Denní souhrn zpráv Zprávy

27-06-2013

Šéf Potravinářské komory Toman přijal místo ministra zemědělství

Šéf Potravinářské komory Miroslav Toman přijal místo ministra zemědělství v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Novinářům to řekl po jednání s Rusnokem v Kramářově vile. Bere na vědomí, že Rusnokova vláda může trvat jen tři až čtyři měsíce. I tak se prý rozhodl nabídku přijmout. "Je potřeba, aby ministerstvo zemědělství fungovalo dál. Já se v tom resortu pohybuju dlouhou dobu. Je to moje práce," řekl Toman novinářům na dotaz, proč nabídku přijal.

Rusnok pokračuje v jednáních s možnými kandidáty na ministry. Sešel se se spisovatelem Pavlem Kohoutem, který při odchodu z Kramářovy vily nechtěl jednání komentovat. Řekl jen, že vše napíše do svého sobotního fejetonu, který vychází v jednom z českých deníků. Nabídku na post ministra zdravotnictví dostal náměstek Fakultní nemocnice Motol a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Martin Holcát. Do pondělí má premiérovi sdělit, jak se rozhodl. Nabídku vést ministerstvo pro místní rozvoj v Rusnokově vládě dostal podle informací ČTK dosavadní 1. náměstek ministra Jankovského Daniel Braun.

Nabídku na působení v Rusnokově vládě zatím přijal Martin Pecina, který se má vrátit na ministerstvo vnitra, a Marie Benešová (ČSSD), která míří na ministerstvo spravedlnosti. Nabídku na ministerský post dostal i někdejší diplomat Jan Kohout, v několika dnech se rozmyslí.

ČSSD vyzve Benešovou, aby odešla ze strany; ta to odmítá

Sociální demokracie vyzve svou bývalou místopředsedkyni Marii Benešovou, která přijala post ministryně spravedlnosti ve vznikající vládě Jiřího Rusnoka, aby odešla ze strany. ČTK to sdělil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Víc prý věc řešit nechce, protože kabinet, který vzniká z popudu prezidenta Miloše Zemana, nemá budoucnost. Benešová odejít odmítá, straně prý neškodí. "Mě to strašně mrzí, co pan Sobotka řekl, a opravdu jsem tím velmi roztrpčena," řekla ČTK v reakci Benešová, která prý byla Rusnokem oslovena jako odborník, nikoliv jako člen ČSSD. Nemyslí si tudíž, že by porušila stranické usnesení, že sociální demokracie nebude bez nových voleb vstupovat do vlády.

ODS nechce předčasné volby, počká na druhý pokus jmenování vlády

ODS nepodpoří vládu Jiřího Rusnoka. Strana doufá, že prezident Miloš Zeman při případném druhém pokusu o jmenování vlády bude respektovat většinu, kterou má v současnosti ve Sněmovně koalice. Před jednáním výkonné rady ODS to novinářům řekl úřadující šéf strany a ministr průmyslu v demisi Martin Kuba.

ČSSD a TOP 09 se znovu neshodly na rozpuštění Sněmovny

ČSSD a TOP 09 se znovu neshodly na rozpuštění Poslanecké sněmovny a uspořádání předčasných voleb. TOP 09 takové řešení odmítá, dokud mají strany dosavadní koalice v dolní komoře většinu. Sociální demokraté o něm chtějí dále jednat s TOP 09 i ODS. O rozpuštění Sněmovny, k němuž je třeba 120 hlasů, se podle všeho bude rozhodovat v polovině července. Rozpuštění dolní komory zatím vedle ČSSD podporují také komunisté a Věci veřejné. Dohromady tyto strany mají 91 poslanců.

Miloš Zeman vytknul EU přístup k teroristům, chce společnou armádu

Prezident Miloš Zeman v přednášce na berlínské Humboldtově univerzitě kritizoval "měkký" přístup Evropské unie k teroristům. Přirovnal jej k politice ústupků, již prosazovaly západní mocnosti proti narůstající moci nacistů a fašistů ve 30. letech minulého století. Každé vyjednávání s teroristy podle Zemana vede k nárůstu jejich síly. Zároveň se vyslovil pro společnou zahraniční politiku, armádu a hospodářskou politiku evropské sedmadvacítky.

