Denní souhrn zpráv Zprávy

27-08-2013

Zeman by rád viděl českou účast v misi OSN na Golanských výšinách

Česká republika by se mohla víc zapojovat do mírových misí OSN, české jednotky by mohly působit na Golanských výšinách mezi Sýrií a Izraelem. V souvislosti s vývojem v Sýrii, sužované občanskou válkou, to před velvyslanci řekl prezident Miloš Zeman. Aktuálně hrozí Sýrii vojenský úder, podle agentury Reuters o tom Západ informoval syrskou protivládní opozici. Rakousko nedávno oznámilo, že kvůli zhoršení bezpečnostní situace odvolá své členy z pozorovatelské mise na Golanech (UNDOF). "Vzhledem k tomu, že situace v Sýrii je poněkud nepřehledná, myslím si, že zaplnění toho bezpečnostního vakua českými jednotkami může výrazně zvýšit prestiž ČR," uvedl Zeman v projevu před diplomaty. Čeští vojáci by svým působením v nestabilní oblasti mohli přispět k mírovému procesu na Blízkém východě nebo aspoň k tomu, aby se zmírnilo riziko eskalace ozbrojeného konfliktu v Sýrii, poznamenal Zeman.

Izrael obsadil syrské Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, kde od roku 1974 působí mezinárodní pozorovatelé v misii UNDOF. Armáda se nyní spolu s dalšími koaličními silami stahuje z dlouhotrvající mise v Afghánistánu. Malá část příslušníků armády je nyní nasazena k ochraně velitelství protipovstalecké operace v africkém Mali.

Zeman ve středu podepíše rozpuštění Poslanecké sněmovny

Prezident Miloš Zeman ve středu podepíše rozpuštění Poslanecké sněmovny. Rozhodnutí vyjde ještě týž den ve sbírce zákonů, čímž Sněmovna v dosavadním složení skončí. Podle mluvčí Hradu Hany Burianové listinu na Hradě podepíše i premiér v demisi Jiří Rusnok. Přesný termín, kdy bude podepsána, nesdělila. Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové poputuje podepsaná listina do horní i dolní komory Parlamentu. Poslanci už obdrželi od sněmovní kanceláře pokyny, jak mají postupovat. Musí například do pěti dnů od zániku mandátu vrátit poslanecké průkazy a diplomatické pasy, které jsou majetkem ministerstva zahraničí.

ÚS bude opět nekompletní, ve čtvrtek končí mandát Lastovecké

Ústavní soud (ÚS) bude znovu nekompletní. Ve čtvrtek vyprší funkční období soudkyně Dagmar Lastovecké. Podle plánů prezidenta Miloše Zemana ji měl nahradit šéf Městského soudu v Praze Jan Sváček, ten však nezískal podporu v Senátu. Soud, který je nyní patnáctičlenný, tak opět začne pracovat v omezeném počtu. Jeho činnost to však podle generálního sekretáře Iva Pospíšila neohrozí, i přes nárůst případů se obměněné sestavě daří nápor stížností zvládat. Po Lastovecké zbude u soudu podle Pospíšila přibližně 50 nedořešených stížností a návrhů. Jde o standardní počet. Například po Jiřím Muchovi si ostatní soudci rozdělovali 120 kauz, na druhou stranu Pavel Holländer po sobě zanechával prakticky čistý stůl s jediným spisem. Lastovecká v průběhu svého desetiletého mandátu čas od času čelila kritice za přílišnou délku rozhodování. V médiích se psalo například o usnesení v kauze omluvy společnosti Ringier za karikaturu bývalého ministra Karla Březiny v týdeníku Reflex. Stížnost u soudu ležela od září 2003 do listopadu 2010, nakonec skončila odmítnutím.

Expředseda zelených Bursík zakládá novou stranu

Bývalý šéf Strany zelených (SZ) Martin Bursík zakládá novou liberálně orientovanou stranu. Teprve minulý týden přitom po osmi letech opustil zelené, které v minulosti dovedl do parlamentu i do vlády. O chystaném projektu, který by mohl nést jméno Liberálně ekologická strana (LES), informují Hospodářské noviny, podle nichž Bursík usiluje o spolupráci s lidovci. Členy přípravného výboru jsou i bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, předseda občanského sdružení Matěj Hollan, režisérka Olga Sommerová a ekolog Ivan Rynda. Podrobnosti o vznikající straně zatím Bursík neprozradil, podle Hospodářských novin by ji ale mohl představit do konce tohoto týdne. Od zelených bývalý ministr odešel poté, co prý v poslední době několikrát neúspěšně protestoval proti posunu strany doleva.

