Denní souhrn zpráv Zprávy

24-06-2013

Prezident jmenuje v úterý nového předsedu vlády, zřejmě úřednické

Prezident Miloš Zeman v úterý odpoledne jmenuje nového premiéra, který by měl sestavit kabinet po rezignaci premiéra Petra Nečase (ODS). Stát by měl v čele úřednického kabinetu, pro jehož sestavení se prezident opakovaně vyjádřil. Zeman už o víkendu řekl, že vybírá mezi čtyřmi osobnostmi. Nejčastěji se mluví o bývalém ministrovi financí a současném poradci prezidenta Jiřím Rusnokovi, Zeman však jeho jméno nepotvrdil. Podporu ve Sněmovně pro úřednickou vládu ale vyjednanou nemá. Vedení ODS označilo možné sestavení úřednické vlády za snahu obejít Parlament, na jehož důvěře má podle ústavy být vláda postavena. Strana úřednickou vládu nepodpoří.

Proti úřednické vládě se už dříve vyjádřili také zástupci ČSSD, kteří chtějí předčasné volby. Sociální demokraté plánují svolat mimořádné jednání Sněmovny, na kterém by se mělo jednat o rozpuštění dolní komory a otevření cesty k předčasným volbám. Pro schválení je potřeba 120 poslaneckých hlasů, hlasovat by tedy museli i zástupci koalice. Předpokládá se, že pokud Zeman úřednický kabinet jmenuje, koaliční poslanci návrh na rozpuštění Sněmovny podpoří. Sněmovnu podle ústavy rozpouští prezident, přičemž volby se mají konat do dvou měsíců od tohoto kroku. V ústavě ale prezident nemá žádnou lhůtu, do kdy musí dolní komoru rozpustit. Není tedy jasné, kdy by se případné volby konaly. ČSSD preferuje termín na podzim. Podle KSČM je vláda odborníků legitimní, ale krátkodobé řešení. Východiskem jsou předčasné volby v co nejbližším termínu.

Odborníci mají zvažovaný Zemanův krok za exces, novinku i normu

Za exces a naprostou novinku označují někteří odborníci oslovení ČTK možnost jmenování úřednické vlády bez dostatečné podpory v Poslanecké sněmovně. Podle dalšího experta má však na takový krok hlava státu právo. "Z hlediska zvyklostí je to exces, z hlediska fungování ústavního systému v zásadě taky, takže už v téhle chvíli je to něco, co by se mohlo označit jako jednání na hraně," myslí si ústavní právník Jan Kysela. Podstata parlamentního systému je podle něj v tom, že se vláda opírá o důvěru v Poslanecké sněmovně, a dokud je v ní většina schopná držet vládu, není na prezidentovi, aby jí říkal, že se mu "ta její vláda tak úplně nelíbí a že má nějakou vládu svoji, mnohem lepší". Naopak podle dalšího odborníka na ústavní právo Václava Pavlíčka je plně v pravomoci prezidenta jmenovat premiéra, a to třeba i úřednického. Předem totiž podle něj není možní říci, zda ve Sněmovně dostane důvěru.

Zeman svůj plánovaný krok nepovažuje za protiústavní. Kritiku některých ústavních právníků, kterým vadí, že uvažuje o jmenování úřednického premiéra bez podpory v Poslanecké sněmovně, odmítl s tím, že si stačí přečíst ústavu, podle níž prezident jmenuje ministerského předsedu a není přitom nijak omezen, a to ani předběžným souhlasem Sněmovny.

Šéf TOP 09 Schwarzenberg připouští rozpuštění Sněmovny a nové volby

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v souvislosti s rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana jmenovat úřednickou vládu soudí, že se Sněmovna rozpustí a budou nové volby. Zemana podle něho "očividně nezajímá", že nynější vládní koalice má v dolní komoře většinu. V souvislosti s prezidentovou myšlenkou, že by se na úřednickém kabinetu mohli podílet zástupci tripartity, Schwarzenberg hovořil o návratu ke korporativismu a zmínil například předválečnou Itálii pod vedením Benita Mussoliniho. "Všeobecné mínění bylo, že tento model byl přece jenom v posledních desetiletích překonán. Zajímavé je, že se teď k tomu budeme vracet," uvedl Schwarzenberg a zdůraznil, že Zemana nepřirovnává k Mussolinimu.

