Denní souhrn zpráv Zprávy

25-06-2013

Prezident Zeman jmenoval ekonoma Jiřího Rusnoka premiérem

Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem ekonoma a někdejšího ministra financí Jiřího Rusnoka. Hlava státu tak učinila poté, co odstoupil premiér Petr Nečas (ODS) kvůli skandálu kolem šéfky svého kabinetu Jany Nagyové. Prezident rovněž připustil, že pokud Rusnokova "vláda odborníků" nezíská důvěru ve Sněmovně, pak by zvažoval variantu koaliční vlády v čele s Miroslavou Němcovou (ODS). Podle Zemana může být jmenování "vlády odborníků" jedinou cestou, jak vyvolat předčasné volby. V takovém případě by Rusnokův kabinet vládl do konce září. Podle prezidenta je nestranický kabinet rovněž nejlepší garancí toho, že se prošetří politické a hospodářské skandály. Premiér Rusnok počítá se sestavením a jmenováním své vlády do 14 dnů. Řekl to na Pražském hradě po svém jmenování. Za zásadní úkoly pro svůj kabinet označil přípravu státního rozpočtu, systém čerpání z evropských fondů pro roky 2014 až 2020 a pomoc obyvatelům ČR po povodních.

Jiří Rusnok je ekonom, absolvoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické. V 80. letech začínal na Státní plánovací komisi a Federálním ministerstvu pro strategické plánování, později přešel na Federální ministerstvo práce a sociálních věcí. V letech 1992 až 1998 vedl sociálně-ekonomické oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů. V exekutivě začínal jako náměstek ministra práce a sociálních věcí (srpen 1998 až duben 2001), poté byl ministrem financí (duben 2001 až červenec 2002) a ministrem průmyslu a obchodu (červenec 2002 až březen 2003). Od června 2002 do dubna 2003 byl poslancem. Po pětiletém působení ve vládních funkcích začal v roce 2003 pracovat pro penzijní fond ING. Od ledna 2005 do listopadu 2012 byl prezidentem Asociace penzijních fondů ČR.

Současnou vládní krizi vyvolal zásah policie na Úřadu vlády a v dalších institucích. Při tomto zásahu zadržela mimo jiné tři bývalé poslance ODS a podezírá je z toho, že výměnou za rezignaci na poslanecký mandát obdrželi úplatek ve formě postů ve firmách, v nichž je majoritním akcionářem stát. Tím, že poslanci odešli ze Sněmovny, se pak vládní koalici podařilo prosadit daňový balík mimo jiné zvyšující daň z přidané hodnoty. Policie zadržela a vyslechla také šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou a vyslechla ji. Premiér Petr Nečas poté podal demisi na post předsedy vlády i předsedy ODS.

Kalousek: Dosavadní koalice odmítá předčasné volby

Podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí v demisi Miroslava Kalouska nebudou strany dosavadní koalice pro rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby, dokud v dolní komoře mají "legitimní většinu" 101 hlasů. Reagoval tak na to, že prezident Miloš Zeman novým premiérem jmenoval Jiřího Rusnoka a prohlásil, že vláda odborníků může být jedinou cestou, jak vyvolat předčasné volby. "Navzdory legitimní většině je tedy jmenován premiér, který na sebe bere odpovědnost, o které ví, že jí nebude moct dostát," prohlásil Kalousek. Narážel tak na to, že strany dosavadní koalice sehnaly 101 podpisů pro podporu nové vlády v čele s Miroslavou Němcovou (ODS) a řekly, že vznikající kabinet nepodpoří. Kalousek kritizoval zejména to, že hlava státu Rusnoka jmenovala, i když ve Sněmovně pravděpodobně nedostane důvěru a nebude schopna sestavit rozpočet.

ODS předčasné volby nechce, Rusnokově vládě nedá ani hlas

Předčasné volby jsou podle úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby až posledním řešením. Nová vláda designovaného premiéra Jiřího Rusnoka ve Sněmovně nedostane ani jeden hlas poslanců ODS, uvedla kandidátka ODS na premiérku Miroslava Němcová. Postavit se do čela vlády, jež nezíská důvěru ve Sněmovně, je podle ní neodpovědné vyjádření neúcty k Parlamentu. Prezident Miloš Zeman tímto krokem, který nepovede k uklidnění situace, podle ODS ztrácí čas.

