Zprávy

0:00
/
0:00

Nagyová čelí obvinění z organizátorství zneužití pravomoci

Šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová čelí obvinění z organizátorství trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení. Hrozí jí až pět let vězení. Kvůli svému soukromému zájmu nechala údajně sledovat tři lidi Vojenským zpravodajstvím. Novinářům to řekl náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár. Policisté prověřují i variantu, že premiér o nezákonném jednání své blízké spolupracovnice věděl. Média už v minulosti spekulovala o vztahu mezi Nečasem a Nagyovou. Podle advokáta Tomáše Sokola ji policie podezírá, že nechala sledovat Nečasovu manželku Radku. Druhá kauza, ve které Nagyová podle policie figuruje, je údajná korupce bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Policisté zatím obvinili první dva, Šnajdr byl doposud v zahraničí a k výslechu jde až v pátek. Podle žalobců z důkazů vyplývá, že muži dostali nabídku členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, která je motivovala k tomu, aby se vzdali mandátů. Premiér se šéfky kabinetu již ve čtvrtek zastal s tím, že jeho důvěra vůči ní nepoklesla.

Kvůli zásahu na státních úřadech bylo už obviněno sedm lidí

V souvislosti s razií na státních úřadech zatím policie obvinila sedm lidí z korupce a zneužití pravomoci. U všech sedmi navrhuje vzetí do vazby kvůli obavě, že na svobodě budou ovlivňovat svědky. O uvalení vazby bude rozhodovat Okresní soud v Ostravě, sdělil Ivo Ištvan, šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které kauzu dozoruje. Při zásahu policistů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který začal v noci na čtvrtek a přes den pokračoval, bylo zadrženo několik politiků vládní ODS i vysokých státních úředníků. Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta uvedl, že detektivové prý zadrželi všechny podezřelé, které chtěli. Policie následně obvinila šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu, jeho předchůdce Ondreje Páleníka, zaměstnance Vojenského zpravodajství, jehož jméno dosud není známo, dále dva bývalé poslance ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksu a údajně také exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Šéf úřadu vlády Lubomír Poul je jediný z osmi zadržených vysokých státních úředníků a bývalých politiků, kterého policie neobvinila. Uvedl to server Lidovky.cz. Podle informací ČTK policie převáží obviněné osoby kvůli vazebnímu jednání z Prahy do Ostravy.

ÚOOZ zabavila při razii až 150 milionů korun a kilogramy zlata

Policisté při prohlídkách domů a nebytových prostor v souvislosti s razií na úřadu vlády zajistili 120 až 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Potvrdil, že zadrženo bylo osm lidí, sedm z nich čelí obvinění. Policie se kauzou zabývá od počátku roku 2012 na základě informací o organizované zločinecké skupině, která údajně fungovala pomocí klientelistických vazeb a jejím cílem byl neúměrný zisk a podíl vlivu ve státní či polostátní organizaci. Policisté z ÚOOZ posílení kolegy z Národní protidrogové centrály a Útvaru rychlého nasazení provedli ve čtvrtek celkem 31 prohlídek domů i nebytových prostor. Zabavené materiály budou vyhodnocovat několik měsíců. Zadržené lidi policie vyslechla a ve čtvrtek večer sdělila sedmi z nich obvinění. Kauzu od samého počátku dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, na Moravu ji delegovalo Nejvyšší státní zastupitelství.

Premiér Nečas zkritizoval policii a řekl, že neodstoupí

Premiér Petr Nečas (ODS) nevyslyší výzvy opozice k odstoupení kvůli zásahu policie na úřadu vlády. Ve Sněmovně také řekl, že odchod tří exposlanců z ODS z dolní komory a to, že získali nové funkce, není důvod ke kriminalizaci. Nečas ve vystoupení ostře zkritizoval postup policie i v souvislosti se zadržením šéfa a exšéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandy a Ondreje Páleníka. Jde prý o fatální poškození České republiky. Jde podle něho o likvidaci špiček jedné tajné služby a policie měla postupovat jinak "i kdyby bylo pravdivé to, co čte v médiích". Údajné sledování své rodiny dal Nečas do souvislosti s tím, že odmítl ochranku.

