Denní souhrn zpráv Zprávy

01-02-2005

Bezpečnostní rada státu rozhodla o obnově takzvané vládní letky

Bezpečnostní rada státu rozhodla o obnově armádního dopravního letectva, takzvané vládní letky. Do roku 2007 by měl stát koupit pět nových letounů. Jedno velké dopravní letadlo bude určeno k transportu vojáků, humanitární pomoci a zásobování zahraničních misí. Další čtyři stroje budou sloužit k přepravě ústavních činitelů. Premiér Stanislav Gross uvedl, že obnova letadlového parku české armády bude stát zhruba 135 milionů dolarů (asi 3,1 miliardy korun), splátky budou rozloženy do deseti let. S rozhodnutím bezpečnostní rady, které ještě musí posvětit vláda, se ztotožnil i prezident Václav Klaus, jenž se jednání zúčastnil.

Církve navrhnou, aby jim stát vyplácel padesát let rentu

Ekumenická rada církví (ERC) chce navrhnout kompromisní řešení vztahu státu a církví, a to roční rentu ve výši zhruba jedné miliardy korun po dobu padesáti let. Církve by se naopak vzdaly nároku na nevrácený majetek i současného finančního zabezpečení platů duchovních ze státního rozpočtu. Po padesáti letech by církevní subjekty už musely být připraveny na samofinancování. Vedle toho by existovala běžná spoluúčast státu na financování sociálních a zdravotnických aktivit i příspěvky na památky. Za nejschůdnější a nejpraktičtější by rentu považoval místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal, brání tomu však sociální demokraté. "Už před několika měsíci nám premiér Stanislav Gross sdělil, že renta je pro ČSSD nepřijatelná," řekl Kasal ČTK. Strany vládní koalice proto podle něj o této variantě přestaly diskutovat.

Podle ERC spočívá řešení navrhované církvemi v tom, že by ještě půlstoletí dostávaly od státu příspěvek podobné výše jako dosud - ovšem nikoli jako nyní z peněz daňových poplatníků, ale jako navrácení dluhu. Ministerstvo na platy duchovních i s pojistným dalo loni 864 milionů korun, na administrativu 46 milionů, na provoz ústředí 37 milionů a na údržbu majetku 23 milionů - tedy bezmála miliardu korun.

Ministr Svoboda žádá Ázerbájdžán o propuštění azylanta Nazarova

Ministr zahraničí Ázerbájdžánu Araz Azimov už obdržel dopis, v němž ho šéf české diplomacie Cyril Svoboda žádá o okamžité propuštění ázerbájdžánského profesora Sadaje Nazarova z vězení. Česká republika Nazarova chrání politickým azylem. Dopis ministrovi v Baku předal český velvyslanec Jozef Vrabec, do jehož působnosti Ázerbájdžán spadá. Azylant Nazarov byl zatčen 20. ledna při návštěvě domovské země, kde čelí obvinění z vlastizrady.

Osmapadesátiletý Nazarov působil v minulosti jako poradce bývalého ázerbájdžánského premiéra Sureta Husejnova. V roce 1994 kvůli pronásledování režimem prezidenta Hejdara Alijeva vlast opustil. O tři roky později získal v ČR azyl. Letos v lednu se profesor vypravil domů na návštěvu za svým nemocným otcem, a to přesto, že české úřady ho před cestou varovaly. Nazarovova rodina, která žije v ČR, o něm nemá žádné zprávy, přičemž o obvinění z vlastizrady se dozvěděla od advokáta, který byl u prvního výslechu.

EU zahájí proti ČR řízení kvůli poplatkům za použití silnic

Evropská komise zahájí proti České republice řízení kvůli tomu, že země porušuje směrnice o zpoplatnění silniční dopravy. Ministrovi Milanu Šimonovskému to sdělil komisař pro dopravu Jacques Barrot. Zároveň vyjádřil pochopení pro vážné problémy na českých silnicích a ochotu jednat o změnách, které si česká strana přeje. Komise Praze vyčte, že nedodržuje předepsaný poměr mezi cenou jednodenní a roční známky pro kamiony. Vadí jí také, že v rozporu s příslušnou směrnicí nemá Česko týdenní a měsíční známku, ale 15denní a dvouměsíční. Procedura pro porušení práva začne zasláním varovného dopisu a může vést po zhruba dvou letech k žalobě u Evropského soudního dvora.

