Denní souhrn zpráv Zprávy

28-08-2013

Prezident Zeman podepsal rozpuštění Sněmovny a vyhlásil předčasné volby

Miloš Zeman podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Dolní komora Parlamentu tak končí ve složení, které měla po minulých volbách. Hrad zároveň oficiálně oznámil, že Zeman stanovil termín předčasných voleb na pátek 25. října a sobotu 26. října. Prezidentovo rozhodnutí, aby šli občané k urnám poslední říjnový víkend, spolupodepsal premiér Jiří Rusnok. Zeman se nechal slyšet, že bude "zcela respektovat" výsledky voleb. Nedávno uvedl, že jmenuje premiérem toho, koho mu doporučí strana, která vyhraje chystané předčasné volby do Sněmovny. Nadále má ale za to, že by vítěz voleb měl při nominaci přihlédnout k vůli voličů a preferenčním hlasům. Zároveň ale řekl, že v případě uzavření koalice mezi ČSSD a TOP 09, nejmenuje premiérem ani jednoho z lídrů protichůdně zaměřených stran, neboť by jejich koalici považoval za zradu na voličích.

Už tento pátek se sejde Státní volební komise, která bude koordinovat přípravu a organizaci voleb, oznámil Vladimír Řepka z ministerstva vnitra. Komise mimo jiné losem určí kraj, v němž si z adeptů na poslance budou za dva měsíce vybírat Češi žijící v zahraničí.

Exprezident Klaus nebude kandidovat ve volbách do Sněmovny

Exprezident Václav Klaus nebude kandidovat v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. O svém návratu do politiky ale vážně uvažoval, uvedl v prohlášení zaslaném ČTK. Podle Klause by sice bylo možné vytvořit novou stranu, která by mohla uspět, ale nesplňovala by jeho představy. Klaus je ochoten v příštích měsících pomoci jiným stranám, které budou kandidovat. Klaus napsal, že tímto pokusem pro něj nic nekončí, a naznačil, že po předčasných volbách by se mohl na politickém dění i na budoucnosti ODS znovu podílet. Klaus byl dlouholetým předsedou ODS, se stranou se ale v minulosti rozešel.

ČR je rezervovaná k zásahu v Sýrii, je pro diplomatické řešení

Česká republika se staví rezervovaně k možnému mezinárodnímu vojenskému úderu v Sýrii, vyplývá z prohlášení ministerstva zahraničí. Česká republika podle něj připomíná, že nadále považuje za jediné účinné řešení syrského konfliktu cestu diplomatickou a mírovou. Je pro brzkou dohodu obou stran na příměří a zahájení jednání o politické transformaci země. Útok kvůli údajnému použití chemických zbraní syrskou vládou zvažují západní spojenci. České ministerstvo zahraničí je znepokojeno zprávami o nasazení chemických látek. "Považujeme užití chemických zbraní za nepřípustné a v přímém rozporu s platnými mezinárodními úmluvami bez ohledu na totožnost pachatele a okolnosti útoku," stojí v prohlášení.

Žadatelé o dotaci z EU dosud dostali 56 pct. z částky pro Česko

Domácí příjemci dotací z evropských fondů v současném programovém období 2007 až 2013 získali k začátku srpna 447 miliard korun. Jde o 56 procent z celkové částky, kterou má Česko v těchto letech k dispozici. Ve své aktuální monitorovací zprávě za červenec o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Od začátku letošního roku tak na účtech úspěšných žadatelů o dotaci přibylo 34,5 miliardy korun.

Vláda schválila dotace na odstranění povodňových škod

Vláda schválila dotace pro odstranění povodňových škod v národních parcích, chráněných územích i v Praze. Kolik peněz nakonec hlavní město na obnovu po povodních získá, zatím není jasné, protože kabinet požaduje přesnější vyčíslení škod. Na setkání s novináři po jednání vlády to řekl premiér v demisi Jiří Rusnok. Celkem by ministerstva pro místní rozvoj a životního prostředí mohly žádat o schválení zhruba půl miliardy korun na dotace.