Poslanci ODS premiéra Nečase podporují

Poslanci ODS i nadále podporují premiéra Petra Nečase (ODS). Podle některých členů šlo v kauze, kdy Vojenské zpravodajství sledovalo na pokyn šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové Nečasovu ženu, spíše o administrativní chybu při zadání úkolů. Ministr spravedlnosti a místopředseda strany Pavel Blažek vidí chybu především na straně Vojenského zpravodajství. Podle něj nemělo na pokyn Nagyové konat. Velitelé Vojenského zpravodajství se podle něj snažili pomoci předsedovi vlády. Pokud se při tom stalo administrativní nedopatření, bylo jej prý možné napravit a potrestat šéfa zpravodajců například kázeňským snížením platu. Někteří členové ODS současně připouštějí, že kauza celou stranou výrazně otřese.

TOP 09: situace není zralá na pád Nečasovy vlády

Nynější situace není podle předsedy TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga dostatečným důvodem k tomu, aby koaliční vláda premiéra Petra Nečase (ODS) padla. Šéf TOP 09 to uvedl ve Sněmovně krátce poté, co předseda vlády oznámil, že nehodlá rezignovat v souvislosti s nynějším vyšetřováním vedeným Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci. Konec vlády měl podle Schwarzenberga nastat, pokud by se prokázalo, že Nečas věděl o tom, že šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová úkoluje Vojenské zpravodajství. "Kdyby o tom opravdu nebylo pochyb, tak by bylo zapotřebí, aby odstoupil. Kdyby o tom věděl, či nedejbůh vydal pokyn, pak by to bylo jasné," prohlásil vicepremiér. Podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska by se měl premiér Nečas zbavit všech lidí z úřadu vlády, kteří byli po rozsáhlé policejní razii obviněni. Po jednání sněmovny se krátce sešel poslanecký klub TOP 09.

Sobotka se teď nechce stát premiérem, požaduje nové volby

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem nebavil o tom, že by se v současné napjaté situaci stal premiérem. O příští vládě podle něj musí rozhodnout nové volby, ke kterým chce jeho strana dospět co nejdříve. Novinářům to řekl na nádvoří Pražského hradu po téměř dvouhodinovém jednání s hlavou státu, které se týkalo zejména skandálu souvisejícího s vyšetřováním nejbližších spolupracovníků premiéra Petra Nečase (ODS). Prezident si podle Sobotky chce schůzkami s politiky a dalšími veřejnými činiteli udělat vlastní obrázek o současné situaci. On sám mu prý chtěl osobně tlumočit postoj největší opoziční strany. Zopakoval, že považuje současnou situaci premiéra i vlády za zcela neudržitelnou. Jak Nečas, tak jeho kabinet by prý měli odstoupit, a otevřít tím cestu k předčasným volbám.

ČSSD žádá odchod premiéra, chce jednat o rozpuštění sněmovny

Opoziční ČSSD čeká urychlenou rezignaci předsedy vlády Petra Nečase (ODS) a tím celého jeho kabinetu, uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Pokud se tak nestane, vyvolá ČSSD hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Sociální demokraté vyzývají ODS, TOP 09, Věci veřejné a KSČM k jednání o rozpuštění Poslanecké sněmovny v nejbližším možném termínu tak, aby se otevřela cesta k novým volbám. Předseda strany Bohuslav Sobotka zdůraznil, že ČSSD odmítá možnost vzniku úřednické vlády. Opoziční strana míní, že se situací země se musí vypořádat vláda se silným mandátem. Takový mandát by v nynější Sněmovně žádný úřednický kabinet získat nemohl, poznamenal předseda ČSSD. Nejbližším termínem, kdy ČSSD bude moci vyvolat hlasování o nedůvěře, je podle Sobotky úterý.

NATO věří, že přes zatčení špiček tajné služby ČR dostojí závazkům

Nejmenovaný představitel Severoatlantické aliance vyjádřil v souvislosti se zatčením bývalého a nynějšího šéfa českého Vojenského zpravodajství přesvědčení, že Česká republika dostojí svým závazkům v NATO. Tento zdroj ČTK a Českému rozhlasu zároveň sdělil, že "jde o vnitropolitickou záležitost". Proto vás odkazuji na české úřady, uvedl.

