Denní souhrn zpráv Zprávy

07-08-2013

Dva poslanci ODS opustí před hlasováním o důvěře sál

Poslanci Tomáš Úlehla a Jan Florian z ODS oznámili, že před hlasováním o důvěře kabinetu Jiřího Rusnoka opustí sál. Hroutí se tak dosavadní sto jedničková většina, na kterou spoléhala bývalá vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. Šéfka LIDEM Karolina Peake v České televizi proto řekla, že dohoda stran koalice už neplatí. Jan Florián prohlásil, že pro něj je na prvním místě zájem občanů ČR a její ekonomická prosperita. Hlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka podle něj znamená další rok neřešení palčivých problémů, které naší zemi trápí. Podle Tomáše Úlehly občané ČR chtějí, aby se začaly řešit jejich problémy a politická scéna přestala stravovat sama sebe. Země potřebuje vyvést z problémů, jako jsou vysoká nezaměstnanost, potřebujeme podpořit podnikatelský sektor a nastartovat tak ekonomiku. Nemá smysl strávit další rok v neustávajících politických půtkách a nejistotě.

Nezařazení poslanci zvednou ruku pro vládu Jiřího Rusnoka

Poslankyně Kristýna Kočí (nezařazená) bude hlasovat pro důvěru úřednické vládě. Oznámila to na své internetové stránce. Nejlepším řešením současné politické krize je podle ní vyhlášení předčasných voleb. Kočí se zveřejněním svého názoru čekala do poslední chvíle. V minulých dnech nechtěla říct, jak se ve sněmovním hlasování zachová. Ruku pro kabinet premiéra Jiřího Rusnoka zvedne i další nezařazený poslanec Jaroslav Škárka. Nezařazený poslanec Radim Fiala řekl, že se nezúčastní hlasování o důvěře vládě. Vyzval Sněmovnu ke krokům vedoucím k předčasným volbám. Úřednická vláda tak má jistých 93 poslanců. Úřednická vláda Jiřího Rusnoka by ale ani při avizované neúčasti dvou poslanců ODS a nezařazeného Radima Fialy při hlasování a při podpoře nezařazené Kristýny Kočí důvěru Sněmovny získat neměla. Nejméně pět hlasů by kabinetu mělo podle nynější situace k úspěchu chybět.

Zeman nechá vládnout Rusnoka, dokud neskončí vyšetřování Nagyové

Prezident Miloš Zeman nevyužije druhé možnosti pověřit někoho sestavením vlády, dokud neskončí vyšetřování případu Jany Nagyové. Úřednický kabinet premiéra Jiřího Rusnoka podporuje proto, že slíbil nezasahovat do vyšetřování kauzy. Zeman to řekl v projevu v Poslanecké sněmovně, kterým se snažil přesvědčit poslance, aby vyjádřili důvěru přechodné vládě. Prezident prý byl ujištěn, že vyšetřování korupčního případu bude ukončeno v průběhu několika týdnů. V té době nehodlá nikoho pověřovat sestavením vlády v rámci druhého prezidentského pokusu. Podle Zemana je Rusnokův kabinet lepší než předchozí pravicová Nečasova vláda. Prezident ale zdůraznil, že ne se všemi kroky nových ministrů souhlasí. Nelíbí se mu třeba případ odvolání ředitele Národního divadla, který vyvolal nevoli uměleckých kruhů vůči ministru kultury Jiřímu Balvínovi.

Pokud Rusnok důvěru nezíská, ČSSD požádá o druhý pokus

Pokud kabinet Jiřího Rusnoka nezíská ve Sněmovně důvěru, požádá ČSSD prezidenta Miloše Zemana o druhý pokus o sestavení vlády. Uvedl to místopředseda sociální demokracie Michal Hašek. Vedení strany by podle Haška v řádu hodin nebo dnů požádalo o schůzku s prezidentem. O mandát pro sestavení vlády požádá podle něj předseda Bohuslav Sobotka, se kterým se v minulých dnech Hašek kvůli názoru na podporu Rusnokovy vlády přel. Hašek doufá, že Rusnova vláda nebude bez důvěry vládnout až do řádného termínu voleb, který má být na jaře 2014.

