Denní souhrn zpráv Zprávy

21-06-2013

Prezident Zeman zahájil schůzky kvůli řešení vládní krize

Prezident Miloš Zeman v pátek v Lánech zahájil sérii jednání se zástupci sněmovních stran o možném řešení vládní krize. Zástupci ODS mu představili svoji kandidátku na premiérku, kterou je šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Zároveň se ale přiostřila debata mezi dosavadními koaličními partnery. TOP 09 na jednání předsednictva podpořila kandidaturu Němcové na premiérku, po ODS ale chce do neděle svolání koaliční schůzky, na které chce slyšet návrh na obsazení postu šéfa Sněmovny po Němcové. Zeman po poledni jednal s Němcovou a současným šéfem ODS Martinem Kubou. Podle občanských demokratů byla schůzka konstruktivní, prezident ale chce svůj názor na řešení situace po rezignaci premiéra Petra Nečase oznámit až poté, co se během víkendu sejde se všemi zástupci stran zastoupených ve Sněmovně.

Na nové vládě by se chtěli znovu dohodnout současní koaliční partneři z ODS, TOP 09 a LIDEM. Ministr Schwarzenberg míní, že by bylo dobré, aby měla koalice vše vyřešené do úterka. Tento den chce veřejnost se svým pohledem na politickou krizi seznámit prezident Zeman. Koalice hledá, zda může dál vládnout poté, co premiér Nečas v pondělí rezignoval v důsledku skandálu s korupcí a zneužitím tajné služby. Ve vazbě je jeho blízká spolupracovnice Jana Nagyová, několik bývalých poslanců ODS a další osoby. Opozice žádá předčasné volby.

Většina lidí si přeje předčasné volby, ukázal průzkum pro ČRo

Většina lidí v Česku vidí jako cestu ven ze současné vládní krize předčasné volby. Pokud by se politici na rozpuštění Sněmovny nedohodli, pak je většina Čechů pro úřednický kabinet. Jako případného premiéra z řad politických stran by nejvíce lidí rádo vidělo šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku a předsedkyni Sněmovny a místopředsedkyni ODS Miroslavu Němcovou. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Předčasné volby si podle výsledků průzkumu přeje 55 procent dotázaných, 37 procent preferuje sestavení vlády, která ČR dovede do řádných voleb v příštím roce.

Většina žádající předčasné volby není podle sociologa agentury Median Daniela Prokopa jen důsledkem kauzy premiérovy blízké spolupracovnice Jany Nagyové, kvůli které předseda vlády Petr Nečas (ODS) podal demisi. "Protože třeba před měsícem, kdy tato kauza ještě nebyla na světě, tak stejně polovina lidí preferovala ukončení činnosti vlády a konání předčasných voleb. Hodně to vychází z obecné nedůvěry a averze vůči vládě, která je hlubší než současná krize," uvedl Prokop.

ODS se po aféře propadla na dosavadní dno, volby by vyhrála ČSSD

Podpora ODS se po nynější aféře kolem šéfky kabinetu odstupujícího premiéra Petra Nečase propadla na dosavadní dno, podle průzkumu agentury ppm factum by ji volilo jen osm procent. Strana má nejmenší podporu, jakou kdy měla. ČSSD by s přehledem vyhrála volby. S druhými komunisty by ve Sněmovně dala dohromady 119 poslanců, vyplývá z průzkumu agentury z posledního týdne, který novinářům představil Jan Herzmann. Kdyby se teď konaly volby, obsadila by ODS ve Sněmovně 18 křesel. TOP 09 by jich měla 37. Získala by 15 procent hlasů. Podle Herzmanna se tak zdá, že tato strana kvůli nynějšímu skandálu zatím neutrpěla. LIDEM a Věci veřejné by nepřekročily pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do dolní komory. V dolní komoře by usedli ještě lidovci. Volilo by je 7,5 procenta lidí.

MfD: Policie zkoumá vazby podnikatelů Rittiga a Janouška na státní podniky

Detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zajímá napojení podnikatelů Ivo Rittiga a Romana Janouška na zakázky státních podniků a následné vyvádění peněz na zahraniční konta, částky jdou do desítek milionů korun. V případě Rittiga jim jde o zakázky od Lesů ČR, u Janouška o projekty Povodí Vltavy. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD), která údaje získala z dokumentů vydaných ostravským soudem.

