Denní souhrn zpráv Zprávy

17-04-2013

Blažek se zastal Bradáčové ve sporu s protikorupční policií

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se v dopisu policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi zastal vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové v jejím sporu s protikorupční policií. Bradáčová tvrdí, že na ni policie připravuje kauzu, šéf útvaru to odmítá. Blažek napsal, že mu žalobkyně v této souvislosti oznámila mimořádně závažný fakt. Informaci o dopisu přinesla Česká televize. Bradáčová koncem března vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V něm policisté podle informací médií prověřují i manžela vrchní státní zástupkyně Tomáše Hájka, se kterým ale Bradáčová už tři roky nežije. Po vysílání žalobkyně řekla, že na ni kauzu vyrobil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Martinec následně toto tvrzení popřel s tím, že Bradáčová k němu nemá a ani nemůže mít jakýkoliv důkaz. Bradáčová dala kvůli svému podezření podnět k prověření práce policie. Policejní prezident Červíček už dříve uvedl, že není přesvědčený o tom, že policie něco "vyrobila".

Spor o velvyslance začíná zatěžovat práci ministerstva

Spor o velvyslance mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem začíná značně zatěžovat a zpomalovat práci české diplomacie, uvádějí neoficiální zdroje ČTK. Zeman ministrovi blokuje část navržených kandidátů na velvyslance; kvůli sporu ale není jasno ani o odjezdu diplomatů, kteří už čerstvě dostali svolení hostitelské strany. Někteří budoucí velvyslanci tak nemohou plánovat svůj odjezd, nemají totiž pověřovací listiny s podpisem prezidenta pro předání v budoucí zemi působení. Naopak odcházející velvyslanci, jež se mají ze zahraničí vracet do pražského ústředí, nevědí, na kdy mohou návrat plánovat. Ministerstvo zahraničí zase netuší, jak může počítat s jejich nástupem do některého z odborů. Potíže by mohly být s pozicemi velvyslanců v Itálii, Německu, Polsku, Rakousku, Saúdské Arábii, Dánsku, Bělorusku, Kanadě, která je důležitá pro jednání o vízech, či Vatikánu. Podle stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je nynější spor mezi Hradem a Černínským palácem "trochu trapný". Schwarzenberg podle něj ze své pozice nakonec ustoupí a svolí ke kompromisnímu řešení.

Vláda schválila daňové změny, související s novým zákoníkem

Vláda schválila návrh daňových změn souvisejících s novým občanským zákoníkem. Podle návrhu ministerstva financí by měly od příštího roku platit jen některé změny daní, jako je například prodloužení lhůty pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů na tři roky. Již schválené zákony počítají s jejich platností od roku 2015. Vláda rovněž schválila návrh zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, který nahrazuje současnou úpravu o dani z převodu nemovitosti. Vedle toho návrh rovněž ruší zákon o dani dědické a darovací. Daň dědická a darovací bude transformována do daní z příjmů při zachování současných osvobození. Vláda se na počátku února shodla, že sazby daní se letos a v příštím roku nebudou měnit. Kabinet chce udržet stabilní podnikatelské prostředí, které je na změny v oblasti daní citlivé.

Vláda schválila zvýšení rychlosti na části silnic 1. třídy

Vláda schválila zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na vybraných silnicích prvních tříd z 90 na 110 kilometrů za hodinu. Počítal s tím návrh novely zákona o pozemních komunikacích, který předložilo ministerstvo dopravy. Novela zákona dále umožní obcím prodávat vozidla odtažená při blokových čištěních, o která se jejich majitelé nehlásí. Návrh takzvaného vymezení kategorií a tříd dálnic a silnic prakticky počítá se zrušením kategorie rychlostní silnice, které se nově stanou dálnicemi druhé třídy s maximální rychlostí 130 kilometrů za hodinu.