Němcová: Prezident si nechává diktovat od Ištvana

Podle šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) si prezident Miloš Zeman nechává od státního zástupce Iva Ištvana diktovat další postup při možném druhém pokusu o sestavení vlády. Řekla to novinářům. Pokud takový přístup prezidenta bude trvat, připadá v úvahu možnost předčasných voleb. ODS bude o této možnosti teprve jednat. "Jak může prezident vědět, že vyšetřování bude brzy uzavřeno?" uvedla Němcová. Podle ní se vyšetřování jiných závažných kauz často táhne. Na dotaz, zda v případě, že vláda Jiřího Rusnoka nezíská důvěru, požádá prezidenta o schůzku, řekla: "Očekávám spíše jeho pozvání. Pokud platí, že bude čekat na to, až pan Ištvan rozhodne, tak co bych tam dělala," dodala.

Benda: Zemanova snaha udržet vládu jde za hranu ústavy

Pokud by prezident Miloš Zeman nechal vládnout kabinet v demisi tak dlouho, jak sám bude chtít, bylo by to podle předsedy poslanců ODS Marka Bendy na ústavní stížnost a změnu ústavy. Benda to uvedl ve Sněmovně v reakci na prezidentův projev ve prospěch vlády Jiřího Rusnoka. Prohlásil také, že Zeman rovněž nemůže podmiňovat jmenování případné vlády parlamentní většiny ukončením vyšetřování případu Jany Nagyové. Podle šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga má Česko prezidenta, který ničí odkaz první československé hlavy státu Tomáše Garrigua Masaryka. "Jsme na rozhodující křižovatce parlamentních dějin," uvedl Schwarzenberg. Také on varoval před "pokoutným" zaváděním prezidentského systému, označil to za nedůstojný stav. Legitimní by podle šéfa TOP 09 bylo, pokud by se Parlament rozhodl zavést prezidentský systém změnou ústavy.

Rychetský varoval před účelovou změnou ústavy

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský varoval před účelovou a ukvapenou změnou ústavy v části, týkající se jmenování vlády prezidentem. Pro změny prezidentských pravomocí by podle něj byla nezbytná důkladná diskuse, a to až po sněmovních volbách. Rychetský zopakoval, že prezident Miloš Zeman při jmenování úřednické vlády postupoval v souladu s Ústavou. Je rovněž přesvědčen, že současné znění ústavy zaručuje demokratický právní stát. Objevují se nicméně hlasy, že historicky poprvé přímo zvolený prezident Zeman nerespektuje ústavní tradice a snaží se parlamentní demokracii nahradit prezidentským systémem. Bývalá koaliční strana TOP 09 ohlásila, že předloží návrh změn ústavy, které by nově vymezily pravomoci prezidenta týkající se jmenování kabinetu.

Premiér Rusnok představil záměry své vlády

Premiér Jiří Rusnok v projevu ve Sněmovně zdůraznil, že jeho vláda je nepolitická a nestranická a že ji tvoří "de facto krizoví manažeři jednotlivých resortů". Hlavním úkolem je podle něj pomoci překonat neblahý společenský vývoj a hospodářskou krizi. Zároveň kritizoval bývalou vládu Petra Nečase (ODS). "Vláda takzvaného boje proti korupci rozhodně nezabránila tomu, aby pokračovalo vyvádění veřejných peněz do soukromých kapes. A to vše má bohužel za následek všeobecnou krizi důvěry občanů, všeobecnou krizi odpovědnosti, která oslabuje výkonnost a kvalitu správy naší země," prohlásil. Upozornil také, že bývalý kabinet, který se nazýval vládou rozpočtové odpovědnosti, po sobě zanechal relativní nejrychlejší zvýšení státního dluhu v moderní historii. Řekl, že jeho vláda byla jmenována "v souladu s ústavním pořádkem" a vznikla jako přímá reakce na demisi Nečasovy vlády "po skandálu, který nemá obdoby". Premiér poslancům v podstatě přečetl programové prohlášení své vlády. Chce především obnovit důvěru ve veřejné a státní instituce, oživit ekonomiku, snížit nezaměstnanost a zlepšit čerpání financí z evropských fondů. Sliboval například, že do konce letošního roku připraví jednodušší pravidla pro využívání peněz z těchto fondů.

