Denní souhrn zpráv Zprávy

30-01-2005

Ministr Svoboda chce přesvědčit EU, aby nadále zvala kubánské disidenty

Česko se podle ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) nehodlá nechat svázat dohodou členských států Evropské unie ke změně svého postoje ke kubánským disidentům. Ministr bude usilovat o to, aby EU nepřijala závazek, že přestane dočasně zvát kubánské disidenty na národní recepce svých diplomatických misí v Havaně. Zástupci členských států EU mají o kubánské otázce jednat na pondělním zasedání Evropské rady. Naprostá většina členských zemí je pro přijetí závazku jako gesta kvůli tomu, že režim Fidela Castra propustil většinu disidentů uvězněných v roce 2003 a oznámil obnovení diplomatických styků se zeměmi unie. Česko s Polskem jsou ale proti jakémukoli zmírnění tvrdého stanoviska vůči kubánskému režimu.

Evropský poslanec Miloslav Ransdorf z opoziční KSČM obvinil Svobodu z "pokryteckého prosazování dvojího standardu". Kuba podle něj sice není ideální stát, ale její vypichování jako země, kde je situace katastrofální, neobstojí. Česká politika by podle Ransdorfa měla mít pochopení i pro většinový názor EU. Svobodův postoj naopak v sobotu podpořil šéf delegace českých europoslanců a stínový ministr zahraničí opoziční ODS Jan Zahradil.

Ministr Svoboda v televizní debatě dále naznačil, že čeští vojenští policisté, kteří budou se souhlasem parlamentu školit své kolegy v Iráku do konce letošního roku, by v této zemi mohli možná působit i v příštím roce. Český policejní kontingent pracuje na britské základně Šaíba. Bude podřízen Výcvikové misi NATO v Iráku.

Před 15 lety byla zrušena komunistická státní bezpečnost

Když na přelomu let 1989 a 1990 přebírala demokratická opozice vládu od KSČ, dostala se jí paradoxně do rukou i Státní bezpečnost (StB), jejímž hlavním a jediným úkolem bylo demokracii potlačovat. StB byla zrušena 31. ledna 1990, i po 15 letech svobody však její práce i samotní příslušníci nejsou pouhou historickou epizodou, jak kdysi veřejnost doufala. Podle historika Prokopa Tomka z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu měl na konci 80. let tehdejší Sbor národní bezpečnosti (SNB), zahrnující nejen StB, ale i Veřejnou bezpečnost (VB) a další ozbrojené součásti ministerstva vnitra, téměř 57.000 lidí. U samotné StB jich sloužilo více než 12.500.

Richard Sacher, který se 30. prosince 1990 stal na půl roku ministrem vnitra, do čela resortu nastupoval s jasným cílem. Přetvořit totalitní ministerstvo v demokratickou instituci a zabránit možnému násilnému střetu mezi nově vzniklou vládou národního porozumění a tajnou policií, která do posledních chvil pracovala pro komunistický režim. 12 dní po svém příchodu na ministerstvo vydal první rozkaz oklešťující práci tajné policie. Poslední lednový den pak zrušil celou StB a její příslušníky převedl do zálohy. I přes tento krok musel Sacher na jejich kontrolu nasadit běžné pochůzkáře, kriminalisty i dopravní policisty. Mezi veřejností se totiž začaly šířit zaručené informace, že příslušníci StB se tajně scházejí a chystají převrat. "Dnes to zní možná nadneseně, ale tenkrát jsme se opravdu báli krveprolití," vzpomíná Sacher. Ten se v krizových dnech pohyboval jen s ochrankou, dvě noci strávil kvůli bezpečnosti ve vězení, dostával anonymní výhrůžky a na jeho auto někdo střílel.

