Denní souhrn zpráv Zprávy

09-08-2013

Premiér Jiří Rusnok podá demisi v úterý v poledne

Premiér Jiří Rusnok podá demisi do rukou prezidenta Miloše Zemana v úterý v poledne. Dnes o tom informovala Česká televize. Původně premiér oznámil, že demisi podá ve čtvrtek nebo v pátek. Rusnokově úřednické vládě Sněmovna ve středu nevyslovila důvěru, premiér po hlasování řekl, že jeho kabinet nebude dělat žádná zásadní rozhodnutí ve věcech, které snesou odkladu. Nová vláda vzejde z předčasných voleb.

O rozpuštění Sněmovny se bude hlasovat asi až 20. srpna

O rozpuštění Sněmovny budou poslanci hlasovat patrně až přespříští úterý 20. srpna. Schůze k této věci sice začne v pátek odpoledne, měla by být ale přerušena. Strany, které její svolání podnítily, chtějí mít naprostou jistotu, že rozpuštění dolní komory prosadí. Potřeba je k tomu ústavní většina, tedy nejméně 120 hlasů. Řekli to šéfové poslanců TOP 09 a Starostů a ČSSD Petr Gazdík a Jeroným Tejc. Podle něj ČSSD měla připravené všechny poslance na pátek; plánovaný odklad prý trochu komplikuje situaci. "My se budeme snažit poslance zajistit a uděláme všechno pro to, abychom je měli," dodal Tejc. "Po konzultacích jsme zjistili, že většina by byla křehká a nechceme se spoléhat na hlasy VV, z nichž se zatím připojila jen část," řekl ČTK k předpokládanému odkladu hlasování Gazdík. Někteří poslanci podle něj mají závažné rodinné důvody nebo plánované zdravotní zákroky, kvůli kterým by se v pátek nemohli dostavit.

Pražská ODS navrhla vyloučení Floriána a Hrdličky ze strany

Pražská ODS navrhla výkonné radě vyloučení poslance Jana Floriána a lobbisty Tomáše Hrdličky ze strany. Zároveň vyzvala ODS z Prahy 13, aby pozastavila členství, nebo vyloučila ze strany Janu Nagyovou, bývalou vrchní ředitelku kabinetu Petra Nečase, kterou stíhá policie. S rozhodnutím regionální rady novináře seznámila poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Florián se vzdal členství v ODS již ve čtvrtek. Předseda pražských občanských demokratů Bohuslav Svoboda přesto přednesl návrh na jeho vyloučení, aby strana dala jasně najevo, že podobné lidi ve svých řadách nechce. Florián společně s Tomášem Úlehlou ve středu nehlasovali proti vládě Jiřího Rusnoka, a porušili tak dohodu bývalé koalice. Klub je ještě večer vyloučil ze svých řad a spolustraníci nešetřili tvrdými obviněními například ze zrady. Druhý z rebelů, Úlehla, stranu opustit nechce. Vyloučení by prý považoval za křivdu a usiloval by o znovupřijetí. Zlínská ODS ale dnes výkonné radě navrhla, aby Úlehlu ze strany vyloučila. Svoboda navrhl také vyloučení Hrdličky, který měl údajně stát za změnou názorů Floriána a Úlehly. Již před začátkem jednání novinářům řekl, že si je vědom, že prosazení tohoto názoru bude "nesmírně těžké".

Předčasné volby do Sněmovny by přišly asi na miliardu korun

Pokud prezident Miloš Zeman na žádost poslanců rozpustí Sněmovnu a uskuteční se předčasné volby, bude na ně stát muset najít podle ministerstva financí zhruba miliardu korun. Podobnou částku musel dát i za poslední sněmovní volby. Jejich organizační zajištění stálo 463 milionů korun a dalších 502 milionů bylo vyplaceno úspěšným stranám, které získaly více než 1,5 procenta voličských hlasů. Další miliony korun by ze státní pokladny odčerpalo odchodné poslancům, kteří by ve Sněmovně skončili. O způsobu financování letošních sněmovních voleb rozhodne vláda. Státní rozpočet na letošní rok s nimi nepočítal.

