Denní souhrn zpráv Zprávy

29-01-2005

ČSSD chce snížit daně chudším lidem

Ústřední výkonný výbor ČSSD schválil akční program obsahující úkoly, které by ještě měla vláda splnit do parlamentních voleb v roce 2006. ČSSD se shodla na tom, že sníží daně lidem s nízkými a středními příjmy. Nerozhodla však, jakým způsobem to učiní. Konkrétní návrh by měl v příštích týdnech připravit ministr financí Bohuslav Sobotka a poté jej předloží vedení ČSSD a koalici. Daňové změny by měly začít platit od příštího roku. Naopak firmám se již daně za této vlády snižovat nebudou a sazba se příští rok zastaví na 24 procentech. Součástí dlouhodobého programu je také zachování daňové progrese a majetkových daní, uvedl Sobotka. Podle premiéra Stanislava Grosse chce vláda snížit daně proto, aby se vyplatilo pracovat i lidem s nízkými příjmy. Ti dnes mají po zdanění často podobné částky, jako kdyby byli registrováni na úřadu práce a pobírali různé dávky.

Přestože se sociální demokracie na snižování daní dohodla, někteří poslanci v tomto ohledu zůstávají skeptičtí. Podle místopředsedy rozpočtového výboru Michala Krause je na reformu již příliš pozdě, protože občané by si výhody uvědomili až v době, kdy už ČSSD možná nebude u moci. Předseda hospodářského výboru Josef Hojdar se obává toho, aby pokles daní nevedl k omezení jiných sociálních výhod chudých občanů. To však odmítají Sobotka i Gross. Ekonomika podle nich roste rychleji, než stát očekával. Nižší daně prý také podpoří zaměstnanost, a příjmy státu tak nebudou ohroženy.

Premiér Gross ve svém projevu před delegáty programové konference vyzval k tomu, aby strana opustila "utopické a populistické postoje k sociálnímu státu", a aby dogmaticky nelpěla na starých vizích. Podle kuloárových informací se však Grossovým stoupencům přílišný odklon strany doprava nepodařil. Dlouhodobý program tak i nadále obsahuje záruku, že sociální demokracie nezavede školné na státních a veřejných školách ani spoluúčast pacientů.

Přibylova práce pro vnitro není pro Grosse problém

Premiér Stanislav Gross (ČSSD) nepovažuje za problém to, že bývalý šéf úřadu vlády Pavel Přibyl opět pracuje pro ministerstvo vnitra. Přibyl musel odejít z úřadu vlády kvůli tomu, že před listopadem 1989 velel pohotovostnímu pluku při potlačování demonstrací. Nyní má mít jako externí poradce na starosti přípravu policistů. "Nemyslím, že je to nějaký problém," řekl novinářům Gross, který s Přibylem spolupracoval v době svého působení na ministerstvu vnitra a přivedl si ho posléze i na úřad vlády. Stál za Přibylem i poté, co se proti jeho působení ve Strakově akademii zvedla vlna protestů. Nakonec ale Přibyl pod tlakem veřejnosti z úřadu vlády odešel. Premiér na dotaz, zda stojí za návratem Přibyla na vnitro, prý pouze ministrovi vnitra Františku Bublanovi řekl, že mu nebude vadit to, když Přibyla zaměstná. Přibyl podle něj nenastoupil na vnitru do žádné významné pozice.

Bublan novinářům řekl, že Přibyl se podílí na přípravě návrhu na tělesnou výchovu policistů. Ministr uvedl, že Přibyl měl zájem sloužit jako policista, to mu prý ale rozmluvil. Potvrdil také, že o využití Přibylových služeb s Grossem hovořil.

Čeští Iráčané v Berlíně odvolili bez komplikací

Iráckých voleb v zahraničí se v Berlíně zúčastnilo i 68 Iráčanů z České republiky. Společnost Člověk v tísni pro ně vypravila dva autobusy a exulanti odevzdali své hlasy bez komplikací a ve sváteční náladě. V České republice žije asi 300 Iráčanů. "Volby přinesou to, na co čekáme už skoro sto let. Stabilitu, svobodné volby, práva žen, právo člověka žít a pracovat podle své vůle, kdy ho nikdo nebude pronásledovat a terorizovat," řekl ČTK Nadhim Radhi, který žije v České republice od roku 1979 a jako mnozí jiní zvolil emigraci kvůli pronásledování ze strany režimu Saddáma Husajna.

