Zprávy

Čeští vojáci v Kosovu zůstanou v plném počtu

Do konce týdne by měla Severoatlantická aliance rozhodnout o tom, kolik vojáků mise KFOR zůstane v Kosovu. Po nedávných etnických čistkách totiž NATO přehodnocuje svůj původní záměr počet vojáků v oblasti snížit. Podle náčelníka generálního štábu české armády Pavla Štefky ČR plánovala stažení stovky vojáků z celkových čtyř set, nyní se ale připravuje na květen jejich opožděné střídání. Štefka si myslí, že ministerstvo obrany má na takový krok peníze, ačkoliv čeští vojáci působí nejen na Balkáně, ale i v Iráku a v Afghánistánu. Ve společném česko - slovenském praporu v Kosovu působí i stovka Slováků. Podle mluvčího praporu Jindřicha Pleschera je nyní situace v oblasti, za níž prapor odpovídá, klidná. Vojáci podle něj doprovázejí autobusy se srbskými cestujícími, hlídají hranici mezi Kosovem a Srbskem a střeží také památník bitvy na Kosově poli.

Česko se nestahuje z Afghánistánu

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda se během dárcovské konference pro Afghánistán, která probíhá v Berlíně, setkal s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem. Ujistil jej, že Česko se bude dál angažovat v Afghánistánu. Nehodlá sice na konferenci slíbit finanční podporu, nedávno ale odcestovali do Afghánistánu čeští vojáci, kteří budou v zemi působit v rámci operace Trvalá svoboda. Ministr připomněl, že Česká republika rozhodla vyslat do operace 109 příslušníků speciálních sil. Další vojáci budou pracovat v rámci mírových sil ISAF. Svoboda také připomněl, že v Afghánistánu se dlouhodobě angažuje nevládní organizace Člověk v tísni. Její pracovníci zde zrekonstruovali více než 100 škol. Člověk v tísni pomáhá také při dodávkách léků a při dalších humanitárních úkolech. S Powellem ministr Svoboda mluvil rovněž o účasti českých firem na rekonstrukci Iráku a stěhování americké rozhlasové stanice RFE/RL z budovy bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy.

Ministerstvo zahraničí varuje Čechy před cestou do Iráku

V iráckém městě Fallúdža byli napadeni civilisté, kteří městem projížděli v koloně džípů. Mrtvá těla tří nebo čtyř osob poté dav rozběsněných Iráčanů pověsil z mostu. Obyvatelé Fallúdže jsou fanatickými příznivci svrženého diktátora Saddáma Husajna. Během incidentu vyhrožovali pomstou Američanům. Útoků na civilisty v Iráku přibývá. Jen v březnu v Iráku zahynulo 12 cizinců. V neděli v Mosulu přišli o život jeden Brit a jeden Kanaďan, kteří pracovali jako strážci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučilo Čechům, aby cestovali do Iráku jen v nezbytných případech a aby byli ve spojení s českým velvyslanectvím v Bagdádu.

Televizní a rozhlasové poplatky letos vzrostou

Televizní poplatky se mají ještě letos zvýšit ze 75 na 100 a rozhlasové z 37 na 45 korun měsíčně. V budoucnu by je pak měla vláda dál zvyšovat v závislosti na inflaci. Novela rovněž předpokládá, že poplatky bude hradit každá domácnost, ať rozhlasový a televizní přijímač vlastní, nebo ne. Reklama ve veřejnoprávní televizi se sníží z dnešního jednoho procenta na 0,8 procenta vysílacího času, dál ale klesat nemá. Počítá s tím novela, kterou ve středu sněmovna schválila hlasy převahou jednoho hlasu. Předlohu ale posoudí ještě Senát a prezident. Zvýšení koncesionářských poplatků přivítala Česká televize i veřejnoprávní Český rozhlas. Obě média chtějí příspěvky vložit do zkvalitnění své nabídky divákům a posluchačům. Navýšení poplatků umožní České televizi podle předsedy Rady ČT Jiřího Mrzeny fungovat v příštích pěti letech. Další změny ve financování budou později čekat veřejnoprávní televizi a její diváky v souvislosti se zavedením digitálního vysílání.

