Denní souhrn zpráv Zprávy

12-09-2013

Senát podle očekávání schválil zrušení projektu sKaret

Projekt kontroverzních sKaret, které měly sloužit pro výplatu všech sociálních dávek, letos na podzim skončí. Senát to podle očekávání hladce schválil. Svůj původní návrh přijal v duchu sněmovních úprav, na nichž se podílelo ministerstvo práce a sociálních věcí. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Kritizovaný projekt loni prosadil tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) s cílem ušetřit za zasílání dávek. Ministerstvo pak uzavřelo na sKarty smlouvu s Českou spořitelnou, a to do roku 2024. U ní příjemci příspěvků a podpor museli k plastikové kartě mít konto, přes něž peníze od státu dostávali. Ministerstvo práce už před pár měsíci vydávání karet zastavilo. Až zákon začne platit, držitelé karet si budou moci vybrat, jak chtějí dávky dostávat - zda na bankovní účet, či poštou. Pokud by lidé úřadu práce způsob zasílání dávek neoznámili, úředníci by je začali posílat na naposledy sdělené konto. Česká spořitelna do projektu sKaret vložila podle dostupných informací asi 300 milionů korun a zatím není zřejmé, zda nebude žádat kompenzace.

Senát zamítl daňové změny související s občanským zákoníkem

Senát zamítl návrh zákona, kterým se mění daňové zákony v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku. Návrh obsahoval zejména sporné daňové osvobození dividend a zvýhodnění investičních fondů. Projednávání předlohy tím končí, protože Sněmovna, která by o tomto vetu za jiných okolností rozhodovala, je rozpuštěná. Zamítnutí může přinést potíže s uplatňováním nového občanského zákoníku, který má vstoupit v účinnost od příštího roku. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka již v srpnu řekli, že Senát tuto předlohu zamítne. Označili ji za tunel a riziko pro veřejné rozpočty. Ministr financí v demisi Jan Fischer senátory varoval, že pokud parlament změny neschválí, může to znamenat propad příjmů státu v řádu desítek miliard korun. Zákon by podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra financí Ladislava Minčiče zdaňoval zisky fondů pěti procenty a vyplácené podíly by byly osvobozeny od daně zcela.

Benešová: Občanský zákoník bude účinný i bez doprovodných předpisů

Nový občanský zákoník bude účinný od příštího roku i bez doprovodných předpisů, jejichž návrhy zamítl Senát. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová tak reagovala na verdikt horní komory Parlamentu. Prostřednictvím své mluvčí Štěpánky Čechové upozornila, že vzniknou potíže v praxi. "Rekodifikace soukromého práva a její účinnost není závislá na tom, zda projde či neprojde soubor doprovodných zákonů. Pouze vzniknou potíže v praxi. Nastane tedy čas tyto potíže řešit jiným opatřením," sdělila Benešová. Podle ní se nyní po rozpuštění Sněmovny jako jedno z řešení nabízí přijetí zákonného opatření Senátu.

Dotace na sociální služby bude i příští rok rozdělovat stát

Dotace na sociální služby nebudou od příštího roku rozdělovat kraje, ale dál ministerstvo práce a sociálních věcí. Příslušnou novelu zákona o sociálních službách, která předpokládá roční odklad přechodu financování, schválil Senát. Normu míří k podpisu prezidenta. Kraje měly začít finance samy přidělovat už od roku 2012. Změna se ale na žádost Asociace krajů už o dva roky odložila, nyní ji čeká další odklad. Dotace do sociálních služeb v posledních letech klesají. V roce 2008 činily 8,2 miliardy korun, předloni o dvě miliardy korun méně. Ministerstvo poukazuje na to, že na financování se podílejí obce i kraje.

Podzimní jmenování profesorů se odkládá kvůli chybějícímu zákonu

Podzimní jmenování profesorů se odkládá na neurčito. Sdělil to mluvčí ministerstva školství Marek Zeman. Profesory by totiž stále musel jmenovat prezident, novela, která by jmenovací pravomoc převedla na ministra školství, ještě nebyla předložena. Proti změnám ve jmenování se navíc postavila akademická obec. Proti novele se navíc ohradila Rada vysokých škol i Česká konference rektorů. Nelíbí se jim, že by měla být novela o jmenování schvalována samostatně a ne jako součást chystané vysokoškolské novely. Rada také namítala, že jmenování prezidentem mělo větší vážnost a symboliku. Podle rektorů navíc hrozí politické zásahy do nezávislosti škol.

