Zprávy

0:00
/
0:00

Premiér Rusnok i prezident Zeman nepodporují možný úder na Sýrii

Premiér v demisi Jiří Rusnok je proti zvažovanému úderu na Sýrii a nepodporuje ho ani prezident Miloš Zeman. Rezervovaný postoj už ve středu deklarovala česká diplomacie. Rusnok míní, že by se intervence neopírala o právní základ. Předseda odstupující vlády připomněl i poslední prohlášení českého ministerstva zahraničí, které vyjádřilo pochybnosti nad přínosem vojenské akce pro pozitivní řešení syrského konfliktu. "Pro nás je Sýrie zemí velmi citlivou, máme s ní dlouholeté vztahy, ten konflikt nás netěší, ale nevěříme příliš tomu, že by tato ojedinělá akce mohla něco vyřešit. Naše skepse trvá," řekl ministerský předseda.

Podle Zemana by vojenská operace nebyla přiměřená. "Myslím si, že v Sýrii je na jedné straně sekulární diktátor a na druhé straně náboženští fanatici vedení Al-Káidou, a z tohoto důvodu nevidím vojenský zásah v Sýrii jako přiměřený, protože to není žádná válka mezi dobrem a zlem, ale válka mezi dvěma zly," řekl Zeman. Rusnok připomněl, že Česká republika je jednou z mála aliančních zemí, která má i nadále otevřený zastupitelský úřad v Damašku a působí v oblasti aktivně i pro své spojence. Proti možnému úderu se vyslovil i Institut Václava Klause. Možný útok přirovnal k bombardování NATO v bývalé Jugoslávii v roce 1995.

Rathova krabice od vína byla plná bankovek, ukázal videozáznam

Krajský soud v Praze přehrál videozáznam z loňského zadržení tehdejšího poslance Davida Ratha (dříve ČSSD). Veřejnost tak poprvé mohla vidět, jak politik reagoval. Kriminalistů se lekl a po zadržení působil místy nervózně. Měl v ruce tašku s krabicí, o které tvrdil, že je v ní víno. Když ji ale policista otevřel, ležely v ní bankovky. Podle spisu to byl sedmimilionový úplatek. Rath to odmítá a tvrdí, že byl v šoku, když viděl peníze místo vína. Z nahrávky je patrné, že tašky položil na zem a policisté je před ním prohledávali. Při prohlídce tvrdil, že má peníze pouze v peněžence a v igelitové tašce že je krabice s vínem.

Obžaloba viní v kauze skupinu 11 lidí z podílu na manipulaci zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví ve Středočeském kraji a z korupce. Údajně upravovali tendry tak, aby vyhovovaly předem vybrané firmě. Ostatní účastníci soutěží dělali prý "křoví", aby výběrová řízení vypadala jako podle pravidel. Organizátory trestné činnosti byli údajně Pancová s Kottem, Rath prý o všem věděl a bral si podíl z úplatků. Dalšími obžalovanými jsou většinou manažeři firem.

Vysoké školy odmítly novelu o jmenování profesorů

Vysoké školy se postavily proti novele, podle níž by měl v budoucnu jmenovat profesory ministr školství namísto prezidenta. Akademikům se nelíbí jak samotný text novely, tak i fakt, že by měla být schvalována samostatně a ne jako součást chystané vysokoškolské novely. Informovala o tom Rada vysokých škol (RVŠ). Zatím platí, že profesory by měl na podzim jmenovat prezident Miloš Zeman. Způsob jmenování se měl změnit po sporu mezi Zemanem a akademickou obcí, kdy hlava státu původně nechtěla podepsat jmenování literárnímu historikovi Martinu C. Putnovi s odkazem na Putnovo vystupování na veřejnosti. V zápise jednání legislativní komise rady se akademici vymezují i k obsahu novely.

