Denní souhrn zpráv Zprávy

28-07-2013

Fischer chystá změny v řídících orgánech státních firem

Ministr financí Jan Fischer chystá personální změny v dozorčích radách podniků se státní účastí. Odejít mají například Alexandr Vondra z dozorčí rady Českého Aeroholdingu a exposlanec Marek Šnajdr (oba ODS) z řídícího orgánu Čepra. V současné době nezastupují stát a nejsou dostateční odborníci, řekl Fischer v České televizi. O odchodu z dozorčí rady Aeroholdingu uvažuje také u bývalého náměstka Zdeňka Zajíčka (ODS). V dozorčích radách podle Fischera mají být vysoce postavení, kompetentní státní úředníci, v některých případech prý může jít také o lidi zvenku. Vedle odchodu Šnajdra a Vondry chce diskutovat také o postavení exposlance Ivana Fuksy, který je ale součástí představenstva Aeroholdingu, a nikoli dozorčí rady. Při svém rozhodování se Fischer bude ptát také vedení představenstva a strategického partnera aerolinek jihokorejského dopravce Korean Air. Fischer upozornil na to, že dosud nejsou k dispozici pravidla, jakou pozici má stát uplatňovat vůči firmám, ve kterých vlastní nějaký podíl. Původně si vytvoření takových pravidel sliboval od vlády Petra Nečase. Návrh z dílny ministerstva financí a ministerstva vnitra ale nakonec narazil na legislativní připomínky ostatních resortů.

Fischer nevylučuje zvýšení plateb za státní pojištěnce

Ministr financí Jan Fischer nevylučuje, že stát začne platit vyšší zdravotní pojistné za děti, důchodce a nezaměstnané. Fischerův předchůdce Miroslav Kalousek (TOP 09) navýšení plateb za státní pojištěnce zásadně odmítal, předchozí vláda ho proto nikdy neschválila. Fischer se chce v průběhu srpna sejít s ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem, chce s ním mluvit o možnostech ekonomické stabilizace jeho resortu. Žádá analýzy. Stejně se staví i k odkupu nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven, kterým také chce Holcát dostat do zdravotnictví chybějící peníze. Holcát jako další variantu pro ekonomickou stabilizaci resortu navrhuje bezúročnou půjčku. Fischer potvrdil, že všechny tři varianty budou předmětem debaty a je podle svých slov zvědav, co od ministra uslyší.

Holcát při svém nástupu do čela resortu řekl, že převezme návrh svého předchůdce Leoše Hegera (TOP 09) na zvýšení plateb za státní pojištěnce. Existují dvě varianty, navýšení měsíční platby 723 korun na 773 korun, tím by systém získal ročně navíc 3,7 miliardy, anebo navýšení na 800 korun, což by přineslo ročně navíc 5,7 miliardy korun. Zdravotnictví ročně hospodaří se zhruba 290 miliardami korun.

MF uvolní dvě mld Kč na povodně, počítá i s 3 mld na pohledávky

Ministerstvo financí uvolní z letošního rozpočtu další dvě miliardy korun na odstranění škod po červnových povodních, se třemi miliardami korun předběžně počítá na odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr financí a místopředseda vlády Jan Fischer. Ministr odkup pohledávek patrně podpoří, ještě před tím si ale od ministerstva zdravotnictví vyžádá analýzu. Z letošního rozpočtu půjde navíc ještě 250 milionů korun na posílení úřadů práce, aby se zase víc zaměřovaly na zvýšení zaměstnanosti. Fischer ale bude po ministrech žádat úspory na chodu všech ministerstev. Na konci června dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu bezmála 550 miliard korun, výdaje jsou 581 miliard korun. Schodek 31,5 miliardy byl meziročně nižší zhruba o 40 miliard.