Václav Klaus v Davosu debatoval o rozvoji Evropy

Účastníci Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, mezi nimi i český prezident Václav Klaus, debatovali o možnostech rozvoje Evropy. Klaus v debatě na téma Evropa roku 2020 obhajoval svou tradiční konzervativní vizi a matematicky dokazoval nemožnost současně rozšiřovat a prohlubovat Evropskou unii. Poté, co na tabuli načrtl matematický model jako důkaz své teorie, předseda Evropského parlamentu Josep Borrell jeho vývody odmítl argumentem, že Evropa je dynamický proces závislý na vůli svých občanů, kteří nejednají jako prosté fyzikální molekuly. Jako příklad Borrell uvedl společnou měnu euro a otevření hranic v rámci schengenského prostoru. Řekl, že některé země se mohou rozhodnout jít rychleji než jiné, ale důležité je, že i ty mají možnost se připojit později, až to budou považovat za vhodné.

Státy EU posoudí zmírnění postoje k havanskému režimu

Členské státy Evropské unie se v pondělí pokusí dohodnout, že přestanou dočasně zvát kubánské disidenty na národní recepce svých diplomatických misí v Havaně. Český ministr zahraničí Cyril Svoboda, zřejmě s polskou podporou, se údajně chystá vystoupit proti. Podle zdrojů v sekretariátu Radě EU se ovšem nepočítá s tím, že by se o tomto bodu měla vést diskuse. Naprostá většina členských států si přeje udělat gesto poté, co režim Fidela Castra propustil většinu disidentů uvězněných v roce 2003 a tento měsíc oznámil obnovení diplomatických styků se zeměmi unie.

ČR a Polsko byly od začátku proti jakémukoli zmírnění tvrdého stanoviska vůči kubánskému režimu. Většina v EU, v čele se Španělskem, naopak naléhala, že je třeba postupně styky normalizovat, protože jinak nemůže mít unie na Havanu žádný vliv. Praha si podle mluvčího ministra zahraničí Víta Koláře přeje, aby unie zdůraznila styky s opozičními činiteli a aby kladla výraznější důraz na dodržování lidských práv. Pokud jde o symbolickou účast na recepcích, mělo by být přinejmenším ponecháno na vůli každého velvyslance, koho zvát a koho ne.

Odmítavý český postoj výrazně umocnil v pátek bývalý prezident Václav Havel, když obvinil unii, že tancuje podle toho, jak Castro píská. "Těžko by se hledal lepší způsob, jak by EU mohla zničit své ušlechtilé ideály svobody, rovnosti a respektování lidských práv," napsal v listu Le Figaro.

Evropská unie si láme hlavu nad oběhem informací o odsouzených zločincích

Jako běh na hodně dlouhou trať se ukazuje myšlenka evropského trestního rejstříku - alespoň soudě podle rozporuplných reakcí ministrů spravedlnosti Evropské unie během jejich neformální schůzky, která dnes končí v Lucemburku. Meze možné spolupráce už ale v Lucemburku ilustrovala reakce na rakouský návrh, aby si odsouzený z jiného členského státu musel povinně odpykat trest ve své vlasti. Úskalí spočívá už v tom, co je a není trestné. Držení drog na rozdíl od Slovenska či Česka není trestné v Nizozemsku, takže co si případně počít s odsouzeným Holanďanem; dalším případem je potrat, který je trestný jen v Polsku či Irsku. "Těžko vyžadovat výkon trestu, pokud čin není trestný v druhé zemi," konstatoval český ministr spravedlnosti Němec, podle něhož lze při uznávání rozsudků či zákazů činnosti vycházet jedině ze zásady oboustranné trestnosti.

