Denní souhrn zpráv Zprávy

28-03-2013

ÚS nebude řešit Klausovu údajnou velezradu

Bývalý prezident Václav Klaus se nebude zodpovídat před Ústavním soudem (ÚS) z údajné velezrady. Soud zastavil řízení o žalobě podané Senátem. Důvodem je to, že Klausův mandát krátce po podání žaloby vypršel. Lidé kolem Klause označili postup ÚS za očekávatelný. "Je pozitivní, že se Ústavní soud v této kauze nenechal zatáhnout do politického boje," sdělil Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) by měli senátoři, kteří žalobu podpořili, zvážit rezignaci. "38 senátorů touto blamáží a svým zcela nezodpovědným chováním dosáhlo jen toho, že zásadním způsobem poškodili ČR v zahraničí," uvedl Nečas. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) rozhodnutí soudu respektuje, stejně jako senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), jeden z iniciátorů žaloby. Podle Dienstbiera je škoda, že se soud nevyjádřil ke konkrétním tvrzením o protiústavních skutcích.

ČT: Prezident Zeman chce, aby se velvyslankyní na Slovensku stala Livia Klausová

Prezident Miloš Zeman chce, aby se velvyslankyní na Slovensku stala bývalá první dáma Livia Klausová. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg informaci nevyvrátil, informovala Česká televize (ČT). Podle serveru iDnes.cz ale se záměrem nesouhlasí. "Je to velmi neobvyklá myšlenka. Bylo by to demotivující pro celý diplomatický sbor. Na tom místě by měl být profesionální diplomat," řekl Schwarzenberg serveru. Na Slovensku je momentálně velvyslancem Jakub Karfík. Livia Klausová se narodila 10. listopadu 1943 v Bratislavě. Vystudovala zahraniční obchod na VŠE. Roli první dámy plnila od března 2003. V nedávné kampani před druhým kolem přímé volby prezidenta podpořila Miloše Zemana. Bývalý prezident Václav Klaus je přesvědčen, že by jeho manželka na Slovensku měla respekt. Sdělil to Klausův mluvčí Petr Macinka. Slováci by Livii Klausovou coby novou českou velvyslankyni na Slovensku přijali vřele. ČTK to řekla bývalá slovenská diplomatka a známá herečka a politička Magda Vášáryová. Překážkou by podle ní nebylo, že bývalá první dáma ČR není kariérní diplomatkou.

Rusko ocenilo české vojáky za záchranu životů svých letců

Rusko vyznamenalo čtyři české vojáky, kteří loni v květnu zachránili své ruské kolegy z hořícího letadla po havárii na letišti v Čáslavi. Medaili Za záchranu smrtelně ohrožených jim v Praze předal ruský velvyslanec Sergej Kiseljov. Oceněnými vojáky jsou Josef Knapík, Igor Minčík, David Plavka a Jan Sucharda, které před časem vyznamenala i česká armáda. ČTK o tom informovalo ministerstvo obrany.

Ruský stroj Antonov havaroval loni 23. května, když se vracel z průzkumného letu v rámci programu Otevřené nebe, při němž monitoroval české území. Při přistávacím manévru se zřejmě zlomila přední noha podvozku letadla, stroj opustil přistávací dráhu a začal hořet. Na palubě bylo 23 lidí, šest z nich bylo zraněno, bylo mezi nimi pět ruských a jeden český voják, většinou utrpěli popáleniny.

Ministerstvo ostře odmítlo spoluvinu za chyby v ROP Severozápad

Ministerstvo financí se ostře ohradilo proti výroku Evropské komise (EK), podle níž má podíl na chybách při čerpání evropských peněz v rámci Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Odpovědnost je plně na krajích a jejich vedení, argumenty krajů jsou ostudné, řekl novinářům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) ale bere informaci komise jako potvrzení názoru, že by se na platbě kvůli chybám při udělování evropských dotací měl podílet i stát. Výrok EK přivítal i karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD).

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) nesou odpovědnost za regionální operační programy kraje, nikoliv stát. "Jsem přesvědčen, že by tady vzniklo velké riziko morálního hazardu, když by kraje špatně hospodařily v rámci regionálních operačních programů a spoléhaly se na to, že jednu či dokonce významnou část zaplatí stát," řekl předseda vlády. "Činit auditora spoluzodpovědným je logika stejně třeskutá, jako požadovat po revizorovi, aby zaplatil pokutu za černého pasažéra, kterého nepřistihl," uvedl Kalousek.