Ministr dopravy připustil odvolání šéfa Ředitelství silnic a dálnic

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic David Čermák by mohl přijít o funkci. Jeho odvolání zvažuje ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Vadí mu režim schvalování uzavírek na dálnici D1, která prochází modernizací. Podle něj nahrává stavebním firmám. Pokud se systém nezmění, hodlá Žák odvolat Čermáka i ředitele některých odborů na ministerstvu. Zároveň Čermáka vyzval k vytvoření monitorovacího týmu, který bude uzavírky upravovat podle právě probíhajících prací. Ministr tak reaguje na nedělní situaci v okolí uzavírky D1 nedaleko Humpolce. Kvůli dvěma nehodám tam vznikla kolona dlouhá 26 kilometrů. Auta totiž jezdila jen jedním pruhem, i když se na stavbě nepracovalo. Stavebníci prý čekali na díly nezbytné pro opravu mostu. Nově zřízený krizový tým má situaci monitorovat 24 hodin denně a pokud zjistí, že se na některých úsecích nepracuje, má neprodleně zjednat nápravu.

Zakázky v kraji nešlo ovlivňovat, opakoval poslanec Rath před policií

Poslanec David Rath (dříve ČSSD), který je obžalovaný s dalšími 10 lidmi z korupce, v policejní výpovědi odmítl, že by bylo možné ovlivňovat veřejné zakázky ve Středočeském kraji. Soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský jeho výpověď přečetl, předchozí již dříve pustil na videozáznamu. Soudu se poprvé účastnila obžalovaná slovenská podnikatelka Lucia Novanská, která se dosud omlouvala kvůli nemoci. Novanská podle žalobce ve firmě ML Compet připravovala losování v tendrech a upravovala je podle předem dohodnutého scénáře, přičemž prý přijala úplatek nejméně 200.000 korun. Rath na začátku výpovědi odmítl, že by někdy vzal úplatek. Dále popisoval obecné postupy v rozhodování a hlasování při veřejných zakázkách. Jako již dříve uvedl, že ovlivňovat zakázky nebylo možné, protože kontrolní procesy byly přísně nastavené, a dokonce je prý přebíraly i jiné společnosti.

Výslechem Martina Jireše z firmy Puro-Klima se projednání tematicky přesunulo k části obžaloby týkající se zdravotnických zakázek. Jireš podle obžaloby předal úplatek šest milionů korun, aby jeho firma vyhrála. Manažer to odmítá a tvrdí, že se vše odehrálo podle zákona. Jireš ve více než dvouhodinové promluvě obžalobu odmítl, v jeho případě se týká lůžek pro domov důchodců a vybavení nemocnic v Kladně a Příbrami.

Státní zástupce Petr Jirát viní skupinu 11 lidí z upravování zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví, údajně je provázela korupce. Machinace podle Jiráta organizovala bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, někdejší poslanec Petr Kott. Rath prý o všem věděl, průběžně jej informovali. Dalšími obžalovanými jsou podnikatelé a manažeři, kteří se na korupci údajně podíleli.

Vrchní soud znovu zamítl Rathovu stížnost proti vazbě kvůli útěku

Vrchní soud v Praze zamítl další stížnost poslance Davida Ratha proti vazbě, ve které je kvůli obvinění z korupce při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Sdělili to jeho advokáti Adam Černý a Roman Jelínek. Důvodem je prý možný útěk kvůli hrozbě vysokého trestu. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Podle Černého zůstal jediný důvod vazby, dříve to byla inteligence Ratha a možnost, že má v zahraničí někde ukryté prostředky. Advokáti mohou požádat soud o propuštění klienta například, až budou všechny výpovědi ukončené.