ČR má svůj první plán boje proti bezdomovectví, přijala ho vláda

Vláda schválila vůbec první plán, jak by Česko chtělo předcházet bezdomovectví a problémy s ním řešit. Koncepce obsahuje opatřeními v bydlení, zdravotní péči a sociálních službách, která by stát měl podniknout do roku 2020. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr práce František Koníček. Podle něj je v Česku zhruba 30.000 bezdomovců. Bezdomovectví hrozí ale až 100.000 lidí. "Je to sociální fenomén, který u nás narůstá s tím, jak dochází k těžkým sociálním situacím. Nejvíc postiženou skupinou jsou osoby nad 65 let," uvedl ministr. Sociální bydlení pro potřebné v Česku neexistuje. Lidem bez přístřeší a těm, jimž hrozí ztráta bydlení, by mohly v budoucnu pomoci i nové dávky. Fungovat by měly také ordinace pro bezdomovce.

Návrh počítá i s možností úpravy exekucí. Autoři se inspirovali projektem z Vídně. Pokud tam hrozí kvůli exekuci vystěhování, musí soud před zahájením řízení informovat sociální úřad a vyžádat si návrh řešení situace. Třem čtvrtinám dlužníků se tak v rakouské metropoli podařilo bydlení udržet. Víc má být i protidluhového poradenství. Do dvou let by měla také vzniknout opatření k oddlužení nejchudších lidí, kteří přišli o byt a na osobní bankrot nedosáhnou.

V Temelíně zprovoznili další variantu chlazení reaktoru

Technici v jaderné elektrárně Temelín zprovoznili další nezávislý způsob doplňování vody do reaktoru. Nově tak mohou zajistit chlazení reaktoru i v případě, že přijdou o všech deset variant elektrického napájení. Je to další opatření vyplývající ze zátěžových testů EU po havárii v jaderné elektrárně Fukušima, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Výstavba nových chladicích věží v Dukovanech začne zjara

Výstavba nových chladicích věží v Jaderné elektrárně Dukovany začne zjara. Uvnitř střeženého areálu vyrostou během tří let dva objekty obsahující vždy šestici věží s ventilátory. Zajišťovat budou chlazení bezpečnostních systémů tohoto jaderného zařízení. Věže vysoké 17 metrů budou proti stávajícím chladicím věžím zhruba sedmkrát nižší. Budou ale odolnější proti zemětřesení a dalším případným extrémním výkyvům počasí - teplotám a větru. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Polsko chce kampaní zlepšit špatnou pověst svých potravin v ČR

Polské potraviny nemají problém s kvalitou, ale s negativní pověstí, řekli na tiskové konferenci v Praze zástupci polského státu. Pověst má podle nich pomoci zlepšit kampaň v médiích či ve formě ochutnávek. Poláci v čele s náměstkyní ministra zemědělství a rozvoje venkova Zofií Szalczykovou českým novinářům podrobně popsali systém kontrol potravin ve své zemi a snažili se je přesvědčit o jejich nezávadnosti a kvalitě. V Česku polské potraviny čelí kritice. Polská strana se opakovaně ohrazuje proti tomu, že by byly její potraviny nekvalitní. Za kritikou naopak vidí snahu české konkurence vytlačit polské výrobky z trhu.

Důchody by od ledna mohly v průměru růst o 65 Kč, řekl Koníček

Starobní důchody by se v příštím roce podle nynějších pravidel mohly zvednout v průměru zhruba o 65 korun. Novinářům to řekl ministr práce František Koníček. Penze zvyšuje vláda svým nařízením, rostou vždy od ledna. Předchozí kabinet přidávání důchodcům přibrzdil, snížení valorizace zvolil jako jedno z úsporných opatření. Důchody se do loňska zvedaly vždy od počátku roku o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Od letoška rostou už jen o třetinu růstu reálných mezd a třetinu růstu cen. Omezení valorizace na tři roky patřilo ke škrtům, díky nimž chtěla bývalá Nečasova vláda udržet schodek rozpočtu a zemi dál nezadlužovat. Počítala s tím, že by tak stát do roku 2015 mohl ušetřit celkem 47,7 miliardy korun.