Kalousek: Zeman jmenoval vládu "zoufale nekompetentním postupem"

Prezident Miloš Zeman svým projevem před poslanci ani tak nepodpořil vládu Jiřího Rusnoka, jako marně hájil svůj "zoufale nekompetentní postup" při jejím jmenování. Novinářům to řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl hlavním terčem Zemanovy kritiky. Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga hlava státu naznačila, že si Sněmovna může dělat, co chce, on se o její názory ale starat nebude. Podle šéfa ODS Martina Kuby chtěl prezident vytvořit tlak na poslance, když řekl, že nepodnikne druhý pokus do konce vyšetřování kauzy Nagyová. "To, že nám tady teď před volbou deklaruje, že bude proces natahovat, může být jen proklamace, která má všechny poslance motivovat k tomu, aby přijali řešení, které prezidentovi vyhovuje," řekl novinářům Kuba. Pokud bude Zeman proces natahovat, musí nést také důsledky svého rozhodování, dodal šéf ODS.

Zeman jmenoval Rychetského, Davida a Šimáčkovou ústavními soudci

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenoval Pavla Rychetského, Ludvíka Davida a Kateřinu Šimáčkovou ústavními soudci. Rychetský bude i nadále předsedou Ústavního soudu, místopředsedou bude Jaroslav Fenyk. Patnáctičlenný soudní sbor je tak v tomto okamžiku kompletní kompletní. Trojici navrhovaných soudců schválil Senát v červnu na Zemanův návrh.

Ministr kultury uklidňoval poslance o situaci v ND

Ministr kultury Jiří Balvín se snažil uklidnit poslance na sněmovním podvýboru pro kulturu, kteří chtěli vysvětlení neklidné situace v Národním divadle. Ta se od minulého čtvrtka vyhrotila poté, co nečekaně odvolal Jana Buriana v den, kdy nastoupil do funkce ředitele ND. V pátek jej sice do funkce vrátil, svým krokem však sklidil kritiku napříč uměleckou a politickou scénou. Do pátku by se měl Balvín s Burianem dohodnout na osmi podmínkách, za kterých ředitel v divadle zůstane. Umělečtí šéfové souborů ND vyzvali Rusnoka, aby Balvína odvolal. Premiér tak však neučinil. Ani žádný ze členů výboru nevznesl návrh na Balvínovo odvolání. Další schůzka podvýboru je předběžně naplánována na začátek září.

Soud přerušil Rathovu výpověď, jednání bude pokračovat ve čtvrtek

Předseda soudního senátu Robert Pacovský přerušil ve středu v 17:00 hlavní líčení s poslancem Davidem Rathem a dalšími deseti obviněnými v kauze údajného manipulování veřejných zakázek Středočeského kraje. Rathova výpověď, která zatím trvala téměř čtyři hodiny, bude pokračovat ve čtvrtek. Advokáti bývalého hejtmana novinářům řekli, že jejich klient svou řeč zřejmě protáhne až do pátku. Rath se na soud za dobu 15 měsíců, které strávil ve vazbě, důkladně připravil. Podrobně rozebral jednotlivé listy obžaloby, kterou se snažil zpochybnit znaleckými posudky, a obšírně popisoval proces kontroly zadávání zakázek ve Středočeském kraji. Podle žalobce Petra Jiráta manipulovali tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner, exposlanec Petr Kott po dohodě s Rathem veřejné zakázky ve prospěch předem vybraných soutěžitelů. Za to údajně žádali pro sebe a pro Ratha deset procent z vysoutěžených cen, celkem 48,2 milionu korun. Z této částky prý stihli před svým zadržením převzít 38,2 milionu.

