Denní souhrn zpráv Zprávy

18-06-2013

Žalobce: Odstupující premiér Nečas může být mezi podezřelými

Státní zastupitelství nevyloučilo, že mezi podezřelými v kauze údajného uplácení tří exposlanců ODS, kteří jsou nyní ve vazbě, je také odstupující premiér Petr Nečas (ODS). Řekl to náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár s tím, že žádost poslancům o vydání Nečase k trestnímu stíhání vyšetřovatelé dosud nepodali. Kriminalisté podle serveru Lidovky.cz chystají Nečasovo obvinění. Nečas podezření odmítá, trestného činu se prý nedopustil. Nečas podle policie slíbil exposlancům své strany úplatek a zajistil jeho poskytnutí. V kauze figurovala i šéfka jeho kanceláře Jana Nagyová a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Vyplývá to z obvinění Nagyové a čtyř dalších osob, které zveřejnil deník E15. Zatímco vyšetřovatelé bývalé poslance obvinili a soud je poslal do vazby, Nečas obviněný není. Podle Nečase nešlo o úplatky. Politik, který v pondělí předal prezidentovi svou demisi z postu předsedy vlády a odešel z čela své strany, v Poslanecké sněmovně poznamenal, že zvolený postup ještě nemusí být trestným činem.

Trojice poslanců vládní ODS - Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr - složila mandáty loni v listopadu kvůli sporům o vládní daňový balíček a nyní je podezřelá z toho, že tak učinila za slib dalších výhod, a porušila tím zákon. Server Lidovky.cz s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování napsal, že odstupující premiér je prý na svobodě pouze z taktických důvodů, protože policie obvinila nejdříve lidi, které nechrání imunita, aby nemohli ovlivňovat svědky.

Poslanci ODS by nepodpořili vydání Petra Nečase

Poslanci ODS by ve Sněmovně nepodpořili případnou žádost policie o vydání bývalého předsedy strany a premiéra Petra Nečase v souvislosti s kauzou údajného uplácení tří bývalých poslanců této strany. Na tiskové konferenci to řekl šéf stranického poslaneckého klubu Marek Benda. ČSSD, TOP 09 ani LIDEM prý zatím nevím, jak by se zachovaly. Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce je celá věc "na hraně". Otázku případného vydání zatím podle svého šéfa Petra Gazdíka vůbec neřešil ani poslanecký klub TOP 09 a Starostové. V případě, že žádost přijde, bude podle něj pro stranu relevantní, jaké konkrétní věci budou v policejním spisu napsané, i jak je posoudí sněmovní mandátový a imunitní výbor. "Pokud (žádost) přijde, podrobně se s ní seznámíme, se všemi podklady, případnými důkazy a odůvodněními této žádosti, a pak se společně na klubu rozhodneme," nechala se slyšet předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake.

ČSSD chce mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli jejímu rozpuštění

ČSSD chce svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, na níž by se hlasovalo o jejím rozpuštění. Mohla by se uskutečnit již příští týden, když se největší opoziční straně podaří najít dostatečnou podporu. ČSSD ale preferuje termín mimořádné schůze kolem poloviny července tak, aby se pak volby mohly konat na začátku nebo v polovině září. Na tiskové konferenci to prohlásil šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc. Podle Tejce by se na zvláštní schůzi mělo hlasovat o jediném usnesení, a to o rozpuštění dolní komory. ČSSD už na podporu tohoto požadavku začala sbírat podpisy. Celkem jich potřebuje 120, a potřebuje proto podporu i části největších stran dosavadní koalice - ODS a TOP 09.

ČR potvrdila Evropské komisi, že český skandál se netýká fondů EU

České ministerstvo financí potvrdilo Evropské komisi, že vyšetřování skandálu, který vedl k rezignaci premiéra Petra Nečase, se netýká evropských fondů. Uvedla to mluvčí eurokomisaře pro regionální politiku Shirin Wheelerová. Zdůraznila také, že nadcházející vládní změny v České republice by měly zachovat kontinuitu mezi úředníky státní správy, kteří peníze z evropských fondů spravují. Shirin Wheelerová současně zdůraznila, že "žádné fondy nejsou zablokovány a nejsou žádné náznaky, že by se tento skandál týkal evropských fondů". V České republice není dosud přijat o zákon o státní službě, přestože to byla jedna z podmínek vstupu země do unie v roce 2004. Již dříve řekl nejmenovaný unijní zdroj, že pro představitele komise je komplikované, že se i na nižších úrovních často mění představitelé jednotlivých českých úřadů a ministerstev, s nimiž v ČR jednají.

