Denní souhrn zpráv Zprávy

30-07-2013

V Egyptě byly nalezeny dvě mrtvé české turistky

V egyptském rudomořském letovisku Hurgada byly nalezeny dvě mrtvé české turistky, jde o matku s dcerou, informovalo české ministerstvo zahraničí. Otec dcery je v nemocnici ve stabilizovaném stavu. Případ v hotelu Titanic Palace, kde se událost stala, na místě řeší egyptská policie. Do věci se vložilo také české velvyslanectví, řekl velvyslanec v Egyptě Pavel Kafka. Podle informací ČTK rodinu mohla postihnout otrava jídlem, úřady to ale prozatím nepotvrdily. Příčina obou úmrtí ani hospitalizace muže není zatím úředně známá. Zprávy o tom, že neštěstí souvisí s otravou, označila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová v tuto chvíli za "čirou spekulaci".

Česká televize s odvoláním na příbuzné rodiny uvedla, že trojici den předtím postihly žaludeční potíže, které se Češi pokusili zmírnit léky dovezenými z Česka. Muž se nad ránem probudil, objevil bezvládná těla manželky a dcery, dívku se neúspěšně pokusil oživit a nakonec šel do recepce pro pomoc. Příbuzní také tvrdí, že rodina jedla výhradně v hotelu. Na možnou otravu jídlem ukazuje nepotvrzená informace ČTK o tom, že trojice údajně navštívila restauraci typu à la carte, kde mohla dostat odlišné jídlo než ostatní hoteloví hosté. Jiní ubytovaní v komplexu obdobné potíže nemají, citoval server TN.cz mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Jana Papeže.

Exministr Vondra o sledování manželky expremiéra Nečase nevěděl

Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) o sledování manželky někdejšího premiéra Petra Nečase v kauze Jany Nagyové nevěděl. Je to věc Vojenského zpravodajství, řekl po výslechu na policii. Žalobci tvrdí, že Nagyová nechala ze soukromých důvodů sledovat Vojenským zpravodajstvím Nečasovu manželku Radku, a to nejméně od října do listopadu 2012, tedy v době, kdy Vondra zastával funkci ministra obrany. O kauze kolem Nagyové se Vondra dozvěděl z médií, když byl v polovině června pracovně ve Francii, uvedl. Sledování bylo podle obvinění nezákonné, protože se uskutečnilo bez vědomí a souhlasu Vondry jako ministra. Státní zástupci věří, že na přání Nagyové se na sledování podíleli tehdejší šéf zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Pomocí Vojenského zpravodajství Nagyová údajně od března do dubna letošního roku sledovala také dva zaměstnance Úřadu vlády.

Obvinění exmanažerů MUS prý nesouvisí se stíháním Musely a Sýkory

Advokátka obviněných někdejších manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) Karolina Zelenková odmítá, že by obvinění bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory a zbrojaře Pavla Musely souviselo se stíháním exmanažerů firmy. Muselu a Sýkoru policie stíhá podle deníku Právo pro podplácení a přijímání úplatku. Podle ní jediná spojitost Musely a Sýkory s MUS byla skrze Petra Pudila, který zajišťoval poradenství mezi Muselovou společností a firmou Investenergy, která byla akcionářem MUS. "I přes tuto skutečnost pan P. Pudil nebyl dodnes z ničeho obviněn a v procesu ve švýcarské Bellinzoně figuruje dokonce jako poškozený," dodala právnička. Bývalí manažeři a vlastníci dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni loni v červnu. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. V říjnu jim přibylo obvinění z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. Někdejší šéfové MUS od počátku vinu odmítají.

Bouře lámaly stromy a zastavovaly dopravu, zahynul jeden člověk

Česko se potýká s následky pondělních bouří provázených přívalovými dešti a nárazovým větrem. Na Liberecku zemřel člověk, na Brněnsku spadl strom na autobus a zranil několik lidí. Na východě Čech byly přerušeny dodávky a spadlé stromy zastavily provoz na desítce železničních tratí, na většinu z nich se vlaky vrátily. Hasiči nejčastěji odstraňovali spadlé stromy a jen do rána zaznamenali na 1500 zásahů, desetkrát víc, než je denní průměr. Čtyřiašedesátiletý muž zemřel v noci v Jeřmanicích na Liberecku, když se snažil ochránit zahradu před rozvodněným potokem. Lidé ho našli ve strouze. Zdravotníci původně vyjeli k tonutí, příčinou smrti ale byl podle nich zřejmě infarkt. Škodu působily i blesky. Na Příbramsku začala po zásahu hořet stodola se zemědělskými nástroji a uskladněným uhlím, v Benešově blesk udeřil do střechy domu.Pojišťovny zatím ale evidují většinou jen drobnější škody, jde hlavně o zatopené sklepy, poškozené střechy či škody na motorových vozidlech způsobené především popadanými větvemi ze stromů.