Lidem, co pracovali na Slovensku, bude opět dorovnáván důchod

Lidem, kteří před rozpadem československé federace pracovali na Slovensku nebo pro slovenské firmy, bude stát opět dorovnávat jejich nižší starobní penze. Nárok na dorovnávací příspěvek mají ti, kteří v někdejším Československu platili sociální odvody aspoň 25 let a za Česka před rokem 1996 aspoň rok. Normu podepsal prezident Miloš Zeman. Průměrná výše příspěvku se bude pohybovat kolem 1100 korun měsíčně a týkat se bude zhruba 10.000 lidí. Příspěvek je podle novely samostatnou dávkou, která bude vyplácena jen spolu s českým důchodem. O přídavek musí senioři požádat Českou správu sociálního zabezpečení.

ÚS zrušil podmínku za údajnou chybu při domácím porodu

Ústavní soud (ÚS) zrušil kvůli pochybnostem o vině rozsudek nad prezidentkou Unie porodních asistentek Ivanou Königsmarkovou. Kauzu znovu projedná Obvodní soud pro Prahu 3. Za údajné chyby při vedení domácího porodu, který se zkomplikoval a dítě později zemřelo, původně Königsmarková dostala dvouletý trest vězení s podmínkou na pět let a zákaz výkonu činnosti taktéž na pět let. Navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun. Podle výkonné ředitelky Unie porodních asistentek Kateřiny Hájkové Klíčové je soudní rozhodnutí i dobrou zprávu pro porodní asistentky a studentky oboru, které se dosud mohly obávat kriminalizace.

Podle dostupných statistik stouply v ČR počty porodů doma za 20 let téměř desetinásobně. Ministerstvo zdravotnictví, Česká lékařská komora i odborná společnost gynekologů a porodníků dlouhodobě odmítají plánované domácí porody jako nepřiměřené riziko pro matku i dítě.

Sobotní řádění radikálů stálo Ostravu přes půl milionu korun

Náklady Ostravy na sobotní řádění radikálů, kteří se při protiromském pochodu střetli s policií, vyčíslilo město na více než půl milionu korun. Nejvíce stálo nasazení ostravských strážníků, které městská policie vyčíslila na více než 465.000 korun. Více než 67.000 korun pak představují materiální škody či následný úklid. Novinářům to řekl primátor Petr Kajnar (ČSSD). Policie ČR náklady na zákrok dosud nevyčíslila.

Manažeři zdravotnických firem odmítli obžalobu v kauze Ratha

Dva obvinění manažeři zdravotnických firem před Krajským soudem v Praze odmítli obžalobu v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD). Vypovídal jednatel firmy Hospimed Jindřich Řehák a projektový manažer firmy B. Braun Medical Jan Hájek. Podle spisu podpláceli při zakázkách ohledně vybavení nemocnic ve Středočeském kraji. Hájek vypovídal jako předposlední z obžalovaných. Podle něj se ohledně případu objevila v médiích řada nepravdivých informací, proto nechtěl vypovídat před policií, ale až nyní před nezávislým soudem. Hájka se týká obvinění z korupce při dodávce zdravotnické technologie pro nemocnici v Mladé Boleslavi.

Prezident podepsal zákon, který zmírňuje podmínky vazby

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který upravuje povinnosti a práva vězňů a obviněných ve vazbě. Novelu, která například zmírňuje podmínky vazby, schválil v srpnu Senát. Zákon také obsahuje pravidla výkonu trestu velmi nebezpečných odsouzených, která doposud upravovala pouze vyhláška. Obviněným novela umožní pobyt v cele pro nekuřáky nebo v samostatné cele, pokud o to požádají. V některých případech bude moci ředitel věznice umožnit návštěvu "bez sluchové, popřípadě i zrakové kontroly". Obvinění také budou moci pracovat, přibude možností návštěv i telefonování. "Vazba bude důstojná, nebude ponižující," uvedla k tomu dříve ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová.