Vláda schválila zákon o veřejné prospěšnosti

Vláda schválila zákon určující podmínky, za kterých se budou firmy a organizace moci stát veřejně prospěšnými společnostmi. Patří mezi ně například vyšší nároky na vedení účetnictví, dodržování pravidel znemožňujících vyvést ze společnosti majetek či povinnost zřídit kontrolní orgán. Sdělila to mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová. Norma si podle úřadu klade za cíl zajistit vyšší transparentnost u společností se statusem veřejné prospěšnosti. Veřejnou prospěšnou společnost definuje velmi obecně občanský zákoník, který začne platit počátkem příštího roku. Podle něj taková firma přispívá k dosahování obecného blaha, své jmění využívá hospodárně k veřejně prospěšnému účelu, majetek nabyla z poctivých zdrojů a na její rozhodování mají podstatný vliv pouze bezúhonné osoby. Podle návrhu se může stát veřejně prospěšnou i společnost, která je výdělečná. V zakladatelské smlouvě ale musí být povinně uveden způsob použití zisku.

Česko se chce více zapojit do rozhodování o Antarktidě

Vláda se seznámila s návrhem, aby se ČR více podílela na využívání Antarktidy a mohla spolurozhodovat o její budoucnosti, uvedl úřad vlády na webu. Příslušný materiál předložil kolegům ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Česko v Antarktidě provádí vědecký výzkum, na ostrově Jamese Rosse má od roku 2006 výzkumnou polární stanici. Důvody jsou ale i zahraničněpolitické vzhledem k budoucímu využívání přírodních surovin. Ministerstvo zahraničních věcí chce proto podat žádost o takzvaný konzultativní status, který by rozšířil pravomoci Česka v rámci již podepsané smlouvy o Antarktidě. Až status Praha získá, budou se moci čeští zástupci s hlasovacím právem aktivně účastnit zasedání smluvních stran, spolupodílet se na regulaci využívání Antarktidy a rozhodovat o její budoucnosti. K původní smlouvě o Antarktidě přistoupilo bývalé Československo už v roce 1962.

Senátní výbor doporučil schválení kandidátů na Ústavní soudce

Všechny čtyři kandidáty na ústavní soudce, které navrhl prezident Miloš Zeman, Senát pravděpodobně schválí. Doporučil to jednomyslně senátní výbor pro lidská práva. Rozhodl tak poté, co kandidáty vyslechl. Na jednání nebyli zástupci ODS, kteří se netají výhradami zejména vůči jednomu z adeptů, někdejšímu vojenskému prokurátorovi Jaroslavu Fenykovi. Zeman kromě Fenyka navrhl na ústavní soudce soudkyni Nejvyššího správního soudu Miladu Tomkovou a profesory právnických fakult Vladimíra Sládečka a Jana Filipa. Nominaci prezident zdůvodnil jejich odbornou zkušeností, praxí a publikační i pedagogickou činností. Filip si získal přízeň senátorů zejména z ČSSD, která má v horní komoře většinu, mimo jiné tím, že by na rozdíl od většiny současných ústavních soudců byl pro projednání jejich žaloby na bývalého prezidenta Václava Klause. Fenyk zase zpochybnil důvodnost amnestie vyhlášené Klausem. Senát má kandidáty na ústavní soudce volit na schůzi v příštím týdnu možná za Zemanovy účasti.

Ministryně kultury odvolala šéfa Národní galerie Rösela

Ministryně kultury Alena Hanáková odvolala ředitele Národní galerie Vladimíra Rösela. Neprokázal podle ní, že rozumí specifickému poslání galerie, a neskýtá záruky pro její rozvoj. Ekonoma Rösela jmenoval do funkce v polovině roku 2011 Hanákové předchůdce Jiří Besser. Do jmenování nového generálního ředitele, na jehož výběru se bude podílet grémium oborníků z oblasti výtvarného umění, bude pověřen řízením Národní galerie v Praze současný ředitel sbírky starého umění profesor Vít Vlnas. Rösel byl jmenován do funkce jako odborník na ekonomické vztahy. Ve vedení galerie nahradil jejího dlouholetého ředitele Milana Knížáka. Ředitelem NG se stal poté, co dlouhá léta působil ve firmách zabývajících se investicemi, správou soukromého kapitálu, restrukturalizací podniků a obchodem s nemovitostmi. Náznaky, že by mohl být ze své funkce odvolán, se objevovaly v posledním roce opakovaně. Ministerstvo kultury Röselovi několikrát vrátilo koncepci rozvoje Národní galerie, aby ji dopracoval.

