Denní souhrn zpráv Zprávy

11-08-2013

Vláda: K odkladu summitu V4 není důvod

Summit premiérů V4 v Maďarsku není třeba odkládat, premiér Jiří Rusnok je na něj připraven a česká vláda, byť bude v demisi, zemi bude dál spravovat. Uvedl to vládní mluvčí Jan Hrubeš. Reagoval tak na informace, podle nichž maďarský premiér Viktor Orbán navrhl odložit kvůli české vládní krizi neformální schůzku předsedů vlád členských států visegrádské čtyřky. Podle Hrubeše oficiální informace do Prahy zatím nedorazila. Z pohledu Rusnokovy vlády však neexistuje důvod k odložení, vláda v demisi bude pověřena vedením státu, řekl mluvčí. "Premiér se připravuje a s účastí počítá," dodal. O Orbánově návrhu informovala v sobotu maďarská tisková agentura MTI. Neformální schůzka premiérů České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska se měla uskutečnit 24. srpna na severozápadě Maďarska. Podle mluvčího maďarského kabinetu by se na Orbánův návrh mělo setkání uskutečnit v pozdějším termínu.

Rusnok: Úřednická vláda nerozhodne o surovinové politice

Úřednická vláda nerozhodne v otázce surovinové politiky. Projednávání této otázky přenechá následujícímu kabinetu, který vznikne po předčasných volbách. V diskusním pořadu České televize to řekl ministerský předseda Jiří Rusnok. Vláda podle něj naopak připraví technický návrh státního rozpočtu, aby nová vláda měla připravený materiál, který bude moci z větší části přijmout. Na zcela nový návrh státních financí pro příští rok totiž podle dosluhujícího ministerského předsedy nebude mít dostatek času. Zemi by pak hrozilo rozpočtové provizorium, to ale Rusnok nevnímá jako nic fatálního. Zákonodárci by do voleb měli stihnout schválit zejména o balíček zákonů k novému občanskému zákoníku nebo otázka obnovitelných zdrojů energie. Ministerský předseda doufá, že na uvedených normách bude politická shoda pro celý legislativní proces. Pokud by zákony vrátil Senát do Sněmovny, která by se mezitím rozpustila, zákony by "spadly pod stůl", zdůraznil.

Úřednický kabinet by neměl rozhodnout o gripenech

Rozhodnutí o pronájmu stíhaček Gripen by krátce po volbách měla učinit nová vláda, nikoli končící úřednický kabinet. V České televizi se na tom shodli zástupci ODS, ČSSD, TOP 09 i KSČM. Premiér Jiří Rusnok po páteční schůzi vlády nevyloučil, že jeho úřednický kabinet schválí prodloužení pronájmu gripenů. Nabídka švédské strany je podle něj časově omezená. "Takovéto věci by podle našeho názoru měla rozhodnout vláda s politickým mandátem," řekl statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Novou vládu vzešlou z voleb by země podle něj mohla mít do Vánoc. Stejný názor na prodloužení nájmu stíhaček vyslovil exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Nemyslím si, že vláda v demisi by měla přijímat jakékoli dlouhodobé závazky," řekl. Podle premiéra Rusnoka nemají žádné relevantní politické strany výhrady k návrhu smlouvy o prodloužení pronájmu švédských stíhacích letounů. Vláda je podle něj pod časovým tlakem, řekl v pátek Rusnok. Původní desetiletý pronájem nadzvukových stíhaček se blíží ke svému konci.

Němcovou mrzí výroky Klause k žádostem o spolupráci

Místopředsedkyni ODS Miroslavu Němcovou mrzí výroky exprezidenta Václava Klause na adresu občanských demokratů. Trvá také na správnosti vyloučení tří členů ODS včetně dvou rebelů, kteří se nezúčastnili hlasování o úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Němcová tak v České televizi reagovala na to, že Klaus odmítl spolupráci s ODS před předčasnými volbami a současně kritizoval Němcovou i vylučování lidí z ODS i stav strany samotné. Němcová má ambice být volebním lídrem ODS. Klaus v sobotu řekl, že jeho angažmá nepřipadá v úvahu. ODS je podle něj v krizi a bez zásadní změny lidí a jejich chování se s tím nic dělat nedá. "V jistou chvíli se mi zdálo, že nějaká naděje je. Ale když jsem zase viděl kroky ODS v posledních hodinách a dnech, vylučování ze strany a výroky některých představitelů, primárně paní Němcové, tak jsem pochopil, že moje angažmá v této straně nepřichází v dnešní době v úvahu," prohlásil Klaus.

