Denní souhrn zpráv Zprávy

07-05-2013

Zeman ve Sněmovně zmínil nutnost investic i svůj spor s MZV

Třem hlavním tématům věnoval prezident Miloš Zeman své první vystoupení před Poslaneckou sněmovnou. Prezident za největší problém české společnosti označil korupci, za největší tunel podporu solární energie a navrhl vytvoření komise, která by měla dotace vyšetřit. Nezaměstnanost označil prezident za jeden z klíčových problémů země a v části projevu, který věnoval ekonomice, se vyslovil pro podporu investic jako motoru hospodářského růstu.

Prezident také zpřesnil podmínky, za kterých by byl ochoten "z humanitárních důvodů" udělovat milost, ačkoliv je rozhodnutý nadále tento institut nepoužívat stejně, jako nehodlá vyhlašovat amnestie. Zeman v úvodu vystoupení označil míru podpory obnovitelných zdrojů v Česku za "naprosto nesmyslnou a šílenou". Kvůli dotacím solárníkům se postupně setkal s představiteli odpovědných úřadů, institucí, služeb či ministrem vnitra. Navrhl jim vytvoření společného týmu, "který by se tímto největším tunelem v českých ekonomických dějinách seriózně zabýval".

Spor se Schwarzenbergem o obsazení velvyslaneckých postů Zeman poslancům vysvětloval svou podporou ekonomické diplomacie. Velvyslanci by podle něj měli mít vysokoškolské vzdělání a aktivně podporovat české exportéry. Podle Schwarzenberga se ale ve sporu o velvyslance jedná o tvrdý politický boj. Zeman také uvedl, že podporuje opoziční návrhy na progresivní zdanění i vyšší korporátní daně, nechce ale, aby se výnosy z takových opatření přelily například jen do sociálních dávek. Hospodářský růst podle něj rozhýbou jen investice "do lidí i do betonu". "Česká ekonomika je hluboce podinvestovaná, česká ekonomika žije na dluh," prohlásil.

Zemanovi bude radit také Hanák, Zavadil a Kmoníček

Prezident Miloš Zeman doplnil svůj tým poradců o Jaroslava Hanáka, který bude zodpovídat za oblast průmyslu, dopravy a stavebnictví, Hynka Kmoníčka, který bude radit v oblasti zahraniční politiky, a experta na sociální otázky Jaroslava Zavadila. Zeman to oznámil ve Sněmovně. Jeho tým celkem čítá osm lidí.Hanák je v současnosti prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR, Zavadil je předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů, Kmoníček zastává funkci ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Trojice doplní již dříve známou pětici osobností v poradním sboru. Patří mezi ně bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD), jež se bude věnovat oblasti práva a justice, nebo bývalý ministr financí Jiří Rusnok (ČSSD), který se zaměří na finanční otázky. Se zemědělstvím bude radit bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba a k fungování energetické politiky má přispívat místopředseda SPOZ Martin Nejedlý.

Zeman bude na recepci ruské ambasády k oslavám konce války

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek zúčastní recepce, kterou pořádá ruské velvyslanectví v Praze k 68. výročí konce druhé světové válce. Uvedla to mluvčí prezidenta Hana Burianová. Na recepci chodil také jeho předchůdce Václav Klaus. Ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček nedávno uvedl, že by Zeman rád navštívil Moskvu, čímž by oplatil návštěvu bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze v roce 2011. Konkrétní termín není. Během Zemanovy prezidentské kampaně se spekulovalo o jeho zájmech v Rusku. V souvislosti s kampaní Zeman rezolutně popřel informace, že by jeho prezidentskou kampaň financovala ruská společnost Lukoil.

Hasenkopf odmítl setkání s ministrem Blažkem

Právník Pavel Hasenkopf, označený prezidentem Milošem Zemanem za jednoho ze spoluautorů novoroční amnestie, se nezúčastní setkání, na které ho pozval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Hasenkopf to uvedl na svém profilu na Facebooku. O úterní schůzce, na kterou ministr pozval také právníka Zdeňka Koudelku, se prý dozvěděl až pozdě v noci. V té době již měl dohodnutý jiný program. Navíc nevidí k setkání žádný rozumný důvod. Blažek pozval Koudelku a Hasenkopfa "ke konfrontaci před novináři na téma lednová amnestie". Bývalý poradce prezidenta Václava Klause Hasenkopf totiž tvrdí, že konečnou podobu amnestie nenapsal on, ale někdejší poslanec za ČSSD a neúspěšný kandidát na ústavního soudce Koudelka. Koudelka to popírá.