Způsob jmenování se měl změnit po sporu mezi prezidentem Milošem Zemanem a akademiky, kdy hlava státu v květnu původně nechtěla podepsat jmenování literárnímu historikovi Martinu C. Putnovi s odkazem na Putnovo vystupování na veřejnosti. Zeman pak uvedl, že se chce této pravomoci vzdát.

Obchodníci s lihem budou skládat kauce, zmenší se balení alkoholu

Senát navzdory výhradám schválil nový zákon o povinném značení lihu, který reaguje na loňskou metanolovou aféru. Má pomoci potírat nelegální alkohol, a také s ním spojené daňové úniky. Sníží se objem nejvyššího povoleného balení alkoholu, výrobci lihovin a distributoři budou muset skládat kauce. Předloha míří k podpisu prezidenta. Unie výrobců a dovozců lihovin rozhodnutí Senátu přivítala, podle ní by však měla následovat další opatření k potlačení černého trhu. Senát v doprovodném usnesení na návrh předsedy hospodářského výboru Jana Hajdy (ČSSD) žádá, aby stát kontroloval obchod s metylalkoholem, prověřoval minimální cenu alkoholu a zavedl evidenci jeho nákupů a prodejů, tedy registrační poklady. Vláda by podle horní komory také měla přehodnotit systém kaucí, které prý mohou být likvidační pro malé výrobce.

Senát bude schvalovat i další související normu, která koncese pro prodejce lihovin zavádí. Na program by se měla dostat v pátek. Metanolová aféra vypukla v Česku loni v září, stát dokonce zavedl prohibici. Na otravu metanolem zemřely čtyři desítky lidí, poškozených je přes 130. V letošním roce padlo metanolu za oběť devět lidí.

Odvolaní představitelé středočeské SPOZ u soudu neuspěli

Odvolaní představitelé středočeské organizace Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) u soudu neuspěli kvůli svému údajně nelegálnímu vyřazení z pozic v čele krajského sdružení. Obvodní soud pro Prahu 1, na který se obrátili, ve čtvrtek zamítl jejich návrhy na vydání předběžného opatření. ČTK to řekla místopředsedkyně soudu Alena Novotná. Vedení středočeské organizace bylo obměněno v srpnu na mimořádné krajské konferenci, kterou odvolané vedení považuje za neplatnou. Podle bývalých lídrů se do čela středočeské organizace dostali lidé účelově usilující o poslanecký mandát v předčasných volbách.

Pecina se v Bosně dohodl na spolupráci v boji proti kriminalitě

Český ministr vnitra Martin Pecina se v Sarajevu dohodl s bosenským ministrem bezpečnosti Fahrudinem Radončićem na spolupráci v boji proti trestné činnosti. Informovalo o tom české ministerstvo vnitra. Ministři podepsali smlouvu o policejní spolupráci, která se má zaměřit především na boj s terorismem, s nelegálním obchodem s omamnými a psychotropními látkami a s organizovanou kriminalitou. Smlouva posílí mezinárodní spolupráci se zeměmi západního Balkánu a policejním a celním orgánům Česka a Bosny a Hercegoviny poskytuje právní rámec pro efektivní spolupráci v boji proti všem formám trestné činnosti.

Rosatom: Odvoláním Temelína by se ČR vzdala příležitosti k růstu

Pokud by se energetická společnost ČEZ rozhodla zrušit svůj záměr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, česká ekonomika by přišla o příležitost k posílení hospodářského růstu. V rozhovoru s ČTK to řekl Kirill Komarov, náměstek generálního ředitele ruské společnosti Rosatom. Dvě dceřiné firmy této společnosti jsou součástí česko-ruského Konsorcia MIR.1200, jež se o dostavbu Temelína uchází. Podle Komarova nelze rozhodovat o stavbě elektrárny, která bude v provozu 60 let, pouze na základě současných cen elektřiny, ale je třeba celou situaci vnímat komplexně.Komarov také zdůraznil, že vzhledem k očekávanému vysokému podílu českých podniků na dostavbě jihočeské elektrárny by odvolání projektu znamenalo ránu pro český průmysl.

