Denní souhrn zpráv Zprávy

20-06-2013

Zeman chce říci svůj názor na nominaci Němcové nejdřív politikům

Prezident Miloš Zeman se zatím nevyjádřil k nominaci předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové na novou premiérku po Petru Nečasovi (oba ODS). Nejdříve chce sdělil svůj názor politikům. Širší vedení ODS podle očekávání ve čtvrtek večer potvrdilo nominaci Němcové. Zeman si na víkend kvůli řešení současné vládní krize pozval představitele všech stran zastoupených ve Sněmovně kromě LIDEM. V pátek přijme zástupce ODS a TOP 09, v sobotu sociální demokracie. Se šéfkou LIDEM Karolínou Peake jednal už začátkem týdne. Nový kabinet by chtěli občanští demokraté sestavit opět s TOP 09 a LIDEM. Pro koaliční partnery je Němcová přijatelná.

Ve středu Zeman řekl, že hlava státu je zde od toho, aby rychle jmenovala nového premiéra. Možnost předčasných voleb ale nevyloučil, ač k nim má výhrady. V případě jejich konání by podle prezidenta spadlo "pod stůl" zhruba 100 zákonů, které jsou rozpracované. Podle ČSSD je navržení předsedkyně Sněmovny Němcové na premiérku rizikem pro celou zemi. Politička není kompetentní v ekonomice a nemá žádné zkušenosti s výkonnou mocí, sdělil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Advokát: Kalousek s Tluchořem o postech nejednal

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) při policejním výslechu uvedl, že s exposlancem ODS Petrem Tluchořem nejednal o výměně postů ve firmách za složení mandátu. Řekl to advokát Tluchoře Marek Nespala, který se výslechu účastnil. Kalousek vypovídal jako svědek v kauze, ve které policie obvinila tři někdejší poslance a šéfku kabinetu Janu Nagyovou kvůli údajné politické korupci. Podle Nespaly ministr financí uvedl, že Tluchoř nežádal, ani nenabízel výměnu poslaneckého mandátu za post ve státní firmě. Kalousek prý "naprosto věcně a profesionálně" vysvětlil policii veškeré postupy při obsazování postů ve firmách s majetkovou účastí státu. Právník připustil, že Tluchoř se s Kalouskem scházel, údajně to ale byla pouze politická jednání ve Sněmovně mezi Kalouskem jako předkladatelem balíku zákonů a Tluchořem jako poslancem.

Policie obvinila minulý týden kromě Tluchoře také exposlance ODS Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Podle státního zastupitelství někdejší poslanci složili mandát loni v listopadu kvůli sporům o vládní daňový balíček, jehož přijetí svým odchodem umožnili. Jsou podezřelí z toho, že tak učinili za slib dalších výhod, a porušili tím zákon. Státní zastupitelství nevyloučilo, že mezi podezřelými je také Nečas. Žádost poslancům o jeho vydání k trestnímu stíhání vyšetřovatelé dosud nepodali. Podle žalobců slíbil exposlancům své strany úplatek a zajistil jeho poskytnutí. Nečas podezření odmítá, trestného činu se prý nedopustil.

Prezident Zeman brzy pojede do Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman navštíví v blízké budoucnosti české vojáky pracující v misi ISAF v Afghánistánu. Prohlásil to v projevu na sjezdu Českého svazu bojovníků za svobodu. Práci českých vojáků v Afghánistánu, ale také těch, kteří pomáhají při povodních, vysoce ocenil. Bojovníci za svobodu podle něj nevymírají, naopak: právě vojáci nyní působící v misích jsou podle Zemana bojovníci za svobodu. "Ano, velice dobře vím, že tato účast je někdy zlehčována, že tito vojáci jsou dokonce nazýváni žoldáky," podotkl prezident. Zeman si jejich práce ale naopak váží. Čeští vojáci v Afghánistánu podle něj tisíce kilometrů od českých hranic bojují "i za naši svobodu" proti mezinárodnímu terorismu. V souvislosti s českými vojáky podle Zemana někdy zní námitka, proč by měli bojovat v zemi, o které v ČR nikdo nic neví. "Dovolte mi, abych vám citoval jiný výrok: 'Proč máme bojovat za zemi, kterou vůbec neznáme?'," připomněl ale prezident slova někdejšího britského premiéra Neville Chamberlaina z roku 1938 na adresu tehdejšího nacistickým Německem ohroženého Československa.

