Zprávy

Prezident se v létě vydá na první návštěvy krajů

Návštěvy krajů zahájí prezident Miloš Zeman v červenci, pokračovat by měly v srpnu. Jeho první cesta bude podle dřívějšího slibu směřovat do Zlínského kraje. Zeman to řekl novinářům při návštěvě tradiční slavnosti Otvírání studánek ve Třech Studních na Žďársku. "V každém kraji budu tři dny, takže na moji milovanou Vysočinu určitě velmi brzo dojde," řekl Zeman. Potvrdil, že si s hejtmanem Vysočiny Jiřím Běhounkem (za ČSSD) upřesnili podmínky už dříve oznámené brigády hejtmanů na hrázi vysočinského rybníka.

Václav Klaus chystá Rozmluvy na Hanspaulce

Institut Václava Klause (IVK) chystá nový typ akcí. První Rozmluvy na Hanspaulce se budou konat v pondělí 3. června a institut na ně zve vybrané hosty, kteří budou debatovat o absencích idejí v české politice. Informují o tom stránky bývalého prezidenta.

Schwarzenbergovo fórum zahajuje činnost

Příští středu zahájí svoji činnost debatní platforma inspirovaná šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Činnost fóra odstartuje v Praze happening jeho příznivců, řekl mluvčí fóra Marek Pražák. Fórum chce podle dřívějších informací využít popularity neúspěšného prezidentského kandidáta z lednové přímé volby hlavy státu.

Dobeš se stal lídrem hnutí Pro sport a zdraví

Hnutí Pro sport a zdraví si na sobotním ustavujícím sněmu zvolilo předsedou bývalého ministra školství Josefa Dobeše. Místopředsedy hnutí, které usiluje o uznání sportu za veřejně prospěšnou činnost, se stali někdejší gymnastka Věra Černá, krasobruslař René Novotný či trenér akademické volejbalové reprezentace Lubomír Vašina. Dobeš řekl, že český sport potřebuje větší finanční podporu a lepší systém výchovy mladých talentů. Hnutí chce své cíle prosazovat na komunální i celostátní úrovni. Dobeš, který se dostal do Sněmovny za Věci veřejné a nyní je nezařazeným poslancem, prý ještě není rozhodnut, kam bude v příštím "supervolebním" roce kandidovat on.

Vláda zřejmě neodsouhlasí rentu pro olympioniky

Vláda asi nebude souhlasit s předlohou opozičních Věcí veřejných o rentách olympijským medailistům. Návrh předpokládá, že by jim stát dorovnával důchody na průměrnou penzi. Podle předběžného stanoviska pro středeční jednání kabinetu by ale částka mohla být v mezních případech v řádech korun a byla by spíše dehonestující.

Poslanci navrhují úpravu veřejné služby

Skupina poslanců ODS navrhla vrátit úpravu veřejné služby do stavu před sociální reformou, do níž zasáhl Ústavní soud. Veřejná služba by podle jejich novely měla být opět motivační a vést ke zvýšení příjmů lidí v hmotné nouzi. Předlohu, za níž stojí Ivana Řápková, nejprve musí posoudit vláda. Rozhodne o ní Parlament.

Komunisté chtějí prosazovat lidská práva

Komunisté zaměří svůj program na prosazování lidských práv. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše se o tom opakovaně mluvilo na sobotní neveřejné ideologické konferenci strany v Praze. Komunisté v diskuzi o programových prioritách mluvili podle něj také o hospodářském růstu nebo ekologických rizicích. KSČM se připravuje na supervolební rok 2014, kdy lidé budou volit obecní zastupitele a české i evropské poslance. Kromě programového směřování proto diskutovali členové KSČM i o přípravě na volby. Chystají také velkou mezinárodní konferenci, která bude v roce 2015, podotkl Dolejš.