Lidovky.cz: Nečas tvrdí, že Nagyovou na Rittiga a Janouška nasadil

Zatčená bývalá šéfka kanceláře premiéra Jana Nagyová se prý scházela s lobbisty Ivem Rittigem a Romanem Janouškem na příkaz premiéra Petra Nečase (ODS). Serveru Lidovky.cz to sdělil sám Nečas. Předseda vlády v demisi uvedl, že tak chtěl získat zákulisní informace. Nagyová byla zadržena zhruba před dvěma týdny s dalšími vysoce postavenými úředníky a bývalými politiky. Policie při této akci prohledala i domovy a kanceláře Rittiga a Janouška, ale nezatkla je. Premiér Nečas následně podal demisi.

Nečasova vláda minimální mzdu nezvýší, návrh ani neprojedná

Odstupující vláda premiéra Petra Nečase (ODS) minimální mzdu zvyšovat nebude. Návrh ministryně práce, aby se od srpna nejnižší výdělek zvedl o 500 korun na 8500 korun, kabinet neprojedná. Novinářům to po jednání tripartity řekl předseda vlády v demisi Nečas. Podle něj by odcházející vláda žádná zásadní rozhodnutí přijímat neměla. Prezident Miloš Zeman přitom přidávání o 500 korun plně podpořil. Minimální mzda se nezvyšovala od roku 2007. Ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) sice souhlasí s tím, že by vláda v demisi neměla dělat "strategická rozhodnutí", za takové ale zvýšení minimální mzdy nepovažuje. Míní, že minimální mzda přestala lidi motivovat k tomu, aby upřednostnili práci před pobíráním dávek.

Albánská CEZ Shpërndarje čelí arbitráži o 108,5 milionu eur

Albánská distribuční společnost CEZ Shpërndarje čelí arbitráži o 108,5 milionů eur (2,8 miliardy korun) kvůli vypovězení smlouvy o vymáhání dluhů s firmou Debt International Advisory (DIA). V CEZ Shpërndarje vlastní česká společnost ČEZ 76 procent akcií, v lednu ale po jmenování státního administrátora ztratila nad albánskou firmou kontrolu. DIA se domáhá vyplacení odměn za úspěšně vymožené dluhy a odškodného za předčasné ukončení kontraktu.

ČEZ vstoupil do Albánie v roce 2009, kdy za 102 milionů eur koupil 76 procent tamní státní distribuční společnosti, která se následně přejmenovala na CEZ Shpërndarje. Zbývajících 24 procent společnosti patří albánskému státu. ČEZ se ale v Albánii potýkal se špatnou platební morálkou odběratelů. Do dalších problémů se dostal na počátku loňského roku, kdy albánský regulační úřad zhruba dvojnásobně zvýšil tarify, které distributor platil státním elektrárenským společnostem, zakázal ale CEZ Shpërndarje promítnout toto zdražení do koncových cen. CEZ Shpërndarje po sérii sporů s albánským státem letos v lednu přišla o licenci k distribuci elektřiny. Do čela firmy byl navíc jmenován státní administrátor, čímž ČEZ ztratil nad společností kontrolu. Česká energetická společnost v reakci na události zahájila proti Albánii arbitráž kvůli zamřené investici.

LN: Kalousek chce prodloužit lhůtu pro vstup do druhého pilíře

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce prodloužit dobu, během níž mohou lidé nad 35 let vstoupit do druhého pilíře reformy penzí. Informují o tom Lidové noviny (LN). Lhůta pro vstup vyprší na konci června. Penzijní společnosti očekávaly, že v druhém pilíři bude do konce června asi půl milionu lidí, v květnu jich přitom bylo jen zhruba 47.000. Kalousek chce změnu prosadit jako součást úprav důchodového systému, které zpracovalo ministerstvo financí, aby k účasti na reformě penzí motivovalo více lidí. Podle LN ale zákonodárci nemají šanci změnu během týdne schválit.