Evropská komise situaci v ČR sleduje, ale nekomentuje

Evropská komise události v České republice sleduje, ale zdrží se veškerých komentářů. V souvislosti s vyšetřováním vysokých úředníků v ČR to v Bruselu uvedl mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. "Samozřejmě jsme tyto události zaznamenali a monitorujeme je, ale nemají pro komisi žádné konkrétní důsledky," řekl Bailly. "Nemáme žádné informace o jednotlivých případech ... situacích a jednotlivcích, pokud jde o jejich právní situaci ani o vyšetřování. Samozřejmě se tedy zdržíme jakéhokoli komentáře k této situaci," prohlásil mluvčí komise. Rovněž protikorupční úřad komise OLAF podle své mluvčí považuje české dění za toliko vnitřní záležitost České republiky. "Nicméně pokud by cokoli naznačovalo, že případ by se mohl dotýkat i fondů EU, pak by OLAF a komise samozřejmě požadovaly objasnění od českých úřadů a v případě potřeby by podnikly adekvátní kroky," uvedla mluvčí protikorupčního úřadu Alina Bureaová.

Český tisk: Kariéra Petra Nečase končí

Kariéra premiéra Petra Nečase končí, jen on sám to ještě neví, shodují se v komentářích české deníky. Tisk reagoval na rozsáhlou policejní akci. "Možná se nachází v šoku, kdy mu nedochází, že jeho kariéra končí. Čím dřív mu ale dojde, že mu po včerejšku nezbývá nic jiného než demise, tím lépe pro něj i celou zemi," píší ve svém komentáři Hospodářské noviny (HN). Podle deníku je dost nepravděpodobné, že by policie spustila zatýkání vysokých úředníků bez dostatečných důkazů. Zvlášť krátce před sněmovními volbami by měl podle komentáře Lidových novin (LN) premiér zaujmout jasné stanovisko. "Tvrzení, že se ničeho nepoctivého nedopustil, většinu občanů nepřesvědčí a nezbavuje jej politické odpovědnosti. Rok do voleb lze pomocí pštrosí politiky přežít, nikoli usilovat o vítězství," píše deník. Pokud důkazy podpoří rozsáhlý policejní zásah, bude to pro Nečasovu vládu znamenat neodvratný konec, uvádí v komentáři i Mladá fronta Dnes (MfD). Podle deníku se ale v této kauze hraje také o důvěryhodnost policie. "Skutečné nebezpečí spočívá v tom, že kauza může vydatně posílit takový ten okamurovsko-babišovsko-janečkovský politický proud, který nás přesvědčuje, že stranická parlamentní demokracie je zkorumpovaný přežitek. Těmto tendencím je třeba stále bedlivě čelit. Mezi výměnou politiků a výměnou politického systému je totiž nebetyčný rozdíl. A ten si musíme připomínat," píše komentář deníku E15.

Polské listy píší, že ČR má největší aféru ve svých dějinách

Konec vlády Petra Nečase v důsledku "největší korupční aféry v české historii" předvídá polský list Gazeta Wyborcza. Zatčení šéfky premiérova kabinetu, bývalých ministrů a poslanců, šéfa vojenského zpravodajství a lobbistů podle deníku znamenají konec Nečasovy kariéry a určitě nové volby. "Češi, kteří si ve čtvrtek zapnuli televizi, nevěřili vlastním očím. Taková vlna zatýkání v demokratických Čechách ještě nebyla," poznamenal autor a dodal, že i kulisy akce speciální policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem byly "na evropské standardy neobyčejné". Největším překvapením ale bylo zatčení šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové, kterou list označil za "šedou eminenci vlády" a osobu, která rozhodovala, kdo bude mít k Nečasovi přístup, a bez níž "se nedalo v Česku nic zařídit".

Slovenský tisk o zatýkání v ČR: Nebývalá aféra, hrozí pád vlády

Za razii nebývalých rozměrů, která může vyústit až v pád vlády premiéra Petra Nečase, označil i slovenský tisk rozsáhlou policejní akci českých detektivů na úřadu vlády, ministerstvu obrany a na dalších místech. Informace o zátahu kriminalistů se dostaly na titulní stránky slovenských deníků, které podrobně informují o případu. "Celoplošný policejní zátah se zatykači na politiky, úředníky a lobbisty (´kmotry´) má v Evropě precedens snad jen na začátku 90. let v Itálii," napsal list Sme. Skutečnost, že nepochybně největší ulovenou rybou je šéfka kanceláře premiéra Jana Nagyová, má prý velkou politickou výbušnost. Ta si podle deníku zřejmě vybere nejvyšší daň - Nečasovu hlavu, což by znamenalo pád celé vlády.