Vedení ODS chce spolupracovat s exprezidentem Klausem

Předseda ODS Martin Kuba i šéfka Sněmovny Miroslava Němcová chtějí před volbami spolupracovat s bývalým předsedou strany a exprezidentem Václavem Klausem. Jeho návrat do vedení strany je ale podle nich nereálný. Řekli to novinářům při příchodu na jednání širšího vedení ODS. Kuba se kvůli tomu s Klausem v příštích dnech sejde. Dlouholetý Klausův tajemník na Hradě Ladislav Jakl dnes ČTK řekl, že je možné, že by Klaus návrat zvažoval. Podle Kuby by sblížení Klause s ODS bylo prospěšné, rozhodnutí ale bude na Klausovi. Klaus se se stranou v minulosti rozešel, vymezoval se i proti bývalému vedení strany.

Experti: Klaus ODS z krize nepomůže, ODS nechápe podstatu problému

Exprezident a zakladatel ODS Václav Klaus této straně z krize nepomůže, naopak jí může ještě víc uškodit, shodli se v dnešním vyjádření pro ČTK politologové Tomáš Lebeda a Daniel Kunštát. Ti v ODS, kteří hovoří o jeho návratu, podle Lebedy zřejmě nepochopili podstatu a kořeny propadu, v němž se strana nachází. Nejspíš ztratili představu, co voliči a společnost od politické strany očekávají, podotkl Lebeda. Bývalému prezidentu je podle Kunštáta nakloněno zhruba deset procent voličů, kteří tvoří "tvrdé jádro" někdejší klausovské ODS. Pokud by se exprezident se stranou zblížil, může to znamenat "dezerci" části liberálnějších pravicových voličů k TOP 09. ODS je podle něj v personální krizi. Měla by sázet buď na osvědčené tváře Miroslavu Němcovou s exministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem nebo přijít s novými lidmi, kteří se osvědčili v komunální politice.

ČNB zlepšila odhad vývoje deficitu veřejných financí

Česká národní banka zlepšila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí. Letos by měl činit 2,3 procenta hrubého domácího produktu, v květnu počítala se schodkem 2,4 procenta. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci publikované centrální bankou. S lepším vývojem banka počítá i pro rok 2014, na kdy nově předpověděla deficit dvě procenta HDP proti květnovým 2,2 procenta. Ministerstvo financí počítá letos s poklesem deficitu na 2,8 procenta. ČNB zlepšila i odhad vývoje celkového vládního dluhu, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Podle ČNB by měl dluh v poměru k HDP letos stoupnout na 47,2 procenta a příští rok na 48 procent. V květnu odhady ČNB počítaly s 48,1 procenta, respektive 48,5 procenta. Celkový vládní dluh podle kritérií pro přijetí eura nesmí překročit 60 procent HDP.

Nový povrch se na D1 bude pokládat až na jaře

Nový povrch na dálnici D1 se bude pokládat až od příštího jara. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzdalo plán položit alespoň část cementobetonového povrchu v úseku mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou, kde práce postupují nejrychleji. ČTK to řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Modernizace dálnice D1 začala po průtazích při výběrovém řízení před třemi měsíci. Na dvou úsecích ze čtyřech se ale práce zdržely kvůli havarijnímu povrchu ve stoupacích pruzích a nízké únosnosti krajnice, kvůli které společnost OHL ŽS práce na opravě přerušila. Pokládka povrchu trvá déle jak tři měsíce. Pokud by během této doby začalo mrznout, projevilo by se to na zhoršené kvalitě nové silnice. Rozdělením prací na část uskutečněnou na podzim a dokončení zbytku na jaře by si navíc vyžádalo dodatečné náklady na zapůjčení těžké techniky, doplnila mluvčí důvody, proč ŘSD zvažovanou možnost zavrhlo.

Do konce letošní stavební sezóny se tak podle ŘSD uskuteční pouze práce spočívající v provizorním rozšíření dálnice, práce ve středním dělícím pásu, demolice nevyhovujících mostů a další přípravné práce související například s odvodněním nebo přesouváním kabelů, které podél komunikací vedou. Ještě do konce letošního roku ŘSD plánuje vypsat tendry na další tři části D1, které by se měly začít modernizovat. Jde o úseky Hvězdonice - Ostředek, Měřín - Velké Meziříčí a Ostrovačice - Kývalka. Nejvytíženější tuzemská dopravní tepna je zhruba deset let za svojí životností.