Stát na ROP everozápad přispěje přes miliardu, o částce se dál jedná

Stát krajům na takzvané korekce u operačního programu Severozápad poskytne něco přes miliardu korun. O konkrétní částce bude ministr financí Jan Fischer se zástupci Ústeckého a Karlovarského kraje dál jednat. Zaplacení má okamžitě odblokovat zhruba 5,5 miliardy korun z evropských zdrojů, které jsou pro dotační programy již více než rok pozastaveny. Ministr financí to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek požadoval od krajů zaplatit celou částku 2,1 miliardy korun. Současná vláda ale podle Fischera prokázala solidaritu. O konečných podmínkách při splácení prostředků požadovaných Evropskou unií chce se zástupci regionálního operačního programu jednat v pátek. Fischer se zároveň ohradil proti tomu, že si kupuje hlasy sociálnědemokratických krajů.

Předseda výboru regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil (ČSSD) ve čtvrtek uvedl, že Ústecký a Karlovarský kraj dostaly od Fischera výrazně lepší nabídku. Podle té by kraje měly dohromady zaplatit asi 900 milionů korun místo původně požadovaných 2,1 miliardy. Exministr financí Kalousek návrh kritizoval.

ČNB podle odhadů sazby nezmění ani nezahájí intervence

Bankovní rada České národní banky ponechá podle analytiků na svém zasedání ve čtvrtek 1. srpna úrokové sazby na rekordním minimu. Nejdříve by mohla centrální banka podle odhadů hýbat se sazbami na na konci příštího roku. Většina ekonomů se rovněž domnívá, že díky aktuálně slabší koruně nejsou na pořadu dne ani devizové intervence proti posílení koruny. Současný výhled vývoje ekonomiky a inflace vede podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka k tomu, že ještě řadu měsíců zůstane klíčová úroková sazba ČNB na technické nule. "První zvýšení sazeb by mohlo přijít na přelomu let 2014 a 2015," uvedl.

Týden.cz: Tykačova firma si vyplatila dividendu 655 milionů korun

Dividendu 655 milionů korun si letos vyplatila kyperská společnost Indoverse Czech Coal Investments Limited, která je jediným akcionářem důlní společnosti Czech Coal, těžící hnědé uhlí v severních Čechách. Uvedl to server Týden.cz. Podle něj peníze putovaly k finančníkovi Pavlu Tykačovi a Janu Dienstlovi, kteří jsou považováni za vlastníky firmy. Czech Coal obchoduje s hnědým uhlím a působí také na trhu s elektřinou, kterou prodává především firmám. Podle výroční zprávy měla skupina Czech Coal za loňský rok konsolidované tržby 9,9 miliardy korun a vydělala 670 milionu korun, uvedl Týden.cz.

Češi a Slováci oslavili přátelství na Velké Javořině

Češi a Slováci se sešli na hraniční hoře Velká Javořina v Bílých Karpatech již na jednadvacáté slavnosti bratrství. Setkání každoročně připomíná společnou minulost obou národů, kterou dokládá i javořinský památník česko-moravsko-slovenské vzájemnosti vytvořený sochařem Otmarem Olivou. Na Javořinu zamířilo několik tisíc lidí z obou stran hranice. "Nedělíme se na Moraváky, Slováky a Čechy, ale na lidi. Po cestě potkáte toho s flaškou, toho se štamprlí, toho s pivem či jiného s pozvánkou na něco dobrého. Proto tu ráda jezdím," přiblížila rodačka z Trenčína Anna Jurčová, která ale již 32 roků žije v Újezdci u Luhačovic a má české občanství.