Evropský soud: Policie zacházela se zadrženým ponižujícím způsobem

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku minulý týden odsoudil vůbec poprvé Českou republiku za nelidské a ponižující zacházení se zadrženým na policejní služebně. Osmapadesátiletého muže z Aše policisté v roce 2010 bezdůvodně zavřeli do cely a bolestivým způsobem spoutali, sdělila právní ředitelka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota. Policisté prý muže také bili pěstmi do hlavy, zad i hrudníku. Zranění v těchto oblastech potvrdila lékařská zpráva. Podle právníka poškozeného ČR porušila právo nebýt mučen a podroben krutému a ponižujícímu zacházení, které zaručuje Evropská úmluva o lidských právech. Verdikt zatím není pravomocný. Muž se domáhá odškodnění 100.000 korun. Evropský soud však zatím žádné peníze muži nepřiznal, protože tuto žalobu projednává český soud. Podle právníka poškozeného muže Davida Netušila bude rozhodnutí pravomocné za tři měsíce, pokud se proti němu ČR neodvolá.

BIS: Protiromské nálady občanů jsou nebezpečnější než extremisté

Protiromské nálady části veřejnosti se pro bezpečnost státu mohou stát větším problémem než skupinky pravicových extremistů. Ve čtvrtletní zprávě o vývoji na extremistické scéně to na svém webu uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS), která upozornila na účast běžných občanů při protiromských demonstracích v Českých Budějovicích a Duchcově. Mezietnické napětí je podle kontrarozvědky nutné řešit razantně a pragmaticky. BIS poukázala na to, že právě těchto řadových občanů se nejvíce dotýká drobná nedostatečně řešená kriminalita či narušování veřejného pořádku v blízkosti jejich obydlí. Protiromaský postoj této části veřejnosti se proto podle BIS může v dlouhodobější perspektivě stát z hlediska bezpečnosti větší hrozbou než činnost sice extrémnějších, ale méně početných a relativně dobře zmapovaných skupin pravicových extremistů. BIS dále poznamenala, že protiromské nálady části společnosti se v uplynulém čtvrtletí pokusila využít krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která uspořádala 22. června demonstraci v Duchcově. Akce se zúčastnilo zhruba 1000 lidí, z nichž asi polovina patřila k DSSS.

Vláda projedná dotace krajům postiženým červnovými povodněmi

Vláda ve středu projedná Strategii obnovy území po červnových ničivých povodních. V rámci materiálu zatím eviduje škody za celkem 11,4 miliardy korun. Pokud by se však k tomu přičetly odhadované škody v hlavním městě, vyšplhalo by se to až na 15 miliard korun. Vyplývá to z dokumentu ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Nejvíce škod bylo k 17. červenci hlášeno ze Středočeského kraje, kde povodně napáchaly škody přesahující 4,1 miliardy korun. Následuje Ústecký kraj (3,5 miliardy korun) a Jihočeský kraj (dvě miliardy korun). Největší škody velká voda napáchala na dopravní infrastruktuře a v zemědělství.

MZe zaslalo EU ke schválení návrh na pomoc farmám po povodních

Ministerstvo zemědělství (MZe) zažádalo Evropskou komisi o odsouhlasení finanční pomoci subjektům, které poškodily povodně na začátku letošního června, informovala mluvčí úřadu Dana Večeřová. Po schválení komisí by mělo být českým zemědělcům, lesníkům a myslivcům či rybářům vyplaceno 763 milionů korun. Zásady, které ministerstvo do Bruselu zaslalo stanoví podmínky pro poskytování dotací v zemědělství, lesnictví i rybářství. Po jejich schválení budou žádosti vyřizovat Agenury pro zemědělství a venkov spadající pod MZe. Pro kompenzaci škod v zemědělství bude k dispozici 685 milionů korun, na škody v lesním hospodářství a myslivosti 28 milionů Kč a na škody na majetku rybářů 50 milionů korun.