Premiér Gross chce žalovat Mladou frontu Dnes za to, jak informuje o jeho financích

Premiér Stanislav Gross chce žalovat deník Mladá fronta Dnes za to, jak informuje o jeho finanční situaci. Grosse popudil sobotní text na serveru iDnes, ve kterém novináři deníku údajně nepravdivě informují o jeho příjmech. Deník podle Grosse podhodnotil jeho finanční situaci, když dokazoval, že si nemohl z legálních příjmů našetřit na koupi nového bytu. Gross tvrdí, že jeho příjmy za sledované období činily 3,37 milionu korun, zatímco v článku se uvádí necelé dva miliony. Autoři podle jeho tvrzení chybný údaj uveřejnili i přesto, že jednoho z nich na to upozornil.

Gross své tvrzení podložil daňovými doklady, do nichž umožnil novinářům, kromě autorů textu uveřejněného v iDnes a v Mladé frontě Dnes nahlédnout. Když se o to Jaroslav Kmenta pokoušel, premiér řekl: "Pane Kmento, já jsem řekl, že vy to uvidíte až u soudu." Premiér zpochybnil i tvrzení autorů, podle kterého měl v roce 2002 říct, že si na koupi bytu ušetřil a vypůjčil v bance. Řekl prý, a odvolal se přitom na páteční Hospodářské noviny, které to otiskly, že "financoval byt z úspor, s pomocí rodiny i hypotéky".

Hasiči po 12 hodinách zlikvidovali požár na Špindlerově boudě

Po zhruba 12 hodinách se hasičům podařilo zlikvidovat požár hospodářského objektu Špindlerovy boudy na krkonošských hřebenech. Požár, který byl největším v letošním roce na Trutnovsku, předběžně způsobil škodu za dva miliony korun. Nikdo nebyl zraněn. Špindlerova bouda bude i po požáru vedlejšího objektu nadále v provozu, nyní je zde přibližně 80 rekreantů. V poničené třípodlažní budově byly vedle pokojů pro personál i sklady.

Hasiči se k budově zpočátku nemohli přes několikametrové závěje na silnici vůbec dostat a zarazili se 400 metrů metrů před boudou. Museli proto natáhnout hadicové vedení. Zhruba po hodině cestu šesti hasičským jednotkám prorazila fréza povolaná ze Špindlerova Mlýna. Bouda leží na hlavním hřebeni Krkonoš ve výšce 1262 metrů nad mořem.

V Mladé Boleslavi vznikne chráněná dílna i bydlení pro postižené

V okrajové části Mladé Boleslavi vznikne areál s chráněnými dílnami a bydlením pro postižené lidi, jehož součástí bude i školicí středisko, penzion a víceúčelová hala. Chráněné dílny poskytnou až 60 pracovních míst, z toho minimálně polovina bude určena pro lidi se změněnou pracovní schopností. Celkové odhadované náklady dosahují téměř 140 milionů korun, z toho by přes 100 milionů měly pokrýt dotace z fondů Evropské unie a zbytek úvěr a vlastní zdroje či sponzoři. Počet zájemců o práci v areálu by mohl být velký, protože v Mladé Boleslavi je asi 400 lidí se změněnou pracovní schopností.

Pod petici za tunel Kubačka na trase dálnice přes České středohoří přibývají podpisy

Odpůrci vedení dálnice D8 přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří dlouhou trasou sebrali za čtyři dny pod svou petici víc než 850 podpisů. Výzvu za postavení tunelu Kubačka zveřejnili na internetových stránkách. Hodlají ji předat zastupitelstvu Ústeckého kraje, které bude počátkem února hlasovat o možnosti vystavět pod přírodně nejcennější částí středohoří nejdelší dálniční tunel v Česku.

Dokončení dálnice, která má spojit Prahu a Drážďany, je zatím v nedohlednu. Stavba se zpožďuje na obou stranách česko-německé hranice. V Čechách výstavbu komunikace zdržují nejasnosti a chyby státu v povolovacích řízeních, na které u soudu upozorňují ekologické organizace. V prosinci dal aktivistům za pravdu ombudsman Otakar Motejl v tvrzení, že byl porušen zákon o posuzování vlivu na životní prostředí. Doporučil také znovu zvážit variantu, podle které by dálnice chráněným územím vedla 3,35 kilometru dlouhým tunelem namísto dvěma kratšími. Před Vánoci odpůrci vedení dálnice středohořím v jednání s Ústeckým krajem a ministerstvem slíbili, že pokud úsek dálnice přes nejcennější část oblasti povede tunelem Kubačka, stáhnou všech šest žalob, které podali v souvislosti se schvalováním tohoto úseku dálnice.