Zákon o výkonu trestu odnětí svobody nově výslovně stanoví, že "velmi nebezpeční" odsouzení se ve věznicích umisťují odděleně od ostatních, a to na základě rozhodnutí ředitele věznice zpravidla v odděleních se zesíleným zabezpečením. Opatření se týká například vězňů odsouzených k výjimečnému trestu nebo těch, kteří se v posledních pěti letech pokusili z věznice utéct. Předloha mění také pravidla pro přijímání balíčků nebo takzvaného sociálního kapesného. U odsouzených zakazuje nejen telefonování, ale i držení přístroje.

Stát bude moci rychleji zakročit proti novým drogám

Prezident Miloš Zeman podepsal zákony, které státu umožní rychleji zakročit, pokud se na české drogové scéně objeví nové narkotikum. Seznam návykových látek a chemikálií používaných k výrobě drog nově nebude součástí zákona, ale nařízení vlády. Norma má také omezit dostupnost červeného fosforu, který je zneužíván k výrobě metamfetaminu, tedy pervitinu. Novela zákona o návykových látkách má zase profilovat Českou republiku jako zemi, která pěstuje mák setý primárně pro potravinářské účely, nikoli pro produkci surovin na výrobu opiátů. Omezuje proto pěstované odrůdy.

Policista z Plzně zřejmě zabil manželku, je nebezpečný a na útěku

Policie hledá nebezpečného pachatele, jde o pětatřicetiletého policistu z Plzně. Miloš Babyka pravděpodobně zabil svou manželku, je na útěku, může být ozbrojený. ČTK to řekla Radka Sandorová z Generální inspekce bezpečnostní sborů. Muž zřejmě ženu pobodal. Místo činu na plzeňském sídlišti Lochotín policie uzavřela.

Sklep v Rychvaldu na Karvinsku ukrýval 700 litrů metanolu

Policie a celníci našli ve sklepě rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku téměř 700 litrů čistého metanolu. Majitel domu před časem zemřel a jedovatou tekutinu ve sklepě našli příbuzní při úklidu. Případ bude řešit policie. Ta bude zjišťovat i to, jak souvisí s metanolovou aférou, která si od loňského září vyžádala už 47 mrtvých.

Gamblerstvím by mohlo v ČR podle výzkumu trpět kolem 42.000 lidí

Závislostí na hraní her by mohlo trpět kolem 42.000 Čechů a Češek od 15 do 64 let. Zhruba 350.000 lidem hrozí, že by mohli mít s gamblerstvím problém. Vyplývá to z předběžných výsledků výzkumu, který loni na podzim provedlo národní monitorovací středisko pro drogy s agenturou SC&C. Údaje dnes zveřejnil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Chystané omezení hazardních her a počtu hracích automatů v Praze i dalších městech vítá.

Ombudsman: Psychiatrická péče o děti v ČR je nedostatečná

V ČR není podle ombudsmana Pavla Varvařovského dostatečně dostupná psychiatrická péče pro děti. Vede to k jejich zbytečné hospitalizaci. Zemi by mělo působit asi sto pedopsychiatrů, přičemž 30 jich schází. Kancelář ombudsmana podrobně monitorovala činnost psychiatrických zařízení pro děti v letech 2011 a 2012. V republice jsou tři psychiatrické léčebny pro děti, a to v Lounech v Ústeckém kraji, ve Velké Bíteši na Žďársku a dále v Opařanech na Táborsku. Péči dětem, jež trápí například poruchy příjmu potravy, deprese nebo mají zásadní potíže s chováním, poskytují ještě psychiatrická oddělení asi deseti nemocnic. Rozsah péče je podle Varvařovského nedostatečný. Jsou okresy, v nichž dětský psychiatr nepůsobí. Pacienti z těchto oblastí proto končí v léčebnách, a to často velmi daleko od rodin. Zásadním problémem je nedostatek financí, uvedl ombudsman.

