Denní souhrn zpráv Zprávy

26-08-2013

Případ údajné korupce tří bývalých poslanců ODS se vrací k Nejvyššímu soudu

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci požádalo Nejvyšší soud o stanovisko, zda v kauze údajného podplacení tří exposlanců ODS expremiérem Petrem Nečasem chrání podezřelou čtveřici poslanecká imunita i ohledně jednání, jež se konala mimo Sněmovnu. Žalobci o tom informovali na svém webu. V textu tvrdí, že mají důkazy o utajovaných schůzkách uskutečněných na konkrétních místech v Praze a Brně. Exposlanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr čelili obvinění z přijetí úplatku ve formě postů ve státních firmách, který jim měl údajně přislíbit Nečas výměnou za to, že se vzdají mandátu a umožní tak schválení vládního daňového balíčku. Nejvyšší soud ale v červenci rozhodl, že se na trojici vztahuje poslanecká imunita, a Nejvyšší státní zastupitelství proto následně ve vztahu k exposlancům zrušilo usnesení o zahájení trestního stíhání. Vrchní olomoucký žalobce Ivo Ištvan vzápětí avizoval, že bude po soudu žádat upřesnění poté, co konkretizuje místa a čas schůzek, na nichž mělo k nabídnutí a přijetí úplatku dojít. Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS.

Picek: Nabídka pronájmu gripenů je výhodnější než předešlá

Švédská nabídka prodloužení pronájmu gripenů je ekonomicky výhodnější než současná smlouva. Nový kontrakt bude na delší dobu než deset let. Po návštěvě letecké základny v Čáslavi to novinářům řekl ministr obrany Vlastimil Picek. Podle premiéra Jiřího Rusnoka nyní Švédové čekají na českou odpověď. Konečné rozhodnutí bude ale na vládě, která vzejde z předčasných voleb. Smlouva by mohla být podepsána na přelomu roku, uvedl Rusnok. "Vyjednávání jsou ve velmi pokročilém stádiu. V podstatě je míček na naší straně a Švédové čekají na definitivní odpověď na nabídku, kterou učinili v minulých měsících," řekl na tiskové konferenci Rusnok. Podle premiéra musí nová smlouva zajistit pokračování provozu gripenů na stejné úrovni, jako tomu bylo dosud. Stíhací piloti jsou s nadzvukovými stíhačkami spokojeni, podotkl. Picek uvedl, že materiál na prodloužení pronájmu strojů je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Vláda se jím bude zabývat v nejbližších týdnech. Vojenští piloti jsou se skandinávskými stroji spokojení. Takzvaná tygří letka s nimi před několika lety vyhrála soutěž podobně zaměřených jednotek v rámci Severoatlantické aliance.

Rusnok: Vláda nechce snižovat výdaje na obranu, chce podpořit i rozpočet MZV

Vláda nechce dále snižovat výdaje na obranu. Pokud se bude dařit ekonomice, je připravena financování armády zvýšit. Při debatě s velvyslanci to v Praze řekl předseda úřednické vlády v demisi Jiří Rusnok. Na obraz ČR v zahraničí má vliv složitá politická situace v zemi. Česko i přesto dostojí svým závazkům v Evropské unii a Severoatlantické alianci, zdůraznil Rusnok. Premiér potvrdil zachování závazku nesnižovat již dále výdaje na obranu ve vztahu k HDP. Předseda vlády chce posílit rozpočet ministerstva zahraničí, v současnosti usiluje o nalezení "dodatečných zdrojů". Peníze navíc by podle něj měly plynout hlavně na posílení konzulární služby, v níž finance scházejí. Současně ale ministerstvo zahraničí požádal, aby se snažilo i samo šetřit a uspořené prostředky dalo tam, kde je to třeba. Česká republika se odklání od trendu minulých let, kterým bylo uzavírání českých misí. Naopak bude chtít i nadále otevírat další zastupitelské úřady po světě. Aktuální je otevření misí v Senegalu a v Barmě. Důvodem otvírání úřadů jsou ekonomické zájmy země, mise ale mají být kvůli úsporám malé.