Jihočeský rektor na protest nepřijde na jmenování profesorů

Rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer na protest proti krokům prezidenta Miloše Zemana nepřijde na slavnostní jmenování profesorů. Uvedl to server Aktuálně.cz. Grubhofferovi vadí postup Zemana v případě literárního historika Martina C. Putny z Univerzity Karlovy. Prezident odmítal historika jmenovat profesorem kvůli Putnově vystupování na veřejnosti. Později Zeman se jmenováním souhlasil, ovšem nepředá Putnovi dekret osobně, ale prostřednictvím ministra školství. Podle rektora to je další výraz diskriminace Martina Putny. Podle Akutálně.cz s účastí na předávání dekretů váhají i další akademici.

Důchodový systém v ČR je v minusu

Veřejný důchodový systém v Česku je už několik let opět v minusu. Dostal se do něj v roce 2009. Jen letos v prvním čtvrtletí byly výdaje na penze o 9,6 miliardy vyšší než příjmy. Na svém webu to zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Schodek za první kvartál je podle ní ale zhruba o tři miliardy nižší než za stejné období loni a předloni. Systém penzí byl v deficitu i v 90. letech či před deseti lety. Tehdejší vláda to v roce 2004 řešila zvýšením odvodů.

Starostové ČSSD nepodporují svoji přímou volbu

Starostové a primátoři za ČSSD nepodporují návrh poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů na zavedení přímé volby starostů v menších obcích a městech. Sociální demokraté se debatě o záměru nebrání, obávají se ale, že předloha bude "šita horkou jehlou" bez potřebných rozborů a odborné debaty. Uvedl to předseda Klubu starostů a primátorů zvolených za ČSSD Jan Birke.

Švýcarští vyšetřovatelé se zajímají i o Škodu Holding

Švýcarští vyšetřovatelé, kteří se zabývají případem privatizace mosteckých dolů, vyšetřují také ovládnutí plzeňské Škody Holding. Informoval o tom internetový deník Insider. Podle něj to vyplývá z jednoho z dílčích rozsudků v kauze bývalých vlastníků Mostecké uhelné společnosti (MUS), kterou řeší soud ve švýcarské Bellinzoně. Švýcaři mají k dispozici informace, jak se uskutečnilo a jak bylo financováno převzetí Škody investiční skupinou Appian, uvedl Insider.

Češi zatčení kvůli drogám v Norsku zůstanou ve vazbě

Norský soud prodloužil v úterý o čtyři týdny vazbu třem Čechům zadrženým kvůli drogám. Uvedl to dnes server Lidovky.cz na základě informací českého ministerstva zahraničí. Norská policie zadržela 20. dubna dva řidiče autobusu Student Agency a dalšího Čecha dlouhodobě žijícího v Norsku. Na případné vznesení obvinění měli tamní policisté čtyři týdny, takže bez prodloužení by zadrženým vyšetřovací vazba již skončila.

Kriminalisté kontrolovali pražské bary a herny

V centru Prahy se v noci na sobotu konala bezpečnostní akce, jejímž cílem bylo kontrolovat bary, kluby, herny a další problematická místa v okolí Václavského náměstí. Na policejní služebnu bylo předvedeno 16 lidí, devět z nich byli cizinci. U jedné osoby měli policisté podezření na padělané doklady. Policie zadržela i jednoho celostátně hledaného člověka a u jednoho muže našla zakázanou drogu. Současně v noci speciální policejní jednotka spolu s městskou policií kontrolovala všechny trasy pražského metra.

Největším problémem policie je šikana

Největším problémem současné policie je šikana a bossing. Problémy se nevyhýbají ani elitním útvarům, například detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) si na šikanu či nesprávná rozhodnutí nadřízených stěžují více než v minulosti. V rozhovoru s ČTK to řekla policejní ombudsmanka Blanka Besserová. Bossing je psychická šikana, které se dopouští nadřízený pracovník.

Političtí vězni si znovu připomněli komunistické represe

Lidé si při Jáchymovském pekle znovu připomněli, čím museli v 50. letech 20. století projít v pracovních táborech a uranových dolech v Jáchymově tisíce lidí nepohodlných komunistickému režimu. Takové akce jako Jáchymovské peklo by se měly konat na více místech ČR, aby se lidé dozvěděli o nelidských podmínkách, řekl místopředseda Konfederace politických vězňů (KPV) František Šedivý. Na území bývalého Československa bylo v 50. letech 15 táborů nucených prací s kapacitou 20.000 až 30.000 míst a prošlo jimi na 100.000 vězňů z 200.000 odsouzených. Mnozí zemřeli na rakovinu plic, kvůli nelidským podmínkám, další byli zastřeleni na útěku.