Do kurzarbeitu se od září zapojilo 32 firem

Takzvaného českého kurzarbeitu využilo od loňského září 32 firem v potížích. Z projektu Vzdělávejte se pro stabilitu, na který je vyčleněno 400 milionů korun, vyčerpaly něco přes 11 milionů Kč. Sdělila to mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová. Projekt má podnikům pomoci udržet pracovní místa. Mohou dostat příspěvek na mzdy pracovníků a na jejich školení. Ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) už dřív oznámila, že se pravidla kurzarbeitu zmírní, aby na podporu dosáhlo víc zaměstnavatelů. O změnu pravidel žádali zaměstnavatelé i odboráři. Na mzdu zaměstnance mohou firmy nyní dostat až 31.000 korun. Podporu mohou čerpat půl roku, možné je prodloužení na rok. Peníze putují z Evropského sociálního fondu z programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Kurzarbeit by měl trvat podle plánu do konce srpna 2015.

Dvě třetiny firem by po snížení pobídek v ČR už neinvestovaly

Pokud by byla snížena podpora investic ze současných 40 procent na 25 procent, jak navrhuje Evropská komise, dvě třetiny firem by již do nových či stávajících projektů v České republice neinvestovaly. Vyplývá to z průzkumu agentury CzechInvest. Česko se změnou nesouhlasí, stejně jako některé další členské státy EU Pobídky, které Česká republika nabízí investorům, loni přilákaly 48 firem, což je nejvíc od finanční krize v roce 2008. Investiční záměry v hodnotě 20 miliard korun pomohou vytvořit 5500 nových pracovních míst. Investiční pobídky využívají v Česku hlavně velké podniky. Zájem investorů povzbudila změna pravidel pro čerpání daňových výhod. Na novelu zákona o investičních pobídkách, která je účinná od července 2012, si počkaly například Škoda Auto, Saar Gummi Czech, Třinecké železárny a Jotun Powder Coatings. Novela zákona například prodloužila lhůtu na čerpání slevy z daně z příjmu na deset let.

Úrokové sazby hypoték v březnu vyrovnaly minimum 3,17 pct

Průměrná úroková sazba hypoték v březnu klesla na 3,17 procenta, a vyrovnala tak prosincovou nejnižší hodnotu od doby sledování ukazatele. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Objem hypoték se proti prvním dvěma měsícům roku v březnu zvýšil zhruba o 40 procent a přesáhl 12 miliard korun. Prosincovým číslům se blíží i aktuální počty a objemy hypoték. V březnu bylo sjednáno 7134 hypotečních úvěrů, což bylo proti únoru o 2000 více. Hypotékám se dařilo i z hlediska objemů. Meziměsíční nárůst je zhruba o 3,5 miliardy korun. Klienty láká nejen nízká úroková sazba, ale také stále mírně klesající ceny nemovitostí. Dalším důvodem zvýšených počtů a objemů u hypotečních úvěrů je i garance úrokových sazeb při refinancování až rok dopředu.

Dluhy včas neplatí stále více Čechů

V prvním čtvrtletí dále mírně stoupl počet lidí, kteří nejsou schopni plnit své finanční závazky. Ke konci března mělo dluhy po splatnosti 8,15 procenta všech dospělých obyvatel ČR, zatímco koncem prosince to bylo 8,05 procenta. Schopnost obyvatel splácet své splatné závazky se zhoršila již druhé čtvrtletí za sebou ve všech krajích, informovalo sdružení Solus. Členství ve sdružení dává firmám přístup k informacím o klientech, kteří měli nebo mají potíže se splácením závazků. Nejvyšší nárůst počtu dlužníků (o 0,2 procentního bodu) zaznamenal Karlovarský kraj, kde není schopno splácet své závazky 14 dospělých občanů ze sta. Dlouhodobě nejhorší situace je v Ústeckém kraji (14,85 procenta). Desetiprocentní hranici překračuje také Liberecký kraj (11,08 procenta). Nejméně potíží se splácením závazků eviduje sdružení SOLUS naopak na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde nedosahuje podíl osob s dluhem po splatnosti ani šesti procent.