Lídři TOP 09 půjdou na Hrad řešit politickou krizi v pátek

Hlavní vyjednavači TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek přijdou v pátek do Lán. S prezidentem Milošem Zemanem budou diskutovat o řešení politické situace vzniklé po demisi premiéra Petra Nečase (ODS), který svůj post opustil po skandálu své nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové. Vyplývá to z informací ČTK. Zeman v pondělí oznámil, že od pátku do neděle chce jednat s představiteli stran o současné situaci. Prezident přijal Nečasovu demisi v pondělí. Při té příležitosti neupřesnil svou představu o budoucím vývoji. Očekává, že strany času do pátku využijí k projednání situace jak ve svých grémiích, tak případně mezi sebou.

MfD: Policie prohledala dům poradce ministrů Bendla a Kuby

Policisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v pondělí večer provedli prohlídku domu právníka Tomáše Jindry v Hrusicích u Prahy. Akce souvisí s případem šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové a vlivných lobbistů blízkých ODS. Píše to Mladá fronta Dnes (MfD). Podle listu je Jindra nejlépe placeným poradcem ministra zemědělství Petra Bendla a zároveň poradcem ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (oba ODS). MfD uvádí, že prohlídka u Jindry zřejmě souvisí s hlavním směrem vyšetřování ÚOOZ, kterým je podezření z manipulací veřejných zakázek a praním špinavých peněz kolem podnikatelů a lobbistů Iva Rittiga a Romana Janouška. Podle MfD je právník Jindra již několik let považován za Rittigova spojence a zajišťoval podnikateli řadu politicko-obchodních jednání poté, co se lobbista stáhl do svého oficiálního bydliště v Monaku.

E15: V korupční aféře figurují šéfové ČEZ a Českých drah

V korupční aféře, která stála za pádem vlády, údajně figurují generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš a šéf Českých drah Petr Žaluda. Se spolupracovnicí bývalého premiéra Janou Nagyovou telefonicky hovořili o možných postech pro rebelující poslance. Vyplývá to z obvinění Nagyové a dalších čtyř politiků, které na webu zveřejnil deník E15. Zástupci obou firem odmítli, že by jejich vedení nějak pochybilo. Generální ředitel ČEZ s Nagyovou podle policejního dokumentu jednal loni v září.

Pražská ČSSD podpoří radu TOP 09, primátorem bude Tomáš Hudeček

Pražská TOP 09 a ČSSD domluvily novou podobu vedení hlavního města. ČSSD bude tolerovat menšinovou radu TOP 09 a primátorem bude Tomáš Hudeček (TOP 09). Ve čtvrtek bude na jednání zastupitelstva zvolen novým primátorem a zároveň budou dovoleni členové jednobarevné rady. Obě strany zdůraznily, že neuzavřely koalici a ČSSD tvrdí, že nadále zůstává opoziční stranou. Dohoda má tři části. V první se TOP 09 a ČSSD společně zavazují k řešení problémů, které by měly být vyřešeny do konce volebního období. "To jsou ty nejpalčivější věci jako je rozpočet, udržení sociálních výdajů na stávající úrovni nebo dokončit základní infrastrukturní stavby, u kterých hrozí jejich zastavení," řekl Hudeček. Druhou část dohody tvoří závazky TOP 09, třetí část závazky ČSSD. Sociální demokraté podle dokumentu 500 dní pro Prahu podpoří požadavky TOP 09, mezi nimiž jsou mimo jiné zadání nového územního plánu, pokračování projektu opencard a řešení situace Kongresového centra Praha. TOP 09 zase přistoupila na požadavky ČSSD na nezvyšování předplatních kuponů MHD.

