Denní souhrn zpráv Zprávy

23-07-2013

Zeman jednal s komunisty o podpoře pro Rusnokův kabinet

Komunističtí poslanci by mohli vládu Jiřího Rusnoka podpořit kvůli tomu, aby se nevrátila vláda pravice. Naznačil to jejich předseda Pavel Kováčik, který se jako poslední ze zástupců sněmovních klubů setkal na lánském zámku s prezidentem Milošem Zemanem. Rozhodnutí klubu padne ale až na začátku srpna, tedy jen krátce před tím, než bude Sněmovna o důvěře Rusnokově vládě hlasovat. Kováčik odsoudil názory některých poslanců, kteří uvažují o tom, že při hlasování o důvěře opustí sněmovní sál. Snížili by tak počet potřebných hlasů, který je potřeba pro vyslovení důvěry získat. To je pro KSČM podle Kováčika nepřípustné. Zeman se už v neděli sešel s představiteli Věcí veřejných a v pondělí se šéfy poslanců ČSSD, ODS a TOP 09 a STAN. ODS a TOP 09 trvají na tom, že úřednické vládě hlas nedají. VV a ČSSD budou o podpoře ještě diskutovat.

Návrh na zúžení imunity má v Senátu velké šance na podporu

Návrh ústavní stížnosti na zrušení části trestního řádu kvůli vymezení imunity má v Senátu velkou šanci na získání potřebných podpisů. Podporu mu vyjádřili jak předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD), tak šéf ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD). Stížnost by podle něj měla být provázána s novelou, která by imunitu vymezila místně. Návrh senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové je reakcí na verdikt Nejvyššího soudu, který z pravomoci orgánů činných v trestním řízení vyňal exposlance ODS, kteří byli obviněni z korupce spočívající v dohodě o přijetí "trafik" po rezignaci na poslanecký mandát. "Chceme prokázat, že to rozhodnutí Nejvyššího soudu vlastně překračuje jeho pravomoc, neboť imunitu rozšiřuje místně. To je prostě podle mne nepřípustné," prohlásil Antl. Senátoři proto podle něj souběžně s ústavní stížností připraví novelu, která by imunitu jasněji vymezovala i v trestním řádu.

Na policii pokračují výslechy v kauze Nagyové

Vyšetřovatelé v Praze pokračují ve výsleších v kauze přítelkyně expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové v části týkající se údajné politické korupce. Do budovy Na Perštýně přišel mimo jiné zákonodárce Tomáš Úlehla (ODS). Policie měla vyslechnout i Jana Floriána (ODS), který stejně jako Úlehla patřil mezi rebelující poslance při schvalování daňového balíčku. Případ se týká údajného podplacení poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy, u nichž žalobci tvrdí, že si nechali od tehdejšího premiéra Nečase slíbit úplatek ve formě lukrativních postů ve firmách se státní účastí. Výměnou za to se prý vzdali mandátu, a umožnili tak schválení vládního daňového balíčku. Úlehla a Florián na rozdíl od tria poslanců nakonec rozhodli daňový balíček podpořit. Kriminalisté také chtějí tento týden vyslechnout generálního ředitele Českých drah Petra Žaludu a generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše. V dalším týdnu mají pak přijít na řadu ministr obrany Vlastimil Picek, bývalý šéf tohoto resortu Alexandr Vondra (ODS) a úřadující předseda ODS Martin Kuba. Výslechy Picka a Vondry by měly podle všeho souviset s druhou kauzou kolem Nagyové, která se týká údajného nezákonného sledování Nečasovy manželky Vojenským zpravodajstvím bez vědomí ministra obrany.

Ministr Pecina: Na Máj nasadíme asistenty prevence kriminality

Na českobudějovickém sídlišti Máj by měli začít pracovat asistenti prevence kriminality. Jsou to lidé z dané lokality, kteří budou chodit s hlídkami strážníků a pomáhat v případě potřeby zklidnit situaci. Od příštího roku by navíc mělo na obvodním oddělení na sídlišti sloužit více policistů. Novinářům to řekl ministr vnitra Martin Pecina po jednání s vedením Českých Budějovic. Opatření reagují na nepokoje na Máji, které v posledních týdnech vyústily v protiromská shromáždění a pochody radikálů na sídliště. Na Máji se o posledních víkendech střetli policisté s účastníky protiromských shromáždění. Pořádkové služby vždy zadržely při nepokojích desítky lidí. Několik z nich policie obvinila z různých trestných činů. Podle Peciny však situace na sídlišti není tak dramatická.

