Denní souhrn zpráv Zprávy

28-06-2013

V Rusnokově vládě budou Balvín, Pecina, Benešová a Toman

Místo v Rusnokově vládě zatím oficiálně přijali 4 lidé. Bývalý ředitel České televize Jiří Balvín přijal místo ministra kultury. Řekl to novinářům v pátek při odchodu z Kramářovy vily. Je tak čtvrtým potvrzeným ministrem v novém úřednickém kabinetu. Balvín řekl, že by chtěl prosadit, aby bylo na kulturu víc peněz. Na nabídku ministerského místa zatím kývl Martin Pecina jako ministr vnitra, Marie Benešová (ČSSD) jako ministryně spravedlnosti a Miroslav Toman, který by měl vést ministerstvo zemědělství. Šéfem diplomacie by se mohl stát Jan Kohout, své rozhodnutí oznámí v polovině příštího týdne. Nabídku na pokračování dostal také současný ministr obrany Vlastimil Picek, který se vyjádří po svém návratu ze zahraničí. V čele ministerstva zdravotnictví by mohl stanout náměstek ředitele Fakultní nemocnice Motol Martin Holcát a ministerstvu pro místní rozvoj by mohl šéfovat dosavadní náměstek ministra Daniel Braun.

Viceprezidentovi svazu průmyslu Radkovi Špicarovi nabídl Rusnok místo ministra životního prostředí. Špicar se do pondělí rozmyslí. Rusnok přijal také bývalého tajemníka ministra financí Karla Štogla a ekonoma Miroslava Zámečníka. Štogl svou návštěvu nekomentoval. Zámečník po jednání řekl, že se bavili o české ekonomice a Národní ekonomické radě vlády (NERV).

ODS kritizovala Zemana za nestandardní kroky, vládu nepodpoří

ODS po jednání výkonné rady kritizovala kroky prezidenta Miloše Zemana při jmenování premiéra Jiřího Rusnoka jako nestandardní. Zástupci občanských demokratů zopakovali, že vznikající vládu ve Sněmovně nepodpoří. Před zasedáním také vyjádřili naději, že Zeman bude při případném druhém pokusu o jmenování kabinetu respektovat většinu v dolní komoře. "V parlamentní demokracii by prezident měl být spíše moderátorem politické diskuze, a ne silovým hráčem prosazujícím vlastní řešení proti vůli Poslanecké sněmovny v situaci, kdy existuje jasná většina podporující premiérku Miroslavu Němcovou," přečetl po jednání výkonné rady z prohlášení senátor Jaroslav Kubera. Občanští demokraté, podle nichž bude Rusnokova vláda kabinetem "vysloužilých politiků a přátel Miloše Zemana", zároveň vyzvali designovaného premiéra, aby co nejrychleji předstoupil před Sněmovnu se žádostí o důvěru. Jakékoli otálení by podle nich ohrožovalo ekonomiku a vystavilo ji riziku rozpočtového provizoria.

ČSSD připouští, že by při druhém pokusu sestavila vládu

Sociální demokracie připouští, že by se při případném druhém pokusu ujala sestavení vlády. Dosud přitom odmítala jakoukoliv účast na vládě do doby, než se uskuteční nové volby. Rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby nicméně podle předsedy strany Bohuslava Sobotky nadále zůstávají prioritou. "My se domníváme, že by pan prezident v tom druhém pokusu měl mít ještě alternativu k tomu, aby musel vrátit moc do rukou pravicové koalice," uvedl předseda ČSSD. Narážel tak na možnost, že by prezident Miloš Zeman napodruhé pověřil sestavením vlády ODS, TOP 09 a LIDEM, které na podporu své kandidátky na premiérku Miroslavy Němcové (ODS) sehnaly 101 poslaneckých podpisů.

