Denní souhrn zpráv Zprávy

01-08-2013

Mynář: Ve hře je i druhá úřednická vláda

Pokud kabinet Jiřího Rusnoka nedostane ve Sněmovně důvěru, mohl by prezident Miloš Zeman jmenovat další úřednickou vládu. Kancléř prezidenta Vratislav Mynář to řekl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Nechtěl se vyjádřit k tomu, zda by jejím sestavením Zeman opět pověřil Jiřího Rusnoka. Podle Mynáře je další úřednická vláda vedle vlády sestavené ODS či ČSSD jednou z variant. Podle serveru je to z prezidentova tábora další připomenutí, že ODS a ČSSD se nemusí k možnosti sestavit vládu dostat ani při druhém pokusu. Mynář uvedl, že pokud se prezident Zeman rozhodne pro vládu sociální demokracie, pověří jejím sestavením Bohuslava Sobotku. Pokud by ale Sobotka chtěl sestavit vládu, musel by podle Mynáře stejně jako předsedkyně ODS Miroslava Němcová předložit prezidentovi 101 notářsky ověřených podpisů.

V prohlášení vlády má být podpora vědy, výuky jazyků a techniky

Součástí programového prohlášení vlády má být podpora jazykového, přírodovědného a technického vzdělání. Mezi priority, které chce za ministerstvo školství do ústředního dokumentu navrhnout šéf resortu Dalibor Štys, patří také důraz na výzkum na vysokých školách. K výsledkům bádání chce přihlížet při financování univerzit. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Marek Zeman. Štys, který celý život působil na univerzitě, se chce v rámci programového prohlášení zaměřit i na výzkum na vysokých školách. Programové prohlášení má vláda premiéra Jiřího Rusnoka schvalovat v pátek. O důvěře vládě pak budou poslanci jednat na schůzi, která začne ve středu 7. srpna.

Balvín odvolal ředitele Národního divadla, pobouřil politiky

Sotva na hodinu se ve čtvrtek funkce ředitele Národního divadla v Praze ujal režisér Jan Burian. Odvolal ho ministr kultury Jiří Balvín, který prý zároveň naznačil, že podobný krok chystá i v případě designovaného ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Rozhodnutí ministra, jehož vláda zatím nemá důvěru Sněmovny, vyvolalo pobouření na politické scéně i mezi odborníky. Rezignoval kvůli němu umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal. Balvín ředitele Národního divadla odvolal prý proto, že nevzešel z výběrového řízení. Burian to odmítá s tím, že byl vybrán podle všech evropských standardů. Na místo ředitele nejznámějšího českého divadla chce Balvín do konce měsíce vypsat veřejné výběrové řízení.

Sociální demokracie označila odvolání za skandální a nepřijatelné. Její předseda Bohuslav Sobotka proto premiéra Jiřího Rusnoka dopisem požádal, aby zajistil návrat Buriana do funkce. Apeloval na něj také, aby kabinet před hlasováním o důvěře neprováděl žádné zásadní personální změny. Také ODS považuje krok ministra kultury za skandální; znamená pro ni další důvod pro vyslovení nedůvěry hradní vládě. Podle úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby a šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové je odvolání v rozporu s výroky premiéra Jiřího Rusnoka, že od jeho vlády nemáme očekávat žádné zásadní personální změny.

Ozvaly se ale i odlišné hlasy. Odboráři Orchestru a Sboru Státní opery, kteří plánované jmenování Buriana dříve kritizovali, vzhledem k jeho odvolání pozastavují stávkovou pohotovost, jejímž cílem bylo komplexní odmítnutí návrhu transformace ND, se kterým Burian počítal. Za Balvína se postavil také herec Martin Stropnický z hnutí ANO. Burian podle něj neměl být vůbec jmenován, protože v komisi prý zasedli jeho přátelé.