V Roudnici se setkaly tisíce Sokolů

Do Roudnice nad Labem přijelo více než 6000 členů Sokola včetně zahraničních. Kromě společného cvičení na stadionu vyrazili na Říp, v neděli pořádají slavnostní průvod městem. Uvedl to starosta Sokola Roudnice nad Labem Vojtěch Válek. Členové 42 českých sokolských žup a cizinci z Německa, Rakouska, Dánska či Švýcarska přivezli 13 hromadných vystoupení, která v neděli odcvičí na roudnickém Tyršově stadionu. Sokolové si tak připomínají 120 let fungování jejich místní organizace. Sokolskou organizaci založil v roce 1862 Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. Podle informací z roku 2010 měla organizace přes 177.000 členů.

Patriarcha Bartoloměj vedl v Mikulčicích pravoslavnou mši

Dvě tisícovky lidí přijely do Mikulčic na Hodonínsku na pravoslavnou liturgii, kterou vedl konstantinopolský patriarcha Bartoloměj. Zájem poutníků oslabilo počasí. Pořadatelé původně očekávali, že jich přijede kolem 10 tisíc. Liturgie, které se kromě Bartoloměje zúčastnila více než desítka vedoucích představitelů pravoslavné církve, se konala u příležitosti oslav 1150. výročí od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Cyrilometodějské poutě do Mikulčic se konají každoročně. Mezi poutníky převládali lidé z ČR, slyšet byla ale také například ruština. V Česku se k pravoslavné církvi podle posledního sčítání lidu hlásí zhruba 30.000 lidí.

V Liberci se během Noci kostelů otevřely i právě opravované památky

Noc kostelů otevřela v pátek veřejnosti mimo jiné kostel sv. Bonifáce v liberecké čtvrti Dolní Hanychov. Téměř stoletá památka postavená v pseudorománském slohu se postupně opravuje, v pátek si ji přišly prohlédnout desítky lidí. Většina z nich nejprve zamířila na více než třicetimetrovou věž, která nebývá přístupná. Náročný výstup byl jen na vlastní nebezpečí, odměnou se stal výhled do okolí, i když jen omezený.

Muzejní noc v Jihlavě přiblížila módu před sto lety

Komentovanou prohlídkou výstavy Romantická zastavení aneb Střípky z módní historie v pátek v Muzeu Vysočiny v Jihlavě začala letošní Muzejní a galerijní noc. Výstava mapuje módu a odívání z období od konce 19. století do čtyřicátých let 20. století. Návštěvníci mohli také zhlédnout výstavu surrealistů, poslechnut si muzikálové melodie, zúčastnit se malování na obličej nebo se podívat na ohňové představení.

Symfonici budou hrát na Václavském náměstí

Světelným mečem ve stylu filmových Hvězdných válek zahájí dirigent Jan Chalupecký koncert Českého národního symfonického orchestru (ČNSO), který se 16. června uskuteční pod širým nebem na Václavském náměstí v Praze. Vstup bude zdarma. Zazní melodie z nových i starších filmových hitů. Za pořadatele o tom informovala Anna Přikrylová.

Divadlo na Zábradlí zve diváky na Ohromné maličkosti

V pražském Divadle Na zábradlí se koná festival scénických miniatur s názvem Ohromné maličkosti, spojený s dětským dnem. Akce probíhá už posedmé a nabídne divadlo, hudbu, loutky, filmový komiks a další kouzla. Vedle herců hostitelské scény vystoupí také Arnošt Goldflam se svými Sny na dobrou noc, Naivní divadlo Liberec s premiérou loutkové televizní fantazie inspirované verši Ivana Wernische a Petr Nikl s premiérou pásma Maličké lsti. Uveden bude komiks-film Ctibora Turby Vzpomínky na hobita a koncertní verze inscenace Petra Skoumala a pěvecko-muzikantské grupy z Divadla v Dlouhé Kdyby prase mělo křídla.