Advokát Tymošenkové Vlasenko prý žádá o azyl v Česku

Ukrajinský právník Serhij Vlasenko, který je advokátem vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, žádá o azyl v České republice. Oznámil to v Kyjevě politický týdeník Ukrajina s odvoláním na zdroje z advokátovy rodiny. Podle časopisu se proslýchá, že české úřady s poskytnutím azylu neoficiálně souhlasí. Vlasenko si prý už vyřizuje potřebné formality. Šestačtyřicetiletý Vlasenko se údajně pro azyl rozhodl v okamžiku, kdy proti němu bylo obnoveno trestní řízení, k němuž dala podnět jeho bývalá manželka Natalja Okunská. Už pět let se podle médií Okunská s Vlasenkem soudí o rozdělení majetku po rozvodu a o placení výživného. Vlasenko označuje žalobu své bývalé manželky za součást politické hry, jejímž cílem je znemožnit mu výjezd do zahraničí.

Testy ČNB ukázaly odolnost bank, rizikové jsou kampeličky

Tuzemské banky jako celek jsou podle výsledků zátěžových testů, které provedla Česká národní banka, nadále odolné vůči případnému nepříznivému vývoji. Celková stabilita bankovního sektoru by neměla být ohrožena ani při výrazně špatném vývoji ekonomiky, vyplývá z testů ČNB. Rovněž sektor pojišťoven vykázal podle testů ČNB díky vysokému kapitálovému polštáři dostatečnou míru odolnosti vůči nepříznivému vývoji. Sektor penzijních fondů zůstává citlivý na rozkolísanost cen držených cenných papírů. Celkově je tuzemský finanční sektor podle guvernéra ČNB Miroslava Singera vysoce odolný a v některých parametrech, jako je kapitálová přiměřenost nebo klientské vklady, dokonce svoji robustnost posílil.

V případě kampeliček Singer upozornil, že v řadě ukazatelů se dostaly na úroveň, které by banky dosáhly v případě nejnepravděpodobnějších scénářů zátěžových testů. Například podíl úvěrů v selhání převýšil u družstevních záložen v prvním čtvrtletí 13 procent. "Družstevní záložny mají vůči bankám rizikovější profil. Situaci tak hodnotíme jako neuspokojivou a budeme se jí ještě věnovat," uvedl guvernér.

ČNB: Ceny bytů budou letos stagnovat, porostou příští rok

Česká národní banka očekává v letošním roce stagnaci nebo mírný pokles ceny bytů. Oživení trhu a tím i růst cen by měl nastat v roce 2014. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě. Podle zprávy se ceny bytů s vysokou pravděpodobností pohybují nyní blízko svých základních hodnot, navíc se otevírá prostor pro nákup nemovitostí jako finanční investice. Vývoj cen bytů byl přitom v uplynulém roce podle ČNB poměrně rozdílný. Zatímco ceny bytů v Praze zmírňovaly své poklesy a pro některé typy nemovitostí přešly i do meziročních růstů, ceny za ČR bez Prahy své poklesy dále prohlubovaly, uvádí zpráva.

Rusko chce smazat dluh vůči Česku

Rusko v květnu umořilo starý sovětský dluh vůči Slovensku a do konce roku chce stejně naložit s dluhem vůči České republice. V Moskvě to oznámilo ruské ministerstvo financí. Dluh, který vznikl při obchodní výměně mezi Sovětským svazem a tehdejším ČSSR, Rusko převzalo jako nástupnický stát. Pohledávky po rozpadu Československa převzaly Slovensko a Česko. Ruský dluh vůči České republice na přelomu století podle dostupných údajů dosahoval částky přes tři miliardy dolarů. Vznikl v době, kdy Československo investovalo do plynovodů a rafinérií v bývalém SSSR. Moskva měla platit ropou a plynem, s rozpadem Sovětského svazu z toho ale sešlo.