ÚS: Vláda nemůže svým nařízením určovat trestné množství drog

Ústavní soud (ÚS) zrušil část trestního zákoníku, díky které vláda směla prostřednictvím svého nařízení určit trestné množství drog. Právní úprava byla neústavní, kritérium trestnosti by mělo vyplývat přímo ze zákona. Soudci zrušili také část vládního nařízení včetně tabulky vymezující "větší než malé množství" jednotlivých omamných a psychotropních látek. Soudy tak nyní musejí v jednotlivých kauzách rozhodovat podle konkrétních okolností a dřívější judikatury. Návrh podal Okresní soud v Liberci. Dospěl k závěru, že zmocňovací ustanovení je v rozporu s ústavním pořádkem a porušuje právní zásadu, podle které nelze uložit žádný trest bez opory v zákoně. Vládní nařízení je norma nižší právní síly, a tak údajně nemůže zakládat trestnost činu.

Soudce: Budeme nyní určovat trestné množství drog

České soudy mají nyní za úkol sjednotit posuzování většího než malého množství drog. Jistým měřítkem pro ně ale zůstává původní nařízení vlády, které rozlišovalo hranici mezi přestupkem a trestným činem 15 gramů marihuany. Uvedl to místopředseda Městského soudu v Praze Bohuslav Horký, který řeší mimo jiné také drogové kauzy. Reagoval tím na verdikt Ústavního soudu (ÚS), který zrušil část trestního zákoníku, díky níž vláda směla nařízením určit trestné množství drog. ÚS podle něj předpokládá, že soudy nyní sami vyhodnotí, co je množství větší než malé. Nebude to ale podle něj jednoduché. "Je to otázka pro psychiatry a toxikology, aby se vyjádřili k obvyklé dávce," dodal soudce.

Prezident Zeman má podle ministra Holcáta lehčí formu cukrovky

Prezident Miloš Zeman má lehčí formu cukrovky, víc o jeho zdravotním stavu zveřejní konzilium na páteční tiskové konferenci, řekl ministr zdravotnictví Martin Holcát, který dvanáctičlennému týmu šéfuje. Podle informací ČTK byla prezidentovi naměřena hladina cukru v krvi 11, normální hodnoty jsou od 3,3 do 6,3. Jednorázové zvýšení podle lékařů nic neznamená, musí se potvrdit opakovaně. Přednostka diabetologického centra Institutu klinické a experimentální medicíny profesorka Terezie Pelikánová ČTK řekla, že pokud první měření zjistí zvýšenou glykémii, pozve si lékař pacienta na další měření. Pokud nemá pacient žádné potíže, může to být za měsíc nebo dva, v mezidobí musí upravit jídelníček a více se hýbat.

Minimální mzda se zvedá o pět set korun

Lidé s minimální mzdou si po více než šesti letech polepší. Zaměstnavatelé jim musejí přidat 500 korun. Nejnižší výdělek v zemi se tak zvedne na 8500 korun. Zvýšení minimální mzdy nařídila vláda Jiřího Rusnoka. Víc by si mělo podle údajů ministerstva práce vydělat až 120.000 pracovníků. Resort si od opatření slibuje mimo jiné větší zájem i o hůř placenou práci a její upřednostnění před pobíráním dávek. Naposledy se minimální mzda upravovala v lednu 2007. Tehdy rostla o 45 korun, dorovnala tak částku na 8000 korun. Návrh na nynější přidávání připravila ještě bývalá ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09). Na tripartitě s úpravou souhlasili odboráři i zaměstnavatelé, i když jejich představa o částce se lišila. Odbory žádaly 600 korun, podnikatelé nabídli 400 korun. Müllerová zvolila střední cestu, tedy 500 korun. Podpořil ji prezident Miloš Zeman. Nečasova vláda však návrh neprojednala. Vydání nařízení o zvýšení minimální mzdy bylo pak jedním z prvních kroků Rusnokova kabinetu.

Prezident daroval peníze rodině postižené povodněmi

Prezident Miloš Zeman dal větší peněžitý dar rodině z Kouřimi na Kolínsku postižené červnovými povodněmi. Rozhodl jsem se, že i já osobně, alespoň jako symbolický projev dobré vůle, přispěji jedné konkrétní rodině, napsal na své facebookové stránce. Výši daru Hrad zveřejnit nechce, ale jde o částku, která může této rodině výrazně pomoci, řekla mluvčí prezidenta Hana Burianová. "Peněžitý dar předal pan Vratislav Mynář, vedoucí mé kanceláře, do rukou členů rodiny z Kouřimi, která kvůli povodním přišla o veškeré vybavení a všechny osobní věci a jejichž rodinný domek byl během povodní velmi poničen," sdělil Zeman na Facebooku. "S výběrem rodiny mi pomohla organizace ADRA," doplnil.