ČR byla opět proti zařazení Hizballáhu mezi teroristické skupiny

Česká republika se spolu s několika dalšími zeměmi Evropské unie ve středu v Bruselu opět postavila proti tomu, aby EU zařadila libanonský Hizballáh na seznam teroristických organizací. Uvedl to bruselský web EUobserver a potvrdila to mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Podle diplomatických zdrojů vedly na setkání protiteroristických zdrojů opozici Rakousko a Česká republika. Výhrady vůči britské iniciativě údajně vyjádřily i Irsko, Itálie a Polsko. Podle Grohové česká opozice souvisí především s obavou z destabilizace regionu vzhledem k tomu, že Hizballáh je v libanonské vládě. Je prý také těžko rozlišit vojenské křídlo od celého Hizballáhu. Britové navrhují, aby bylo na černou listinu zařazeno právě vojenské křídlo Hizballáhu. Grohová zdůraznila, že "Česká republika samozřejmě odsuzuje metody a ideologii Hizballáhu".

Skupina poslanců chce podpořit české školy v zahraničí

Skupina poslanců včetně ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) chce podpořit české školy v zahraničí. Podle navrhované novely školského zákona by mimo jiné měly zaručené financování z českého státního rozpočtu. Skupina poslanců z TOP 09, ČSSD, ODS a LIDEM vychází z toho, že v zahraničí žijí zhruba dva miliony českých občanů. Poukazují na české školy v cizině, které koordinuje sdružení Česká škola bez hranic a jichž je nyní podle důvodové zprávy devět. Jsou financovány z darů i ministerstvem školství, Česká centra a zastupitelské úřady jim poskytují prostory.

Novela by uzákonila "vzdělávací zařízení v zahraničí", definovala by je jako právnickou osobu, která zajišťuje udržení českého kulturního dědictví v cizině. Jejich činnost by byla z poloviny financována ze státního rozpočtu podle výdajů v předchozím roce. V případě, že by vznikla nová škola, by tedy stát nemusel přispívat první rok jejího provozu. Poslanci předpokládají, že roční výdaj ze státního rozpočtu by byl nyní asi desetimilionový. S poukazem na plánovaný rozvoj českých škol bez hranic očekávají, že náklady by do čtyř let vzrostly zhruba na dvojnásobek. Z Evropského parlamentu se však už ozývá zpochybňování dohody.

Senát schválil možnost státu čerpat peníze ze státních podniků

Státní rozpočet bude zřejmě moci odčerpat až miliardy korun ročně ze státních podniků. Aktuálně se to bude týkat hlavně Lesů ČR. Umožní to vládní novela zákona o státním podniku, kterou přijal Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Dosavadní právní úprava použití peněz ze státního podniku ve prospěch státního rozpočtu neumožňovala. Stát by v situaci, která ho nutí k úsporám, neměl podle vlády jen pasivně přihlížet, jak některé jeho podniky prosperují a na úsporných opatřeních se nepodílejí. Podle vlády prosperují třeba jen díky ekonomickým výhodám vyplývajícím z jejich ještě mnohdy téměř monopolního postavení na trhu. V Česku funguje 25 ekonomicky aktivních státních podniků. Navrhovaná úprava se podle materiálu vedle Lesů ČR dotkne pěti dalších státních firem. Jsou jimi Státní tiskárna cenin, Česká pošta, Řízení letového provozu, Vojenské lesy a statky a národní podnik Budějovický Budvar.

Senát schválil převod zbytku peněz na restituce do rozpočtu

Senát schválil novelu zákona o restitucích, která umožní převést z účtu určeného na nápravu některých majetkových křivd do státního rozpočtu zhruba 180 milionů korun. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Předloha je podle dřívějšího vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) čistě technická a uvádí, jak naložit se zbytkovým účtem. Vznikl tím, že oprávněné osoby, které dostaly výrazně zhodnocené stavby, doplácely rozdíl.