Praha podle Šimonovského nemíní v nejbližší době na praxi zpoplatňování cokoli měnit. Doufá zejména, že se do konce příštího roku povede zavést místo nynějšího časového zpoplatnění systém výkonového mýtného podle počtu ujetých kilometrů. Ten již má být slučitelný s předpisy EU. Do té doby chce prosadit přechodný režim, kdy by si jednodenní časové známky kupovali za zhruba osm eur řidiči kamionů nejen na dálničních přechodech, ale také na silnicích první třídy. Cílem je dosáhnout toho, aby se platilo nejen asi za 900 kilometrů dálnic a rychlostních komunikací, ale celkem zhruba za 2100 kilometrů silnic do té doby, než bude zaveden nový systém. "Barrot nevyloučil, že to bude podle stávajících směrnic možné, a souhlasil s tím, aby o tom začali záhy jednat experti," potvrdil ČTK zdroj komise. Cílem podle Šimonovského je rozjet povinné nakupování známek na dalších přechodech od druhého pololetí. Přispěje to podle něj aspoň k vyšším příjmům na údržbu a zmírní to diskriminaci českých dopravců.

Startuje mezinárodní projekt Dekáda Romů

Integrace Romů do společnosti, zlepšení jejich životních podmínek a zvýšení úrovně vzdělanosti romské populace jsou hlavními cíly mezinárodního projektu Dekáda Romů 2005-2015. Hodlá se mu věnovat osm středo a východoevropských států, které romskou otázku vnímají jako citlivý problém. Rozsáhlý program, který vznikl na popud Světové banky a institutu Open Society, oficiálně ve středu odstartuje v Sofii schůzka představitelů osmi zemí.

Do projektu Dekáda Romů se přihlásilo Bulharsko, Česko, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Rumunsko, Slovensko a Srbsko a Černá Hora na světovém kongresu Romů, který se konal v polovině roku 2003 v Budapešti. Ze sociologických průzkumů a sčítání lidu vyplývá, že v Evropě žije na 8,5 milionu Romů, z toho přes šest milionů právě ve zmíněných zemích. Romové tvoří v současnosti největší národnostní menšinu v Evropě, která je specifická tím, že nemá vlastní stát.

Zapojení Česka do mezinárodního programu Dekáda Romů provázejí rozpaky. Přestože česká vláda po váhání souhlasila se zapojením země do projektu, uvolnění půl milionu ročně na jeho koordinaci neschválila. V oficiální české delegaci, která má v Sofii projekt spolu se zástupci dalších sedmi států odstartovat, není pak jediný Rom či Romka.

Počet pohřešovaných Čechů v Asii klesl o jednoho na osm

Počet Čechů pohřešovaných po vánočním zemětřesení v jihovýchodní Asii klesl o jednoho na osm. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Podle něj se své sestře ozval jeden Čech, který byl dosud nezvěstný v Indii. Podle nejnovějších informací je nadále pohřešována šestice českých občanů v Thajsku. Je přitom velké podezření, že zahynuli, protože byli v blízkosti ničivé obří mořské vlny. Ve stejné situaci byl jeden Čech na Srí Lance. Hledá se rovněž jeden člověk v Barmě, u něhož je však naděje, že žije. Potvrzena zůstává i po dnešku jedna česká oběť rozbouřeného moře.

Po prosincové přírodní katastrofě zahynulo nebo je pohřešováno nejméně 289.000 lidí v různých zemí regionu, především pak v Indonésii, Indii či na Srí Lance a v Thajsku. Thajské úřady už z Prahy obdržely dokumenty se vzorky DNA lidí, kteří patrně řádění živlu nepřežili.

Eurostat: Češi mají deváté nejnižší daně z 25 států EU

Češi mají deváté nejnižší daně z 25 států Evropské unie. Lidé a firmy odvedou státu na daních 36,2 procenta hrubého domácího produktu, zatímco průměr EU činí 41,5 procenta. V Česku jsou relativně nízké přímé i nepřímé daně, ale odvody na sociální a zdravotní pojištění má ČR druhé nejvyšší v celé unii. Údaje za rok 2003 zveřejnil na svých internetových stránkách statistický úřad Eurostat.