TOP 09: Požadavek ČSSD na sestavení vlády je legitimní

Požadavek sociální demokracie na sestavení vlády v případném druhém pokusu vnímá TOP 09 jako logický a legitimní. Podle místopředsedy strany Miroslava Kalouska však ani ČSSD nedá ve Sněmovně dohromady většinu, aby taková vláda získala důvěru. Předčasné volby, o něž sociální demokraté usilují, TOP 09 odmítá. "ČSSD je vítěz voleb, takže je to tisíckrát srozumitelnější než vláda Jiřího Rusnoka," řekl Kalousek, podle něhož jsou sociální demokraté relevantní silou ve Sněmovně na rozdíl od "vlády přátel Miloše Zemana", jak charakterizuje kabinet, který z pověření prezidenta sestavuje Rusnok.

Prezident Zeman se v Záhřebu zúčastní oslav vstupu Chorvatska do EU

Prezident Miloš Zeman se zúčastní oslav vstupu Chorvatska do Evropské unie. V hlavním městě Záhřebu se setká se svým protějškem Ivo Josipovičem a předsedou vlády Zoranem Milanovičem. Zeman do chorvatské metropole přiletí v neděli. Chorvatsko se v pondělí stane 28. státem EU. Na slavnost do Chorvatska zamíří na tři desítky státníků. Zeman do Chorvatska zamíří několik dní poté, co se vrátil ze státní návštěvy Německa. V Berlíně jednal se svým protějškem Joachimem Gauckem i Merkelovou. Na Humboldtově univerzitě také přednesl projev o EU.

EU rozhodla o zahájení jednání o vstupu se Srbskem

Summit Evropské unie rozhodl o začátku jednání o vstupu Srbska do unie. Oznámil to prezident Evropské unie Herman Van Rompuy. Česká republika spolu s dalšími zeměmi visegrádské čtyřky na summitu Evropské unie usilovala o to, aby se pro zahájení vstupních rozhovorů se Srbskem nekladly další podmínky. Německo totiž prosadilo do návrhu závěrů summitu, aby ještě prosincová vrcholná schůzka přijala rámec pro jednání se Srbskem. První kolo rozhovorů s Bělehradem by mělo být přitom nejpozději v lednu 2014. Kdyby ale Německo svůj návrh prosadilo, byl by termín ohrožen a mohl by být opět posunut. Čtvrteční jednání summitu se protáhlo až přes půlnoc, i kvůli neshodám kolem dlouhodobého rozpočtu Evropské unie, který byl dohodnut v politické rovině těsně před summitem.

ČR chce, aby summit EU uvolnil peníze i na preventivní povodňovou ochranu

Česko chce na nynějším summitu Evropské unie prosadit, aby bylo možné využívat peníze z evropských fondů nejen na odstraňování následků povodní, ale i na preventivní opatření. V Bruselu to řekl premiér v demisi Petr Nečas. "My tam chceme dát důraz i na preventivní opatření, nejenom na odstraňování následků povodní, ale například i právě na výstavbu systému hrází," prohlásil Nečas. Podle návrhu závěrů summitu by měly být pro oblasti postižené povodněmi uvolněny peníze ze strukturálních fondů EU, fondu soudržnosti a fondu solidarity. "Zároveň chceme, aby bylo možné flexibilněji využívat prostředky z evropských fondů, protože ledaskde se to financování logicky v důsledku povodní zpozdilo," řekl dále český premiér. Podle něj Česku jde o možnost pružnějšího přesouvání prostředků mezi jednotlivými operačními programy. Nečas už ve čtvrtek při příjezdu na summit řekl, že peníze by měly směřovat do obnovy infrastruktury v postižených oblastech a na podnikání a zaměstnanosti, protože velká voda zasáhla řadu firem.

