Denní souhrn zpráv Zprávy

15-07-2013

Fischer chce po přispěvatelích na kampaň podrobnosti o penězích

Ministr financí Jan Fischer vyzval jednoho ze svých dárců, aby doložil původ peněz, kterými mu přispěl na prezidentskou kampaň. Po druhém přispěvateli požaduje podrobnosti o finančním daru. Pokud informace nedostane do středy, peníze prý vrátí. Neúspěšný kandidát na hlavu státu byl za financování své kampaně, která skončila v několikamilionových dluzích, opakovaně kritizován. Naposledy o víkendu jej k vysvětlení původu peněz, které mu na účet přišly krátce předtím, než se stal ministrem, vyzvalo několik politických stran, které zvažují podporu Rusnokově vládě. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se nechal slyšet, že by měl Fischer ve vládě skončit. V tiskové zprávě Fischer uvádí, že vyzval jednoho z dárců, Ladislava Drába, aby doložil původ finančních darů, které mu v hotovosti vložil na jeho transparentní prezidentský účet. Jeho bývalý zaměstnavatel mu v minulém týdnu přispěl částkou 1,34 milionu korun. Obrátil se také na Štefana Havlíka, který mu minulý týden poslal 980 tisíc korun. Chce po něm, aby upřesnil, zda peníze daroval, či zapůjčil, jak je uvedeno v poznámce u jeho příspěvku.

TOP 09 chce ústavní změnou nově vymezit prezidentské pravomoci

TOP 09 do dvou týdnů předloží návrh změn ústavy, které by nově vymezily pravomoci prezidenta týkající se jmenování vlády. O změnách chce jednat se všemi stranami zastoupenými v parlamentu. Vzorem má být německý model, kde má prezident první pokus na jmenování premiéra, další pokusy má Sněmovna. Pokud by zákonodárci změny odsouhlasili, vztahovaly by se nově vymezené kompetence již na současného prezidenta Miloše Zemana. Novinářům to řekl předseda ústavně právního výboru Sněmovny Stanislav Polčák (TOP 09). Před dílčími změnami základního zákona však varoval ústavní právník Aleš Gerloch. "Obecně bych varoval před tím, provádět dílčí změny ústavy ve vazbě na určité problémy nebo konkrétní situaci," řekl novinářům ve Sněmovně Gerloch. Zákonodárci podle něj nyní řeší prezidentské pravomoci z hlediska jmenování vlády, příště by mohli řešit další dílčí problém pravomocí hlavy státu.

Veleba: MZe předloží vládě návrh pomoci farmářům po záplavách

Ministr zemědělství Miroslav Toman chce v úterý předložit vládě materiál, který bude řešit pomoc zemědělcům poškozeným letošními červnovými povodněmi. Řekl to prezident Agrární komory Jan Veleba. Již dříve Toman uvedl, že průtahy v řešení podpory znevýhodňují české zemědělce proti konkurenci v sousedních zemích. Toman hodlá podle Veleby zároveň do konce měsíce předložit do Bruselu dokumenty, které by umožnily Česku spuštění programu, z něhož by bylo možno poskytovat zemědělcům pomoc v případě zasažení živelnými pohromami, proti nimž se nemohou pojistit. Po podobném programu volají farmáři již několik let, jeho spuštění sliboval i Tomanův předchůdce Petr Bendl (ODS).

Ministr František Koníček chce posílit úřady práce

Nový ministr práce František Koníček chce posílit úřady práce, aby se víc zaměřovaly na zvýšení zaměstnanosti. Plánuje požádat vládu o peníze na úředníky a vybavení. Od ředitelky centrálního úřadu práce chce tento týden dostat první návrh, kolik lidí a materiálu by pobočky na zajištění pomoci nezaměstnaným potřebovaly. Úřady práce se od loňska věnují nejen problematice zaměstnanosti, ale vyplácejí i dávky. Generální ředitelka Marie Bílková v květnu po svém nástupu do funkce řekla, že právě na vyplácení dávek se soustředila největší pozornost, přestože lidí bez práce kvůli krizi přibývalo. Koníček zatím nepřiblížil, jakou částku by přibližně na posílení úřadů práce mohl po kabinetu žádat. Podle něj ministerstvo najde finance pro úřady i ve svém rozpočtu.