MZV překvapil zásah v Moskvě při připomínce okupace ČSSR

Ministerstvo zahraničí překvapil policejní zásah na nedělní akci v Moskvě připomínající výročí sovětské okupace Československa v roce 1968. Česká diplomacie věří, že si ruská strana uvědomuje symboliku tohoto kroku, a doufá, že účastnící shromáždění nebudou trestáni. Ministerstvo to uvedlo na svém webu. Ruská policie v neděli na několik hodin zadržela deset lidí, kteří přišli na Rudé náměstí v Moskvě připomenout protest, který v roce 1968 v tehdy sovětské metropoli vyvolala invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Nedělní akce se uskutečnila v pravé poledne - přesně v okamžiku, kdy 25. srpna 1968 proti okupaci Československa protestovala na Rudém náměstí malá skupina demonstrantů. Tehdy i nyní lidé přinesli transparent s nápisem "Za vaši i naši svobodu". Překladatelka a bohemistka Nina Falkovská Českému rozhlasu z policejní stanice telefonicky sdělila, že zatčení dostali předvolání k soudu a že všem hrozí pokuta asi 20.000 korun za porušování pravidel veřejného shromáždění. Podle ní se ale o žádné veřejné shromáždění nejednalo, lidé se prý sešli kvůli poklidné připomínce.

Sobotka: Části ČSSD záleží na osobním, nikoliv volebním úspěchu

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je přesvědčen o tom, že některým členům strany vůbec nezáleží na volebním úspěchu, ale jen na osobním prospěchu. Uvedl to v narážce na sobotní hlasování ústředního výkonného výboru ČSSD, kde se proti jeho kandidatuře na premiéra v tajné volbě postavilo přes pět desítek straníků. Tajné hlasování v sobotu navrhl místopředseda Zdeněk Škromach, šlo podle něj o dodržení formálního postupu. Grémium i předsednictvo strany, která by po tahanicích ohledně podpory vlády Jiřího Rusnoka chtěla vystupovat jednotně, se přitom dříve pro Sobotku vyslovila jednomyslně. "O rezignaci jsem neuvažoval ani minutu. Nebyl k tomu žádný důvod a lidé, kteří mě znají, vědí, že mám pevné nervy a tvrdou hlavu. Nemám ve zvyku uhýbat ani ustupovat," napsal Sobotka v tiskovém prohlášení v reakci na spekulace některých médií, že po hlasování přemýšlel o odstoupení.

O osudu transformace Národního divadla rozhodne až nová vláda

O osudu opery Národního divadla v Praze, jejíž transformace byla zahájena loni v lednu, rozhodne příští vláda. Na slavnostním zahájení 131. divadelní sezony ND v historické budově to řekl předseda vlády Jiří Rusnok. O přeměně pražské operní scény, která vyvolala mnoho protestů zaměstnanců bývalé Státní opery Praha a části odborné veřejnosti, rozhodlo ministerstvo kultury pod vedením Jiřího Bessera (TOP 09/STAN). Začátek nové sezony v ND také předznamenaly bouřlivé události kolem první české scény. První srpnový den, kdy se Burian ujal funkce, jej odvolal nový ministr kultury v úřednickém kabinetu Jiří Balvín. Vysloužil si za to kritiku a premiér Rusnok Balvínovi nařídil vrátit Buriana do funkce, což se druhý den stalo. Na protest proti způsobu odvolání ředitele dala téměř polovinu souboru včetně uměleckých vedoucích výpověď. Burian se s většinou umělců později dohodl, že vzali výpověď zpět.