Zeman je v Německu na dvoudenní návštěvě. Po příletu do Berlína ho ve středu přijal německý prezident Joachim Gauck, poté jednal i s kancléřkou Angelou Merkelovou. Ve čtvrtek se setkal s ministrem zahraničí Guidem Westerwellem i s bývalým kancléřem Gerhardem Schröderem. Ten kvůli kontroverzním výrokům tehdejšího premiéra Zemana na adresu vysídlených sudetských Němců v roce 2002 tenkrát zrušil návštěvu Prahy.

Červnové záplavy v ČR si vyžádaly celkem 15 lidských životů

Červnové záplavy v Česku si vyžádaly celkem 15 lidských životů a jeden člověk je stále pohřešován. Škody se vyšplhají do desítek miliard korun. Novinářům to řekl ministr životního prostředí v demisi a předseda Ústřední povodňové komise Tomáš Chalupa. Povodně zasáhly celkem 970 obcí a měst. Bylo zachráněno přes 600 lidí a evakuováno více než 26.000 lidí. Do záchranných a následně i likvidačních prací se zapojilo více než 28.000 profesionálních a dobrovolných hasičů, kteří řešili téměř 10.000 událostí. Policie nasadila 21.000 mužů a žen, armáda pak poskytla téměř deset tisíc vojáků a 1500 kusů techniky.

Petr Nečas chce do závěrů summitu EU prosadit povodňovou pomoc

Český premiér v demisi Petr Nečas chce prosadit do závěrů summitu Evropské unie, aby EU poskytla pomoc středoevropským státům postiženým povodněmi. Při příjezdu na vrcholnou schůzku novinářům řekl, že bude usilovat především o snazší přesun peněz mezi operačními programy, o zajištění peněz na obnovu infrastruktury a o podporu firem, které velká voda postihla.

Podpora EU pro zaměstnanost mladých se může týkat severozápadu ČR

Na evropské prostředky na podporu zaměstnanosti mladých by v Česku mohly dosáhnout Karlovarský a Ústecký kraj. Před summitem Evropské unie, který se má zaměstnanosti mladých věnovat, to řekl český premiér v demisi Petr Nečas. Částku, kterou by mohlo Česko získat, neupřesnil. Hlavní část peněz na boj s nezaměstnaností ale podle něj bude pocházet z národních zdrojů. Šéfové zemí EU se v dubnu dohodli, že v letech 2014 až 2020 půjde na podporu zaměstnanosti mladých lidí šest miliard eur (156 miliard korun). V Evropě je bez práce přes 26 milionů lidí a 5,6 milionu z nich ještě nebylo 25 let.

Babiš chce být v Mafře pouze investorem, nebude v žádném orgánu

Miliardář Andrej Babiš nebude v žádném řídícím orgánu vydavatelské skupiny MAFRA, ve které chce po jejím koupení vystupovat pouze v pozici finančního investora. Kvůli zachování nezávislosti nechce v budoucnu mluvit s novináři této skupiny, ani jim prý neposkytne žádné interview. Babiš to řekl novinářům na tiskové konferenci jeho politického hnutí ANO 2011. Vydavatelská skupina MAFRA, jejíž koupi od německých vlastníků Babiš oznámil ve středu, bude zařazena přímo pod mateřskou firmu Agrofert Holdingu. Skupina MAFRA je jednou z předních mediálních skupin působících na českém trhu. Je mimo jiné vydavatelem deníků Mladá fronta DNES, Lidové noviny, METRO, provozovatelem internetových portálů iDNES.cz či lidovky.cz.

Přímou volbu starostů zkusí STAN prosadit i přes odpor vlády

TOP 09 a STAN se pokusí svůj návrh na zavedení přímé volby starostů prosadit v Parlamentu, i když s tím ve středu ve vládě nepochodily hlavně díky nesouhlasu ODS. Kabinet jejich novely volebních zákonů odmítl i kvůli tomu, že pro tak zásadní změnu prý nejsou přesvědčivé důvody. Proti přímé volbě starostů se už dříve postavila koaliční ODS s poukazem na zkušenosti ze Slovenska, kde prý přímá volba vedla k zablokování rozvoje obcí v případech, kdy byli starosta a většina zastupitelstva z rozdílně orientovaných uskupení.