Lego letos začne s rozšířením továrny v Kladně, přijme 800 lidí

Dánská společnost Lego rozšíří továrnu v Kladně o dalších 48.000 metrů čtverečních a zvýší výrobní kapacitu o 30 procent. Investice by mohla dosáhnout až 1,4 miliardy korun. V nových provozech by postupně mělo najít práci kolem 800 lidí. Třetí největší světový výrobce hraček chce s výstavbou začít letos na podzim. První nové provozy budou otevřeny příští rok a další v roce 2015. Novinářům to řekl prezident kladenského Lega Carsten Rasmussen. Dále se počítá se vznikem zeleně, kde budou různé odpočinkové a sportovní aktivity pro zaměstnance, nebo s obchodem a malým muzeem o historii značky. Lego patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. V Kladně funguje od roku 2000 a v současnosti zaměstnává kolem 1700 lidí.

Metrostav postaví na Islandu tunel za 1,5 miliardy korun

Metrostav na Islandu v rámci projektu Nordfjardargöng postaví 7,9 km dlouhý silniční tunel za 9,3 miliardy islandských korun (zhruba 1,5 miliardy korun). Využije na to vlastní zaměstnance, kteří nemají v ČR práci. Informoval o tom mluvčí společnosti František Polák s tím, že smlouvu podepsali zástupci Metrostavu tuto sobotu. "Projekt Nordfjardargöng se 7,9 kilometru dlouhým silničním tunelem se nachází na východním Islandu a zjednodušuje dopravní spojení mezi městečky Eskifjordur a Neskaupstadur. Městečko Neskaupstadur, ve kterém je situována i oblastní nemocnice, bývá zejména v zimních měsících při nepřízni počasí odříznuto od okolního světa, neboť současná dopravní cesta překonává horský masiv ve výšce 600 metrů nad mořem," poznamenal Polák s tím, že nově navržené dopravní spojení povede jen několik desítek metrů nad hladinou moře.

Škoda Transportation dodá do Německa šest vlakových souprav za 2,6 mld. Kč

Plzeňská Škoda Transportation dodá německým drahám DB Regio šest elektrických vlaků včetně lokomotiv. Hodnota kontraktu je přes 2,6 miliardy korun. Soupravy budou jezdit od konce roku 2016 na trati Norimberk - Ingolstadt - Mnichov. Jde o jedinečnou referenci pro západní trhy, řekl předseda představenstva Škody Transportation Tomáš Krsek.

Inekon Group rozšířil dodávku tramvají pro Seattle

Tuzemský výrobce INEKON GROUP rozšířil původní zakázku na dodání šesti tramvají do amerického Seattlu o další vůz. Hodnota uzavřeného kontraktu tím vzrostla na téměř 30 milionů dolarů (asi 575 milionů korun). Informovala o tom firma. Zakázka je první z dojednané opce na pořízení další dvaceti vozů. Výrobu tramvají až po takzvanou hrubou stavbu má na starosti ostravský závod. O další výrobní fáze, jako je elektroinstalace či práce na interiéru, se Inekon Group podělí s partnerskou společností Pacifica Marine, která sídlí přímo v Seattlu.

Avia chce v Česku dál provozovat prodejní síť

Prodejní síť výrobce nákladních aut Avia Ashok Leyland bude fungovat i po uzavření výrobního závodu v pražských Letňanech. Prodávat bude vozy z ostatních provozů v zahraničí. Sdělil to výkonný ředitel Tomáš Jiřička. Výroba v Letňanech se má zastavit k 31. červenci. Letňanská Avia podle Sdružení automobilového průmyslu a Svazu dovozců automobilů během prvních pěti měsíců letošního roku vyrobila jen čtyři vozidla a pouze doprodávala zásoby z minulého roku. Od ledna do května zvýšila tuzemský prodej o dvě třetiny na 91 aut.

Dostavba Temelína podle Mládka podpoří růst zaměstnanosti v ČR

Dostavba jaderné elektrárny Temelín by se mohla stát vhodným prorůstovým opatřením, které podpoří růst zaměstnanosti v Česku. Na tiskové konferenci česko-ruského Konsorcia MIR.1200, které se o dostavbu Temelína uchází, to řekl stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD). Konsorcium představilo novou společnost Nuclear Power Alliance, která by v případě jeho vítězství v tendru byla zodpovědná za realizaci stavby jihočeské elektrárny. Mládek připustil, že projektu nenahrávají současné ceny elektřiny. Podle něj je třeba vyřešit otázku případných garancí výkupní ceny elektřiny z nových temelínských bloků, aby nezvýšily deficit státního rozpočtu a zároveň nepoškodily domácnosti. O dostavbu Temelína se uchází česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská firma Westinghouse. Společnost ČEZ, která tendr zadala, vede s oběma uchazeči jednání o vylepšení jejich nabídek, vítěze tendru by chtěla vyhlásit na podzim. O projekt měla zájem ještě francouzská společnost Areva, tu ale ČEZ loni v říjnu z výběrového řízení vyřadil.