Část odvodů ze sázek dostane olympijský výbor

Část odvodů z kurzových sázek a číselných loterií asi dostane přímo Český olympijský výbor (ČOV) na podporu sportu. Počítá s tím poslanecká novela loterijního zákona, kterou Senát schválil. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Norma neměla u senátorů jednoznačnou podporu. U kurzových sázek a číselných loterií se odvody mají podle novely snížit o stanovenou slevu, která nesmí překročit čtvrtinu odvodů. Odvody by se tak měly snížit z 20 na 15 procent a zbylých pět procent by provozovatelé her měli podle již dříve uzavřené dohody poskytnout jako dar ČOV na sport. Podle odhadů by takto olympijský výbor mohl získat ročně 320 až 400 milionů korun.

ČNB bude nově pečovat i o fungování finančního systému

Česká národní banka má nově pečovat o finanční stabilitu a bezpečné fungování finančního systému v Česku. Umožní jí to novela zákona o ČNB, kterou přijal Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky. Norma rovněž svěřuje ČNB do vlastnictví devizové rezervy státu v objemu zhruba 800 miliard korun, které má centrální banka zatím pouze ve své správě. Navrhované opatření má podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) zabránit jakékoli budoucí vládě, aby rezervy využila pro naplnění priorit své politiky. Cílem novely je rozšířit hlavní cíl ČNB, kterým je péče o cenovou stabilitu. Centrální banka by tak měla nově podporovat i obecné hospodářské politiky EU se záměrem přispět k dosažení cílů unie. Tento požadavek se dostal do zákona ještě před vstupem do EU, měl ale odloženou účinnost. Dosud musela centrální banka informovat veřejnost nejméně jednou za tři měsíce o měnovém vývoji. Nově se doplňuje ustanovení, že to musí dělat například prostřednictvím internetu.

Evropský parlament se s vládami dohodl na rozpočtovém plánu

Zástupci Evropského parlamentu a členských zemí Evropské unie se shodli na hlavních bodech rozpočtového plánu pro období 2014-2020. Oznámil to v Bruselu irský vicepremiér Eamon Gilmore, jehož země nyní předsedá EU. Spor o rozpočet, který počítá s výdaji kolem bilionu eur (25,7 bilionu korun), se vlekl několik měsíců. Podle nynější dohody se budou moci nevyužité peníze přesouvat z roku na rok za dodržení určitých podmínek, řekl Gilmore, který vedl jednání za členské země. Stejně tak Evropská komise bude muset v roce 2016 předložit hodnotící zprávu o rozpočtovém plánu. Europoslanci také podmiňují schválení sedmiletého rozpočtového plánu doplněním 11 miliard eur do letošního rozpočtu, aby unie neskončila v deficitu. Členské státy zatím souhlasily se 7,2 miliardami eur, které by měly být doplněny později. Irské předsednictví a Evropský parlament se dohodly také na posílení Fondu solidarity, který pomáhá s náhradami škod při živelních a dalších katastrofách, jako byly letošní záplavy ve střední Evropě, včetně ČR.

Výborný ústavním soudce nebude, Rychetský, Šimáčková a David ano

Miloslav Výborný se znovu ústavním soudcem nestane. Senát v tajné volbě nedal souhlas s jeho jmenováním, chyběl k tomu jediný hlas. Prezidentovi Miloši Zemanovi naopak Senát schválil kandidaturu předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, soudkyně Nejvyššího správního soudu Kateřiny Šimáčkové a soudce Nejvyššího soudu Ludvíka Davida. Zeman, který přišel do Senátu svou nominaci zdůvodnit, na výsledek hlasování nevyčkal a ze sídla horní komory odjel ještě před volbou. Někdejší ministr obrany, předseda Legislativní rady vlády a šéf sněmovního ústavně právního výboru za KDU-ČSL Výborný byl ústavním soudcem do začátku letošního června, podílel se mimo jiné na zamítnutí levicové ústavní stížnosti na církevní restituce, což mu někteří levicoví senátoři připomenuli.