Sněmovna potvrdila regulaci anonymních akcií bez senátních úprav

Sněmovna potvrdila vládní verzi regulace anonymních akcií bez senátních úprav. Senát navrhoval, aby se o veřejné zakázky nebo podporu mohly ucházet jen akciové společnosti s dohledatelnou vlastnickou strukturou. Vládní předloha říká, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Zákon míří k podpisu prezidenta. O předloze se strhla v dolní komoře poměrně bouřlivá debata. Zapsání akcií do centrálního depozitáře i jejich uložení v listinné podobě u bank zajistí podle ministerstva spravedlnosti možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci, soudci či zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací.

Sněmovna opět schválila odpadovou novelu, v původní byla chyba

Sněmovna ve zrychleném režimu schválila vládní novelu zákona o odpadech. Jde o obsahově stejnou novelu, kterou poslanci i senátoři schválili již jednou, pak se ale ukázalo, že kvůli chybě při zpracování obsahovala i jeden pozměňovací návrh, který poslanci neschválili. Prezident Miloš Zeman proto novelu vetoval a vláda ji předložila Sněmovně znova. Předlohu dostane k projednání Senát. Novela má především umožnit, aby poplatky na likvidaci autovraků bylo možné až do konce příštího roku používat na projekty v rámci programu Zelená úsporám na zateplování budov.

ÚS: Zákon o mimosoudních rehabilitacích se měnit nebude

Ústavní soud (ÚS) po tříletém zkoumání zamítl návrh Obvodního soudu pro Prahu 1. Sporný paragraf stanovuje, že lidé, kteří museli po roce 1989 vydat nemovitost restituentům, mají nárok na vrácení kupní ceny od státu. Podle obvodního soudu ale obvykle nejde o přiměřenou náhradu. ÚS dospěl k závěru, že paragraf lze vyložit v souladu s ústavou. Soudy musí v odůvodněných případech hledat spravedlivou rovnováhu mezi veřejným zájmem a ochranou vlastnického práva. Zákon o mimosoudních rehabilitacích zmírňuje některé majetkové křivdy z let 1948 až 1989. Umožnil vydat původním vlastníkům nemovitosti, o které přišli například kvůli emigraci, případně následkem vyvlastnění bez náhrady, znárodnění v rozporu s dobovými předpisy nebo podle kupní či darovací smlouvy uzavřené za nápadně nevýhodných podmínek.

Černínský palác připravil Den otevřených dveří

Ve středu 8. května 2013 proběhne Den otevřených dveří Ministerstva zahraničních věcí ČR, na který naváže oslava vstupu Chorvatska do Evropské unie v zahradě Černínského paláce. Veřejnost bude moci navštívit sídlo MZV ČR od 10 do 16 hodin. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejzajímavější prostory barokního Černínského paláce, včetně bytu Jana Masaryka a přilehlé zahrady. Den otevřených dveří zakončí akce na počest vstupu Chorvatska do Evropské unie, která se pod názvem „Dobro došli!" uskuteční v zahradě Černínského paláce od 16 do 18:30 hodin. Hlavním bodem programu bude koncert skupiny Čechomor a chorvatské skupiny Kampanel. Návštěvníci budou moci zhlédnout také doprovodné výstavy „Čarovné Chorvatsko", „Moravští Chorvaté" a „Evropa bez bariér". Veškerý vstup je zdarma. 8. května od 10 do 17 hodin bude otevřeno pro veřejnost také sídlo Senátu - Valdštejnský palác v Praze.

Picek vyznamenal Holíka, aktivní vojáky či veterány

Ministr obrany Vlastimil Picek vyznamenal nebo povýšil 23 lidí, vyznamenání si odnesli například hokejová legenda Jaroslav Holík, voják Miloš Prášil, který byl těžce zraněn při živelní katastrofě v Afghánistánu, dále veteráni a lidé činní ve druhém a třetím odboji a další hrdinové. Picek vyznamenání a povyšující dekrety předal u příležitosti středečního státního svátku, kterým se připomíná konec druhé světové války. Ministr obrany dává vyznamenání většinou čtyřikrát ročně. Nejvíce to bývá ve státní svátky 8. května a 28. října.