Pražští radní schválili novelu vyhlášky regulující hazardní hry

Pražští radní schválili novelu vyhlášky týkající se regulace hazardu. V září ji na stůl dostanou zastupitelé. Sdělil to Jiří Wolf z tiskového odboru magistrátu. Podle radního Lukáše Manharta (TOP 09) se díky novele sníží počet míst, kde se mohou hazardní hry hrát. Z restaurací zmizí hrací automaty. Zakázána bude reklama na hazard. Kromě snížení počtu míst z původních 650 na zhruba 340 míst počítá vyhláška mimo jiné i s tím, že hazard bude v budoucnu dostupný pouze v kasinech a hernách. Pražské radnice dostanou možnost samy určit, zda na svých územích loterie a hazardní hry zcela zakážou.

Třeba podle předsedy pražské Strany zelených Petra Štěpánka ale novela přenáší odpovědnost na městské části a otevírá tak příležitost pro provozovatele hazardu korumpovat místní samosprávy. Většina radnic se také k nulové toleranci zatím nehlásí. Manhart ale tvrdí, že Praha chce pouze nastavit obecná pravidla, jimiž se budou radnice řídit.

Situace v Egyptě se zklidnila, ČR ale stále nedoporučuje cesty

Egypt prochází turbulentním vývojem, v tuto chvíli je situace v zemi klidnější, ale neznamená to, že se problémy vyřešily. Zastupitelský úřad České republiky v Káhiře i nadále sleduje veškeré dění, aby případně mohlo být odvoláno doporučení ohledně cestování do Egypta. V rozhovoru s ČTK to uvedl český velvyslanec v Káhiře Pavel Kafka. Další vývoj v zemi se podle něj dá odhadovat těžko. Egypt podle něj v současné době prochází turbulentním a složitým vývojem, který začal v lednu roku 2011, kdy byl svržen tehdejší prezident Husní Mubarak. Demonstrace v Káhiře se konaly i nedaleko českého velvyslanectví, u káhirské univerzity. Nyní ale pohyb po Káhiře už není nijak výrazně omezen a situace se zklidnila.

Kafkův egyptský protějšek ale vidí situaci v zemi jinak. Egyptský velvyslanec v České republice Muhammad Ibrahím Abdelhakam v pondělí uvedl, že chce brzy vyzvat české ministerstvo, aby své doporučení necestovat do Egypta odvolalo, alespoň u některých oblastí. V letoviscích kolem Rudého moře je podle něj bezpečno a stabilita za pár dní zavládne po celé zemi. Pokud jde o bezpečnost českých občanů v zemi, včetně pracovníků na velvyslanectví, nehrozilo jim v uplynulých týdnech bezprostřední nebezpečí.

Žně v ČR jsou u konce, sklizeň obilí je o pětinu vyšší než loni

Žně v Česku jsou téměř u svého konce. K úterku pěstitelé sklidili již 94 procent ploch obilí, přičemž hektarový výnos je více než o pětinu vyšší než loni. Řepka je sklizena z více než 99 procent, její úroda je nejvyšší v historii. Vyplývá to z údajů, které poskytlo ministerstvo zemědělství. Podle aktuálních údajů ministerstva bude letošní úroda určitě lepší, než předpokládal v půlce srpna zveřejněný druhý letošní odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ) k 15. červenci. Podle něj měla být letošní sklizeň základních obilovin o 15,2 procenta vyšší než loni a dosáhnout 6,501 milionu tun. Úroda řepky měla podle statistiků vzrůst asi o 18,4 procenta na rekordních 1,313 milionu tun.

Výroba piva v pololetí klesla o 2 procenta kvůli počasí a ekonomice

Výroba piva v Česku v letošním 1. pololetí klesla meziročně o dvě procenta. Na poklesu se podílelo chladné počasí a zhoršující se ekonomická situace, informoval Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS). Zatímco tuzemská poptávka po českém pivu klesala, vývoz rostl. Na domácím trhu prodaly pivovary o čtyři procenta méně piva než ve stejném období před rokem, naopak vyvezly o 7,5 procenta více zlatavého moku než v první polovině roku 2012. Loni tuzemské pivovary uvařily meziročně o 2,75 procenta více piva. Nárůst produkce na zhruba 18 milionů hektolitrů byl způsoben zvýšením exportu bezmála o desetinu a poptávkou po pivních mixech.