Počet dolarových milionářů v Česku loni stoupl o 900 na 18.000

V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o více než pět procent na rekordních 18.000 lidí. Vyplývá to ze zprávy firem Capgemini a RBC Wealth Management. Jeden milion dolarů je podle aktuálního kurzu asi 19,4 milionu korun. Bohatství českých dolarových milionářů stouplo o 5,4 procenta na 42 miliard dolarů. Celosvětově se bohatství dolarových milionářů zvýšilo v důsledku globálního oživení akciových a realitních trhů o desetinu na rekordních 46,2 bilionu dolarů. To je po předloňském dvouprocentním poklesu výrazný nárůst.

ČR je v čerpání peněz z evropských fondů v horší polovině zemí

Česko dosud prostřednictvím ministerstva financí požádalo Evropskou komisi o zpětné proplacení projektů za 262 miliard korun, což je třetina peněz určených pro aktuální programové období. Vyplývá to z analýzy společnosti KPMG Česká republika. To ČR řadí do druhé poloviny z deseti zemí střední a východní Evropy před Bulharsko a Rumunsko, uvedl Jan Filkuka z KPMG Česká republika.

V období let 2007 až 2013 může Česko z Bruselu podle aktuálního kurzu získat přes 790 miliard korun. Úřady k začátku srpna rozhodly o poskytnutí evropských peněz na 43.806 projektů za celkem 691,3 miliardy korun. To je 86,6 procenta peněz připravených pro aktuální programové období. V tomto ohledu je ČR na šestém místě ze zemí střední a východní Evropy. Dotační programy fungují na principu předfinancování ze státního rozpočtu a následně jsou realizované projekty proplaceny z peněz Evropské komise. Česko však opakovaně řeší nesrovnalosti v čerpání dotací a čelí podezřením z jejich zmanipulování.

Žák: ČR by měla usilovat o agenturu kontrolující toky energie

Česko by se do budoucna mělo ucházet o sídlo vznikající evropské agentury pro kontrolu energetických distribučních sítí. Na briefingu po návštěvě Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA) to uvedl ministr dopravy Zdeněk Žák. Centrála GSA, která má mimo jiné vybudovat evropský navigační systém Galileo, byla první významnou evropskou agenturou, kterou se povedlo do Česka přesunout z některé z původních zemí EU. V Praze působí od loňského září. Pokud ale má Česká republika uspět, musí podle ministra být přímo u vzniku podobných projektů. EU v současnosti považuje řešení problematiky distribuce energií za jednu ze svých nejvyšších strategických priorit. Přítomnost evropských institucí přispívá k tomu, aby se ČR zařadila do proudu technologicky nejvyspělejších zemí, doplnil předseda vlády Jiří Rusnok.

Ministerstvo financí zatím počítá v rozpočtu s rostoucími příjmy z DPH

Současný návrh státního rozpočtu počítá v příštím roce s inkasem daně z přidané hodnoty (DPH) 215,3 miliardy korun a v následujícím roce s více než 223 miliardami korun. Ministerstvo financí ale ještě vypracuje nový odhad vývoje ekonomiky a příjmů rozpočtu. Je tak pravděpodobné, že čísla budou ještě změněna, uvedl na konferenci společnosti Cityfinance náměstek ministra financí Ladislav Minčič. V letošním rozpočtu počítá MF s příjmy z DPH 212 miliard korun.

Za ovlivňováním zápasů v českém fotbale byli prý Slováci

Klíčovou roli v aféře spojené s ovlivňováním výsledků fotbalových utkání v České republice měla podle slovenské policie skupina Slováků, která prý manipulovala také zápasy nejvyšší slovenské fotbalové soutěže. Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar novinářům řekl, že na Slovensku bylo v případu obviněno sedm lidí. Gang podle něj uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových sázkových kancelářích. Podle Gašpara skupina za poslední rok ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice i na Slovensku. Vyšetřování případu podle Gašpara odstartoval fotbalista českého klubu, kterému gang údajně také nabízel úplatek a který se obrátil na českou policii. "Měl velmi strohé informace, že na celé věci se podílí osoba ze Slovenska, znal její křestní jméno," řekl Gašpar. Česká policie informovala, že kvůli možnému ovlivňování fotbalových zápasů a s tím související sázkařskou činností obvinila 12 současných i bývalých fotbalistů z podplácení a přijetí úplatku.