Ústecká ČSSD je pro podporu Rusnokovy vlády

Sociální demokraté v Ústeckém kraji chtějí, aby strana podpořila úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, pokud se nepodaří rozpustit Poslaneckou sněmovnu. Jde o první krajskou organizaci ČSSD, která se na tom oficiálně usnesla. Vedení sociální demokracie takový postup zvažuje. Ústečtí sociální demokraté opakují, že nejlepším řešením současné situace je rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. Pokud se ale ve středu nenajde dost hlasů pro rozpuštění dolní komory, je podle nich třeba udělat vše, aby se zabránilo pokračování vlády ODS, TOP 09 a LIDEM. Již v minulém týdnu se šéf ústecké ČSSD Radek Scherfer nechal slyšet, že Rusnokův kabinet je lepší než jakákoliv pravicová vláda.

Zahraniční novináře šokovala Babákova slova o ministru financí

Za šokující či diletantský považují oslovení zahraniční novináři žijící v Praze nedělní výrok poslance Věcí veřejných (VV) Michala Babáka o Židovi a státní kase. Pokud by se něco takového stalo v západní Evropě, politik by musel rezignovat, nebo alespoň odejít ze strany, domnívají se zpravodaj BBC v Praze Rob Cameron a dopisovatel německého listu Die Welt v Praze Hans-Jörg Schmidt. Korespondent španělské agentury EFE Gustavo Monge Babákova slova označil za populistická, laciná a drzá.

Babák v neděli v České televizi mluvil o postoji strany ke splacení dluhu nového ministra financí Jana Fischera, na druhou stranu se netajil antipatiemi k jeho předchůdci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) "Nehledejte v tom žádné rasistické narážky, ale žádný Žid nemůže být pro státní kasu horší než pan Kalousek," prohlásil. Na svém výroku nic špatného nevidí. Podle Federace židovských obcí v ČR Babákovo vyjádření odráží staré antisemitské stereotypy, dále radikalizuje politickou scénu a podněcuje protižidovské předsudky v české společnosti. "Takovýto způsob oslovování voličské základy jednoznačně odpovídá postojům extrémistických stran," stojí v prohlášení organizace.

Za nefunkční ochranu letadel CASA čerpá armáda náhradní díly

Vojáci z 20 milionů korun kompenzací za nefunkční systém pasivní ochrany dopravních letadel CASA dosud v náhradních dílech vyčerpali asi třetinu. Na tiskové konferenci to řekl ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Pavel Bulant. V rámci kompenzací za zpoždění systému byly prodlouženy záruční doby a také se do ČR vrací ze Španělska dvě dvoumístné L-159, které budou sloužit při výcviku českých pilotů, v ceně dohromady za více než 200 milionů korun. Ministr obrany Vlastimil Picek nevyloučil, že armádní CASA bude brzy nasazena v některé z rizikových oblastí světa. Systém, s jehož problematickým fungováním se odborníci z letectva, firmy Omnipol i koncernu EADS potýkali dva roky, složil vojskové zkoušky v pátek 12. července, uvedl ministr Picek.

Nagyová vypovídala u soudu, Nečas se omluvil z rodinných důvodů

Bývalá šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová vypovídala u Obvodního soudu pro Prahu 1 v kauze zveřejnění jejích odměn na úřadu vlády. U výslechu se většinou odvolávala na svou lednovou výpověď na policii. Řekla, že od záležitosti uběhlo hodně času a že si nepamatuje, jaké částky v daných měsících brala. Nedokáže tedy říci, zda soudem předložené výplatní pásky odpovídají skutečnosti. Nežádá prý žádnou finanční kompenzaci. Oznamovatelem trestného činu prý nebyla ona, ale úřad vlády. Uvedla, že nyní prožívá psychicky i fyzicky náročnou situaci. Poslední měsíc strávila kvůli obvinění z podplacení trojice poslanců ODS a z nezákonného sledování manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) ve vazbě. Jednání bylo odročeno na 23. října. K soudu se nedostavil expremiér Nečas, který je jedním ze svědků v této kauze. Podle soudkyně se omluvil z rodinných důvodů a bude předvolán na jiný termín. Obžaloba viní ze zveřejnění odměn Nagyové, a tedy z neoprávněného nakládání s osobními údaji, člena správní rady protikorupčního fondu Karla Randáka a někdejší zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou. Závažným způsobem prý zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové a výrazně zhoršili její pověst. Randák vinu odmítá, Nagyové však nepoložil jediný dotaz.