Ombudsman: Pobyt dětí v kojeneckých ústavech je příliš dlouhý

Většina dětí v kojeneckých ústavech v ČR v nich žije déle než půl roku, což je podle ombudsmana Pavla Varvařovského neúměrně dlouho. Zdůraznil, že podle odborníků by pobyt v ústavu neměl být, s ohledem na psychický vývoj dítěte, delší než právě půl roku. Problémy odhalila analýza 400 spisů dětí z kojeneckých ústavů, kterou udělali v loni pracovníci kanceláře ombudsmana. V zemi působí 33 kojeneckých ústavů a dětských domovů pro děti do tří let s celkovou kapacitou 1700 míst. Analýza ukázala, že 72 procent z nich pobývá v ústavech přes půl roku. Polovina všech dětí se pak vrací do svých rodin. V ústavech končí hlavně kvůli finančním problémům rodičů a jejich nezájmu. Varvařovský upozornil, že mnohé dětí by nemusely být v ústavech, kdyby byl v ČR propracovaný systém sociálního bydlení, jenž by nabídl chudým rodinám střechu nad hlavou.

Účastníkům některých kurzů jazyků zůstanou výhody studentů

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon, podle kterého účastníkům jednoletých pomaturitních jazykových kurzů zůstanou výhody studenta. Stát za ně tedy bude dál odvádět zdravotní a sociální pojištění. Lidé v jednoletých pomaturitních kurzech jazyků měli původně od příštího školního roku status studenta už dříve vydanou vyhláškou ztratit. Platili by pak vedle školného ještě zdravotní a sociální pojištění. Zákonodárci se ale shodli na tom, že hrazení pojištění by bylo zejména pro chudší studenty těžké.

Vláda schválila statut Státního fondu kinematografie

Vláda schválila statut Státního fondu kinematografie, jenž je součástí nového zákona o audiovizi. Zákon mimo jiné umožňuje udělovat takzvané pobídky zahraničním filmovým štábům i podporovat novou domácí filmovou tvorbu. Kvůli podpoře v oblasti kinematografie musela zákon platný už od začátku letošního roku notifikovat Evropská komise (EK), která tak učinila počátkem srpna. Evropská komise deklarovala, že podpora kinematografie a filmového průmyslu poskytovaná v režimu zákona je slučitelná s vnitřním trhem. Fond letos plánuje rozdělit 132 miliony korun.

Hornická krajina Krušnohoří požádá o zápis na seznam UNESCO

Tvůrci společného česko-německého projektu Hornická kulturní krajina Krušnohoří ho zřejmě už na konci září předloží k zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO. Zaznělo to při zahájení výstavy Tajemné podzemí Krušnohoří na Božím Daru, která projekt propaguje. Putovní výstava mapuje stará hornická díla na obou stranách Krušných hor. Hornická krajina Krušnohoří má ukazovat osmisetletou tradici dobývání rud v Krušných horách. S projektem začalo sousední Sasko a později s k němu připojily i Ústecký a Karlovarský kraj.

Festival Živá ulice v Plzni chce patřit mezi největší akce v ČR

Tradiční letní multižánrový festival Živá ulice v Plzni by se měl v roce 2015 stát jedním ze tří největších festivalů v Česku. Počítá s tím dramaturgický plán, který připravuje společnost ArtProm. Nedávno se jako jediná přihlásila do tříletého dotačního programu na organizování festivalu, který vyhlásilo město. Měla by v něm proto pokračovat až do roku 2016. Od města na to získá přes šest milionů korun. Letos lidem festival v hlavním srpnovém sedmidenním bloku na sedmi scénách nabídl přes 100 hudebních, divadelních a výtvarných projektů.

Veletrh Sběratel představí největší evropskou zlatou minci

Největší evropskou minci z ryzího zlata, která váží 31,1 kilogramu a její hodnota dosahuje až 26 milionů korun (1,1 milionu euro), představí veletrh Sběratel. Kromě dalších vzácných mincí nabídne i známky, pohlednice, minerály a staré reklamy od 260 vystavovatelů z 35 zemí. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě se pořádá od 5. do 7. září na pražském výstavišti PVA Expo Letňany.