Sněmovna bude hlasovat o důvěře vládě asi ve středu 7. srpna

Sněmovna by měla jednat o vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka příští středu 7. srpna. Schůzi však musí ještě svolat sněmovní organizační výbor, který se sejde tuto středu odpoledne. Prezident republiky Miloš Zeman zatím svojí účast na jednání o vyslovení důvěry nepotvrdil. Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová řekla, že jeho účast očekává. Nepředpokládá však, že by vláda důvěru získala. Zeman minulý týden řekl, že pokud Rusnokova vláda nezíská důvěru a pokud by dal stranám dosavadní koalice pokus o sestavení vlády, bude chtít po ODS a TOP 09 předem 101 notářsky ověřených poslaneckých podpisů. V jejím čele by měla podle dřívější dohody stanout právě současná předsedkyně Sněmovny. Němcová ale požadavek na notářsky ověřené podpisy odmítá. Aktuálnímu vydání týdeníku Respekt řekla, že v takovém případě by si koaliční poslanci stoupli do fronty a před Zemanem by se podepsali.

Komunisté o podpoře Rusnokovy vlády rozhodnou asi příští úterý

Komunisté rozhodnou o podpoře vlády Jiřího Rusnoka pravděpodobně příští úterý, poté co před jejich poslance předstoupí premiér. ČTK to řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Podle hlasů ze strany je pravděpodobnější, že se komunisté usnesou na podpoře úřednického kabinetu, i když není vyloučeno, že bude podmíněná.Oficiálně chce strana vnitřní debatu zahájit na pátečním zasedání nejvyššího vedení. Záležet jí přitom bude mimo jiné na zpracování rozpočtu a čerpání evropských peněz.

Diplomacie dala dalších pět milionů na pomoc syrským uprchlíkům

Česká diplomacie vyčlenila dalších pět milionů korun na pomoc uprchlíkům ze Sýrie, kde zuří občanská válka. Peníze půjdou přes Agenturu OSN pro pomoc uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA). Česká republika přispěje na pomoc uprchlíkům ze Sýrie v sousedních zemích, zejména v Jordánsku, Libanonu, Turecku a Iráku. Z částky bude vyčleněno 1,5 milionu korun na potřeby palestinských uprchlíků, kteří se před násilím v Sýrii schovávají do Libanonu. Zbylé prostředky využije Úřad Vysokého komisaře pro uprchlíky na základní životní potřeby dalších lidí, kteří odešli ze Sýrie. V sousedních zemích jich bylo registrováno již více než 1,75 milionu. V Sýrii i přes boje zůstává otevřeno české velvyslanectví, některé země své zastupitelské úřady uzavřely.

ČT: Obviněným z braní úplatků na Mostecku je exposlanec Aubrecht

Obviněným z braní úplatků v souvislosti s rozšířením průmyslové zóny Joseph na Mostecku je bývalý poslanec ČSSD Vlastimil Aubrecht. Uvedla to Česká televize (ČT). Šedesátiletého Aubrechta detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podezírají, že v roce 2006 dostal několik milionů. Tehdy působil jako poslanec a vládní zmocněnec. Proces rozšíření zóny údajně účelově ovlivnil. Policisté Aubrechta podezírali již od května. Důkazy, které mohly vést k obvinění, získali díky razii na mosteckém magistrátu 15. července. "Byl obviněn z trestného činu přijímání úplatku," řekl televizi šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Aubrecht byl ve vysoké politice od roku 1998, poslancem byl 12 let. Za vlády sociálních demokratů byl zmocněncem pro severozápadní Čechy.

Dozorčí rada ČD odvolala představenstvo včetně jeho šéfa Žaludy

Dozorčí rada Českých drah odvolala celé čtyřčlenné představenstvo železniční firmy včetně jeho předsedy Petra Žaludy. Žaluda to během jednání rady řekl novinářům. Podle něj nebyla rada spokojena s hospodařením společnosti. Zda Žaluda zůstane generálním ředitelem drah, rozhodne nové představenstvo. Hlavním důvodem odvolání představenstva bylo dosahování výsledků hospodaření drah za cenu zadlužování společnosti, což ohrožuje její zaměstnanost, řekl v České televizi ministr dopravy Zdeněk Žák. Druhým důvodem podle něj byly velkorysé výdaje na neproduktivní aktivity firmy, například nárůst nákladů na právní služby. Podle Žaludy bylo zasedání nestandardní. Bývalo prý zvykem, že se jednání dozorčí rady představenstvo účastnilo, tentokráte ale bylo prý vedení firmy posláno pryč a poté bylo všem členům představenstva sděleno, že jsou kvůli neuspokojivým výsledkům odvoláni, dodal. Důvod pro odvolání ale Žaluda zpochybnil.