Podle očekávání zvolili zastupitelé do čela Prahy Tomáše Hudečka

Pražským primátorem se podle očekávání stal čtyřiatřicetiletý Tomáš Hudeček (TOP 09), který byl dosud pověřený řízením města. Byl jediným kandidátem. V tajné volbě mu dalo hlas 36 zastupitelů, pravděpodobně z TOP 09 a ČSSD. Ve funkci vystřídal nedávno odvolaného Bohuslava Svobodu (ODS). Hudeček povede jednobarevnou radu, která má vyjednanou podporu od ČSSD. Pokusy uzavřít novou koaliční smlouvu s ODS už dřív ztroskotaly. Hudeček původně primátorské křeslo odmítal. Situace se ale změnila v průběhu nedávných povodní, po nichž oznámil, že by v případě stranické podpory kandidaturu přijal. Podporu získal od šéfa strany Karla Schwarzenberga i od klubu zastupitelů. Sociální demokraté a TOP 09 uzavřeli tento týden dohodu o spolupráci.

Do diskuse před samotnou volbou se zapojila řada občanů, zastupitelů hlavního města včetně bývalého primátora Bohuslava Svobody (ODS) i komunálních politiků. Svoboda řekl, že lituje rozpadu koalice TOP 09 a ODS v Praze. Prý závidí vládní koalici TOP 09, ODS a LIDEM, že dokázala překonat rozpory a domluvit se na důležitých tématech. Část řečníků zároveň upozornila na to, že nynější radní za TOP 09 včetně Hudečka jsou obviněni policií kvůli kauze opencard.

Praha rozdělila 225 milionů z hazardu

Pražští zastupitelé hlasy TOP 09 a ČSSD schválili přerozdělení téměř 225 milionů korun získaných z hracích automatů a loterií. Z výherních automatů získala Praha od ledna do dubna více než 176 milionů korun, z loterií skoro 49 milionů. Polovinu zisku z výherních automatů dostanou městské části. Podle stejných pravidel rozdělovala Praha peníze z hazardu i v loňském roce. Systém ale vyvolal nesouhlasné reakce. Ty radnice, které se snaží počet heren snižovat, dostávají totiž od města méně prostředků než městské části, které hazard tolerují. Podle kritiků tak magistrát radnice nemotivuje k tomu, aby počet heren snižovaly.

Povodeň v Praze napáchala škodu za téměř dvě miliardy korun

Červnová povodeň napáchala v Praze škodu blížící se dvěma miliardám korun. Nejvíc škod způsobily záplavy na kanalizaci, poničily silnice i zoo, řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Pražské vodovody a kanalizace vyčíslily škodu na pražském potrubí na miliardu korun, řekl Hudeček. Jednotlivé městské části odhadly škody na 334 milionů korun. Pro ně schválili na úterním jednání radní hlavního města dotaci ve výši sedmi milionů korun. Město bude chtít na opravy silnic získat dotace od státu i EU. S velkou vodou se potýkala také trojská zoologická zahrada, tady voda napáchala škody za zhruba 160 milionů korun. Voda zatopila spodní část zahrady a zvířata musela být evakuována. Zatím jsou škody vyčísleny jen zčásti, další ztráty v souvislosti s povodní budou upřesněny.

Kraje přispěly na likvidaci škod po povodních osmi miliony

Kraje přispěly na povodňovou pomoc postiženým oblastem celkovou částkou osmi milionů korun. Peníze budou rozděleny mezi 45 nejvíce vodou zasažených obcí v Čechách a dvě krajská povodňová konta. Novinářům to řekl předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj povodně ukázaly, že by pomoc postiženým mohla být efektivnější. Zatím je prý příliš administrativně náročná. Hejtman uvedl, že komplikovaná legislativa zpomaluje poskytování peněžité pomoci postiženým oblastem z ministerstva financí. O věci chtěli hejtmani jednat počátkem týdne s Petrem Nečasem (ODS), který ale rezignoval na premiérský post. Podle hejtmanů může v krizové situaci učinit nejdůležitější úkony hejtman nebo rada kraje a zastupitelstvo by jejich kroky mohlo "dodatečně posvětit". Hašek ocenil práci hasičů a armády na odstraňování následků povodní.