Podle domácích ekonomů je problémem českých daní především jejich struktura. Stát nejvíce zdaňuje práci, což má na ekonomiku destruktivní účinek, uvedl hlavní ekonom Volksbank Vladimír Pikora. Lepší by podle něj bylo, kdyby stát více zdanil spotřebu nebo zavedl rovnou daň, jak ji prosazuje opoziční ODS.Žebříčky srovnávající výši daní v jednotlivých zemích jsou navíc podle Pikory ošidné. Žebříček by prý bylo možné sestavit i tak, že by z něj Česko vyšlo jako země s vysokými daněmi.

Nové přenosné raketové systémy dostane česká armáda do roku 2007

Nové přenosné protiletadlové raketové systémy RBS-70 dostane česká armáda do roku 2007. Prostředníkem při nákupu všech 16 kompletů v ceně zhruba jedné miliardy korun bude Omnipol, informoval mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek. Výrobky švédského Saabu mají nahradit zastaralé sovětské Strely S-2M, které vojsko dosud používalo. S přípravami projektu se začalo v roce 2002, kupní smlouva byla bez předcházejícího výběrového řízení projednána se švédskou stranou loni na podzim.

Podle Hospodářských novin se nákup další vojenské techniky bez výběrového řízení nelíbí Spojeným státům, kritizují ho i někteří opoziční politici. Bez tendru armáda již předtím rozhodla o pořízení dělostřeleckých radarů Arthur, které také pocházejí ze Švédska. Ministerstvo však argumentuje tím, že oba zbrojní systémy jsou strategické zakázky, a podle zákona tak výběrové řízení jejich nákup provázet nemusí.

Transparency International: Ať Gross vysvětlí původ peněz na byt

Česká pobočka mezinárodní organizace Transparency International (TIC) vyzvala premiéra Stanislava Grosse, aby věrohodně vysvětlil původ peněz na koupi svého bytu. Nejasnosti a spekulace kolem případu podle této nevládní organizace přispívají ke vnímání vysoké míry korupce v Česku. Transparency International ČR, která sleduje míru korupce v zemi, zarazil i malý zájem opozice, koaličních partnerů a ČSSD o případ Grossova bytu. Absence veřejné rozpravy na půdě parlamentu podle organizace svědčí o nezralosti české politické scény, která klade nedostatečné nároky na své nejvyšší představitele.

Na nejasný původ peněz upozornil deník Mladá fronta Dnes (MfD). Gross nejdříve řekl, že mu 1,2 milionu na koupi luxusního bytu na pražském Barrandově půjčil jeho strýc František Vik. Poté, co se ukázalo, že na to strýc nemohl našetřit, přišel Vik s verzí, že i on si musel půjčit, a to u příbuzných z ciziny. Jména skutečných věřitelů ale Gross zveřejnit nechce. Navíc hodlá žalovat MfD. Deník podle předsedy vlády a ČSSD podhodnotil jeho finanční situaci, když dokazoval, že si nemohl z legálních příjmů našetřit na část zálohy na byt, která činila 1,3 milionu korun, a zároveň ještě platit vybavení bytu za minimálně 750.000 korun. Gross tvrdí, že jeho příjmy za sledované období přesáhly 3,5 milionu korun, zatímco v článku se uvádějí necelé dva miliony. Premiér ovšem do svých příjmů započítal i poslanecké náhrady na dopravu, stravné či reprezentaci.

Exministr Svoboda i jeho poradkyně jdou definitivně do vězení na pět let

Bývalý sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda si v souvislosti s krachem firmy Liberta odpyká pět let nepodmíněně. Vězení tak čeká vůbec prvního z členů polistopadových vlád. Stejný trest jako Svoboda dostala i jeho exporadkyně Barbora Snopková. Při odvolacím jednání o tom s konečnou platností rozhodl pražský vrchní soud. Svoboda i Snopková byli odsouzeni za podvod a zvýhodňování věřitele, Snopková ještě za porušování povinnosti v řízení o konkurzu. Odvolací soud snížil pokutu, kterou musí navíc každý z nich zaplatit, z původního milionu na 200.000 korun. Pokud nezaplatí, zůstanou ve vězení o tři měsíce déle.