Soud přerušil výslech Salačové v Rathově kauze

Krajský soud v Praze předčasně přerušil výslech podnikatelky Ivany Salačové v kauze poslance Davida Ratha a dalších deseti lidí viněných z korupce. Od dopoledne se jí dotazovali advokáti, po polední pauze se ale soudu s pláčem omluvila, že nemůže pokračovat. Na internetu se prý dočetla v komentáři, že je "ženská na zabití" a autor se "diví, že ji nepřejelo auto". Salačová se jako jediná přiznala ke korupci a má v obžalobě pozici spolupracující obviněné, proto by mohla dostat nižší trest. Výslech Salačové začal ve čtvrtek, kdy měl původně vypovídat Rath, ale omluvil se kvůli únavě. Žalobce Petr Jirát ve čtvrtek uvedl, že je zatím s promluvou Salačové spokojený a považuje pozici obžaloby za silnou, protože podnikatelka prý svou výpovědí některé z obžalovaných usvědčuje. Soud naplánoval jednání zatím do října a předvolává 78 svědků.

Kvůli alkoholu, který otrávil dívku z Děčína, jsou stíhány dvě ženy

Zlínští kriminalisté obvinili kvůli prodeji jedovatého alkoholu dvě ženy ve věku 54 a 63 let z Nového Boru na Českolipsku a z Prahy. V lednu po jeho vypití zemřela šestnáctiletá dívka z Děčína. Ženy si prodejem nelegálního alkoholu přivydělávaly. Nyní jim za ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty hrozí až desetileté vězení. Uvedla to krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Souvislost s dalšími obviněnými v kauze metanol policie zjišťuje. Dívka vypila na oslavě narozenin u svého kamaráda smrtící látku z lahve označené jako značkový rum. Byla převezena do nemocnice, kde po několika dnech zemřela.

Čech, jenž se v Indii přiznal k vraždě, nejmíň do neděle ve vazbě

Devatenáctiletý Čech, který se v západoindickém státě Góa doznal k vraždě své o pět let starší české přítelkyně, zůstává v Indii ve vazbě. Mladík byl ve středu zatčen a byla na něj uvalena čtyřdenní vazba, napsal server indického deníku The Times of India. Turistu již navštívil český konzul, který mu zprostředkoval právníka, řekla ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová. Česká republika nemá s Indií uzavřenou dohodu o vydávání občanů, která by umožnila vydání podezřelého do ČR. Podle českého velvyslanectví v Dillí hrozí muži v případě prokázání viny až trest doživotního vězení. Indické úřady podle listu The Times of India zatím nepovolily pitvu těla zemřelé ženy s tím, že nejprve musí dojít k jeho identifikaci.

Podezřelý Čech byl v úterý večer objeven se zraněními a údajně v bezvědomí nedaleko vlakového nádraží v obci Tivim, která je od Kalangutu vzdálena zhruba 25 kilometrů. Mladík tvrdil, že byl unesen dvěma neznámými muži, když byl v kuchyňce pronajatého pokoje. Policisté následně s Čechem odjeli do penzionu v Kalangutu, kde v pokoji našli zavražděnou ženu v kaluži krve. Při policejním výslechu se mladík k vraždě doznal a uvedl, že zranění si způsobil sám. Motiv činu zůstává neznámý. Policie se domnívá, že mladík po zavraždění své přítelkyně v úterý brzy ráno odjel taxíkem na železniční nádraží v Tivimu. Celý den pak šel zřejmě pěšky po trati a večer padl vyčerpáním. Také si způsobil řezné rány na zápěstích, pravděpodobně ve snaze spáchat sebevraždu.

Druhé pitvy ženy a dívky, které zemřely v Eyptě, začaly v Ostravě

Experti Ústavu soudního lékařství v Ostravě-Porubě začali pracovat na pitvách šestatřicetileté ženy a její osmileté dcery z Karviné, které před časem za nevyjasněných okolností zemřely v Egyptě. Výsledky by mohly být známy příští týden. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Od úterý moravskoslezští policisté vedou vlastní prověřování okolností smrti ženy a dívky z Karviné. Nejprve egyptské policii jen pomáhali a provedli několik úkonů. V úterý zahájili moravskoslezští kriminalisté úkony trestního řízení, pitvy se konají na jejich žádost.

Šestatřicetiletá žena a její osmiletá dcera zemřely minulý týden v hotelovém pokoji v Hurgadě. Našel je manžel a otec, který řekl, že všichni tři trpěli střevními a žaludečními problémy. Verzi o otravě z jídla ale značně zpochybnil ředitel nemocnice v Hurgadě, který v českých médiích řekl, že obě mrtvé měly žaludky rozleptané silným jedem. Otec rodiny musí zůstat v Egyptě a být k dispozici při vyšetřování.