Povodně podle stavařů přinesou stavebnictví deset miliard korun

Nedávné povodně by českému stavebnictví mohly přinést až deset miliard korun na novou výstavbu a opravy poničených staveb. Tyto peníze však budou investovány až v průběhu několika následujících let. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research, kterého se zúčastnilo více než 100 významných stavebních firem. Podle zkušeností ředitelů stavebních společností z povodní v roce 2002 se do stavebnictví dostane minimálně 40 až 50 procent z celkových prostředků investovaných na nápravy škod po povodních a dále pak ještě dodatečné prostředky díky pracím na zlepšování protipovodňových opatření. "Pro sektor se ale jedná jen o dvě až tři procenta jeho celoročního obratu, navíc se investice rozdělí do více let, to znamená, že tyto investice pokles sektoru nezastaví, ale mohly by jej alespoň přibrzdit," poznamenal ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. České stavebnictví je už pět let v recesi, jen v dubnu meziročně kleslo o dalších 11,4 procenta. Ve srovnání s rokem 2008 je stavební výroba níže o 37 procent.

U státních maturit propadlo 16,4 pct. žáků, nejméně za tři roky

U státních maturit propadlo 16,4 procenta žáků. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnilo ministerstvo školství. Jedná se o studenty, kteří letos skládali maturitu poprvé a ke zkouškám se dostavili. Žáků, kteří propadli, je nejméně za tři roky, co se jednotné zkoušky konají, letos ale byla zrušena vyšší úroveň zkoušek. V matematice se žáci zhoršili a dopadla nejhůř, v češtině a cizích jazycích se naopak zlepšili. Největší neúspěšnost vykazují tradičně nástavbové a učňovské obory, kde z maturujících v řádném termínu propadlo 39, respektive 31 procent žáků. Naopak na gymnáziích propadlo jen 2,5 procenta studentů.

V Černé Hoře se zabil pádem do rokle český turista

Pádem do rokle u kláštera Morača na východě Černé Hory se zabil český turista. Na svém serveru o tom informoval černohorský list Vijesti. Podle deníku se neštěstí stalo na stezce mezi vodopádem Svetigora a motelem nedaleko kláštera stojícího u kaňonu řeky Morača. Podle neoficiálních informací 54letý muž uklouzl ve snaze udělat co nejatraktivnější záběr a spadl do rokle hluboké 50 metrů.

V Předměřicích našli tělo vodáka, který se převrhl na řece Metuji

Na jezu v Předměřicích nad Labem našel zaměstnanec elektrárny tělo vodáka, který se 2. června převrhl s lodí na rozvodněné Metuji u Nového Města na Náchodsku. Sdělila to mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková s tím, že byla nařízená soudní pitva, která by mohla objasnit příčinu a dobu smrti. Podle informací ministerstva vnitra z letošního 18. června při letošních záplavách zemřelo 13 lidí, mezi nimi několik vodáků.

Kauza Sigmy a Bohemians definitivně končí, soud potvrdil zproštění

Korupční kauza mezi fotbalovými celky Sigmou Olomouc a Bohemians Praha definitivně skončila. Olomoucký krajský soud potvrdil zprošťující rozsudek okresního soudu, proti kterému se odvolal státní zástupce. Před soudem se z podplácení zodpovídal olomoucký brankář Petr Drobisz, někdejší hráči střížkovského týmu Miroslav Obermajer a David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr podle obžaloby úplatek přijali. Podle okresního soudu ke korupci došlo, vina aktérů se však neprokázala.

Klaus zveřejnil na webu karikaturu homosexuálních rodin s dětmi

Bývalý prezident Václav Klaus zveřejnil na svém webu karikaturu s takzvanými duhovými rodinami. Děvčátko se na ní ptá, který z jeho dvou homosexuálních otců je jeho matka. Podobně se dotazuje i syn páru lesbických matek, kdo z nich je jeho otec. Klaus je odpůrce registrovaného partnerství i adopcí homosexuály, kterou ale zákon registrovaným zakazuje. Podle Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) exprezident jen posiluje stereotypy. "Nás těší, že toto téma je natolik zajímavé, že se jím bývalý prezident zabývá. Bohužel ale jen reprodukuje stereotypy, které se nezakládají na pravdě. Mrzí nás, že si o tom nic nezjistil a neseznámil se s výzkumy," řekl sociolog Zdeněk Sloboda z PROUDu. Podle něj zjištění psychologů i sociologů ukázala, že děti dvou matek či dvou otců nemají s určením role svých rodičů problém.

