Denní souhrn zpráv Zprávy

05-04-2013

Slovensko prý nepodpoří Zemanův návrh na rozšíření V4

Český prezident Miloš Zeman a jeho slovenský kolega Ivan Gašparovič se rozcházejí v názoru na případné rozšíření visegrádské čtyřky. S odvoláním na slovenského prezidentského mluvčího to oznámil bratislavský tisk. Zeman na čtvrteční tiskové konferenci v Bratislavě vyjádřil zájem na rozšíření skupiny o Slovinsko. Slovákům se prý ale jeho návrh nelíbí. Mluvčí prezidenta Gašparoviče řekl, že podobné návrhy se už v minulosti objevovaly, ale "nikdy nebyly přijaty". K věci se vyslovilo i slovenské ministerstvo zahraničí, podle něhož je visegrádská skupina "regionálním seskupením čtyř států". Ministerstvo se nicméně nebrání tomu, aby ke společným besedám byly přizvány i jiné země, jak se to nedávno stalo v případě Německa a Francie. Členy visegrádské skupiny jsou kromě Česka a Slovenska ještě Polsko a Maďarsko. Rozhodnutí o vytvoření V4 padlo v únoru 1991 v maďarském Visegrádu za účasti tehdejších prezidentů Československa, Polska a Maďarska Václava Havla, Lecha Walesy a Józsefa Antalla.

Sme: Zeman usiluje o posílení svého vlivu v politice

Český prezident Miloš Zeman navzdory formálně omezeným pravomocím usiluje o maximální rozšíření svého vlivu a o vytvoření jakéhosi poloprezidentského systému. Napsal to slovenský list Sme, podle kterého je Zemanova snaha dostat bývalou první dámu ČR Livii Klausovou na post velvyslankyně na Slovensku ukázkou fungování "zemanismu" v praxi. "Bude to systém, ve kterém rozhoduje vazba na 'šéfa' a který je založený na odměňování věrných a zasloužilých, a na trestání odpůrců a kritiků. Post pro Klausovou je stejně odměnou za pomoc rodiny bývalého prezidenta v předvolební kampani Zemana, jako trestem a kopancem pro bývalého (prezidentského) protikandidáta a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga," píše list. Také list Pravda se postavil proti případnému vyslání Klausové na post české velvyslankyně na Slovensko. "Už jen samotná představa, že na české ambasádě by měla sedět manželka největšího euroskeptika v EU, vyvolává smíšené pocity," píše list. Zemanův postup v této otázce podle komentátora není důstojný pro prezidenta.

ČR má v Zemanovi dobrého prezidenta, řekl expremiér Dzurinda

Česká republika má dobrého prezidenta, řekl po setkání s novým nejvyšším představitelem českého státu Milošem Zemanem bývalý dvojnásobný slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Zemanovi prý fandil v přímé prezidentské volbě, i když dobré vztahy má i s jeho poraženým protikandidátem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Zeman v pátek přijal také exprezidenta Rudolfa Schustera a diplomata Petera Weisse. O něm se spekuluje jako o novém slovenském velvyslanci v Praze. Dzurinda se Zemanem vzpomínal na dobu, kdy oba stáli v čele vlád sousedních států. Hovořili i o budoucí spolupráci a zdůraznili, že vztahy obou zemí jsou vynikající.

Státní zástupce obžaloval poslance Ratha a dalších deset lidí

Státní zástupce Petr Jirát podal soudu obžalobu na poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) a deset jeho spoluobviněných. Viní je z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů. Středočeský krajský soud spis převzal. Poslanec si podle obžaloby vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Další úplatky prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Podle dřívějšího vyjádření žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal přes 16 milionů. Rath, kterému hrozí až dvanáctiletý trest vězení, obvinění odmítá. Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, dva z nich zůstávají ve vazbě. Podle Jiráta má státní zastupitelství v případu velmi solidní důkazy - jde o odposlechy, listinné materiály a tři velmi podrobné výpovědi jedné z obviněných, šéfky stavební společnosti Fisa Ivany Salačové.