Mezinárodní průzkum se zaměří na vztahy v českých rodinách

Na vztahy mezi dětmi, rodiči a prarodiči v českých rodinách se zaměří rozsáhlý průzkum, který v několika desítkách zemí vede Ekonomická komise OSN pro Evropu (UNECE). V Česku se do akce v únoru zapojí na 10.000 mužů a žen. "Náhodné rodiny budou vypovídat o vztahových záležitostech svých členů i o jejich životních podmínkách," upřesnil místopředseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Stanislav Drápal. Podle něj by šetření mělo dát odpověď na otázky, jak se bude vyvíjet v Česku rodina a jak by se mohly měnit vztahy mezi dětmi a rodiči i mezi manželi či partnery. České výsledky bude možné porovnat se vztahy v evropských i jiných zemích.

Policie znovu urguje ministerstvo o materiály k Internetu do škol

Policejní komisař se už několikátou urgencí domáhá toho, aby mu ministerstvo školství předalo důležité dokumenty související s projektem Internet do škol. Vyšetřování se bez nich nepohne z místa, řekl žalobce Zbyněk Podlipný z odboru závažné hospodářské kriminality. Policii stále chybí pět smluv z let 2001 a 2002, které ministerstvo uzavřelo s generálním dodavatelem Internetu do škol, firmou AutoCont OnLine, a také příslušné faktury. V kauze jde o podezření z mnohamilionových škod. Kromě podezření z předražení služeb se bude policie zajímat i o to, proč si ministerstvo objednalo na některé služby externího dodavatele, ač je mohl zajistit k tomu příslušný útvar na ministerstvu. Dosud komisař prověřoval okolnosti vyhlášení veřejné obchodní soutěže na projekt. Podezření z jejího zmanipulování a korupce se ale nepotvrdilo.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) loni zveřejnil zprávu, podle níž ministerstvo školství v souvislosti s projektem nehospodárně využilo nejméně 884 milionů korun, porušilo zákon o rozpočtových pravidlech a uzavíralo smlouvy nevýhodné pro stát. Platilo i za neodvedenou práci a nekontrolovalo plnění smluv. Generální dodavatel Internetu do škol označil zprávu NKÚ za neobjektivní. Na projekt Internet do škol stát vyčlenil sedm miliard korun.

Češka zvítězila v mezinárodní soutěži o recepčního roku

Pavlína Hejdová z hotelu Four Seasons Prague se stala vítězkou mezinárodní soutěže o mladého recepčního roku nazvané David Campbel Trophy. Stala se tak první českou vítězkou soutěže, která se tento týden konala ve švýcarské Basileji. Jejím pořadatelem je mezinárodní profesní sdružení pracovníků v hotelovém průmyslu A.I.C.R. Finále soutěže trvalo dva dny a jeho účastníci museli prokázat znalosti práce recepčního při běžných i neobvyklých situacích. Hodnotí se profesní a jazykové znalosti, komunikace s hosty a především schopnost okamžitě a efektivně řešit nečekané situace, se kterými se na recepci mohou setkat.

V Linci byl zahájen Rok spisovatele Stiftera

Slavnostním shromážděním byly v hornorakouském Linci zahájeny oslavy 200. výročí narození německy píšícího šumavského spisovatele Adalberta Stiftera (1805- 1868). Oslavy budou probíhat prakticky po celý rok a za vydatné podpory rakouské spolkové země Horní Rakousy a Jihočeského kraje má bohatý program téměř 150 různých akcí. Jihočeský kraj na oslavy přispěje částkou 80.000 eur (2,4 milionu Kč), dalších 2,5 milionu eur (76 milionů korun) včetně zdrojů z Evropské unie poskytnou Horní Rakousy. Z těchto prostředků bude financována například úprava stálé výstavy v rodném domě umělce v Horní Plané, obnova místního Stifterova parku a překlady spisovatelovy tvorby do češtiny.