Singer: Účast v bankovní unii není teď pro ČR výhodná

I když Česká národní banka podporuje vznik bankovní unie v eurozóně, samotná účast ČR v unii by nebyla v tuto chvíli výhodná. Na Žofínském fóru to uvedl guvernér Miroslav Singer. Česko by se podle něj nyní přistoupením k bankovní unii vzdalo národního dohledu nad finančním sektorem, nemohlo by hlasovat v klíčovém orgánu Evropské centrální banky, který má rozhodující práva, a nemělo by ani nárok na případnou pomoc. Podobný názor má i vláda, uvedl náměstek ministra financí Radek Urban. V tuto chvíli je podle něj rovnováha vznikající unie vychýlena silně v neprospěch ČR. Premiér Petr Nečas již dříve prohlásil, že Česko nebude mít důvod vstupovat do rodící se bankovní unie až do doby, než samo přijme auro. Zatím ale není o termínu přijetí eura v ČR rozhodnuto.

Guvernér Miroslav Singer také řekl, že se nedomnívá, že by Česko přijalo euro do roku 2017. Technicky to sice podle něj možné je, ale volební cyklus v ČR tomu nenasvědčuje. Singer to uvedl na Žofínském fóru. "Rozhodnutí záleží na politické debatě a nevidím v tuto chvíli jako důvod do eurozóny spěchat. Ale je to primárně politický problém," uvedl guvernér. Jelikož příští rok se budou konat volby do Poslanecké sněmovny, přihláška by podle Singera byla podána zřejmě v případě snahy o rychlé přijetí eura podána v roce 2015.

Rösler: Německo chce ulehčit české přenosové soustavě

Německo se snaží urychlit výstavbu energetické infrastruktury, aby ulehčilo české přenosové síti. Po jednání s českým premiérem Petrem Nečasem (ODS) to novinářům řekl německý ministr hospodářství, vicekancléř Philipp Rösler. Českou přenosovou síť v některých momentech přetěžuje elektřina vyrobená větrnými elektrárnami v severním Německu, po níž je poptávka v Bavorsku a v Rakousku. Nečas i Rösler také zdůraznili maximální zájem obou zemí na transparentním a předvídatelném investičním prostředí na trhu mobilních operátorů. Velké zátěže v české přenosové síti jsou si v Německu dobře vědomi, řekl Rösler. Berlín podle něj situaci chápe i jako úkol investovat do vlastních sítí, aby české straně ulehčil. Nečas zdůraznil také zájem české strany na německých investicích, které tvoří přes 20 procent zahraničních investic v ČR. Německé peníze přitom nejdou tradičně jen do výroby, ale také do výzkumu, vývoje, inovací a rozvoje technologií.

V dubnu bylo ve druhém penzijním pilíři 32.000 lidí

Za první čtyři měsíce vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 31.985 lidí, v dubnu to bylo 9610 klientů. To je jen mírně vyšší přírůstek než v březnu. Uvedla to Asociace penzijních fondů. Penzijní společnosti očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. "V květnu a především v červnu čekám výrazný nárůst uzavřených smluv, protože se bude blížit konec prvního pololetí, kdy mají všichni starší 35 let poslední šanci na rozhodnutí, jestli důchodové spoření využijí, nebo ne," komentoval výsledky prezident asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda. Podle průzkumu poradenské firmy Swiss Life penzijní barometr má ale aktuálně zájem vstoupit do druhého pilíře 4,1 procenta Čechů starších 18 let. O vstup se tak zajímá maximálně 250.000 lidí.

Postižení a lidovci žádali konec sKaret, Müllerová to prý zdržuje

Rada postižených a lidovci žádali v úterý před ministerstvem práce znovu zrušení sKaret, přes které k lidem putují dávky a které slouží jako průkaz pro handicapované. Kritizovali ministryni Ludmilu Müllerovou (TOP 09), že ukončení projektu zdržuje. Ta to odmítla. Řekla, že postupuje podle zákonů a platné smlouvy, kterou má její resort na provoz systému s Českou spořitelnou. Vláda minulý týden doporučila ministryni práce, aby připravila zákony k ukončení projektu a jednala o něm se spořitelnou. S jejím vedením se Müllerová v pondělí sešla. Výsledkem schůzky je vznik týmu expertů ministerstva, banky a úřadu práce, který propočítá, kolik by stálo ukončení projektu a kolik jeho pokračování. Tyto údaje pak ministryně dá k posouzení kabinetu. Novelu zákonů, která sKarty ruší, připravili opoziční senátoři.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) musí zaplatit kvůli sKartám půlmilionovou pokutu. Uložil mu ji Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Předseda úřadu Igor Němec odvolání ministerstva proti pokutě zamítl. Podle mluvčí úřadu Hany Štěpánkové byla porušena povinnost dostatečně zabezpečit osobní údaje a uchovávat po dostatečnou dobu elektronické záznamy, které umožňují určit, kdo s osobními údaji přišel do styku.