Žalobci: Nečas se podpisem amnestie trestného činu nedopustil

Premiér Petr Nečas (ODS) se podpisem amnestie, kterou vyhlásil na Nový rok tehdejší prezident Václav Klaus, nedopustil trestného činu. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 oznámení na předsedu vlády takzvaně uložilo, tudíž se jím nebude dále zabývat. Řekla to šéfka tamních žalobců Šárka Pokorná. O prošetření Nečasova postupu požádali předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a šéf senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD). Štěch řekl, že s rozhodnutím nesouhlasí a že by se chtěl proti němu odvolat. Štěch a Antl v žádosti o přezkum postupu premiéra poukazovali na to, že úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace s Kanceláří prezidenta republiky ohledně amnestie, a také členové vlády přiznali, že amnestii neprojednali. Podle senátorů je přitom odpovědnost z ústavy na vládě jako celku.

Státní zástupce nezastaví stíhání střelce na Klause

Státní zástupce nezastaví trestní stíhání Pavla Vondrouše, který loni v Chrastavě vystřelil z airsoftové pistole na tehdejšího prezidenta Václava Klause. Uvedl to vedoucí Okresního státního zastupitelství v Liberci Ivan Bernátek. K zastavení stíhání neshledal důvody. Zastavení naopak požadoval obhájce Jiří Vyvadil v reakci na to, že státní zástupce zpřísnil Pavlu Vondroušovi kvalifikaci činu z výtržnictví na násilí proti úřední osobě. Střelci hrozí až šest let vězení. Šestadvacetiletý muž vystřelil na prezidenta loni v září při otevírání nového mostu v Chrastavě. Kvůli incidentu rezignoval ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka a krajský státní zástupce začal dva členy policejní ochranné služby stíhat za porušení povinnosti strážní služby. Klaus ale jejich stíhání zastavil.

Z ČR byl odvezen veškery uran využitelný k výrobě jaderné zbraně

Česká republika se stala desátou zemí, která se v posledních čtyřech letech zbavila veškerého uranu využitelného k výrobě nukleárních zbraní. Oznámila to mluvčí Rady národní bezpečnosti USA Caitlin Haydenová. Informovala, že z Česka bylo odvezeno posledních 68 kilogramů vysoce obohaceného uranu, jež by stačily k výrobě dvou jaderných zbraní. České úřady přesun potvrdily. Podle vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové šlo o materiál z výzkumného reaktoru v Řeži u Prahy. Celá operace se uskutečnila zhruba před dvěma týdny a převoz se uskutečnil ve zvláštním režimu z důvodu ochrany nákladu před okolím. Sdělila rovněž, že zmíněný uran byl bezpečně přepraven z Česka do Ruska, kde bude po zpracování jeho obohacení sníženo na úroveň nevyužitelnou k výrobě nukleárních zbraní. Česká republika se tak podle ní stala desátou zemí, z níž byl odstraněn veškerý vysoce obohacený uran od 5. dubna 2009, kdy americký prezident Barack Obama v Praze oznámil záměr zabezpečit v mezinárodní spolupráci veškerý jaderný materiál na světě.

ČSSD trvá na sněmovní vyšetřovací komisi k fotovoltaice

Opoziční ČSSD trvá na vzniku sněmovní vyšetřovací komise k fotovoltaice. Příští týden chce o návrhu jednat se zástupci dalších stran zastoupených v dolní komoře. Potvrdil to předseda sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc. Poslanci ČSSD chtěli vznik komise prosadit už ve středu při schůzi Sněmovny, ale neuspěli. Schůzka by se měla uskutečnit podle Tejce ve čtvrtek. Debatovat by se mělo o podobě vyšetřovací komise, jejím zaměření a složení. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) však zákon k podpoře obnovitelných zdrojů energie prosadila vláda sociálních demokratů, kteří by tedy nyní měli své tehdejší kroky vysvětlit. Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 Kč/MWh. Kromě toho stát letos odvádí z rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů 11,7 miliardy korun.