Premiér Nečas doporučil, aby sKarty byly co nejdříve zrušeny

Premiér Petr Nečas (ODS) doporučil co nejrychlejší ukončení kontroverzního projektu sociálních karet. Řekl to na briefingu po jednání s ministryní práce Ludmilou Müllerovou (TOP 09). Stopnutí sKaret označil za "nejméně špatné řešení". Müllerová připraví návrh řešení situace do příštího týdne, rozhodnutí je podle ní na kabinetu. Systém kritizuje opozice, odbory, rada postižených, ochránci soukromí, ombudsman i někteří koaliční politici. Podle premiéra je sice myšlenka sKaret dobrá a v budoucnu "bude oprášena", nynější provedení prý ale celý projekt zdiskreditovalo.

Systém sociálních karet provozuje Česká spořitelna. Má na něj smlouvu do roku 2024. Generální ředitel banky Pavel Kysilka před nedávnem uvedl, že zatím systém stál kolem 300 milionů. Premiér řekl, že stát uznává, že spořitelně vznikly náklady. Jednalo by se tedy o případném vyrovnání.

Stát uvažuje o substituční léčbě pro závislé na pervitinu

Vedle omezení užívání alkoholu a konopí mladistvými zůstává prioritou státu v oblasti protidrogové politiky výroba a užívání pervitinu. Uvedl to národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Uživatelům pervitinu by podle něj pomohla substituční léčba, která zatím ale v České republice není dostupná. Problémové užívání drog se v ČR dlouhodobě pojí právě s pervitinem. Z odhadovaných zhruba 40.000 pravidelných či dlouhodobých uživatelů drog jich více než 30.000 užívá pervitin.

Cvičení Zóna 2013 v okolí Dukovan skončilo

Vnější havarijní plán pro zónu Jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku pro případ jaderné havárie je zpracován reálně a je funkční. To je jeden ze závěrů třídenního cvičení Zóna 2013, které skončilo tento čtvrtek. Mělo prověřit ochranná opatření a součinnost jednotlivých státních úřadů, ministerstev a složek integrovaného záchranného systému. Zúčastnilo se ho téměř 1600 lidí, použito bylo skoro sto kusů techniky. Podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (za ČSSD) vše probíhalo bez větších problémů a cvičení nemělo žádný dopad na běžný chod regionu, obcí a domácností. Námětem cvičení byla porucha na zařízení elektrárny, která později přerostla v jadernou havárii s únikem radioaktivity do okolí.

Miloš Zeman podpořil snahy o snížení dotací na solární energetiku

Prezident Miloš Zeman vyjádřil podporu snahám o výrazné snížení dotací na solární energetiku. Hrad to oznámil po setkání nové hlavy státu s předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou. Setkání se uskutečnilo na její vlastní žádost, informovala na webu Zemanova mluvčí Hana Burianová. ERÚ má podle Vitáskové podezření, že jeho bývalí pracovníci zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny. Vyplývá to z vnitřního auditu, který úřad představil v únoru. Vyšlo prý najevo, že výkupní ceny energie ze solárních elektráren v letech 2005 až 2011 byly stanovovány netransparentně. Škody podle ERÚ mohou být v řádu desítek miliard korun.

Sama Vitásková ale čelí obvinění z napomáhání trestnému činu zneužití pravomocí úřední osoby. Podle žalobce dopomohla k trestnému činu své podřízené v případu údajně podvodného získání licence na dvě fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku na konci roku 2010. Při údajném podvodu podle žaloby mohlo dojít ke škodě ve výši dvou miliard korun. Vitásková obvinění odmítá a považuje ho za účelový materiál, který ji má poškodit a destabilizovat ERÚ.