Komunisté chtějí uzákonit češtinu jako národní jazyk

Opozičním komunistům se v Poslanecké sněmovně podařilo v prvním čtení uhájit novelu ústavy, která by výslovně zakotvila češtinu jako národní jazyk České republiky. Komunistickou předlohu v příštích týdnech podrobně posoudí sněmovní výbory. Je však otázkou, zda ji potom dolní komora schválí. Pro její přijetí je totiž potřeba nejméně 120 hlasů, avšak komunisté jich sami mají ve dvousetčlenné sněmovně pouze 41. Mnozí poslanci již naznačili, že komunistický návrh je jen proklamací, která bez zvláštního prováděcího zákona stejně nic nevyřeší. Vláda odmítla předlohu jako nadbytečnou. Český jazyk má být podle komunistů v ústavě označen za národní jazyk a také za úřední řeč orgánů veřejné moci. Ústava by měla také stanovit, že práva národnostních menšin nejsou touto úpravou nijak dotčena.

Unie svobody navrhuje adresný příspěvek na bydlení

Příspěvek na nájemné by měl stát platit rodině, která na čisté nájemné vydává více než 15 procent svých příjmů. Podmínkou je, že rodina bydlí v přiměřeně velkém nájemním bytě. Uvažuje o tom návrh zákona, který chtějí vládě předložit poslanci US-DEU Karel Kühnl a Robert Vokáč a Tomáš Vrbík z klubu US-DEU. Ministerstvo pro místní rozvoj návrh poslanců vítá, samo ale nový příspěvek navrhnout nemůže, protože to je v kompetenci ministerstva práce a sociálních věcí. To však uvedlo, že s bezprostřední změnou předpisů o státní sociální podpoře, ani se zavedením nové zvláštní dávky na sociální podporu bydlení nepočítá. Návrh na zavedení adresných příspěvků vítají i majitelé domů. Podle předsedy Sdružení nájemníků Stanislava Křečka jde ale o nesmyslný návrh. Příspěvek by podle něj měl být na bydlení, a nikoli na čisté nájemné. Čisté nájemné totiž tvoří zhruba třetinu výdajů na bydlení, většinu tvoří náklady na energii.

Na poslední vojnu nastoupilo 880 mužů

Na vojnu nastoupilo v úterý posledních 878 branců, což je o jednu čtvrtinu méně, než armáda plánovala. Základní vojenskou službou po těchto mladých mužích už nikdo další nezakusí, protože od ledna příštího roku bude armáda plně profesionální. Armáda plánovala, že k výkonu základní nebo náhradní služby nastoupí 1150 lidí. Nakonec se dostavily tři čtvrtiny. Nejvíce těch, kteří nepřišli, požádalo o odklad z důvodu studia, další nenastoupili kvůli nemoci a jiní žádali o přezkoumání svého zdravotního stavu. Podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky čeká nové vojáky nejdříve základní a pak specializovaný výcvik. Letos už na vojnu nastoupilo 1712 branců.

Přímé zahraniční investice na občana přesáhly 120.000 Kč

Celkové přímé zahraniční investice do České republiky přesáhly do konce loňského 120.000 korun na obyvatele. Celková výše investic dosáhla téměř 1,22 bilionu korun. Česko si tak mezi středoevropskými zeměmi stále drží první místo. V příštích letech by je však mohlo předstihnout Slovensko, které se pro investory stává atraktivní. Tamní vládě se hlavně díky snižování daní podařilo získat dvě obrovské investice zahraničních automobilek (PSA a Hyundai- Kia), které se zatím ve statistice neprojevily. Do země míří i řada dalších dodavatelských firem. Země střední Evropy zůstávají pro západní firmy stále atraktivní. Důvodem jsou především mnohem nižší pracovní náklady. Zatímco v EU dosáhly na jednu hodinu 22,2 eura, ve střední Evropě to byla nejvýše pětina. Nejnižší náklady práce mělo právě Slovensko.

Jen čtvrtina masných provozů v Česku bude moci dodávat na trh EU

Na společný trh Evropské unie bude moci od 1. května dodávat asi čtvrtina provozů na zpracování živočišných produktů. Jde o provozy, které splnily standardy požadované pro zpracovatele s velkou kapacitou. Zbytek může působit na místním trhu v rámci České republiky. Vyplývá to z údajů Státní veterinární správy. Od poloviny loňského roku bylo uzavřeno kvůli nesplnění požadavků 586 z celkových více než 4000 provozů. Evropská komise nedávno vyzvala české orgány, aby "přehodnotily všechny provozy a podnikly veškeré nezbytné kroky, jež umožní stanovit realistické termíny pro odstranění závad". EK uvedla, že považuje za nepřijatelné, aby po vstupu pokračovaly ve výrobě provozy, které neplní normy EU a nevztahuje se na ně dohoda o přechodném období.