Česko zvítězilo ve švýcarské části sporu s firmou Diag Human

V mnohamiliardovém sporu s firmou Diag Human Česko zvítězilo po Rakousku a Francii i ve Švýcarsku. V tiskovém prohlášení to uvedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle něj švýcarský Federální soud odmítl odvolání firmy. Diag Human si nárokuje více než deset miliard korun za údajně překažený obchod s krevní plazmou. "Důvodem odmítnutí odvolání byla skutečnost, že Diag Human nezaplatila soudní poplatek za odvolání proti rozhodnutí Vrchního soudu kantonu Curych podané ke švýcarskému Federálnímu soudu," napsal mluvčí ÚZSVM Robert Hurt. Podle něj je vítězství Česka nad Diag Human ve Švýcarsku již definitivní.

Odvolací soud osvobodil expilota Daňhela

Pražský městský soud v odvolacím řízení potvrdil osvobozující rozsudek bývalému pilotu a svědkovi v kauze letounů CASA Karlu Daňhelovi. Žaloba jej vinila ze zneužití dívky. Daňhelovi hrozilo až desetileté vězení. Hlavní svědkyně již dříve policistům přiznala, že si pohlavní styk vymyslela. Daňhel tvrdí, že za jeho obviněním stojí Vojenské zpravodajství, které ho podle něj již několik let sleduje kvůli kauze vojenských letadel CASA. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Denisa Durdíková v odůvodnění rozsudku kritizovala práci policie. Kriminalisté podle ní neprovedli první výslech dívky podle zákona. Připustila, že poškozená mohla vnímat postup kriminalistů jako nátlak. V případu ještě podle ní chyběl zcela podstatný důkaz, kterým mělo být lékařské vyšetření dívky.

Data klientů Komerční banky unikla na veřejnost

Data klientů Komerční banky se dostala na veřejnost, přes internetové bankovnictví bylo možné se dostat k citlivým informacím. Informoval o tom Český rozhlas -Radiožurnál. Záznamy obsahovaly takové informace jako jméno, adresu, rodné číslo, telefon nebo v jakém pilíři daný klient spoří. V záznamech navíc bylo možné dělat i změny, přepisovat jména a další detaily. Na únik dat upozornil posluchač, který se dostal třeba i do složky exministra financí Miroslava Kalouska. Banka již přístup do databáze zablokovala. Za chybu podle ní může dodavatel informačního systému. Případem se zabývá Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). "Věcí se momentálně zabývají právníci. O dalším postupu v tomto případu budeme informovat ve středu," řekla ČTK mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková.

Filipínské ministerstvo zahraničí prověřuje vydírání firmy z ČR

Český velvyslanec na Filipínách Josef Rychtar se v pondělí dostavil na filipínské ministerstvo zahraničí, aby se vyjádřil k podezření, že vysocí činitelé tamního ministerstva dopravy a komunikací vydírali českou firmu v souvislosti se zakázkou na budování metra v metropoli Manile. Informoval o tom list Manila Standard Today. Filipínský rozhlas DZRH koncem června uvedl, že sestra filipínského prezidenta Benigna Aquina a jeho švagr údajně požádali českou společnost Inekon o úplatek za to, že jí pomohou při vyjednání kontraktu na budování manilského metra. Podle DZRH chtěli lidé kolem Ballsy Aquinové-Cruzové po firmě Inekon dva miliony až 20 milionů dolarů (zhruba 40 milionů až 400 milionů korun). Dva z účastníků, mezi nimi bývalý ministr dopravy a komunikací Pete Prado, si údajně řekli o úplatek, avšak zástupci Inekonu to odmítli. Ministerstvo pak prý Inekonu zabránilo účastnit se tendru.

EK schválila přes 10,4 miliardy Kč na modernizaci železnic v ČR

Evropská komise schválila investici přes 400 milionů eur (10,4 miliardy korun) na železniční projekty v České republice. Podle sdělení komise půjdou dotace z regionálních fondů na modernizace tratě do Českého Těšína a úseku mezi Berounem a Zbirohem. Oba úseky jsou součástí transevropských tratí. Podle eurokomisaře pro regionální politiku Johannese Hahna takové projekty podporují "udržitelnou a čistou dopravu v ČR a dalších zemích". Investice by také podporou dvou transevropských tratí měly přispět k lepšímu fungování vnitřního trhu a zvýšit atraktivitu ČR pro investory a firmy, uvedl Hahn. ČR dostala celkem na období 2007 až 2013 přiděleno z kohezních fondů 26,7 miliardy eur (694 miliard korun).

