtí do vyhlazovacího tábora Auschwitz - Birkenau.

Ze sportu:

Pro českého skikrosaře Tomáše Krause skončilo mistrovství světa ve čtvrtfinále těžkým pádem a nepříjemným zraněním. Podle prvních vyšetření má zkušený lyžař prasklinu na pánvi a sezona pro něj skončila. Z tratě v norském Vossu jej museli odvézt záchranáři na kanadských saních a nyní zůstane v nemocnici, kde čeká na další vyšetření a verdikty lékařů. Devětatřicetiletý dvojnásobný mistr světa Kraus suverénně postoupil z osmifinálové jízdy, ale v boji o semifinále po jednom ze skoků spadl na záda a skončil v záchranných sítích.

Poprvé po 22 letech bude na mistrovství světa stolních tenistů chybět Petr Korbel. Trenér Tomáš Demek na šampionát jednotlivců v Paříži, kde se bude hrát v hale Bercy od 13. do 20. května, nominoval Dmitrije Prokopcova, Pavla Širučka, Lubomíra Jančaříka, Michala Obešla a Tomáše Treglera.

Český útočník Patrik Eliáš rozhodl v nedělním utkání NHL v penaltovém rozstřelu o výhře New Jersey 3:2 nad Winnipegem. Třebíčský rodák se prosadil v nájezdech jako jediný, když ve třetím kole překonal krajana Ondřeje Pavelce bekhendovou kličkou.

Tenistka Petra Kvitová porazila ve třetím kole v Indian Wells ukrajinskou hráčku z kvalifikace Lesii Curenkovou 6:2 a 7:6. V osmifinále se turnajová pětka střetne s krajankou Klárou Zakopalovou.Třiadvacetiletá Kvitová si postupem do osmifinále vylepšila své maximum v Indian Wells. Loni v kalifornské poušti vypadla nečekaně již ve třetím kole.

Fotbalový trenér František Straka podepsal smlouvu na dva roky v Příbrami, kde nahradil odvolaného Karola Marka. Poslednímu týmu tabulky první ligy dal přednost před nabídkou z Thajska. Věří, že svými zkušenostmi dovede Příbram k záchraně.

Počasí v úterý:

Čekáme většinou zataženo, místy sněžení. Teploty -1 až +3 stupně Celsia.