Hlavní líčení s Davidem Rathem začne začátkem srpna, čeká se 78 svědků

Hlavní líčení v kauze poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce začne 7. srpna. Krajský soud v Praze jednání zatím naplánoval do října, předvolává 78 svědků. Státní zástupce Petr Jirát podal obžalobu na bývalého středočeského hejtmana a deset jeho spoluobviněných počátkem dubna. Viní je z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů. Spis je rozdělený do více než 100 svazků, obžaloba čítá 88 stran. Rath, Pancová a Kott jsou považováni za hlavní aktéry údajné korupční kauzy týkající se výběrových řízení ve Středočeském kraji.

ČT: Protikorupční policie zasahuje v MSB Legal kvůli Homolce

Protikorupční policie zasahuje v advokátní kanceláři MSB Legal, která je spojena s lobbistou Ivem Rittigem. Uvedla to Česká televize s tím, že policisté chtějí dokumenty o Nemocnici Na Homolce. Zásah by se mohl týkat pronájmu nemocničních skladů, který loni kritizoval Nadační fond proti korupci. Podle fondu ztratila nemocnice okolo sta milionů korun ročně kvůli tomu, že své sklady zdravotnického materiálu pronajala soukromé společnosti Alseda s.r.o., která je spojená s právníky kolem advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners). Firma za uskladnění materiálu ve skladech inkasovala od dodavatelů asi padesátinásobně víc, než sama za pronájem platila.

Soud poslal bývalého vojáka na 9 let za mříže; chtěl zneužít děti

Brněnský krajský soud poslal bývalého elitního vojáka a člena ochranky expremiéra Jiřího Paroubka na devět let do vězení za sexuální delikty. Viktor Štingl chtěl podle spisu zneužívat děti, včetně nemluvňat. Přemlouval jejich matky na internetu, aby mu za úplatu poskytly své potomky. Vinu popírá. Tvrdí, že sám pátral po ženách, které jsou ochotny nabídnout k sexu své děti. Výsledky svého vyšetřování chtěl prý dát policii. Spolu se Štinglem byla odsouzena ke třem letům vězení jednadvacetiletá žena z Brna, která bývalému vojákovi se zkušenostmi ze zahraničních misí poskytla k sexu svoji teprve šestitýdenní dcerku. Proti verdiktu se odvolali oba.

V Rakousku zahynula česká studentka, převrhl se s ní člun

Na školním výletě na jihu Rakouska zahynula česká studentka gymnázia. Spolu s další ženou se plavila na nafukovacím člunu, který se převrátil. Druhá vodačka se zachránila, napsala agentura APA. Neštěstí se stalo na řece Salza nedaleko hornoštýrské obce Palfau. Zachráněná vodačka se po převrhnutí člunu zachytila o strom. Záchranáři označili počínání žen za lehkovážnost, neboť v řece je vysoký stav vody. Podle hasičů není jasné, zda se výlet na lodi uskutečnil pod vedením průvodce.

Byl otevřen nový úsek dálnice D3

Dopravní spojení mezi Prahou a Českými Budějovicemi zrychlí a zkvalitní nový, pětadvacetikilometrový úsek dálnice D3, který otevřel ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS). Pro motoristy bude zprůjezdněn v pátek ráno před hlavní motoristickou sezonou. Zprovoznění úseku bude podle starostů měst na komunikaci E55 znamenat velkou úlevu. Denně jimi projelo přes 20.000 aut. Otevřením nového úseku se již provozovaná část dálnice D3 prodlouží na 42 kilometrů (v úseku Nová Hospoda - Veselí nad Lužnicí).

V Šumperku byli nalezeni dva mrtví, dalších pět se otrávilo

V Šumperku byli nalezeni dva mrtví bezdomovci - žena a muž. Podle policie požili zřejmě nemrznoucí směs fridex. Laboratorní výsledky podle mluvčí nemocnice vyloučily u těchto lidí otravu metylalkoholem. V nemocnici je nyní kvůli otravě už pět lidí. Všichni popíjeli ve středu večer směs společně, řekl ČTK krajský policejní mluvčí Josef Bednařík. Jeden z hospitalizovaných je ve vážném stavu.

Vědci prý objevili rychlý způsob, jak diagnostikovat chřipku

Rychlý a levný způsob, jak diagnostikovat chřipku, objevili vědci z Mendelovy univerzity v Brně a Středoevropského technologického institutu (CEITEC VUT). Test tvoří filtrační papír s dvěma kvantovými tečkami, tedy uměle vyrobenými nanočásticemi. Nový objev možná začne sloužit lékařům a nemocným už příští rok. Podle Vojtěcha Adama, člena výzkumného týmu, je hlavní přínos objevu především v rychlosti zjištění přítomnosti viru ve vzorku z nosohltanu. Stačí několik minut, stejně jako třeba u těhotenského testu. Současná diagnostika chřipky ve speciálních laboratořích trvá několik dnů. Dalším výzkumem chtějí vědci vytvořit test, který rozpozná také přesné typy viru chřipky.