Průmyslová výroba v březnu zrychlila pokles na šest procent

Průmyslová výroba v březnu meziročně zrychlila pokles na šest procent po únorovém snížení o 5,7 procenta. Meziměsíčně po očištění od sezónních vlivů byla nižší 0,2 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,8 procenta, informoval Český statistický úřad. Na meziroční pokles průmyslové produkce mělo největší vliv snížení výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů, a to o 15,4 procenta. Nejvýznamněji vzrostly výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba základních farmaceutických výrobků a přípravků a také potravinářských výrobků. Za celé první čtvrtletí se průmyslová výroba meziročně snížila o 5,4 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla o 2,7 procenta.

Stavebnictví po měsíčním růstu znovu kleslo o 20 procent

Stavební výroba v Česku v březnu po předchozím jednoměsíčním růstu znovu klesla, meziročně o 20,6 procenta. V únoru stavebnictví stouplo, po více než roce, o 2,3 procenta. Ke špatnému výsledku v březnu přispělo mimo jiné chladné počasí, které omezilo práce na některých stavbách. Informoval o tom Český statistický úřad. Stavebnictví by do určité míry mohlo podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše pomoci nadcházející období sezonních prací a zahájení státních programů Nová zelená úsporám a Panel 2013+.

Přebytek zahraničního obchodu v březnu klesl na 32,3 miliardy Kč

Zahraniční obchod Česka skončil v březnu v přebytku 32,3 miliardy korun, což je meziročně o 4,1 miliardy méně. Vývoz a dovoz podle předběžných údajů meziročně také klesly, vývoz o 7,1 procenta a dovoz o 6,5 procenta, informoval Český statistický úřad. Meziročně nižší vývoz je podle statistiků registrován od loňského prosince, pokles dovozu je patrný o měsíc déle. V březnu byl meziročně nižší zejména dovoz i vývoz silničních vozidel, výpočetní techniky a strojů a zařízení k výrobě energie. Klesl i dovoz minerálních paliv a ropy a zemního plynu.

ČEZ v 1. čtvrtletí vzrostl zisk o 24 procent

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 24 procent na 17,9 miliardy korun. Tržby klesly o procento na 60 miliard korun. Oznámila to firma s tím, že po uzavření dlouhodobé smlouvy o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady zvýšila očekávaný celoroční čistý zisk o 500 milionů na 37,5 miliardy korun. Ke zvýšení zisku přispělo ukončení působení v Albánii, mimořádný zisk z obchodů s emisními povolenkami a začlenění společnosti Energotrans do Skupiny ČEZ. Provozní zisk před odpisy EBITDA činil 28,3 miliardy korun, o osm procent meziročně více. ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Telefónice do března klesl zisk o třetinu

Telekomunikační firmě Telefónica klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o třetinu na 1,05 miliardy Kč. Konsolidované provozní výnosy se snížily o čtyři procenta na 11,9 miliardy korun. Za poklesem zisku mimo jiné stojí vyšší náklady na restrukturalizaci, zaúčtované v prvním čtvrtletí letošního roku. Snižování počtu zaměstnanců firmu letos stálo 354 milionů korun. Loňský zisk byl naopak jednorázově zvýšený prodejem 80procentního podílu v dceřiné společnosti Informační linky. Podle analytiků výsledky mírně zaostaly za očekáváním trhu.

Zisk Babišova Agrofertu klesl zhruba o třetinu na 6 mld. Kč

Konsolidovaný zisk skupiny Agrofert miliardáře Andreje Babiše loni klesl přibližně o třetinu na šest miliard korun. Konsolidované tržby skupiny 209 firem vzrostly na 132 miliard Kč z předloňských 117,6 miliard korun. Hlavním důvodem poklesu zisku je zhoršení hospodaření společností v chemickém sektoru.