Šlégr se vzdal mandátu, nahradit ho má další paroubkovec Benda

Poslanec Jiří Šlégr (LEV 21) se vzdal mandátu. Olympijský vítěz v hokeji z Nagana uvedl, že se chce vrátit do "čistého sportovního prostředí". V dolní komoře má Šlégra nahradit jeden z hlavních sponzorů národních socialistů Jiřího Paroubka, stranický místopředseda Petr Benda. O Šlégrově odchodu ze Sněmovny se hovořilo už v květnu, kdy opět začal trénovat s hokejisty Litvínova. V politice ale Šlégr zůstává. Vedle místopředsednictví zastává funkci ministra pro sport ve stínové vládě NS-LEV 21. Letos se v dolní komoře zatím vyměnili tři její členové. Loni to bylo osm poslanců.

Předseda ÚOHS zrušil pokuty pro MPSV a ministerstvo vnitra

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat tendrem na IT služby souvisejícím s výplatou sociálních dávek. Předseda úřadu Petr Rafaj řekl, že dnes zrušil půlmilionové pokuty pro ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a ministerstvo vnitra. Rafaj případ vrátil svým podřízeným k došetření. Neplatí ani původně uložený zákaz plnění dvou smluvních dodatků, které s výplatou dávek souvisejí. Antimonopolní úřad zrušil zakázku na systém výplaty sociálních dávek v únoru.

Labe ráno kleslo na nejnižší povodňový stupeň

Labe kleslo v Ústí i Děčíně na první, nejnižší stupeň povodňové aktivity. V Ústí nad Labem byla jeho hladina na 524 centimetrech, to je šest centimetrů pod hranicí, kdy se vyhlašuje pohotovost, tedy druhý povodňový stupeň. V Děčíně řeka klesla pod 490 centimetrů, což je zdejší hranice pohotovosti. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Ostatní toky v Ústeckém kraji povodňovou aktivitu nevykazují, Ohře v Lounech klesla ve čtvrtek do normálního stavu, tedy pod 400 centimetrů. Ústecký kraj byl jedním z regionů nejvíce postižených záplavami.

Bez plynu je stále na 900 odběratelů ze zaplavených oblastí

Bez zemního plynu v zatopených oblastech na Litoměřicku a Ústecku stále zůstává na devět stovek odběratelů. Dalším 850 zákazníkům už RWE odběr obnovila. Informoval o tom mluvčí společnosti RWE Distribuční služby Lukáš Kresač. V Kralupech nad Vltavou, Rakovníku a obcích na Kutnohorsku má už zemní plyn většina odběratelů. Kvůli povodním, které minulý týden zasáhly v Ústeckém kraji 77 měst a obcí, byly bez zemního plynu stovky odběratelů.

Kraje žádají 745 milionů na opravu silnic

Žádosti na proplacení oprav povodněmi poškozených silnic druhých a třetích tříd podalo na ministerstvo dopravy šest krajů. Celkem požadují 745 milionů korun, nejvíce žádají Středočeský a Liberecký kraj. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Požadovaná částka se ale ještě výrazně zvýší, o proplacení škod na infrastruktuře zatím nepožádala Praha. Na opravy podemletých silnic a železnic má resort dopravy k dispozici 3,3 miliardy Kč a k tomu ještě půlmiliardovou dotaci určenou výhradně na pokrytí škod na místních komunikacích. Přestože jde zatím pouze o dílčí součet škod, je už nyní jasné, že povodně z roku 2002 měly pro dopravní infrastrukturu rozsáhlejší dopad. Opravy povodňových škod se tehdy protáhly až do roku 2005 a vyžádaly si investici 5,75 miliardy korun z rozpočtu ministerstva dopravy a dalších 1,9 miliardy z rozpočtu fondu dopravní infrastruktury.

Zemědělství ve středních Čechách utrpělo škodu 267 milionů korun

Zemědělství ve středních Čechách utrpělo povodněmi škodu 267 milionů korun. Kvůli poškozeným rybníkům bude letos a příští rok málo ryb. Záplavy poškodily rybníky především tím, že odnesly rybí plůdky. Předpokládá se, že letos a v příštím roce jich bude ve Středočeském kraji nedostatek. Několik desítek tisíc kilogramů ryb uhynulo a podle odborníků jde o drastické poškození chovů. Odhadované škody, které způsobily letošní povodně v resortu ministerstva zemědělství, činí více než 3,5 miliardy korun. Největší škody způsobila voda na vodohospodářském majetku.