Stavebníci opět začali opravovat D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší

Firma OHL ŽS opět začala opravovat problémový úsek dálnice D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší. Oprava se nedávno zastavila, když OHL ŽS uvedla, že kvůli špatné únosnosti krajnic nemůže pokračovat ve výstavbě, a požadovala proplacení víceprací. Ministr dopravy Zdeněk Žák o víkendu firmu vyzval k obnovení oprav a pohrozil vypovězením smlouvy. "Na dalších modernizovaných úsecích D1 jsou stejné problémy, staví se tam, vyjednává se tam a platí pro ně stejně tvrdá opatření jako pro tento inkriminovaný úsek," uvedl v pondělí ministr. Státní kontrola je jedním ze sedmi bodů, na kterých se státní investorské organizace s ministrem dohodly k udržení nákladů na práce nad rámec dopravních projektů pod kontrolou. Podle dohody musí být od pondělí náklady na vícepráce schváleny dopředu, nikoli zpětně, jako to bylo dosud. Každá vícepráce musí být zdůvodněna a vyúčtována a každý, kdo ji schválí, za ni ponese osobní odpovědnost.

Škoda Transportation má za pololetí zakázky za více než 17 mld Kč

Zakázky za rekordních více než 17 miliard korun získala za prvních šest letošních měsíců největší česká strojírenská skupina Škoda Trasportation. Podle předsedy představenstva Tomáše Krska se zúročuje dlouhodobý intenzivní vývoj a výzkum, do nichž jen za poslední tři roky firma investovala 3,3 miliardy korun. Skupina s 3900 zaměstnanci a tržbami kolem 15 miliard korun, jeden z největších výrobců dopravní techniky ve střední a východní Evropě, odvádí podle Krska každoročně na daních přes miliardu korun. Mezi největší letos podepsané zakázky patří například dodávka šesti elektrických vlaků včetně lokomotiv německým drahám DB Regio. Hodnota kontraktu je přes 2,6 miliardy korun. Za stejnou sumu dodá do tureckého města Konya 60 tramvají. Dalších 15 tramvají za jednu miliardu Kč půjde do Bratislavy a do stejného města 80 trolejbusů za 1,1 miliardy Kč. Sofie koupí 50 vozů za téměř 700 milionů Kč.

Solus: Podíl Čechů s dluhy po splatnosti stoupl na 8,23 procenta

Ve druhém čtvrtletí se mírně zhoršila schopnost Čechů splácet své závazky ve všech krajích. Ke konci června mělo dluhy po splatnosti 8,23 procenta všech dospělých obyvatel ČR, zatímco koncem března to bylo 8,15 procenta a na konci roku 8,05 procenta. Schopnost obyvatel splácet splatné závazky se zhoršila třetí čtvrtletí za sebou ve všech krajích. "Přestože vypadá pokračující trend zhoršení situace ve všech krajích ČR dramaticky, v absolutních počtech přibývají v registru fyzických osob čtvrtletně jen stovky osob v jednotlivých krajích, které se dostanou do potíží s úhradou svých závazků," komentoval statistiky tajemník sdružení Jan Stopka.

ČSÚ: Česko do roku 2101 zestárne a ubude mu obyvatel

Česku by už za pár let mohlo začít ubývat obyvatel. Na konci století by jich mohlo mít zhruba o tři miliony méně než dnes, kdy v zemi žije 10,5 milionu lidí. Třetinu budou tvořit senioři nad 65 let. Průměrný věk bude kolem padesátky. Vyplývá to z projekce do roku 2101, jejíž výsledky na tiskové konferenci představila Michaela Němečková z Českého statistického úřadu. Česku v posledních letech obyvatel přibývalo, a to díky migraci. Ani příliv cizinců ale nezvládne do budoucna vymírání dorovnat. Počet zemřelých bude totiž převažovat nad počtem narozených dětí. Těch budou ženy na svět přivádět méně. Zvedne se také průměrný věk matek. Potomky by měly mít v průměru skoro ve 31 letech. Prodloužit by se měl život, a to v průměru skoro o deset let. Ubude hlavně lidí v produktivním věku.