Vysvědčení znamená nápor na Lince bezpečí, řada dětí se chce opít

V pátek si půjdou děti pro vysvědčení, více než 800.000 žáků základních škol pak začnou prázdniny. Tak jako každý rok to bude znamenat nápor na Lince bezpečí či posílené policejní hlídky u přechodů. Podle ankety Fóra Pijte s rozumem plánuje konec školního roku oslavit alkoholem téměř třetina žáků. Pro děti se ale chystá i mnoho zábavních akcí, například v zoo nebo v muzeích. Kvůli strachu z reakce rodičů na špatné známky volá v těchto dnech na Linku bezpečí hodně dětí. Odborníci před křikem, bitím nebo nevhodnými poznámkami na adresu dítěte varují.

MŽP chce modernizovat národní parky a CHKO za 150 milionů

Téměř 150 milionů korun by mělo putovat na podporu a obnovu návštěvnické infrastruktury v národních parcích a chráněných krajinných oblastech. Peníze pro letošní a příští rok vyčlenilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Největší investicí za více než 22,2 milionu korun je zpřístupnění starého důlního díla Orty v jižních Čechách. Celkem by se mělo podpořit 112 projektů. Zda k nim peníze skutečně doputují, už bude záležet na novém ministrovi a nové vládě. "Tím nejzajímavějším je například bezbariérové zpřístupnění Macochy za 1,5 milionu korun. Je tam i vybudování nového parkoviště před Koněpruskými jeskyněmi, které je v současnosti nedostatečné," řekl novinářům na tiskové konferenci ministr životního prostředí v demisi Tomáš Chalupa (ODS).

Česko si připomnělo Den památky obětí komunistického režimu

V Praze se v Den památky obětí komunistického režimu konaly pietní vzpomínkové akty, jeden na Újezdě u Pomníku obětem komunismu a druhý ve vazební věznici Pankrác, kde účastníci uctili památku popravené Milady Horákové. Uplynulo 63 let od chvíle, kdy byla česká politička Horáková popravena komunisty na dvoře pankrácké věznice. Byla obětí justiční vraždy během komunistických politických procesů v 50. letech minulého století za vykonstruované spiknutí a velezradu. Byla jedinou ženou popravenou v rámci těchto soudních řízení. Díky své neústupnosti během svého soudu se stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.

Do roka by měla v centru Prahy stát socha Milady Horákové. O jejím umístění rozhodne Praha 1 ve spolupráci s pražským magistrátem, Klubem Milady Horákové a Konfederací politických vězňů v příštích týdnech. Ideálním místem by ale podle organizátorů byl park naproti Petschkově paláci, který byl v letech 1939 až 1945 sídlem gestapa.

Tuzemský samizdat byl zapsán do registru UNESCO Paměť světa

Do registru UNESCO Paměť světa byla zapsána Sbírka českých a slovenských samizdatových periodik z let 1948 až 1989. Na své internetové stránce to uvedlo ministerstvo kultury, sbírka byla zápisem uznána za součást dokumentárního dědictví lidstva v minulém týdnu. Česká republika tak má již čtvrtý zápis do tohoto registru. Vedle Sbírky středověkých rukopisů české reformace, Sbírky ruských, ukrajinských a běloruských periodik z let 1918 až 1945 a Sbírky barokních univerzitních tezí; všechny tři sbírky spravuje Národní knihovna.

Začala folklorní Strážnice, program připomene výročí věrozvěstů

Za účasti hostů z Indie a Kostariky, ale především českých a moravských souborů začal 68. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice. Program letos připomene zejména 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. "Očekáváme kolem 20.000 návštěvníků," řekl za pořadatele Zdeněk Bobčík. Zatančí, zahraje či zazpívá 2250 účinkujících. Strážnická přehlídka patří mezi nejstarší a nejznámější folklorní festivaly v Evropě. Věrozvěsty připomene například společný pořad souborů ze zemí, jimiž soluňští bratři při cestě z Byzance na Velkou Moravu prošli a kde později působili jejich žáci. Další festivalové pořady představí například folklor národnostních menšin v Česku nebo regionální tradice Českého Horácka.