Bulovku napadli hackeři, k datům pacientů se nedostali

Nemocnici Na Bulovce napadli hackeři, k datům pacientů se ale nedostali. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek. Speciální vyšetření Bulovka zajistila, běžné případy však vozila záchranná služba rovnou jinam. Nemocnice spolupracuje s Národním bezpečnostním úřadem, podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

Soud potrestal vraždu mladého páru v pražské Krči doživotím

Městský soud v Praze nepravomocně udělil doživotní trest vězení pětadvacetiletému Zbyňku Prokopovi za brutální lednovou vraždu mladého páru v pražské Krči. Podle rozsudku muž zabíjel kvůli nepořádku v bytě. Znalci ho označili jako těžko zařaditelného zpět do společnosti. Proti verdiktu je možné podat odvolání k vrchnímu soudu. Prokop se k vraždám přiznal policii i soudu. Uvedl, že konflikt se spolubydlícími vyprovokovala hádka kvůli uklízení. Devatenáctiletého mladíka nejdříve bodl značnou silou kuchyňským nožem hluboko do břicha, čímž mu způsobil vážná zranění a rozsáhlé vnitřní krvácení. Stejně starou dívku pak svázal a uškrtil. Z bytu poté podle rozsudku odcizil mobilní telefony, notebooky, mp3 přehrávače, peněženky a platební karty, ze kterých později vybíral peníze. Policie jej po několika dnech zadržela ve Zlínském kraji.

Soud v JAR na tři měsíce přerušil jednání o vydání Krejčíře

Jihoafrický soud rozhodl, že na tři měsíce přeruší jednání o vydání uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře do České republiky. Z části tak vyhověl požadavku obhajoby. Ta chtěla řízení zcela přerušit, dokud nebude vyřešena žádost Krejčíře o azyl v Jihoafrické republice. Prokuratura naopak namítala, že azylové řízení v rozhodování o extradici nebrání. Podle jihoafrických novinářů přítomných u soudu musí Krejčíř za tři měsíce podat zprávu o tom, jak azylové řízení pokračuje. Praha požaduje podnikatelovo vydání mimo jiné proto, že jej v Česku soud loni na podzim nepravomocně odsoudil k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Krejčíř jihoafrické justici tvrdí, že ho ve vlasti stíhají proto, že se tam snažil odhalit korupci.

Kvůli vydání knihy Hitler:Projevy bude obviněno i nakladatelství

Policie zřejmě obviní z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy majitele nakladatelství Guidemedia Pavla Kamase, a to kvůli nedávnému vydání knihy Adolf Hitler: Projevy. S ním by měl být za tento přečin stíhán její autor Lukáš Beer a také samotné nakladatelství. Státní zástupce Jan Petrásek, který se kauzou zabývá, uvedl, že očekává brzké rozhodnutí policie. Publikaci na 650 stranách vydal Pavel Kamas pod hlavičkou nakladatelství Guidemedia etc. Náklad činí 10.000 kusů, prodává se jen na internetu. Podle propagačních textů na webu se čtenář knihy dozví, že Hitler mluvil o Češích s úctou a uznáním, že podle něj měl každý stejné právo na život, že usiloval o mír, přál si upřímné přátelství s Anglií a neměl nic proti Rusům.

Brněnská technika získala americký patent pro unikátní mikroskop

Vysoké učení technické v Brně získalo americký patent pro multimodální holografický mikroskop. Přístroj umožňuje pozorovat živé buňky bez použití kontrastních látek. Český a evropský patent už škola získala, o čínský a japonský dále usiluje, sdělila mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková. Na vývoji ojedinělého mikroskopu pracují brněnští vědci více než deset let. Spolupracují s firmou Tescan, která v roce 2011 získala komerční licenci.

Poslední rozloučení s Iljou Hurníkem se uskuteční na Vyšehradě

Poslední rozloučení s významným českým hudebním skladatelem, pedagogem a spisovatelem Iljou Hurníkem se uskuteční 17. září v kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě. Informovala o tom Hurníkova rodina. Nositel Zlaté ceny Ochranného svazu autorského za rok 2011 za přínos české hudbě zemřel 7. září ve věku devadesáti let. Hurník se narodil 25. listopadu 1922 ve slezské Porubě, nyní části Ostravy. Již v jedenácti letech mu vyšly první klavírní skladby. Je autorem rozsáhlého operního, symfonického, komorního a vokálního díla. Byl uznávaným pedagogem, který svou tvorbu zaměřoval i na děti. Velký ohlas měl jeho osmideskový cyklus Umění poslouchat hudbu. Vedle toho napsal řadu rozhlasových her, libret, filmových scénářů i krátkých próz. V roce 2007 obdržel medaili Za zásluhy.