Evraz chce do konce letošního roku prodat svoji divizi v Česku

Největší ruská ocelárna Evraz plánuje do konce letošního roku prodat svoji divizi v Česku. Na tiskové konferenci to uvedl generální ředitel společnosti Alexander Frolov. Evraz Vítkovice Steel (EVS) je třetí největší hutní společností v Česku. V Ostravě zaměstnává asi 1100 lidí. Představitelé odborů řekli, že nejde o nic nového. Naopak s prodejem se počítá už delší dobu a zaměstnanci jej vítají. "Současní majitelé už zveřejnili, že pokud se nepodaří českou divizi prodat, uzavřou ocelárnu a budou provozovat jen válcovny. To by bylo špatné, to se nám nelíbí. Naopak zájemci o odkup uvádějí, že chtějí zachovat celý provoz. Jsme proto nervózní, že obchod ještě neproběhl," řekl předseda odborů Zdeněk Kološ. Dodal, že pokud by se uzavřela ocelárna, znamenalo by to propuštění asi 500 pracovníků přímo z Vítkovic. Dalších 500 by mohlo přijít o místa v dalších firmách. Kromě české divize plánuje Evraz prodat do konce roku i majetek v Jihoafrické republice.

České dráhy v pololetí prohloubily ztrátu na 510 milionů korun

České dráhy v letošním prvním pololetí vykázaly ztrátu 510 milionů korun. Proti stejnému období vloni jde o zhoršení hospodářského výsledku celé skupiny o 16 milionů korun. Pololetní výsledky společnost zveřejnila na své internetové stránce. Výsledek ovlivnily zejména vyšší náklady spojené s financováním obnovy vozového parku firmy. Kladného hospodářského výsledku dosáhl segment nákladní dopravy, přestože zaznamenal 11procentní pokles tržeb. Se ztrátou 274 milionů korun po zdanění se naopak potýkala přeprava osob.

Čeští skláři se spojují do sdružení, chtějí zvýšit export

Export českého ručního skla a bižuterie má podpořit nově vznikající sdružení České umění skla. Spojili se v něm skláři, školy, oborové svazy a další instituce. Nová platforma českého sklářského a bižuterního průmyslu má za cíl také podpořit rozvoj výroby, zaměstnanost v oboru a zvýšit prestiž českého skla. Zástupci sdružení to oznámili na tiskové konferenci po první valné hromadě. Sdružení chce především propagovat ruční výrobky tuzemských sklářů na zahraničních trzích. Sdružení má 11 zakládajících členů, mezi nimi jsou například Preciosa, Moser nebo Egermann. Sdružení bude při podpoře exportu úzce spolupracovat s obchodními rady na českých ambasádách. Projekt vzniká za podpory ministerstev zahraničí, průmyslu a kultury, agentury CzechTrade a Hospodářské komory.

Ministerstvo financí vydá další emisi spořicích dluhopisů pro občany

Ministerstvo financí i po pádu vlády Petra Nečase a červencové revizi strategie financování dluhu nadále počítá s vydáním podzimní emise státních spořicích dluhopisů pro občany. Ministerstvo podrobností včetně případného termínu neuvedlo. Loni úřad zahájil prodej podzimní emise dluhopisů 5. listopadu. Podle revidované Strategie financování a řízení státního dluhu na letošní rok MF letos počítá s emisí spořicích dluhopisů v objemu 30 až 40 miliard korun. V rámci jarní emise přitom investoři nakoupili spořicí dluhopisy za 17,6 miliardy korun. Loni na podzim koupili drobní investoři spořicí dluhopisy za zhruba 30 miliard korun.

Ministerstvo dopravy dá obcím miliony na opravu silnic poškozených povodní

Ministerstvo dopravy vyplatí 223 milionů korun více než stovce obcí postižených červnovou povodní. Jde o první balík peněz určených na opravu místních komunikací. Celkově může ministerstvo dopravy na tento účel uvolnit až miliardu korun. Řekl to mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Povodňovou pomoc schválila počátkem června vláda. Ministerstvo dopravy zatím schválilo finanční pomoc pro 109 obcí zasažených záplavami. Úřad jim nyní převede peníze prostřednictvím jednotlivých krajů, na účtech by je měly mít do dvou týdnů. Vzhledem k tomu, že peníze jsou určeny na okamžitou pomoc po povodni, byl termín pro využití finanční pomoci stanoven do konce letošního roku. Celkové škody po povodních v ČR byly zatím vyčísleny na 16,4 miliardy korun, na začátku srpna Česko požádalo Evropskou unii o pomoc z evropského Fondu solidarity.