KSČM nadále podporuje rozpuštění Sněmovny

KSČM i nadále podporuje rozpuštění Sněmovny a předčasné volby, které by se mohly konat v září. Novinářům to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něj by tak vláda Jiřího Rusnoka předložila návrh rozpočtu na příští rok už nové Sněmovně. Předseda komunistů řekl, že vítá jmenování nového premiéra, podle něj totiž současná koalice ODS, TOP 09 a LIDEM ztratila důvěru občanů. Návrh na sestavení nové vlády v čele se šéfkou Sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS) podle Filipa postrádá legitimitu.

Peake nevylučuje, že by LIDEM mohli podpořit Rusnokovu vládu

Předsedkyně LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake nevyloučila, že by její strana mohla podpořit úřednickou vládu nově jmenovaného premiéra Jiřího Rusnoka. Strana však podle ní jasně deklarovala, že preferuje politické řešení a složení vlády z politických stran současné vládní koalice, tedy ODS, TOP 09 a LIDEM. Peake řekla již před Zemanovým vystoupením, že podpora kabinetu v koaličním formátu podle ní "neznamená bianco šek pro hlasování o důvěře pro takovou vládu".

ČSSD: Jmenování Rusnoka je nejrychlejší cestou k volbám

Podle ČSSD je jmenování Jiřího Rusnoka premiérem nejlepší a nejrychlejší cestou k předčasným volbám. Novinářům to řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. ČSSD zároveň vyzvala koalici, aby se připojila k jejich snaze rozpustit Sněmovnu. Předčasné volby podporují i KSČM a VV, naopak podle ODS jsou dřívější volby posledním řešením. Koaliční strany shromáždily 101 hlasů pro případnou novou vládu. Chtěly tím přimět prezidenta, aby místo Rusnoka jmenoval Němcovou. Podle ČSSD by ale tato většina byla "velmi nestabilní". Podle Sobotky v současné Sněmovně není žádná jasná pravicová ani levicová většina, většinovou podporu nebude mít ani Rusnokův úřednický kabinet.

Vládní krizi podle zelených i lidovců vyřeší jen předčasné volby

Jediným řešením současné vládní krize jsou podle KDU-ČSL a Strany zelených předčasné volby. Možná nová vládní uskupení nemají prý mandát voličů a zelené znepokojují i spekulace o budoucích členech vlády nově jmenovaného premiéra Jiřího Rusnoka. Zelení ani lidovci nyní své zástupce ve Sněmovně nemají. "Ani jedno z možných uskupení už nemá mandát voličů ani na jeden měsíc vládnutí," dodal Liška. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka může být Rusnokův kabinet pouze mezikrokem na cestě k předčasným volbám.

Rusnok je podle odborů lepší než Němcová, dál ale chtějí volby

Jmenování Jiřího Rusnoka premiérem je podle odborů lepší, než kdyby šanci sestavit vládu znovu dostala dosavadní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM pod vedení Miroslavy Němcové (ODS). Odboráři i tak ale považují za nejlepší řešení nynější situace předčasné volby. ČTK to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Dodal, že ministrem být nechce. Svaz průmyslu a dopravy jako organizace zaměstnavatelů je připraven doporučit do kabinetu experty na podnikání. Také podle šéfa nejsilnějšího odborového svazu KOVO Josefa Středuly odcházející vláda Českou republiku "spíš devastovala, než zvelebovala". To, že ODS se pokusila do premiérské funkce poslat Němcovou, považuje předák za špatnou volbu.

Analytici: Ustavením vlády úředníků ekonomika nebude ohrožena

Případná úřednická vláda a možné rozpočtové provizorium nepřinese výrazné ohrožení tuzemské ekonomiky. Rozpočtová situace Česka je vnímána pozitivně a na politickou nejistotu jsou investoři v případě ČR zvyklí. Na dotaz ČTK to řekli ekonomové. "Není to samozřejmě dobrá zpráva, ale z hlediska toho, že letošní rozpočet by se od toho, který chtěla původní koalice v příštím roce prosadit, moc neliší, tak to nevidím jako nic tragického," uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka. Navíc podle něj jsou investoři v českých poměrech na politickou nejistotu zvyklá. "Fiskální situace České republiky je naštěstí na přijatelné úrovni a není důvod se obávat rozkolísání finančních trhů, ať již bude rozpočet schválen či nikoli. Spíše jde o komplikaci pro domácí hospodářskou politiku," doplnil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Předvolaný expert zpochybnil klíčovou operaci kolem MUS