Bývalý šéf Cermatu Zelený zveřejnil maturitní žebříčky škol

Bývalý šéf maturitního centra Cermat Pavel Zelený zveřejnil žebříčky gymnázií podle úspěšnosti při loňských maturitách. Žebříček sestavilo Zeleného nové sdružení MATT a HURRY, které připravuje za úplatu maturanty na zkoušky. Žebříčky jsou dostupné na webu sdružení. Podle Zeleného výsledky sestavili proto, aby předešli mediálním dezinterpretacím a "žebříčkovému kutilství". Zelený stál za rozjezdem státních maturit, je zodpovědný i za současnou podobu zkoušek, jejichž příprava vyšla na 1,4 miliardy korun a ročně stojí další čtvrt miliardy. Ministr školství Zeleného loni kvůli problémům se zkouškami odvolal. Maturitní žebříčky škol chce po skončení jarních zkoušek dospělosti sestavit i Cermat, který data o maturitách musí poskytovat ze zákona.

Jihočeský kraj podal žalobu na regionální radu Jihozápad

Jihočeský kraj podal žalobu na regionální radu Jihozápad, která mu udělila pokuta zhruba 100 milionů korun za projekt oprav silnic druhé a třetí třídy. Žaloba se týká také způsobu udělení sankce. Podle kraje totiž neexistuje metodika, která by určovala výši pokut, řekl novinářům hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Úřad Regionální rady ROP Jihozápad vyjádření rady Jihočeského kraje podle mluvčí Michaely Biňovcové respektuje, ale stojí si za svým stanoviskem a potvrzuje udělení pokuty ve výši 50 procent způsobilých výdajů některých částí veřejných zakázek, v nichž bylo odhaleno pochybení.

Nová Octavie Combi bude stát 365.000 Kč

Mladoboleslavská Škoda Auta začala sériově vyrábět model Škoda Octavia Combi, která měla před několika týdny světovou premiéru na autosalonu v Ženevě. V květnu bude zahájen prodej na prvních evropských trzích, v České republice bude stát 364.900 korun. Uvedl to David Šikula z tiskového oddělení Škody. Škoda Octavia Combi byla v roce 2012 nejprodávanějším vozem s karoserií kombi v Evropě. Pro výrobu modelů Octavia, Octavia Combi a Rapid rozšířila automobilka kapacitu výrobní linky postupně z 800 až na 1200 vozů denně. Jen v letošním roce uvede Škoda na trh osm nových nebo přepracovaných modelů. Do roku 2018 chce zvýšit své světové prodeje minimálně na 1,5 milionu vozů ročně.

ČEZ pokračuje ve vypíná obnovitelných zdrojů v Bulharsku

Distribuční společnost ČEZ Bulgaria bude v sobotu pokračovat v odpojování obnovitelných zdrojů energie. Odpojí fotovoltaické a větrné parky v oblastech Pleven a Loveč. Celková kapacita výroby těchto zařízení je 46 megawattů. Uvedla to na svých internetových stránkách bulharská agentura Focus s odvoláním na prohlášení firmy. ČEZ podle svých slov rovněž nadále zůstává v pohotovosti a je připraven v příštích dnech odpojit další vodní elektrárny. ESO EAD nařídila ČEZ a rakouské EVN odpojit obnovitelné zdroje energie na západě a jihozápadě Bulharska již ve čtvrtek. Cílem těchto opatření je zajištění rovnováhy energetického systému země.

Lesy ČR do konce února zvedly zisk o 23 pct na 1,3 miliardy korun

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za leden a únor zvýšil hrubý zisk meziročně o 23 procent na 1,3 miliardy korun. Důvodem byla vyšší těžba dřeva. K začátku dubna podnik také provedl změny na místech odborných ředitelů. LČR patří polovina lesů v zemi, od loňského prosince je podnik bez generálního ředitele. "Dosažený hospodářský výsledek potvrzuje standardní fungování Lesů ČR, což je v současné době náš hlavní cíl a také připravenost podniku investovat do péče o les, oprav a výstaveb lesních cest i správy vodních toků více financí než v minulosti," uvedl ekonomický ředitel LČR Michal Gaube, který je v současnosti pověřen řízením podniku.