Štěch a Antl chtějí nechat přezkoumat postup Nečase při amnesti

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a senátor a někdejší žalobce Miroslav Antl (za ČSSD) trvají na tom, že premiér Petr Nečas překročil svou pravomoc, když novoroční amnestii exprezidenta Václava Klause nenechal před svým podpisem projednat vládou. Podezírají ho, že tak zneužil pravomoc úřední osoby. Rozhodli se proto požádat o přezkum rozhodnutí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které v dubnu jejich trestní oznámení odložilo. Žalobci z Prahy 1 o odložení Štěchova a Antlova podání rozhodli kvůli tomu, že "zákon striktně neukládá, aby předseda vlády projednával záležitosti tohoto obsahu s vládou".

Šéf žalobců podal dovolání v úplatkářské kauze Bárty a Škárky

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) podalo dovolání k Nejvyššímu soudu v kauze předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a poslance Jaroslava Škárky. Podle šéfa NSZ Pavla Zemana soudy nepostupovaly správně, když oba zprostily obžaloby z podplácení a přijetí úplatku. Řekla to mluvčí žalobce Helena Markusová. Soudy měly podle Zemana Bártu shledat vinným z podplácení a Škárku z poškozování cizích práv. Bárta uvedl, že se informaci o kroku NSZ dozvěděl z médií. "Do té doby, než se seznámím s obsahem dovolání, nemohu se vyjadřovat více než jen v duchu, že je správné využít všech institutů k posouzení celé věci," sdělil v sms zprávě. Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170.000 a 500.000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Ministr Kalousek na sebe podá trestní oznámení kvůli pozvání na večeři

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) senátorům řekl, že na sebe chce podat trestní oznámení kvůli korupci. Kolegové z vlády mu prý slíbili pozvání na večeři, když za ně na schůzi Senátu uvede jejich body a návrhy zákonů, což vyhodnotil jako korupční jednání. Kalousek tím narážel na nynější kauzu exposlanců ODS, kteří se podle policie dopustili korupce tím, že se vzdali poslaneckých mandátů a přijali za to místa ve vedení firem se státní účastí. U senátorů se jeho vystoupení s pochopením nesetkalo. Senátor ČSSD Jiří Dienstbier ho vyzval, aby se zdržel arogantního zlehčování situace.

Bývalí manažeři MUS podali trestní oznámení na Pudila s Bobelou

Čtyři bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) podali trestní oznámení pro podvod na firmu Czech Coal Services a dva bývalé spolumajitele stejnojmenného holdingu - Petra Pudila a Vasila Bobelu. Sdělila to právní zástupkyně exmanažerů MUS Karolina Zelenková. V trestním oznámení tvrdí, že si Czech Coal Services v případu Mostecké uhelné společnosti nárokuje neprávem odškodné 6,3 miliardy korun. Trestní oznámení podali bývalí manažeři MUS Jiří Diviš, Marek Čmejla, Antonín Koláček a Petr Kraus. Všichni čtyři čelí u soudu ve švýcarské Bellinzoně obžalobě z podvodů a praní špinavých peněz. K ní se připojila i následnická firma Czech Coal Services a dva ze tří někdejších členů představenstva, Vasil Bobela a Petr Pudil. Vzniklou škodu vyčíslili na 6,3 miliardy korun. Bobela a Pudil na konci roku 2010 své pětiprocentní podíly prodali Pavlu Tykačovi.

Věznění zákonodárci budou bez platu a náhrad, schválil to Senát

Věznění zákonodárci s největší pravděpodobností ztratí nárok na plat, náhrady a další benefity, jako je například kancelář v jejich regionech. Změnu přinese novela zákona o platech ústavních činitelů, kterou schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Předloha by se mohla aktuálně týkat poslance Romana Pekárka (dříve ODS), kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci. Podle něj také dostala neformální název "Lex Pekárek". Předkladatelé novely z řad občanských demokratů změnu zákona zdůvodnili tím, že zákonodárci ve vězení nemohou řádně vykonávat svůj mandát.

Senát schválil irskou výjimku z lisabonské smlouvy

Senát schválil jednomyslně irskou výjimku z lisabonské smlouvy, která ostrovnímu státu Evropské unie zajistí zachování neutrality či národní svrchovanost nad daněmi nebo potraty. Horní komora tak dnes výjimku schválila více než potřebnou ústavní většinou. Souhlas ještě musí stvrdit Sněmovna, která zatím výjimku podpořila pouze v květnovém úvodním kole projednávání.