Obce na opravu panelových sídlišť požadují 400 milionů korun

Na regeneraci panelových sídlišť obce v letošním roce dosud požádaly o zhruba 400 milionů korun. Ministerstvo pro místní rozvoj však na tyto účely může letos rozdělit 100 milionů korun. Peníze jsou určeny na úpravu sídlišť, například na výstavbu parkovacích míst, hřišť či výsadbu stromů, případně na vypracování regulačních plánů. Dotace poskytuje ministerstvo obci až do výše 70 procent rozpočtových nákladů, maximální výše dotace je šest milionů korun. MMR poskytuje peníze také na opravy vad panelových domů. Letos má na havarijní opravy k dispozici 220 milionů korun, což je ve srovnání s loňským rokem o 50 milionů korun méně. Další peníze na panelové domy mohou obce získat od Státního fondu rozvoje bydlení. Ten má letos na úrokové dotace na opravy panelových domů určeno 600 milionů korun. Dalších 400 milionů korun jsou úvěrové prostředky na opravy a modernizace bytů.

ČD začnou od dubna propouštět, celkem odejde asi 6000 lidí

České dráhy začnou od 1. dubna propouštět. Postupně podnik opustí asi 6000 zaměstnanců z celkových 77 tisíc, řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. K 1. dubnu vznikne u Českých drah 60 uzlových železničních stanic, na kterých se soustředí průřezové činnosti, jako jsou personalistika, administrativa apod. Řídit je bude vrchní přednosta. Na zhruba dvou stovkách podřízených stanic zůstane přednosta, řídit však bude pouze provozní záležitosti. ČD tak chtějí uspořit asi 900 pracovních míst. Zaměstnanci však neopustí podnik současně k 1. dubnu, ale budou odcházet postupně. Celkem letos odejde asi 6000 lidí, z nichž asi 5000 je krátce před důchodem a měli by tedy mít nárok na tzv. doprovodný sociální program. Na něj zatím dráhy mají k dispozici pouze 123 milionů korun, což by stačilo jen asi pro 1300 lidí. Potřebovaly by však asi 530 milionů korun. Železničáři mají totiž nárok na odstupné kolem 100 tisíc korun. Podle šéfa Odborového sdružení železničářů Jaromíra Duška stále platí usnesení odborů, podle kterého železnice vstoupí do stávky v případě, že ČD nezaplatí odstupné třeba jen jedinému členu OSŽ, který na něj má nárok.

Bývalí publicisté ČT odmítli vznik televizních reportáží na zakázku

V občanskoprávním sporu České televize s bývalým ředitelem televize Nova a senátorem Vladimírem Železným ve středu vypovídali bývalí i nynější pracovníci zpravodajství a publicistiky ČT. U pražského městského soudu prohlásili, že jim není nic známo o tom, že by ČT natáčela reportáže na objednávku a pak za jejich neodvysílání žádala takzvané výpalné. Veřejnoprávní televize vyvolala spor kvůli slovům Železného v pořadu Volejte řediteli z května 2001, kdy poukázal na práci nejmenovaných reportérů ČT, kteří předtím působili v Nově. Jeden z nich podle exředitele pracoval tak, že natočil reportáž o firmě nebo o okruhu lidí, za kterými pak přišel někdo jiný a žádal o výpalné, aby reportáž nebyla odvysílána. Televize po Železném žádá písemnou omluvu a 250.000 korun.

Firma Rossmann se musí omluvit Romce za diskriminaci

Drogistický koncern Rossmann se musí omluvit Romce Renátě Kotlárové za diskriminaci, má jí navíc vyplatit jako finanční satisfakci 50.000 korun. Rozhodl o tom pražský městský soud. Kotlárová se v chebské pobočce firmy ucházela o zaměstnání, personál se s ní však o volném místě odmítl bavit.

Žalobu na nadnárodní řetězec drogerií podala za pomoci pražské Poradny pro občanství, občanská a lidská práva. Poradna do inkriminované prodejny poslala svou členku, s níž uskutečnila pracovnice prodejny řádný přijímací pohovor. Nabízela přitom stejnou kvalifikaci jako Kotlárová. Reakci personálu ženy nahrávaly skrytým diktafonem v kabelce.

Šičky ze Severní Koreje asi otročí i na Chrudimsku

Zhruba 50 šiček ze Severní Koreje zřejmě musí tamnímu režimu odevzdávat peníze, které si vydělají u výrobce obuvi SAM ve Skutči na Chrudimsku. Připustil to finanční ředitel firmy Václav Košner. Firma SAM šičkám mzdy sice vyplácí hotově na ruku, jejich čisté výdělky se měsíčně pohybují kolem 7000 korun. Košner se však domnívá, že nakonec o ně přijdou. Velvyslanectví Korejské lidově demokratické republiky to popřelo. Domněnce o vykořisťování pracovnic vlastními lidmi přitom nahrává fakt, že Korejky chodí do práce často hladové. Podle médií pracují severokorejské ženy otrocky v oděvní firmě ve středočeském Žebráku. Korejky tam šijí pro italskou firmu na spodní prádlo Kreata a podle informací týdeníku Respekt pracují pod dohledem dvou politruků. Vydělané peníze prý musejí odevzdávat severokorejskému velvyslanectví. Policie případ vyšetřuje.