Policie rozprášila skupinu, prý pašovala nosorožčí rohy z JAR

Policisté zadrželi mezinárodní gang, který z JAR nelegálně dovážel rohy přísně chráněného nosorožce tuponosého. Celníci zajistili spolu s Českou inspekcí životního prostředí celkem 24 nelegálně získaných trofejí za 100 milionů korun. Novináře o tom informoval Aleš Hrubý z celní správy. Podle něho jde o největší "úlovek" v historii samostatné České republiky. Obviněno je celkem 16 lidí, 15 z nich je ve vazbě. Všem hrozí až osmileté vězení. Podle Hrubého se celní správa o skupinu zajímala od roku 2011.

Praha policistům a záchranářům zdarma věnuje vznášedlo a hummery

Praha věnuje vznášedlo, hummery, tři terénním vozidla značky Hummer, terénní motocykly a zbraně. Vybavení za miliony podle očekávání zdarma dostane policie, hasiči a záchranáři. Rozhodla o tom rada města. Speciální vozidla a zbraně, jejichž nákup se v minulosti stal terčem kritiky, měla sloužit pražské městské policii. Ta je ale před časem městu vrátila s tím, že je nepotřebuje. Podle dokumentu poputuje jeden hummer a terénní motocykl policejnímu prezidiu, další terénní vůz dostanou pražští hasiči, třetí pak spolu s dalším motocyklem středočeská policie. Vznášedlo bude používat záchranný útvar hasičů. Téměř stovku záchranářských nožů získá krajské ředitelství pražské policie, dalších 85 pražská záchranka a dvacítku dobrovolní hasiči z Kunratic. Městská policie donedávna vlastnila tři hummery, které nakoupila v roce 2008 a 2009. Nákup už v minulosti kritizovali opoziční zastupitelé, prověřovala jej i policie. Vedení strážníků dřív pořízení speciálních vozidel obhajovalo s tím, že je potřebuje.

V kauze exšéfa Tatry Adamse údajně unikly informace ze spisu

V kauze bývalého šéfa Tatry Ronalda Adamse podezřelého z korupce unikly podle jeho obhájce Radka Ondruše informace ze spisu. Písemnosti s důvěrnými informacemi se dostaly ke klíčovým svědkům, řekl novinářům v přestávce soudního líčení u Městského soudu v Brně Ondruš. Svědky jsou mimo jiné bývalý náměstek ministryně obrany Martin Barták a zbrojař Michal Smrž. Oba jsou obžalovaní v související kauze. Smržova výpověď se u soudu četla v jeho nepřítomnosti. Podle obžaloby nabídl Adams na veletrhu IDET v roce 2009 v Brně 20 milionů tehdejšímu náměstkovi ministra obrany Bartákovi za to, že zajistí armádní zakázku pro firmu Tatra.

Lidovky.cz: Milerova vnučka prý nemá právo obchodovat s Krtečkem

Smlouva, díky níž vnučka výtvarníka Zdeňka Milera Karolína prodává licence na oblíbenou dětskou postavičku Krtka, je prý neplatná. Podle serveru Lidovky.cz to tvrdí správkyně Milerova dědictví Milena Fischerová, která nechala dokument právně prověřit. "Jsem přesvědčena, že tato smlouva je zcela neplatná. Nechala jsem si k tomu udělat se souhlasem dědiců odbornou právní expertizu," řekla webu Fischerová. Milerová smlouvu zveřejnit nechce. Podle ní její společnost Little Mole obchoduje s autorskými právy na Krtka na základě licenční smlouvy, kterou uzavřela se svým dědečkem ještě za jeho života. Výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Zdeněk Miler zemřel 30. listopadu 2011 ve věku 90 let. Dědické řízení zatím není ale stále uzavřeno. Do té doby jako správkyni licencí určil Zdeněk Miler v roce 2006 advokátku Milenu Fischerovou, s níž dlouhodobě spolupracoval. Společnost Little Mole založila Karolína Milerová před dvěma lety se svým dědečkem a dnes ji řídí.

České cirkusové řemeslo může zaniknout, obávají se šéfové cirkusů

Ředitelé předních tuzemských cirkusů se obávají, že české cirkusové řemeslo může do několik let zaniknout. Řekli to na tiskové konferenci. Navrhují proto zapsat tradiční český cirkus na seznam nehmotného dědictví. Zároveň požadují zachovat chovy zvířat v cirkusech tak, aby na území ČR měly rovné podmínky jako jejich zahraniční konkurence. |Obávají se, že se podmínky pro chov a drezúru zvířat zpřísní tak, že nebudou mít už divákům co nabídnout. Své chovy přitom obhajují, dostávají podle nich kvalitní péči a procházejí pravidelnou veterinární kontrolou. Ještě před sametovou revolucí cirkusy patřily pod ministerstvo kultury, v současnosti však v oblasti umění nemají žádný nadřízený orgán. Na území ČR působí zhruba třicítka cirkusů, z toho asociace jich sdružuje jedenáct.