Příčina úmrtí dvou českých turistek v Egyptě není stále objasněna

České ministerstvo zahraničí stále nezná příčinu úmrtí dvou českých turistek v egyptském letovisku Hurgada. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Johana Grohová. Egyptská policie má u sebe cestovní pas otce rodiny, ale jeho pohyb neomezila. Dosud se tedy úředně nepotvrdily spekulace, že turistky zemřely například na otravu jídlem a že místní policisté plánují muže zadržet. Otec postižené rodiny byl v úterý hospitalizován a o den později opustil soukromou hurgadskou nemocnici. Podle dostupných informací bydlí v hotelu Titanic Palace, kde se neštěstí událo, nicméně v jiném pokoji. Některá česká média spekulují, že na soukromé klinice se muž zotavoval z prodělaného šoku po smrti manželky a dcery a ne z možné otravy, jak se tisk původně domníval. Objevily se také nepotvrzené náznaky například ve výpovědi egyptského nemocničního lékaře, že případ může mít kriminální pozadí.

Podmínky v průmyslu se nadále zlepšovaly

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v červenci nadále zlepšovaly. Index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 52 bodů z červnových 51 bodů. Index, který sleduje kromě výroby a nových objednávek zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby, tak vykázal druhý nejlepší výsledek od září 2011. Oznámila to společnost Markit Economics. Červencový výsledek zároveň podle firmy svědčí o nejlepším celkovém zlepšení provozních podmínek od března 2012, přestože index byl lehce pod dlouhodobým průměrem průzkumu ve výši 52,3 bodu. Hranice 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. "Průzkum PMI potvrzuje naši předpověď, že se česká ekonomika vrátí v dalším čtvrtletí k růstu, když v prvním čtvrtletí roku 2013 poklesla oproti předchozím třem měsícům o výrazné 1,3 procenta," uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska.

Schodek rozpočtu v červenci klesl na 27,6 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu v červenci klesl na 27,6 miliardy korun z červnových 31,5 miliardy Kč. Oznámilo to ministerstvo financí. Loni v červenci deficit činil 51,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet s deficitem 100 miliard korun. "Rizikem celoroční bilance rozpočtu může být čerpání fondů EU. Kdyby se část prostředků získaných jako zálohy musela vracet, byl by to pro napjatou příjmovou stranu rozpočtu nepochybně problém," dodal ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek. Na meziročním růstu celkových příjmů o 32,5 miliardy korun se nejvíce podílely nedaňové a kapitálové příjmy a přijaté transfery, a to zejména příjmy z EU (o 33,9 miliardy Kč). Příjem z DPH dosáhl 127,1 miliardy Kč.

Pošta zdražila známku na dopis o tři Kč

Pošta ode čtvrtka zdražila některé základní služby. Například sazby za posílání obyčejných zásilek se zvýší o tři koruny. Poslání dopisu do 50 gramů tak vyjde na 13 Kč namísto dosavadních deseti. U doporučených psaní bude nárůst rovněž o tři koruny a u cenných psaní o dvě Kč. Poslání poštovní poukázky A podraží o čtyři až šest korun podle výše posílané částky. Poslání tisícikoruny například vyjde na 26 namísto dosavadních 22 Kč. Známky označené písmenem místo částky budou platit i po zdražení. Pošta zdražuje základní služby po pěti letech. Důvodem mají být vyšší náklady i pokles objemu listovních zásilek. Ročně tak průměrná domácnost vydá za poštovní služby navíc přibližně 50 Kč.