Policie: Při prodeji pohledávek s garancí státu se zločin nestal

Při prodeji pohledávek s garancí státu v hodnotě desítek miliard korun se nestal trestný čin. Dospěla k tomu po několikaměsíčním zkoumání protikorupční policie. Mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej ČTK řekl, že s rozhodnutím se ztotožnilo i Vrchní státní zastupitelství v Praze, které postup policie kontrolovalo. Trestní oznámení podalo loni ministerstvo financí. Podle něho údajně Konsolidační banka a následně Česká konsolidační agentura (ČKA) prodávala soukromým subjektům úvěry se stoprocentní garancí státu za zlomek jejich hodnoty. Úředníci se proto domnívali, že mohl být spáchán trestný čin zneužívání informací v obchodním styku. Ministerstvo podle dřívějších informací serveru Česká pozice v roce 2010 zjistilo, že ČKA, která do roku 2007 spravovala pohledávky a nesplácené úvěry z období transformace v 90. letech, prodávala tisíce pohledávek za pár procent hodnoty. Ta se odhaduje na 30 miliard korun bez úroků. Podle ministerstva museli úředníci agentury vědět, že ručení má hodnotu 100 procent a mohli důvěrné informace po odchodu z ČKA nabídnout obchodníkům.

Policie obvinila první radikály, kteří v Ostravě útočili na policii

Kvůli střetům policie s radikály, kteří se v sobotu v Ostravě účastnili protiromské demonstrace a následného pochodu, už padají první obvinění. Policie dosud obvinila tři muže ve věku 20 a 52 let, a to z výtržnictví a dalších trestných činů, řekla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Dvacetiletého mladíka, který neuposlechl výzev policistů a útočil na ně, policie obvinila z násilí proti úřední osobě a výtržnictví. Hrozí mu až šestileté vězení. "Obviněný uvedl, že původně se šel na protesty, avizované prostřednictvím internetu, podívat ze zvědavosti. Následně se nechal strhnout atmosférou a jednáním davu. V době výslechu svého jednání litoval a policistům se omlouval," podotkla Holčáková. Ze stejných trestných činů policie obvinila i dalšího dvacetiletého mladíka. Třetím obviněným je dvaapadesátiletý muž, který je podezřelý, že na veřejnosti vulgárně napadal a urážel zakročující policisty. Při bezpečnostním opatření, na kterém se v Ostravě podílelo 300 policistů, bylo zraněno 21 z nich a několik radikálů. Pravicoví extrémisté se na sociálních sítích do Ostravy znovu svolávají na pátek 27. září.

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu po předchozím poklesu rostla

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v srpnu zvýšila, souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně stoupl o 1,4 bodu na minus dva body. Oznámil to Český statistický úřad. V červenci důvěra v českou ekonomiku mírně klesla. "Není to sice zatím žádné terno, ale minimálně se dá říct, že důvěra v ekonomice je nejvyšší od loňského června. Nejnovější údaje naznačují, že sice recese technicky skončila, ale na viditelnější a stabilnější růst to zatím rozhodně nevypadá," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Celkový indikátor důvěry podnikatelů meziměsíčně vzrostl. Ve vybraných odvětvích služeb se důvěra zvýšila, v obchodě se zvýšila mírně; v průmyslu se nezměnila a ve stavebnictví se snížila.

Počet nařízených exekucí v pololetí klesl o 30 procent na 320.000

Exekucí v Česku výrazně ubývá. V letošním prvním pololetí bylo nařízeno 320.000 exekucí, což je o více než 30 procent meziročně méně. ČTK o tom informovala Exekutorská komora. "Klesající trend pokračuje. V roce 2012 vzniklo o 13 procent méně exekucí než v roce předcházejícím. Teď se naplní naše odhady a dostaneme se ještě níž," uvedl prezident komory Jiří Prošek. Připomněl, že na začátku roku 2012 významně stoupl počet exekucí, protože věřitelé žalovali své pohledávky ještě před snížením advokátních odměn. Za první třetinu roku 2012 soudy odstartovaly 326.000 exekucí, tedy téměř polovinu všech řízení zahájených v loňském roce. Přesto loni počet soudem nařízených exekucí celkově klesl o 13 procent na 820.000. Příčinou poklesu počtu exekucí je podle Proška zejména osvěta. Dále má vliv novela exekučního řádu a občanského soudního řádu. Od ledna zavedla řadu novinek, mimo jiné předžalobní výzvu a pravidla pro spojování řízení. Podle inkasní agentury EOS KSI ČR může být příčinou poklesu i zvýšená snaha věřitelů řešit své nesplacené pohledávky mimosoudně a včas.