Ekonomika ve čtvrtletí klesla více, vyplývá z revizí ČSÚ

Tuzemská ekonomika klesla v letošním prvním čtvrtletí více, než uváděly údaje Českého statistického úřadu na počátku června. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt klesl o 1,3 procenta a meziročně o 2,4 procenta. Vyplývá to z revize ČSÚ. Předchozí údaje uváděly mezičtvrtletní pokles hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí o 1,1 procenta a meziroční o 2,2 procenta. Vývoj HDP podle informací ČSÚ z počátku měsíce negativně ovlivnily daně z produktů. Pokles byl do značné míry důsledkem předzásobení tabákovými výrobky, neboť mimořádně vysoký výnos z příslušné spotřební daně ve čtvrtém čtvrtletí předznamenal značně podprůměrný příjem v prvním.

Zahraniční dluh ČR se v 1. čtvrtletí přiblížil dvěma bilionům Kč

Zahraniční dluh Česka se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 42,7 miliardy korun a dostal se těsně pod dva biliony korun. Představoval tak 51,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na růstu zadlužení se podílely hlavně bankovní a vládní závazky. Meziročně byl zahraniční dluh vyšší o 65,7 miliardy Kč, oznámila Česká národní banka. "K růstu zahraničního zadlužení přispěl hlavně vývoj zahraničních závazků bankovního sektoru. Jejich nárůst souvisel především s růstem přijatých krátkodobých depozit od zahraničních bank a nebankovních klientů," uvedla centrální banka. Zahraniční zadlužení vládního sektoru rostlo tím, jak zahraniční investoři nakupovali české vládní dluhopisy.

Dluhy českých domácností v dubnu vzrostly na 1,174 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí v květnu opět meziměsíčně vzrostly, a to o 6,1 miliardy korun na 1,174 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o 44,9 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky. "České domácnosti jsou v zadlužování opatrnější a pečlivě zvažují, co pořídí na dluh. Navíc, jak uvedla v polovině června ve své zprávě i ČNB, český finanční sektor zůstává i přes pokračující ekonomickou recesi stabilní. Očekávám, že banky budou usilovat o bonitní klienty, ale budou si je velmi pečlivě prověřovat," uvedl vedoucí partner sektoru finančních služeb PwC Česká republika Petr Kříž. Zadluženost podniků v květnu meziročně klesla o 3,2 miliardy korun na 960,1 miliardy Kč. Proti dubnu se dluhy firem snížily o 8,7 miliardy Kč. Dluh podniků přitom podle Kříže zatím stále nedosáhl předkrizových hodnot.

Český Aeroholding dosáhl loni hrubého provozního zisku 2,6 mld Kč

Skupina Český Aeroholding (ČAH), která vznikla v roce 2011 a působí v oblasti letecké přepravy a souvisejících pozemních službách, vykázala za loňský rok hrubý provozní zisk (EBITDA) 2,6 miliardy Kč. Tržby skupiny činily 11,8 miliardy korun. Vyplývá to z konsolidovaných neauditovaných výsledků, které sdělila mluvčí skupiny Michaela Lagronová. V souvislosti s restrukturalizací klesl loni počet zaměstnanců skupiny o zhruba 11 procent na necelých 4900, přičemž nejvíce zaměstnanců opustilo České aerolinie. Kapitálová struktura skupiny je stabilní. Na daních za rok 2012 odvede aeroholding v České republice přes 700 milionů korun. V letošním roce chce skupina dokončit restrukturalizaci Českých aerolinií a prohloubit spolupráci se společností Korean Air nejen v pravidelné přepravě, ale i dalších činnostech, ve kterých skupina ČAH podniká.

Lesy ČR zvedly zisk na 4,4 mld., ze záplav mají škody 220 mil.

Státní podnik Lesy České republiky loni zvýšil čistý zisk o 183 milionů korun na dosud nejvyšších 4,408 miliardy korun. Dozorčí rada schválila převod zisku na účet nerozděleného zisku, aby mohl být v budoucnu převeden do státního rozpočtu. Dozorčí rada také vzala na vědomí informaci, že škody po červnových povodních na majetku LČR zatím dosáhly 220 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí podniku Zbyněk Boublík. LČR patří polovina lesů v zemi.