Počet lidí ve druhém pilíři v pololetí zřejmě nedosáhne 100.000

Zájem Čechů o vstup do druhého pilíře penzijního systému sice v posledních dnech roste, přesto počet účastníků v polovině roku nedosáhne ani 100.000. Vyplývá to z ankety ČTK mezi penzijními společnostmi, které druhý pilíř nabízejí. Nízký zájem lidí souvisí podle expertů také s kampaní, která byla proti reformě vedena ze strany levice a odborů. Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka MF Dnes řekl, že znárodňování úspor nehrozí.

Odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) zklamal nezájem lidí o vstup do vládní důchodové reformy. Podle něj je za malým počtem těch, kteří začali na stáří spořit v takzvaném druhém pilíři, "gigantická, očerňující kampaň". Nečas to řekl po jednání tripartity.

OMV nemá v úmyslu odejít z českého trhu benzinu

Rakouský ropný a petrochemický koncern OMV nehodlá odejít z českého trhu pohonných hmot. Agentuře Reuters to řekl mluvčí OMV Johannes Vetter. Reagoval tím na zprávu týdeníku Euro, podle níž OMV jedná o prodeji svých benzinek s českou petrochemickou skupinou Unipetrol.

Policie po pochodu v Duchcově obvinila 3 lidi, mj. z výtržnictví

Policie po sobotních nepokojích v Duchcově na Teplicku obvinila tři lidi z napadení úřední osoby a výtržnictví. Dalších osm se dopustilo přestupků. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Jana Matonohová. Účastníci demonstrace poškodili 11 policejních aut, zraněno bylo 11 policistů. Na sobotní mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) dorazilo v sobotu zhruba 1000 příznivců strany, nedaleko nich se sešlo zhruba 200 Romů a jejich zastánců včetně krajní levice. V Duchcově je napjatá atmosféra od 18. května, kdy pětice Romů napadla mladý manželský pár vracející se z diskotéky.

Celníci zabavili rekordní množství léků používaných k výrobě drog

Téměř 42.000 tablet léku Cirrus zabavili celníci při kontrole na železnici muži, který cestoval osobním vlakem z Polska do České republiky. Z preparátu by bylo možné vyrobit více než 1,5 kilogramu pervitinu v ceně kolem dvou milionů korun. Muž tablety ukrýval v kufru a v cestovní tašce. "Celníkům tvrdil, že nejsou jeho, že jej neznámý člověk požádal o jejich převoz," uvedl mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Václav Kánský.

Ruské úřady souhlasí s tím, aby český diplomat navštívil Torubarova

Ruské úřady souhlasí s tím, aby mohl pracovník českého velvyslanectví v Moskvě v brzké době navštívit podnikatele Alexeje Torubarova, jehož ČR v květnu vydala kvůli trestnímu stíhání do Ruska. Několik českých ministrů se snažilo na poslední chvíli na pražském letišti zabránit odletu letadla s Torubarovem na palubě. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) před letadlo nechal postavit i cisternu. O vydání do Ruska rozhodl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), což kritizoval Český helsinský výbor. Torubarov v ČR hledal azyl. Ministerstvo spravedlnosti dnes ČTK sdělilo, že o návštěvu požádal ministr Blažek, přičemž ruská generální prokuratura souhlasila. Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie.

Francouzské velvyslanectví ocenilo mladé české vědce

Francouzské velvyslanectví ocenilo nejlepší výzkumné práce českých studentů v lékařství, farmacii, počítačových vědách a chemii. Cenu získali Ivana Heřmanová z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Josef Mašek z Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity, Jiří Mekysa z Fakulty strojního inženýrství v Brně a Pavla Chlubná z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Celkem bylo oceněno 13 studentů. Vítězové na prvních třech místech dostanou finanční odměny mezi 30 až 60.000 korunami. Ti nejlepší navíc mohou využít měsíčního stipendia francouzské vlády na výzkumné stáže ve francouzských vědeckých pracovištích.