Za nelegální kácení dostal podnikatel pokutu dva miliony

Za nelegální kácení stromů v chráněném Slavkovském lese vyměřil Okresní soud v Chebu domažlickému podnikateli Zdeňku Hoffmannovi pokutu dva miliony korun a tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Pokud Hoffmann pokutu nezaplatí, čeká ho náhradní trest 20 měsíců vězení. Hoffmann, známý také svým sporem o vlastnictví receptury na proslulý likér Becherovka, byl z nelegální těžby dřeva obviněn před více než dvěma roky. Uprostřed Chráněné krajinné oblasti, v lokalitě zvané Trojhran, padly nelegálně stromy na 25 hektarech. Plán těžby povoloval Hoffmannovi porazit ale jen 10.000 krychlových metrů dřeva v průběhu deseti let. Ve skutečnosti vytěžili dřevorubci v Trojhranu za půl roku od března do srpna 1996 na 13.000 metrů krychlových. Podle znalců jde o dlouhodobé škody a odstranění následků potrvá až 250 let.

V ČR bylo loni 32.600 problémových uživatelů drog

Podle odhadu hygieniků bylo loni v Česku 32.600 problémových uživatelů drog. Mezi ně patří lidé, kteří dlouhodobě "berou" opiáty, heroin, kokain a pervitin či extázi. Zhruba 26.300 osob si drogy píchalo. Řekl to národní koordinátor drogové epidemiologie pro rezort zdravotnictví Vladimír Polanecký. Dvě třetiny z odhadovaného množství problémových uživatelů podle něj tvoří muži, třetinu ženy. Česká drogová scéna je relativně stabilní, míní Polanecký. Podle něj lze hodnotit pozitivně to, že v Česku je ve srovnání s vyspělými státy velmi málo narkomanů nakažených virem HIV. V zemi jich žije 26, nemoc AIDS se rozvinula jen u dvou z nich. Klesá také množství uživatelů heroinu. K negativním okolnostem patří zvyšující se počet lidí, kteří si drogu píchají, a také velké množství opakovaně léčených.

Narkomani tvořili loni dvě třetiny případů žloutenky C

Bezmála dvě třetiny pacientů, kteří loni onemocněli žloutenkou typu C, si píchaly drogy. Z lidí, kteří v roce 2003 dostali žloutenku typu B, pak narkomani tvořili čtvrtinu. I když každoročně onemocní žloutenkou méně uživatelů drog, jejich podíl na počtu pacientů roste. Hepatitidu typu B dostalo loni 94 lidí, kteří si drogy píchali. V Česku jí ochořelo celkem 370 osob, hepatitidou C pak 182. Z nich 118 užívalo drogy injekčně. Pracovníci Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti jsou však přesvědčeni, že výsledky ukazují příznivý trend na české drogové scéně. Podle nich počty nemocných narkomanů klesají od roku 2000.

Francouzští pedagogové budou učit na Vysočině

Ověřit si znalosti francouzštiny budou moci během dubna studenti desítky středních škol kraje Vysočina. V rámci projektu Gymnázia Jihlava a pedagogického centra Profesoři si pomáhají budou při jejich výuce asistovat tři francouzští profesoři. Na jihlavském gymnáziu se hostující profesoři budou moci seznámit s velikonočními zvyky a kolegové pro ně zorganizují výlety do okolí. Jedenkrát týdně se všichni frankofilové z kraje sejdou a budou diskutovat o problémech výuky francouzštiny. Aktuální informace zájemci během celého dubna najdou na internetových stránkách Gymnázia Jihlava: gymnazium.ji.cz.

Čeští vinaři uspěli u francouzských odborníků

Výborné výsledky získalo 43 vzorků vín od 11 tuzemských společností, které hodnotili v Paříži francouzští odborníci. Potvrdil to ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. V nabídce pařížské degustace v Českém centru byla většina vzorků bílých, devět červených, pět slámových a dále po jednom sektu a klaretu. Absolutním vítězem degustace se stal Ryzlink rýnský, ročník 2000, slámové víno z Vinařství Marcinčák. Francouzští vinaři ocenili harmonii, svěžest a také technologii zpracování. Zájem o tuzemskou produkci ve vinařské velmoci pak dokazuje, že se domácí producenti nemusejí bát tlaku vín z ciziny.