Škoda Electric dodá do Bratislavy 80 trolejbusů za miliardu korun

Česká společnost Škoda Electric dodá do Bratislavy 80 nových trolejbusů za 41,6 milionu eur (1,1 miliardy korun). Oznámil to bratislavský dopravní podnik (DPB), který tendr na nákup trolejbusů vypsal. Součástí kontraktu je také opce na dodávku dalších 40 vozidel. Kromě plzeňského výrobce se soutěže zúčastnil ještě polský Solaris Bus & Coach. O vítězi podle DPB rozhodla výrazně nižší cena, kterou Škoda Electric nabídla v elektronické aukci. Podle smlouvy, kterou DPB s českou firmou podepsal, se dodávka trolejbusů uskuteční v průběhu necelých dvou let. Vozidla budou vybavena také klimatizací, tarifním a informačním systémem, jakož i vnitřním a vnějším kamerovým systémem. Škoda Electric loni uspěla ve výběrovém řízení Dopravního podniku města Žilina, jenž si objednal 20 nových trolejbusů za téměř čtvrt miliardy korun.

Chovanec: Situace ČD Carga se nelepší, je potřeba intervence státu

Hospodářská situace národního železničního dopravce ČD Cargo se po loňské dvoumiliardové ztrátě nelepší ani letos. Novinářům to řekl stínový ministr dopravy za ČSSD a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Podnik sice za prvních pět měsíců vykázal zisk zhruba 200 milionů korun, nejde však o zisk z přeprav, ale z prodeje majetku. Podle firmy ale hospodářská situace kritická není, v dlouhodobější perspektivě bude ale pro zachování firmy ve stávající velikosti nutný zásah státu. Řešením by podle Chovance byl program podpory, podobný modelu navrhovanému železničními odbory. Podle jejich výpočtů by státní investice ve výši pěti miliard korun národnímu dopravci zaručila udržení zaměstnanosti. Poloviční částka poskytnutá státem by znamenala propuštění více než 2000 lidí. Celkem Cargo zaměstnává zhruba 9500 lidí.

OKD propustí 250 lidí a dodavatelským firmám ubude třetina lidí

Těžební společnost OKD propustí 250 techniků a administrativních pracovníků. Počet kontraktorů, tedy pracovníků dodavatelských firem, kteří se přímo podílejí na těžbě uhlí, klesne do září zhruba o třetinu na 2700. Oznámil to mluvčí OKD Vladislav Sobol. Jde o součást rozsáhlých úsporných opatření, které firma oznámila v květnu kvůli špatné ekonomické situaci. OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Ta se letos v prvním čtvrtletí propadla do čisté ztráty 80 milionů eur (asi dvě miliardy korun), přičemž loni měla v tomto období čistý zisk šest milionů eur. Firma počítá s omezením investic, sloučením managementu všech dolů a přestěhováním centrály firmy na Důl Darkov nebo s odprodejem zásob energetického uhlí.

Průzkum: Zájem o 2. pilíř reformy penzí klesl zpět na pět procent

Zatímco v květnu zájem o vstup do druhého pilíře penzijního systému vzrostl díky zvýšené aktivitě penzijních fondů i blížícímu se termínu pro vstup zájemců ve věku nad 35 let na 7,4 procenta, nyní opět spadl na hranici pěti procent. Vyplývá to z penzijního barometru Swiss Life, který každý měsíc mapuje zájem Čechů o vstup do druhého pilíře. V průzkumu odpovídala v polovině června téměř tisícovka respondentů. Češi vstup do druhého pilíře nepovažují za zvlášť výhodný a obejdou se bez něj, vyplývá dál z průzkumu. Téměř 80 procent Čechů jej odmítá a výrazně klesl podíl lidí, kteří se ještě nerozhodli. O něco příznivěji jsou tomuto typu spoření naklonění ženy.