V Plzni začal festival Divadlo, uvede 26 souborů z ČR i zahraničí

Divadelní soubory ze zahraničí i výběr nejzajímavějších domácích inscenací za uplynulou sezonu nabízí 21. ročník mezinárodního festivalu Divadlo, který začal v Plzni. Lidé v následujícím týdnu uvidí 26 divadelních souborů, včetně světových špiček. Přijedou herci z Ruska, Polska, Maďarska, Lotyšska a Slovenska. "Za více než 20 let existence si tento festival vydobyl pevnou pozici zejména mezi středoevropskými divadelními festivaly. Má renomé, které bychom rádi rozšiřovali, a rozhodně má vynikající pověst z hlediska kvality programu," řekl ředitel festivalu Jan Burian. Osobně divákům doporučil ruskou a polskou inscenaci. Hlavním zahraničním lákadlem je Slečna Julie moskevského Divadla národů v režii uměleckého ředitele berlínské Schaubühne Thomase Ostermeiera. Z Polska do Plzně přijíždí jeden z nejvýraznějších divadelních souborů posledních let, Teatr Polski z Vratislavi, s inscenací Hra o matce a vlasti v režii Jana Klaty. Součástí festivalu jsou i představení pod širým nebem v proluce v Křižíkových sadech. Své zastoupení na festivalu budou mít i plzeňská divadla.

Do Semaforu se vrátí inscenace Kdyby tisíc klarinetů

Do divadla Semafor se vrátí slavné představení Kdyby tisíc klarinetů. Tentokrát však trochu v pozměněné podobě. Premiéra je připravena na 20. září, první repríza se uskuteční o den později. "Už desítky let je v repertoáru nejrůznějších divadel hra Kdyby 1000 klarinetů. V Semaforu ji uvedeme podruhé a navíc v nezvyklé formě, která by se dala označit jako mystická crazy komedie," komentoval přípravy principál Jiří Suchý. Představa tajemnější verze rozverného příběhu ho napadla už v onom roce 1958, kdy spatřil tento titul světla ramp v Divadle Na zábradlí, ale mizivé zkušenosti mu prý tehdy nedovolily ji realizovat. V obnovené hře Kdyby tisíc klarinetů zazní hlavně písničky Jiřího Šlitra ze známého filmu a z prvního uvedení v Divadle Na Zábradlí, pak ty od Ferdinanda Havlíka, které zněly v Semaforu v 70. letech, a konečně i pár písní, o které si řekl pozměněný děj hry. Ty složil Jiří Suchý. Překvapením má být složení hereckého souboru, který zároveň bude dvanáctičlenným orchestrem.

Olbram Zoubek bude vystavovat v Jízdárně Pražského hradu

Dosud největší retrospektivní výstava sochaře Olbrama Zoubka se otevře v Jízdárně Pražského hradu 28. listopadu a potrvá tam až do 3. března 2014. Expozice, jejímž autorem je sám Zoubek, nabídne to nejlepší z jeho celoživotní tvorby, oznámila mluvčí expozice Magdalena Bičíková. V Jízdárně se podle ní sejde přes dvě stě soch vytvořených od poloviny 50. let až po současnost. Některá díla budou vystavena úplně poprvé. Díla sedmaosmdesátiletého sochaře Olbrama Zoubka zdobí veřejná prostranství, interiéry úřadů či soukromé sbírky. Do širšího povědomí vešel poté, co v roce 1969 odlil posmrtnou masku Jana Palacha a vytvořil i jeho náhrobek. Od začátku 70. let mu komunistický režim zakázal vystavovat, pracoval pak jako restaurátor. Je známý především figurálními plastikami. Kromě Palachovy posmrtné masky je patrně nejznámějším Zoubkovým dílem pomník obětem komunismu na pražském Újezdě.

Sport:

Tenista Radek Štěpánek rozehraje semifinále obhájců titulu v Davisově poháru s Argentinou. Čerstvý vítěz čtyřhry na US Open nastoupí na rychlém povrchu v pražské O2 areně v pátek Juanu Mónacovi. Ve druhé dvouhře se pak pátý hráč světa Tomáš Berdych utká s Leonardem Mayerem. O pořadí zápasů rozhodl los v Brožíkově síni Staroměstské radnice. "Chceme zase do finále, to se neomrzí," vyhlásili v týdnu Berdych se Štěpánkem, hlavní strůjci českých daviscupových úspěchů posledních pěti let. Za tu dobu jsou počtvrté v semifinále a myslí na třetí finále. V tom loňském právě v O2 areně porazili Španělsko 3:2 a poprvé od roku 1980 získali slavnou "salátovou mísu".