Návštěvníci veletrhu zhlédnou i další zajímavosti, například limitovanou sérii mincí s komiksem Čtyřlístku. V počtu 500 kusů se bude s logem veletrhu prodávat pouze zde. Nizozemská společnost NumisCollect využívá platidla zemí, které poskytují numismatikům možnost razit sběratelské mince pod jejich hlavičkou. Tyto mince jsou podle Jiráska oficiálním platidlem Cookových ostrovů. Řadu novinek představí i Česká pošta, například novou sérii poštovních známek s motivy slavných aut z české automobilové historie.

Slovácké slavnosti vína nabídnou krásu krojů i rozmanitý folklor

Uherské Hradiště se připravuje na 11. ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek. Akce o víkendu 7. a 8. září tradičně nabídne ochutnávku živého folkloru v duchu vinařských tradic, lidových písní a tance. Největší přehlídky lidové kultury Slovácka se zúčastní asi 5000 krojovaných lidí z téměř 100 měst a obcí z širokého okolí Uherského Hradiště, které jako každý rok zaplaví zhruba 60.000 návštěvníků. Akce začne jako obvykle v sobotu v 09:00 slavnostním průvodem krojovaných z mařatických vinných sklepů na náměstí, letos nazvaným "Do trhu do Hradišťa".

Brněnská zoo, slavící šedesátiny, připravuje nové expozice

Brněnská zoologická zahrada, slavící v těchto dnech 60. výročí vzniku, chce v budoucnu lákat veřejnost na moderní expozice s exotickými zvířaty, která dosud nechovala. K novinkám budou patřit například lvi, hroši, hyeny, červené pandy a skalní klokani. Největším investicí, a to za asi 200 milionů korun, bude vytvoření nového vstupu do zoo s parkovištěm. ČTK to řekl její ředitel Martin Hovorka. Největší investicí v historii zoo byla v roce 2010 stavba expozice nazvané Beringie za 80 milionů korun. Obývají ji medvědi kamčatští. Polovinu nákladů uhradila unie, zbytek město.

Pražská zoo odchovala vzácné psy pralesní

Pražská zoo odchovala vzácné psy pralesní, má je jako jediná česká zoologická zahrada. Ačkoliv se čtyři štěňata narodila už před měsícem, návštěvníci si je mohou prohlédnout až nyní. V Praze se tento druh podařilo odchovat po více než deseti letech. ČTK o tom informoval mluvčí zahrady Michal Šťastný. Otcem je geneticky velmi cenný samec dovezený z Japonska, který není příbuzný ostatním psům pralesním v Evropě. V přírodě hrozí psům pralesním vyhubení, v Evropě je chová dvacítka zoologických zahrad.

Sport

Český plavec Jan Micka má z mistrovství světa juniorů druhou medaili. Po bronzu na 400 metrů volný způsob doplaval v Dubaji druhý ve finále kraulařské osmistovky v českém rekordu 7:56,33 minuty. Osmnáctiletý největší český talent posledních let vylepšil vlastní letošní maximum o 2,39 sekundy.

Motocyklový jezdec Karel Abraham definitivně potvrdil, že se o víkendu nepředstaví v závodě mistrovství světa na britském okruhu Silverstone. Závodník královské kategorie MotoGP se rozhodl doléčit poraněné rameno, které si pohmoždil před dvěma týdny po pádu v kvalifikaci v Indianapolis.

V nominaci fotbalové reprezentace na kvalifikační zápasy o postup na mistrovství světa 2014 s Arménií (6. září) a v Itálii (10. září) jsou nově liberecký obránce Ondřej Kušnír a záložník Jan Morávek z Augsburgu. Vracejí se kapitán Tomáš Rosický, brankář Petr Čech a útočník David Lafata, kteří chyběli v poslední přípravě s Maďarskem.

Judista Václav Sedmidubský skončil na MS v Riu de Janeiro v kategorii do 73 kg ve třetím kole po porážce s mistrem Evropy Slovincem Drakšičem.

Počasí

Bude polojasno, přechodně až oblačno, nejvyšší teploty 19 až 23 °C.

28-08-2013