První mládě orla skalního z Libavé již trénuje křídla

Mládě orla skalního ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku už trénuje ve svém hnízdě křídla. Podle ornitologů by se mohlo poprvé vznést na přelomu července a srpna. Mládě dostalo jméno Anežka a je to první orel skalní, který se v České republice vylíhl po více než sto letech. Podle odborníků, kteří hnízdo sledují pomocí kamer, dobře prospívá a rodiče se o něj vzorně starají. Řekl to vedoucí projektu Návrat orla skalního do České republiky Petr Orel. Pod rodičovským dohledem bude Anežka podle odborníků ještě další dva až tři měsíce. Do konce září či října by se tak měla v lokalitě i nadále vyskytovat a učit se od rodičů věci, které potřebuje k životu.

Sport

Po osmnácti letech se vrací do domácí nejvyšší soutěže hokejový útočník Josef Marha a je připravený na to, že v kádru Pardubic má patřit k lídrům. Pětinásobný vítěz švýcarské ligy přišel z Davosu spolu s kanonýrem Petrem Sýkorou a měli by vytvořit formaci s Radovanem Somíkem.

V širší nominaci basketbalistů na mistrovství Evropy jsou všechny opory. Trenér Pavel Budínský zařadil do čtrnáctičlenného kádru pro přípravu i Jana Veselého z Washingtonu, Luboše Bartoně, Jiřího Welsche či Tomáše Satoranského.

Novou posilou fotbalistů Teplic se má stát ofenzivní záložník Ivo Táborský. Osmadvacetiletý univerzál na Stínadla míří z Mladé Boleslavi a v severočeském klubu by měl brzy podepsat smlouvu.

Házenkářky Mostu po triumfu ve Vyzývacím poháru zahájí pouť prestižnějším Pohárem EHF proti soupeřkám ze země úřadujících olympijských vítězek Norska. Dnešní los ve Vídni proti nim poslal klub Levanger, dvojzápas 2. kola začnou 5., nebo 6. října mostecké hráčky doma.

Klub Mountfield HK z Hradce Králové byl přijat za člena Českého svazu ledního hokeje a nyní čeká na udělení extraligové licence. Hokejový svaz oznámil, že se shromažďují potřebné podklady. Tým se přesunul do Hradce Králové z Českých Budějovic kvůli sporům s tamní radnicí a Budějovickým Budvarem o čepování piva při domácích zápasech extraligy.

Kristýna Plíšková si na rozdíl od svého dvojčete Karolíny vybojovala na tenisovém turnaji v Baku postup do druhého kola. Nasazenou osmičku Srbku Vesnu Doloncovou porazila suverénně po setech 6:1 a 6:2. Uspěla také osmnáctiletá Tereza Martincová, jež se dočkala premiérové výhry na okruhu WTA.

Fotbalisté Mladé Boleslavi v dohrávce úvodního kola první ligy neudrželi doma vedení nad Příbramí a zápas skončil remízou 1:1. Domácí poslal do vedení v závěru prvního poločasu Bosňan Jasmin Ščuk, sedm minut před koncem zápasu vyrovnala letní příbramská posila z Brna Petr Švancara.

Překážkářce Denise Rosolové se komplikuje příprava na atletické mistrovství světa, které se koná v polovině srpna v Moskvě. Kvůli zánětu šlachy na chodidle musela minulý týden ukončit o den dříve soustředění v Nymburce a bolest se nelepší. Kvůli tomu vynechá páteční mítink Diamantové ligy v Londýně, který měl být posledním testem na její trati 400 metrů překážek před světovým šampionátem.

Český tenista Lukáš Rosol prohrál v Gstaadu s Marcelem Granollersem 2:6, 4:6 a na čtvrtém turnaji za sebou skončil už v prvním kole. Na švýcarské antuce neuspěl ani Jan Hernych, který rovněž nestačil na španělského soupeře a Felicianu Lópezovi podlehl 6:7 a 3:6.

Počasí:

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 29 až 32°C.

Sucho, které nyní panuje, není na červenec nijak extrémní, podle ČHMÚ je po červnových povodních v řekách dost vody. Zapršet může ve čtvrtek.

23-07-2013