Policie viní tři desítky lidí z šíření dětské pornografie

Policie odhalila při akci s krycím názvem Klára rozsáhlý případ šíření dětské pornografie přes internet. Stíhá 32 lidí z celé země, dalších osm zřejmě ještě bude obviněno. Podezřelí jsou i dva policisté, z nichž jeden je už vazebně stíhán, a jeden občanský zaměstnanec policie. Sdělila to mluvčí středočeské policie Soňa Budská. Do zatýkání se ve středu zapojily desítky kriminalistů z deseti krajů a příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů. Zadrželi 27 lidí a provedli 46 domovních prohlídek, při nichž zabavili 85 počítačů a notebooků, 31 harddisků, deset fotoaparátů, 25 mobilních telefonů, 53 flashdisků a 50 dalších paměťových karet, kolem 1500 nosičů CD, DVD a VHS, fotografie a knihy. Kriminalisté se dostali na stopu obviněným už před dvěma lety.

Na konferenci festivalu reSITE budou mluvit světoví architekti

Urbanistické workshopy, snídaně se světovými architekty, ale i tango v parku, cyklojízdy nebo toulky Prahou nabídne od pátku do neděle festival reSITE. Festival oživí několik míst v metropoli, festivalový pavilon vyroste například na Karlově náměstí. Představí se v něm světoví architekti, kteří se specializují na budoucnost světových metropolí. Španěl Ginés Garrida představí projekt, který proměnil dálnici v Madridu na obrovský veřejný park. Architektka Maria Aiolová z futuristického newyorského studia Terreform One zase uvede provokativní vize, jak by mohla vypadat města v roce 2100.

Oscarový animátor Jan Pinkava slaví padesátiny

Americký animátor a režisér českého původu Jan Pinkava, který oslaví 21. června padesátiny, získal nejprestižnější filmové ocenění Oscara v roce 1998 za čtyřminutový snímek Geriho hra. Pinkava poté pracoval mimo jiné v americkém studiu Pixar, kde se spolupodílel na tvorbě celovečerních animovaných filmů. Otcem pražského rodáka byl významný český básník a spisovatel Václav Pinkava (píšící pod jménem Jan Křesadlo). Spolu s rodiči emigroval v roce 1969 do Velké Británie. V roce 1980 vyhrál celostátní soutěž BBC svým animovaným filmem Duha. Vystudoval informatiku na Waleské univerzitě, poté se začal věnovat počítačové animaci profesionálně. V roce 1993 se přestěhoval do USA a nastoupil do studia Pixar. Po úspěchu Geriho hry se v Pixaru věnoval kupříkladu celovečerního filmu Ratatouille o krysákovi, který se chce stát kuchařem v Paříži. Pixar opustil koncem roku 2006 a poté pracoval na dalších filmech. V roce 2006 byl ve Zlíně členem poroty filmového festivalu hodnotící animované filmy.

Kupkův obraz se v Londýně prodal za téměř 50 milionů korun

Obraz českého malíře Františka Kupky nazvaný Étude sur Fond Rouge se v dražbě londýnské aukční síně Sotheby´s prodal za 1,65 milionu liber (49,5 milionů korun). Cena obrazu se přitom odhadovala nejvýše na milion liber. Kupkovo plátno se prodalo v rámci večerní prestižní aukce impresionistického a moderního umění, při níž jdou do prodeje rovněž ceněné obrazy Pabla Picassa, Claude Moneta či Salvadora Dalího. Kupkovy obrazy jsou nejdráže prodávanými díly českého umělce.