Známé osobnosti pomáhají Českému rozhlasu vybírat na povodně

Řada známých osobností se zapojila do akce Českého rozhlasu "Pomáhejte s námi". V největším nahrávacím studiu na pražských Vinohradech od rána přijímají telefonáty posluchačů, kteří chtějí přispět na pomoc lidem zasaženým záplavami. "V návaznosti na těžkou situaci, kterou řeší lidé zasažení v minulých dnech povodněmi, cítí i Český rozhlas potřebu pomoci. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s naším nadačním fondem založit speciální povodňové konto a získat prostřednictvím rozhlasových i mimo rozhlasových známých osobností finanční prostředky od posluchačů a široké veřejnosti. Věříme, že lidé podpoří náš záměr, abychom vybrali významnou částku a mohli tak výrazně pomoci postiženým povodněmi," uvedl náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral. Číslo do call centra je 00420 221 555 555.

Sbírka začala s částkou 88.700 korun, která na povodňový účet přišla v předchozích dnech. Výtěžek ze sbírky bude rozdělen mimo jiné do oblasti severních Čech, obce Křešice, v rámci středních Čech do obce Toušice-Mlékovice a v regionu jižní Čechy do obce Putim. Jedna čtvrtina sbírky půjde na pomoc zrakově postiženým, kteří byli postiženi povodněmi. Lidé mohou přispívat na účet 888444666/0300. Přispívat lze i pomocí dárcovské SMS. Stačí napsat SMS ve tvaru DMS Rozhlas a tuto zprávu poslat na 87777. Služba pouze z českého čísla. SMS stojí 30 korun, 27 korun poputuje přímo na povodňový účet ČRo.

Singer: Česká ekonomika má zřejmě nejhorší za sebou

Česká ekonomika má zřejmě nejhorší za sebou a zhoršený vývoj hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí měnovou politiku České národní banky (ČNB) nezmění. Největším rizikem je nyní pokles inflace, řekl v rozhovoru s agenturou Bloomberg guvernér ČNB Miroslav Singer. Květnová meziroční inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,3 procentního bodu nižší, uvedl na počátku týdne po statistických údajích ředitel sekce měnové statistiky ČNB Tomáš Holub. Meziroční míra inflace v květnu klesla na 1,3 procenta z dubnových 1,7 procenta. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 1,1 procenta. Sdělil to na počátku června statistický úřad, a revidoval tak směrem dolů předběžná čísla.

Státní dluh stoupl ve čtvrtletí na 1,72 bilionu Kč

Státní dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 48 miliard korun na 1,716 bilionu korun. Údaje z počátku dubna na základě metodiky MMF potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 163.000 korun. Růst dluhu je podle dřívějšího vyjádření MF způsoben především navýšením rezervy na splátky emisí dluhopisů ve zbytku roku. Vnitřní zadlužení státu se ke konci března zvýšilo o 45 miliard na 1332 miliard korun. Zahraniční dluh státu vzrostl o tři miliardy na 383,4 miliardy korun.

Vývoz 50 největších českých exportérů loni překonal bilion Kč

Padesáti největším tuzemským exportérům loni vzrostl vývoz o 16 procent na 1,043 bilionu korun. Hranice jednoho bilionu Kč byla překonána poprvé v historii. Největším exportérem byla opět automobilka Škoda Auto, která loni zvýšila vývoz z 230,5 miliardy Kč v roce 2011 na 240,7 miliardy Kč. Vyplývá to z žebříčku největších exportérů ČR, který ČTK zaslalo Sdružení CZECH TOP 100. V roce 2011 padesátka největších exportérů vykázala růst vývozu o osm procent na 901 miliard Kč. Druhým největším tuzemským exportérem se loni stala energetická společnost RWE Česká republika, které byla předloni třetí. Její vývoz meziročně výrazně vzrostl z 89 miliard na 135 miliard korun. Třetí skončila v roce 2011 druhá firma FOXCONN CZ, která se specializuje na informační technologie a produkci spotřební elektroniky. Objem jejího vývozu meziročně vzrostl o tři miliardy na 104 miliardy korun.