Někteří lidé na Javořině vzpomínali na časy, kdy Česká a Slovenská republika tvořily jeden stát. "Můj rod žil tady na Moravě 500 roků. Odjakživa jsme se potkávali z obou stran hranice. Když jsme se roztrhli, nebyl jsem myslím pět, sedm roků na Slovensku. ", řekl téměř sedmdesátiletý Ludvík Holčík, který na Javořinu dorazil s Mužským pěveckým sborem z Kunovic na Uherskohradišťsku. Léty však zklamání pominulo a vztahy se Slováky hodnotí jako skvělé. Myšlenka společného setkávání Čechů a Slováků vznikla v roce 1992. Tehdy to byl symbol nesouhlasu s rozdělením republiky a také vyjádření vzájemné sounáležitosti. Dnes se setkání nesou v přátelském duchu, kdy se při lidové muzice potkávají staří známí z obou stran hranice. Kromě letní slavnosti bratrství se na Velké Javořině každoročně koná i společná česko-slovenská silvestrovská oslava.

V ruském Jakutsku hledají Čecha, jehož kajak se převrátil

V Jakutsku na Sibiři hledají českého turistu, který se převrhl na kajaku a unesl ho proud řeky. Informovala o tom ruská agentura Interfax s odvoláním na republikové ministerstvo pro mimořádné situace. Podle záchranářů se nešťastná událost odehrála na řece Agajakan. Kajakář má na sobě neoprenový oblek a záchrannou vestu. Vybaven je prý i prostředky potřebnými pro přežití.

Při závodě historických motocyklů v Nepomuku zemřel jeden člověk

Jeden člověk zemřel a jeden se vážně zranil v Nepomuku na jižním Plzeňsku při tradičních závodech historických motocyklů. Podle zatím dostupných informací se převrátil motocykl s postranním vozíkem - sajdkára. Jedna osoba na místě zemřela, druhá utrpěla vážné zranění a byla převezena do nemocnice, řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová. V Nepomuku se tento víkend konal 32. ročník závodů historických motocyklů a sajdkár Nepomucký trojúhelník. Závod v jízdě pravidelnosti historických závodních motocyklů se jede na okruhu dlouhém přes 2600 metrů, který částečně vede městem.

LFŠ otevřela výstavu fotografií Vojtěcha Jasného

Letní filmová škola (LFŠ) a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřely v hlavní budově muzea výstavu fotografií režiséra Vojtěcha Jasného. Jasný se měl vernisáže zúčastnit, podle ředitelky LFŠ Radany Korené ale kvůli zdravotním problémům svůj příjezd posunul až na příští čtvrtek, kdy se v Hradišti bude promítat digitalizovaná verze jeho snímku Všichni dobří rodáci. Příjezd režiséra, který má na LFŠ dostat výroční cenu Asociace českých filmových klubů, ale jistý není. Výstava v muzeu je výběrem z mnoha negativů a diapozitivů z New Yorku. Poprvé byla prezentována v Brně v roce 2010 k režisérovým 85. narozeninám. Poté byla v menším rozsahu k vidění i v Telči a v Bystrém, kde Jasný nyní bydlí. V Uherském Hradišti je k vidění 44 snímků většinou pořízených v zahraničí. Podle kurátorky výstavy Pavlíny Vogelové zachycují Jasného životní filozofii, vztah k vlasti, domovu, manželce, rodině, přátelům i k přírodě. Kromě výstavy fotografií slavného režiséra jsou ode dneška ve Slováckém muzeu k vidění i kresby, malby a fotografie všestranného umělce Petra Nikla. Podle kurátorky expozice Milady Frolcové pořídil fotografie nejrůznějších postaviček obyvatel New Yorku a na jejich základě pak vznikaly malby na dvoumetrových plátnech i menší kresby. Obě výstavy budou k vidění do 22. září.