Zeman: Zisky nadnárodních řetězců může vyřešit řetězec typu COOP

Značné zisky nadnárodních řetězců by mohl vyřešit vznik národního řetězce na bázi COOP, řekl prezident Miloš Zeman při zahájení 40. agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Zeman s podobným návrhem přišel již v dubnu na jednání se šéfem Agrární komory Janem Velebou. "Je dobré vědět, že velkou část zisku jak prvovýrobců, tak potravinářů, spolknou nadnárodní obchodní řetězce, jejichž zisková marže se pohybuje kolem 60 procent," řekl Zeman. Taková marže je podle něj například u rohlíků, zatímco před deseti lety to bylo 17 procent. Schodek českého agrárního zahraničního obchodu v letošním prvním pololetí dosáhl podle Zemědělského svazu ČR 10,8 miliardy korun, a zůstal tak na loňské úrovni.

Církve žádají o více než 15.000 pozemků

Počet církevních žádostí o navrácení majetku opět stoupl a stát vydal dalších několik nemovitostí. Církve dosud požádaly Státní pozemkový úřad o 15.354 pozemků, od půlky srpna je to nárůst o 1415. Uzavřel také další dohody s církevními organizacemi, ke čtvrtku jich je osm a týkají se vydání 12 pozemků o celkové výměře přes 65.000 metrů čtverečních. Vyplývá to z webu pozemkového úřadu. Církve žádají o navrácení majetku také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který zatím obdržel 208 žádostí o navrácení majetku. Nově vydána byla jedna, tedy zatím dosud čtyři. Jde o dva pozemky na Mostecku, které získala Náboženská matice, a dva na Příbramsku, kde Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou získal zpět pozemek pod farou, uvedl Robert Hurt z ÚZSVM.

O majetek žádají církve a náboženské organizace podle přijatého zákona o majetkovém narovnání církví, jehož součástí je i změna financování platů duchovních, které postupně stát přestane platit. Největším aktérem restitucí je římskokatolická církev; kardinál Dominik Duka nedávno řekl, že o většinu nárokovaných nemovitostí už požádala. O majetek žádají například i evangelíci či židovské obce.

Trestnímu oznámení kvůli prodeji pražských pozemků čelí 22 lidí

Kvůli údajně nevýhodným prodejům městských pozemků v pražských Stodůlkách podezřívá magistrát dvaadvacet členů někdejšího vedení městské společnosti TCP Vidoule. Primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09) novinářům řekl, že firma pozemky na Vidouli prodávala za třetinu běžné ceny. Tehdejší vedení firmy tak podle něj způsobilo škodu v řádu stovek milionů korun. Praha proto na něj podala trestní oznámení. Oslovení politici obvinění odmítají. Pod většinou údajně nevýhodných smluv jsou podepsáni exstarosta Prahy 5 Milan Jančík (dříve ODS) a bývalý předseda představenstva TCP Vidoule Zdeněk Kovařík. Podle magistrátu se mohli dopustit porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou za 346 milionů korun. Trestní oznámení se týká ale i dalších politiků.

Krejčíř byl v JAR u soudu, rozsudek o vydání do ČR čeká v září

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř se v Jihoafrické republice zúčastnil dalšího soudního stání ohledně svého vydání do Česka a řekl, že byl s jeho průběhem spokojen. Soud odročil jednání na 12. září, kdy podle Krejčíře padne rozsudek. V krátkém vyjádření uvedl, že se vynesení rozsudku také zúčastní. Krejčířův obhájce požadoval, aby rozsudek ohledně vydání padl, až skončí odvolací řízení, které se zabývá Krejčířovou zamítnutou žádostí o azyl v JAR. Český podnikatel přišel podle listu k soudu ve městě Kempton Park nedaleko Johannesburgu v černém saku a bílém tričku a vypadal klidně.