Svoboda byl ministrem financí ve vládě Miloše Zemana, od roku 1997 byl místopředsedou sociální demokracie a měl na starosti stranické peníze. Svobodovi i Snopkové hrozilo vězení od pěti do 12 let, oba přitom vinu na vytunelování mělnické továrny Liberta od počátku stíhání popírali. Podle soudů se ale trestné činnosti dopustili v době, kdy stáli v čele Liberty - tedy v letech 1996 až 1998. Snopková již dříve připustila, že převáděli peníze Liberty na konto své soukromé firmy. Odtud ale podle ní peníze opět putovaly na rozvoj Liberty.

Zájem o Vítkovice Steel má 19 firem

O privatizovaný akciový podíl ve státní společnosti Vítkovice Steel projevilo zájem 19 firem. ČTK to řekla mluvčí Fondu národního majetku Petra Krainová, konkrétní jména ale nesdělila. Mezi uchazeči jsou jak strategičtí, tak finanční investoři s převahou zahraničních strategických zájemců. Fond považuje počet uchazečů za uspokojivý, dřívější odhady předpovídaly účast zhruba poloviny subjektů. Ostravská hutní společnost Vítkovice Steel loni vytvořila neauditovaný zisk 1,6 miliardy korun při tržbách 13,5 miliardy korun, což jsou nejlepší výsledky od jejího založení v roce 2001.

Anonym hrozil bombou v Sazka Areně

Pyrotechnici kvůli anonymní výhrůžce prohledávali v úterý pražskou Sazka Arenu a přilehlé okolí. Žádnou výbušninu nenašli. Akci policie spustila asi půl hodiny po poledni, kdy anonym uložení nástražného výbušného systému na policejní tísňovou linku nahlásil. Po volajícím policisté pátrají.

V Táboře se oběsil školák, podle policie možná kvůli vysvědčení

Sebevraždu třináctiletého chlapce z Tábora vyšetřují policisté. Žák sedmé třídy se oběsil v neděli večer, den před předáním pololetního vysvědčení. Právě známky mohly být jedním z motivů sebevraždy, informoval ČTK mluvčí táborské policie. "Chlapce našli rodiče v jeho pokoji. Okamžitě přivolali lékaře, ale ten už mu nemohl pomoci," dodal.

V Bakově nad Jizerou našli policisté ve studni zavražděnou ženu

Policisté našli v neděli ve studni v Bakově nad Jizerou zavražděnou šestačtyřicetiletou ženu. Z činu jsou podezřelí její třiadvacetiletá dcera a o tři roky starší syn, které policie obvinila z vraždy ve spolupachatelství. ČTK to v úterý řekl mladoboleslavský policejní mluvčí. Zavražděná žena měla podle policie v domě sice trvalé bydliště, ale žila jinde, a dům obývaly děti. Jako první upozornili na nečekané zmizení ženy její spolupracovníci, když nepřišla do zaměstnání. V jejím případě to bylo podle policie zcela netypické. Poté se vydali policisté na místo jejího trvalého bydliště a objevili tělo ve studni. Motivem činu byly podle policie zřejmě vzájemné neshody s matkou. V den vraždy jim údajně oznámila, že se musejí z domu vystěhovat, neboť se bude prodávat.

Policie zadržela gang, který v Brně unesl muže a žádal 100.000 Kč

Trojice pachatelů unesla počátkem ledna v Brně osmatřicetiletého muže, dva dny jej držela v poutech a za jeho propuštění požadovala 100.000 korun. Oběť byla osvobozena a skupina zatčena při předávání výkupného. Pachatelům hrozí až osm let vězení, řekl novinářům mluvčí brněnské policie. Únosci se s obětí dobře znali. Muže nejprve 6. ledna vylákali do domku v Brně. Tam na muže šéf gangu - sedmadvacetiletý muž, vytáhl pistoli a s komplici jej spoutal. Uneseného trojice zbila a dala mu telefon, aby rodiče vyzval k zaplacení požadovaných peněz.