V Praze byly uděleny nové ceny pro kritiky

Novou cenu pro kritiky výtvarného umění dostali Ivan Mečl a Tereza Jindrová. Pětačtyřicetiletý vydavatel časopisu Umělec, kurátor a organizátor kulturních akcí Ivan Mečl dostal Cenu Věry Jirousové pro etablované kritiky. Tereza Jindrová dostala ocenění v kategorii mladí kritici do 26 let. Ceny se vyhlašovaly v centru současného umění MeetFactory. Letos založená ceny nese jméno po básnířce a historičce umění, která zemřela před dvěma lety ve věku 67 let. Ambicí Ceny Věry Jirousové je podpora začínajících autorů při publikování textů. Porota v kategorii začínajících kritiků vybírala z 30 loni publikovaných textů.

V Praze se dražily vzácné mince

Patnáctidukát ražený za vlády císaře Matyáše II. z počátku 17. století byl hlavním magnetem sobotní aukce v pražské aukční síni Aurea. Nový majitel ho získal za vyvolávací cenu 1,9 milionu korun bez aukční přirážky, která činí 17 procent, řekl zástupce aukční síně Roman Veselý. Dosavadní rekord tak podle něj nepadl. Drží ho pražský desetidukát Matyáše II., vydražený v této aukční síni za částku přesahující dva miliony korun. Podle Veselého se na trhu právě prodaný patnáctidukát poprvé objevil v roce 1933 v Luzernu jako součást velké sbírky rakouského arcivévody Zikmunda. Vzácná mince byla ražena v pražské mincovně. Aukce nabídla vedle vzácných mincí také řády, vyznamenání a literaturu.

Čáslavský letecký den přilákal přes 60 tisíc lidí

Den otevřených dveří na vojenském letišti v Čáslavi si navzdory deštivému počasí nenechalo ujít 65.000 lidí. To je ještě o 15.000 více než před dvěma lety, kdy se akce konala naposledy. Řekla to mluvčí čáslavské základny Denisa Vernerová. Na návštěvníky čekal bohatý program. Své dovednosti předvedli zejména piloti bojových letounů Jas-39 Gripen a L-159 Alca, připraveny byly i ukázky techniky 25. protiletadlové raketové brigády nebo práce s dravými ptáky. Proti původnímu plánu však nedorazil letoun MiG-15 z Polska, který měl technické problémy, a počasí znemožnilo účast dvou strojů MiG-29 ze Slovenska. Akce byla letos věnována 95. výročí československého vojenského letectva.

Mercedesy uspořádaly Jízdu elegance Prahou

Desítky historických mercedesů se v sobotu odpoledne vydaly ze Stodůlek na cestu centrem Prahy. Vyvrcholilo tak třídenní setkání, jímž Mercedes-Benz klub ČR oslavil 50 let existence. Je nejstarším oficiálním sdružením vozů s trojcípou hvězdou v Evropě. Jízdě elegance předcházela výstava vzácných aut, s nimiž na sraz přijeli i jejich majitelé ze Slovenska, Německa, Ukrajiny a Slovenska. Byl mezi nimi i kabriolet 320 Faeton či sportovní kabriolet 230 typu A. Vystavena byla opancéřovaná limuzína Mercedes-Benz 540 Kompressor, která za protektorátu patřila K. H. Frankovi. Z novějších vozů poutal pozornost typ nazývaný "velké křídlo" z roku 1965. Šlo o služební vozidlo československé ambasády v Turecku, které na přelomu 60. a 70. let půl roku vozilo tehdejšího ambasadora Alexandera Dubčeka.