Uprchlý Čech je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy tam přijel ze Seychel s falešným pasem. České policii unikl o dva roky dříve při domovní prohlídce. V ČR ho soud loni na podzim nepravomocně odsoudil k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Jihoafrický soud řešil žádost České republiky o Krejčířovo vydání již několikrát. Podnikatel by chtěl v zemi zůstat, proto zde požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho loni odmítly udělit, on se ale proti tomu odvolal a stále čeká na výsledek.

Počet nakažených virem HIV přesáhl v Česku dvoutisícovou hranici

Celkový počet pacientů s virem HIV přesáhl v Česku v červenci dvoutisícovou hranici. Do konce minulého měsíce lékaři evidovali celkem 2009 nakažených. Nemoc AIDS propukla dosud u 389 lidí. Zemřelo na ni 196 osob. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla národní referenční laboratoř pro AIDS Státního zdravotního ústavu. Infekce se v zemi objevila poprvé v roce 1985, od té doby se její vývoj sleduje. Zatím nejvíc nových pacientů s HIV přibylo za loňský rok, lékaři jich zaznamenali 122.

Kvůli moru je v karanténě 160 Kyrgyzů, evakuovali čtyři Čechy

Kvůli dýmějovému moru, který se objevil na severu Kyrgyzstánu, byli již čtyři lidé hospitalizováni a 160 dalších je v karanténě. České ministerstvo zahraničí v této souvislosti vydalo varování, ve kterém českým občanům doporučuje, aby své cesty do oblasti přesunuli na pozdější období. V regionu, kde se nákaza vyskytla, se nacházeli i čtyři Češi. Kvůli uzavření oblasti z důvodu karantény se nejdříve nemohli z místa dostat, nyní jsou ale již v pořádku na cestě do hlavního města, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Žádný z nich nevykazuje příznaky nemoci.

Kolín bude v první polovině září žít moderním uměním

Kolín bude od soboty do poloviny září v rámci mezinárodního festivalu moderního umění hostit renomované i regionální umělce. Nová díla zde vytvoří sochaři Sylvain Sambre z Francie, Japonec Tets Ohnari, průkopník české graffiti scény Jan Kaláb nebo specialista na umělecké triky Jan Holub. Na festivalu budou umělci svými díly zvelebovat kolínské stavby a prostory a do tvorby zapojí také návštěvníky festivalu. Na tiskové konferenci to řekla Monika Koťarová z automobilky TPCA, která festival pořádá. V rámci festivalu TPCArt aneb Kolín galerií návštěvníky čekají také projekce filmů a přednášky.

Letošní Fresh Film Fest v Praze zahájil thriller Východ

Thriller Východ, který vznikl v režii Zala Batmanglija v produkci Ridleyho a Tonyho Scotta, v zaplněném pražském kině Světozor zahájil 10. ročník mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest. Festival trvá do 1. září a nabídne přes 140 snímků. "Letošním hlavním tématem je fanatismus. A to jak v pozitivním, tak negativním smyslu. Fanatismus, který prostupuje veškerou lidskou činností od náboženství až ke sportu," řekl při slavnostním zahájení festivalu moderátor Petr Vršek. Scénář ke snímku Východ, ve kterém skupinu mladých ekoteroristů infiltruje mladá agentka z nezávislé bezpečnostní agentury, spolu s režisérem napsala herečka Brit Marlingová, která ve filmu ztvárňuje hlavní roli. Snímek bude v rámci festivalu promítnut také 1. září v Kině 35 Francouzského institutu.

Festival světla ukáže pražskou architekturu v neobvyklé podobě

Venkovní světelné instalace, projekce na historické budovy i noční plavby za světlem po Vltavě nabídne první festival světla v Praze, který se pod názvem Signal odehraje od 17. do 20. října. Pořadatelé pozvali významné reprezentanty audiovizuální scény ze zahraničí i známé domácí umělce. Vlastní instalace tak představí třeba Vladimir 518, Krištof Kintera, Milan Cais, Jakub Nepraš, ale třeba i Rony Plesl nebo František Skála. Mezi nejviditelnější místa bude pravděpodobně patřit petřínská rozhledna, která se v podání Krištofa Kintery stane na čtyři festivalové dny majákem. Rozsvítí se i další z dominant Prahy, Tančící dům, řekl novinářům ředitel festivalu Martin Pošta.