V Jeseníkách začíná armádní mistrovství v zimním přežití

V Jeseníkách začíná mezinárodní mistrovství Armády ČR v zimním a přírodním víceboji Winter Survival 2005. Jedenáctého ročníku prestižní soutěže se mají zúčastnit kromě vojáků z České republiky i jejich kolegové z Německa, Rakouska, Belgie, Británie a Slovenska. Vojáky v Jeseníkách čeká přesun horským terénem, sjezdy na lyžích, dvoudenní vytrvalostní technický závod s překonáváním skalních útvarů či rokle i branný štafetový závod. Letos ale závodníky kromě kondice prověří i počasí. Teploty se v těchto dnech pohybují hluboko pod bodem mrazu a na vrcholech hor leží téměř dvoumetrová sněhová pokrývka.

Náročný závod, které je považován za nejtěžší sportovní klání zimní sezony v podmínkách české armády, pořádají generální štáb a Univerzita obrany v Brně v jesenických horách do 4. února. Jeho smyslem je prověřit fyzickou zdatnost, ale i psychickou odolnost vojáků. Kvůli vyčerpání či zraněním ho každoročně nedokončí několik družstev. Loni v klání zvítězilo armádní družstvo z Rakouska.

Ministr Svoboda: Křivohlavého sexuální chování bylo záminkou k vyhoštění

Ministerstvo zahraničí podle šéfa diplomacie Cyrila Svobody (KDU-ČSL) neporušilo žádná pravidla při přijímání diplomata Pavla Křivohlavého, který byl tento týden vyhoštěn z Běloruska kvůli tomu, že vyhledával společnost mladých hochů. Křivohlavého sexuální chování bylo záminkou pro vyhoštění a neexistuje důkaz, že by tím porušil běloruské zákony, uvedl Svoboda v pořadu České televize. Autoritářský režim prezidenta Alexandra Lukašenka, který je kritizován za porušování lidských práv, by podle ministra využil jakékoli záminky. Svoboda podotkl, že sexuální chování nemůže být nikdy podmínka přijetí nebo nepřijetí do zaměstnání, neboť by to byla podmínka diskriminační.

Ministerstvo zahraničí by ovšem podle evropského poslance za KSČM Miloslava Ransdorfa mělo připravit své diplomaty v Bělorusku na to, že se budou pohybovat pod permanentním dohledem místních orgánů. Vyhoštění Křivohlavého a dalších diplomatů západního světa bylo ale podle něj spíše Lukašenkovou reakcí na prodemokratickou revoluci na Ukrajině.

Dellin: Tržní nájmy nepotřebují regulaci, nájemníci ji vítají

Tržní nájemné podle majitelů domů nepotřebuje regulaci, kterou navrhuje ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Ten chce, aby tržní nájmy rostly v nejbližších letech pouze o inflaci. Podle místopředsedy Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Libora Dellina se tak ale děje již nyní. Tržní smlouvy jsou obvykle uzavřeny s pevnou cenou nebo se ročně zvyšují o inflaci. Nájemníci považují regulaci nájemného za nezbytnou. Pokud totiž stát chce sociálně slabým na nájemné přispívat, musí být horní hranice nájemného omezena. Pokud by nebyla, dohodl by se nájemník s majitelem na neúměrně vysokém nájmu, který by mu pak stát doplácel, řekl ČTK předseda Sdružení nájemníků a poslanec ČSSD Stanislav Křeček.

Podle bývalého ministra pro místní rozvoj a současného ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) je návrh na zavedení stropu pro tržní nájemné nepřijatelný. Majitelé domů s regulovanými i neregulovanými byty nyní z volného nájemného mají alespoň na základní údržbu bytů. Pokud by stát omezoval i výši tržního nájemného, neměli by majitelé z čeho hradit náklady, řekl mluvčí Němce Petr Dimun. Výsledkem Paroubkových návrhů by podle Němce byl pouze krach bytové situace v ČR a ještě větší rozmach černého trhu.