Papežský legát z Chorvatska bude na Velehradě kázat v češtině

Papežský legát a záhřebský arcibiskup Josip Bozanić, který při završení oslav 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu zastoupí papeže Františka, osloví při slavnostní mši na Velehradě 5. července věřící česky. Nebývá obvyklé, že by cizinec slavil liturgii v národním jazyce té země, řekl novinářům generální vikář Arcibiskupství olomouckého Josef Nuzík. Záměr chorvatského arcibiskupa a papežova vyslance, který bude hlavním celebrantem mše, podle něj potěšil všechny české biskupy v čele s kardinálem Dominikem Dukou.

Vrchol letošního cyrilometodějského výročí se na Velehradě uskuteční 4. a 5. července. Na čtvrtečním charitativním koncertu se se zlínskou filharmonií představí i světové operní hvězdy, chybět tradičně nebude ani Jiří Pavlica a Hradišťan. Výtěžek koncertu podpoří tři charitativní projekty.

Na 230 filmů uvede od 28. června karlovarský festival

Na 230 filmů uvede Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, jehož 48. ročník začne v pátek 28. června. Lázeňské město bude devět dnů centrem světové kinematografie, místem setkání stovek profesionálů z celého světa i vyhledávanou lokalitou filmových fanoušků. Právě jejich účast a atmosféra stovek projekcí mile překvapuje filmaře, kteří sem své projekty doprovázejí. Loni je zhlédlo 121.070 diváků. Podvacáté se na organizaci podílí tým prezidenta Jiřího Bartošky a umělecké ředitelky Evy Zaoralové, které doplnil výkonný ředitel Kryštof Mucha a od roku 2010 ředitel programu Karel Och. Do hlavní soutěže vybrali 14 snímků; tvůrci šesti z nich tu už svá díla měli, dva získali Křišťálový glóbus. Krysztof Krauze a Joanna Kos Krauzeová ho převzali v roce 2005 za snímek Můj Nikifor, nyní soutěží potřetí. Druhým vítězem je izraelský filmař Joseph Madmony - před dvěma lety zabodoval snímkem Restaurátor.

Na zahajovacím ceremoniálu převezme hollywoodský herec John Travolta Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Držitel dvou nominací na Oscara a Zlatého globu tu uvede snímek Sezóna zabíjení, ve kterém hraje s dalším držitelem této ceny z roku 2008 Robertem De Nirem. Hostem zahajovacího večera bude dále režisér úvodního snímku Pěna dní Michel Gondry. Tento film uvede sám, když agenti představitelky hlavní ženské role Audrey Tautouové na poslední chvíli její ohlášenou účast odřekli. Tautouová excelovala ve filmu Amélie z Montmartru, která ve Varech v roce 2001 zvítězila a zahájila cestu po světě.

Jiří Svoboda natáčí v Terezíně dvoudílný snímek Poslední cyklista

V těchto dnech natáčí režisér Jiří Svoboda v Terezíně dvoudílný televizní film Poslední cyklista. Vzniká podle scénáře, na kterém spolupracoval s představitelem jedné z rolí Tomášem Töpferem. Česká televize ho na obrazovkách představí na jaře příštího roku. Ve filmu židovský manželský pár Orensteinových, kteří nemohou mít vlastní děti, v roce 1933 adoptuje malého sirotka Klárku. Netuší, jaký životní osud jí připraví tím, že z křesťanky udělají nevratně Židovku; nemohli ještě vědět, co je to holokaust. Malou Klárku zahrnuli laskavostí a péčí. Nástup Adolfa Hitlera k moci v Německu a jeho následná expanze do Evropy ovlivnily životy milionů rodin a nejtragičtěji zasáhly rodiny s židovským původem. Orebsteinovi se pak za každou cenu snaží děvčátko ochránit před událostmi, které ji nemohou minout.