V Boleradicích vznikne rozhledna s výhledy na Brno a Vídeň

Pohled na Brno, Vídeň a za velmi pěkného počasí dokonce až na vrcholky Alp by měla umožnit nová rozhledna, s jejíž výstavbou se do roka počítá u Boleradic na Břeclavsku. Mohutná stavba ze dřeva a kamene vznikne na kopci Nedánov, který se tyčí 368 metrů nad mořem. "Půjde o 24 metrů vysokou věž, jejíž základní kámen položíme v květnu. Pokud se vše zdaří, příští léto rozhledna přivítá první turisty," řekl ČTK starosta Boleradic Jiří Zajíc. Vyhlídková věž by měla přilákat do vinařského regionu další turisty.

Rozhledna vznikne v místě staré vojenské věže. Na kopci Nedánov byla postavena již před druhou světovou válkou a někteří z boleradických pamětníků mají stále v paměti vryty pohledy na krajinu, které rozhledna nabízela. Dřevěný objekt ale těsně po válce shořel, a obnoven tak bude po více než půl století.

I na burze kuriozit se mohou uzavřít obchody za statisíce

Desítky pohlednic, pivních etiket či třeba figurek z čokoládových vajíček změnilo své majitele na burze sběratelů kuriozit v Praze. I když jsou to v podstatě drobné předměty, i na burze kuriozit se mohou uzavřít obchody dohromady za statisíce korun, řekl ČTK předseda pořádajícího Klubu sběratelů kuriozit Ladislav Likler. Počet návštěvníků burzy, první, která se koná v roce čtyřicátého založení klubu, odhadl na šest stovek.

Sbírá se kde co a mezi tisícovkou členů Klubu sběratelů jsou i takoví, kteří budují sbírku určitých předmětů jako jediní v republice. Nedávno například vyhořela unikátní sbírka pojistek a izolátorů jednoho z členů klubu. "Jiný člen sbírá brýle, další žárovky. Takových oborů je na dvě stě," poznamenal předseda. Klub byl založen v roce 1965, a letos tak slaví kulaté výročí své existence.

Masopustní veselí roztančilo v Zubrnicích na Ústecku desítky lidí

Desítky lidí přilákalo masopustní veselí s průvodem masek, staročeskými koláčky, slivovicí a grogem na zahřátí do Zubrnic na Ústecku. Muži v ženských šatech roztančili na návsi i babičky a dědy s vnoučaty, kteří si přišli do skanzenu prohlédnout masky, ochutnat staročeská jídla a prohlédnout si statek z 19. století. Na slavnost vycházející z motivů křížové cesty přijeli do Zubrnic lidé nejen z Ústecka, ale také z Teplic, Litoměřic i Prahy. V doprovodu místních obyvatel v maskách prošlo návsí na 60 pohádkových i historických postav, strašidel a zvířat. Masopustní průvod obešel všechny domky v obci. U každého se jeho členové řádně posilnili před další cestou.

Entomologická výstava v Napajedlích nabídla vzácné druhy hmyzu

Vzácné druhy brouků, motýlů nebo tesaříků z celého světa obdivovaly stovky návštěvníků entomologické výstavy v Napajedlích na Zlínsku. Největším exponátem byli zhruba dvaceticentimetroví brouci rodu Titanus Giganteus, kteří se vyskytují v Jižní Americe, převážně v Amazonském pralese. Mezi motýly mohli lidé spatřit například rod Ornitoptera, který patří k největším na světě - vyskytují se na západní části ostrova Papua - Nová Guinea. V Napajedlích vystavovalo přes 80 profesionálních i amatérských entomologů z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a z Ukrajiny. Oficiálně registrovaných entomologů je v Česku kolem 1200, dalších téměř 4000 lidí se tomuto oboru věnuje amatérsky.