Liga lidských práv požaduje jiný systém kontroly policistů

Současný systém vyšetřování trestných činů a přestupků policistů Inspekcí ministra vnitra není podle Ligy lidských práv objektivní a měl by být změněn. Liga požaduje zřízení nezávislého orgánu, který by nepodléhal ministerstvu vnitra. Dopis, který sdružení zaslalo ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi, obsahuje tři možné varianty řešení a vyzývá Němce, aby jednu z nich zakomponoval do připravovaného trestního řádu. Hlavní problém vyšetřování trestné činnosti a přestupků u policistů podle Jiřího Kopala z ligy spočívá v tom, že prohřešky policistů vyšetřují jejich kolegové. Další chybou je časté překvalifikování možného trestného činu policisty na přestupek, který pak dostane na starost skupina kontroly a stížností, píše liga v dopise.

"Návrhy mají oporu v zahraničních modelech a je pravda, že kontrola má být nezávislá na subjektu, který je kontrolován," reagoval na iniciativu mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Poslední události podle něj naznačují, že by bylo vhodné uvažovat o jiném než současném modelu. V roce 2003 objasnila inspekce 599 trestných činů spáchaných policisty, kterých je v celé republice asi 46.000. Proti roku 2002 je to asi o 32 procent více. Nový ředitel inspekce Miroslav Borník zvýšení objasněnosti prezentuje jako potvrzení kvality svého týmu a odmítá verzi, že je spíše důkazem o rostoucí kriminalitě mezi policisty.

Vlak v metru na náměstí Republiky srazil třicetiletého muže

Ve stanici metra Náměstí Republiky srazil v neděli ráno vlak asi třicetiletého muže. Utrpěl těžké zranění hlavy. Podle Jana Kučery z Drážní inspekce seděl muž na kolejích. Pracovníci pražské záchranné služby poskytli zraněnému první pomoc a odvezli ho na traumatologické oddělení vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Současný mráz zvyšuje odběry energií

Chladné počasí v závěru ledna zvyšuje odběry elektřiny a plynu. V porovnání s úvodem roku například v Praze stoupl odběr zemního plynu o více než třetinu, vyšší produkci vykazuje výrobce elektřiny společnost ČEZ. Mnohým distributorům ale současný vyšší prodej nepokryje ztráty, které jim vznikly kvůli teplému počátku roku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi energetickými podniky. Chladné počasí posledních dnů však v některých regionech doprovází i výpadky elektřiny.

Záchranáři v Beskydech pátrali po vyčerpaném páru

Po dvou turistech pátrali horští záchranáři v Beskydech. Muž a žena i přes varování horské služby vyrazili na hřebenovou túru. Navíc značně přecenili své síly a počasí. Vyčerpaní si pak nedaleko hory Smrk sami přivolali pomoc. Do akce byl nasazen i vojenský vrtulník z Přerova určený k vyhledávání lidí. Posádka vrtulníku pár asi po hodině našla, v místě však nešlo přistát. Horští záchranáři proto museli pro vyčerpanou a promrzlou dvojici slanit a na laně ji dopravit na palubu vrtulníku.

Adepti horské služby budou v Krkonoších skládat tvrdé zkoušky

Náročná výuka a tvrdé závěrečné zkoušky čekají do příští neděle v Krkonoších 16 mužů, kteří se chtějí stát dobrovolnými členy horské služby. Noví záchranáři budou muset na závěr školy prokázat hluboké znalosti a dovednosti, například ze zdravovědy, lyžování, problematiky lavin, meteorologie či techniky a organizace záchranných prací, řekl ČTK ředitel Horské služby ČR Jiří Brožek.

Nyní má Horská služba ČR asi 430 dobrovolných členů a zhruba 30 čekatelů včetně 16 v nynějším závěrečném kurzu. Přijetí nového člena automaticky neznamená růst počtu členů, protože čekatelé většinou nahrazují záchranáře, kteří od horské služby z různých důvodů odcházejí. Profesionálních záchranářů má horská služba asi šest desítek.

Češi mají zájem o ski byty na horách, obce ale stavby nevítají

Lidé mají stále rostoucí zájem o koupi rekreačních bytů v nejznámějších horských střediscích. Tomu odpovídají také ceny, které jsou například v Krkonoších už vyšší než v Praze. Část lidí vnímá koupi bytu jako dobrou investici. Obcím se to však nelíbí, bojí se vylidnění a přejí si, aby na hory přicházeli lidé spíše bydlet natrvalo než jen přespávat o víkendech. Na některých místech už kvůli vysokým cenám nemají místní lidé na pořízení vlastního bydlení.