Tři díla Emila Filly se v Londýně prodala za více, než se čekalo

Obraz českého malíře Emila Filly Truchlící žena se na dražbě moderního umění v londýnské aukční síni Sotheby's prodal za 254.500 liber (7,7 milionu korun). Odhadní cena byla přitom o více než 100.000 liber nižší. Za více, než se čekalo, se prodala i další dvě Fillova díla. Jako první z pláten známého českého malíře se dražil olej Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce. Jeho nový majitel ho získal za 80.500 liber (2,4 milionu korun). Druhý v pořadí se prodával obraz Truchlící žena a po něm olej a písek na plátně Zátiší s mrtvým ptákem. Poslední dílo se vydražilo za 146.500 liber (4,4 milionu korun).

Bobby McFerrin si zcela získal Pražany na koncertu v Rudolfinu

Bouřlivý potlesk a hvizdot, které provázejí spíš rockové koncerty, zněly vyprodaným Rudolfinem na koncertu zpěváka Bobbyho McFerrina. Slavný instrumentalista si získal posluchače a naprosto proměnil atmosféru vyprodané Dvořákovy síně. McFerrin zde vystoupil se svým jazzovým kvintetem a čtyřmi hráči České filharmonie, která jej do Prahy pozvala. Na závěr zvedl nadšené publikum dvakrát ze sedadel. Pražany čekají ještě dva koncerty, nabídnou zcela odlišný repertoár. Páteční vystoupení bude navíc pod širým nebem na Staroměstském náměstí.

Rozhlas kvůli povodním prodloužil výstavu v ulicích Prahy

Český rozhlas kvůli povodním na začátku měsíce o týden prodloužil výstavu, která se u příležitosti 90 let rozhlasového vysílání koná v ulicích Prahy. Nabízí pohled na nejdůležitější milníky minulého století, v nichž rozhlas často hrál významnou roli, informoval mluvčí rozhlasu Jakub Čížek. Původně měla akce končit v neděli 23. června. Projekt nabízí pohled na 12 historických událostí na řadě míst v historickém centru Prahy, a to prostřednictvím textů, fotografií a na vybraných místech také archivních zvukových ukázek. Výstavu doprovází také soutěž ve pro dospělé a pro děti. Český rozhlas akci připravil ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a sdružením Post Bellum za přispění Národního muzea.

Proboštův betlém se přestěhoval do nového muzea betlémů

Vyřezávaný Proboštův betlém se přestěhoval do nové budovy Třebechovického muzea betlémů. V následujících týdnech by měli restaurátoři betlém sestavit a postupně zprovoznit. Muzeum by mělo být pro veřejnost otevřené od 6. září. Řekl to třebechovický starosta Jiří Němec. Podle starosty město společně s muzeem shání peníze na generální opravu vzácné památky. "Tam jsou zatím jen hrubé odhady, mohlo by jít o deset až 15 milionů korun, časově by to mohlo trvat rok až rok a půl. Začínáme se rozhlížet po prostředcích z unie, protože město na to nemá peníze," řekl Němec.Přes sto let starý betlém má zhruba 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek. Jednapadesát z nich se pohybuje při práci a dalších 120 jezdí na několika pohyblivých pásech.Muzeum má ve svých sbírkách na tři stovky betlémů z různých materiálů a různého stáří.

Pražský literární dům připomene Lenku Reinerovou

Vzpomínkový večer na spisovatelku Lenku Reinerovou uspořádá 25. června Pražský literární dům autorů německého jazyka. Poslední německy píšící pražská spisovatelka, která zemřela 27. června před pěti lety ve věku 92 let, patřila k zakladatelům této instituce. Hosty germanistky Viery Glosikové budou dlouholetá lektorka nakladatelství Aufbau Angela Drescherová, která spolupracovala na vydávání knih Lenky Reinerové, a Joachim Dvořák, český vydavatel jejích knih. Lenka Reinerová se narodila v roce 1916 ve smíšené česko-německé rodině. Pracovala jako novinářka, roku 1939 musela kvůli svému židovskému původu a politickému přesvědčení uprchnout do Francie, poté přes Maroko emigrovala do Mexika. Po válce se vrátila do Evropy, žila v Bělehradě a od roku 1948 v Praze. Živila se jako překladatelka. K českým čtenářům se její tvorba dostala až v 90. letech, kdy nakladatelství Labyrint začalo vydávat její knihy. V nich často vzpomínala na pražské přátele a známé: Franze Kafku, Maxe Broda, Jaroslava Foglara, Eduarda Goldstückera a zejména "zuřivého reportéra" Egona Erwina Kische.