S nárokem na náhradu škody se v Rathově kauze připojilo jen MMR

K hlavnímu líčení s poslancem Davidem Rathem a další desítkou obviněných se dostavila i trojice mužů, která zastupuje subjekty údajně poškozené manipulací veřejných zakázek Středočeského kraje. Samotný kraj se s požadavkem na náhradu škody nepřipojil, nemůže prý totiž doložit její výši a důvod. Stejný postup zvolilo i ministerstvo financí. Pouze ministerstvo pro místní rozvoj požaduje 56 milionů korun, jak již předem avizovalo v médiích. Uplatňuje nárok v souvislosti se zakázkou na modernizaci křídla příbramské nemocnice a dodávky technologie pro nemocnici v Kolíně. Po obžalovaných v této části kauzy požaduje úhradu škody společně a nerozdílně.

Za nadržování zlodějům dostal soudce Matula podmíněný trest

Za údajné nadržování zlodějům, kteří ukradli 74 milionů, potrestal Obvodní soud pro Prahu 2 kladenského soudce Vlastimila Matulu podmíněným trestem vězení na 18 měsíců s tříletou podmínkou. Bývalý zaměstnanec ministerstva spravedlnosti Vladimír Chrástecký dostal stejný trest a navíc nesmí pět let vykonávat vedoucí funkci v orgánech veřejné moci. Podle nepravomocného rozsudku muži zmanipulovali řízení o podnětech k podání stížností pro porušení zákona tak, že někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila zlodějům trest. Oba se na místě proti rozsudku odvolali.

Noční bouřky omezily dopravu

Pás silných bouřek, který v noci postupoval od jihozápadu k severovýchodu Čech, na mnoha místech ztížil dopravu. Spadlé stromy a sesuv zeminy omezily provoz na asi šesti železničních tratích. Hodinu byla kvůli padlému stromu neprůjezdná rychlostní silnice R10 ve směru na Prahu. Pád stromu také zastavil provoz na jedné pražské tramvajové trati. Oproti bouřkám v neděli a noci na pondělí, které zastavily přes 20 tratí, teď počasí ovlivnilo dopravu mnohem méně. Z Karlovarského a Ústeckého kraje se bouřky během noci přesunuly do jižních a středních Čech a do Prahy. Později zasáhly i Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj a také Vysočinu. Úterní večerní bouřka opět zkomplikovala život lidem ve středních Čechách, kde byla ze všech krajů nejintenzivnější. Hasiči během noci evidovali 160 výjezdů. Silný vítr porážel stromy, prudký déšť zaplavoval sklepy a garáže. Bez proudu je v kraji opět asi 5000 domácností.

Rakve s těly Češek by mohly být převezeny z Egypta již dnes

České ministerstvo zahraničí nevyloučilo, že rakve s těly dvou zemřelých českých turistek by mohly být z egyptské metropole Káhiry do České republiky přepraveny již dnes. Přesné informace o plánovaném převozu Češek, které minulý týden za nejasných okolností zemřely v egyptském letovisku Hurgada, ale ministerstvo zatím nemá. V Egyptě nadále zůstává další člen postižené rodiny - otec respektive manžel zesnulých. Místní úřady mu již vrátily cestovní pas, zemi však zatím opustit nesmí, protože je jedinou osobou bezprostředně spojovanou s případem a egyptská policie ho potřebuje k dalšímu vyšetřování. Otec rodiny v televizi Nova popřel, že by měl podíl na smrti své manželky a dcery.