O stížnostech na vazbu Nagyové soud rozhodne koncem týdne

Ostravský krajský soud o stížnostech na vazbu v kauze Nagyová rozhodne nejdříve koncem týdne. Senát nadále studuje spisový materiál. Senát bude pravděpodobně rozhodovat v neveřejném zasedání. Uvedla to mluvčí soudu Lucie Böhmová. V tom případě by se obvinění k soudu nepředváděli. Soud by rozhodl bez jejich vyslechnutí. V kauze Nagyová bylo obviněno osm lidí. Ostravský okresní soud poslal do vazby sedm z nich, šest obviněných si nakonec podalo stížnost proti vzetí do vazby.

Vláda asi nepodpoří normu o českých školách v cizině

Kabinet Jiřího Rusnoka dá asi záporné stanovisko k předloze skupiny poslanců, kterou chtějí podpořit české školy v zahraničí. Podle navrhované novely školského zákona, kterou podepsal i exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) by mimo jiné měly zaručené financování z českého státního rozpočtu. Předběžné stanovisko pro úterní jednání vlády upozorňuje na to, že přímé financování navíc podle nákladů, nikoli normativu, by založilo nerovnost mezi soukromými zřizovateli. Novela skupiny poslanců z TOP 09, ČSSD, ODS a LIDEM by uzákonila "vzdělávací zařízení v zahraničí", definovala by je jako právnickou osobu, která zajišťuje udržení českého kulturního dědictví v cizině. Jejich činnost by byla z poloviny financována ze státního rozpočtu podle výdajů v předchozím roce. V případě, že by vznikla nová škola, by tedy stát nemusel přispívat první rok jejího provozu.

České školy v cizině koordinuje sdružení Česká škola bez hranic. Je jich nyní podle důvodové zprávy devět. Jsou financovány z darů i ministerstvem školství, česká centra a zastupitelské úřady jim poskytují prostory.

NKÚ: Ministerstvo nezajistilo nestrannost při hodnocení projektů

Ministerstvo školství dostatečně nezabezpečilo nestrannost při hodnocení projektů EU. Jeden expert byl členem výběrové komise a zároveň se podílel na nastavení a schvalování kritérií pro hodnocení projektů. Ministerstvo chybovalo také v administrativní kontrole výdajů, které příjemci dotací vyúčtovali. Informoval o tom Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který se zaměřil na operační program Výzkum a vývoj pro inovace v letech 2009 až 2012. Čerpání peněz není i přes nedostatky ohroženo. Podle ministerstva jsou nalezená pochybení vzhledem k výši kontrované částky zanedbatelná. ČSSD naopak tvrdí, že nalezená pochybení jsou důkazem nekompetentnosti bývalých ministrů školství vlády Petra Nečase (ODS).

MfD: Policie hlídala Bémovu vilu kvůli chystané krádeži 100 mil. Kč

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v dubnu dvanáct dní sledovala vilu, kde žije bývalý pražský primátor a poslanec ODS Pavel Bém. Důvodem bylo podezření, že z ní má být ukradeno 100 mil. Kč, pocházejících z trestné činnosti. Krádež údajně organizovali dva policisté. Píše to pondělní Mladá fronta Dnes (MfD). Případ prý souvisel s kauzou bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové a s podezřením z manipulování veřejných zakázek takzvanými kmotry Romanem Janouškem a Ivo Rittigem. Zloději však nepřišli a důkazy o existenci peněz nejsou. GIBS se k tomu odmítla vyjádřit. Bém řekl, že o akci neví.