Sport

Martina Sáblíková se v Nové Dubnici stala potřetí v kariéře vítězkou individuální časovky na mistrovství republiky v silniční cyklistice. Rychlobruslařská hvězda v závodě na 20,5 kilometru své soupeřky deklasovala, druhá v pořadí Katarína Hranaiová na ni ztratila téměř 51 vteřin.

Nově zvolený výkonný výbor Fotbalové asociace ČR zasedání jmenoval předsedu disciplinární komise a komise rozhodčích. Sudí dál povede bývalá ligová rozhodčí Dagmar Damková, šéfem disciplinárky bude nově Richard Baček, právník společnosti Siemens.

Osmá tenistka světa Petra Kvitová prohrála v Eastbourne s Belgičankou Yaninou Wickmayerovou 6:3, 4:6, 5:7 a vypadla ve druhém kole. Pro tenistku Lucii Šafářovou skončila generálka na Wimbledon na turnaji ve čtvrtfinále. Česka hráčka prohrála s Američankou Jamie Hamptonovou po setech 6:3, 6:7 a 4:6.

Tři české tenistky postoupily z kvalifikace do grandslamového Wimbledonu. Účast na trávě v All England Clubu si na dvorcích v Roehamptonu, kde se kvalifikace tradičně hraje, zajistily Petra Cetkovská, Barbora Záhlavová-Strýcová a v utkání přerušeném deštěm i Eva Birnerová.

Tenistovi Janu Hernychovi se nepodařilo postoupit do semifinále turnaje v Hertogenboschi. Aktuálně 228. hráč světa ve čtvrtfinále na trávě v Nizozemsku prohrál 4:6 a 1:6 s Guillermem Garcíou-Lópezem ze Španělska.

Třikrát se letos pokoušel skokan o tyči Jan Kudlička o český rekord, povedlo se mu to ale až na čtvrtý pokus. Jeho výkon světové úrovně 583 cm však nemůže být zanesen do historických tabulek, neboť padl na Pražské tyčce, která byla na Václavském náměstí pouze exhibičním závodem. Mezi ženami vyhrála Jiřina Svobodová za skok 445 cm. Kudlička se alespoň stal nejlepším českým tyčkařem historie.

Hokejisté Chicaga sice ve čtvrtém finále play off zámořské NHL promarnili dvoubrankové vedení, ale nakonec porazili domácí Boston 6:5 v prodloužení a vyrovnali tak stav série na 2:2. Dramatickou bitvu rozhodl v čase 69:51 obránce Brent Seabrook. Hodně vidět byli na obou stranách čeští i slovenští hokejisté - bodovalo jich všech sedm, kteří letošní finále hrají. Domácí Jaromír Jágr nastoupil k 200. utkání v play off NHL, což se mu podařilo jakožto 19. hráči historie, a připsal si dvě asistence. Další bod přidal na konto i lídr kanadského bodování letošních vyřazovacích bojů David Krejčí. Pátý duel se odehraje v noci na neděli SELČ v Chicagu.

Tenista Radek Štěpánek se po třech letech manželství rozvádí s bývalou sedmou hráčkou světa Nicole Vaidišovou. Zprávu potvrdil Karel Tejkal, mluvčí daviscupového týmu. Štěpánek s Vaidišovou měli církevní obřad v katedrále sv. Víta na Pražském hradě v červenci 2010 a přihlížela mu řada osobností. Ze světa sportu nechyběl třeba hokejista Jaromír Jágr.

Počasí v pátek:

V Česku padaly stoleté teplotní rekordy, dosažení maximálních teplot hlásilo zhruba 70 stanic. Nejtepleji bylo v Praze-Karlově, 36,5 stupně Celsia, "Ze 140 stanic měřících déle než 30 let padl rekord asi na polovině," uvedl pracovník Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bylo v Praze, Středočeském, Jihočeském a Moravskoslezském kraji. V Karlově byl překonán rekord z roku 2002 o celé dva stupně. V pátek bude v ČR polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 27 až 31 stupňů.

20-06-2013