Exsenátorka Rippelová se nestane inspektorkou ochrany soukromí

Bývalá senátorka Jiřina Rippelová (dříve ČSSD) nezískala v Senátu dost hlasů, aby se stala inspektorkou Úřadu pro ochranu osobních údajů. V prvním kole tajné volby obdržela jen 27 z 66 odevzdaných hlasů, osm hlasů bylo neplatných. Oznámil to předseda senátní volební komise Tomáš Kladívko. Rippelová bude mít šanci ještě ve druhém volebním kole, které se uskuteční zřejmě v rámci pokračování schůze Senátu příští týden. Někdejší předsedkyně senátní ústavní komise Rippelová byla jedinou kandidátkou. Senátorský klub sociální demokracie, která má v horní komoře většinu, dal původně přednost svému členovi a někdejšímu předsedovi Sněmovny Miloslavu Vlčkovi (ČSSD). Poté, co sociálním demokratům prezident Miloš Zeman naznačil, že ho v případě zvolení nehodlá jmenovat, Vlčkovu nominaci stáhli.

Předsedou odborů KOVO bude další čtyři roky opět Středula

Předsedou Odborového svazu KOVO bude i další čtyři roky Josef Středula (45). Rozhodl o tom sjezd svazu v Hradci Králové. Středula svaz KOVO, který je se 127.000 členy největším odborovým svazem v zemi, vede od roku 2005. Ze 168 delegátů dalo Středulovi v tajné volbě hlas 112 z nich. Druhý kandidát na šéfa OS KOVO, předseda odborů KOVO v podniku ArcelorMittal Frýdek-Místek Luděk Lúčan, dostal 47 hlasů.

Ministři EU schválili ekonomická doporučení členským zemím unie

Ministři financí Evropské unie schválili ekonomická doporučení jednotlivým členským zemím, včetně České republiky. S doporučeními přišla koncem května Evropská komise. Komise vydává doporučení každý rok. V květnu kritizovala Českou republiku za problémy při využívání evropských fondů a za to, že nepřijala zákon o státní službě. Vyzvala i ke snížení rozdílů ve zdaňování zaměstnanců a živnostníků. Podle ní opakované škrty ve veřejných investicích brzdí oživení. Komise je i pro rychlejší zavádění pozdějšího odchodu do důchodu a jeho vázání na průměrný věk. Žádá i zahrnutí romských děti do předškolní péče. Řada připomínek se objevila už v loňských doporučeních, například pokud jde o změny v daních, důchodovém systému nebo o "co nejrychlejší zavedení zákona o státní službě".

Eurostat: Potraviny v ČR patří v Evropské unii k levnějším

Ceny potravin v České republice se loni nacházely pod průměrem Evropské unie, levněji bylo možné jídlo pořídit jen v pěti členských zemích. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Eurostat. Nejlevnější potraviny byly podle Eurostatu v Polsku, nejdražší v Dánsku. Ceny potravin v České republice dosahovaly 84 procent průměru celé EU. V sousedním Polsku to bylo pouze 61 procent, na Slovensku 87 procent a v Německu 104 procent. Ceny alkoholických nápojů v ČR činily 96 procent průměru EU. Alkohol tak bylo podle Eurostatu možné levněji nakoupit ve všech zemích sousedících s Českem s výjimkou Rakouska.

ČR nepodpořila regulaci tabákových výrobků, EU ho ale schválila

Členské země Evropské unie se i přes nesouhlas České republiky a několika dalších států shodly na přísnější regulaci tabákových výrobků, která by měla omezit počet kuřáků. Dohoda je kompromisem a oslabuje původní návrh Evropské komise. Musí jí ale ještě schválit Evropský parlament. Zatímco komise navrhovala, aby 75 procent obalu krabičky tvořilo varování před následky kouření, nakonec se ministři zdravotnictví EU dohodli na 65 procentech. Stejně tak irské předsednictví odmítlo návrh komise na zákaz cigaret "slim". Pokud jde o prodeje cigaret s příchutí, například mentolu nebo vanilky, mělo by platit přechodné tříleté období. Poté mohou povolit prodej těchto cigaret země, kde tvoří aspoň tři procenta výroby všech cigaret. Ani tyto ústupky nestačily České republice, aby souhlasila, uvedla po jednání náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková. V debatě zmínila obavy z ekonomických dopadů navrhované regulace, která by mohla vést ke ztrátě pracovních míst. Před schůzkou měli odpůrci přísnější regulace dostatek hlasů, aby návrh zablokovali. Nakonec byly proti spolu s ČR ještě Bulharsko, Rumunsko, Polsko, Slovensko a Maďarsko. Celou záležitost má v České republice na starosti ministerstvo zemědělství. Ostatní státy zastupovali s výjimkou Německa ministři zdravotnictví.