Dny evropského dědictví otevřou tisícovku památek

Téměř 300 obcí a více než 1000 památek je přihlášeno do letošního ročníku Dnů evropského dědictví. V Česku se uskuteční od 7. do 15. září a jejich národní téma zní Památky v novém světle. Součástí Dnů evropského dědictví bude i akce Industriální stopy. V sobotu 14. září se návštěvníkům otevřou brány pivovarů, mlýnů, skláren, dolů a dalších památek průmyslového dědictví. Dny evropského dědictví jsou celoevropskou akcí s více než dvacetiletou tradicí, která chce propagovat historické dědictví. V České republice se nezpřístupňují jen oficiálně prohlášené kulturní památky, ale otevírají se i desítky soukromých a veřejných budov, které nebývají přístupné vůbec nebo jen částečně. Národní zahájení Dnů evropského dědictví bude v sobotu 7. září v Olomouci. Jeho součástí bude tradičně předávání titulů Nositel tradice lidových řemesel, který uděluje ministr kultury. Letos ho dostane Jarmila Vítoslavská z Troubek u Přerova, která se celý život věnuje výrobě tradičních hanáckých krojů.

Vojenské i památeční předměty nabízí výstava o legiích v Rusku

Uniformy, zbraně, ale i památeční předměty českých legionářů v Rusku nabízí výstava, která byla zahájena v senátní výstavní síni. Mapuje historické okamžiky od formování legií na počátku první světové války po jejich návrat do vlasti v roce 1920. Tajemník Československé obce legionářské Petr Hozlár označil při vernisáži legie za původní zakladatele československého státu, které jeho samostatnost vybojovaly. Hlavní část výstavy je složena z artefaktů, které si přivezli českoslovenští legionáři do Československa. Patří mezi ně zimní uniforma vojáků České družiny, z níž legie vzešly, nebo stejnokroje legionářů z let 1918 a 1920. Součástí expozice je také například výstroj vojáků carského Ruska nebo publikace vydávané legionáři na Sibiři. Kromě zpěvníků a vojenských příruček mezi nimi byly i výňatky ze spisů Tomáše Garrigua Masaryka nebo "Základy anglické konversace". Výstava bude pro veřejnost přístupná do 6. října.

Legie v Rusku byly jednotky složené z dobrovolníků, kteří se hlásili do carské armády a vytvořili Českou družinu. Ta se postupně přeměnila v Československé vojsko na Rusi o síle tří divizí. Legionáři se vyznamenali zejména v památných bitvách u Zborova a Bachmače proti rakousko-uherským a německým vojskům. Převzali kontrolu nad Transsibiřskou magistrálou, kterou drželi v bojích proti Rudé armádě. Do vlasti se vrátili po strastiplném putování na lodích plujících z Vladivostoku.

Sport

Fotbalisté Plzně si podruhé v historii zahrají základní skupinu Ligy mistrů. Ve 4. předkole vyřadili Maribor, když po domácí výhře 3:1 zvítězili i v odvetě ve Slovinsku 1:0. O jediný gól se už ve 3. minutě postaral Stanislav Tecl. Plzeň vyhrála i dvanáctý zápas v předkolech Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně se v hlavní části Ligy mistrů utkají ve skupině D s obhájcem titulu Bayernem Mnichov, CSKA Moskva a Manchesterem City. Rozhodl o tom čtvrteční los v Monaku.

Fotbalista Vladimír Darida odchází z mistrovské Plzně do Freiburgu. Zástupci Viktorie potvrdili přestup po návratu z odvety 4. předkola Ligy mistrů v Mariboru. Podle německých médií zaplatí Freiburg za třiadvacetiletého záložníka české reprezentace čtyři miliony eur (103 milionů korun), podle jiných zdrojů to ale může být až o čtvrtinu více.

Hlavní aktéři pátečního fotbalového Superpoháru už jsou v Praze. Jako první se na Letišti Václava Havla objevila výprava Bayernu Mnichov, ve čtvrtek po poledni ji následovala Chelsea.