Rath loni dostal honorář 700.000, Pekárek mzdu od své firmy

Stíhaný poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath, který je od loňského května ve vazbě, loni dostal mimo jiné autorský honorář 700.000 korun. Od Středočeského kraje dostal odměnu přes 484.000 korun. Poslanec Roman Pekárek, který je ve vězení, získal od nástupu do poslanecké funkce loni v listopadu do konce roku jako jediný vedlejší příjem mzdu od firmy, kterou spoluvlastní. Vyplývá to z jejich prohlášení o příjmech a majetku, která předložili Sněmovně. "Jedná se o odměnu za knihu, kterou sepsal během pobytu ve vazbě," řekl serveru Lidovky.cz Rathův asistent Patrik Tomšů. Kniha Přisedněte si alias Absurdní proces šla na pulty knihkupectví loni v říjnu. Vydalo ji nakladatelství Columbus, které spoluvlastní Petra Paroubková, manželka poslance Jiřího Paroubka, jenž se Ratha v jeho korupční kauze zastává, dodal server.

Muž na Kladensku se otrávil metanolem

Třiašedesátiletý muž na Kladensku se otrávil metanolem. Od pátku leží v kritickém stavu v kladenské nemocnici. Není jasné, odkud jedovatý alkohol pocházel. Informaci Českého rozhlasu potvrdila mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová. Letos je to osmý případ otravy jedovatým metanolem. Kriminalisté nyní zjišťují původ alkoholu. Chtějí hlavně varovat další lidi, kteří alkohol spolu s mužem mohli požívat. "S největší pravděpodobností se nejedná o žádný nový zdroj, ale je to stále důsledek metanolové kauzy od podzimu loňského roku," dodala Zatloukalová. Ta vypukla loni 3. září. Na otravu jedovatým metanolem zemřelo v České republice již 45 lidí, poškozených je přes 130. Lidé umírali například na Kladensku, Opavsku, Olomoucku nebo v Praze.

ČSÚ: Vývozní ceny v květnu mírně rostly, dovozní se snížily

Vývozní ceny v květnu meziročně vzrostly o 0,6 procenta. Dovozní ceny se naopak meziročně snížily o 1,1 procenta. Oproti dubnu se vývozní ceny nezměnily a dovozní ceny klesly o 0,2 procenta. Změny nejvíce ovlivnil pokles cen paliv. O cenách v zahraničním obchodě informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Největší vliv na meziroční růst cen vývozu měly vyšší ceny strojů a dopravních prostředků a také vyšší ceny potravin a průmyslového spotřebního zboží. Největší vliv na pokles dovozních cen měly rovněž ceny minerálních paliv, a to o 8,8 procenta.

Důl Paskov se nepodařilo prodat, zájem o koksovny je

Společnosti NWR se dosud nepodařilo najít kupce na Důl Paskov na Karvinsku. Pokud se prodej nezdaří, jednou z možností dalšího postupu je podle představitelů těžební společnosti OKD jeho uzavření. Naopak zájemců o OKK Koksovny, které jsou také na prodej, je několik. Uvedl to mluvčí OKD Vladislav Sobol. Prodej obou společností je součástí rozsáhlých úsporných opatření a systémových změn, které firma oznámila v květnu kvůli špatné ekonomické situaci. Rozhodnuto by mělo být do několika týdnů.

V Srbsku havaroval český autobus, tři lidé utrpěli vážná zranění

Tři vážně a dva lehce zraněné si v pondělí nad ránem vyžádala havárie autobusu s českými turisty v Srbsku. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Tři vážně zranění, mezi nimiž jsou řidič a průvodce zájezdu, jsou v nemocnici v Bělehradě. Dva lehce zraněné ošetřují ve Smederevu. Podle srbské televize RTS se nehoda stala na dálnici jihovýchodně od srbské metropole Bělehradu, nedaleko obce Mihajlovac. Autobus tam narazil do kamionu. Srbská média naznačují, že za srážku pravděpodobně může řidič kamionu, který bezprostředně po události nebyl na místě. Policie ho zadržela. Autobus se podle Grohové vracel do Česka z poznávacího zájezdu v Turecku. Bylo v něm 19 cestujících.