HN: Břeclavská firma Racio bude dodávat ruským řetězcům

Břeclavská firma Racio, která vyrábí rýžové chlebíčky a další cereální produkty, vstupuje na ruský trh. Podepsala kontrakt na dodávku svých výrobků s největším ruským maloobchodním řetězcem X5 Retail Group. Spolupráci má domluvenou také s menšími maloobchodními řetězci Solnechny Krug, Bachetle či TVK. Uvedly to Hospodářské noviny. Celkový objem kontraktů Racia v Rusku zatím představoval pouze jednotky procent celkového obratu firmy, do budoucna ale břeclavská firma očekává navýšení kontraktů. Letos by chtěla navýšit příjmy z exportu na dvě třetiny obratu, napsal deník.

AK: Soběstačnost ČR ve vepřovém mase klesla pod 50 procent

Soběstačnost Česka ve vepřovém mase klesla loni pod 50 procent, uvedl viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla. Stavy chovaných prasat navíc na přelomu loňského a letošního roku začaly po krátkodobém předchozím růstu opět klesat. Hlavním důvodem poklesu jsou podle chovatelů vysoké ceny krmiv. Zatímco ceny krmiv byly letos v únoru takřka o 30 procent meziročně vyšší, cena jatečných prasat ve stejném období vzrostla pouze o tři procenta, řekl předseda Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jindřich Macháček.

Policie podezírá sedm lidí ze stamilionových daňových podvodů

Protikorupční policie navrhla obžalovat sedm lidí, kteří se podle ní podíleli na stamilionových daňových podvodech. Mezi podezřelými je i bývalý manažer středočeských nemocnic. Sdělil to mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Skupina podle něj kvůli krácení DPH vytvořila řetězec firem, řadu smluv, faktur a pohledávek. Kriminalisté viní šest lidí z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, za což jim hrozí až desetileté tresty. Poslední ze skupiny pak čelí obvinění z legalizace výnosů z trestné činnosti s trestní sazbou až osm let vězení. Dohromady podle Ibeheje připravili stát na daních o 254 milionů korun.

Policie ukončila vyšetřování vraždy expolicisty Tofla

Kriminalisté ukončili vyšetřování vraždy bývalého policisty Michala Tofla, který byl zastřelen v červnu 2010 před svým domem v Brně. Návrh obžaloby předali brněnskému krajskému státnímu zastupitelství. Uvedla to mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. Kriminalisté navrhují obžalovat z vraždy dva muže, jimž hrozí až 20 let vězení. Třetím stíhaným v kauze byl podnikatel Petr Pavel Bezděkovský, který si údajně Toflovu vraždu objednal. Ve vězení spáchal sebevraždu. Tofl údajně vedl na jižní Moravě gang tvořených policisty, který vydíral podnikatele. Nyní se ve věci koná proces u brněnského krajského soudu. Je v něm 13 obžalovaných.

Policie dopadla lidi podezřelé z přepadení auta s penězi

Kriminalisté obvinili trojici mužů, které podezírají z přepadení dodávky bezpečnostní agentury s penězi v Praze - Zličíně. Pachatelé podle svědků ráno 25. března několikrát na vůz vystřelili, pracovníkům agentury se před nimi podařilo ujet. Policie případ vyšetřuje jako pokus o vraždu. Jednomu z obviněných hrozí až výjimečný trest, řekl novinářům šéf pražského oddělení vražd Josef Mareš. Zásahová jednotka zadržela tři muže ve věku 62, 48 a 32 let ve Středočeském kraji. Policisté našli při několika domovních prohlídkách v Jihočeském kraji dlouhé i krátké palné zbraně. Mezi nimi byl samopal Škorpion, u kterého podle Mareše balistická zkouška potvrdila, že se z něj střílelo při přepadení ve Zličíně. Prohlídky také odhalily náboje, kukly a policejní kombinézy.