Skikrosař Kraus na X-Games suverénně postoupil do semifinále

Český lyžař Tomáš Kraus zatím plní na prestižní soutěži v extrémních sportech X-Games v americkém Aspenu roli favorita ve skikrosu. Třicetiletý vítěz tří závodů letošního Světového poháru dosáhl nejrychlejšího času v páteční kvalifikaci mezi třicítkou jezdců, a poté postoupil z prvního místa i do dvanáctičlenného semifinále.

Jachtařka Šmídová začala novou éru třetí místem v závodu SP

Jachtařka Lenka Šmídová začala novou etapu svého sportovního života. V první regatě po stříbrném úspěchu na olympiádě v Aténách obsadila třetí místo v závodu Světového poháru v americkém Miami. Šmídová startovala na lodi v nové olympijské třídě Laser Radial, která nahradila kategorii Evropa. Šestnáctý ročník pětidenní soutěže v Miami vyhrála v konkurenci 24 lodí v Laser Radialu domácí Paige Raileyová před krajankou Annou Tunnicliffeovou. Šmídová zvítězila v jedné z devíti rozjížděk a jen jednou se v některé z jízd nevešla do nejlepší trojice.

Akrobatický lyžař Valenta skončil v Deer Valley devátý

Akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta obsadil deváté místo v závodu Světového poháru v americkém Deer Valley, kde před třemi lety vybojoval zlatou olympijskou medaili. Z vítězství se v podruhé v sezoně i kariéře radoval Američan Ryan St. Onge. Valentu celou dobu pobytu v USA a Kanadě trápí zdravotní problémy. "Mám něco s nervem ve spodních partiích zad na levé straně a stále více mě bolí v bocích a tříslech," řekl Valenta ČTK. Kvůli těmto potížím se rozhodl vynechat závody SP v Číně, znovu chce skákat až za tři týdny na předolympijském testu v Sauze D'Oulx v Itálii.

Janda skončil v Zakopaném jedenáctý, vyhráli Ljökelsöy a Malysz

Jakub Janda se teprve podruhé v této sezoně nevešel v závodu Světového poháru do první desítky. V Zakopaném český skokan na lyžích obsadil jedenácté místo, což je pro něho druhý nejhorší výsledek v sezoně. O vítězství se shodným bodovým ziskem podělili domácí Adam Malysz a Nor Roar Ljökelsöy.

Danilevič obsadil jedenácté místo v závodu SP dvojbobů

Ivo Danilevič s Romanem Gomolou se v závodu Světového poháru ve Svatém Mořici postarali o nejlepší výsledek českých bobistů v této sezoně. V předposledním měření sil v letošním seriálu obsadili v součtu dvou jízd jedenácté místo a za vítěznou švýcarskou posádkou Martin Annen, Beat Hefti zaostali o 1,38 sekundy.

Fraňková prohrála v Melbourne ve finále juniorské čtyřhry

Česká tenistka Nikola Fraňková zůstala na Australian Open krok od titulu. Ve finále juniorské čtyřhry podlehla spolu s Maďarkou Agnes Szavayovou druhému nasazenému bělorusko-novozélandskému páru Victoria Azarenková, Marina Erakovicová 0:6 a 2:6.

Na vítězství tentokrát v Austrálii nedosáhne ani Martina Navrátilová. Osmačtyřicetiletá česká rodačka, která v kariéře získala 58 grandslamových titulů, prohrála v semifinále smíšené čtyřhry spolu s Maxem Mirným z Běloruska v třísetové bitvě s párem Kevin Ullyett, Liezel Huberová 2:6, 6:3 a 6:7.

Cyklokrosaři Štybar a Šimůnek ovládli na MS závod do 23 let

Devatenáctiletý Zdeněk Štybar se stal cyklokrosovým mistrem světa v závodě jezdců do 23 let. Úspěch mladých českých závodníků v německém St. Wendelu korunoval stříbrem o dva roky starší Radomír Šimůnek. Český cyklokros se dočkal zlaté medaile po čtyřech letech.

Počasí

Bude polojasno, od západu přibývání oblačnosti a místy slabé sněžení. Teploty -6 až -2, na horách kolem -7 stupňů Celsia. Mírný západní až severozápadní vítr.

29-01-2005