ČNB ponechala sazby beze změny, očekává letos horší vývoj HDP

Bankovní rada České národní banky opět ponechala úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Zároveň ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu, podle které letos ekonomika klesne o 1,5 procenta a příští rok poroste o 2,1 procenta. Pro letošek přitom ČNB odhad zhoršila a pro příští rok zlepšila. "HDP sice letos v úhrnu klesne, ale od druhého čtvrtletí bude docházet k pozvolnému oživování," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Banka zároveň oznámila, že úrokové sazby podrží na stávající úrovni v delším horizontu. Zároveň se podle guvernéra zvyšuje pravděpodobnost zahájení devizových intervencí.

Komerční bance klesl zisk o 17 procent

Komerční bance v prvním pololetí klesl meziročně čistý zisk o 17 procent na 6,3 miliardy korun. Objem úvěrů poskytnutých klientům Skupiny KB vzrostl meziročně o 4,1 procenta na 475 miliard korun. Oznámila to banka. Šéf banky Henri Bonnet, který končí ve funkci, označil výsledky za solidní. Celkové provozní výnosy meziročně klesly o 8,3 procenta na 15,5 miliardy korun.

Na výměnu kotlů v Ústeckém kraji půjde až 20 milionů

Obyvatelé Ústeckého kraje, který se potýká se sníženou kvalitou ovzduší, budou moct vyměnit své staré kotle za nové ekologické. Na dvacetimilionové dotaci se stejnou částkou podílejí ministerstvo životního prostředí a Ústecký kraj. Dohodu o společném programu v Praze podepsali ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Příjem žádostí začíná 1. srpna a skončí buď vyčerpáním celkové dotace, nebo 27. září. Žádosti zájemci mohou podat na krajském úřadu. Speciální výzva je připravena pro občany postižené povodní. MŽP připravilo program po zkušenostech s Moravskoslezským krajem, kde byl o dotace mimořádný zájem. Výměnu kotlů plánuje pro všechny kraje v České republice, konkrétně v současné době připravuje dohodu se Středočeským krajem, s nímž podepíše dohodu příští měsíc.

Pochodeň z olympiády v roce 1936 se vydražila za 105.000 korun

Pochodeň z olympijských her v Berlíně v roce 1936 Exekutorský úřad v Kladně elektronicky vydražil za 105.000 korun. To je více než pětinásobek odhadu znalce, který pochodeň ocenil na 20.000 korun. ČTK to potvrdil kladenský exekutor Petr Kučera. Před třemi lety se ovšem pochodeň ze stejné olympiády vydražila dokonce až za půl milionu korun. V září se bude dražit další pochodeň z roku 1936. Pochodně vyrobily pro berlínskou olympiádu Kruppovy závody, podle znalce jich bylo asi 3500. Historickou hodnotu mají hlavně proto, že byly použity při prvním štafetovém běhu z Olympie do pořádajícího města, z čehož se později stala tradice. Pochodně měří asi půl metru a jsou z nerezové oceli s gravírovanou mapkou štafetového běhu na rukojeti.

V Telči vystoupil australský kytarista Emmanuel

Středa patřila na festivalu Prázdniny v Telči především australskému kytaristovi Tommymu Emmanuelovi. Vystoupení jednoho z nejuznávanějších světových kytaristů a velkého showmana přitáhlo na nádvoří telčského zámku stovky diváků. Pro letošek jde o jediný Emmanuelův koncert v České republice, řekl mluvčí festivalu Vojtěch Kolář. Emmanuel se narodil do muzikantské rodiny a první kytaru dostal ve čtyřech letech. O dva roky později už spolu se svými sourozenci hrál v kapele. Později vystupoval s Tinou Turnerovou. Během sólové kariéry hrál ještě s řadou vynikajících hudebníků, jako byli John Denver a Eric Clapton. Do Telče se Emmanuel vrátil po dvou letech a byl hlavní hvězdou 31. ročníku festivalu.