Crystalex CZ plánuje letos zvýšit tržby o 16 pct

Novoborská sklárna Crystalex CZ plánuje letos zvýšit tržby o dalších 16 procent na 920 milionů korun. Loni utržila 794 milionů a hospodaření skončilo ziskem 48 milionů korun. Uvedl to ředitel společnosti Martin Kubát u příležitosti slavnostního zahájení výroby na nové pánvové peci. Výroba by se díky ní měla zvýšit o dalších 15 milionů kusů ročně, což představuje zvýšení kapacity o 40 procent. Crystalex CZ patří k největším světovým producentům užitkového skla. Firma vznikla na troskách někdejšího sklářského gigantu Crystalex, který na podzim 2008 zkrachoval a na počátku roku 2009 zastavil výrobu. O rok později se ji podařilo obnovit s novým vlastníkem, který areály v Novém Boru a Karolince na Vsetínsku koupil za 362,7 milionu korun.

Na Pražském hradě se představí 60 minipivovarů

Na Pražském hradě začíná druhý ročník festivalu minipivovarů. Jeho návštěvníci budou mít možnost ochutnat 120 různých piv od šesti desítek členů Českomoravského svazu minipivovarů, řekl prezident svazu Jan Šuráň. Přehlídka rozmanitých piv potrvá do sobotního večera. Popularita nejmenších pivovarů v Česku stále roste. Podle Šuráňe je jich v Česku již okolo 180. Akce, která startuje v pátek na Střelecké cestě pod Letohrádkem královny Anny, není podle Šuráně klasickým pivním festivalem zaměřeným na masovou konzumaci zlatavého moku, ale spíše degustací. Degustátoři budou podle organizátorů moci okusit širokou škálu piv od spodně kvašených ležáků přes pšeničná piva až po silné speciály s výraznou vůní a chutí.

VZP bude hradit léčbu protony v Mnichově

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podepsala Memorandum o vzájemné spolupráci s Protonovým centrem v Mnichově. Sdělil to mluvčí VZP Oldřich Tichý. Klienti podle něj získali jistotu, že pokud budou nezbytně potřebovat k léčení rakoviny ozařování protonem, mnichovské centrum jim ji poskytne a VZP uhradí. V memorandu je zakotvena paušální cena 490.000 korun za pacienta bez ohledu na diagnózu. Pro mnichovské centrum se VZP podle Tichého rozhodla proto, že má dlouholeté zkušenosti s protonovou léčbou, i proto, že si účtuje v řadě případů jen polovinu toho, co požaduje Protonové centrum v Praze.

Ostatky Karla Högra spočinou na pražském Slavíně

Ostatky divadelního a filmového herce a předního člena Národního divadla Karla Högra (1909-1977) spočinou na pražském Slavíně. Urna s jeho popelem bude na Vyšehradě uložena na poslední volné místo v této hrobce, jejímž správcem je spolek Svatobor. Řekl to prezident Herecké asociace (HA) Jiří Hromada. Podle něj podpořilo prezidium HA žádost manželky legendárního herce, s návrhem souhlasilo i vedení české první scény, Národní muzeum a samozřejmě zástupci Svatoboru. Zatímco monumentální pomník Slavína je dominantou vyšehradského hřbitova, krypta pod žulovým schodištěm známá není. V tomto pantheonu odpočívají například herci Jaroslav Marvan a Zdeněk Štěpánek, malíři Vojtěch Hynais a Alfons Mucha, pěvkyně Ema Destinnová, architekt Josef Gočár, vynálezce František Křižík, básníci Josef Václav Sládek a Jaroslav Vrchlický. Prvním pohřbeným na Slavíně byl v roce 1901 spisovatel Julius Zeyer, posledním v roce 1996 dirigent Rafael Kubelík.

V Praze začal závod veteránů 1000 mil československých

Před budovou Národního technického muzea v Praze na Letné odstartoval 44. ročník vzpomínkové jízdy automobilových veteránů 1000 mil československých. Pořadatelem je Veteran car klub a naleštěná auta jsou očekávána v cíli v sobotu odpoledne mezi 15:00 a 18:00 hodin před budovou Autoklubu v Opletalově ulici. Tam je také instalována výstavka k 80. výročí založení tohoto závodu. Soutěž je vypsána pro vozidla vyrobená do roku 1939. Vozidla projedou trasu z Prahy do Bratislavy a zpět, která je co nejvíce podobná autentické trati z roku 1933.