Do Zlatých Hor přijedou zahájit sezonu zlatokopové z celé země

Novodobí zlatokopové z Česka i zahraničí zamíří v sobotu do Zlatých Hor na Jesenicku otevřít zlatokopeckou sezonu. Rozmrazením první pánve se zlatým pískem zde symbolicky přivítají jaro. Kromě klasického rýžování je čekají i nástrahy například v podobě lovu zvířete. Recesistická akce je koncipována v duchu Jacka Londona a přechodu zlatokopů přes průsmyk ke zlatým ložiskům. Pořadatelé volí disciplíny, které se co nejvíce přibližují běžnému životu zlatokopa v terénu. Musí se podle nich především orientovat v terénu, překonávat překážky, uvařit si oběd a najít zlato. V areálu hornického skanzenu v Údolí ztracených štol se před několika lety utkali zlatokopečtí profesionálové z celého světa také na mistrovství světa v rýžování zlata.

V Praze poprvé zazní hudební projekt Terezínské hvězdy

Mezinárodní hudební projekt Terezínské hvězdy, který představí díla proslulých i méně známých skladatelů vězněných v terezínském ghettu, zazní poprvé v Praze. Po londýnském a newyorském uvedení ho 12. a 13. dubna do Koncertního sálu Pražské konzervatoře přiveze jeden z nejlepších britských komorních souborů Nash Ensemble. Jako sólista vystoupí rakouský barytonista Wolfgang Holzmair. Budou uvedeny skladby například od Hanse Krásy, Gideona Kleina, Viktora Ullmanna, Karla Švenka, Pavla Haase i Erwina Schulhoffa. Informoval o tom Jan Mach z agentury Cema Music. Kromě hudby nabídnou Terezínské hvězdy i dvě filmové projekce. Britský režisér Simon Broughton osobně představí svůj oceňovaný dokumentární film Hudba Terezínského ghetta z roku 1993. Obsahuje unikátní rozhovory s pamětníky i hudební vystoupení natočená přímo v Terezíně. Součástí akce bude také výstava nejlepších oceněných prací Mezinárodní soutěže o nejlepší plakát ke Dni památky obětí holocaustu 2012.

Aukční síň Christie's vydražila fotografie Sudka a Rösslera

Aukční síň Christie's ve čtvrtek v New Yorku vydražila fotografie Josefa Sudka a Jaroslava Rösslera za celkem 143.750 dolarů (takřka 2,9 milionu korun). Odhadní cena Rösslerovy fotografie s názvem Světelná abstrakce byla až 50.000 dolarů (milion korun). Sudkův Rozbitý talíř odborníci aukční síně odhadli až na 60.000 dolarů (1,2 milionu korun), za fotografii ale kupec nabídl ještě o 21.250 dolarů více (asi 423.000 korun). Celkem tak vynesla v přepočtu přes 1,6 milionu korun. V nabídce byl též Drtikolův akt až za 80.000 dolarů (1,6 milionu korun) a Funkeho fotografie Zátiší s lahvemi s odhadní cenou 150.000 až 250.000 dolarů (až pět milionů korun). Podle výsledků aukce se však kupec nenašel.

Zlínské muzeum získalo Tatru Hanzelky a Zikmunda

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně získalo pro novou expozici v Baťově institutu originál vozu Tatra 87, s nímž legendární cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund absolvovali svou první cestu. Automobil bude součástí stálé expozice ve třetím patře 14. budovy věnované modernímu cestovatelství. Automobil zapůjčil muzeu jeho vlastník, Národní technické muzeum v Praze. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Gabriela Sýkorová Dvorníková. 14. budova by se měla veřejnosti otevřít na začátku května. Cesty slavné dvojice Hanzelky a Zikmunda jsou hlavními motivy nové expozice nazvané Moderní cestovatelství. Návštěvníci se seznámí také s cestami Eduarda Ingriše či Stanislava Škuliny.