Finanční expert švýcarské policie před soudem v Bellinzoně zpochybnil obchodní smysluplnost vyvedení 150 milionů dolarů z Mostecké uhelné společnosti (MUS) koncem 90. let i okolnosti celé transakce, která je podle žaloby jednou z klíčových operací celé kauzy. Finanční expert Jean-Claude Gsponer je prvním ze dvou svědků předvolaných soudem, který řeší obžalobu šesti bývalých manažerů MUS. V Bellinzoně jsou z podvodů, praní špinavých peněz a korupce obžalováni Antonín Koláček, Jiří Diviš, Marek Čmejla, Petr Kraus, Belgičan Jacques de Groote a Oldřich Klimecký, který je však nepřítomen. Zmíněných 150 milionů dolarů (tehdy 5,76 miliard korun) bylo mezi lety 1998 až 2002 převedeno do dceřiné společnosti MUS, Portoinvest, která byla založena v Lichtenštejnsku. Oficiálně mělo jít o pojistku proti fluktuacím kurzu koruny a o snahu ušetřit firmě na daních uložením peněz v daňovém ráji. Podle žaloby ale jde aspoň zčásti o praní špinavých peněz. Žaloba tvrdí, že tyto peníze byly použity na vrácení 2,5 miliardy korun do MUS, které před tím obžalovaní použili na nákup 49,98 procent akcií MUS.

Zeman slíbil podpořit rozšíření pravomocí NKÚ

Prezident Miloš Zeman hodlá podpořit jakékoli návrhy, které úměrně rozšíří pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Systém bez kontrolních zpětných vazeb degeneruje, což se děje právě nyní, uvedl Zeman na semináři k 20. výročí NKÚ. Prezident se pozastavil nad tím, že NKÚ podal jen maximálně pět trestních oznámení. Připomenul přitom, že první prezident NKÚ Lubomír Voleník byl "ostrý jako břitva" a že Zemanova vláda vždy podpořila jím předložené návrhy trestních oznámení. Současný prezident NKÚ Miloslav Kala by proto měl Voleníkova příkladu následovat i v této oblasti, dodala hlava státu.

Miliardář Babiš popírá, že koupil vydavatelství Ringier

Miliardář Andrej Babiš popírá, že by podepsal smlouvu na koupi české pobočky vydavatelství Ringier Axel Springer. Zpráva se prý "nezakládá na pravdě a je výsledkem spekulací". ČTK o tom informoval mluvčí Babišovy skupiny Agrofert Holding Karel Hanzelka. Informaci o koupi zveřejnil server E15.cz. Cena údajně přesáhla čtyři miliardy korun. Babiš nedávno uvedl, že chce mít do tří let největší vydavatelství v zemi. V mediální oblasti už vlastní vydavatelství AGF Media, které vydává týdeník 5 + 2 dny. Ringier Axel Springer CZ, který je součástí švýcarsko-německé vydavatelské skupiny Ringier Axel Springer Media AG, je největším vydavatelem denního tisku na českém trhu a druhým největším vydavatelem časopisů. Vydává například nejčtenější český deník Blesk, deník Sport nebo týdeníky Reflex a Svět motorů. V minulosti se Babiš zajímal také třeba o TV Pětka nebo skupinu Centrum Holdings, která provozuje portál Centrum.cz nebo zpravodajský server Aktuálně.cz.

Soud EU dal ČR pokutu 6,5 milionu Kč za pozdní převedení směrnice

Soud Evropské unie udělil České republice pokutu 250.000 eur (necelých 6,5 milionu korun) za to, že pozdě převedla do svého práva směrnici Evropské unie o penzijním pojištění zaměstnanců. Generální advokát soudu Niilo Jääskinen původně navrhoval až milionovou pokutu, Evropská komise požadovala dokonce penalizaci ve výši 3,4 milionu eur. Jde o vůbec první peněžní sankci, kterou soud EU Česku udělil za porušení unijního práva. Celá věc se táhne od září 2005, do kdy měla ČR příslušnou směrnici převést do svého práva. Příslušnou novelu přijala až koncem srpna 2011.