AKAT: Diskuze kolem zdanění fondů mohou poškodit kapitálový trh

Současné diskuse okolo Poslaneckou sněmovnou schválených změn ve zdanění dividend a investičních fondů mohou poškodit tuzemský kapitálový trh. Na tiskové konferenci to uvedli představitelé Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Podle asociace nejsou změny ve zdanění dividend a investičních fondů "daňovým tunelem", státu nehrozí ztráty v desítkách miliard korun, opatření nejsou zapomenutou dírou v zákoně a nejsou jen pro horních 10.000. Změny kritizují sociální demokraté, prezident Miloš Zeman i premiér Jiří Rusnok, označili je za "daňový tunel". Podle dřívějšího vyjádření předsedy Senátu Milana Štěcha Senát daňový balíček, jehož součástí jsou návrhy o zdanění investičních fondů a nulové dani z dividend, zamítne. Podle prezidenta by přijetí změn znamenalo pro rozpočet v příštím roce ztrátu pěti, a v roce 2015 ztrátu deseti miliard korun na příjmech. Neschválení norem ale může přinést potíže s aplikací dlouho připravovaného občanského zákoníku, který nabude účinnosti začátkem příštího roku.

MF: Penzijní připojištění má o 123.000 lidí méně než koncem roku

Penzijní připojištění se státním příspěvkem, takzvaný třetí pilíř penzijní reformy, mělo na konci prvního pololetí 5,01 milionu lidí. To je o 123.000 méně než na konci roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí. V prvním pololetí činil objem vyplacených státních příspěvků na penzijní připojištění 3,38 miliardy Kč, o 526 milionů Kč meziročně více. Objem příspěvků účastníků vzrostl meziročně o čtyři miliardy na 15,9 miliardy Kč. Na konci června bylo evidováno 1,346 milionu penzijních připojištění, na něž zaměstnavatel v jeho průběhu alespoň jednou přispěl. Průměrný měsíční příspěvek účastníka se zvýšil proti konci roku 2012 o 74 Kč na 539 Kč. Podle odborníků je toto zvýšení důsledkem změn ve vyplácení státního příspěvku. Zatímco dříve jej získal každý, kdo odkládal měsíčně alespoň stokorunu, od letošního ledna je připisován jen těm, kteří měsíčně spoří minimálně 300 Kč.

Ministr dopravy připustil odvolání šéfa Ředitelství silnic a dálnic

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic David Čermák by mohl přijít o funkci. Jeho odvolání zvažuje ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Vadí mu režim schvalování uzavírek na dálnici D1, která prochází modernizací. Podle něj nahrává stavebním firmám. Pokud se systém nezmění, hodlá Žák odvolat Čermáka i ředitele některých odborů na ministerstvu. Zároveň Čermáka vyzval k vytvoření monitorovacího týmu, který bude uzavírky upravovat podle právě probíhajících prací. Ministr tak reaguje na nedělní situaci v okolí uzavírky D1 nedaleko Humpolce. Kvůli dvěma nehodám tam vznikla kolona dlouhá 26 kilometrů. Auta totiž jezdila jen jedním pruhem, i když se na stavbě nepracovalo. Stavebníci prý čekali na díly nezbytné pro opravu mostu. Nově zřízený krizový tým má situaci monitorovat 24 hodin denně a pokud zjistí, že se na některých úsecích nepracuje, má neprodleně zjednat nápravu.