Hokejisté Lva Praha porazili v zápase o třetí místo na turnaji týmů KHL v Rize Lokomotiv Jaroslav 3:1. O góly svěřenců trenéra Václava Sýkory se postarali Erik Christensen, Michal Birner a Juraj Mikuš. V brance dostal příležitost Jan Lukáš.

Čeští hokejisté začali novou sezonu porážkou. Na úvod Českých hokejových her prohráli v Pardubicích s Finskem 1:3. Jediný gól svěřenců kouče Aloise Hadamczika dal útočník Zbyněk Irgl, který v 53. minutě snížil tříbrankové vedení Seveřanů. Dalším soupeřem českého týmu bude v sobotu Švédsko.

Čtyřka bez kormidelníka Matyáš Klang, Jakub Podrazil, Jan Pilc, Milan Doleček postoupila do finále veslařského mistrovství světa v korejském Čchungdžu. Svěřenci trenéra Petra Blechy startovali v prvním semifinále a obsadili třetí místo za posádkami USA a Nizozemska. Čtvrté Bělorusy porazili o více než sekundu.

Český biker Jan Vastl dojel v závodě juniorů na mistrovství světa horských kol v jihoafrickém Pietermaritzburgu pátý. Mezi juniorkami byla Barbora Průdková čtrnáctá. Novými mistry světa jsou Němec Lukas Baum a Švýcarka Alessandra Kellerová.

Hokejisté Karlových Varů si na turnaji republiky Baškortostán v Ufě připsali třetí porážku. Západočeši prohráli s Omskem 1:2 a kvalitně obsazený turnaj tak zakončili s bilancí jedné výhry a tří porážek.

Česká tenistka Lucie Šafářová prohrála na grandslamovém US Open v 2. kole s nasazenou desítkou Robertou Vinciovou z Itálie 6:4, 1:6 a 2:6.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký je hlavním favoritem nadcházející Barum rallye ve Zlíně, která je vedle domácího šampionátu i součástí mistrovství Evropy. Pilot vozu Škoda Fabia S2000 zažívá životní sezonu, ve které ovládl šest ze sedmi soutěží, na kterých se představil.

Koulař Ladislav Prášil obsadil na Diamantové lize v Curychu čtvrté místo výkonem 21,10 metru. Z medailové pozice ho odsunul ve čtvrté sérii Kanaďan Dylan Armstrong, který vrhl o tři centimetry dále. Soutěž na hlavním nádraží v Curychu vyhrál první muž letošních tabulek Ryan Whiting z USA, který pokusem dlouhým 22,03 zaostal o 25 centimetrů za vlastním světovým maximem této sezony.

Tenista Radek Štěpánek na US Open vypadl s devátým nasazeným Stanislasem Wawrinkou. Čtyřiatřicetiletý český hráč v prvním kole newyorského grandslamu Švýcarovi podlehl 6:7, 3:6 a 2:6.

Česká plavecká reprezentace má z mistrovství světa juniorů v Dubaji už třetí medaili. Postarala se o ni v závodu na 50 metrů motýlek Lucie Svěcená, která byla ve finále třetí v čase 26,97 sekundy. Bronz na 400 metrů kraul a stříbro na dvojnásobné trati vybojoval v předchozích dnech Jan Micka. Čerstvě šestnáctiletá Svěcená je velkým motýlkářským talentem, což dokázala už na červencovém mistrovství Evropy juniorů v Poznani, odkud si přivezla dvě medaile. V semifinále v Dubaji na padesátce zlepšila vlastní český rekord na 26,77 sekundy.

Čeští judisté se na mistrovství světa v Riu de Janeiro ve váze do 81 kilogramu neprosadili. Jaromír Musil vypadl v prvním kole, Jaromír Ježek došel o kolo dál. Musil prohrál s Gruzíncem Levanem Ciklaurim, který zvítězil ve třetí minutě na ipon. Pětadvacetiletý český reprezentant skončil už v prvním kole i na dubnovém evropském šampionátu v Budapešti. Také Ježek napodobil své vystoupení z kontinentálního mistrovství, kde pro něj byl konečnou rovněž druhý zápas.

Počasí v pátek:

Bude slunečno, na horách přechodně až oblačno a výjimečně i přeháňky. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.