Slovácké muzeum ukazuje pravdivý příběh byzantských věrozvěstů

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti připravilo k letošnímu 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu publikaci Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje. "Jedná se o čtyřdílnou publikaci, která je zabalena v jednom obalu. Jedna knížečka je faktografická a psaná populárně-naučnou formou. Druhá je román, který se opírá o fakta, ale je psán čtivě, aby lidi bavil. Přidali jsme i něco pro děti, třetí část tak tvoří kreslený komiks. Čtvrtou pak je CD s rozhlasovou nahrávkou pro ty, co už nechtějí číst, ale rádi si to poslechnou," představil obsah knihy ředitel muzea Ivo Frolec. Zejména děti by mělo zaujmout také DVD s 3D počítačovou hrou s tematikou církevního areálu v Uherském Hradišti - Sadech a dějin Velké Moravy obecně. Hra se jmenuje Veligrad. Fos-Zoe-Nika. Autory scénáře jsou archeologové Tomáš Chrástek a Michal Hlavica. K letošnímu 1150. výročí jejich příchodu na Moravu se chystá řada akcí. Oslav vyvrcholí o cyrilometodějské pouti na začátku července, na kterou byl pozván i papež František.

Arabfest v Plzni nabídne arabskou hudbu, filmy i orientální trh

Česko-syrská kapela, filmový festival, orientální trh a přednášky arabistů z ciziny jsou hlavními "taháky" čtvrtého ročníku Festivalu arabské kultury Arabfest v Plzni. Jeho doprovodný program běží od poloviny března do konce května, osmidenní blok začal v pátek a potrvá do 12. dubna. Přehlídka s podtitulem Můj dům, Tvůj dům je zaměřena hlavně na etnické a náboženské menšiny v arabském světě. Řekla to organizátorka Tereza Svášková. V Česku i na Slovensku jde podle ní o ojedinělé akce. Vrcholem bude podle Sváškové mini filmový festival, který nabídne dokumenty věnující se Arabskému jaru v Jemenu, Lybii, Tunisku a Libanonu. Přednášet přijede například nizozemský sociolog Cornelis Hulsman, ředitel káhirského Centra pro mezikulturní dialog. Přiblíží nedávné události v Egyptě. Dalším tahákem je arabista Roy Vilozny z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, který bude mít v úterý a ve středu dvě přednášky o šíítské odnoži islámu a zmizení 12. imáma.

Sport:

Čeští tenisté vedou po prvním dnu ve čtvrtfinále Davisova poháru nad Kazachstánem v Astaně 2:0. K postupu přiblížil obhájce trofeje Lukáš Rosol, který při své premiéře v roli české jedničky porazil Andreje Golubjova 4:6, 6:4, 6:2 a 7:6 a získal pro tým druhý bod. Vedení českému výběru v Astaně zajistil v úvodní dvouhře Jan Hájek suverénní výhrou nad Michailem Kukuškinem 6:3, 6:2 a 6:4.

Hokejisty Karlových Varů povede i v příští sezoně extraligy jako hlavní trenér Richard Žemlička. Jeho asistentem bude nově Karel Mlejnek, který dosud trénoval juniorský tým v mezinárodní soutěži MHL. Západočeši o tom informovali na svém oficiálním webu.

Povedenou premiéru v dresu Bostonu prožil ve čtvrtečním utkání NHL proti New Jersey Jaromír Jágr. Český útočník se uvedl vítězným gólem, díky němuž Bruins porazili Devils 1:0. Jednačtyřicetiletý veterán si připsal svou 15. trefu v sezoně po rychlém protiútoku ve 22. minutě.