Letošní letní dovolenou stráví v zahraničí 40 pct. Čechů

Na dovolenou do zahraničí vyrazí letos v létě 40 procent Čechů. Jejich podíl v posledních letech klesá, v roce 2011 vyjelo do ciziny 43 procent lidí. S cestovní kanceláří do ciziny vyjede 34 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti Mag Consulting. Do nejoblíbenější zahraniční destinace - Chorvatska - vyrazí v létě 29 procent Čechů, kteří míří na dovolenou do ciziny. Na 12 procent stráví volno na Slovensku, desetina v Řecku nebo Itálii a sedm procent lidí ve Španělsku. Průzkum také ukázal, že 73 procent Čechů tráví letní zahraniční dovolenou u moře, 14 procent volí poznávací zájezd a 13 procent jede na dovolenou na návštěvu známých a příbuzných, zejména na Slovensko.

Jordánsko od podzimu spustí přímé spojení Prahy a Ammánu.

Jordánsko od konce října plánuje zahájit provoz pravidelných sobotních charterových letů z Prahy do Ammánu. "Podle statistických dat, které máme k dispozici, víme, že mnoho Čechů, jezdí do Egypta, Izraele, Turecka, ale jen minimum do Jordánska," uvedl Abid Razzák Arabíjat, generální ředitel Jordánského výboru pro cestovní ruch. Země se proto chystá podpořit tuzemské cestovní kanceláře, které se rozhodnou spojení využít a vozit své klienty právě do Jordánska. Těm chce prostřednictvím výboru pro cestovní ruch z poloviny hradit marketingové náklady související s propagací Jordánska. Z poloviny až 70 procent je výbor pak ochoten cestovním kancelářím profinancovat neobsazená sedadla.

Leo Express za půl roku provozu přepravil 400.000 lidí

Černé vlaky soukromého dopravce Leo Express za půl roku převezly na trase mezi Prahou a Ostravskem 400 tisíc lidí. Od prosince loňského roku do letošního května se firmě obsazenost spojů zvyšuje. Zatímco v lednu jezdily její vlaky plné zhruba ze třetiny, v květnu dosahovala průměrná obsazenost 73 procent, informovala společnost. Konkurenční RegioJet patřící do skupiny Student Agency však za stejné období přepravil téměř dvojnásobek lidí. Státní České dráhy počet cestujících neuvedly.

Na jihu Čech začal naplno sběr jahod

Na jihu Čech začal naplno sběr jahod. Podle pěstitelů byl na začátku sezony zájem tak velký, že někde nestačí další plody dost rychle uzrávat. Většinu úrody sklidí sami konzumenti, zbytek zaměstnanci a brigádníci na objednávky. Do konzerváren či obchodů se jihočeské jahody nevozí. Jihočeský kraj se rozlohou jahodových plantáží řadí v Česku na zhruba třetí pozici po Ústeckém a Středočeském kraji. "První tři dny padaly rekordy v návštěvnosti, na louce u plantáží parkovalo nepřetržitě přes sto aut, museli jsme řídit dopravu," řekl ČTK farmář Petr Nouza z Dolní Pěny na Jindřichohradecku. Nouzovi pěstují jahody od roku 2000, nyní asi na deseti hektarech.

Oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů ozdobí hvězdy opery

Oslavy 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Moravu, které vyvrcholí 4. a 5. července na Velehradě, ozdobí i účast operních hvězd. Na čtvrtečním charitativním koncertu se představí například renomovaná slovenská sopranistka Simona Houda Šaturová, z Itálie přijede barytonista Franco Vassallo a z Estonska mezzosopranistka Kai Rüütelová. Vystoupí s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, chybět tradičně nebude ani Jiří Pavlica s Hradišťanem. Podle promotérky vážné hudby Aleny Nachtigalové je Simona Houda Šaturová vyhledávanou interpretkou zejména mozartovských postav a rolí z období italského belcanta (krásného zpěvu), které bylo až do druhé poloviny 19. století převládající technikou evropské opery.