Fotoreportér Michal Novotný vystavuje na Staroměstské radnici

Snímky fotoreportéra Michala Novotného, jehož fotografie uspěly i v soutěži World Press Photo, jsou vystavené na Staroměstské radnici v Praze. Přehlídka se jmenuje Váš svět mýma očima a je výběrem několika souborů fotografií, které Novotný za 20 let vytvořil ve více než 60 zemích. Kromě exotické Indie, kde Novotný fotil lidská shromáždění při hinduistických, buddhistických i muslimských svátcích nebo tradiční zápasy kuští, fotografie zachycují třeba vyhánění démonů v africkém Kongu, dětskou práci v Bangladéši nebo dětské narkomany v ukrajinské Oděse. Tento soubor vyvolal v samotné Ukrajině zděšení. Mnozí Ukrajinci neměli tušení, jak jejich děti na ulici žijí. Soubor využívá často ve svých celosvětových kampaních UNICEF. Novotný má i přes dvacítku cen z tuzemské fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo, publikuje v prestižních světových časopisech a novinách.

Do Velkých Karlovic přijeli řezbáři

Okolí muzea ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku obsadili řezbáři. Začalo zde jejich čtyřdenní setkání, které se letos koná již 19. rokem. Na Valašsko, kde má řemeslo velkou tradici, přijelo 25 řezbářů z České republiky a Slovenska. Uvedla to vedoucí pořádajícího infocentra Jarmila Adamová. Řezbáři na místě vyrábějí sochy či reliéfy. V posledních ročnících také vytvářeli jednu velkou sochu, která poté v Karlovicích zůstane. Setkání se účastní již ustálená skupina řezbářů, vždy však přibudou noví, většinou mladí řezbáři. Součástí akce je také výstava děl čtyř řezbářů-jubilantů v místním muzeu, která bude veřejnosti přístupná do 1. září. Práci řezbářů doplní každý den vystoupení cimbálové muziky nebo dechovky, připraveny jsou také koncerty.

Restaurátoři opravují Husův pomník na Staroměstském náměstí

Na Staroměstském náměstí v Praze začala dlouho plánovaná oprava Husova pomníku. Restaurátoři zatím pracují uvnitř bronzového sousoší, kde vyměňují spojovací materiál, který drží jednotlivé díly pohromadě. Marie Foltýnová z Galerie hlavního města Prahy řekla, že by oprava měla být kompletně dokončena do roku 2015, na který připadá 600. výročí Husova upálení. "Pomník, který byl odhalen v roce 1915, od autora sochaře (Ladislava) Šalouna prochází poprvé po sto letech významnější opravou," řekl restaurátor Andrej Šumbera. Restaurátoři pracují v malém prostoru uvnitř sochy v extrémních podmínkách. Bronzový povrch, pod nímž se pohybují, se totiž v horku rozehřívá až na 70 stupňů Celsia. Opravu secesního pomníku plánovala Praha řadu let. Kvůli nedostatku peněz a neshodám kolem způsobu financování ji ale několikrát odložila. Bronzové sousoší od architekta Ladislava Šalouna, které tvoří jednu z dominant Staroměstského náměstí, ale zásah restaurátorů nutně potřebuje. Podobná sousoší je podle odborníků třeba podrobit revizi minimálně každých padesát let.

Na pražské Kampě začala výstava k červnovým povodním

Na pražské Kampě si lidé mohou prostřednictvím fotografií připomenout velkou vodu, která se v červnu prohnala hlavním městem. Charitativní výstava u Sovových mlýnů je spojena se sbírkou pro postižené záplavami. Pořádá ji Praha spolu s nadací Člověk v tísni. Jen v Praze podle předběžných odhadů napáchaly povodně škody kolem čtyř miliard korun. V dalších městech a krajích v celé zemi se škody počítají v řádu desítek miliard. Povodeň začala v Praze první červnový víkend. Vltava zaplavila Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařského ostrova. Pod vodou bylo více než šest desítek komunikací. Potíže nadělaly i menší toky, zejména potoky Botič, Rokytka a Šárecký potok. Červnové povodně postihly řadu krajů a vyžádaly si celkem 15 lidských životů.