Polovina starších žáků bere léky, nejčastěji na bolest a alergie

Polovina starších žáků bere léky, hlavně na bolest a alergie, ale i na hubnutí nebo úzkost. Dívky neobvykle často drží diety. Ve vyšších ročnících přibývá žáků, kteří v hodinách tělocviku cvičí jen občas nebo vůbec a stále víc hodin tráví u počítače. Ukázal to průzkum Českého zdravotnického fóra (ČZF). Od prosince 2012 do února 2013 v něm odpovídalo 3398 žáků druhého stupně základní školy. Pravidelně bere léky 15 procent dívek a 14 procent chlapců, nejčastěji ibuprofen, vitamíny, léky na alergii, depresi a přípravky s paracetamolem. Antidepresiva bere 3,6 procenta žáků. Vysoká míra užívání ibuprofenu a paracetamolu je v krajích Ústeckém, Moravskoslezském a Vysočina. Léky na depresi jsou vedle těchto krajů užívané hodně i v Jihomoravském kraji.

Rozhodnutí o právech v Plzni se odkládá

Rozhodnutí o osudu plzeňských práv se odkládá, Akreditační komise po právnické fakultě chce, aby k prodloužení akreditace magisterskému programu doložila další údaje. Sdělil to její tajemník komise Jiří Smrčka. Akreditace škole končí v říjnu, kdy údaje doloží, zatím není jasné. Devět pracovníků fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni se prý bude schopno přihlásit do 31. března 2013 k habilitačnímu řízení. Akreditační komise však po škole požaduje, aby doložila skutečné naplnění tohoto závazku s uvedením vysoké školy, fakulty a oboru, kde byly přihlášky k habilitačnímu řízení podány. Děkan Jan Pauly potvrdil, že se fakulta bude snažit těmto požadavkům komise vyhovět, aby mohla už letos přijmout nové studenty do prvního ročníku. Děkan stále očekává, že fakulta akreditaci na dalších pět let získá. Nechal se slyšet, že fakulta zajistila 31 profesorů a docentů, což je téměř dvojnásobek oproti stavu v červenci 2011, kdy komise hodnotila fakultu negativně.

Zlatá Koruna při 750. výročí veřejnosti otevře opatskou kapli

Zpřístupněním opatské kaple si připomene klášter ve Zlaté Koruně na Českokrumlovsku 750 let od svého založení. Místnost se vzácnými nástěnnými malbami si veřejnost poprvé prohlédne v neděli 21. dubna. Klášter výročí vzniku letos spojí také například s vydáním poštovní známky a stříbrné pamětní mince, řekl novinářům ředitel českobudějovického Národního památkového ústavu Petr Pavelec. V osmiúhelníkové opatské kapli svatého Jiří v poslední době pracovali restaurátoři, kteří se zaměřili na obnovu nástěnných maleb. Nejstarší pochází z doby kolem roku 1360. Klášter ve Zlaté Koruně je výjimečný gotickým stavitelstvím. Tento sloh reprezentuje chrám Nanebevzetí Panny Marie, křížová chodba, kaple Andělů strážných a také nově zpřístupněná opatská kaple. Klášter nad Vltavou založil v roce 1263 český král Přemysl Otakar II. První mniši přišli do Zlaté Koruny z rakouského kláštera Heiligenkreuz.