Bisnode: Zahraniční investoři ovládají 42 pct. kapitálu firem v ČR

Zahraniční investoři ovládají podle analýzy poradenské společnosti Bisnode 42 procent základního kapitálu českých firem a mají majetkový podíl v necelé čtvrtině z nich. Největší podíl zahraničního kapitálu v tuzemských společnostech je v automobilovém průmyslu, a to 90 procent, uvedla Bisnode. V informačních a komunikačních službách ovládají zahraniční investoři 73 procent kapitálu a ve strojírenství 60 procent. Naopak český kapitál si jednoznačnou převahu drží v kultuře, zábavě a rekreaci (97 procent), vzdělávání (94 procent), zdravotnictví (93 procent) a zemědělství (88 procent).

ČR v pololetí získala z EU o 15 mld. Kč více, než zaplatila

Česká republika v pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o téměř 15 miliard korun více, než do něj odvedla. To je o osm miliard korun více než o rok dříve. Za růstem stojí zejména lepší čerpání prostředků ze strukturálních fondů, které již nebylo tolik poznamenáno pozastavením proplácení operačních programů, jako tomu bylo v první polovině roku 2012. ČR v pololetí obdržela z unijního rozpočtu 40,2 miliardy korun a odvedla do něj 25,2 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Zásadní význam pro pololetní výsledky podle MF měly především příjmy ze Společné zemědělské politiky (SZP). ČR takto obdržela za první pololetí letošního roku 27,8 miliardy korun, přičemž přímé platby činily 20,9 miliardy korun a prostředky na rozvoj venkova dosáhly 6,79 miliardy korun.

Mimořádné dotace z ROP Jihozápad jsou ohroženy

Získání zhruba 535 milionů korun, které byly připraveny pro žadatele o dotace z Regionálního operačního programu Jihozápad, je významně ohroženo. Mimořádný objem peněz měl ROP Jihozápad získat na základě usnesení vlády o přesunu peněz z ROP Severozápad a operačního programu Technická pomoc. Tomuto přesunu však nyní brání to, že monitorovací výbor ROP Severozápad přesun neschválil. Uvedl to předseda regionální rady ROP Jihozápad Ivo Grüner. Monitorovací výbor ROP Severozápad na začátku července neschválil převod 3,1 miliardy korun do jiných operačních programů navzdory skutečnosti, že nevyčerpání těchto peněz je rizikové a v krajním případě o ně může Česká republika přijít. Bývalá vláda koncem května schválila přesun 7,3 miliardy korun z rizikových operačních programů. Některé jsou totiž více než rok pozastaveny za chyby v projektech.

České spořitelně klesl čistý zisk o necelé procento

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, v letošním prvním pololetí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 0,8 procenta na 8,15 miliardy korun. Provozní zisk klesl o 6,4 procenta na 12,25 miliardy Kč. Neauditované výsledky podle mezinárodních účetních standardů oznámila banka. Pololetní výsledky podle České spořitelny odrážejí dění v české ekonomice. Poukázala na rostoucí vklady klientů, slabou poptávku domácností po spotřebitelských úvěrech a jejich zájem o hypoteční úvěry, u kterých jsou úrokové sazby na historických minimech. Bilanční suma banky se zvýšila o 4,7 procenta na 958,2 miliardy korun. Zisk před zdaněním České spořitelny se v pololetí snížil o 1,9 procenta na 10,2 miliardy korun. Provozní náklady klesly o 5,8 procenta na 8,9 miliardy Kč.

Tatra dodá na Blízký východ auta a zařízení za 4,5 miliardy Kč

Tatra uzavřela nejvýznamnější zakázku v posledních letech. Má hodnotu 4,5 miliardy korun. Smlouva se týká dodávek automobilů a výrobních zařízení na Blízký východ. Uvedl to za Tatru Radek Ivaniškin. Tým vedený generálním ředitelem Ronaldem Adamsem podle něj pracoval na dojednání tohoto kontraktu téměř tři roky. Ivaniškin rovněž oznámil, že Adams 31. července odchází do penze. Společnost Tatra Trucks, jíž nyní Tatra patří, tento měsíc oznámila, že letos v období od 15. března do 30. června automobilka dosáhla provozního zisku 83,8 milionu korun a obratu 762,1 milionu korun. Letos má v plánu vyrobit 880 vozů, loni jich prodala 531. V současnosti má Tatra včetně dceřiných společností téměř 2000 zaměstnanců.