Zahraniční dluh ČR loni stoupl na 1,94 bilionu Kč

Zahraniční dluh České republiky vloni vzrostl o 63,5 miliardy korun na 1,941 bilionu korun. Představoval tak 50,5 procenta hrubého domácího produktu. Za čtvrté čtvrtletí se dluh zvýšil o 52,3 miliardy korun, informovala Česká národní banka. K růstu zahraničního zadlužení přispěl především podnikový sektor. Za zvýšením ve čtvrtém čtvrtletí stojí zejména růst čistých závazků tuzemských dceřiných společností vůči zahraničním přidruženým podnikům. Zahraniční závazky bankovního sektoru včetně ČNB činí 22 procent zahraničního dluhu. Mírný růst zadluženosti vládního sektoru je důsledkem čerpáním úvěrů od Evropské investiční banky na rozvoj infrastruktury a kurzových vlivů. Podíl vládního sektoru na zahraničním zadlužení je 28,3 procenta.

Radim Jančura chce založit fond proti nezákonnostem při výstavbě silnic

Majitel dopravní skupiny Student Agency Radim Jančura se chystá založit nadační fond, který bude financovat kontrolu nezákonných dohod při výstavbě silnic a dálnic. Fond chce založit v případě, že ministr dopravy Zbyněk Stanjura nezruší všechny soutěže na opravu dálnice D1. Podle Jančury zvolilo Ředitelství silnic a dálnic zbytečně zdlouhavou a nákladnou metodu opravy, když chce kompletně vyměnit betonový povrch vozovky. Zároveň nepřipravilo objízdné trasy a kvůli plánovanému rozšíření vozovky o tři čtvrtě metru, které ale nezvýší počet jízdních pruhů, se bude muset přestavět většina nadjezdů a mostů. Ministerstvo dopravy odmítlo, že by připravovaná modernizace D1 byla předražená.

Jančura navrhuje opravit D1 metodou tzv. fragmentace, kdy se stávající betonový povrch rozbije na menší části a pak se na něj položí asfaltová vrstva. Údajně by se tak ušetřilo deset z plánovaných 22 miliard Kč a dvě třetiny času. Dalších zhruba 900 milionů si vyžádá vybudování objízdných tras na krajských komunikacích. Navrhuje taky rozšíření vozovky směrem ke středovým svodidlům, aby nebylo nutné přestavovat nadjezdy a mosty. Takovýto postup je ale podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Davida Čermáka čistokrevná oprava, na kterou by Česko nezískalo dotace z Evropské unie. Ty se totiž vztahují výhradně na rozvoj, nikoliv opravy stávající dopravní sítě. Asfaltová vrstva je navíc nevyhovující kvůli vysokému zatížení, kterému bude povrch dálnice vystavený.

RWE prodala Net4Gas pojišťovně Allianz a skupině Borealis

Společnost RWE podepsala smlouvu o prodeji provozovatele českých plynovodů Net4Gas německé pojišťovně Allianz a kanadské investiční skupině Borealis. Hodnota Net4Gas činí 1,6 miliardy eur (41,3 miliardy korun), oznámila RWE v tiskové zprávě. Celá transakce bude dokončena ve druhé polovině roku.

Bulharské úřady provedly razii v českých firmách ČEZ a Energo-Pro

Bulharský antimonopolní úřad provedl razii v tamních sídlech českých energetických firem ČEZ a Energo-Pro, a také v rakouské EVN. Uvedla to agentura Reuters a později ČTK potvrdil i ČEZ. Důvodem prověrky je podezření, že firmy spolupracovaly, aby společným postupem znesnadňovaly spotřebitelům změnu dodavatele elektrické energie. ČEZ tvrdí, že v Bulharsku zákony dodržuje. Bulharský úřad, který při razii zabavoval dokumenty, se na tomto postupu dohodl s antimonopolním orgánem Evropské komise. ČEZ spolu s EVN a Energo-Pro čelí kritice značné části Bulharů, kteří je obviňují ze skokového zvýšení cen elektřiny. ČEZ také čelí hrozbě odebrání licence. Česká firma veškerá obvinění odmítá.

Výroba českých pivovarů loni vzrostla, táhly ji pivní mixy

Tuzemské pivovary loni uvařily meziročně o 2,75 procenta více piva. Nárůst produkce na zhruba 18 milionů hektolitrů byl způsoben zvýšením exportu bezmála o desetinu a poptávkou po pivních mixech. Rostl dále podíl lahvového a plechovkového piva na úkor sudového. Na tiskové konferenci to uvedl Český svaz pivovarů a sladoven. Přes stagnaci domácí spotřeby zůstávají Češi se 144 litry piva na hlavu ročně největšími pijáky piva na světě. V Česku působí šest velkých pivovarských skupin a 27 samostatných pivovarů. V posledních letech rychle přibývá minipivovarů, jejichž počet je odhadován na 160. Jejich produkce však podle odhadů nedosahuje ani jednoho procenta celkového tuzemského výstavu.