Analytik: Třetina Čechů tráví dovolenou aktivně, hlavně na lyžích

Třetina Čechů, kteří jezdí do zahraničí prostřednictvím cestovních kanceláří, tráví dovolenou aktivně, tvrdí ředitel analytické firmy Mag Consulting Jaromír Beránek. Za pohybem by tak podle něho letos mohlo vyjet do ciziny asi 405.000 Čechů. Poptávka po aktivní dovolené od nenáročných cyklistických výletů nebo pěší turistiky až po ryze adrenalinovou zábavu, jakou je jízda na divoké vodě, paragliding nebo horolezectví, rok od roku roste. Nejžádanější jsou lyžařské zájezdy.

ČSA zastavily prodej jednosměrných letenek přes internet

České aerolinie zastavily prodej jednosměrných letenek přes internet. Pokud chce zájemce koupit jednosměrnou letenku, musí osobně navštívit rezervační kancelář společnosti. Tam však zaplatí až o 400 korun více než při nákupu pomocí internetu, kdy v ceně nejsou manipulační poplatky. Informovala o tom televize Prima. Podle ČSA tento postup vyžadují jednak naše imigrační předpisy a dále státy, které odmítají přijmout osoby z některých zemí s jednosměrnými letenkami. Tato praxe se však podle televize týká především lidí z nečlenských států EU, zatímco postup ČSA se nejvíce dotkne právě českých občanů. Také pracovnice cizinecké policie potvrdila, že nevyžadují zpáteční letenku. Televize oslovila několik dalších leteckých společností, které v prodeji jednosměrných letenek přes internet nevidí problém. ČSA však na svém postupu nehodlají nic změnit.

Skalní město v Tisé na Ústecku oblehli zahraniční filmaři

Skalní město v Tisé na Ústecku oblehli filmaři. Novozélanďan Andrew Adamson, režisér animovaného snímku Shrek, natáčí v chráněné rezervaci film s názvem Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Se začátkem natáčení čekali filmaři na čerstvý sníh. Za pomoci vrtulníku pak byl do skalní rozsedliny usazen mohutný strom. "Strom hraje v mnoha scénách, proto jsme ho museli dovézt i do Čech, putoval rozřezaný na lodi z Nového Zélandu," řekla ČTK Michaela Olexová z české části produkce. Diváci ve filmu, který by měl mít premiéru na konci roku, uvidí také známou Pravčickou bránu.

V Praze vznikla veřejná knihovna zaměřená na Afriku

Nezisková organizace Humanitas Afrika otevřela v Praze první veřejnou knihovnu zaměřenou na Afriku. Knižní fond centra obsahuje tituly od archeologie až po zoologii, africké časopisy a periodika a postupně bude rozšiřován o další média. Humanitas Afrika chce, aby se Africké informační centrum s knihovnou stalo klíčovým nástrojem pro vzdělávání a šíření objektivních a vyvážených informací o tomto kontinentu. Sdružení Humanitas Afrika vzniklo v roce 2000 z iniciativy skupiny Čechů a Afričanů s cílem zvýšit informovanost o Africe a Afričanech v české společnosti.

Česká republika chce pořádat MS cyklokrosařů v roce 2009

Český svaz cyklistiky (ČSC) je jedním ze tří kandidátů na uspořádání mistrovství světa v cyklokrosu v roce 2009. Při podzimním rozhodování budou České republice konkurovat Dánsko a USA. Obzvlášť ve Spojených státech prožívá cyklokros boom a vzhledem k ekonomické síle USA očekávají představitelé ČSC těžký boj.