MfD: Ústavní soud přiznal písničkáři Hutkovi nárok na rehabilitaci

Písničkář Jaroslav Hutka má nárok na rehabilitaci v souvislosti se zadržením v roce 1977, rozhodl Ústavní soud (ÚS). V cele Hutku tajná policie držela 48 hodin kvůli textu písně Havlíčku, Havle, jako odškodnění písničkář dostává k důchodu navíc čtyři koruny měsíčně. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD). Rehabilitaci Hutka požadoval z principiálních důvodů, deníku řekl, že ho k tomu přesvědčil jeho advokát. Soudy nižších instancí podle MfD Hutkovy požadavky odmítaly s tím, že byl zadržen kvůli výtržnictví, a nikoli z politických důvodů. "Orgány totalitního státu účelově kvalifikovaly údajnou protiprávní činnost zadržených nikoli jako trestný čin politický, nýbrž jako běžnou kriminalitu, aby zůstal skryt skutečný politický důvod represe," uvedla ale ústavní soudkyně Michaela Židlická.

Úřad vlády ukončil pracovní poměr s Nagyovou

Úřad vlády ukončil pracovní poměr s Janou Nagyovou, přítelkyní bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nagyová, kterou stíhá policie, působila jako vrchní ředitelka Nečasova kabinetu. Odchází dohodou, pro úřad vlády z toho nevyplývají žádné finanční kompenzace. Řekl to vládní mluvčí Jan Hrubeš. "Jsem velice rád, že se mi problém s ukončením pracovního poměru paní Nagyové podařilo vyřešit naprosto standardní cestou a že se tím uzavřel prostor pro jakékoliv spekulace," uvedl vedoucí úřadu vlády ČR Radek Augustin. Nagyová si na úřadu vlády v posledních dvou letech zřejmě přišla až na 998.000 korun ročně, k tomu dostávala statisícové odměny. Za rok 2011 činily 1,22 milionu. Vyplývá to z přehledu příjmů vedoucích zaměstnanců v letech 2010 až 2012.

Umělecké vedení ND se vrátí, kritická situace je v činohře

Umělecké vedení Národního divadla (ND) se po poradě s ředitelem Janem Burianem a po seznámení s výsledky dnešního jednání s ministrem kultury Jiřím Balvínem rozhodlo navrátit do funkcí. Situace však zůstává kritická v souboru činohry, kde daly výpověď dvě desítky herců - zhruba polovina souboru. O možnostech řešení bude umělecký šéf Michal Dočekal informovat do konce příštího týdne. Po dnešní schůzce s uměleckými šéfy to novinářům řekl ředitel ND Jan Burian. Kauza se podle něho odrazí nejen na pověsti české první scény, ale i na její návštěvnosti a bude mít vliv na její hospodaření. Burian upozornil na finanční podhodnocení hudebníků, tanečníků, herců a zpěváků ať už ve sborech či sólistů.

Odbory kritizují stažení Drtinové z Událostí, Komentářů

Nezávislá odborová organizace České televize dnes kritizovala vedení veřejnoprávního média kvůli stažení moderátorky Daniely Drtinové z pořadu Události, komentáře. Podle odborů panuje podezření, že moderátorka byla odvolána na politickou objednávku. Generální ředitel ČT Petr Dvořák jen zopakoval, že Drtinová dostala nabídku na vlastní pořad se svým jménem, což považuje za profesní růst. Politické tlaky do záležitosti podle něj vnášejí odbory. Podle odborů vnímali diváci Drtinovou jako jednu z nejlepších moderátorek ČT. Naopak politici si prý stěžovali na způsob, jakým s nimi vedla rozhovory. Drtinová Mladé frontě Dnes sdělila, že z Událostí, komentářů neodchází dobrovolně. Další okolnosti svého odchodu rozebírat nechtěla.

"Naposledy vyjádřil značnou nespokojenost s vedením rozhovoru současný ministr kultury Jiří Balvín, když moderátorka trvala na jasném vysvětlení motivů odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana. Po značně nepřesvědčivém výkonu v pořadu Události komentáře moderovaném právě Danielou Drtinovou byl Jiří Balvín přinucen své rozhodnutí revokovat a Jana Buriana vrátit zpět do čela první scény," uvedl předseda odborů Antonín Dekoj.