O vrácení poplatků za vedení úvěru žádá 310.000 klientů bank

O vrácení poplatků za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru žádá 310.000 klientů bank, které zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de. Možnost přihlásit se o ně měli do konce dubna. První žaloby na banky budou podány v červnu. Iniciativa Poplatkyzpět.cz se snaží získat pro klienty bank zpět údajně neoprávněně inkasované úvěrové poplatky a zároveň usiluje o jejich zrušení do budoucna. V těchto dnech v postupných vlnách doručuje jednotlivým bankám výzvy klientů, kteří požadují vrácení poplatků zpět. Tuzemské banky čelí prvním individuálním žalobám kvůli poplatkům za vedení úvěrových účtů od února. Ke zrušení poplatku za vedení a správu úvěru vyzval časopis dTest Komerční banku a Českou spořitelnu. Podal i žalobu, protože poplatek za správu úvěrového účtu považuje za nezákonný.

Počty Čechů léčených v lázních klesly

Počty Čechů léčených v lázních na zdravotní pojištění klesly loni proti roku předchozímu o 17,4 procenta. Klesly také počty platících klientů z ČR, a to o 4,3 procenta, zatímco počty platících cizinců stouply o 18,9 procenta. V lázních se léčilo 360.537 lidí, uvádějí statistici na svém webu. Zdravotní pojišťovny daly loni za lázně 2,576 miliardy korun. K úbytku pacientů na zdravotní pojišťovnu přispěl nový indikační seznam, podle kterého začali psát lékaři poukazy od 1. října 2012. Počet nemocí hrazených z pojištění klesl z 87 na 66, délka hrazeného pohybu u dospělých se zkrátila ze čtyř na tři týdny, u dětí se nezměnila.

Na otravu metanolem zemřelo 45 lidí

Na otravu jedovatým metanolem zemřelo v České republice již 45 lidí, poškozených je přes 130. Od počátku letošního roku zaznamenala policie sedm případů otrav, většina z nich skončila smrtí. Lidé umírali například na Kladensku, Opavsku, Olomoucku nebo v Praze, sdělil náměstek policejního prezidenta Václav Kučera. Policie podle něj vede kvůli metylalkoholu nyní 55 trestních řízení a dalších 36 prověřování. Stíhá více než 70 lidí. "Samotné vyšetřování ještě není úplně u konce. Předpoklad je, že v polovině tohoto roku budou podány první obžaloby," uvedl Kučera. Mezi lidmi je podle kvalifikovaných odhadů ještě 2000 litrů nebezpečné směsi. Proto také bude pokračovat ve své práci speciální tým Metyl, který byl kvůli otravám zřízen.

Lidé postižení explozí dostanou od Prahy desítky tisíc korun

Lidem, jejichž majetek poškodil nedávný mohutný výbuch plynu v Divadelní ulici, poskytne Praha jednorázovou finanční pomoc ve výši 20.000 korun, v mimořádných případech až 50.000 korun. Vyplývá to z materiálu, který schválili radní. Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a FAMU sousedící s místem expoloze, kterým Praha původně chtěla také přispět na opravy, nakonec žádné peníze z městské kasy nedostanou. Finanční pomoc bude Praha poskytovat jen v případě, že nebude škoda plně hrazena z pojištění. Rada kvůli tomu navíc jmenovala speciální komisi.

V texaském Westu v dubnu explodoval dusičnan amonný

Při dubnovém výbuchu v továrně na výrobu hnojiv v texaském Westu, při kterém zahynulo 14 lidí a dalších 200 bylo zraněno, explodoval dusičnan amonný. Podle agentury Reuters to oznámili vyšetřovatelé. Exploze podle seizmologů vyvolala zemětřesení o síle 2,1 stupně Richterovy stupnice a ve městě, ve kterém žije početná komunita českých přistěhovalců, zdevastovala okolí závodu včetně několika bloků obytných domů. Příčina neštěstí stále ještě není známa, ale vyšetřovatelé na základě dosavadních poznatků nepředpokládají, že by šlo o zločinný úmysl.

Pěvkyni Kožené zazpívalo na Hradě publikum k narozeninám

Na pěvkyni Magdalenu Koženou v pondělí večer na konci recitálu v zaplněném Španělském sále Pražského hradu čekalo překvapení. Přítomné publikum jí vestoje zazpívalo a pogratulovalo tak k jejím nadcházejícím čtyřicátým narozeninám. Nejúspěšnější česká mezzosopranistka současnosti je oslaví 26. května. Na Hradě vystoupila s velkým úspěchem v mimořádném písňovém programu, který se bude opakovat pouze v londýnském Barbican Centre. Program nabídl Povídky z přírody od Maurice Ravela, dvě hebrejské melodie a Malgašské písně. V nich Koženou doprovodili violoncellista Tomáš Jamník a flétnista Kaspar Zehnder. Druhou část obohatila Haydnova kantáta Ariadna na Naxu a Bartókovy Vesnické scény. Po celou dobu Koženou doprovázel na klavír Malcolm Martineau.