Čeští kuchaři pojedou v srpnu do Thajska na gastro soutěž

Šest českých kuchařů spolu s jedním cukrářem z týmu Czech Chefs pojede začátkem srpna do Thajska na mezinárodní gastro soutěž Pattaya City Culinary Cup 2013, v níž loni skončili na třetím místě. Detaily k letošnímu ročníku, kterého se od 8. do 11. srpna zúčastní 18 týmů z celého světa, zástupci Czech Chefs sdělili v tiskové zprávě. Kuchaři na soutěži musí během pěti hodin připravit bohaté menu složené mimo jiné ze studeného předkrmu, hlavního jídla s jasmínovou rýží či vegetariánské varianty. Přípravu pokrmů kuchaři trénovali už od února. Výhodou letošního ročníku je fakt, že český tým si už loni vyzkoušel, jak na suroviny působí extrémní vlhkost a horko. V rámci dezertů cukrář Milan Macháček letos připraví panna cottu s čerstvým mangem a čokoládový dort s papayou. V Thajsku se podle Davídka vaří z opravdu prvotřídních a naprosto čerstvých surovin.

Finští Nightwish na festivalu Benátská noc přilákali tisíce lidí

Přibližně 15.000 diváků ve Vesci u Liberce sledovalo vystoupení finské symphonic-metalové kapely Nightwish na 21. ročníku festivalu Benátská noc. Hlavní hvězdy celé akce v rámci turné Imaginaerum World Tour představili starší hity i písně z posledního alba Imaginaerum a navíc novou zpěvačku Flooru Jansenovou. Dvaatřicetiletá Nizozemka loni od říjnových koncertů nahradila Anette Olzonovou, která se ještě v České republice stihla představit na dubnovém vystoupení Nightwish v Tipsport Aréně na pražském Výstavišti. Olzonová předtím vystřídala původní vokalistku Tarju Turunenovou. Kapela Nightwish je v Česku velmi populární. Nightwish své vystoupení zahájili skladbou Dark Chest of Wonders ze svého pátého studiového alba Once z roku 2004. To bylo první nahrávkou skupiny, která se dostala do americké hitparády a posledním studiovým albem, na němž zpívá Tarja Turunenová. Ze stejného alba dále zazněl hit Wish I Had an Angel, aktuální nahrávku Imaginaerum, která vypráví příběh o starém umírajícím hudebním skladateli vzpomínajícím na mládí, reprezentovaly například skladby Ghost River, I Want My Tears Back, Last Ride of the Day nebo singl Storytime.

V Olomouci skončil festival flamenka

V Olomouci skončil mezinárodní festival flamenka a španělské kultury Colores Flamencos. Hlavní hvězdou byl fenomenální španělský kytarista Paco de Lucía. Festival, který doprovázel tanec, koncerty, workshopy i promítání španělských filmů, si nenechalo ujít téměř 5000 návštěvníků. Dokládá to, že lidé za pět let trvání festival již přijali a počítají s ním, řekl ředitel akce Viktor Šebesta. Paco de Lucía se svou skupinou představil v pátek na Horním náměstí. "Byl to velmi podařený koncert. Paco sám řekl, že prostředí bylo úchvatné a pochvaloval si i atmosféru. Byla bouřlivá, jak to k tomuto žánru patří," řekl Šebesta. Kromě platících diváků stáli další za zábranami a někteří lidé sledovali vystoupení i ze střech okolních domů. Festival nabídl také výuku tance flamenco i sobotní flamenkovou fiestu s módní přehlídkou, která se konala také na Horním náměstí. Hojně navštěvovaná podle Šebesty byla také Sangria party včetně flamenkové a španělské muziky a originálních nápojů, která se uskutečnila v jednom z olomouckých barů v Mlýnské ulici. Festival uzavřel vokální recitál kytaristy a skladatele Petra Víta a sólistky Janáčkovy opery Národního divadla Brno Andrey Priechodské - Široké.

Sport

Golfistka Klára Spilková dosáhla děleným šestým místem na turnaji v britském Denhamu svého nejlepšího výsledku na okruhu Ladies European Tour. Na začátku finálového kola dnes dokonce chvilku vedla, ale na závěrečné devítce chybovala a klesla. Ladies European Masters vyhrála zkušená Australanka Karrie Webbová, vítězka sedmi majorů.