Vozy na trať do Hamburku budou RegioJet stát dvě miliardy korun

Železniční společnost RegioJet ze skupiny Student Agency použije na trati z Prahy do Hamburku vozy, které vyrobí rumunská firma Astra Vagoane Calatori. Celkem 73 vagonů, jejichž výrobu už RegioJet zadal, bude stát téměř dvě miliardy korun. Informují o tom deníky E15 a Mladá fronta Dnes (MfD). RegioJet by měl do Německa začít jezdit v prosinci 2014. Celkové náklady pro vstup na německou trať odhaduje český dopravce na tři mililardy korun, jedna miliarda by podle E15 měla padnout na lokomotivy. RegioJet si pro dlouhodobou spolupráci na trati Praha - Hamburk loni vybral německý dopravce Deutsche Bahn. Vozy RegioJetu proto nebudou mít typickou žlutou barvu, ale ponesou červenobílý korporátní design Deutsche Bahn doplněný odkazy na spolupráci obou firem.

Mnoho let opomíjená dálnice D3 se rozroste na 40 kilometrů

Desetiletí neřešený, stále odkládaný problém a ostuda ČR. Tak by se dala stručně charakterizovat situace kolem silničního spojení Prahy s jihočeským regionem a tím i Rakouskem a jižní Evropou. Dálnice D3, která by měla propojit Prahu s Českými Budějovicemi již řadu let existuje na papíře a ve slibech politiků, motoristé z ní však doposud mohli využít pouze několikakilometrový úsek. Nyní se po letech výrazněji rozšíří o 24 kilometrů z Tábora do Veselí nad Lužnicí. O stavbě D3 se uvažovalo již v roce 1939. V roce 1963, kdy vznikla základní síť dálnic v Československu, ale v plánu chyběla. Přidána byla až v roce 1987. Dálnice D3 je spolu s D8 a částí pražského okruhu R1 součástí 3305 km dlouhé evropská silnice E55 ze švédského Helsingborgu do řecké Kalamaty. Je také zahrnuta do transevropské dopravní sítě (TEN-T).

Vydatné deště zvedly hladiny řek, na devíti místech je ohrožení

Vydatné deště znovu rozvodnily řeky v Čechách. Nejvážnější situace je na východě Čech a na jihu Moravy, kde bude vzhledem k dalším srážkám podle meteorologů extrémní riziko záplav až do čtvrtka. Z informací meteorologů, vodohospodářů a starostů obcí vyplývá, že nejvyšší povodňový stupeň, tedy ohrožení, platí na devíti místech. Výstraha před extrémním nebezpečím povodní platí pro většinu Jihočeského a Jihomoravského kraje, východní polovinu Středočeského, Děčínsko v Ústeckém kraji a pro Pardubický, Královéhradecký, Liberecký kraj a Vysočinu. Pro Prahu platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.

Voda v postižených regionech už zaplavila zahrady, pole, silnice, případně sklepy a garáže domů, dostala se i do bioplynové stanice na Pardubicku nebo památníku v Ležákách na Chrudimsku. Na Pardubicku a Chrudimsku rozvodněné toky a přívalové deště uzavřely 12 úseků silnic, kvůli vodě valící se z pole silničáři ráno uzavřeli i silnici u Petrovic na Hradecku. Provoz některých vlaků zastavily spadlé stromy. Třetí stupeň povodňové aktivity je na Zlatém a Mlýnském potoce v Dobroníně na Jihlavsku, na Doubravě v Bílku a v Pařížově, Smědé v Předláncích, na Stružnici na Českolipsku, Novohradce v Luži, na potoku Výrovka na Kutnohorsku. K ohrožení vystoupla i hladina Labe v profilu Vestřev u Hostinného na Trutnovsku a na odtoku z přehrady Labská pod Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších.

Martin C. Putna převzal profesuru, proti jmenování byl dřív prezident

Akademik Martin C. Putna od ministra školství převzal profesorský dekret, proti Putnovu jmenování se dřív postavil prezident Miloš Zeman. Spolu s Putnou v pražském Karolinu převzalo dekret pět dalších profesorů, kteří na původní jmenování před dvěma týdny nedorazili. Za Putnu se postavila velká část veřejnosti i akademické obce, Zeman kvůli otálení s jeho jmenováním sklidil kritiku i od většiny politiků. Zemanovi vadil Putna údajně kvůli svému vystupování na veřejnosti. Prezident zmínil například Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž akademik přišel na průvod homosexuálů Prague Pride. Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů. Putna na to reagoval tak, že pozval občany na další ročník Prague Pride. Celý případ prý ukázal určité tendence ve společnosti, Putna chce, aby se kauzou po vědecké stránce zabývali jeho studenti.