Na pohřeb Filipa Topola naváže vzpomínkový koncert

Na středeční poslední rozloučení s hudebníkem Filipem Topolem, který zemřel 19. června ve věku 48 let, naváže vzpomínkový koncert v klubu Meet Factory na pražském Smíchově. Akce nazvaná podle jedné z jeho písní Sbohem a řetěz se od 18:00 zúčastní skupiny Pohlavní nádraží, The Plastic People of the Universe, Echt!, Už jsme doma a Zuby nehty. Rozloučení začne 26. června v Nové obřadní síni na Olšanských hřbitovech od 15:00. Vzhledem k omezené kapacitě je část obřadní síně vyčleněna pro rodinu a nejbližší přátele. Pro ostatní bude zajištěn zvukový přenos obřadu do prostoru před síní. Filip Topol, který patřil k nejvýraznějším tuzemským hudebníkům, pocházel z umělecké rodiny. Bratr Jáchym je básník a spisovatel, otec Josef Topol je dramatik a Filipův dědeček byl spisovatel Karel Schulz.

V neděli zemřel v Praze výtvarník Rudolf Dzurko

Po těžké nemoci zemřel v neděli v Praze známý romský výtvarník Rudolf Dzurko. Za týden by mu bylo 72 let. ČTK to s odkazem na rodinu potvrdila Marie Vrábelová, redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu. Dzurko byl známý zejména díly svým barevným obrazům, které vyráběl ze skleněné drti. Při jejich tvorbě se inspiroval vzpomínkami na dětství a mládí prožité v romské rodině. Výtvarné tvorbě se věnoval jen ve svém volném čase. Jeho díla jsou zastoupena ve veřejných i soukromých sbírkách po celém světě.

O koncerty na Hradě je zájem, vystoupení Spektor je vyprodané

O plánované letní koncerty na Pražském hradě je velký zájem, například vystoupení americké písničkářky a pianistky Reginy Spektor 13. srpna na Terase Jízdárny Pražského hradu je již vyprodané. Vstupenky rychle ubývají i na další dva letní koncerty na stejném místě, ikony bluesové hudby Taj Mahala 23. července a irského písničkáře Glena Hansarda s kapelou 20. srpna.

Vstupenky na filmový festival byly v předprodeji vyprodány

Sotva půl hodiny po začátku předprodeje byla vyprodána první část vstupenek na letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Letošní 48. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná 28. června. Festival každoročně představí přes 200 filmů. Hlavními hosty tentokrát budou francouzská herečka Audrey Tautouová a americký herec John Travolta.

Téměř devadesát snímků přihlásili nadšení amatéři do české části oblíbené soutěže Jameson Done In 60 Seconds. Jejich úkolem je pokud možno vtipně odvyprávět celovečerní snímky ve stopáži nepřesahující jednu minutu. Výsledky finále oznámí organizátoři tradičně v rámci MFF v Karlových Varech. Na http://www.jamesonempirediss.com webové stránce soutěže si mohou zájemci prohlédnout 87 přihlášených filmů. Nechybí například minutové verze Titaniku, Forrest Gump, Čelisti, Vetřelec, Ptáci, Pianista, Prázdniny v Římě či Tarzan. Loni v českém ifnále zabodoval remake hororu Vřískot od Petra Černého. Podle organizátorů jde v soutěži především o nadhled a nadsázku. Zdánlivě těžký úkol vejít se do jedné minuty ukazuje, jak tvořiví dokážou být filmoví fanoušci.

Národní filmový archiv připomene své sedmdesátiny

Národní filmový archiv (NFA) představí na festivalech doma i v zahraničí restaurované filmy a unikátní cykly, kterými připomene 70 let filmového archivnictví. NFA oslaví sedmdesátiny akcemi na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, Letní filmové škole v Uherském Hradišti i na prestižních přehlídkách v zahraničí. Karlovarské publikum bude mít možnost seznámit se s restaurátorskými počiny NFA. Nákladné digitální restaurování filmu Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci finančně zajistila Nadace české bijáky, která loni podpořila renovaci snímku Hoří, má panenko Miloše Formana.