Krajský soud poslal Blajzeho za hajlování definitivně za mříže

Dvaadvacetiletý Petr Blajze půjde za hajlování před azylovým domem v Jeseníku definitivně na sedm měsíců do vězení. Podle obžaloby mladíci před azylovým domem v Jeseníku na konci prosince loňského roku brzy ráno kopali a bouchali do dveří, zvedali ruce a křičeli nacistická hesla Sieg heil a před budovou také slovně vyhrožovali Romům. Petr Blajze se dopouštěl rasově motivovaných trestných činů již dříve. Před soudem se v jiném případě zodpovídá z brutálního útoku na manželský pár z Jeseníku. Podle soudců dostal nepodmíněný trest kvůli tomu, že se jednání dopustil ve zkušební době podmíněného odsouzení.

Po nehodě kamionu na dálnici D5 vyteklo 10.000 nafty

Zhruba 10.000 litrů nafty vyteklo na dálnici D5 po nehodě cisterny. Nehoda se stala na Tachovsku, na dálnice ve směru na Plzeň. Podle mluvčí tachovské policie Jindřišky Cholenské havaroval na dálnici ráno kamion a do něj pak narazily další dva až tři kamiony. Jeden z nich byla cisterna, která se poškodila, a nafta z ní začala unikat na dálnici. Vyteklá nafta se dostala do sběrných kanálků a jímek u dálnice. Na místě bylo několik jednotek hasičů a firmy specializované na likvidaci ekologických zátěží.

Sněmovna se po roce vrátí k zákonu o taxislužbě

Téměř po roce se příští týden vrátí sněmovna k předloze, která má zpřísnit podmínky provozování taxislužby. Před schvalováním je totiž návrh, který taxikářům například výslovně přikazuje mít v autě úředně ověřený zaplombovaný taxametr, jehož nedílnou součástí je tiskárna a paměťová jednotka. Předlohu začala sněmovna projednávat v prvém čtení loni v dubnu jako reakci na problémy s pražskými taxikáři. Návrh vypracovaný zastupiteli výslovně uvádí, že pokud řidič doklad o zaplacení jízdného z taxametru nevydá, nemá nárok na zaplacení jízdného.

Pražská taxislužba získala kvůli nepoctivosti světovou proslulost. Přesvědčil se o tom i primátor Pavel Bém, který na výzvu Mladé fronty Dnes otestoval taxislužbu v přestrojení za cizince. Loni provedl magistrát 501 kontrolních jízd, v 73 případech byly předraženy. Před třemi lety byla situace mnohem horší, předražena byla zhruba každá třetí jízda.

Při reklamaci výrobku koupeného v zahraničí pomůže nové centrum

Při reklamaci výrobku nebo služby, které si lidé koupí v zahraničí, bude možné využít bezplatné pomoci pražského Evropského spotřebitelského centra. Centrum, na jehož činnost bude přispívat i Evropská unie, bude otevřeno od 1. dubna. Novinářům to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa. Centrum bude sloužit i pro zahraniční turisty, kteří budou nespokojeni s výrobky a službami v tuzemsku. Centrum bude umístěno v budově ministerstva průmyslu a obchodu v ulici Politických vězňů v Praze 1.

VZP chce jednat s Grossem o situaci ve zdravotnictví

Zdravotní pojišťovny si stěžují, že jsou stále více vyřazovány z rozhodování o tom, jakou péči budou občané mít. O situaci ve zdravotnictví chtějí jednat s premiérem Stanislavem Grossem. Pojišťovnám se nelíbí, že ministryně Milada Emmerová vydala úhradovou vyhlášku, aniž vyslechla jejich varování, že tím stoupne dluh zdravotního pojištění z nynějších 8 miliard možná až na 20 miliard korun. Připravují podklady pro ústavní stížnost, zvažují také, že se v zájmu svých pojištěnců obrátí na ombudsmana. Pojišťovny rovněž nesouhlasí s tím, že ministryně oslabila jejich vliv v komisi pro rozmísťování drahé přístrojové techniky.