Cena mléčných výrobků roste,chovatelé chtějí vyšší výkupní ceny

Spotřebitelské ceny mléka a mléčných výrobků v Česku v posledních měsících rostou, chovatelé krav za ně však stále nedostávají zaplaceno tolik, kolik by si představovali. Výkupní ceny suroviny v Česku navíc zaostávají za zbytkem Evropské unie. Na tiskové konferenci to uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba. "Rozevírají se nůžky mezi farmářskou cenou a spotřebitelskými cenami," uvedl Veleba. V červenci letošního roku tuzemští producenti mléka dostávali od zpracovatelů za litr v průměru 8,36 Kč. Přestože je to zhruba o 2,50 více než během takzvané mléčné krize vrcholící v roce 2009, je to stále méně, než kolik činí průměrné náklady na produkci jednoho litru mléka, tvrdí zástupci producentů mléka. Podle ředitele Svazu chovatelů Českého strakatého skotu Josefa Kučery patří tuzemští producenti mléka k evropské i světové špičce. Přesto podle něj klesá konkurenceschopnost českých chovatelů, což dokládá počty registrovaných chovatelů krav na mléko. V roce 2004, kdy země vstupovala do EU, jich bylo 3600, dnes je jich registrováno 1900.

ÚOHS povolil Babišovu Agrofertu převzít společnost Mafra

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Agrofert Holding převzít společnost MAFRA, a.s., která vydává například celostátní deníky MF DNES a Lidové noviny a internetové zpravodajství iDNES.cz. Podnikatel Andrej Babiš ji koupil od německého vydavatelského domu Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft. Babiš získal také společnost Anděl Media Centrum, s.r.o. V tiskové zprávě to uvedl ÚOHS. Agrofert sdružuje výrobní a obchodní společnosti v Česku a na Slovensku, které se zabývají zemědělstvím, potravinářstvím, chemií a obchodem v těchto odvětvích. Součástí je i dceřiná společnost AGF Media, která se soustředí na vydavatelskou činnost a vydává týdeník 5plus2. Momentálně tvoří Agrofert přibližně 200 společností a vykazuje roční obrat 5,5 miliardy eur. MAFRA kromě zmíněných deníků vydává i bezplatný deník Metro, vlastní internetové portály metro.cz a lidovky.cz, zabývá se také polygrafickou výrobou či nabízením telekomunikačních služeb. Zaměstnává zhruba 1100 lidí. Babišovo působení v médiích se často dává do souvislosti s jeho aktivitami v politice, je lídrem politického hnutí ANO 2011.

Spolana ukončí výrobu chloru pomocí rtuti do poloviny roku 2017

Neratovická Spolana ukončí výrobu chloru pomocí rtuti do poloviny roku 2017. Dohodla se na tom se Středočeským krajem. ČTK to sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. Takzvanou amalgámovou metodu, kterou kritizují ekologové, chtěla chemička původně používat až do roku 2020. Kraj jí to ale nechtěl po roce 2014 umožnit. Nakonec se však podle kraje obě strany dohodly na kompromisu. Spolana svůj požadavek prodloužit výrobu chloru s pomocí rtuti i po roce 2014 zdůvodňuje mnoho let trvající krizí evropského hospodářství, kvůli níž údajně není schopna zastaralou technologii do tohoto termínu změnit. Kraj v minulosti tvrdil, že chemička mohla tento závazek splnit. Spolana i neratovická radnice se proti dřívějšímu zamítavému rozhodnutí krajského úřadu odvolaly k ministerstvu životního prostředí, které jejich odvolání vyhovělo. Ekologové tvrdí, že v okolí Spolany, především v rybách z Labe, se opakovaně objevují vysoké koncentrace rtuti. Kontaminovaná je prý i kůra stromů.