Holešovský Týden židovské kultury se letos zaměří na gastronomii

Týden židovské kultury, který se letos bude v Holešově na Kroměřížsku konat už po třinácté, se zaměří na židovskou gastronomii. Za pořadatele o tom informovala Jana Slovenčíková. Festival začne tuto neděli a potrvá do 27. července. Pořadatelé připravili koncerty, besedy, výstavy i promítání filmů. Lidé budou moci ochutnat i speciality židovské kuchyně. Kuchaři kvůli tomu dokonce studují staré židovské recepty. Program festivalu je na internetových stránkách http://www.holesov.cz. Týden židovské kultury pořádá holešovské kulturní středisko a občanské sdružení Olam. První ročník se uskutečnil v roce 2001. Akce byla připomínkou vypálení holešovské synagogy v noci na 12. srpna 1941.

Jízdárna v Lednici byla rekonstruována za půl miliardy korun

Barokní jízdárnu v Lednici na Břeclavsku, rekonstruovanou za půl miliardy korun, čeká ještě před koncem prázdnin kolaudace. Z její fasády už zmizelo lešení. Návštěvníci si připravované expozice prohlédnou začátkem příštího roku. Největší aktuální projekt památkové obnovy na Moravě platí z velké části Evropská unie. Jako multifunkční centrum poslouží kulturním, společenským i kongresovým účelům. Vzniknou tu expozice věnované kulturní krajině a Lednicko-valtickému areálu. Jízdárna je spolu se zámkem zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO. Její obnovou se uzavřela oprava celého unikátního zámeckého areálu. V médiích se v minulosti objevily pochybnosti o hospodárnosti projektu. Při kontrolách se však nezjistily žádné nesrovnalosti, připomněl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Kontroly provádělo ministerstvo kultury i Nejvyšší kontrolní úřad.

Čeští skláři vyrobili potřetí trofeje pro vítěze Tour de France

Trofeje pro vítěze slavného cyklistického závodu Tour de France vyrobila letos opět česká společnost Lasvit ve sklárnách v Lindavě na Českolipsku. Už potřetí vyráběli křišťálové ceny pro držitele všech čtyř trikotů v tamní sklárně Ajeto. Trofej je z křišťálového a opálového skla, zdobená brusem. Stejně jako v předchozích letech je navrhl designér Peter Olah pod vedením šéfdesignéra Škoda Auto Josefa Kabaně. Trofeje jsou vyrobené z jednoho kusu ručně foukaného a následně ručně broušeného křišťálového skla. Každá měří na výšku přes 60 centimetrů a váží téměř čtyři kilogramy. Lindavská sklárna není jediným českým podnikem, který je s nejslavnějším cyklistickým závodem spojený. Partnerem závodu je česká automobilka Škoda Auto, která Tour de France jako hlavní sponzor podporuje už deset let. Pro organizaci závodu poskytuje 250 vozů.

Do Česka se vrátí známý izraelský taneční soubor

Do České republiky se po roce vrátí významný izraelský taneční soubor Liat Dror a Nir Ben Gal Company. Koncem července vystoupí v Praze a v Brně a jeden z jeho zakladatelů, choreograf Nir Ben Gal povede také workshopy. Vystoupení i dílny se uskuteční v rámci festivalu ProART, mezinárodního festivalu tance, zpěvu, herectví, fotografie a dalších uměleckých oborů označovaných jako performing arts. Izraelský tanec patří ke světové špičce oboru, Liat Drorová a Nir Ben Gal jsou podle pořadatelů jedni z jeho nejvýznamnějších představitelů. Jsou držiteli mnoha ocenění, například již za dílo Two Room Apartment z roku 1987, kterým zahájili svoji spolupráci. V roce 1991 s ním vystoupili na tehdy začínajícím festivalu Tanec Praha; jeho remake na letošním ročníku Tance Praha uvedli Niv Sheinfeld a Oren Laor, také slavná izraelská dvojice choreografů.