V Praze začíná festival tibetských filmů

V pražském kulturním prostoru La Fabrika začíná sedmý ročník festivalu tibetských filmů. Do 19. dubna bude pokračovat v kině Aero. Přehlídka nabídne vedle šesti hraných a dokumentárních filmů také setkání s hosty z Tibetu, debaty a ochutnávky tradiční kuchyně. Dokumenty připomenou například násilné usazování tibetských nomádů i současnou vlnu sebeupalování v Tibetu. Promítnuty budou také snímky zachycující život 14. dalajlamy a Pudovkinův snímek Potomek Čingischána z roku 1928. Projekci tohoto němého propagandistického velkofilmu doprovodí hudební improvizace Vladimíra Skrepla a Viléma Kabzana. Hostem jednoho z večerů bude novinář a překladatel Saša Neuman, který byl v letech 1990 až 1994 tajemníkem prezidenta Václava Havla. Organizoval první návštěvu 14. tibetského dalajlamy v Česku v roce 1990 a byl členem dalajlamova doprovodu při všech jeho dalších návštěvách.

Vladimír Körner uvedl Festival spisovatelů

Vystoupením českého spisovatele a scenáristy Vladimíra Körnera v Městské knihovně začal Festival spisovatelů Praha. Po debatě, kterou s ním vedl literární historik Lubomír Machala, se promítal film Zánik samoty Berhof z roku 1983. Vznikl podle Körnerovy předlohy a vypráví o složitých vztazích českých a německých obyvatel v pohraničí v době hned po druhé světové válce. První den festivalu pokračoval galavečerem na Nové scéně, kde vystoupil také nositel Nobelovy ceny, turecký spisovatel Orhan Pamuk. Festival trvá kvůli snížené podpoře z veřejných zdrojů letos jen tři dny. Jeho mottem je Zrození národů. O fenoménu vzniku národů bude diskutovat například slavný alžírský prozaik Mohammed Moulessehoul píšící pod pseudonymem Yasmina Khadra, jehož díla byla přeložena ve 43 zemích. Českému čtenáři je znám díky překladům románů Černá vdova a Kábulské vlaštovky. Snahou pořadatelů festivalu je umožnit těsný kontakt spisovatelů a publika prostřednictvím scénických diskusí, autorských čtení a autogramiád.

Přehlídka filmů v Lucerně uvede knihu o Miloši Havlovi

V pondělí 22. dubna se v pražském kině Lucerna uskuteční projekce slavných českých filmů z období první republiky a protektorátu, u jejichž vzniku stál Miloš Havel, strýc prezidenta Václava Havla a zakladatel českého filmového průmyslu. Celodenní série představení, kdy se podle tradice spojí předfilmy s hlavními snímky, umožní divákům zhlédnout za jednotnou cenu 30 korun tituly známé a oblíbené, ale i ty s vysokou uměleckou úrovní. Pondělní maraton zahájí už dopoledne dvě projekce komedie Martina Friče Svět patří nám z roku 1937 doplněné o rok mladším snímkem Jiřího Weisse Továrna na iluze. Odpoledne na ně naváže Fričův Kristián s Oldřichem Novým doplněný krátkým filmem Jana Libory Válka o zdraví. Vpodvečer bude uveden film nejpozoruhodnějšího českého režiséra meziválečné éry Gustava Machatého z roku 1931 Ze soboty na neděli. Akce nazvaná podle dobového sloganu "To je Lucernafilm!" vyvrcholí prezentací knihy Krystyny Wanatowiczové nazvané Miloš Havel - český filmový magnát.

Ostrava chce do Stodolní ulice vrátit kulturu

Město Ostrava chce do vyhlášeného městského centra zábavy - Stodolní ulice - vrátit kulturní akce. Chystá proto vyhlášení čtyřleté grantu. Pro letošní rok má v plánu uvolnit 1,5 milionu korun, z nichž by chtělo podpořit nejrůznější projekty. Stodolní, v níž se dříve konaly například výstavy nebo koncerty, se postupně stala spíše místem s vysokou koncentrací zábavních klubů bez větší kulturní nabídky. Jsou tam problémy s veřejným pořádkem, kriminalitou i vandalismem.