Ivan Trojan získal v Monte Carlu Zlatou nymfu za Hořící keř

Herec Ivan Trojan získal na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu Zlatou nymfu za svůj výkon v třídílném dramatu věnovaném odkazu Jana Palacha Hořící keř. Oznámila to Pavla Brožková ze společnosti HBO Europe, pro kterou toto třídílné drama natočila režisérka Agnieszka Hollandová. Trojan ztvárnil v dramatu rozporuplného majora VB. Zdánlivě odtažitý policista se na pokyn svého nadřízeného snaží zabránit dalším živým pochodním a během vyšetřování okolností Palachovy sebeoběti prochází vnitřním vývojem. Monacký festival se řadí k prestižním soutěžím od roku 1961. V roce 2001 na přehlídce uspěla herečka Tatiana Vilhelmová, když za roli ve filmu Společnice dostala zvláštní uznání. V roce 1998 získal Stříbrnou nymfu za nejlepší režii film režiséra Hynka Bočana a spisovatele a scenáristy Jiřího Stránského Bumerang.

Ze sportu:

Tenista Tomáš Berdych skončil na turnaji v londýnském Queen's Clubu ve čtvrtfinále. V souboji o postup do semifinále prohrál s obhájcem titulu Marinem Čiličem z Chorvatska po setech 5:7 a 6:7.

Fotbalisté Mladé Boleslavi nepřišli před novou sezonu o klíčového záložníka Davida Jarolíma. Čtyřiatřicetiletý zkušený fotbalista a bývalý reprezentant zvažoval návrat do Hamburku, kde strávil nejlepší léta kariéry a kde má zaručeno místo trenéra mládeže, nakonec se ale rozhodl pokračovat v modrobílém dresu.

Hvězdy uplynulé zimy Gabriela Soukalová nebo Ondřej Moravec se představí v sobotu domácímu publiku. Od 10:00 budou v areálu v Břízkách bojovat o mistrovské tituly v biatlonu na horských kolech.

Olympijská vítězka ve sportovní střelbě Kateřina Emmons už je dvojnásobnou matkou. V Plzni se jí narodil syn, který dostal jméno Martin Henry. Informoval o tom server Sport.cz. S americkým střelcem Mattem, rovněž olympijským šampionem, už má česká reprezentantka čtyřletou dceru Julii.

Plochodrážní jezdec Matěj Kůs vyvázl z ošklivého pádu ve středečním přípravném duelu s Polskem bez zlomenin, ale zůstává v nemocnici. Kvůli pohmožděnému krku, otřesu mozku a další zdravotním problémům bude hospitalizován i přes víkend. Přišel proto o závod britské ligy a zmešká i sobotní kvalifikaci mistrovství světa jednotlivců v Maďarsku.

Překážkářka Zuzana Hejnová a oštěpař Vítězslav Veselý jsou po mítinku v Oslu ve svých disciplínách nadále nejlepšími atlety v Diamantové lize. Bronzová olympijská medailistka potvrdila svou letošní neporazitelnost a vyhrála ve svém nejlepším výkonu sezony 53,60 sekundy. Veselý předvedl v druhé sérii hod 85,96 metru, který nikdo z jeho soupeřů nepřekonal.

Šestou etapu závodu Kolem Švýcarska vyhrál domácí Grégory Rast. Český cyklista Roman Kreuziger dojel do cíle v Meilenu na 32. místě a v průběžném pořadí mu před páteční královskou etapou nadále patří druhá příčka.

Nováček první fotbalové ligy Znojmo může hrát v příští sezoně nejvyšší soutěž. Klub uspěl s odvoláním proti neudělení profesionální licence. Rozhodl o tom na dnešním zasedání Licenční tribunál Fotbalové asociace ČR.

Vyzkoušet mladíky i ostatní hráče, kteří nemají mezinárodní zkušenosti, chtějí volejbalisté v Evropské lize. Češi zahájí boje ve skupině B v sobotu v Maďarsku, kde se vedle domácích střetnou se Španělskem a Černou Horou. Hrát se bude na zkoušku jen do 21 bodů jako v plážovém volejbalu.

Trojnásobný vítěz Velké pardubické Tiumen poběží za týden kvalifikaci pro letošní 123. ročník dostihu. Dvanáctiletý valach je přihlášen do dostihu Memoriál mjr. Miloše Svobody příští sobotu 22. června, ale až v týdnu se uvidí, zda v jeho sedle bude osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. Šedesátiletý Váňa už letos potvrdil, že na podzim opět pojede slavný dostih a znovu s Tiumenem, s nímž třikrát vyhrál a loni doběhli třetí. Je tak pravděpodobné, že se za týden objeví v jeho sedle i v kvalifikaci.

Počasí v pátek:

Polojasno až oblačno. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.