Sport

Česká výprava získala na Světové univerziádě v Kazani třetí zlato a celkem v pondělí reprezentanti přidali sedm medailí. Střelec Tomáš Nýdrle vyhrál skeet, třetí v této disciplíně skončil Jakub Tomeček a bronz vybojovalo také družstvo. O dvě stříbra se postarali deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, třetí dojela na dvoustovce čtyřkanoe a bronz má i tenistka Kateřina Vaňková. Radoň s Dvořákem dojeli po zisku stříbra v nedělním závodu deblkanoí na 1000 metrů druzí i ve finále dvoustovky a pětistovky, když opět podlehli jen domácím Rusům. Bronz na dvousetmetrové trati vybojovala čtyřkanoe Vojtěch Ruso, Dan Drahokoupil, Tomáš Janda, Radek Miškovský.

Pořadatelé závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Brně se opět potýkají s nedostatkem peněz z veřejných zdrojů na uhrazení poplatku promotérské společnosti Dorna. Zaplatit musejí okolo 70 milionů korun, z veřejných zdrojů přitom získají pouze 40 milionů, o šest a půl milionu méně než před rokem. Nadcházející srpnový závod ohrožen není, organizátoři ale mají obavy z budoucnosti.

Motocyklový závodník Karel Abraham bude navzdory zdravotním problémům startovat v neděli v dalším pokračování seriálu mistrovství světa MotoGP na americkém okruhu Laguna Seca. V minulém týdnu Abraham onemocněl mononukleózou, po lékařském vyšetření však odletěl do zámoří. V neděli ve Velké ceně Německa na Sachsenringu skončil Abraham na předposledním 18. místě.

Český tenista Jan Hájek porazil na turnaji v Hamburku čtvrtfinalistu nedávného Wimbledonu Poláka Lukasze Kubota 6:3, 6:2 a postoupil do druhého kola, ve kterém se utká s Lotyšem Ernestsem Gulbisem.

Tomáš Berdych zůstává v tenisovém světovém žebříčku na šestém místě. Pozici nezměnila ani nejlepší česká hráčka Petra Kvitová, které patří osmé místo. Z první světové stovky vypadla Barbora Záhlavová-Strýcová, která neobhájila loňské finále na turnaji v Palermu.

Skifař Ondřej Synek jednoznačně ovládl závěrečný závod Světového poháru ve veslování v Lucernu a připsal si druhý triumf v letošním seriálu. Úřadující olympijská šampionka Miroslava Knapková, která stejně jako Synek letos vyhrála mistrovství Evropy, obsadila po pomalejším začátku třetí místo.

Jan Kopecký si připsal premiérový triumf na Rallye Bohemia. Tovární jezdec Škody vyhrál i třetí domácí automobilovou soutěž, ve které letos startoval. V čele průběžného pořadí seriálu je ale i po pátém závodě druhý Václav Pech, jenž za hlavním favoritem zaostal o 26 sekund. Třetí místo obsadil Roman Kresta.

Triatlonistka Vendula Frintová obsadila v závodu Světového poháru ve Španělsku čtvrté místo. Za bronzovou pozicí Australanky Tamsyn Moanaové-Vealeové zaostala o 33 sekund.

Michal Horák vyhrál v Mongolsku jako druhý český judista turnaj Grand Prix. Při neúčasti jednoho z nejlepších judistů v této váze do 100 kg Lukáše Krpálka, jenž v minulých dnech získal dvě zlata na univerziádě v Rusku, se radoval ze životního úspěchu. Další český reprezentant Jaromír Musil byl v "jednaosmdesátce" třetí, naopak Alena Eiglová souboj o bronz prohrála.

Čeští volejbalisté obsadili v Evropské lize třetí místo a poprvé od svého triumfu v premiérovém ročníku 2004 se vrátili na stupně vítězů. V utkání o bronz porazili na turnaji v Marmarisu domácí Turecko 3:1 po setech 21:16, 21:19, 17:21 a 21:16.

Počasí v úterý:

Bude slunečno s teplotami od 23 do 27 stupňů, na horách bude kolem 18.

15-07-2013