Ze sportu:

Tenista Tomáš Berdych začal antukovou sezonu výhru ve druhém kole turnaje série Masters v Monte Carlu. Čtvrtý nasazený hráč zdolal Španěla Marcela Granollerse 7:5, 6:4 a postoupil do osmifinále.

Tenista Tomáš Berdych si po boku Ivana Lendla zahraje exhibici v londýnským Queen's Clubu. Klub na svém webu oznámil, že česká dvojice bude hrát čtyřhru proti Britům Andymu Murraymu, kterého Lendl trénuje, a Timu Henmanovi. Charitativní exhibice na podporu boje proti rakovině se uskuteční 16. června. A exhibici Berdycha s Murrayem by za rok mohlo vidět i Česko.

Česká hokejová reprezentace se poprvé od nevydařeného semifinálového souboje na mistrovství světa utká se Slovenskem. Ve čtvrtek v Praze proti sobě oba týmy nastoupí v přípravném duelu, který bude součástí seriálu Euro Hockey Challenge. Národní tým čeká před šampionátem pátý zápas, všechny předešlé vyhrál.

Fotbalisté Sparty a Liberce postoupili do semifinále Poháru České pošty. Sparťané i podruhé porazili Olomouc 4:2, tentokrát na domácím stadionu. Liberci stačila remíze 2:2 s Teplicemi, před týdnem doma totiž loňský ligový mistr vyhrál 2:0. V dalším kole Liberec vyzve plzeňského přemožitele Jablonec.

Hokejisté Chomutova, Liberce a Mladé Boleslavi mají po 11. kole baráže o extraligu na kontě stejný počet 20 bodů. Chomutovští v severočeském derby podlehli Bílým Tygrům 4:5 v prodloužení, Mladá Boleslav dokázala otočit duel proti Olomouci a vyhrála 2:1. O dvou účastnících tuzemské nejvyšší soutěže se tak rozhodne v pátek, kdy je na programu poslední kolo.

Teprve patnáctiletý český fotbalista Jiří Miker je na testech v londýnské Chelsea. Slavný celek si hráče Hradce Králové pozval na týdenní kemp, který by měl napovědět, zda bude chtít talentovaného záložníka v budoucnu angažovat.

Hokejista Jaroslav Bednář je podruhé švýcarským mistrem. Zatímco před dvěma lety slavil s Davosem, v úterý pomohl na výsluní Bernu. Šestatřicetiletý útočník asistoval při výhře 5:1 nad Fribourgem u dvou branek, díky nimž Bern vyhrál celou sérii 4:2. Spolu s ním se radoval z titulu i Petr Sýkora.

Český útočník Martin Erat vstřelil první gól v dresu Washingtonu, navíc přidal asistenci a pomohl týmu k výhře 5:1 nad Torontem. V úterním programu ligy skórovali také Milan Michálek, jenž přispěl k výhře Ottawy 3:2 nad Carolinou, a nejproduktivnější český hráč sezony Jakub Voráček. V poslední minutě gólem do prázdné branky pečetil vítězství Philadelphie 4:2 nad New York Rangers 4:2.

Ve finálové sérii hokejové extraligy mezi Zlínem a Plzní je dnes na programu pátý zápas a jeden ze soupeřů po něm bude mít na své straně mečbol. Po dvou utkáních v Plzni se série vrací na Zimní stadion Luďka Čajky, na ledě zlínského vítěze základní části začne duel v 18:15.

Čeští sledge hokejisté zakončili základní skupinu mistrovství světa v Soulu porážkou s americkými favority 0:3, postup do semifinále však už měli jistý. Mezi nejlepší kvarteto a zároveň na paralympijské hry do Soči je posunuly předchozí výhry nad Norskem a Švédskem. Semifinálové souboje jsou na programu ve čtvrtek, Češi se utkají s Kanadou.

Počasí:

Oblačno, ojediněle přeháňky. Později odpoledne a večer ubývání oblačnosti, ustávání srážek. Teploty 18 až 22 stupňů.

17-04-2013