Česká fotbalová reprezentace klesla po dvou porážkách v kvalifikaci o mistrovství světa ve světovém žebříčku o sedm míst na 33. pozici a je na tom nejhůře od prosince 2011. V novém pořadí FIFA se do jejich umístění promítly domácí porážka s Arménií a úterní prohra s Itálií v Turíně.

Vavřinec Hradilek vyhrál na mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze-Troji kvalifikaci. Nejrychlejší byl hned v první jízdě, v níž porazil druhého Němce Fabiana Dörflera o desetinu. Dobrou formu domácích kajakářů potvrdil čtvrtým místem Jiří Prskavec, který na Hradilka ztratil po zlepšeném výkonu v druhé jízdě 1,69 sekundy. Mezi čtyřicítku semifinalistů postoupil i šestadvacátý Jan Vondra.

Hokejový obránce Tomáš Kaberle podepsal s Kladnem po návratu ze zámoří roční smlouvu, a měl by tak celý ročník strávit v dresu Rytířů. Pětatřicetiletý mistr světa z Vídně z roku 2005, který před dvěma lety slavil zisk Stanleyova poháru s Bostonem, by mateřský klub opustil jen v případě nabídky z NHL. Na přelomu září a října posílí Kladno i útočník Jan Hlaváč, který naposledy působil ve švédském Växjö a léto tráví na Floridě.

Policie obvinila otce a bývalého trenéra osmadvacetileté slalomářky Šárky Strachové Petra Záhrobského ze zpronevěry. Informaci potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Záhrobský si údajně nechal neoprávněně vyplatit milionové částky z odměn, které sjezdařka dostala za účast v závodech. Podle Zenklové byl muž obviněn už v březnu.

Fotbalová Dukla Praha získala zpět všechny své historické trofeje. Nový majitel klubu Petr Paukner je odkoupil od Příbrami, kam poháry putovaly před šestnácti lety poté, co na Julisce načas skončil vrcholový fotbal dospělých.

Hokejový útočník Jaromír Jágr půjde do sezony jako nová posila New Jersey s cílem potěšit sebe, fanoušky a vedení klubu, které mělo o jeho příchod do týmu Devils zájem. Jednačtyřicetiletý nejproduktivnější Evropan v historii NHL v rozhovoru se zámořskými novinářů na začátku také uvedl, že jej láká start na domácím mistrovství světa v roce 2015 v Praze.

Český hokejový obránce Radek Martínek se bude ucházet o smlouvu v NHL na kempu New Yorku Islanders. Šestatřicetiletý dvojnásobný mistr světa, který v uplynulé sezoně sehrál i vinou zranění včetně play off jen 15 utkání, je nechráněným volným hráčem. Vypršel mu roční kontrakt na 600 tisíc dolarů.

Český motocyklový jezdec Karel Abraham se o víkendu vrátí na závodní dráhu a pokusí se absolvovat celý program Velké ceny San Marina. Účastník královské třídy MotoGP ale stále není zdravotně fit a start v Misanu s nedoléčeným zraněním ramena má napovědět, zda bude schopen pokračovat v letošním šampionátu. Abraham má potíže od pádu ve Velké ceně Indianapolisu, se sebezapřením pak startoval v Brně a předchozí závod v Silverstonu vynechal. Lékaři zjistili, že má natržené kloubní pouzdro, a není vyloučeno, že bude muset na operaci.

České florbalistky začnou sezonu, jejímž vrcholem bude prosincové domácí mistrovství světa v Brně a Ostravě, startem na Polish Cupu. Od pátku do neděle se utkají v malých polských městech Rakoniewice, Zbaszyn a Babimost postupně se Švýcarskem, Finskem, Norskem, domácím Polskem a Slovenskem.

Fotbalový záložník Tomáš Rosický nenastoupí za Arsenal v sobotním ligovém zápase proti Sunderlandu. Bez bližších informací to oznámil kouč londýnského klubu Arséne Wenger. Rosický musí léčit zranění lýtka, které utrpěl v úterním zápase reprezentace v Itálii.

Počasí v pátek:

Bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Páteční teploty 13 až 17°C.

12-09-2013