Bakalova Economia může převzít Centrum Holdings, potvrdil úřad

Vydavatelství Economia miliardáře Zdeňka Bakaly může převzít internetovou společnost Centrum Holdings. Fúzi schválil antimonopolní úřad, který se transakcí zabýval od konce května. Společnost Centrum Holdings provozuje například zpravodajský server Aktuálně.cz. Rozhodnutí již nabylo právní moci, sdělil předseda úřadu Petr Rafaj. Spojením Economie a Centra vznikne společnost s ročním obratem přes jednu miliardu korun. Kupní cenu strany nezveřejnily. Součástí transakce jsou také firmy Webfarm a Webfarm Slovenská republika, DALTEN media a Atlas UA v likvidaci. Společnost Economia je lídrem trhu v oblasti ekonomických deníků, časopisů a odborných obchodních periodik a online médií v Česku. Centrum Holdings je přední poskytovatel digitálního mediálního obsahu a služeb v ČR.

Spor ČR a Diag Human: Švýcarský soud odblokoval ČR účty

Soud ve švýcarské Ženevě uvolnil České republice peníze na účtech, které měla zablokované kvůli sporu se společností Diag Human. Kromě toho soud prohlásil, že rozhodčí nález z roku 2008, na jehož základě se firma domáhá odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou a exekuce vůči ČR, není závazný. Proto jej nelze na území Švýcarska vykonat, sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Obdobné rozhodnutí podle ní nedávno vydal i curyšský soud. Diag Human si nárokuje mnohamiliardové odškodnění. Rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření právního zástupce společnosti Jana Kalvody pak přesáhla částka s úroky již deset miliard. Strany se však doposud přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená.

Moravskoslezský kraj chce urychlit čerpání peněz z EU

Moravskoslezští krajští zastupitelé se v červenci sejdou na mimořádném jednání, aby schválili další projekty podpořené evropskými dotacemi. Region totiž před časem získal navíc zhruba 800 milionů korun z jiných chybně čerpaných operačních programů a na využití peněz je čas jen do roku 2015. Kraj chce proto čerpání co nejvíce urychlit. Peníze budou směřovat do dopravy, sociálních služeb, zdravotnictví a školství, řekl novinářům moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko je podle něj v současné době i s penězi navíc nutné vyčerpat tři miliardy korun. Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007 až 2013 zodpovídá za uplatnění bezmála 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Doposud podpořila přes 750 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields.

Moravští vinaři letos očekávají nadprůměrnou úrodu

Jihomoravští vinaři očekávají letos nadprůměrnou úrodu vína. Jak bude víno kvalitní, bude zřejmé v letních měsících podle rázu počasí. Čím méně výkyvů mezi extrémně vysokými teplotami a extrémními srážkami bude, tím bude jakost vyšší, řekl ředitel Vinia Velké Pavlovice Libor Výleta. Letošní ročník je zatím poněkud opožděný, protože réva začala pozdě rašit a po vyrašení přišlo chladno a deště. "Nyní réva kvete, ale i doba květu je opožděná," řekl Výleta. Vinaři by potřebovali, aby réva co nejrychleji odkvetla. Už je totiž po 24. červnu, tedy svátku Jana Křtitele.

NS odmítl dovolání bývalého senátora Nováka, odpyká si čtyři roky

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka, odsouzeného za přijetí úplatku více než 40 milionů korun. Řekl to mluvčí soudu Petr Knötig. Novák si momentálně odpykává čtyřletý trest vězení. NS podle Knötiga označil dovolání za zjevně neopodstatněné. Trestný čin se prý podařilo prokázat, rozsudek je řádně odůvodněný a trest přiměřený. Novák má nyní možnost podat ústavní stížnost, musí však argumentovat porušením základních práv. Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999, kdy Novák působil jako starosta Chomutova. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek (tehdy asi 43 milionů korun) Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale peníze neskončily u Schmela, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.