Olomoucký pivní festival bude ve znamení malých pivovarů

Na olomouckém pivním festivalu, který se řadí mezi největší tuzemské přehlídky pěnivého moku, mají v posledních letech stále výraznější zastoupení malé regionální pivovary a minipivovary. Novinářům to dnes řekl pořadatel akce Pavel Spálený. Na letošním 12. ročníku festivalu se v Olomouci představí 35 pivovarů se stovkou značek piv. Čepovat se budou speciality, vícestupňová či kvasnicová piva připravená pouze pro pivní festival. Pivní festival bude zahájen ve středu a skončí v sobotu pozdě večer.

V Česku působí šest velkých pivovarských skupin a 27 samostatných pivovarů. V posledních letech rychle přibývá minipivovarů, jejichž počet je odhadován na 160. Jejich produkce však podle odhadů nedosahuje ani jednoho procenta celkového tuzemského výstavu.

Sport

Fotbalisté Plzně se ve 2. předkole Ligy mistrů utkají s Željezničarem Sarajevo. Rozhodl o tom dnešní los v Nyonu. První zápas se odehraje 16., nebo 17. července na hřišti Viktorie, odveta o týden později v bosenské metropoli.

Fotbalisté pražské Sparty ve 2. předkole Evropské ligy narazí na švédský tým BK Häcken. Liberec ve stejné fázi vyzve buď FC Tiraspol, nebo Skonto Riga. Určil to los v Nyonu. Oba české týmy by měly úvodní duel sehrát na půdě soupeřů. První zápasy jsou na programu 18. července, odvety o týden později. Häcken, který sídlí ve druhém největším švédském městě Göteborgu, v uplynulé sezoně skončil s dvoubodovou ztrátou na druhém místě v lize, čímž dosáhll nejlepšího umístění v historii. V Evropské lize se z českých zástupců představí ještě Jablonec, který jde jako vítěz domácího poháru přímo do 3. předkola.

Lucie Šafářová postoupila ve Wimbledonu do 2. kola, když porazila americkou tenistku Lauren Davisovou 6:4, 6:0. Její další soupeřkou bude Italka Karin Knappová, která na trávě v All England Clubu vyřadila Lucii Hradeckou po setech 6:3 a 6:4. Dařilo se i Evě Birnerové, která díky výhře 6:2, 4:6, 6:4 nad Američankou Varvarou Lepchenkovou ukončila šestileté čekání na vítězství v prvním kole grandslamu. Tenista Lukáš Rosol prohrál ve Wimbledonu pětisetovou bitvu s Němcem Reisterem a po loňském senzačním vyřazení Španěla Nadala končí v 1. kole.

Neúčast Usaina Bolta na atletickém mítinku Zlatá tretra má ostravským fanouškům vynahradit jiný slavný jamajský sprinter Asafa Powell, kterého pořadatelé přemluvili ke startu na hladké stovce. S ohledem na Boltovu absenci naopak zrušili štafetu na 4x100 metrů, která měla být jedním z vrcholů čtvrtečního 52. ročníku. Bývalý světový rekordman Powell se osmkrát v kariéře dostal v nejkratším sprintu pod hranici 9,80 a i v éře fenomenálního Bolta má těchto časů na kontě ze všech sprinterů nejvíce.

Počasí

Bude z ataženo s deštěm nebo s přeháňkami, hlavně na Moravě srážky trvalejšího a vydatnějšího charakteru. Teplota vystoupí na 13 až 17 °C. Vát bude mírný severozápadní vítr. Do středy může spadnout až 120 milimetrů srážek, od úterý hrozí povodně na většině území republiky. Třetí stupeň povodňové aktivity očekávají meteorologové například na Nežárce, Malši, Sázavě či Lužnici. Poslední záplavy zasáhly Čechy před třemi týdny.

24-06-2013