Část akademické obce se poté, co Zeman odmítl Putnu jmenovat, ohradila proti tomu, aby o jmenování profesorem rozhodovaly osobní důvody. Kandidáty totiž navrhují vědecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení. Prezident se poté s ministrem Petrem Fialou domluvil na Putnově jmenování pod podmínkou, že akademikovi diplom nepředá Zeman, ale ministr. Tato pravomoc má navíc přejít na ministra natrvalo, chystá se kvůli tomu novela zákona.

Nečasova manželka odmítla výpověď v kauze údajného sledování

Manželka odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) na policii využila svého práva podle trestního řádu a odepřela vypovídat v kauze svého údajného sledování. ČTK to řekl advokát Eduard Bruna, který v případu zastupuje Nečasovu blízkou spolupracovnici Janu Nagyovou. Podle policistů nechala Radku Nečasovou sledovat Vojenským zpravodajstvím právě Nagyová, a to z čistě soukromých důvodů.

Exprimátor Prahy Svoboda vypovídal na policii kvůli opencard

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vypovídal kvůli projektu opencard na policii. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) si jej na výslech pozvali vůbec poprvé od březnového obvinění. Svoboda však vyšetřovatelům pouze přečetl své stanovisko. Deset současných a bývalých radních z TOP 09 a ODS včetně Svobody podezírá policie z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele. Obvinění se týká deseti členů rady kromě Aleksandry Udženije (ODS), která se tehdejšího rozhodování rady nezúčastnila. Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že město s hlavním dodavatelem opencard, firmou Haguess, uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun.

OECD upozorňuje na vysoký věk českých učitelů

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve výroční zprávě ke vzdělání znovu upozorňuje na vysoký věk českých učitelů. Oceňuje však, že navzdory všeobecným škrtům v České republice rostou výdaje na školství. Česko má podle zprávy ze všech zemí OECD nejvyšší podíl populace s dokončeným středním vzděláním. Alespoň učební obor bez maturity nebo vyšší stupeň vzdělání totiž může doložit 92 procent Čechů, zatímco průměr OECD je 72 procent. Ve vysokém školství je celkový růst výdajů v Česku druhý nejvyšší v OECD - o 40 procent, což je dvojnásobek oproti průměru. V přepočtu na studenta to však je pouhých šest procent, tedy o dvě procenta méně než průměrně v zemích OECD.

Vysokoškoláků přibývá, Česko je ale stále pod průměrem OECD

Od roku 2000 vzrostl v Česku podíl vysokoškoláků z 11 na 18 procent, stále je to ale jen zhruba polovina proti průměru v zemích OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Srovnávací zpráva, kterou OECD zveřejnila, také ukázala, že výrazně přibývá hlavně vysokoškolaček, na univerzity jich nastupuje víc než mužů a ve studiu jsou úspěšnější. "Ačkoli podíl obyvatel s terciárním vzděláním v posledních deseti letech prudce stoupal, má terciární vzdělání v zemích OECD méně než 35 procent mužů a žen," uvádí zpráva. Vysokoškolská studia přitom dokončí zhruba 70 procent studentů v rámci OECD, v Česku jsou to dokonce tři čtvrtiny. O vysokoškolské studium mají větší zájem ženy, na univerzity jich v zemích OECD nastupuje 67 procent oproti 53 procentům mužů. V Česku je tento rozdíl ještě větší, 52 procent mužů a 70 procent žen.

ČT: Policie stahuje nové náboje, zasekávají se v pistolích

Vedení policie stahuje nově používaný druh nábojů, protože se zasekávají v zásobníku pistole. Munici si převzal výrobce a bude ji testovat. Pokud se prokáže chyba na straně zbrojovky, policejní prezidium bude dodávku milionu nábojů reklamovat. Informovala o tom Česká televize (ČT). Policie se tak vrací k původním celoplášťovým střelám, které se méně deformují, snáz odrážejí a u nichž při akcích hrozí zranění policistů i náhodných svědků. Nové střely s řízenou deformací, které měly zamezit zranění lidí v okolí přestřelky, policie podle ČT používá teprve několik týdnů.