Motoristé na jihu Čech mohou využívat nový úsek D3

Motoristé na jihu Čech mohou využívat nový, pětadvacetikilometrový úsek dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Policie vyzývá řidiče k ohleduplné jízdě a maximálnímu soustředění. Stavba byla uvedena do předčasného užívání a kolem dálnice se ještě pracuje. Naděje do D3 vkládají starostové obcí, kterými dosud vedl provoz po E55. Denně jimi projelo přes 20.000 aut. Nejvíce postiženou byla Planá nad Lužnicí. Přesné náklady na výstavbu nového úseku D3, která započala v roce 2009, nejsou podle ministra dopravy Zbyňka Stanjury (ODS) ještě vyčísleny. S DPH bude stát přes 12 miliard korun.

Další uzavírka na D1 bude v noci z 5.6. na 6.7.

Další velká uzavírka na dálnici D1 čeká řidiče v noci z pátku 5. července na sobotu 6. července. Bourat se bude šest mostů v úsecích mezi Loktem a Hořicemi a mezi Velkou Bíteší a Lhotkou. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. S částečnými uzavírkami se řidiči setkají už od čtvrtka 3. července, kdy bude provoz mezi 155. a 162. kilometrem u Velké Bíteše ve směru na Prahu svedený do jednoho pruhu. Úplně se dálnice v obou uvedených úsecích uzavře v sobotu večer.

Školy rozdaly vysvědčení, s dětmi se rozloučil odstupující ministr

Studenti škol dostali vysvědčení. Se školáky se rozloučil také ministr školství v demisi Petr Fiala, který na Základní a mateřské škole Červený vrch v Praze rozdal vysvědčení žákům devátých tříd. Od soboty začínají prázdniny, letos budou o tři dny delší. "Prázdniny si nesmíme příliš krátit nějakými proslovy," řekl žákům posledních ročníků ministr, popřál jim hezké prázdniny a snadný nástup na střední školy. Premiantům pak ministr přivezl knihy mapující kulturní dějiny od příchodu slovanských věrozvěstů. Designovaný premiér Jiří Rusnok zatím stále hledá nového šéfa školství. Fialovi coby nestraníkovi sice nabídl, aby v čele resortu pokračoval, Fiala to ale odmítl.

V ČR by měly vzniknout ambulance pro děti ohrožené závislostí

Přestože české děti mají zkušenosti s konopím od 13 let, kouří od 11 let a alkohol pravidelně pije 60 procent dospívajících, není v ČR ani jedna adiktologická ambulance zaměřená na péči o děti a dospívající ohrožené závislostí. Adiktologové zmapovali potřebnost této péče a vyšlo jim, že jen v Praze a Středočeském kraji ji ročně potřebuje až 5000 dětí. Novinářům to řekl přednosta kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) profesor Michal Miovský. První taková ambulance by mohla vzniknout v pražském Apolináři, kde před lety už byla. Pokud se podaří vyjednat se zdravotními pojišťovnami úhradu péče, ověří ambulance, jaké služby děti a dospívající potřebují, a pak by mohla vzniknout síť ve všech krajích, popsal plány Miovský. Miovský uvedl, že chystaná ambulance by byla specifická tím, že zajistí kombinaci všech služeb. Byl by v ní dětský psycholog - adiktolog, dětský psychiatr, řešily by se i problémy dětí se školou, případně sociální problémy.

Do dějiště karlovarského festivalu přicestoval John Travolta a Michel Gondry

Amerického herce Johna Travoltu přivítal na karlovarském letišti výkonný ředitel karlovarského festivalu Kryštof Mucha. V Letním kině uvede projekci muzikálu Pomáda. Právě tento snímek z roku 1978 a také o rok starší Horečka sobotní noci Travoltu proměnily v obletovanou hvězdu. John Travolta se narodil 18. února 1954 v americkém Englewoodu. Ve filmu debutoval v roce 1975 a rok nato si zahrál malou roli ve slavném hororu Carrie se Sissy Spacekovou. Kromě zmiňovaných muzikálů patří k jeho známějším filmům komediální trilogie Kdopak to mluví a především Tarantinův snímek Pulp Fiction - Historky z podsvětí z roku 1994, za který získal druhou nominaci na Oscara.