MZe zrušilo tendr na obnovu kladrubského hřebčína, vypíše nový

Výběrové řízení na obnovu kladrubského hřebčína za 300 milionů korun bylo zrušeno, informovalo ministerstvo zemědělství (MZe). Úřad začíná připravovat nový tendr, který bude vypsán co nejdříve v letošním roce, aby chátrající hřebčín nepřišel o peníze z evropských fondů. Zakázku vyšetřuje policie, několik manažerů soutěžících firem skončilo od začátku června ve vazbě. Podle posledních informací Vrchního státního zastupitelství v Praze a Okresního soudu v Pardubicích bylo v případu dosud obviněno devět lidí. Osm z nich soud do vazby, aby neovlivňovali vyšetřování. Dotyční byli začátkem měsíce po rozsáhlé razii na východě Čech i Praze obviněni ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.

Vládní výbor navrhl, jak má stát dostat ženy do vedení úřadů

Vláda by už brzy mohla dostat návrh, jak by Česko mohlo zvýšit počet žen ve vedení ministerstev, úřadů a státních firem. Strategii "+1" připravil vládní výbor pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích. Podle plánu by se každý rok měl počet žen v řídících funkcích zvýšit o jednu, dokud by podíl nedosáhl 40 procent. V "přefeminizovaných" institucích by se pravidlo naopak týkalo mužů. Opatření by se mělo týkat na ministerstvech postů náměstků, ředitelů odborů a šéfů státních institucí i vedoucích oddělení a detašovaných pracovišť.

Soud uložil Pitrovi pět let za daňové úniky, Provod je beztrestný

Pražský městský soud nepravomocně uznal podnikatele Tomáše Pitra a Miroslava Provoda vinnými z daňových úniků z roku 1994. Pitrovi uložil souhrnný trest pět let, Provod je vzhledem k novoroční amnestii prezidenta beztrestný. Podle obžaloby dvojice připravila stát o 23,4 milionu korun. Soud poslal Pitra do věznice s dozorem a zakázal mu také na pět let činnosti ve statutárních orgánech společnosti. Kromě společné škody s Provodem u něj konstatoval další pokus o krácení daně, čímž údajně mohl způsobit škodu 6,9 milionu korun. Obžaloba tvrdí, že Pitr a Provod připravili stát o miliony za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Kontroverzní podnikatel Pitr byl již pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. V roce 2007 utekl do zahraničí, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici.

Soud odmítl dovolání poslance Pekárka, odpykává si pět let vězení

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání poslance Romana Pekárka, jenž si odpykává pětiletý trest za korupci spojenou s prodejem pozemku. Do vězení nastoupil v únoru. Mandát poslance, který získal po odstoupení rebelujících poslanců ODS, si Pekárek ponechal. Teoreticky se ještě může obrátit se stížností na Ústavní soud, musel by ale argumentovat porušením svých základních práv. Soudy Pekárkovi uložily kromě pětiletého vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci pokutu 250.000 korun a zákaz působení v samosprávě. Na mandát poslance se však zákaz nevztahuje.

Ke konci května se vrátilo za mříže 459 amnestovaných vězňů

Za pět měsíců od vyhlášení novoroční prezidentské amnestie se za mříže vrátilo 459 amnestovaných vězňů. Vyplývá to ze zprávy ministerstva spravedlnosti, kterou ve středu projedná vláda. Podle dokumentu vynaložila Vězeňská služba v souvislosti s amnestií 4,7 milionu korun. Od začátku ledna do konce května opustilo kvůli amnestii brány českých věznic 6457 odsouzených. Každý čtrnáctý se však za mřížemi ocitl znovu. Z navrátilců je 156 ve vazbě a 303 už přímo ve výkonu trestu odnětí svobody. Propuštění vězni páchali nejvíce majetkovou kriminalitu, podle policie se nicméně dopustili i znásilnění nebo vraždy.