K vraždě Češky v Indii se přiznal její přítel

Zavražděnou čtyřiadvacetiletou Češku našla tuto středu indická policie v hotelu na pláži v západoindickém státě Goa. Podle listu The Indian Express ležela v tratolišti krve, na krku měla bodné rány. Nedaleko místa činu nalezli policisté jejího zraněného českého partnera. V nemocnici vypověděl, že ho dva neznámí Indové unesli z hotelu na pláži Baga, kde byl ubytován spolu se svou přítelkyní. Vyšetřovatelé ale později oznámili, že muž si zranění přivodil sám, aby se vyhnul podezření. Při výslechu se k vraždě své přítelkyně přiznal. Vypověděl, že ji zabil a historku o únosu si vymyslel, aby se vyhnul podezření. O motivu činu zatím indická policie nemá žádné poznatky. V případu byla nařízena soudní pitva. Česká ambasáda v Dillí je podle informace velvyslance Miloslava Staška v kontaktu s indickými úřady. Velvyslanec předpokládá, že jeho úřad bude zajišťovat přepravu oběti do České republiky.

V severní Indii zahynul Čech, podle policie spadl z výšky

V horské oblasti na severu Indie zemřel český turista. Vyrazil na trekingovou výpravu do horského údolí Manikarn ve státě Himáčalpradéš, do nějž zasahuje indická část Himálaje. Podle prohlášení místní policie původně byli ve výpravě tři další členové: Brit, Egypťan a Ind. Čech se však v neděli svým kolegům ztratil a ti jeho tělo našli v pondělí v lese. Tělo bylo převezeno na pitvu, která má určit přesnou příčinu smrti.

Do krnovského babyboxu někdo odložil holčičku

Do babyboxu v nemocnici v Krnově na Bruntálsku někdo v úterý večer odložil holčičku. ČTK to oznámil předseda správní rady Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess. Dívka je letos sedmým a celkem 88. dítětem odloženým v některém z více než 55 babyboxů v České republice.

V Německu na Šumavě hoří les, v pohotovosti jsou i Češi

Správci šumavského parku uzavřeli turistickou trasu z Pramenů na pěší hraniční přechod s Německem Siebensteinkopf (Sedmiskalí). Je to kvůli požáru na německé straně, asi dva kilometry od hranic. S ohněm bojují od noci němečtí hasiči. V pohotovosti je jednotka dobrovolných hasičů při Správě národního parku v Čechách. V současných vedrech drží pracovníci Informační a strážní služby parku protipožární hlídky. Lesník z Modravy požár na německé straně v noci zaznamenal a nahlásil ho, řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

V Česku se ve 2. čtvrtletí ubytovalo méně turistů

V Česku se ve druhém čtvrtletí ubytovalo 3,5 milionu turistů, tedy o 1,3 procenta méně než před rokem. Zatímco počet zahraničních hostů se mírně zvýšil, domácích hostů se ubytovalo méně. Počet přenocování v ubytovacích zařízeních se snížil o čtyři procenta na 9,4 milionu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Nejvíce zahraničních hostů přijelo tradičně z Německa. Bylo jich celkem 357.000, což je o 6,9 procenta méně než loni. Druhou nejpočetnější skupinu zahraničních turistů tvořili hosté z Ruska. Na dalších místech se umístili návštěvníci ze Spojených států amerických a Poláci.

MfD: Sportovní letiště u M. Třebové otevře asfaltovou ranvej

Letiště ve Starém Městě u Moravské Třebové otevře v září novou, více než 700 metrů dlouhou asfaltovou ranvej. Zpevněnou dráhu bude mít jako jediné sportovní letiště v zemi. Na její vybudování získal Aeroklub Moravská Třebová evropskou dotaci. Podle kritiků je stavba za více než 42 milionů korun nadbytečná a připisují ji bývalému hejtmanovi Radku Martínkovi (ČSSD), píše Mladá fronta Dnes v příloze pro Pardubický kraj.