V mikulovském zámku vznikne expozice o Římanech na jižní Moravě

Římskému osídlení jižní Moravy bude věnována ojedinělá expozice, která vznikne v zámku v Mikulově na Břeclavsku. Za dob císaře Marka Aurelia mělo jeho impérium nedaleko města své nejsevernější sídlo, v němž hranice římské říše střežila desátá legie. Expozice o ní bude základem rozsáhlého archeoparku, který má v budoucnu vzniknout mezi Mikulovem, Dolními Věstonicemi a nedalekými Pasohlávkami. Mikulovsko, konkrétně okolí Pasohlávek, tvořilo ve druhém století tohoto letopočtu nejsevernější hranici římského impéria. Hlavní ležení měla desátá legie na kopci Hradisko. Po římských vojácích se na kopci našly nejen základy tradičních lázní, ale také velitelského objektu nebo hradeb. Ležení stálo v těsné blízkosti Jantarové stezky spojující Řím se severní Evropou.

Opera Nagano není o Jágrovi či Haškovi, ale o Hniličkovi

Hlavní postavou "hokejové" opery Nagano, která má mít 8. dubna v režii Ondřeje Havelky premiéru ve Stavovském divadle, není Jaromír Jágr ani Dominik Hašek, ale třetí brankář Milan Hnilička. Na olympiádě, kterou v roce 1998 v Japonsku vyhráli čeští hokejisté a která autory inspirovala, však Hnilička vůbec nechytal a omylem tam nedostal ani medaili. Podle libretisty Jaroslava Duška, známého herce, je Nagano fantazií a hrou, nikoli dokumentem. Skladatel Martin Smolka k tomu slibuje velkou divadelní podívanou a vcelku přístupnou hudbu.

Zoo otevře po 16 letech Bechyněho pavilon

Po šestnácti letech bude moci v neděli veřejnost znovu navštívit architektonicky nejcennější pavilon pražské zoologické zahrady. Prosklený pavilon z 60. let, známý pod jménem svého autora Stanislava Bechyněho, musela zahrada zavřít z hygienických důvodů v roce 1988. Podle ředitele zoo Petra Fejka zde dříve byla expozice vodních ptáků, hlavně tučňáků. Od neděle tu návštěvníci uvidí expozici ptactva z podhůří Himalájí, pavilon se proto bude jmenovat Sečuán. Ptáci v něm budou létat a chodit volně, návštěvníci mezi nimi budou procházet po zvláštní stezce. V den slavnostního otevření budou Sečuán obývat tři desítky jedinců deseti druhů, později by k nim měly přibýt ještě další čtyři druhy. Zajímavé budou i rostliny. Pavilon bude osazen sbírkou bambusů, z nichž některé pocházejí ze sousední botanické zahrady. Rekonstrukce, kterou zahrada plánovala už před katastrofální povodní v roce 2002, přišla na 17 milionů korun.

Viktoria Plzeň nemá důkaz ani proti Barteskovi, vyvázl s pokutou

Vedení fotbalového klubu Viktoria Plzeň ve středu zařadilo svého hráče Milana Bartesku znovu do ligového týmu. Podle prohlášení plzeňského klubu neexistuje žádný důkaz, že by hráč sázel proti vlastnímu klubu. Po Martinovi Švejnohovi tak byl zbaven podezření i druhý plzeňský fotbalista a aféra, která byla původně spojována s korupcí a pak se sázkami, zřejmě definitivně končí. Ředitel klubu Radomír Havel se už před pondělním tréninkem Švejnohovi veřejně omluvil, že ho klub přeřadil do divizního béčka. Na Barteskovi však stín provinění zůstal. Nasvědčuje tomu fakt, že mu vedení klubu uložilo blíže nespecifikovanou pokutu a zbavilo ho kapitánské pásky s odůvodněním, že hráč mohl poškodit jméno klubu. Barteska nepochybně sázel, jen se nepodařilo prokázat, že proti Plzni. Sám hráč podle klubového prohlášení slíbil, že už sázet nebude. Připustil, že jeho sázkařské aktivity nebyly správné a že mohly vrhnout nepříznivé světlo na klub.

A jaké bude počasí:

Noc bude skoro jasná, k ránu se ojediněle vytvoří mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty 4 stupně až 0. Zítra dopoledne bude ještě slunečno, ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty 12 až 16 stupňů, na horách kolem 9.