Obchodníci s elektronikou jsou podezřelí z krácení daně o 450 mil

Skupina, kterou policie v pondělí zadržela kvůli krácení daní při obchodech s elektronikou, způsobila podle kriminalistů škodu 450 milionů korun. O dalších zhruba 200 milionů se prý pachatelé zkrátit daň pokusili. Všech 19 zadržených detektivové následně obvinili, sdělil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Podle něho bylo 14 lidí vzato do vazby. Rozsahem prý šlo o jeden z největších zásahů v historii české policie. Skupina dovážela elektroniku, zejména mobilní telefony a tablety, v cenách bez DPH ze zemí Evropské unie, Využívala k tomu síť zhruba 90 společností, které byly ovládány nastrčenými lidmi. Zboží mělo být následně přeprodáváno v rámci řetězce obchodních společností, jejichž jednatele měli tvořit takzvaní bílí koně.

V plzeňském multikině se zřítila část stropu a zranila pět lidí

V předsálí multikina v plzeňském obchodním centru Plaza se zřítila část stropu a zranila pět lidí. Do nemocnice na urgentní příjem odvezl sanitní vůz jednu lehce zraněnou pracovnici obsluhy, ostatní byli ošetřeni na místě. Hasiči evakuovali 800 lidí, z toho 87 přímo z prostor kina. Podle svědka události Jiřího Nenutila se zřítil sádrokartonový strop ve třetím patře mezi pokladnami a schody ke kinosálům o ploše desítek metrů čtverečních. Strop při pádu poškodil vodovodní potrubí a proud vody se podařilo zastavit až po čtvrthodině. Statik posoudí stav nosných konstrukcí a určí další postup.

Známka s portrétem prezidenta Zemana vyjde 24. dubna

Poštovní známka s portrétem prezidenta Miloše Zemana vyjde 24. dubna, kdy bude k dispozici na všech poštách. Startovací náklad je deset milionů kusů. Pošta známku vydá zhruba o měsíc dřív, než původně předpokládala. "Proti minulosti jsme dostali oficiální portrét pana prezidenta s velkým předstihem a excelentní práci odvedl rytec Miloš Ondráček," uvedl mluvčí pošty Ivo Mravinac. Česká republika je jednou z mála zemí, která na poštovních známkách zobrazuje své žijící prezidenty. Pošta známky s českými prezidenty vydává od roku 1920, kdy vyšla první s portrétem Tomáše Garrigua Masaryka.

Kutná Hora nechá návštěvníky nahlédnout do hudební historie města

Zahájení letošní turistické sezony v Kutné Hoře bude věnováno hudbě. Počítá s tím osmý ročník akce Probouzení Kutné Hory, který po loňském připomenutí největších zločinů spáchaných ve městě a předloňském představení panovnického rodu Jagellonců nechá návštěvníky nahlédnout do hudební historie stříbrného města. Akce k zahájení sezony jsou plánovány v sobotu 6. dubna, řekla novinářům jednatelka Průvodcovské služby Ivana Vopálková. V kapli Božího těla, která se nachází v bezprostřední blízkosti chrámu svaté Barbory, návštěvníci uslyší gotické písně v podání zpěváka Richarda Pachmana, taneční sdružení La Volta předvede i dobový tanec.

Festival Bonjour Brno přiblíží francouzské umění i gastronomii

Umění, gastronomii a životní styl Francie přiblíží zájemcům festival Bonjour Brno. Pořadatelé z Francouzské aliance stejně jako v minulých letech připravili koncerty, projekce, přednášky a výstavy. Zajímavostí je turnaj v pétanque v parku Lužánky. K francouzské atmosféře tam přispěje i ochutnávka pastisu. Festival potrvá od 3. do 27. dubna. Filmová část přehlídky se letos zaměří hlavně na tvorbu režiséra a dokumentaristy Chrise Markera. Na knižní trh se koncem loňského roku dostal revidovaný překlad Hledání ztraceného času od Marcela Prousta.