Tramvaje se na Václavské náměstí v Praze pravděpodobně nevrátí

Praha pravděpodobně definitivně opustí myšlenku vést tramvajovou trať přes Václavské náměstí. S Prahou 1 se dohodla, že by tramvaje mohly jezdit ze stanice I.P.Pavlova, kolem Hlavního nádraží až k Masarykovu nádraží. Novinářům to řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09), s tím, že jeho strana bude muset pro tento návrh sehnat na magistrátu politickou podporu. Změna podle něho půjde ruku v ruce s přestavbou magistrály u budovy Národního muzea. O možném návratu tramvají na Václavské náměstí se mluví řadu let. Stejně tak je po dlouhé roky diskutovaná i problematická magistrála. Jedním z návrhů bylo mimo jiné její zahloubení do tunelů. Praha ale nakonec od nákladných plánů zcela upustila.

Galerie v Plzni vystavuje výjimečný portrét, ženu Švabinského

Výjimečné portrétní dílo Maxe Švabinského vystavuje ve výstavní síni Masné krámy Západočeská galerie v Plzni. Protože dosud nemá stálou expozici, vybírá vždy pro první středu v každém měsíci to nejlepší ze svých sbírek a dílo představuje veřejnosti. Modelem Švabinského obrazu Ela v klobouku byla první umělcova manželka, jež byla silnou inspirací pro jeho ranou tvorbu. ČTK to řekla Eva Reitspiesová z galerie. Eliška rozená Vejrychová stála Švabinskému modelem k řadě obrazů. "Toto je její podobizna z doby, kdy už byli čtyři roky manželé. Max Švabinský svou ženu potkal, když jí bylo 17 let, jemu 22, vzali se po pěti letech. Často ji zachycoval jako sólový portrét, známe ji jako dívku v růžových šatech, na kulatém portrétu a podobně," uvedla Reitspiesová.

K nedožitým devadesátinám Sawallische vyjdou jeho nahrávky s ČF

U příležitosti nedožitých devadesátin Wolfganga Sawallische vyjde komplet pěti CD s nahrávkami, které slavný dirigent pořídil v 70. a 80. letech s Českou filharmonií. Remasterované nahrávky pod názvem Wolfgang Sawallisch in Prague nabídnou díla Beethovena, Mozarta, Mendelssohna, Dvořáka, Janáčka a Ebena. Jako hosté se na nich objevují houslista Josef Suk, Pražský filharmonický sbor a barytonista Jindřich Jindrák. Mnichovský rodák Wolfgang Sawallisch (1923-2013) ve třiceti letech debutoval u Berlínských filharmoniků, o čtyři roky později v Bayreuthu. Deset let vedl Orchestre de la Suisse Romande, poté dvě desetiletí mnichovskou operu. V době mnichovského angažmá Sawallisch patřil k častým a nejoblíbenějším hostům České filharmonie.

Na festival YMCA se do Prahy sjelo 5000 lidí

Na festival mládežnické organizace YMCA (Young Men's Christian Association) se tento týden sjelo do Prahy na 5000 mladých lidí z celého světa. U Rudolfina uctili památku Jana Palacha. Mládež od 13 do 26 let z 57 zemí se do Prahy sjela při příležitosti 40. výročí Evropské aliance YMCA. Kromě evropských států zavítali na festival také Američané, Rusové, Japonci nebo Mexičané. Ve středu mohli účastníci zavítat i na Národní památník na Vítkově nebo na rozhlednu na Petříně, na Výstavišti jsou pro ně celý týden připraveny koncerty, semináře i sportovní vyžití. Uvedl to jeden z organizátorů Štěpán Černý. YMCA je nejstarší a největší světová mládežnická organizace, založena byla v roce 1844. V Česku do ní na 29 místech dochází na 4000 lidí.