Cizinci loni tvořili sedm procent všech odsouzených v ČR

České soudy loni odsoudily za trestnou činnost celkem 4909 cizinců, o 67 více než o rok dříve. Z celkového počtu odsouzených tvořili cizinci přibližně sedm procent. Nejvíce odsouzených cizích státních příslušníků bylo ze Slovenska, následovali Ukrajinci, Vietnamci, Poláci, Bulhaři a Rumuni. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2012, kterou na svém webu zveřejnilo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Cizinci loni spáchali o 21 trestných činů méně než předloni, celkem 9325, což představuje sedm procent všech objasněných trestných činů. V regionálním rozložení trestné činnosti cizinců nenastaly podle NSZ žádné podstatné změny. Trestná činnost občanů Slovenska se koncentrovala nejvíce v Praze, dále v Jihomoravském a Středočeském kraji. Ukrajinci páchali trestnou činnost především v hlavním městě, Středočeském a Jihomoravském kraji. U občanů Vietnamu je na prvním místě opět Praha, následují Západočeský a Severočeský kraj, u Poláků byly centry trestné činnosti Severomoravský kraj, Praha a Východočeský kraj.

Pochod homosexuálů Prague Pride půjde přes Staroměstské náměstí na Letnou

Takzvaný pochod hrdosti homosexuálů, který se v Praze uskuteční už potřetí, změní letos proti předchozím letům svou trasu. Tentokrát duhový průvod festivalu sexuálních menšin Prague Pride půjde 17. srpna na Letnou přes Staroměstské náměstí a Pařížskou. Řekla to Bohdana Rambousková z pořadatelského týmu. Organizátoři museli zvolit jinou variantu, protože tradiční cestu přes Václavské náměstí a Národní třídu si předem zamluvili odpůrci akce. Celý festival se koná od 12. do 18. srpna. "Festival Prague Pride se za krátkou dobu své existence dostal podle bodování serveru gaycities.com mezi desítku nejlepších evropských Pride událostí (akcí hrdosti), a to jako jediný z postkomunistických zemí," uvedla Rambousková.

Letní slavnosti staré hudby zahájí slavnost Palazzo in festa

Mezinárodní festival Letní slavnosti staré hudby, který se uskuteční od 14. července do 6. srpna, zahájí slavnost Palazzo in festa (hodovní palác) v prostorách Clam-Gallasova paláce na Starém Městě v Praze. Návštěvníci uslyší římské fanfáry, barokní písně, tance a sonáty. Hudba bude znít na malebných nádvořích, schodišti zdobeném Braunovými plastikami i v Mramorovém sále. V hudební dílně si zájemci budou moci vyzkoušet společné muzicírování a seznámit se s barokními nástroji. Novináře o tom za pořadatele informovala Silvie Marková. V následujících sedmi večerech Letní slavnosti staré hudby na koncertech mimo jiné představí zahraniční i domácí interprety v čele se španělským Euskalbarrokensemble s pěvcem Carlosem Menou, souborem Arte dei Suonatori či sopranistkou Claire Lefilliâtreovou. Festival nabídne v prostorách Pražského hradu, Anežského a Břevnovského kláštera, Novoměstské radnice nebo Zámku Troja program v duchu hudbou pulsujícího Říma.

Digitalizované Všechny dobré rodáky uvede karlovarský festival

Digitalizovanou verzi filmu Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci z roku 1968 čekají dvě premiéry a uvedení do kin. Po slavnostní projekci 29. června na MFF v Karlových Varech bude představena 1. srpna na Letní filmové škole v Uherském Hradišti a jako součást přehlídky Projekt 100 se dostane do distribuce. Po Vláčilově Marketě Lazarové a Formanově komedii Hoří, má panenko je třetím dílem, jehož digitalizaci inicioval karlovarský festival, dva finančně podpořila Nadace České bijáky. Kronika moravské vesnice let 1945-1958 Všichni dobří rodáci vznikla ze skutečných životních osudů režisérových sousedů z rodného městečka Kelč na Vsetínsku, když je originálně přetvořil v lyrickou výpověď mimořádné myšlenkové hodnoty a emocionální síly. V kinech ji v nelehké době počínající normalizace zhlédlo od července do září 1969 1,2 milionu diváků. Film, v jehož hlavní roli exceloval Radoslav Brzobohatý, pak skončil v trezoru. Předtím získal v Cannes cenu za režii. Režisér odešel v roce 1970 do emigrace.