Při otřesu v Dole Karviná bylo zraněno šest horníků

Při důlním otřesu v lokalitě Lazy Dolu Karviná těžební společnosti OKD bylo v pondělí večer zraněno šest horníků. Utrpěli lehká až středně těžká zranění. Někteří ze zraněných byli převezeni do nemocnice. Uvedl to mluvčí OKD Vladislav Sobol. Nejvážnější letošní neštěstí v OKD se stalo v noci na 22. dubna v podzemí Dolu ČSM na Karvinsku. Zemřeli tam dva báňští záchranáři, kteří se pravděpodobně otrávili při odebírání vzorků ovzduší z uzavřených prostor dolu. OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Má zhruba 13.000 vlastních zaměstnanců. Je jedinou firmou v zemi, která těží černé uhlí. Činí tak v dolech Karviná, ČSM a Darkov na Karvinsku a v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku.

ČOI: Klamání seniorů a agresivní praktiky na předváděčkách trvají

Agresivní obchodní praktiky a klamání seniorů na předváděcích akcích přetrvávají. Některé provozovatele těchto akcí neodradily ani milionové sankce. V tiskové zprávě to uvedl ředitel České obchodní inspekce (ČOI) Vladimír Velčovský. ČOI udělila v prvním pololetí provozovatelům předváděcích akcí 84 pokut v celkové výši 11,2 milionu korun. Porušení zákona inspektoři zjistili u 80 procent z 218 kontrolovaných akcí. Nejčastěji je na předváděcích akcích porušován zákon o ochraně spotřebitele. Dosud nejvyšší pokutu, dva miliony korun, dostala 1. Česká reklamní společnost v květnu, a to za promyšlenou manipulaci a agresivní nátlak na seniory při prodeji.

V hodnocení neziskového sektoru je ČR třetí z 29 zemí

Neziskový sektor v České republice se mírně zlepšil a stabilizoval. Poprvé po osmi letech to konstatovala zpráva Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID). V rozvoji občanské společnosti tak skončilo Česko za minulý rok na třetí příčce z 29 států východní Evropy a Asie. Podle Marka Šedivého ze spolku Neziskovky.cz se zlepšila hlavně spolupráce neziskových organizací a také jejich mediální obraz. Hodnotilo se právní prostředí v dané zemi, finanční zajištění, poskytované služby, ale také třeba pohled veřejnosti na tyto organizace. Lépe než Česká republika dopadlo už jen Estonsko a Polsko, z evropských států byl český neziskový sektor hodnocen lépe než třeba slovenský, maďarský, slovinský nebo litevský. Důvodem zlepšení prý může být třeba i angažovanost spolků při prezidentské volbě nebo přípravě nejrůznějších protikorupčních opatření. Zaměstnanci firem se také více zapojovali do dobročinných projektů, což může být důsledkem Evropského roku dobrovolnictví.

Divadla ABC a Rokoko poškodila přívalová voda z noční bouře

Pražská divadla ABC a Rokoko se od pondělí, kdy se nad metropolí prohnaly bouřky a přívalový déšť, potýkají s vodou z kanalizace. Voda poškodila nebo zcela zničila nábytek, dekorace, kulisy a hlavně řadu elektrických zařízení - vzduchotechniku, výtahy a kancelářskou techniku. ČTK o tom informovala mluvčí Městských divadel pražských Kateřina Gardner. Podle prvních odhadů se odstranění následků škod bude blížit pěti milionům korun. Voda se dostala i na jeviště Divadla ABC, které se vlivem vlhkosti zkroutilo a bude ho nutné renovovat, uvedla mluvčí.

Schindlerova továrna by se po letech mohla proměnit v muzeum

Brněnec na Svitavsku po letech znovu oživuje projekt na zřízení památníku obětem holokaustu. V obci stále stojí chátrající továrna, v níž pracovala více než tisícovka Židů, které před smrtí v koncentračních táborech zachránil Oskar Schindler. Podle starosty Blahoslava Kašpara se ale nejdřív musejí vyřešit majetkoprávní vztahy k nemovitostem, což by mohlo být letos. Muzeum by mělo zahrnovat zhruba čtyři objekty, dvě z nich vlastní obec. O další dvě budovy po zkrachovalé textilce Vitka Textiles se vedou soudní spory. Před lety zpracovaný projekt odhaduje náklady na zbudování prohlídkové trasy o pobytu Židů za druhé světové války v Brněnci na 20 milionů korun. Obec má předběžný příslib dotace od Česko-německého fondu budoucnosti.