Cyklokrosaře Dlaska uspokojilo na MS umístění, ne výkon

Nejlepší z českých cyklokrosařů kategorie elite Petr Dlask měl po světovém šampionátu v německém St. Wendelu rozporuplné pocity. Sedmé místo na světě jej docela potěšilo vzhledem k tomu, jak se na trati trápil, ale se svým výkonem byl spokojený jen málo. "Přes půl závodu jsem se trápil a nemohl se dostat do tempa," líčil osmadvacetiletý Dlask. Přitom se mu povedl start, ale z obavy, aby nepřepálil tempo, se propadl.

Akrobatka Sudová skončila třetí v paralelní jízdě v boulích SP

Lyžařka Nikola Sudová se potřetí v sezoně dostala na stupně vítězů závodu Světového poháru. Česká akrobatka skončila třetí v paralelní jízdě v boulích a udržela si druhé místo v průběžném pořadí seriálu SP. Závody v americkém Deer Valley vyhráli Kanaďanka Jennifer Heilová a domácí jezdec Jeremy Bloom. Paralelní jízda v boulích je podle Sudové mnohem obtížnější než závod jednotlivkyň.

Řezáč poprvé vyhrál nejslavnější lyžařský dálkový běh Marcialonze

Stanislav Řezáč poprvé v kariéře zvítězil v jednom z nejslavnějších lyžařských dálkových běhů Marcialonze v italském Cavalese. V závodu na 70 kilometrů klasickou technikou porazil o osm sekund dvojnásobného vítěze celkové klasifikace Světového poháru Gianantonia Zanetela, třetí skončil další Ital Marco Cattaneo. Prvenství Řezáče katapultovalo na druhé místo průběžného pořadí FIS Marathon Cupu s patnáctibodovou ztrátou na Zanetela. Řezáč trať třetího závodu seriálu zvládl za tři hodiny a 37 sekund a o svém triumfu rozhodl až v úplném konci závodu.

Skokan Malysz vyhrál v Zakopaném i druhý závod, Janda byl devátý

Polský skokan na lyžích Adam Malysz se před domácími fanoušky vypjal k výborným závodům a v Zakopaném vyhrál i druhý závod Světového poháru. Český reprezentant Jakub Janda si oproti sobotě o dvě místa polepšil a skončil devátý, v průběžném pořadí však musel přenechat druhé místo Malyszovi. Vedení v celkovém hodnocení Světového poháru si stále se suverénním náskokem udržuje v neděli stříbrný Fin Janne Ahonen.

Skikrosař Kraus má místo triumfu na X-games pochroumané koleno

Skvěle rozjetá soutěž ve skikrosu na prestižních X-games skončila pro Tomáše Krause zraněním. Vedoucí jezdec Světového poháru mezinárodní federace FIS v americkém Aspenu v semifinále spadl po střetu se soupeřem a narazil si operované koleno. Celkově skončil stejně jako loni jedenáctý, zatímco z výhry se radoval domácí Reggie Crist.

Kraus chtěl na X-games útočit na vítězství a dlouho se mu to dařilo. Vyhrál kvalifikaci, suverénně čtvrtfinále a nejlépe se odrazil i do semifinále. Jenomže na jedné z rovinek udělal na hrbolech chybu, zpomalil a soupeři ho dojeli. Na skoku mu pak Švýcar Andreas Steffen strčil hůlku mezi nohy, následoval pád a ostrá bolest v kolenu. Přesto si udělal v Aspenu jméno, především díky skvělému čtvrtfinále, které vyhrál s velkým náskokem.

Jágr má problémy se zraněnými třísly

Hokejový útočník Jaromír Jágr má zdravotní problémy. Hráč zámořské NHL, který momentálně obléká dres ruského Avangardu Omsk, si v posledním zápase proti moskevskému CSKA obnovil poranění třísel a podle vyjádření prezidenta klubu Konstatina Potapova odletěl do Prahy. "Tam by měl absolvovat vyšetření. Zpět do Omsku by se měl vrátit 12. února," řekl Potapov na oficiální internetové stránce Omsku.

Počasí

Bude většinou zataženo se sněžením, teploty -1 až +3 stupně, na horách kolem -2. Foukat bude čerstvý západní vítr, v nárazech a na hřebenech hor s nárazy až 70 km v hodině.

30-01-2005