V ČR začala kampaň podporující dárcovství pro neziskový sektor

V České republice začal 8. ročník celostátní informační kampaně na podporu neziskových organizací 30 dní pro neziskový sektor. Letos je hlavním tématem individuální dárcovství, řekl novinářům ředitel Informačního centra neziskových organizací Marek Šedivý. Český národ podle jeho slov dovede pomoci v krizových okamžicích. Svědčí o tom pomoc obětem nedávné přírodní katastrofy v Asii. Češi však zároveň nedoceňují to, že doma existují neziskové organizace a potřebují dlouhodobou podporu.

Kampaň budou doprovázet televizní a rozhlasové spoty, v Praze a ve vybraných krajských městech navíc také reklama na ulicích. Autoři televizního spotu chtějí divákům ukázat, že každý má právo na "comeback". Vybrali si bezdomovce, kteří zastupují všechny lidi v nouzi, a zvolili formu spíše anekdoty než dojemných záběrů.

Zákoník práce: Firmy využijí pracovníky tehdy, kdy bude práce

Firmy možná budou od příštího roku moci využívat své zaměstnance tehdy, kdy pro ně budou mít zrovna práci. Umožnit by jim to mohla takzvaná konta pracovní doby, s jejichž zavedením počítá nový zákoník práce. Návrh pracovního kodexu představil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Zaměstnanec by pracoval podle potřeby firmy někdy déle. V době, kdy by bylo zakázek méně, by měl pracovní dobu kratší. Celkový odpracovaný čas by se sčítal, nepřesáhl by ale obvyklé množství.

K návrhu pracovního kodexu měli výhrady zástupci zaměstnavatelů. Podle nich stojí příliš na straně pracovníků, zájmy firem v potaz vždy nebere. Odboráři naopak tvrdí, že nová norma snižuje ochranu před propuštěním. Návrh nepočítá totiž s tím, že by zaměstnavatelé propouštěným pomáhali s hledáním či zajištěním nové práce, jako je tomu podle nynějšího zákoníku.

Dcera strůjce atentátu na Hitlera pokračuje ve sporu o dům

Dcera vicekonzula nacistické vlády v Londýně Eduarda Brücklmeiera, jednoho ze strůjců neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera, pokračuje v bitvě o pětinu dvou domů v centru Prahy. Monika Oppenheimová, nyní provdaná Antonelliová, podala odvolání proti rozsudku, podle nějž nemá na nemovitosti na Staroměstském náměstí nárok. Právník Oppenheimové tvrdí, že byly domy po válce jejímu otci zkonfiskovány podle Benešových dekretů neoprávněně, protože byl účastníkem protihitlerovského odboje. S tím ale obvodní soud nesouhlasil. "Je nepochybné, že se (Brücklmeier) účastnil nějakého boje proti Hitlerovi, nebylo ale prokázáno, že pokus o atentát byl veden snahou porobené národy osvobodit," zdůvodnil verdikt soudce Zdeněk Kučera.

České děti mají pocit, že je dospělí neberou dostatečně vážně

České děti si stěžují, že nejsou slyšeny. Dospělí, včetně mnoha rodičů, škol i institucí je neberou dostatečně vážně a práva organizací dětí a mládeže jsou většinou dodržována jen na konzultativní úrovni. Upozornili na to účastníci semináře o plnění Úmluvy OSN o právech dítěte v České republice, který se pod záštitou poslanců KSČM, ČSSD a KDU- ČSL uskutečnil v Poslanecké sněmovně.

Podle výzkumu provedeného Dětským fondem OSN UNICEF téměř polovina českých dětí má pocit, že jejich názor není dostatečně, nebo vůbec brán v úvahu při rozhodování místních orgánů o věcech, které se jich týkají. Rády by se například podílely na rozhodnutích ohledně nabídky aktivit pro využití volného času. Názory dětí podle odborníků nejsou brány v úvahu ani při řešení soudních sporů. Ačkoli dítě je mnohdy svědkem domácího násilí, k jeho výpovědi se většinou nepřihlíží.

Zeman dopsal knihu, v prodeji by mohla být před sjezdem ČSSD

Bývalý předseda vlády a sociální demokracie Miloš Zeman dopsal knihu, kterou nazval "Jak jsem se v politice mýlil". ČTK řekl, že má kolem dvou set stran strojopisu. Zda se objeví na pultech knihkupců ještě před velikonočním sjezdem ČSSD, záleží na vydavateli, uvedl. Zeman nechtěl o knize kromě názvu a rozsahu nic prozradit. "Přečtěte si ji," odbývá zvědavce.