Ze sportu:

Sportovní střelec Jan Sychra obsadil na mistrovství Evropy ve své disciplíně skeet páté místo. Zkušený český reprezentant v německém Suhlu těsně nepostoupil ze semifinále do bojů o medaile.

Trenér fotbalové jednadvacítky Jakub Dovalil povolal na přípravné utkání s Nizozemskem tři nováčky. Poprvé si v týmu zahrají sparťan Pavel Kadeřábek, teplický stoper Michael Lüftner a útočník Adam Ševčík, který z Olomouce hostuje v Nitře. Povolán je i Ladislav Krejčí, který se po zranění ještě nevešel do nominace seniorské reprezentace.

Badmintonista Petr Koukal vzdal utkání druhého kola na mistrovství světa v čínském Kuang-čou. Český hráč do duelu nastoupil s problémy s pravým kolenem, na třináctého nasazeného Kašjapa Parupalliho z Indie nestačil a ze zápasu odstoupil v prvním setu za nepříznivého stavu 5:14.

Český fotbalista Martin Fillo se poprvé trefil za třetiligový anglický Brentford, kde v nové sezoně hostuje z Plzně. Ofenzivní záložník přispěl k výhře 3:2 v úterním úvodním kole Ligového poháru a přiznal, že se mu po premiérové brance v novém působišti ulevilo.

Nadějný český basketbalista Tomáš Kyzlink bude v příští sezoně působit ve druhé italské lize v celku Treviglio. Na Apeninský poloostrov zamířil z Estudiantes Madrid, kde loni v říjnu podepsal smlouvu na dva roky s opcí na další dvě sezony a následně hostoval ve druhé španělské lize v Cáceresu.

Český hokejista Michael Frolík odstartoval oslavy se Stanleyovým pohárem, který na konci června získal s Chicagem. Slavná trofej pojedenácté v historii zavítala na českou půdu před polednem. Strážci ze Síně slávy Stanley Cup přivezli na Letiště Václava Havla ze zámoří s mezipřistáním ve Vídni a Frolík jej po krátké zastávce doma v Kamenných Žehrovicích představil ve 14:00 fanouškům v zámecké zahradě v Kladně. Objevil se tam i Michal Rozsíval, který s Frolíkem absolvuje část jeho oslav a bývalého spoluhráče zapojí zase do svého středečního programu ve Vlašimi. Pak se přesune na soukromou párty v Horním Bezděkově.

Tenista Radek Štěpánek porazil v prvním kole turnaje Masters v Montrealu dvanáctého nasazeného Nicoláse Almagra ze Španělska 6:3, 6:7 a 6:3. Jeho dalším soupeřem bude překvapivě domácí Kanaďan s českými kořeny Vasek Pospisil, jenž vyřadil světovou dvacítku Američana Johna Isnera. Čtyřiatřicetiletý Štěpánek porazil Almagra počtvrté z dosavadních pěti vzájemných zápasů. Naposledy si se sedmadvacetiletým Španělem poradil loni v listopadu, kdy vítězstvím nad aktuálně 14. hráčem světa rozhodl o triumfu českého týmu ve finále Davisova poháru.

Počasí:

Bude polojasno až oblačno, místy s přeháňkami nebo bouřkami. Teploty 28 až 33 stupňů, na východě republiky 34 až 39.

Teplotní rekord padl na 62 stanicích ze 113, které měří déle než 30 let. Nejvíc, 36,1 stupně Celsia, naměřili ve Strážnici na Hodonínsku. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Rekord padl i na nejdéle měřící české stanici, v pražském Klementinu, kde bylo naměřeno 33,6 stupně. Vedra až kolem 38 stupňů budou panovat do čtvrtka, na jihovýchodě Moravy mohou být do pátku. Poté přijde studená fronta spojená s přeháňkami a bouřkami. Teploty se pak mají o víkendu a v příštím týdnu pohybovat mezi 20 a 25 stupni.

07-08-2013