Čeští výrobci obuvi chtějí proniknout na ruský trh

Čeští výrobci obuvi, především malí a střední, by se rádi po více než dvou desetiletích vrátili na ruský trh. Potřebují však pomoc od státu. Řekla to tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace ČOKA Vlasta Mayerová. Mohlo by jít například o podporu opakované účasti českých firem na veletrzích módy v Rusku.Stát přispěje na účast firmě 120.000 korunami, což vyjde na pronájem devítimetrového stánku. Rusové říkají, že je potřeba přijet opakovaně čtyřikrát až pětkrát, aby se firma mohla v Rusku uchytit, uvedla Mayerová. Další pomocí státu, již delší dobu uvažovanou, by mohly být české domy. Ruský trh je lákavý velikostí i tím, že se stále rozvíjí. Před revolucí v roce 1989 se do Sovětského svazu vyváželo z Československa 35 milionů párů bot ročně, nyní je to několik desítek tisíc párů.

Do ČR se vrátí L-159 jako kompenzace za systém letadel CASA

Do České republiky se v pátek vrátí druhý dvoumístný bitevník L-159, který byl součástí výměny za španělský dopravní letoun CASA. Uzavře se tím kompenzace za jeden ze systémů letadel CASA, který nefungoval správně. Sdělil to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Dvoumístné letouny využijí čeští piloti k výcviku. Systém, s jehož problematickým fungováním se odborníci z letectva, dodavatelské firmy Omnipol i koncernu EADS potýkali dva roky, složil vojskové zkoušky v červenci. V rámci kompenzací za zpoždění systému byly prodlouženy záruční doby a rozhodnuto o vrácení dvou L-159. Za zprovoznění bitevníků zaplatí vojáci okolo 20 milionů korun, zvýší se však výrazně výcvikové schopnosti českých pilotů.

Nákup letadel CASA byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů. Kvůli obchodu je vyšetřována bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) a její náměstek Jiří Staněk.

Stavaři: Sektor bude letos padat rychleji, klesne o 7,4 procenta

Tuzemské stavebnictví se letos propadne rychleji, než se ještě na začátku roku zdálo. Šéfové velkých firem očekávají za celý rok 2013 meziroční pokles o dalších 7,4 procenta. Vyplývá to z analýzy českého stavebnictví, kterou zveřejnila výzkumná společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika. Ještě v lednu přitom ředitelé sta největších stavebních firem v České republice mluvili o snížení stavebního trhu o 4,4 procenta. Ředitelé velkých stavebních firem neočekávají oživení sektoru ani v příštím roce. České stavebnictví se už pět let nachází v krizi. Zatímco ještě v roce 2008 činila stavební produkce 547,5 miliardy korun, za celý loňský rok se prostavělo 424 miliard korun. Od roku 2009 celkem české stavebnictví kumulativně přišlo o 277 miliard korun.

EY: Ekonomika ČR letos klesne o procento, v dalších letech poroste

Česká ekonomika za letošní rok vykáže pokles HDP o jedno procento. Již v příštím roce by ale měla růst dvouprocentním tempem, a to především díky exportu. Vyplývá to makroekonomické prognózy poradenské firmy EY (dříve Ernst & Young). Pro roky 2015 a 2016 firma předpokládá růst okolo tří procent. Nynější model růstu ekonomiky je výrazně závislý na externích faktorech, na vývozu, souvisejících investicích a zahraničním financování.

Tuzemské Raiffeisenbank klesl v pololetí zisk na 1,24 mld. korun

Tuzemské Raiffeisenbank, která patří ke středně velkým bankám v ČR, klesl v pololetí čistý zisk meziročně o 18 procent na 1,24 miliardy korun. Vývoj čistého zisku je ovlivněn především nižšími úrokovými výnosy, informoval mluvčí banky Tomáš Kofroň. Celková aktiva banky ke konci června meziročně klesla o šest procent na 190,1 miliardy korun.

Výsledky za prvních šest měsíců zveřejnily i další velké i střední tuzemské banky, všem zisk také klesl. České spořitelně se snížil čistý zisk zhruba o procento na 8,15 miliardy Kč, ČSOB o 12 procent na 6,9 miliardy. O 17 procent se snížil čistý zisk Komerční bance, a to na 6,3 miliardy korun, UniCredit Bank klesl o 13 procent na 1,4 miliardy korun. Skupině GE Money, do které patří GE Money Bank a GE Money Auto, klesl v pololetí čistý zisk o plných 23,8 procenta na 1,77 miliardy korun.

Dukovany čeká modernizace chladicího systému za miliardu korun

Jadernou elektrárnu Dukovany čeká modernizace chladicího systému, která má vylepšit její bezpečnost. Energetická společnost ČEZ, která elektrárnu provozuje, uzavřela smlouvu s firmou Škoda Praha Invest na vybudování koncových jímačů tepla. Práce na projektu začnou ještě letos, dokončeny by měly být v roce 2016. Hodnota transakce je téměř jedna miliarda korun, sdělila Škoda Praha Invest. Nový systém chlazení by měl zajistit bezpečnostní funkce i u takových událostí, jako jsou extrémní teploty, extrémní vítr nebo zemětřesení. Dukovany jsou starší ze dvou českých jaderných elektráren, fungují 28 let. Elektřinu tam vyrábějí čtyři reaktorové bloky. Licence na provoz bloků má zatím ČEZ do roku 2015 a bude usilovat o jejich prodloužení. Nejprve do roku 2025 a pak až do roku 2035.

Soud zprostil pár obžaloby ze zpronevěry bezdomovcových milionů

Pražský městský soud nepravomocně zprostil viny Janu Černou a Miroslava Šošku, kteří čelí obžalobě z toho, že obelstili bezdomovce a připravili jej o loterijní výhru 30 milionů korun. Podle soudkyně se nepodařilo jednoznačně prokázat, že se skutek opravdu stal. Partnerskému páru Černé a Šoškovi hrozilo za zpronevěru až desetileté vězení. Skutečným majitelem výherního tiketu je podle obžaloby čtyřiapadesátiletý bezdomovec František Václavek, který sázel pravidelně. Když prý v loterii v červnu 2010 vyhrál 30 milionů, pochlubil se dvojici s touto radostnou zprávou a ta mu nabídla, že vše ověří u sázkové kanceláře. Václavek byl údajně za nabídnutou pomoc rád. Obžaloba tvrdí, že Černá se pak sama prohlásila za výherkyni, vyzvedla zálohu a zbytek výhry si nechala poslat na své konto. Za peníze si dvojice mimo jiné koupila luxusní vilu v Klánovicích.

Praha dá celkem 263.000 korun lidem po výbuchu v Divadelní ulici

Praha eviduje 18 žádostí o finanční pomoc v souvislosti s výbuchem v pražské Divadelní ulici na konci dubna. Mezi postižené rozdělí zhruba 263.000 korun. Policisté již poslali poničené potrubí na expertizu. ČTK to řekli primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a mluvčí pražské policie Jan Daněk. Praha lidem či firmě přidělené peníze dá prostřednictvím darovací smlouvy. Z celkového počtu splňuje podmínky magistrátu deset žadatelů. Podle dřívějšího rozhodnutí měli nárok na dar do 20.000 korun, v případě velmi vážného poškození až do 50.000 korun. Výbuch způsobil unikající plyn z potrubí pod chodníkem. Exploze zranila čtyři desítky lidí, z toho dva vážně, a poničila několik okolních domů.

Orchestr BBC s dirigentem Bělohlávkem získal Gramophone Awards

Nahrávka Sukovy hudební básně pro velký orchestr Pohádka léta (A Summer´s Tale) v podání londýnského Symfonického orchestru BBC pod taktovkou Jiřího Bělohlávka získala prestižní cenu Gramophone Awards. Album, které vyšlo ve vydavatelství Chandos, uspělo v kategorii orchestrálních nahrávek. Bělohlávek se Symfonickým orchestrem BBC v soutěži uspěli i loni s albem z vydavatelství Onyx obsahujícím šest symfonií Bohuslava Martinů. Sedmašedesátiletý Bělohlávek začal s londýnskými symfoniky z BBC spolupracovat od roku 1995, kdy byl jmenován hostujícím dirigentem. Jejich dlouholetá práce vyvrcholila v roce 2006, kdy se stal jeho šéfdirigentem. Tuto funkci zastával až do roku 2012, kdy přijal nabídku na post šéfdirigenta České filharmonie. Loni v květnu obdržel čestný titul komandér Řádu britského impéria, který mu udělila královna Alžběta II. za propagaci české i britské hudby v celém světě.