Ve věku 95 let zemřel scenárista a režisér Jiří Krejčík

Ve věku 95 let zemřel ve čtvrtek v pražské nemocnici scénárista a režisér Jiří Krejčík. Informaci serveru iDnes.cz potvrdila režisérova rodina. Krejčík začínal u filmu již za druhé světové války jako statista na Barrandově a s režií pak u krátkometrážních snímků. Mezi jeho nejznámější snímky patří například protektorátní drama Vyšší princip, Svatba jako řemen, Pension pro svobodné pány či Božská Ema. Pražský rodák Krejčík, který mimo jiné učil dokumentaristy na FAMU, byl držitelem řady prestižních ocenění. Kromě Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii obdržel například medaili Za zásluhy či Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.

Festival v USA připomene život a dílo Václava Havla

Letošní ročník Festivalu vzájemné inspirace Mutual Inspirations Festival, který se koná ve Washingtonu, připomene život a odkaz bývalého českého prezidenta, disidenta a dramatika Václava Havla. Bude se konat od 5. září do 31. října 2013 a jeho součástí budou desítky akcí, mimo jiné divadelní představení, promítání filmů, koncerty či diskuze. Diváci budou moci zhlédnout například dokumentární filmy Občan Havel jede na dovolenou či Václav Havel, Praha - Hrad. Uvedlo to české velvyslanectví v USA. Patrony festivalu jsou Havlova manželka Dagmar, americká exministryně zahraničí Madeleine Albrightová a bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česká ambasáda ve Washingtonu tímto festivalem upozorňuje na provázanost česko-amerických vztahů a každý rok se zaměřuje na jednu z významných českých osobností. Jde již o jeho čtvrtý ročník. Ten první se věnoval Tomáši Garrigueovi Masarykovi, druhý Antonínu Dvořákovi a loňský ročník pak režiséru Miloši Formanovi.

V Domažlicích začínají 59. chodské slavnosti

Stovky lidí v tradičních krojích, zdobená chodská keramika, chodské koláče a zvuk dud a klarinetů ovládnou v příštích třech dnech Domažlice.. Ve městě začíná 59. ročník Chodských slavností. Jeden z největších a nejstarších folklorních festivalů v zemi nabídne pět desítek pořadů s více než 600 účinkujícími z několika zemí. Hudební program, velký staročeský jarmark i slavné mše pod širým nebem na Veselé hoře Vavřinečku si každoročně nenechá ujít až 80.000 návštěvníků. V pátečním programu u městské brány se představí soubory z Řecka, Anglie, Sardinie, Belgie a Německa. Pak bude pódium patřit multižánrovému pořadu Ozvěny folkloru s vystoupením kapel inspirovaných lidovou hudbou z mnoha koutů světa. Sobota a neděle nabídnou představení významných folklorních souborů z Chodska i hosty z jiných folklorních oblastí. K hlavním pořadům patří vždy sobotní večerní Dudácké štandrle nebo Národní přehlídka dudáků.

V Panenském Týnci začíná hlavní program Open Air Festivalu

V Panenském Týnci na Lounsku odpoledne začíná hlavní program 4. ročníku hudebního Open Air Festivalu. Mezi zahraničními hvězdami festivalu, který skončí po sobotní půlnoci, budou britské skupiny Skunk Anansie a Underworld. V pátečním programu zahrají skupiny Midi lidi, Mandrage, Monkey Business, The Hacker, Čokovoko, Zrní, Umakart a další. V sobotu vystoupí Bratři Ebenové, britské kapely Kava Kava a Underworld nebo tuzemští Tata Bojs. Pořadatelé očekávají návštěvu až 15.000 lidí, Pro zájemce z Prahy je zajištěna kyvadlová autobusová doprava.

V Jablonci probíhá výstava bižuterie

V Jablonci začala největší česká výstava bižuterie a uměleckého skla. Firmy v Eurocentru nabízejí i výtvory, které nejsou na českém trhu běžně dostupné. Na čtyřdenní přehlídce nazvané Křehká krása má prodejní stánek 30 bižuterních a sklářských společností včetně Preciosy, dalších 14 jich předvádí řemeslo. Novinářům to dnes řekl předseda Svazu výrobců skla a bižuterie Pavel Kopáček. Stěžejní částí doprovodného programu je předvádění výroby a práce se sklem.