Zbrašovské jeskyně slaví 100. výročí objevení

Letošní sté výročí objevení Zbrašovských aragonitových jeskyní budou lidem připomínat od začátku června v Hranicích na Přerovsku dvě výstavy. Jedna bude mapovat historii i současnost jeskyní, druhá představí fotografie ze zázemí moravských jeskyní. Uvnitř jeskyně se také chystá například koncert November 2nd či expozice výtvarníka Michala Trpáka

Ze sportu:

Fotbalisté Znojma poprvé ve své historii postoupili do první ligy. Jihomoravané v utkání 29. kola druhé ligy porazili doma Most 3:0 a dvě kola před koncem soutěže mají jistotu, že neskončí v tabulce hůře než druzí. Znojemští však zatím nevědí, kde budou nejvyšší soutěž hrát, neboť jejich stadion nesplňuje prvoligové parametry.

Sprint Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě vyhráli Brit Kenta Gallagher a Švédka Jenny Rissvedsová. Z českých reprezentantů si vedl nejlépe Jan Nesvadba, který prošel jako jediný do čtvrtfinále a obsadil celkově 12. místo. Už v osmifinále skončila po chybě Kateřina Nash, které se nepodařilo zúročit slibné páté místo z kvalifikace.

Podruhé ze tří zápasů porazili čeští volejbalisté v přípravě na Evropskou ligu Finsko. Páteční zápas v Odoleně Vodě vyhráli svěřenci nizozemského kouče Stewarta Bernarda 3:1 na sety. Čeští volejbalisté vstoupí do Evropské ligy 15. června proti Španělům na turnaji v Maďarsku. Vrcholem sezony pro ně bude zářijové mistrovství Evropy.

Dělené deváté místo obsadily české plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková na grandslamovém turnaji Světového okruhu v argentinském Corrientes. Zopakovaly tím výsledek z úvodního podniku v čínském Fu-čou a zlepšily si náladu po nevydařeném vystoupení v Šanghaji, kde nepostoupily do play off.

Václav Pech s vozem Mini John Cooper S2000 vyhrál páteční úvodní etapu Rallye Český Krumlov, třetího závodu mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Lídr průběžného pořadí seriálu má po sedmi rychlostních zkouškách v čele náskok 56 sekund na Romana Krestu, který absolvuje první rallye v letošním roce. Třetí je Jaromír Tarabus.

Hokejový reprezentant Petr Tenkrát je v nominaci českých inline hokejistů na červnové mistrovství světa IIHF v Drážďanech. V osmnáctičlenném kádru figuruje vedle čerstvé posily Kladna z extraligových hráčů také jeho nový klubový spoluhráč Vladimír Kameš a Jan Buchtele, který přestoupil z Pardubic do Sparty.

První kvalifikaci na Velkou pardubickou vyhrál překvapivě desetiletý hnědák Bremen Plan. Ve Velké ceně města Pardubice na 5800 metrů o 300.000 korun zvítězil svěřenec trenéra Stanislava Popelky ze stáje Nýznerov svým typickým způsobem start - cíl.

Tenistka Květa Peschkeová vyhrála na antukovém turnaji v Bruselu čtyřhru s Němkou Annou-Lenou Grönefeldovou a společně získaly po půl roce druhý titul. Bývalá česká reprezentantka přidala do své sbírky v 37 letech už 25. deblovou trofej, mezi nimiž je i wimbledonský triumf z roku 2011.

Tenistka Lucie Hradecká se premiérového titulu ve dvouhře na okruhu WTA opět nedočkala. Dvojnásobná fedcupová vítězka prohrála v dnešním finále ve Štrasburku s domácí Alizé Cornetovou 6:7 a 0:6.

Házenkáři Lovosic zakončili extraligu vítězstvím nad pražskou Duklou 29:24, které jim dalo naději na zisk bronzových medailí. O návrat na třetí místo budou usilovat Hranice, které k tomu potřebují vyhrát na půdě šestého Zubří.

Počasí:

Oblačno až zataženo, místy s přeháňkami, teploty 11 až 15 stupňů C.

Příští čtyři týdny budou podle meteorologů spíše chladné a deštivé. Teploty se budou držet pod dlouhodobým průměrem 15,9 stupně pro toto období, srážky naopak průměr 75 milimetrů přesáhnou. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Již v neděli mohou podle meteorologů některé řeky dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity.