Denní souhrn zpráv Zprávy

07-04-2013

Česká diplomacie bude řešit možnou evakuaci mise v KLDR

Ministerstvo zahraničí bude v pondělí řešit, zda evakuuje personál českého velvyslanectví v severokorejském Pchjongjangu. Zabývat se tím bude krizový štáb, který zatím počítá s třemi variantami: evakuací, přesunem na blíže neurčené bezpečnější místo a setrvání na místě. Řekl to Karel Šrol z tiskového odboru ministerstva. Severní Korea v pátek varovala zahraniční ambasády před hrozbou války a doporučila jim evakuaci. Korejci zahraniční diplomaty vyzvali, aby do 10. dubna předložili evakuační plány, chtějí-li kvůli válečné hrozbě svá velvyslanectví vyklidit. V pátek si čeští diplomaté předvolali vedoucího severokorejského zastupitelského úřadu, aby jim k výzvě řekl více. Podle Šrola uvedl, že se nejedná o nátlak na zahraniční partnery. Svoji diplomatickou misi Česká republika znovuotevřela v roce 2004 poté, co ambasádu v roce 1993 uzavřela. Při opětovném zprovoznění mise čeští diplomaté severokorejské straně nabídli i pomoc při překonávání mezinárodní izolace.

V Praze se sešlo asi 500 lidí nespokojených s vládou

Na pražském Václavském náměstí se podle odhadů policie sešlo v neděli asi 500 lidí, kteří požadovali odchod vlády. Akci organizovala iniciativa Holešovská výzva, která ale čekala tisíce lidí. Akci nazvanou Soumrak kmotrů vedle Holešovské výzvy organizovaly i další spřízněné iniciativy. "Demisi, demisi," skandovali demonstranti. Lidé stáli pod sochou sv. Václava. Na pódiu "blaničtí rytíři", které přivolal svatý Václav, popravili symbolicky politika. Z davu se ozývalo volání po popravě ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a premiéra Petra Nečase (ODS). Lidé měli české vlajky a transparenty. Demonstranti i organizátoři byli zklamaní, že nepřišlo víc lidí. Na Václavské náměstí přišel také senátor Tomio Okamura. Představitel výzvy Slávek Popelka si vyžádal souhlas přítomných, aby byla ustavena "dočasná občanská vláda". Podle něj nemá vláda legitimitu, protože v ní sedí zástupci nikým nevolené strany LIDEM v čele s Karolínou Peake.

Vláda může ve středu zrušit projekt sKaret, Müllerová se brání

Vláda by mohla ve středu rozhodnout o zrušení kontroverzního projektu sKaret, jak to doporučil premiér Petr Nečas (ODS). Připustila to ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). Hodlá ale navrhnout a hájit pokračování projektu, uvedla v diskusi České televize. "Nemohu předložit návrh, který by ukončil projekt sKaret tak, jak to požadoval pan premiér," uvedla Müllerová s tím, navrhne pouze dojednané úpravy projektu. Nečas podle ní mluvil hlavně jako předseda ODS, zatímco TOP 09 pokračování sKaret obhajuje. Podle jejího místopředsedy a ministra financí Miroslava Kalouska hrozí, že Česká spořitelna by stát zažalovala o náhradu škody za náklady spojené s vydáváním sKaret. Šéfka nejmenší koaliční strany LIDEM Karolína Peake se postavila na stranu premiéra. Nutnost pokračování projektu zdůvodnila ministryně mimo jiné vloženými náklady. Stát by například asi musel vrátit až 300 milionů korun České spořitelně, která tak vyčíslila své výdaje. Müllerová ale řekla, že její ministerstvo nechce platit tuto sumu, zpochybnila i její výši.

Müllerové chybí až čtyři miliardy korun na dávky v hmotné nouzi

Ministerstvu práce a sociálních věcí budou letos scházet miliardy korun na výplatu sociálních dávek kvůli růstu jejich objemu. Například až čtyři miliardy korun budou chybět na dávky v hmotné nouzi. Ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) to uvedla v pořadu České televize. Peníze chce získat v rámci rozpočtových opatření. Müllerová poznamenala, že objem výplaty dávek narůstá raketově v souvislosti se zvyšováním nezaměstnanosti, složitá bude tedy i situace s podporou v nezaměstnanosti. Loni ministerstvo na dávkách v hmotné nouzi vyplatilo 7,8 miliardy korun, letos to podle Müllerové bude "nad deset miliard korun". Ministerstvo má také problémy kvůli rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zrušil zakázku na systém výplaty sociálních dávek. Proti verdiktu se odvolalo. Podle Müllerové by standardní výběrové řízení na dodavatele nového systému trvalo déle než rok. Müllerová zdůraznila, že výpadek systému sociálních dávek nelze připustit. Pokud by lidé zůstali bez dávek, ministryně by na svou funkci rezignovala.

VSZ: Ministr spravedlnosti má podat stížnost v kauze Kušnierze

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek by měl podle Vrchního státního zastupitelství v Praze podat stížnost pro porušení zákona v kauze bývalého ředitele dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze. Nesouhlasí se snížením Kušnierzova trestu, jak o něm rozhodl pražský vrchní soud. České televizi to řekl náměstek vrchní státní zástupkyně Adam Bašný. Podle něj to ale již nemůže ovlivnit výši trestu, šlo by o takzvaný akademický výrok. Kušnierze čeká za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele pět let do vězení. Pražský vrchní soud zmírnil původní verdikt ústeckého krajského soudu, který mu uložil trest 7,5 roku. Potvrdil mu pak pokutu 750.000 korun i zákaz pracovat s evropskými dotacemi na 5,5 roku. Vrchní státní zastupitelství v kauze již dříve vyzvalo Nejvyšší státní zastupitelství k podání dovolání, tomu ale z procesních důvodů Nevyšší státní zastupitelství podle Bašného nevyhovělo. Dovolání v kauze připravuje také advokát Milan Hulík.

Generální ředitel Úřadu práce Kubeša ke konci dubna rezignuje

Generální ředitel Úřadu práce Jiří Kubeša ke konci dubna odejde z funkce. Domluvil se na tom s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou (TOP 09). Důvody rezignace ministryně nezveřejnila. Problémy na úřadech práce v posledních měsících souvisely zejména se zpožďováním výplaty sociálních dávek. Nový systém na vyplácení dávek, který zahájil provoz v lednu 2012, provázely od začátku problémy, lidé nedostávali peníze včas, systém kolaboval. O Kubišově nástupci nechtěla ministryně mluvit, má ale prý některé osoby vytipované. Vyloučila však, že by do úřadu počítala se svým náměstkem Martinem Žárským.

ČNB: Počet padělků bankovek a mincí ve čtvrtletí klesl o 40 pct.

V Česku bylo v letošním 1. čtvrtletí zadrženo 692 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Meziročně jde o 40procentní pokles, ve stejném období loni to bylo 1156 padělků. Údaje zveřejnila Česká národní banka na internetu. Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 494. Ve stejném období loni to bylo 1009 kusů. Počet padělků v dolarech klesl z 18 na deset. Naopak v případě eur počet padělků stoupl na 160 ze 113 v prvním čtvrtletí loni. Vedle padělků zadržela centrální banka za první čtvrtletí 163 napodobenin, za stejné období loni to bylo 242. Napodobeniny jsou většinou na rozdíl od padělků vyrobeny za jiným účelem než udáním do oběhu. Jsou to například filmové rekvizity, učební pomůcky nebo reklamní předměty.

Kalousek: Přesídlením firem do daňových rájů přicházíme o miliardy

Přesídlením tuzemských firem do daňových rájů přichází Česká republika maximálně o miliardy korun, nikoli o desítky miliard, jak tvrdí některé odhady. V pořadu televize Prima Partie to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, loni vzrostl na přibližně 12.500. Podle Kalouska přesidlování firem nelze připisovat domácí rozpočtové politice, ale je to důsledek toho, že se Česko stalo svobodnou a otevřenou ekonomikou. Motivace firem k odchodu by se ale podle něj nepochybně zvýšila zavedením progresivního zdanění právnických osob či některých sektorových daní. Narážel tak na předchozí vyjádření sociálních demokratů, kteří se zvyšováním daní po případném volebním vítězství počítají. Kalousek také připomněl podepsání smluv s některými zeměmi, označovanými jako daňové ráje, které nově umožnily výměnu informací jednotlivých daňových správ o tom, zda si firmy plní své povinnosti. Podle analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA) počet českých společností s vlastníkem v daňovém ráji loni vzrostl o zhruba čtyři procenta na 12.554. Z daňového ráje je tak kontrolováno 3,4 procenta firem Největší absolutní přírůstek v loňském roce zaznamenal Kypr, USA a Seychely.

V Česku postupně přibývá ghett, změnila se na ně řada ubytoven

V Česku přibývá chudinských domů a čtvrtí. Zatímco v roce 2006 bylo takzvaných vyloučených lokalit neboli ghett asi 330 a před dvěma lety kolem 400, nyní je jich víc. Řekl to šéf vládní agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Stanovit přesný počet podle něj ale není možné. Odpověď by měla dát nová analýza, čísla by mohla být v příštím roce. "Vidíme, že řada vyloučených lokalit od roku 2006 zanikla, ale větší díl jich vznikl," uvedl Šimáček. Podle něj se trend ještě umocnil. Jedním z důvodů jsou dluhy. Mnohé rodiny se kvůli nim musí vystěhovat a na jiný byt nedosáhnou. Podobu ghett v Česku zmapovala v roce 2006 analýza, kterou si nechalo udělat ministerstvo práce. V těchto chudinských domech či čtvrtích žili převážně Romové, mohlo to být až 80.000 lidí. Většina dospělých neměla práci, rodiny byly závislé na sociálních dávkách a zadlužovaly se. Děti chodívaly do "zvláštních škol". Ministerstvo práce nyní připravuje veřejnou zakázku na novou analýzu. Přibývání ghett potvrdila už v roce 2010 studie z Ostravy. Od roku 2006 se tam za čtyři roky počet vyloučených lokalit zvedl z desítky na 14, připomnělo ve své zprávě sdružení Vzájemné soužití.

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se výrazně zlepšila

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se výrazně zlepšila. Na pěti místech už dokonce naměřené množství prachu nepřekračuje povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Na řadě dalších pak jen o málo. Ještě v sobotu běžné hodnoty přesahující 100 mikrogramů v neděli už hlášeny nebyly. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se v neděli pohybovaly v rozmezí 43 mikrogramů v Opavě až po 82 mikrogramů v Karviné. Po poledni pak v rozmezí od 39 do do 78 mikrogramů. Ještě v sobotu po poledni byly hodnoty v regionu výrazně vyšší a pohybovaly se v rozmezí od 64 do 133 mikrogramů na metr krychlový.

Sídlo Univerzity Karlovy si při dni otevřených dveří prohlédlo na 5000 lidí

Téměř 5000 lidí si o víkendu prohlédlo historické prostory Karolina. Univerzita Karlova je otevřela pro veřejnost na oslavu 665. výročí svého založení. Zájemci mohli nahlédnout například do císařského sálu, vlasteneckého sálu a velké auly. Lákadlem byly i vystavené univerzitní insignie - žezlo rektora a jednotlivých fakult. Zájemci se podívali i do románsko-gotického sklepení, kde obdivovali unikátní románskou studnu, která je zároveň jednou z nejstarších v Praze. Návštěvníkům Karolina byli po celou dobu k dispozici pracovníci ústavu dějin a archivu UK, kteří zodpovídali jejich dotazy. Naposledy mohli lidé zavítat do univerzitního sídla před pěti lety, kdy byl o jeho prohlídku obdobný zájem.

Festival 70mm filmů KRRR! nabídne v Krnově devět filmů

Festival filmů promítaných ze 70 milimetrů širokého filmového pásu KRRR! nabídne v Krnově na Bruntálsku devět celovečerních filmů a několik fragmentů z dalších snímků. Z klasického celuloidového pásu se v krnovském kině Mír 70 bude promítat například i muzikál Hello, Dolly! z roku 1969 či první díl série Smrtonosná past s Brucem Willisem v hlavní roli z roku 1988. Osmý ročník akce startuje 12. a skončí 14. dubna. Návštěvníci se mohou těšit i na další populární snímky, jako jsou Indiana Jones a Poslední křížová výprava, snímek 2010: Druhá vesmírná odysea či další kosmickou klasiku Star Wars: Epizoda 6 - Návrat Jediů. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky. Přehlídka má podle organizátorů za úkol připomenout ve střední Evropě už nepoužívaný formát filmové kopie, který oslňoval návštěvníky brilantním zobrazením detailů a ve své době nepřekonatelným prostorovým zvukem.

Jiráského Poupata budou uvedena na festivalu v New Yorku

Film Poupata režiséra Zdeňka Jiráského a slovensko-český snímek Až do města Aš režisérky Ivety Grófové zastoupí českou kinematografii na festivalu evropských filmů v New Yorku. Uskuteční se od 10. do 21. dubna a jeho pátý ročník nabídne dvě desítky titulů ze čtyřiadvaceti zemí. Oznámila to Petra Jungwirthová z ústředí Českých center v Praze. "České centrum New York ve spolupráci s evropskými kulturními instituty, zastupitelskými úřady a filmovými organizacemi připravilo další ročník evropského filmového festivalu Disappearing Act. Proběhne v České národní budově a v dalších dvou významných filmových institucích: IFC Center a Museum of the Moving Image," řekla Jungwirthová.Česká národní budova je od počátku hlavním festivalovým zázemím přehlídky, která letos poprvé expanduje mimo Manhattan. Vedle českých snímků festival letos uvede například i třídílný německý film Dreileben (režiséři Christian Petzold, Dominik Graf a Christoph Hochhäusler), který slavil úspěchy na filmových festivalech v Berlíně, Torontu a New Yorku, nebo film švédského režiséra Rubena Östlunda nazvaný Play.

Ze sportu:

Čeští házenkáři prohráli v utkání kvalifikace o účast na evropském šampionátu s Německem v Halle 23:28. Soupeř jim vrátil čtvrteční porážku z Brna a o skóre se před ně dostal na druhé místo ve skupině 2. Tabulku vede Černá Hora o dva body před Německem a Českem. O dvou postupujících na mistrovství do Dánska v příštím roce rozhodnou poslední dvě kola kvalifikace v červnu. Češi se nejprve představí na půdě posledního Izraele a poté skupinu zakončí domácím duelem s Černohorci.

Čeští tenisté postoupili do semifinále Davisova poháru. Obhájci titulu porazili v Astaně domácí Kazachstán 3:1. Utkání rozhodl Lukáš Rosol, který v úvodní dvouhře zdolal Jevgenije Koroljova 7:6, 6:7, 7:6 a 6:2 za pomoci 31 es. Výhra českého týmu zároveň znamená, že se v pondělí poprvé posune do čela daviscupového žebříčku. V semifinále čeští tenisté vyzvou 13. až 15. září buď doma Argentinu, nebo pojedou do Francie.

Fotbalisty Českých Budějovic se podle šéfa klubu Karla Poborského snažil před pátečním zápasem první ligy s Příbramí soupeř ovlivnit. Bývalý reprezentant to řekl Nedělnímu Sportu. Poslední tým tabulky Dynamo v důležitém souboji o záchranu podlehlo Příbrami 0:1 gólem z penalty a Poborský si hned po utkání stěžoval na tendenční řízení sudího Drahoslava Drábka. Prezident příbramského fotbalového klubu Jaroslav Starka odmítá tvrzení Poborského. Podle Starky se Poborský v emocích unáhlil. O tom, že by za výroky hnal Poborského k disciplinární komisi, neuvažuje.

Dva góly útočníka Marka Bakoše zajistily plzeňským fotbalistům výhru 2:1 v zápase 22. kola proti Teplicím. Hostům nepomohlo ani snížení Francise Litsingiho z první minuty nastaveného času. Západočeši se tak díky lepšímu skóre vrátili na první místo tabulky před pražskou Spartu, ale oba rivalové mají stejný počet bodů. Teplice naopak dál zůstávají v sestupové propasti na předposledním místě.

České hokejistky prohrály v úvodním utkání boje o udržení na mistrovství světa v Ottawě se Švédskem 1:2 po samostatných nájezdech. Na branku Lisy Johanssonové z první třetiny odpověděla v 51. minutě Alena Polenská, ale v rozstřelu rozhodla Emma Eliassonová.

Čtyřhra na tenisovém turnaji v americkém Charlestonu bude mít českou vítězku. Do finále na tamní zelené antuce po roce opět postoupila Lucie Šafářová, která se pokusí s Francouzkou Kristinou Mladenovicovou navázat na loňský triumf po boku Rusky Anastasji Pavljučenkovové. Jejich soupeřkami bude česko-americký pár Andrea Hlaváčková, Liezel Huberová.

Snowboadistka Šárka Pančochová se rozloučila s letošní sezonou vítězstvím. V americkém Breckenridge ovládla slopestyle v ryze ženské soutěži Supergirl Community Cup.

Brankář Ondřej Pavelec si v sobotním utkání NHL připsal 30 úspěšných zákroků a v bitvě dvou celků bojujících o účast v play off vychytal výhru Winnipegu nad Philadelphií 4:1. Jets tak ukončili sérii pěti porážek. Jaromír Jágr ve druhém zápase v dresu Bostonu nebodoval a Bruins v duelu o první místo v tabulce Severovýchodní divize prohráli na ledě Montrealu 1:2. Vítězný gól Canadiens vstřelil ve 21. minutě po asistenci Tomáše Plekance Michael Ryder. Martin Hanzal gólem a asistencí přispěl k výhře Phoenixu nad Coloradem 4:0.

Házenkářky Poruby, Veselí nad Moravou i Slavie Praha uzavřely základní část interligy vítězně a rozšířily svůj bodový zisk před nadstavbovou částí, ve které budou společně s Mostem bojovat o český titul. Hráčky Baníku zakončily společnou část česko-slovenské soutěže už ve středu, kdy oslavily premiérové interligové zlato.

Motocyklový závodník Jakub Kornfeil zajel v Kataru v kvalifikaci na první Velkou cenu sezony v třídě Moto3 sedmý čas. Do úvodního závodu mistrovství světa tak v neděli pod umělým osvětlením vyrazí z třetí řady. V královské MotoGP obsadil navrátilec do šampionátu Lukáš Pešek patnácté místo, Karel Abraham osmnácté.

Počasí v ČR v pondělí:

Bude skoro jasno až polojasno. Od západu přibývání oblačnosti. Teploty 5 až 9 stupňů, na horách kolem 2, na Šumavě až 5. Mírný východní až jihovýchodní vítr.

07-04-2013