Jakub Voráček potvrdil pozici nejproduktivnějšího českého hráče v NHL, když ve čtvrtečním utkání svým 16. gólem v sezoně přispěl k výhře Philadelphie na ledě Toronta 5:3. Český útočník, který dosud nasbíral 38 kanadských bodů, o osm víc než druhý Čech Patrik Eliáš, se prosadil v 19. minutě, kdy si počíhal před odkrytou brankou na přihrávku Seana Couturiera a pohodlně vyrovnal na 2:2.

Hokejisté Zlína postoupili do finále play off extraligy a o mistrovský titul se od úterý 9. dubna utkají s Plzní. V šestém semifinálovém utkání zvítězil Zlín v Třinci 4:3, sérii vyhrál 4:2 a po osmi letech si zahraje o titul. Dva góly hostů vstřelil Jaroslav Balaštík. Bronzové medaile patří Slavii Praha, Třinec skončil čtvrtý.

Čeští hokejisté porazili i ve druhém přípravném zápase před mistrovstvím světa Lotyšsko, tentokrát 1:0. Zápas v Jindřichově Hradci, který byl součástí Euro Hockey Challenge, rozhodla branka Jakuba Nakládala z první třetiny. Gólman Pavel Francouz udržel při svém debutu v národním týmu čisté konto.

Volejbalisté Liberce, nejlepšího celku základní části extraligy, vstoupili do semifinále play off nečekanou domácí prohrou 1:3 s Ostravou. Naopak českobudějovičtí obhájci mistrovského titulu si snadno poradili s Příbramí a zvítězili 3:0.

Český motocyklový jezdec Karel Abraham obsadil v prvním tréninku na úvodní závod mistrovství světa silničních motocyklů v Kataru šestnácté místo v kategorii MotoGP. Druhý český reprezentant v nejsilnější kubatuře Lukáš Pešek zajel pod umělým osvětlením na okruhu Losail 23. čas. Jakub Kornfeil skončil v kategorii Moto3 jedenáctý.

Trenér českých hokejistů Alois Hadamczik pozval do přípravy před mistrovstvím světa po dvou zástupcích vyřazených semifinalistů extraligy. Z pražské Slavie dostali se připojí k reprezentaci brankář Dominik Furch a útočník Tomáš Hertl, z Třince byli povoláni bek Vladimír Roth a útočník Jakub Orsava. Brzy třiadvacetiletého Furcha čeká v dresu národního týmu premiéra.

Olympijský vítěz na horských kolech Jaroslav Kulhavý nejspíš zpestří svou účastí úvodní závod Českého poháru v silniční cyklistice Brno - Velká Bíteš - Brno. Hvězdný biker řešil po nedávném návratu ze závodu Cape Epic v Jihoafrické republice zdravotní komplikace, ale nakonec by v sobotu na 143 km dlouhé trati neměl chybět.

Česká osmnáctka má v nominaci na závěrečný přípravný kemp před mistrovstvím světa v Soči 28 hokejistů. Trenéři Luděk Bukač mladší a David Bruk povolali i čtveřici krajánků z juniorských zámořských soutěží - obránce Jana Košťálka z Rimouski z QMJHL, Davida Němečka ze Sarnie z OHL a útočníky Adama Zbořila s Patrikem Zdráhalem z Acadie-Bathurst z QMJHL.

Čeští reprezentanti na mistrovství světa v curlingu v Kanadě prohráli v posledním kole základní části se Švýcarskem 3:6, nepostoupili do finálové čtveřice a skončili osmí. Přišli tak o přímý postup na olympijské hry v Soči. O první účast na olympiádě ještě budou bojovat v prosincové dodatečné kvalifikaci v německém Füssenu, v níž z osmi týmů postoupí dva nejlepší.

Počasí v ČR v sobotu:

Sobota bude zatažená nebo oblačná, občas deštivo nebo slabé sněžení. Teploty od dvou do šesti stupňů, na horách jeden stupeň pod nulou.

05-04-2013