ČTÚ trvá na vyhrazení lukrativních kmitočtů pro nového operátora

Český telekomunikační úřad nereagoval na hlavní připomínky nynějších operátorů a v nově připravované aukci vyhradí část nejlukrativnějších kmitočtů pro LTE v pásmu 800 MHz pro nového hráče. Tomu také budou muset operátoři umožnit tzv. národní roaming v nynějších sítích GSM a 3G. Vypořádání připomínek úřad prezentoval telekomunikačním firmám, kompletně jej zveřejní v pondělí. Vyhrazení části cenného pásma považují operátoři za diskriminační a zároveň nepovolenou veřejnou podporu. Telefónica uvedla, že by mohla celou aukci v krajním případě napadnout u soudu. Vodafone a T-Mobile jsou zatím zdrženlivější a chtějí si nejdřív prostudovat vypořádání připomínek, které má přes 220 stran.

Pojišťovny mají nahlášeno 33.000 povodňových škod za 5,7 mld. Kč

Pojišťovny v Česku v souvislosti s červnovou velkou vodou evidují 33.000 nahlášených pojistných událostí za 5,7 miliardy Kč. Podle jejich odhadu naroste objem škod na 8,1 miliardy korun. ČTK to dnes řekla mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová. Likvidátoři pojišťoven již velkou většinu škod prohlédli a klientům vyplatili stovky milionů korun.

Povodňové škody na památkách v Česku jsou nejméně za půl miliardy

Celkové náklady na obnovu památek v České republice, které poškodily červnové záplavy, odhaduje Národní památkový ústav na více než půl miliardy korun. Povodně poškodily 21 státních hradů a zámků, kde je škoda za téměř 188 milionů korun. Na dalších 90 památkových objektech, které nejsou ve správě státu, se škody odhadují na nejméně 299 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí NPÚ Dita Roubíčková.

Do Kunovic dorazili krajané z poničeného texaského městečka West

Do Kunovic na Slovácku dorazila skupina krajanů z texaského městečka West, kde žijí potomci českých přistěhovalců, postiženého v dubnu ničivým výbuchem. Čtyři děti doprovázené manžely Larrym a Kathy Podsednikovými se do země svých předků těšily. V Kunovicích, kam je pozvala starostka Ivana Majíčková, se zúčastní mezinárodního dětského folklorního festivalu. Jared Janek, Daniel Gerik, Mary Kathleen Janeková a Holly Soukupová, jejichž věk se pohybuje od 13 do 16 let, získali příležitost k návštěvě vlasti svých předků vítězstvím v soutěži esejí s názvem "Co znamená být Čech?". Američané dorazili do Česka již ve středu. Prohlédli si Prahu a poté se přesunuli na Slovácko. Přijeli v tričkách s českou vlajkou. Na uvítanou děti dostaly chléb se solí i vdolečky, starostka je pak představila městským zastupitelům, od kterých obdržely drobné dárky. Návštěvu země svých předků, kam se nedostali jejich rodiče ani prarodiče, berou podle svých slov jako "obrovskou poctu".

Vědci z Brna vyvinuli novou unikátní kaskádovou turbínu

Vědci z Vysokého učení technického v Brně vyvinuli novou unikátní kaskádovou vírovou turbínu. Lze ji využít na tocích se spádem do šesti metrů. Vírová turbína je konstrukčně jednodušší než běžné a dá se nainstalovat s nižšími náklady. Výhodou je i vyšší spolehlivost. Vývoj turbíny brněnským vědcům trval dva a půl roku. "Výsledkem je stroj, který má vynikající parametry. Ve světě podobné provedení turbíny zatím nebylo realizováno," uvedl vedoucí týmu vědců František Pochylý. Využití vynálezu v Česku podporuje podle vědců skutečnost, že 52 procent vodní energie se vyrábí na tocích se spádem vyšším než pět metrů.