Francouzský oscarový scenárista a režisér Michel Gondry uvádí na festivalu v evropské premiéře svůj nejnovější snímek Pěna dní. Padesátiletý rodák z Versailles Michel Gondry patří k nejoriginálnějším filmařským osobnostem současné světové kinematografie. Filmařskou profesionalitu získal na desítkách videoklipů a reklam. V roce 2001 na sebe tento filmař upozornil originálním celovečerním debutem Slez ze stromu. Tři roky poté ho proslavilo drama Věčný svit neposkvrněné mysli s Jimem Carreym a Kate Winsletovou v hlavních rolích. Kladný ohlas u kritiky i komerční úspěch filmu byly korunovány Oscarem pro nejlepší původní scénář pro spoluautory: Gondryho, Charlieho Kaufmana a Pierra Bismutha.

Sport:

O pouhé tři setiny sekundy zaostala Zuzana Hejnová na Zlaté tretře v Ostravě za vlastním českým rekordem v běhu na 400 metrů překážek. Druhá žena letošních světových tabulek zvítězila suverénně ve svém nejlepším výkonu sezony 53,32 sekundy a udržela letošní neporazitelnost. O druhé české vítězství se postaral Vítězslav Veselý, který ovládl soutěž oštěpařů ve třetím výkonu kariéry 87,58 metru.

Čeští basketbalisté do 19 let vstoupili do mistrovství světa v Praze prohrou 74:77 s Litvou. Domácí tým ještě po třech čtvrtinách nad obhájci titulu vedl, ale nakonec mu nepomohlo ani 21 bodů nejlepšího střelce zápasu Martina Peterky.

Fotbalisté pražské Slavie si připsali první vítězné utkání v rámci letní přípravy na novou sezonu. Po pondělní remíze 1:1 s Interem Baku přestříleli na soustředění v Rakousku desátý celek uplynulé sezony ruské ligy FC Krasnodar 5:3.

Bývalý reprezentant Karel Poborský odstoupil z funkce předsedy České asociace fotbalových hráčů. Svou rezignaci zdůvodnil vytížeností v Dynamu České Budějovice, které na jaře sestoupilo z první ligy.

Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický se stal otcem. V úterý v brzkých ranních hodinách jeho partnerka Radka Kocurová přivedla v pražském Podolí na svět syna, který dostal jméno Tomáš po záložníkovi londýnského Arsenalu.

Tenistky Barbora Záhlavová-Strýcová a Petra Cetkovská se představí fanouškům 16. až 21. července v Olomouci. Obě patří k hlavním hvězdám 5. ročníku turnaje ITF ITS Cup s dotací 100 tisíc dolarů.

Útočník Léonard Kweuke a krajní obránci Manuel Pamič s Vlastimilem Vidličkou chybějí v nominaci fotbalistů pražské Sparty na herní soustředění v Rakousku, kam tým kouč Vítězslava Lavičky odcestoval. Kweuke a Vidlička nejsou v kádru kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům. Pamič bude čekat na to, jak dopadnou jednání Sparty s italským Chievem Verona o jeho přestupu.

Čeští motocyklisté Karel Abraham s Jakubem Kornfeilem odstartují do Velké ceny Nizozemska ze šesté řady. Abraham na okruhu v Assenu obsadil v MotoGP 17. místo, Kornfeil byl v Moto3 o příčku horší a zaznamenal nejhorší kvalifikační výsledek v sezoně.

Počasí v sobotu:

V Čechách od západu zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů.

28-06-2013