Sport:

České tenistky Lucie Hradecká a Karolína Plíšková se rozloučily s grandslamovým turnajem US Open v prvním kole. Hradecká prohrála s osmou nasazenou Angelique Kerberovou z Německa dvakrát 1:6, zatímco Plíšková proti Kanaďance Eugenii Bouchardové neudržela vedení po první sadě a prohrála 6:4, 4:6 a 5:7.

Čtyřka bez kormidelníka i párová čtyřka na mistrovství světa ve veslování v korejském Čchungdžu zvládly své opravné jízdy a postoupily do semifinále. Čtyřka bez ve složení Matyáš Klang, Jakub Podrazil, Jan Pilc, Milan Doleček svou opravu vyhrála, párovka Petr Buzrla, Jakub Houska, Petr Ouředníček a Martin Basl prošla dál ze třetího místa.

Bronzový olympijský čtyřkajak z Londýna se rozhodl netříštit síly a na mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Duisburgu vsadit na jednu zlatou kartu. Doufá, že bude zlatá. Šampionát začíná na oblíbeném německém kanálu ve čtvrtek a končí v neděli, kdy je na programu právě případné finále čtveřice Daniel Havel, Josef Dostál, Lukáš Trefil a Jan Štěrba.

Fotbalisté Ostravy v dohrávce 6. kola první ligy porazili 2:1 Brno díky dvěma zásahům Jakuba Rolince a přerušili sérii tří proher v poměru 0:4. Zbrojovka naopak na Bazalech mizérii nezlomila a nebodovala počtvrté za sebou, branka Petra Buchty v závěru jen zmírnila prohru hostů. Baník se v tabulce posunul z předposledního na deváté místo, Brno je dvanácté.

Fotbalista Jiří Jarošík bude působit ve druhé španělské lize. Pětatřicetiletý obránce po ukončení smlouvy v pražské Spartě zamířil do Deportiva Alavés. Podle klubového webu podepsal smlouvu na tuto sezonu. Jarošík už ve Španělsku působil v letech 2010 a 2011, kdy oblékal dres prvoligové Zaragozy. Nyní si zahraje tamní druhou nejvyšší soutěž, v níž je Alavés po dvou kolech s jedním bodem na 16. místě.

Michal Vachun se těší z prestižního ocenění, na které ještě nikdo před ním ze zástupců českého juda nedosáhl. Bývalý reprezentant, trenér a nynější funkcionář od mezinárodní federace IJF v neděli dostal Zlatou medaili za zásluhy a dlouhodobý přínos svému sportu. Vachuna taková pocta během světového šampionátu v Riu de Janeiro, kde se v roce 1965 na stejné akci symbolicky sám představil na tatami, mile překvapila. Věří, že zažije ještě větší radost, až bude slavit úspěch některého z reprezentantů.

Páteční zápas o fotbalový Superpohár, v němž se v Praze utkají londýnská Chelsea a Bayern Mnichov, uvidí diváci ve 115 zemích světa. O zápas je mimořádný zájem i mezi žurnalisty, i přes přísná výběrová kritéria UEFA jich do Prahy dorazí více než dvě stovky.

Na mládežnický sport a tělovýchovu půjde v příštím roce okolo 200 milionů korun od společnosti Sazka, která tyto peníze poskytne z odvodů z loterií a kurzových sázek. Prostředky bude rozdělovat Český olympijský výbor (ČOV), který očekává, že bude mít od sázkových a loterijních firem k dispozici zhruba 400 milionů.

Zdravotní stav fotbalisty Zbrojovky Brno Mohameda Traorého, který zkolaboval po pondělním ligovém utkání v Ostravě, je stabilizovaný. Dvacetiletý guinejský záložník je stále hospitalizován na jednotce intenzivní péče v ostravské nemocnici, je však při vědomí a komunikuje s okolím.

Postup fotbalistů Plzně do základní skupiny Ligy mistrů je podle bookmakerů sázkových kanceláří i sázkařů téměř jistou věcí. Po domácí výhře 3:1 v úvodním utkání s Mariborem vypsaly kanceláře na postup Plzně velmi nízký kurz 1,07:1 u Fortuny a 1,09:1 u Tipsportu. Viktorii pak věří přes 90 procent sázkařů.

Počasí v Česku ve středu:

Bude zataženo až oblačno, občas s deštěm nebo přeháňkami, teploty 17 až 21 stupňů Celsia.

27-08-2013