I přes nepřízeň počasí se lidé na koncertu Bon Jovi bavili

I přes neustálý déšť, který provázel koncert skupiny Bon Jovi na fotbalovém stadionu v pražském Edenu, se většina přítomných při jejich poprockové show bavila. Diváci nadšeně aplaudovali starším hitům i ukázkám z aktuálního alba What About Now. Podle odhadu přítomných novinářů sledovalo více než dvouhodinové vystoupení přibližně 15.000 posluchačů. Hodinu před příchodem hvězd se na pódiu, kterému dominovala modrá maska gigantické americké limuzíny, představili předskokani Support Lesbiens.

Nejstarší stále jezdící visutá lanovka vede na Ještěd už 80 let

Nejstarší dodnes fungující visutou lanovkou v ČR je lanová dráha na Ještěd, jejíž provoz byl zahájen před 80 lety, 27. června 1933. Dvoukabinová lanovka, která je jedinou lanovkou v zemi, kterou provozují České dráhy, má šikmou délku tratě necelých 1200 metrů a převýšení přes 400 metrů. Kabiny dosahují rychlosti deset metrů za sekundu (36 kilometrů za hodinu), což z lanovky činí jednu z nejrychlejších lanových drah v ČR. Ročně přepraví kolem čtvrt milionu lidí. Ještědská lanovka je druhá nejstarší visutá lanovka v ČR - prvenství patří od roku 1928 lanovce, jež vedla v Krkonoších z Jánských lázní na Černou horu. Ta ale byla v roce 1980 zrušena a vybudovaná v jiné trase. Nejstarší dosud fungující lanovkou v ČR je kyvadlová pozemní lanová dráha na pražský Petřín, která byla zprovozněna 25. července 1891.

Sport

Český hokejový útočník David Krejčí z Bostonu vyhrál suverénně produktivitu play off NHL o sedm bodů před Patrickem Kanem z Chicaga a svými spoluhráči Nathanem Hortonem i Milanem Lucicem. Sedmadvacetiletý Krejčí nasbíral ve 22 zápasech 26 bodů za devět branek a 17 asistencí, díky čemuž byl i nejlepším nahrávačem. Rodák ze Šternberku vyhrál kanadské bodování bojů o Stanleyův pohár jako první český hokejista v historii už v roce 2011 při cestě Bruins za triumfem. Tehdy zaznamenal v 25 duelech 23 bodů za 12 tref a 11 přihrávek. Letos překonal české rekordy v jednom play off v počtu bodů i asistencí, ale musel strávit finálovou porážku s Chicagem 2:4 na zápasy.

Hokejisté Chicaga slaví zisk Stanleyova poháru, když v šestém finále vyhráli na ledě Bostonu 3:2 a opanovali celou sérii poměrem 4:2 na zápasy. Z premiérového zisku slavné trofeje se v dresu Blackhawks radují také obránce Michal Rozsíval a útočník Michael Frolík. Oba si připsali po jedné asistenci a Frolík dokonce u vítězné trefy. Počet českých vítězů slavné trofeje v play off NHL rozšířili po výhře nad Bostonem na čtyřiadvacet. Chicago dokázalo sérii otočit ze stavu 1:2 na zápasy a slaví vítězství ve Stanleyově poháru znovu po třech letech.

Vítězka wimbledonské juniorky z roku 2010 Kristýna Plíšková vypadla na londýnském grandslamu hned v prvním kole. Česká tenistka prohrála se Slovenkou Janou Čepelovou 4:6 a 1:6.

České basketbalistky se ve čtvrtfinále mistrovství Evropy utkají s dosud neporaženým Španělskem. To v duelu o prvenství v osmifinálové skupině E v Lille zvítězilo nad Tureckem 61:48.

Fotbalová Sparta získala ze Slovanu Bratislava obránce Lukáše Pauscheka. Dvacetiletý slovenský reprezentant se tak stal první letní posilou českých vicemistrů, podle informací ČTK na Letné podepsal čtyřletý kontrakt. Kluby po vzájemné dohodě neprozradily přestupovou částku.

Počasí ve středu:

Bude zataženo, místy přeháňky, na severu a severovýchodě srážky četnější. Na jihozápadě postupně oblačno. Teploty 12 až 16, na horách kolem 7 stupňů Celsia.

25-06-2013