Při letošní povodni hasiči evakuovali 22.704 lidí, 13 osob zemřelo

Při letošních záplavách hasiči evakuovali celkem 22.704 lidí. Zemřelo 13 osob, mezi nimi několik vodáků. Armáda poslala do terénu na pomoc kvůli velké vodě 600 vojáků. Policie zaznamenala 27 případů rabovaní. Po jednání ústředního krizového štábu a ústřední povodňové komise sdělil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. Štáb a komise zasedaly naposledy. Příště se sejdou jen tehdy, pokud to bude potřeba.

V zaplavených regionech je stále vyhlášen stav nouze. Štáb a komise vládě navrhly, aby ho k 28. červnu odvolala ve Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. V ostatních zatopených krajích by měl skončit ve středu 19. června. Hasiči dál pracují na odstraňování následků povodní. Do zaplavených objektů poskytli 3300 vysoušečů, dalších 780 vydala správa státních hmotných rezerv. Podle ministerstva financí na odstranění škod dostal Ústecký kraj od státu téměř 323,4 milionu korun, Jihočeský 70 milionů a Královéhradecký 30 milionů. Praha obdržela 50 milionů, dalších 50 milionů je před schválením. Středočeský kraj má 50 milionů, dalších 70 ještě získá. Do Plzeňského kraje poputuje deset milionů a do Libereckého 3,4 milionu. Správa státních hmotných rezerv vydala materiál za 174 milionů korun.

Ministerstvo kultury neprohlásí Hotel Praha památkou

Ministerstvo kultury rozhodlo, že nezahájí řízení o tom, zda by Hotel Praha v Dejvicích mohl být kulturní památkou. Řekla to historička umění Milena Bartlová, která s dalšími odborníky v únoru návrh na prohlášení hotelu za památku podala. Ministerstvo rozhodlo 11. června, dva dny poté nový majitel hotelu, skupina PPF oznámila, že objekt zbourá a postaví na jeho místě školu. V rozhodnutí se píše, že stavba nesplňuje kritéria, která MK klade na památkovou hodnotu staveb druhé poloviny 20. století.

Před 115 lety se zrodila česká kinematografie

Před 115 lety, 19. června 1898, otevřel amatérský fotograf Jan Kříženecký na holešovickém výstavišti vlastní biograf a v dřevěné boudě, nazvané Pavilón Českého kinematografu, zahájil promítání českých snímků. Toto datum je považováno za zrod československé kinematografie. Diváci tehdy viděli první záběry ze života Prahy i z výstaviště: první film ukazoval záběry ruchu na dnešním náměstí Míru, druhý tehdejší časový signál - ránu z děla na pražských hradbách, třetí přímo dění na výstavišti. Vzhledem k úspěchu těchto filmů následovaly další dokumenty. V roce 1898 pak Kříženecký natočil první české hrané filmy. Ve všech vystupoval oblíbený komik a písničkář Josef Šváb-Malostranský. V českých zemích se první pohyblivé obrázky objevily už v létě 1896, necelý rok po francouzské premiéře.

Karlovarský festival ocení Křišťálovým globem Johna Travoltu

Karlovarský festival ocení za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického herce Johna Travoltu. Na tiskové konferenci v Praze to řekl prezident této prestižní mezinárodní přehlídky Jiří Bartoška. Držitel dvou nominací na Oscara a Zlatého globu při této příležitosti představí snímek The Killing Season, ve kterém si zahrál spolu s dalším držitelem této karlovarské ceny Robertem De Nirem. Ten ji převzal v roce 2008. Travolta se stal hvězdou v 70. letech ve snímku Horečka sobotní noci. Organizátoři festivalu, jehož 48. ročník se uskuteční od 28. června do 6. července, dále oznámili, že hostem slavnostního zahájení bude spolu s režisérem úvodního snímku Pěna dní a oscarovým scenáristou Michelem Gondrym představitelka hlavní ženské role Audrey Tautouová. Ta excelovala ve francouzském filmu Amélie z Montmartru, který právě ve Varech v roce 2001 zvítězil a započal tak cestu po světových kinech a mezinárodních soutěžích.