Přes počáteční odmítavý postoj řekl, že v knize píše nejen o minulosti, ale také o přítomnosti. "Končím prožíváním důchodu, protože i to je součást života," uvedl. Věnuje se v ní také prezidentské volbě, při které propadl, jak je přesvědčen, zradou 27 poslanců vlastní strany. Na otázku, jakou dostal zálohu, a na poznámku, že americký prezident Bill Clinton vydělal na svých pamětech deset milionů dolarů (zhruba 240 milionů korun), reagoval se smíchem: "Já to nedělám pro peníze."

Jiří Bělohlávek bude hlavním dirigentem BBC Symphony Orchestra

Jiří Bělohlávek se stane šéfdirigentem Symfonického orchestru BBC (BBC SO). Mluvčí orchestru oznámil, že osmapadesátiletý český umělec převezme taktovku po Leonardu Slatkinovi napřesrok v létě. Prvním jeho koncertem v novém postavení bude zahájení tradiční letní série BBC Proms. Do té doby ponese titul "designovaného šéfdirigenta". Jmenování je na tři roky, tedy do léta 2009. Bělohlávek byl už hlavním hostujícím dirigentem u BBC SO ve druhé polovině 90. let. Na přelomu tohoto roku debutoval v Metropolitní opeře v New Yorku.

Výstava v Městské knihovně v Praze připomíná trojici V+W+J

Návštěvníci Městské knihovny v Praze si mohou v centrální hale a hudebním oddělení na Mariánském náměstí prohlédnout výstavu k letošním jubileím legendárních tvůrců Osvobozeného divadla. Hlavní část expozice je věnována Janu Werichovi (narozen 6. února 1905) a Jiřímu Voskovcovi (narozen 19. června 1905). Třetí část přibližuje skladatele Jaroslava Ježka. Sté výročí jeho narození připadne na 25. září 2006. Organizátoři výstavy soustředili vedle mnoha fotografií i publikace z knihovních fondů, dotýkající se těchto osobností. Jedna z vitrín obsahuje vzácná první vydání her Osvobozeného divadla. Ježka připomínají zmenšené kopie notových zápisů písniček, které dodnes neupadly v zapomenutí.

Sparta možná půjde na burzu

Akcie fotbalové Sparty by se mohly do dvou nebo tří let obchodovat na burze. Šéf klubu Daniel Křetínský to řekl zpravodaji agentury Reuters s tím, že by si akcie mohli v první fázi kupovat i fanoušci. Sparta by tak vykročila ve stopách takových fotbalových gigantů, jakými jsou Manchester United nebo Juventus Turín. Ani v západní Evropě není obchodování s fotbalovými akciemi běžné a v zemích bývalého socialistického bloku by byla Sparta první.

Vejprty vyhlásily kvůli sněhu kalamitní stav

Třítisícové Vejprty na Chomutovsku jsou v důsledku přívalů sněhu téměř bez spojení se zbytkem regionu. Starostka Jitka Gavdunová proto vyhlásila v pondělí večer kalamitní stav. Technickým službám se podle ní podařilo s vypětím všech sil a nasazením veškeré techniky udržet sjízdné hlavní komunikace ve městě. Funguje pekárna, zásobování ostatními potravinami se dařilo jen s obtížemi. Kalamitu Gavdunová označila za nejhorší za posledních deset let.

Čeští házenkáři prohráli s Francií

Po debaklu od domácího Tuniska utrpěli čeští házenkáři na světovém šampionátu další prohru od Francie. Mistrům světa z roku 2001 podlehli 26:31. V posledním zápase čtvrtfinálové skupiny nastoupí český tým ve čtvrtek 3. února proti Řecku.

Počasí

Bude oblačno, místy sněhové přeháňky, postupně zataženo se sněžením, v nižších polohách bude padat sníh s deštěm. Dále bude hrozit náledí. Teploty -2 až +2, na horách kolem -3 stupňů Celsia. Mírný západní až severozápadní vítr, místy s nárazy do 50 kilometrů za hodinu.

01-02-2005