Ministr Žák chce menší dopravní omezení při opravě D1

Ministr dopravy Zdeněk Žák chce, aby se dopravní omezení v souvislosti s opravou dálnice D1 zmenšila. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pátek oznámilo, že vzdalo plán položit alespoň část cementobetonového povrchu ještě letos. Nový povrch na dálnici se tak bude pokládat až od příštího jara. Žák ovšem tvrdí, že firmy podílející se na rekonstrukcí jsou schopny práce dělat rychleji. Ministr dále upozornil, že rozhodnutí zahájit opravu D1 ještě letos bylo motivováno hlavně čerpáním peněz z Evropských fondů. Byla to jedna posledních možností, jak legálně vyčerpat peníze z Evropské unie. Kritizoval fakt, že v případě celé plánované dopravní sítě ČR jsou již původně plánované peníze "nehospodárně utraceny" a dopravní síť není dokončena. Na to upozornil ve své zprávě i Nejvyšší kontrolní úřad. Ten uvedl, že pokud vše půjde jako dosud, bude síť dálnic a rychlostních silnic dokončena za 32 let a bude to stát 520 miliard Kč, což je o 64 procent víc, než se počítalo v roce 1999. Žák nevyloučil další personální změny v resortu, například v Ředitelství silnic a dálnic.

Nejdelší recese podle analytiků zřejmě skončila

Česká ekonomika se podle odhadů ekonomů zřejmě ve druhém čtvrtletí vymanila ze své nejdelší recese, která trvala šest čtvrtletí. Ve druhém letošním čtvrtletí totiž podle ekonomů stoupl mezičtvrtletně hrubý domácí produkt v průměru o 0,6 procenta. Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad HDP za 2. čtvrtletí ve středu. V prvním čtvrtletí ekonomika mezičtvrtletně klesla o 1,3 procenta, což byl za dobu trvání recese největší propad. Meziročně ekonomika tehdy klesla o 2,4 procenta. Pro druhé čtvrtletí ekonomové čekají meziroční propad o více než procento. S negativními dopady nejdelší novodobé recese se ale bude česká ekonomika potýkat přinejmenším do poloviny příštího roku.

iDNES.cz: Travel Service zrušil objednávku na Dreamliner

Tuzemský letecký dopravce Travel Service zrušil objednávku na letadlo Boeing 787 Dreamliner, které měl obdržet příští rok. Uvedl to server iDnes.cz. Americký výrobce letadel Boeing zrušení objednávky potvrdil. Dopravce podle mluvčí Vlaďky Dufkové nechtěl krok komentovat. Zpráva o zrušení objednávky přišla krátce poté, co firma objednala tři nové letouny 737 MAX 8 od stejného výrobce. Travel Service nyní provozuje 28 boeingů 737. Boeing má na Dreamlinery téměř tisíc objednávek, necelá stovka přišla zatím letos, napsal iDNES.cz.

Krása skla přilákala na výstaviště v Jablonci stovky lidí

Stovky lidí přilákala od čtvrtka na výstaviště v Jablonci nad Nisou letošní největší výstava uměleckého skla a bižuterie v Česku nazvaná Křehká krása. Na čtyřdenní přehlídce otevřely své prodejní stánky na tři desítky bižuterních a sklářských společností včetně Preciosy, dalších 14 firem nejen z Jablonce, ale třeba až z Polska předvádělo řemeslo. Návštěvníci dostali možnost si vytvořit vlastní šperk či vitráž, nebo zkusit třeba techniku podmalby na skle. Křehká krása navazuje na oblíbené bižuterní výstavy, které se v Jablonci nad Nisou konaly ve druhé polovině minulého století a jezdilo se na ně ze všech koutů republiky. Letošní výstavu uspořádal už podruhé Svaz výrobců skla a bižuterie, který zastupuje kolem 50 místních sklářských a bižuterních výrobců. Na jabloneckém výstavišti se představily i podniky, jejichž produkci lze koupit jen výjimečně - je totiž určena hlavně na export.

V Česku vzniknou první farmářské supermarkety

V Praze a Brně vzniknou příští rok první farmářské supermarkety, které nabídnou ve velkém potravinářské výrobky známé z farmářských trhů. Uvedl to zakladatel sítě farmářských obchodů Sklizeno David Kukla. Supermarkety budou podle Kukly umístěné v české i moravské metropoli v obchodních centrech. Jejich prodejní plocha bude 300 až 400 metrů čtverečních. Firma ve středu otevře ve Vodičkově ulici v centru Prahy svoji už druhou velkou prodejnu s plochou 250 metrů čtverečních. Do konce roku pak spustí další dvě nové prodejny provozované na základě franšízové licence, celkem tak bude pod značkou Sklizeno fungovat šest franšízových a čtyři vlastní prodejny. Další síť kamenných obchodů farmářských potravin Náš grunt chce v dalších letech zdvojnásobit počet svých obchodů na celkem 50.