Pražské gorily se po povodních vrátily do pavilonu

Gorily z pražské zoo se po téměř třech týdnech vrátily z protipovodňové věže do svého pavilonu. Ředitel zoo Miroslav Bobek novinářům řekl, že v sobotu se otevřou pro veřejnost i některé další úseky spodní části zoo, která byla začátkem června zatopena. Gorily by se v budoucnu kvůli vysokému riziku opětovného zaplavení měly přestěhovat do nového pavilonu v horní části zahrady. Bude stát více než 50 milionů korun, jeho vybudování znovu podpořil primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Na jeho stavbu zatím získala zoo ve sbírce a na benefičním koncertě 7,5 milionu korun, další tři miliony korun za třetí městskou část věnovala její starostka Vladislava Hujová. Původně se měly gorily kvůli záplavám načas přestěhovat do zahrady ve Dvoře Králové, jejich pavilon ale nakonec nebyl natolik poškozen.

Magistrála v centru Prahy nepovede tunelem, rozhodli zastupitelé

Zastupitelé hlavního města rozhodli, že Severojižní magistrála definitivně nepovede v centru města tunelem. Zastupitelé vzali na vědomí nesouhlas Prahy 1 a 2 a zastavili pořizování změny územního plánu, která by stavbu tunelů umožnila. Tunely na magistrále měly stát 12 miliard korun a plán na jejich výstavbu vznikl v roce 2008 za exprimátora Pavla Béma (ODS). Zastavení změny schválila na konci dubna rada hlavního města. "Je to z architektonického, dopravního i finančního hlediska nesmyslné. Je to relikt minulosti, na který Praha stejně nemá peníze," řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Město má čtyři studie, z nichž vybere jednu a podle ní bude v budoucnu postupovat. Po magistrále v centru města projede denně až 100.000 aut. Vybudována byla postupně v letech 1973 až 1980.

Zastupitelé v Praze schválili návrh zákona o regulaci prostituce

Pražští zastupitelé schválili návrh zákona o regulaci prostituce, která by se tak stala řádným podnikáním. Prostitutky by musely žádat o povolení, souhlas s činností by musely mít i veřejné domy. Obce by vydáváním povolení ovlivňovaly počet a umístění nevěstinců na svém území. Návrh zákona dostanou na stůl poslanci. Povinné by byly zdravotní kontroly. Prostitutky by také odváděly daně. Kdo by provozoval prostituci bez povolení, tomu by hrozila pokuta od 15.000 do dvou milionů korun. Česko zatím nemá žádnou zákonnou úprava prostituce. Ta není trestná, trestné jsou pouze doprovodné jevy s ní spojené jako najímání lidí nebo nucení k prostituci.

Evropskou cenu Aloise Mocka 2012 dostali Schwarzenberg a Barroso

Rakouskou Evropskou cenu Aloise Mocka za rok 2012 dostali český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Podle agentury APA to oznámila dolnorakouská vláda. Šéf české diplomacie cenu převzal již ve čtvrtek. V děkovné řeči podle APA mimo jiné zdůraznil, že se Evropa nachází v rozhodujícím okamžiku. V souvislosti s politikou rozšiřování Evropské unie konstatoval, že Evropa "ještě není celá". Její sjednocení je podle něj "úkolem naší generace". Rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger při předávání ocenil Schwarzenberga jako "velkého Evropana". On i Barroso podle něj častokrát prokázali, že v Evropě dávají přednost "společnému před rozdělujícím".

Loni v zahraničí zemřelo 385 Čechů; roste počet drogových deliktů

Loni v cizích zemích podle statistik ministerstva zahraničí zemřelo 385 Čechů, což je o 32 méně než předloni. Ve vazbě či vězení bylo v cizině ke konci loňského roku 1007 občanů ČR, z toho za drogové delikty 138. Počet trestných činů souvisejících s drogami, kterých se Češi mimo Česko dopouštějí, vykazuje dlouhodobý nárůst, řekla dnes novinářům vrchní ředitelka konzulární sekce ministerstva Jana Reinišová.