Tomáš Mašín začne na podzim natáčet film Zatím dobrý

Film mapující příběh protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů s názvem Zatím dobrý hodlá jejich vzdálený příbuzný Tomáš Mašín začít natáčet na podzim. Přední tvůrce reklam, který debutoval v roce 2009 celovečerním snímkem 3 sezóny v pekle oceněným třemi Českými lvy, chtěl s natáčením začít už před dvěma lety, na nákladný projekt však těžko sháněl finance."Právě rozpočet ve výši 80 milionů korun je důvodem, proč natáčení začne v Rize. Do Lotyška se vrátíme na jaře příštího roku na hlavní část natáčení, která zahrne i lokace v Polsku, Česku a také v Sofii. Právě tam jsme nalezli místa připomínající Prahu 40. let minulého století," řekl dnes Mašín ČTK. Scénář mu nabídl Jan Novák, který téma zpracoval v knize Zatím dobrý. Ve výročních cenách Magnesia Litera se stala publikací roku 2004. Do kin by se snímek mohl dostat koncem příštího roku či v roce 2015.

Podle režiséra ztvární Josefa Mašína syn muzikanta Vladimíra Mišíka Adam, který se už objevil ve Zdivočelé zemi. Ctirada Mašína si zahraje Oldřich Hajlich známý z Pusinek i řady televizních seriálů. V roli Milana Paumera, kterému se s oběma bratry probil na Západ, se objeví Vincent Navrátil, syn Veroniky Žilkové.

Muzeum Kampa zahajuje první výstavu po povodních

Téměř čtyři týdny po povodních, které poničily objekt Sovových mlýnů, se otevírá pražské Muzeum Kampa. Provoz zahajuje výstavou spojující tři umělce - Gustava Klimta, Alfonse Muchu a Františka Kupku. Expozice se jmenuje Judita na Kampě a jejím stěžejním dílem je stejnojmenný Klimtův obraz z let 1904 až 1905. Klimtova Judita patří ke klenotům uměleckých sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Sport:

Čeští tenisté Tomáš Berdych a Klára Zakopalová postoupili po výhrách nad německými soupeři do třetího kola Wimbledonu. Sedmý nasazený Berdych si ve druhém kole na trávě v All England Clubu poradil s Danielem Brandsem 7:6, 6:4, 6:2, Zakopalová porazila Anniku Beckovou 7:6 a 6:3. Berdych si k vítězství pomohl 15 esy a jeho dalším soupeřem bude už popáté v sezoně Kevin Anderson z Jihoafrické republiky. Tomu český hráč v letošních zápasech nedovolil uhrát ani set a na okruhu ATP s ním wimbledonský finalista z roku 2010 v dosavadních osmi vzájemných duelech ještě nikdy neprohrál.

Při své grandslamové premiéře v 2. kole prohrála Karolína Plíšková s Chorvatkou Petrou Martičovou 6:7 a 1:6 za hodinu a čtvrt. Skončila rovněž Barbora Záhlavová-Strýcová, která wimbledonské semifinalistce z roku 2010 Cvetaně Pironkovové z Bulharska podlehla 5:7 a 3:6.

Český kladivář Lukáš Melich obsadil na Zlaté tretře v Ostravě druhé místo a podruhé v kariéře přehodil osmdesát metrů. Za deset dní starým osobním rekordem zaostal výkonem 80,16 metru o 12 centimetrů. Od druhého pokusu v soutěži den před hlavním programem mítinku vedl, v poslední sérii ho však přehodil o 69 centimetrů lídr světových tabulek Maďar Krisztián Pars.

Hned v první disciplíně atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava padl nejlepší letošní světový výkon. V předprogramu zaběhla Tiruneš Dibabaová z Etiopie nejrychlejší čas na 10.000 metrů 30:26,67 minuty. Dosavadní maximum této sezony překonala trojnásobná olympijská vítězka o více než 38 sekund a zároveň zlepšila vlastní rekord mítinku.

České basketbalistky se kvalifikovaly na mistrovství světa 2014, kde budou obhajovat stříbrné medaile. Po výhře nad Itálií mají na mistrovství Evropy v Orchies jisté minimálně šesté místo, které znamená postup, jelikož Turecko jako pořadatel MS postoupilo do semifinále po výhře 55:41 nad Běloruskem.

Český útočník Jaromír Jágr nebude v NHL pokračovat v Bostonu. Generální manažer Bruins Peter Chiarelli na setkání se zámořskými novináři den po skončení finálové série o Stanleyův pohár s Chicagem prohlásil, že klub s jednačtyřicetiletým hokejistou neprodlouží smlouvu.

Počasí ve čtvrtek:

Bude většinou oblačno, místy s přeháňkami, hlavně v Čechách. Přechodně čekejte i polojasno. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.

27-06-2013