Nejstarší obyvatelka Vysočiny Marie Cahová slaví 107. narozeniny

Nejstarší obyvatelka Vysočiny Marie Cahová s jednodenním předstihem oslavila své 107. narozeniny, které připadají na sobotu. Mezi gratulanty v obřadní síni městského úřadu byli kromě jejích dvou bezmála devadesátiletých synů a dalších členů rodiny představitelé města a kraje. Radost jí udělala i následná oslava se zpěvem a harmonikou, protože má ráda muziku. Oba synové byli muzikanti a vnučka je operní pěvkyní. "Zdraví jí ještě slouží dobře," řekl starší syn Miloš, sám osmaosmdesátiletý. Drobná, pečlivě upravená babička s hůlkou přišla na úřad v doprovodu syna. Bez větších problémů vystoupala po schodech do prvního patra radnice, kde byla připravena oslava. Při podpisu do pamětní knihy ani nepotřebovala brýle. Syn podotkl, že má stále ráda dobré jídlo. "Knedlo, zelí a maso, to hlavně," řekl. V posledních devíti letech se o stařenku starají v bítešském domově důchodců.

Nejstarší obyvatelkou České republiky je nyní podle dostupných informací Evangelie Čarasová pocházející z Řecka, která v polovině února oslavila 109. narozeniny. Česká správa sociálního zabezpečení v červnu uvedla, že v Česku žije 850 stoletých a starších, mezi nimi 712 žen. Na Vysočině se dožilo sta a více let 48 lidí.

Ze sportu:

Fotbalisté Plzně si ve 4. předkole Ligy mistrů zahrají o postup do základní skupiny se slovinským Mariborem. Rozhodlo o tom losování v Nyonu. První zápas odehraje český šampion v úterý 20. srpna doma, odveta bude na programu ve středu 28. srpna na hřišti soupeře. Maribor je jedenáctinásobným slovinským šampionem, vyhrál poslední tři ročníky domácí soutěže. Plzeňští mají v předkolech Ligy mistrů úctyhodnou bilanci, když vyhráli všech deset zápasů. Drobnou nevýhodu ale budou mít v tom, že začnou doma.

Fotbalisté Liberce se ve 4. předkole Evropské ligy utkají o postup do základní skupiny s italským Udine, v jehož kádru figuruje český reprezentant Matěj Vydra. Také Jablonec čeká velmi těžký soupeř, narazí na španělský Betis Sevilla. Úvodní zápasy jsou na programu 22. srpna, odvety o týden později. Slovan začne venku, Jablonec naopak doma. Rozhodl o tom los ve švýcarském Nyonu.

Fotbalisté Sparty získali během dvou dnů druhou zvučnou posilu. Po Tomáši Ujfalušim se dnes Letenští dohodli s Rosenborgem Trondheim na přestupu reprezentačního záložníka Bořka Dočkala, který se Spartou podepíše smlouvu na tři roky s opcí. Finanční podmínky transferu nebyly zveřejněny, podle isport.cz jde o 15 milionů korun.

Tomáš Berdych prohrál na turnaji Masters v Montrealu s kanadským tenistou českého původu Vaskem Pospisilem a skončil ve třetím kole. Pospisil dal šestému hráči světa 20 es a po Radku Štěpánkovi vyřadil na domácí půdě dalšího českého reprezentanta. Navíc ještě předtím v 1. kole vyhrál i nad Johnem Isnerem z USA a po životních výkonech si zahraje čtvrtfinále.

Tenistka Petra Kvitová postoupila na turnaji v Torontu do čtvrtfinále. Šestá nasazená hráčka si v osmifinále poradila s Australankou Samanthou Stosurovou a vítězku turnaje z Carslbadu z minulého týdne porazila dvakrát 6:3. O semifinále bude česká jednička hrát s Rumunkou Soranou Cirsteaovou.

Dráhový cyklista Jaroslav Snášel je juniorským vicemistrem světa v keirinu. Stříbrnou medaili vybojoval v Glasgowě, kde nestačil pouze na Sergeje Gorlova. Na stupních vítězů je doplnil další ruský jezdec Aleksandr Dubčenko.

České volejbalistky prohrály v úvodním utkání druhého turnaje Grand Prix ve skupině I s favorizovanou Čínou hladce 0:3 po setech 14:25, 17:25 a 13:25. Na turnaji v Hongkongu nyní české hráčky čeká v sobotu duel s Tureckem a v neděli s Argentinou. Vzájemný zápas těchto celků skončil vítězstvím Turecka 3:1.

Počasí

Oblačno až zataženo, nejvyšší teploty v Čechách jen 19 až 23 stupňů, na Moravě a ve Slezsku 24 až 28 st.

Meteorologové varují před silnými bouřkami, které od dnešního poledne hrozí v Pardubickém kraji, na Vysočině a na Moravě. Výstraha, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), platí do sobotních 02:00. Meteorologové vydali také výstrahu před vydatným deštěm na Vysočině, platí od dnešních 10:30 do sobotního rána.

09-08-2013