Bohumínští tanečníci získali v Hollywoodu titul mistrů světa

Čtveřice tanečníků souboru Impuls z Bohumína na Karvinsku vybojovala mistrovský titul na červencové mezinárodní olympiádě talentů World Championships of Performing Arts (WCOPA) v Hollywoodu v USA, kde se v šesti kategoriích představilo na 2000 účastníků z 50 zemí. Porotu zaujali svým minutovým tanečním vystoupením s názvem Ženich na útěku, řekla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.Do mezinárodní soutěže v Hollywoodu se bohumínští tanečníci nominovali jako jediní z Česka po svém úspěchu v národním kole, které se konalo letos v květnu v Moravském divadle v Olomouci.

Sport

Atletka Věra Cechlová se po devíti letech dočkala olympijské medaile. Diskařka převzala z rukou předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala v Praze bronzový kov z her v Aténách v roce 2004, který jí připadl po loňské dodatečné diskvalifikaci Bělorusky Iriny Jatčenkové.

Čeští brokoví střelci nezískali poprvé po třech letech na mistrovství Evropy seniorskou medaili v disciplíně trap. V německém Suhlu byl nejlepší na sedmém místě Jiří Lipták, jemuž unikla účast v semifinále v rozstřelu šesti soupeřů o tři postupová místa. Titul získal Chorvat Josip Glasnovič, který s kolegy ovládl i týmovou soutěž.

Tenistka Petra Kvitová bude mít nového kondičního trenéra. Po grandslamovém US Open začne s výhledem na novou sezonu pracovat na fyzičce s Markem Všetíčkem, který nahradí Slováka Kristiána Bajzu. ČTK informaci, kterou jako první přinesl server aktuálně.cz, potvrdil mluvčí hráčky Karel Tejkal.

Trenér hokejistů Slavie Vladimír Růžička podepsal s vedením pražského klubu novou tříletou smlouvu. Nadále bude zastávat i pozici sportovního manažera. Slavia o tom informovala na svém webu. Padesátiletý mistr světa a kapitán olympijských vítězů z Nagana vede Slavii už od roku 2000, s týmem získal dva extraligové tituly. Jako reprezentační kouč vyhrál dvakrát mistrovství světa.

Martina Moravčíková zlepšila na plaveckém mistrovství světa v Barceloně český rekord na 200 metrů prsa. Časem 2:28,35 o dvě setiny sekundy překonala výkon Petry Chocové z roku 2009, avšak k postupu do semifinále jí ani nové národní maximum nestačilo. Skončila osmnáctá, 23 setin za postupovou šestnáctou pozicí. V rozplavbách se vedle Moravčíkové představila ještě kraulařka Sabina Dostálová. Ta zvládla stometrovou trať za 58,39 sekundy a obsadila 51. místo s více než třívteřinovou ztrátou na postup.

Petra Kvitová postoupila na tenisovém turnaji v americkém Carlsbadu do čtvrtfinále. V druhém kole porazila třetí nasazená hráčka 6:1 a 6:2 devatenáctiletou Britku Lauru Robsonovou, která ji letos vyřadila na Australian Open.

Radek Štěpánek vyřadil na tenisovém turnaji ve Washingtonu Francouze Michaela Llodru a postoupil do třetího kola. Sedmnáctého nasazeného hráče porazil jednoznačně 6:2, 6:1 a ve vzájemné bilanci si připsal šesté vítězství ze sedmi zápasů.

I světové špičky budou k vidění na mistrovství České republiky ve skocích do vody z extrémní výšky, které tuto sobotu tradičně hostí lom v Hříměždicích na Příbramsku. Exhibičně se bude poprvé skákat z 27 metrů a své umění předvede mimo jiné český propagátor adrenalinového sportu Michal Navrátil, který při premiéře této nové disciplíny na mistrovství světa obsadil ve středu v Barceloně čtvrté místo.

Diskařka Věra Cechlová převzala bronzovou olympijskou medaili z Atén 2004, která jí připadla po dodatečné diskvalifikaci Bělorusky Jatčenkové.

Počasí v pátek:

Bude slunečno, čekáme jasno a nejvyšší teploty vystoupí na 30 až 34°C.

Teploty nad 30 se udrží i příští týden. S varováním přišel Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na Moravě navíc hrozí požáry. Extrémně horký byl přitom už minulý týden, kdy rtuť vystoupala až na 38 stupňů.

01-08-2013