Třinec jako první tým v nové sezoně Fotbalové národní ligy zvítězil na hřišti soupeře. Nováček druhé ligy si všechny tři body odvezl ze Žižkova, kde Viktorii porazil 2:0 góly Cepláka a Matouška. V předchozích čtyřech zápasech soutěže přitom venkovní týmy daly dohromady jediný gól.

Tři medaile získali čeští veslaři na mistrovství světa závodníků do 23 let v Linci. O největší úspěch se postaral druhým místem dvojskif Michal Plocek, Jan Andrle, bronz vybojovaly Lenka Antošová s Denisou Čvančarovou rovněž na dvojskifu a také nově složená posádka dvojky lehkých vah Michal Humpolec a Jan Hájek.

Nejlepší český skokan uplynulé zimy Jan Matura zahájil letní Grand Prix v německém Hinterzartenu čtvrtým místem. Po prvním kole byl třetí, ale druhý skok mu tolik nevyšel a předstihl ho Slovinec Matjaž Pungertar.

Druhé kolo první fotbalové ligy přineslo střelecké představení Zbyňka Pospěcha. Útočník Dukly jako pátý hráč v historii české ligy vstřelil v jednom utkání čtyři branky a zařídil výhru 4:0 nad Sigmou Olomouc. Naopak znovu zaváhala favorizovaná Mladá Boleslav, která prohrála 1:2 na hřišti Ostravy a po dvou kolech má jediný bod. Fotbalisté Slovácka porazili v domácí ligové premiéře Vysočinu Jihlava 2:1.

Zranění ruky příbramského fotbalisty Petra Švancary není tak vážné, jak se původně předpokládalo. Rentgenové vyšetření vyvrátilo podezření na zlomené zápěstí. Klíčový hráč Příbrami by tak neměl na trávníku delší dobu chybět. Zatím ale není jisté, jestli bude připraven už na páteční předehrávku 3. kola s Bohemians Praha 1905.

Česká atletická výprava na mistrovství světa v Moskvě může být o jednoho reprezentanta chudší. Desetibojař Adam Sebastian Helcelet v týdnu nešťastně dopadl při tréninku skoku o tyči a vážně si poranil kotník. V pondělí ho čeká důkladné vyšetření, které určí konečnou diagnózu a způsob i délku léčby.

Druhé místo Davida Vršeckého v dnešním úvodním pohárovém závodě mistrovství Evropy tahačů bylo nejlepším výsledkem českých jezdců během víkendového programu na okruhu ve Smolensku. Adam Lacko vyšel ve druhém soutěžním dnu bodově naprázdno, když měl v první jízdě těžkou nehodu a do druhé nenastoupil. Jeho maximem v Rusku bylo sobotní šesté místo v prvním závodě, ve kterém Vršecký skončil čtvrtý.

Českým plavcům se v úvodní den bazénových disciplín na mistrovství světa v Barceloně nepodařilo postoupit do dalších bojů. V dopoledních rozplavbách skončili Barbora Závadová, Tomáš Plevko, Petr Bartůněk i mužská kraulařská štafeta na 4x100 metrů. Nejblíže k postupu měla Závadová, která v polohovém závodu na 200 metrů obsadila časem 2:14,98 minuty 24. místo. Od účasti v semifinále ji dělila rovná sekunda.

Počasí:

Teplotní rekord pro neděli byl překonán nebo vyrovnán na 113 stanicích s více než třicetiletou tradicí měření. Meteorologové dosažení rekordních teplot na řadě míst očekávali. Absolutní nejvyšší naměřená teplota v Česku, 40,4 stupně, ale odolává. Nejvíce bylo naměřeno v Doksanech na Litoměřicku, a to 38,7 stupně. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V pondělí se bude od západu zatahovat a čekáme i přeháňky a bouřky, místy intenzivní. Teploty 30 až 34 stupňů, na východě a jihovýchodě ještě kolem 39. V západní polovině Čech bude většinou kolem 28 st. C.

28-07-2013