Vladimír Pucholt dotáčí v Praze dokument a připravuje film

Herecká hvězda českého filmu a divadla 60. let Vladimír Pucholt, kterého diváci znají například z filmů Starci na chmelu, Lásky jedné plavovlásky a Černý Petr, dokončuje v Praze s Pavlem Landovským dokument Hodinový hoteliér. Pucholt se zároveň objeví v komedii režiséra Josefa Abrháma ml. a Mikiho Kirschnera V klidu a naplno, která se začne natáčet v létě. "Nynější kanadský lékař se po pětačtyřiceti letech vrací ke své původní profesi," uvedla za tvůrce informovala Alice Titzová.

Archeologové našli ve Vizovicích kostru mnicha z 13. století

Kostru člena cisterciáckého řádu z druhé poloviny 13. století našli archeologové při výzkumu ve vizovickém zámku. Klášter stával na místě dnešního zámku. Archeologický výzkum provází rekonstrukci zámecké kaple, nedávno tam byla objevena vzácná stříbrná mince z doby Přemysla Otakara II., která se na Moravě vyskytuje jen ojediněle, řekl ČTK archeolog Zdeněk Schenk. Kostru bez lebky, která byla zřejmě v minulosti odstraněna, našli archeologové v základech zámku. Nález je podle Schenka o to významnější, že se zároveň našly další předměty umožňující přesnou dataci. Vedle mince znázorňující postavu s kopím a štítem a lva ve skoku na druhé straně se v úrovni skeletu našel také římsový okraj z druhé poloviny 13. století. Ze stejné doby pocházejí také nalezené architektonické prvky, které se objevily při drenážním výkopu vedle zámku.

Zoo Brno vyhlásila sbírku na modernizaci expozice ledních medvědů

Brněnská zoologická zahrada vyhlásila sbírku na obnovu expozice ledních medvědů. Nyní v ní žijí medvědice Cora a jejích dvě mláďata. Expozice byla vybudovaná v roce 1959 a je značně zastaralá. Její modernizace by přišla na 200 milionů korun, řekla mluvčí zahrady Monika Brindzáková. Vedení zoo nepředpokládá, že by sbírkou získalo celou částku potřebnou pro modernizaci expozice. Zahrada by tak ale mohla alespoň zahájit práce na tomto projektu. Nutná je oprava bazénu, která si s vybudováním nového zázemí vyžádá zhruba sto milionů korun. Lední medvědi jsou největší atrakcí brněnské zoo. Ročně ji navštíví čtvrt milionu lidí.

Ze sportu:

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR předvolala na 4. dubna bezpečnostního manažera Martina Syneckého, který je pověřen komunikací s policií při vyšetřování úplatkářské kauzy. Pokud by informace od policie vedly ke členům asociace, může disciplinárka znovu zahájit řízení, které 1. února zastavila. Policie ve středu odmítla upřesnit, které tři osoby obvinila. Server hattrick.cz napsal, že obviněnou trojicí jsou bývalí prvoligoví rozhodčí Tomáš Adámek a Pavel Býma a někdejší fotbalový funkcionář Martin Svoboda. Uplácení se prý týká loňského prvoligového zápasu mezi Jabloncem a Plzní, ve kterém Plzeň zvítězila 2:0. Svoboda a Býma však řekli, že jim žádné obvinění předáno nebylo.

Hokejisté Třince deklasovali ve druhém semifinále play off extraligy Zlín na jeho ledě 6:2 a vyrovnali stav série na 1:1. Oceláři o výhře rozhodli již v první třetině, ve které překonali brankáře Jakuba Sedláčka čtyřikrát. Zlín tak poprvé v play off prohrál na svém kluzišti. Série hraná na čtyři výhry pokračuje v sobotu v Třinci.

Vendula Frintová podruhé v kariéře vyhrála anketu Triatlonista roku. Devětadvacetiletá závodnice navázala na svůj triumf za rok 2009, kdy toto ocenění získala jako první žena v historii. Druhé místo v jubilejním dvacátém ročníku ankety obsadil obhájce prvenství a devítinásobný vítěz Filip Ospalý. Třetí skončila Radka Vodičková.

Počasí:

Bude oblačno až zataženo, zpočátku na většině území sněžení nebo srážky smíšené i dešťové, místy mrznoucí. Během dne od západu ubývání oblačnosti až na polojasno a ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.

28-03-2013