Zářijový Prague Fashion Weekend představí přes 30 návrhářů

Více než 30 českých a slovenských návrhářů se představí na módní akci Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend (MBPFW), která se 18. až 22. září uskuteční v centru Prahy kolem Pařížské ulice. Tváří akce, jejímž posláním je především podpora mladých talentovaných tvůrců, je letos slovenská top modelka Viera Schottertová. Přehlídky se uskuteční v ohromném módním stanu, který nabídne 600 míst na sezení a 100 míst na stání. Na závěrečném večeru se budou prezentovat finalisté soutěže mladých designérů, které bude vybírat odborná porota. V jejím čele stane malajský designér Jimmy Choo.

Sport:

Tenistka Petra Kvitová vstoupila do generálky na Wimbledon v Eastbourne vítězstvím 6:4 a 6:1 v prvním kole nad Rumunkou Monicou Niculescuovou. Český souboj vyhrála Lucie Šafářová, jež zdolala Kláru Zakopalovou 6:4 a 7:6. Vypadla také Kristýna Plíšková.

Zastupitelé Hradce Králové schválili přesun extraligových hokejistů HC Mountfield z Českých Budějovic do Hradce Králové. Hradec Králové hodlá dál do hokeje dávat ročně 19,2 milionu korun, z nichž 13,7 milionu by šlo na extraligu a zbytek na mládež. Minimálně stejnou sumu by měl zajistit i HC Mountfield. Naposledy se extraliga v Hradci Králové hrála před dvaceti lety v sezoně 1993/94.

Devatenáctiletý talentovaný tenista Jiří Veselý se letos premiéry ve Wimbledonu nedočká. V kvalifikaci vypadl ve druhém kole po prohře s Němcem Dustinem Brownem 4:6 a 6:7.

Vedení fotbalistů Sparty v Bratislavě zahájilo oficiální jednání o příchodu obránce Lukáše Pauscheka, který se už ve 20 letech vypracoval v oporu tamního mistrovského Slovanu. Pauschek by se tak brzy mohl stát první letní posilou úřadujících českých vicemistrů, zatím ale není jasné, kdy jednání pokročí.

Žokej Josef Váňa letos poprvé usedne v dostihu do sedla. Osminásobný vítěz Velké pardubické se s Tiumenem zúčastní Memoriálu mjr. Miloše Svobody, sobotní kvalifikace pro letošní 123. ročník slavného dostihu.

České basketbalistky na mistrovství Evropy porazily Chorvatsko 74:68 a do osmifinálové skupiny tak vstoupí s jednou porážkou a jedním vítězstvím. Postupová výhra nad Litvou se totiž do další fáze nezapočítává kvůli vypadnutí soupeře. Češkám by tak teoreticky mohlo k postupu do čtvrtfinále stačit, když vyhrají jedno utkání z duelů se Srbskem, Velkou Británií a domácí Francií.

Ani ve třetím finálovém utkání play off zámořské NHL neukončil hokejový útočník Jaromír Jágr čekání na premiérový gól v letošních bojích o Stanleyův pohár. Jedenačtyřicetiletá hvězda se ale na ledě rozhodně netrápí, čehož si všímají i zámořská média. Jágr se na pondělní výhře Bostonu 2:0 nad Chicagem podílel asistencí na druhý gól, celkem čtyřikrát vystřelil a po zápase byl tradičně v pohodě. "Už jsem dal dost gólů, myslím. A nemusím dávat další. Jasně, měli bychom to snazší vyhrávat, kdybych se občas trefil, ale dokud i tak vyhráváme, nevadí mi to," citoval ho web iSport.cz.

Počasí ve středu:

Bude slunečno a teploty až 35 stupňů Celsia. V pražském Klementinu padl teplotní rekord, naměřili tu 33,5 stupně. O 0,3 stupně tak bylo překonáno maximum z roku 1934. Rekord padl i v Jihočeském kraji - v Táboře naměřili přes 35 stupňů Celsia. Ve Zlínském kraji ukazovaly teploměry hodnotu 32,7 stupně.

18-06-2013