Prvorepubliková kuchyně ožije na festivalu Masarykovo Menu

Restaurace v Praze a Brně v září ožijí atmosférou první republiky, kdy v rámci festivalu Masarykovo menu budou nabízet speciality z této doby. Hosté se mohou těšit na šneky, žabí stehýnka nebo zvěřinu i klasická jídla jako třeba šunkofleky nebo nákypy. Akce se uskuteční od 9. do 29. září, informovala pořádající společnost Restu.cz. Festivalu se zúčastní zhruba deset pražských a dvě brněnské restaurace, které se na prvorepublikové období zaměřují. Jedním ze zapojených podniků je restaurace U Modré kachničky II na Praze 1, která v rámci festivalu mimo jiné nabídne uzený hovězí jazyk s omáčkou ze šalotek, rozinek a pražených mandlí s bramborovým nákypem.

Na Chodské slavnosti v Domažlicích přijely desítky tisíc lidí

Největší letošní událost má za sebou Chodsko, v Domažlicích skončily vyhlášené Chodské slavnosti. Město navštívilo od pátku do neděle několik desítek tisíc lidí, zřejmě ale o něco méně než v minulých letech. Hudba zněla na pěti scénách, celkem zde vystoupilo přes 600 účinkujících. Policie měla zvýšený dohled, pomáhali jí i kolegové z Bavorska, na kontrolu přijela také Česká obchodní inspekce. Chodské slavnosti jsou největší folklorní akcí v republice, lidem letos nabídly na pět desítek pořadů. Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a jedna z nejstarších v zemi je populární i díky tzv. Vavřinecké pouti, mši pod širým nebem na Veselé hoře - Vavřinečku.

V Humpolci se připravuje festival Film a dějiny

V Humpolci se připravuje 12. ročník festivalu Film a dějiny. Filmové projekce, videoprojekce, přednášky a literární pásma se uskuteční od 20. do 25. srpna tradičně na nádvoří a ve sklepení hradu Orlík. Letošním tématem festivalu je Čas bezčasí, filmy i přednášky se budou zabývat posledními dvěma dekádami totality v Československu a Polsku od konce 60. let až do pádu obou komunistických režimů. Řekl to programový ředitel festivalu Jozef Gréč z pořádající společnosti Castrum. Návštěvníci uvidí například televizní minisérii polské režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř, snímek Pavla Juráčka Případ pro začínajícího kata či dokument Olivera Morgensterna Maliny Rok bez Magora. Přednáška historika Petra Kopala doplněná projekcí se bude zabývat československou filmovou a televizní tvorbou za normalizace.

Na Svatý Hostýn vyšli muzikanti z valašských dechovek

Svatý Hostýn zažil první pouť valašských dechových kapel. Pořadatelé chtějí založit novou tradici a setkávat se v tomto moravském poutním místě pravidelně. Už projevily zájem i kapely ze severní i jižní Moravy, řekl pořadatel Jan Kozubík z kapely Polančanka. Prvního ročníku se zúčastnilo deset kapel a jednotliví muzikanti z dalších kapel, které v tomto termínu nemohly vystoupit jako celek. Na Hostýně tak hrálo asi 150 muzikantů. Muzikanti připravili po mši svaté společný koncert.Na Svatý Hostýn již tradičně putují například hasiči, myslivci či včelaři.

Češka zavražděná v indickém Góa byla surově napadena

Česká turistka, jejíž tělo bylo ve středu nalezeno v hotelu v západoindickém státě Góa, byla před smrtí vystavena surovému násilí. Měla větší počet bodných a řezných ran. Podle zprávy listu The Times of India to prokázala sobotní pitva. Mrtvou čtyřiadvacetiletou ženu našla policie v noci na středu v penzionu na pláži ve městě Kalangut ve státě Góa. Měla bodná zranění na hrudi a řeznou ránu na krku. K vraždě se týž den přiznal její devatenáctiletý partner, na něhož byla uvalena vazba. Indické úřady s pitvou vyčkaly do soboty, protože se kvůli ověření totožnosti zemřelé ženy obrátily na velvyslanectví České republiky v Dillí. Podle indických médií nelze spoléhat na identifikaci přítelem zavražděné, protože ten figuruje v případu jako hlavní podezřelý.

Život horolezce Hrubého stála technická chyba při slanění

Technická chyba při slaňování byla příčinou smrtelného pádu předsedy Českého horolezeckého svazu Zdeňka Hrubého. Ten tragicky zahynul při nuceném sestupu po nevydařeném prvovýstupu jihozápadní stěnou Gašerbrumu I v západní Himálaji. Podle Marka Holečka, který se s Hrubým o vrchol hory pokoušel, si horolezec špatně připnul jistící karabinu. Oba špičkoví čeští horolezci se o stejnou cestu pokoušeli už před čtyřmi lety a také tehdy měli namále. Hrubému ve výšce 7500 m praskly žaludeční vředy, přesto se oba dokázali dostat dolů a vyhledat pomoc. Hrubý s Holečkem absolvovali na začátku letošní sezony prvovýstup alpským stylem na himálajský 7349 metrů vysoký vrchol Talung v rámci projektu Never Stop Exploring. Výprava na 8068 m vysoký vrchol Gašerbrum I byla druhou částí projektu, který chtěli oba horolezci letos zakončit dalším prvovýstupem alpským stylem na Mount Foster (2105 m) v Antarktidě a provést první přechod třicetikilometrového hřebenu Smith.