NP Šumava se chce více otevřít osobám se zdravotním postižením

Šumavský národní park chce vybudovat trasy a lokality přístupné pro osoby se zdravotním postižením. Vznikne tak mimo jiné 15 okruhů po druhých zónách parku, areál lesních her pro nevidomé nebo bezbariérová informační střediska. Ředitel šumavského parku Jiří Mánek kvůli projektu podepsal memorandum s předsedou Národní rady osob se zdravotním postiženým Václavem Krásou o vzájemné spolupráci. Nyní se už například mohou vozíčkáři podívat po bezbariérové poválkové stezce na Chalupskou slať poblíž Svinných Lad na Prachaticku. Právě ve Svinných Ladách se také nachází bezbariérové informační centrum. Od podzimu také bude po území parku jezdit speciální ekologické vozítko upravené pro přepravu vozíčkářů. Nově vznikajících 15 okruhů budou tematicky zaměřené například na plavení dřeva nebo prohlídky rašelinišť. Mánek dodal, že v Česku žije několik stovek tisíc lidí s různými zdravotními postiženími. Podle něj je to společně s rodinnými příslušníky nebo asistenty velká cílová skupina potenciálních turistů.

Havlova cena poputuje do Běloruska, Gruzie nebo Číny

Na Cenu Václava Havla za lidská práva jsou nominováni běloruský aktivista Ales Bjaljacki, Asociace mladých gruzínských právníků a čínská Síť na obranu práv. Do užšího výběru je v Praze z 27 podaných kandidatur vybrala mezinárodní komise. Kdo vůbec poprvé udílenou cenu obdrží, bude známé 30. září. Cena Václava Havla za lidská práva nahrazuje cenu lidských práv Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Ve výběrové komisi zasedl předseda Jean-Claude Mignon, zástupci Knihovny Václava Havla a Nadace Charty 77. "Finalisty jsem vybrali takřka jednomyslně," podotkl Mignon. Je velmi rád, že je cena pojmenována po zesnulém prezidentovi. "Byl to člověk mimořádných kvalit, odvážný, charismatický a současně prostý," uvedl Mignon. Budoucí laureáti Havlovy ceny budou kromě diplomu a trofeje dostávat také odměnu ve výši 60.000 eur (asi 1,5 milionu korun). Z toho 30.000 eur dá český stát a po 15.000 Parlamentní shromáždění RE a Knihovna Václava Havla s Nadací Charty 77.

Výstava Muchových plakátů má 150.000 návštěvníků

Velký návštěvnický úspěch má výstava plakátů Alfonse Muchy, na kterou diváky láká i jméno Ivana Lendla. Muchova grafická tvorba pochází ze sbírky bývalého tenisty a provází ji velká reklamní kampaň. Jedna z největších tuzemských reklamních společností Big Media je producentem výstavy. V úterý odpoledne na výstavě přivítají návštěvníka s pořadovým číslem 150.000. ČTK to za pořadatele sdělil Vladimír Zemánek. Expozice měla původně trvat do konce července, prodloužena je ale až do 10. září. Již nyní se řadí k nejúspěšnějším tuzemským projektům, a to nejen celkovým číslem, ale i denní návštěvností, která nyní vychází přibližně na 1080 lidí. Podobnou denní návštěvnost měla před sedmi lety výstava Karel IV. - Císař z Boží milosti, kterou za tři měsíce navštívilo 100.000 lidí. Obecně ale oproti 90. letům je dnes návštěvnost výstav nižší.

Sport:

Plavec Jan Micka je prvním českým medailistou z mistrovství světa juniorů v historii. Na šampionátu v Dubaji doplaval ve finále na 400 metrů volný způsob v čase 3:48,32 minuty, čímž navíc překonal jedenáct let starý český rekord Květoslava Svobody o plných 2,12 sekundy.

Skifařka Miroslava Knapková postoupila do semifinále mistrovství světa ve veslování v korejském Čchungdžu. Olympijská šampionka z Londýna sice obsadila ve své rozjížďce druhé místo za Emmou Twiggovou z Nového Zélandu, postup do další části šampionátu ale bezpečně kontrolovala.

Úterní počasí v Česku:

Polojasno, místy déšť, na severu jen vyjímečně. Teploty 17 až 21 stupňů, na horách kolem 11 stupňů Celsia.

26-08-2013