Na lesích způsobilo tornádo v Krnově škodu okolo 150 milionů

Škodu, kterou úterní tornádo způsobilo v lesích v okolí Krnova, odborníci odhadují na 150 milionů korun. Vítr poničil více než 30 hektarů lesů města a ve správě společnosti Lesy ČR. Další milionové škody tornádo způsobilo na soukromém majetku, zničilo desítky střech, sdělila starostka města Alena Krušinová. "Přesná čísla ohledně škod na městském majetku budeme mít v pondělí. Týká se to ale především lesů," uvedla. Dalších přibližně 400.000 korun město investovalo či ještě investuje do likvidace následků. Tornádo nejvíce zasáhlo městské části Ježník, kde zničilo lesy, a Kostelec. Smršť tam poškodila asi 40 střech.

Pohřeb Filipa Topola bude 26. června na Olšanech

Poslední rozloučení s hudebníkem kapely Psí vojáci Filipem Topolem bude ve středu 26. června od 15:00 v nové obřadní síni na Olšanských hřbitovech. Informoval o tom manažer kapely Romek Hanzlík na webové stránce skupiny. Topol zemřel 19. června ve věku 48 let. Patřil k nejvýraznějším hudebníkům, které česká scéna měla. Kombinace poetických, syrových a drásavých textů s hrou na klavír činila z jeho projevu neopakovatelný zážitek. Hudbě s vlastní kapelou se věnoval od konce 70. let, rád měl také vážnou hudbu, která mu byla inspirací i útočištěm.

Sport

Český vícebojař Roman Šebrle ukončil kariéru. Osmatřicetiletý atlet tak učinil ještě před koncem své poslední sezony, důvodem jsou přetrvávající bolesti paty. Šebrle během patnácti let ve špičce vyhrál olympiádu v Aténách 2004, mistrovství světa v Ósace 2007 a z vrcholných akcí přivezl celkem osmnáct medailí, z toho polovinu zlatých. V roce 2001 překonal v Götzisu jako první člověk na světě hranici 9000 bodů.

České basketbalistky mají jistou účast ve čtvrtfinále mistrovství Evropy ve Francii. Přestože jim do konce osmifinálové skupiny chybějí ještě dva zápasy, jistotu jim daly dnešní porážky Chorvatek a Britek, které už se v tabulce nemohou před český výběr dostat.

Čeští bikeři získali na úvod mistrovství Evropy horských kol v Bernu bronz ve štafetě. Kvarteto Jan Nesvadba, Jan Vastl, Kateřina Nash a Ondřej Cink dojelo půl minuty za vítěznými Italy. Druzí skončili domácí Švýcaři. Jezdec do 23 let Nesvadba sice na trati kolem parlamentu v centru města začal nadějně, ale nakonec předal až jako sedmý. Junior Vastl posunul české barvy na čtvrté místo, které Nash udržela. Cink jel na závěrečném úseku proti Julii Bressetové a francouzskou finišmanku nakonec předčil o 23 sekund. Za stříbrem Češi zaostali o dvanáct vteřin.

Čeští házenkáři se na mistrovství Evropy v Dánsku utkají v základní skupině A s domácím výběrem, Makedonií a Rakouskem. Rozhodl o tom los v Herningu, kde reprezentanti také odehrají všechny své zápasy ve skupině. Šampionát je na programu v lednu příštího roku.

Čeští volejbalisté vyhráli v Evropské lize i čtvrtý zápas a dál se stoprocentní úspěšností vedou tabulku skupiny B. Svěřenci nizozemského trenéra Stewarta Bernarda dnes v Barceloně porazili Maďarsko 3:0 po setech 21:15, 22:20 a 21:15.

Skifař Ondřej Synek ovládl svou úvodní rozjížďku v druhém závodě Světového poháru v Eton Dorney a postoupil bez problémů do sobotního semifinále. Další dvě české posádky, které v Anglii startují, čekají opravy. Osma má při malém počtu startujících ve své kategorii již jistou finálovou účast.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková vypadly na turnaji kategorie grandslam v Římě v 1. kole play off. Na úvod vyřazovacích bojů nestačily na švýcarské duo Nadine Zumkehrová, Joana Heidrichová, kterému podlehly 0:2 na sety.

Baník Ostrava dá v sobotním přípravném utkání proti polským Kielcům šanci pěti novým fotbalistům, kteří přišli do klubu na testy. Je mezi nimi i bývalý slovenský reprezentant do 21 let Akos Szarka nebo někdejší hráč Hamburku Filip Rozsíval.

Počasí v sobotu:

Čekáme většinou oblačno. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.

21-06-2013