Zástupce ambudsmana kritizuje magistrát kvůli demolici na Václavském náměstí

Zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček kritizuje odbor kultury a památkové péče pražského magistrátu za to, že v roce 2010 povolil demolici objektů na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Podle zástupce ombudsmana se úředníci dopustili "závažných procesních pochybení". Vytýká jim, že nerespektovali tzv. dvojkolejnost památkové péče a navíc se s námitkami proti demolici řádně argumentačně nevypořádali. V prosinci roku 2012 tehdejší ministryně kultury Alena Hanáková zahájila řízení ve věci prohlášení budovy za kulturní památku. Na základě předběžného opatření měla budova požívat památkovou ochranu, dokud nebude řízení ukončeno. V červenci však ministryně řízení zastavila. Konečným rozhodnutím tak zůstává původní procesně i věcně vadné stanovisko magistrátu, upozornil Křeček.

Sport

Simona Baumrtová překonala na plaveckém MS v Barceloně ve finále na 100 m znak časem 59,84 o patnáct setin svůj vlastní český rekord a obsadila šesté místo. Zvítězila favorizovaná Američanka Missy Franklinová. Česká reprezentantka, která v pondělním semifinále vyrovnala časem 59,99 svůj dosavadní český rekord, startovala v první dráze a jako poslední ve startovním poli dokázala pokořit hranici jedné minuty.

Škodu za téměř půl miliardy korun způsobily v České republice červnové povodně na infrastruktuře sportovních klubů a jednot. Celkem velká voda poničila sportoviště na 184 místech a po vyčíslení dosáhla konečná částka výše 452,342.694 korun. Oznámil to Český olympijský výbor (ČOV).

Bývalý trenér české fotbalové reprezentace Jozef Chovanec by se mohl stát novým koučem Slovanu Bratislava. Vedení obhájce titulu hledá nástupce odvolaného Samuela Slováka a Chovanec, který naposledy působil u klubu Bani Jas ze Spojených arabských emirátů, patří mezi vybrané adepty.

Tenista Jan Hájek postoupil na antukovém turnaji v Kitzbühelu do druhého kola. Na úvod porazil Aldina Setkiče z Bosny a Hercegoviny hladce 6:2 a 6:1.

Plavci Petr Bartůněk a Jan Šefl v rozplavbách na mistrovství světa v Barceloně vybojovali umístění na konci třetí desítky. Českou výpravu čeká první vrchol vpodvečer, kdy se v jednom z pěti finále představí Simona Baumrtová v závodě na 100 metrů znak.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková vstoupily do mistrovství Evropy v Klagenfurtu výhrou 2:0 nad krajankami Hanou Skalníkovou a Patricií Missottenovou. Olympijské čtvrtfinalistky, nasazené na šampionátu jako číslo deset, zvítězily v úvodním duelu skupiny G bez větších potíží 21:13 a 21:17.

Fotbalista Milan Ferenčík uzavřel své působení v Baníku Ostrava a stal se novou posilou Spartaku Myjava. S aktuálně sedmým týmem slovenské ligy podepsal roční smlouvu s opcí. Myjavský klub to oznámil na svém webu.

Tenista Radek Štěpánek vstoupil do turnaje ve Washingtonu pondělní výhrou 7:6 a 6:3 nad Američanem Stevem Johnsonem. V druhém kole se český daviscupový reprezentant, který na washingtonském betonu předloni triumfoval, utká se sedmnáctým nasazeným Francouzem Michaelem Llodrou.

Fotbalisté Zbrojovky Brno porazili v dohrávce druhého kola první ligy Bohemians Praha 1905 vysoko 5:1, když soupeře přestříleli po změně stran. Skóre v 6. minutě otevřel hostující Kalina, ale po čtvrthodině hry vyrovnal Traoré, v druhém poločase přidal dva góly Markovič a po jednom Zavadil z penalty a Pašek. Bohemians si tak v úvodu ligy po pěti inkasovaných gólech v Plzni odvezli stejný příděl i z Brna.

Golfista Lukáš Tintěra vyhrál čtvrtý díl letošní Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Ve slovenské Skalici o svém triumfu rozhodl až v rozstřelu, v kterém porazil Filipa Mrůzka.

Čeští reprezentanti Ondřej Šilt, Jan Hora, Lukáš Podpěra, Jan Prokop a Vladimír Daněk vyhráli mistrovství Evropy družstev v deskové hře go.

Počasí ve středu:

Bude polojasno, přechodně až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

30-07-2013