Na klatovském letišti zemřel parašutista

Dvaačtyřicetiletý muž zemřel v sobotu večer v plzeňské nemocnici na následky zranění, které odpoledne utrpěl při seskoku padákem. Parašutista seskakoval v sobotu kolem 15:00 v Klatovech a s největší pravděpodobností nezvládl přistávací manévr. Na plochu místního letiště dopadl z výšky 100 metrů. Informovala o tom policejní mluvčí Hana Štefflová. Policie okolnosti případu šetří. V Klatovech se stal obdobný případ i před týdnem. Parašutista se smrtelně zranil rovněž při přistávacím manévru.

U Holešova spadl ultralight, pilot byl na místě mrtev

U Holešova na Kroměřížsku spadl sobotu odpoledne ultralight. Jednačtyřicetiletý pilot ze Zlína byl na místě mrtev. S největší pravděpodobností provedl špatně manévr, při pádu se katapultoval, letadlo po dopadu začalo hořet. Na místě mu dával první pomoc policista v civilu, rozsah zranění byl však veliký, řekla policejní mluvčí Jana Macalíková. Věc bude vyšetřovat letecká inspekce a kroměřížští kriminalisté. Neštěstí se stalo v rámci Čmelák show zaměřené na předvádění leteckých modelů. Akce byla tímto neštěstím ukončena, nikdo jiný nebyl zraněn. Na místě pracuje také posttraumatický tým police a hasičů, aby pomohl manželce a dvěma dětem pilota, kteří nehodu viděli.

Ze sportu:

Tyčkařka Jiřina Svobodová snadno postoupila do finále na mistrovství světa v Moskvě. Jako jedna ze čtyř žen překonala napoprvé 455 cm a vyhrála.

Golfistka Klára Spilková skončila třiadvacátá na turnaji Pilsen Golf Masters 2013. Českou akci série Ladies European Tour na hřišti Golf Park Plzeň-Dýšina vyhrála Němka Ann-Kathrin Lindnerová.

České volejbalistky porazily v Grand Prix Argentinu 3:1 a coby nováček elitní soutěže si v šestém zápase připsaly druhé vítězství. Na závěr třídenního turnaje v Hongkongu zvítězily po setech 25:20, 21:25, 25:22 a 25:20. I druhý ze tří turnajů tak opustily s jednou výhrou, před týdnem v Dominikánské republice zdolaly Portoriko.

Čtyřstovkař Pavel Maslák bude na mistrovství světa v atletice v Moskvě bojovat o vysněné finále. V rozběhu předvedl výkon 45,44 sekundy a přímo postoupil do semifinále ze třetího místa svého běhu.

Český překážkář Martin Mazáč neprošel do semifinále mistrovství světa v atletice v Moskvě. Je druhým nepostupujícím, chyběly mu dvě setiny.

Plavkyně Simona Baumrtová překonala na SP v krátkém bazénu v Berlíně podruhé český rekord. Na znakařské stovce byla časem 57,15 sekundy třetí.

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková si po premiérovém semifinále na Světovém okruhu v kariéře medaili z Berlína neodvezou. Na německém grandslamu prohrály dvě třísetové bitvy, nejprve v semifinále s Brazilkami Talitou a Taianou Limaovou a pak i zápas o bronz s Američankami Jennifer Fopmaovou s Brooke Sweatovou.

Mistrem České republiky v balónovém létání se stal pilot Pavel Kostrhun. V patnácti soutěžních disciplínách, zaměřených hlavně na přesnost navigace horkovzdušných balónů, nasbíral nejvíc bodů. ČTK to dnes řekl ředitel šampionátu Martin Koupa. Mistrovství se konalo v Radešíně od středy. V sobotu večer vyvrcholilo hromadným startem všech 18 soutěžních posádek u westernového městečka Šiklův mlýn. Kromě Čechů přijeli do Radešína také piloti z Francie, Maďarska a Rakouska.

Počasí

Oblačno, místy s přeháňkami, odpolední teploty 20 až 24 stupňů.

Příští čtyři týdny budou podle meteorologů teplotně průměrné, přičemž dlouhodobý průměr pro toto období je 16,4 stupně Celsia. Nejteplejší by měl být poslední prázdninový týden. Srážek bude zpočátku méně, nejvíc pršet by mělo na začátku září. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

11-08-2013