Výstava v Senátu přiblíží život a dílo Františka Kupky

Životu a dílu Františka Kupky, slavného malíře českého původu, je věnovaná menší výstava, která začala v Senátu. Jmenuje se Jiná skutečnost - úvod do díla Františka Kupky a připravil ji Královéhradecký kraj, který se propagaci svého rodáka věnuje dlouhodobě. Kupka se narodil v roce 1871 v Opočně, převážnou část života ale strávil ve Francii. Výstava se bude konat v předsálí Jednacího sálu, širší veřejnost ji tedy bude moci vidět jen během dnů otevřených dveří; jeden z nich se ale uskuteční hned ve středu 8. května od 10:00 do 17:00. Kupkův život a dílo představí panelová prezentace prostřednictvím reprodukcí obrazů a kreseb a doprovodného textu.

Ze sportu:

Hokejový brankář Ondřej Pavelec absolvoval v dějišti mistrovství světa dva kompletní tréninky a potvrdil, že je připraven nastoupit proti Dánsku. Kouč Alois Hadamczik počítá s tím, že plánovanou jedničku týmu ve čtvrtek ve Stockholmu do boje skutečně vyšle.

Český hokejový obránce Štěpán Jeník bude působit ve finském Pelicans Lahti, kde se dohodl na roční smlouvě s opcí. Informoval o tom server hokej.cz.

Český hokejový útočník Jaromír Jágr z Bostonu se díky prvnímu bodu v letošním play off NHL dotáhl v historické tabulce produktivity na šestého Bretta Hula. Jednačtyřicetiletý Jágr nasbíral v bojích o Stanleyův pohár za Pittsburgh, Washington, New York Rangers, Philadelphii a Boston celkem 190 bodů za 78 branek a 112 asistencí ze 183 zápasů.

Čeští hokejisté si ve třetím zápase v základní skupině mistrovství světa ve Stockholmu připsali druhou porážku, když prohráli se Švýcarskem 2:5. O oba góly týmu kouče Aloise Hadamczika se postaral Jiří Hudler.

Gólman hokejové reprezentace Jakub Kovář opouští extraligové České Budějovice. Uzavřel dvouletou smlouvu s týmem KHL Jekatěrinburgem.

U fotbalistů Olomouce po domácí prohře 0:2 s Teplicemi skončil trenér Roman Pivarník. Čtvrté mužstvo ligové tabulky povede dosavadní asistent Martin Kotůlek. Sigma o tom informovala na svém oficiálním webu.

Město Ostrava chce při záchraně fotbalového Baníku upřednostnit levnější variantu odkupu stadionu Bazaly. Ten by měl zadluženému klubu vynést zhruba sto milionů korun a umožnit získání ligové licence i pro příští sezonu. Zastupitelé by o pomoci Baníku měli znovu jednat na mimořádném zasedání 20. května, řekl novinářům primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Fotbalový klub Baník Ostrava kvůli přetrvávajícím ekonomickým potížím zatím nedostal licenci, bez níž není možné hrát v dalším ročníku domácí nejvyšší soutěže. Rozhodla o tom Licenční komise FAČR. Slezané se ale mohou do 21. května odvolat k Licenčnímu tribunálu, který vzápětí jako druhoinstanční orgán definitivně rozhodne o tom, zda Baník licenci nutnou pro start v první lize obdrží.

David Krejčí se propracoval do čela produktivity letošního play off NHL, když gólem a dvěma asistencemi podpořil výhru Bostonu 5:2 v Torontu.

Dopravu v centru Prahy v neděli omezí mezinárodní maratonský běh, kterého se každý rok účastní tisíce sportovců. Uzavírky pro osobní dopravu budou po celé trase závodu. Kvůli tradiční sportovní akci se změní i jízdní řády některých tramvají a autobusů. S komplikacemi musí Pražané i turisté počítat v době od 08:00 do 16:00. Dopravní podnik doporučuje využívat při cestách v centru metro.

Počasí ve středu:

Bude oblačno, přechodně až polojasno, místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24°C.

07-05-2013